PDA

View Full Version : Bagster αντιολισθητική "βελτίωση"



McGyver
10/07/2012, 07:10
Κουβέντα να γίνεται (αγνοήστε το κράξιμο που θα μου ρίξει το mod/admin team)...

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να αποκτήσω ένα Bagster tank cover για το VFR.

263889

Ως γνωστόν σε όσους έχουν/είχαν τέτοιο tank cover, ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ, ειδικά αν το περιποιείσαι με κρεμούλες και παπαριές.
Σκέφτηκα λοιπόν να το πάω σε έναν ταπετσέρη/σελά και να μου περάσει πάνω από τα "μαξιλαράκια" super duper anti slip ύφασμα σέλας.
Η σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά (φαντάζομαι) θα είναι ξήλωμα, κόλλημα του νέου υφάσματος επί των "μαξιλαρακίων" και γάζωμα εκ νέου.

263890

Λέτε να παίξει ή θα ξεκολλήσει σε κανένα endo και θα μου σπάσει τ' @@ (μεταφορικά και κυριολεκτικά);

Sapadak
10/07/2012, 07:13
Δοκιμασε tank bra (ετσι τα λεει η σουζουκι)
Λιγοτερο σλιπερι απο τα κλασικα τανκ μπαγκ.

Επισης δες και σε αλλη εταιρια (σαντλερυ κτλ)

Ρε μλκ ειλικρινα
ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑΝΚ ΚΑΒΕΡ???????Πλακα μΕ κανεις ετσι?

McGyver
10/07/2012, 07:17
Δοκιμασε tank bra (ετσι τα λεει η σουζουκι)
Λιγοτερο σλιπερι απο τα κλασικα τανκ μπαγκ.

Επισης δες και σε αλλη εταιρια (σαντλερυ κτλ)

Μπλιαξ (αισθητικά) και τα σουτιέν και τα Top Saddlery.


Ρε μλκ ειλικρινα
ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑΝΚ ΚΑΒΕΡ???????Πλακα μΕ κανεις ετσι?

Το κράξιμο που λέγαμε :lol:.
Σου 'πω με π.μ. ρε χάλια...

Sapadak
10/07/2012, 07:20
Μπλιαξ (αισθητικά) και τα σουτιέν και τα Top Saddlery.



Το κράξιμο που λέγαμε :lol:.
Σου 'πω με π.μ. ρε χάλια...

Για τα σαντλερυ συμφωνω και σεμενανε δεν αρεσαν

spyrakos35
10/07/2012, 07:28
τι θα πει γλυστράει?

McGyver
10/07/2012, 07:30
τι θα πει γλυστράει?

Θα πει πως δεν έχει καλό friction factor όταν σφίγγεις γόνατα στο τεπόζιτο.

Εχετλαίος
10/07/2012, 07:32
τι θα πει γλυστράει?

H πρέπουσα ερώτηση μάλλον είναι "τι γλυστράει στο συγκεκριμένο σημείο".
Αφού τα αντικείμενα που θα πιάσεις πάνω πιάνουνε στις 2 ασφαλιζόμενες δέστρες μπροστά και στις 2 πίσω.

Εχετλαίος
10/07/2012, 07:33
Θα πει πως δεν έχει καλό friction factor όταν σφίγγεις γόνατα στο τεπόζιτο.

Τόσο πάνω βγαίνουνε τα γόνατά σου;
:confused:

spyrakos35
10/07/2012, 07:35
θεωρώ οτι παραπονάκια του τύπου "με γλυστράει το μπάγκστερ και δεν μπορώ να πέσω στα φρένα όπως θέλω" κλπ κλπ

είναι























ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ......

αν σουαρέ βάλτο..... (μπλιάχ) :nono:

McGyver
10/07/2012, 07:37
θεωρώ οτι παραπονάκια του τύπου "με γλυστράει το μπάγκστερ και δεν μπορώ να πέσω στα φρένα όπως θέλω" κλπ κλπ

είναι

ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ......

Είπαμε ρε φίλε κουβέντα να γίνεται ;).

Cpt. Haddock
10/07/2012, 07:59
Ρε Θωμά... :a022:

Sapadak
10/07/2012, 08:08
Και γιατι δε κολας πανω κανα στομπ γκριπ αυτοκόλλητο?

McGyver
10/07/2012, 08:12
Και γιατι δε κολας πανω κανα στομπ γκριπ αυτοκόλλητο?

Δεν παίζει να κρατήσει...

Sapadak
10/07/2012, 08:18
Δεν παίζει να κρατήσει...

Ραψτο :)

harris_x
10/07/2012, 08:26
[...] ή θα ξεκολλήσει σε κανένα endo και θα μου σπάσει τ' @@ (μεταφορικά και κυριολεκτικά);
:bawl::tooth::bawl::lol::tooth::bawl::lol::tooth:

Να μη βάλεις bagster, είναι μια μ@λακια και μισή, πάρτο όμως για να το βάζεις αν χρειαστεί σε κάνα ταξίδι.

Cpt. Haddock
10/07/2012, 08:34
[...]σε κάνα ταξίδι.

Μου αρέσουν οι άνθρωποι με χιούμορ...

Sapadak
10/07/2012, 08:38
Μου αρέσουν οι άνθρωποι με χιούμορ...

Μην εισαι κακος ρε συ

Ηδη έκανε ενα :smokin:

sapila racing
10/07/2012, 09:26
Θωμά το bagster κατα τη γνωμη μου ειναι μια μ@@@@ια και μιση.
Εκτός οτι ειναι ασχημο, κραταει μεσα βρωμα που χαλαει το τεπόζιτο και αλλα πολλά, σου χαλάει τηνη θεση οδήγησης γιατί τα μαξιλαρακια που εχει ακριβως εκει ποπυ δείχνεις, σου κρατανε τα πόδια πιο ανοιχτα απο το κανονικό.
Εισικά σε γυμνό μηχανακι στα πολλά χλμ αυτό είναι πρόβλημα και ειναι πολύ κουραστικό. Τωρα αν βάλεις κι αλλη επένδυση εκει θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο.

McGyver
10/07/2012, 09:42
Θωμά το bagster κατα τη γνωμη μου ειναι μια μ@@@@ια και μιση.
Εκτός οτι ειναι ασχημο, κραταει μεσα βρωμα που χαλαει το τεπόζιτο και αλλα πολλά, σου χαλάει τηνη θεση οδήγησης γιατί τα μαξιλαρακια που εχει ακριβως εκει ποπυ δείχνεις, σου κρατανε τα πόδια πιο ανοιχτα απο το κανονικό.
Εισικά σε γυμνό μηχανακι στα πολλά χλμ αυτό είναι πρόβλημα και ειναι πολύ κουραστικό. Τωρα αν βάλεις κι αλλη επένδυση εκει θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο.

Κοίτα...

Κι εμένα δε μου πολυαρέσει, προτιμώ το τεπόζιτο.
Απλά το bagster προστατεύει από ψιλομαλακιούλες του στυλ "μου γλίστρησε η μάνικα κι έκανε ένα σημαδάκι", "δεν έκλεισα καλά το φερμουάρ στα γόνατα όταν έβαλα τα προστατευτικά", κλπ.
Όσον αφορά στη βρώμα που κρατάει, ένα πλυντήριο μια φορά το τέρμινο και είναι όλα ΟΚ (το λέω από εμπειρία).

Σχετικά με τη θέση οδήγησης δεν έχω γυμνό :p.
Αν είναι να "φουσκώσει" τόσο πολύ, ίσως να πρέπει να αντικατασταθούν τα μαξιλαράκια από το αντιολισθητικό αντί να μπει από πάνω.

Κουβέντα να γίνεται...

spyrakos35
10/07/2012, 09:50
αποφασισμένο σε κόβω....

μάλλον ήθελες το κράξιμό σου...... :bawl:

McGyver
10/07/2012, 10:13
αποφασισμένο σε κόβω....

μάλλον ήθελες το κράξιμό σου...... :bawl:

Έχω κάνει ένα bid στο eBay, αν κάτσει έκατσε (δεν πρόκειται να το κυνηγήσω).

Το κράξιμο το περίμενα και έχω φάει και χειρότερα.
Δεν ιδρώνει τ' αυτί μου (έχω κράνος με A/C)...

:lol:

Corki
10/07/2012, 10:17
Γιατι δν επιλέγεις κατι τετοιο?

http://www.stompdesign.com/

McGyver
10/07/2012, 10:26
Γιατι δν επιλέγεις κατι τετοιο?

http://www.stompdesign.com/

Πάμε άλλη μία από την αρχή, γιατί χάνουμε το νόημα της κουβέντας.
Το "πρόβλημα" δεν είναι πως γλιστράω στο τεπόζιτο και θέλω μια λύση αντιολίσθησης :lol:.
Αν ήταν αυτό το πρόβλημα, πέταγα πάνω ένα σετ TechSpec SnakeSkin και τέλος.
Το "TechSpec vs. StompGrips" έχει ξανασυζητηθεί και νικητής είναι τα TechSpec.

Αυτό που λέω είναι πως άπαξ και μπει πάνω tank cover της Bagster λέει να κάνω "πατέντα" με αντιολισθητικό σέλας ή δεν έχει νόημα (από άποψης ανθεκτικότητας);

Το θέμα "Bagster ή όχι" επίσης έχει ξανασυζητηθεί και οι απόψεις διίστανται (και εδώ και σε άλλα forums).

golis
10/07/2012, 10:43
λέει να κάνω "πατέντα" με αντιολισθητικό σέλας ή δεν έχει νόημα (από άποψης ανθεκτικότητας);

man άλλαξε το ύφασμα της σέλλας και τελοc.

McGyver
10/07/2012, 10:44
man άλλαξε το ύφασμα της σέλλας και τελοc.

:a018:

QSpec
10/07/2012, 11:00
Εγώ με το καινούργιο εντουροπαντέλονο που πήρα γλυστράω πολύ στην σέλα του Χάσκι σε απότομες ανηφόρες. Για σούζες, ούτε κουβέντα.

Κουβέντα να γίνεται. :a16:

universalgr1
10/07/2012, 11:32
Εμενα προσωπικα δεν με χαλανε τα μπαγκστερ.. Σε καποιες μοτο μου αρεσουν κιολα..
Τεσπα.. Περι ορεξεως..

Στο θεμα.. Αν πας σε σε σελά/ταπετσερη θα σου δωσει σιγουρα μια λυση. Υπαρχουν πολλα και καλα αντιολισθητικα υφασματα. Χθες εφτιαξα σελα στο CB και ειδα εκει ειχε παππαδες το παλικαρι απο υφασματα.
Νομιζω λυσεις υπαρχουν.
:beer:

Εντιτ:Οσο θα ξεκολλαγε το οριτζιναλ 'μαξιλαρακι' αλλο τοσο θα ξεκολλησει το αντιολισθητικο. Εκτος αν πεσεις σε ταπετσερη απατεωνα που ραβει με κλωστη για βελονακι.

Corki
10/07/2012, 11:43
.......

Με λιγα λογια ....εχεις επιλέξει να βαλεις bagtster για τους δικους σου λογους και ρωτας αν βαζοντας-ραβοντας "κατι" αντιολισθητικο θα καταστρεψεις το bagster?

Αν και δν εχω προσωπικη εμπειρια δεν βλεπω πως μπορει να καταστραφει!

Σρυ για το ακυρο... :lol:

harris_x
10/07/2012, 11:47
Με λιγα λογια ....εχεις επιλέξει να βαλεις bagtster για τους δικους σου λογους και ρωτας αν βαζοντας-ραβοντας "κατι" αντιολισθητικο θα καταστρεψεις το bagster?

Αν και δν εχω προσωπικη εμπειρια δεν βλεπω πως μπορει να καταστραφει!

Σρυ για το ακυρο... :lol:Αλήθεια, διάβασες το πρώτο post;

the who
10/07/2012, 13:02
Θωμα ολοι οι παραπανω ειναι κακοι ανθρωποι.Εδω εισαι.263912

GIXXERAKIAS
10/07/2012, 13:06
Στείλε ένα πμ στον Ζέφο να σε φτιάξει καταλλήλως και άσε τα ρεμάλια να κουβεντιάζουν με τσί ώρες για το τί έκανες...να σκάσουν!:bawl:

:wave2:

universalgr1
10/07/2012, 13:15
Στείλε ένα πμ στον Ζέφο να σε φτιάξει καταλλήλως και άσε τα ρεμάλια να κουβεντιάζουν με τσί ώρες για το τί έκανες...να σκάσουν!:bawl:

:wave2:

Α γεια σου. Εκει εκανα τη σελα χθες κ την Πεμπτη παω για το χειροποιητο μπαγκστερακι.
:beer:

OldMan
10/07/2012, 13:45
Εγώ με το καινούργιο εντουροπαντέλονο που πήρα γλυστράω πολύ στην σέλα του Χάσκι σε απότομες ανηφόρες.
Εσύ λουόμενη νεραϊδα του Αγραφιώτη, άσε τα εντουροπαντέλονα σ'αυτούς που κάνουν εντούρο...
(εκτός αν αποτελεί μέρος επαγγελματικής αμφίεσης..)


Υ.Γ.
Τα εν λόγω παντελόνια ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ και γλυστράνε, γιατί αυτή έιναι η δουλειά τους (συνεχής μετακίνηση στην σέλα - ΟΟΟΟΟΤΑΝ κάθεσαι..) :D

sniper
10/07/2012, 13:47
Κουβέντα να γίνεται ....

Λέτε να παίξει ή θα ξεκολλήσει σε κανένα endo και θα μου σπάσει τ' @@ (μεταφορικά και κυριολεκτικά);


Φτιάξε ένα προστατευτικό για τα @@ και σταμάτα να κάνεις τα δικά μας μπαλόνια.

OldMan
10/07/2012, 13:55
ΡΕ Θωμά...

Γιατί δεν βάζεις ένα διαφανές (ή άλλης απόχρωσης) αυτοκόλλητο στο τεπόζιτο να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ...??? :evil:


Υ.Γ.
Βάλε και εκείνες τις βελέντζες που σΕ πρότεινα και θα είσαι κουλέρ λοκάλ στον Ωρωπό...
(και θα περνάς και από Μπουρνάζι με το κεφάλι ψηλά...)

QSpec
10/07/2012, 14:08
Εσύ λουόμενη νεραϊδα του Αγραφιώτη, άσε τα εντουροπαντέλονα σ'αυτούς που κάνουν εντούρο...
(εκτός αν αποτελεί μέρος επαγγελματικής αμφίεσης..)

Καλά, αυτό το λες γιατί δεν ξέρεις πόσο μου πάει!


Υ.Γ.
Τα εν λόγω παντελόνια ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ και γλυστράνε, γιατί αυτή έιναι η δουλειά τους (συνεχής μετακίνηση στην σέλα - ΟΟΟΟΟΤΑΝ κάθεσαι..) :D

Μωρέ ναι, αλλά υπήρξε στιγμή που γλύστρησε το μηχανάκι από κάτω μου και πήγα να το φάω στα μούτρα.

ΥΓ: Το έχω ρίξει στα σκληρά. Όσο μπορώ...

:beer:

OldMan
10/07/2012, 14:12
Μωρέ ναι, αλλά υπήρξε στιγμή που γλύστρησε το μηχανάκι από κάτω μου και πήγα να το φάω στα μούτρα.
Αυτά παθαίνουν όσοι κάνουν αναριθμητισμούς στα μηχανάκακια..
(ΤΕ160 έπρεπε να πάρεις και όχι 610..):p