PDA

View Full Version : Aftermarket Τιμόνι



LuckyStrike
10/07/2012, 23:11
Είμαι νέο υποψήφιο μέλος των αφρικάνων και ψάχνω πριν ακόμα την πάρω κάποιες βελτιώσεις.
Στο ψάξιμό μου, σε όσες οδήγησα, με ενοχλεί μόνο το τιμόνι, όχι το ύψος του αλλά το πλάτος του, οδηγούσα πιάνοντας τα αντίβαρα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο aftermarket τιμόνι που έχετε και σας αρέσει?
Ψάχνω κάτι που να με βολέυει με το κατα το δυνατόν μικρότερο κόστος. Τι διάσταση πρέπει αν πάρω για να μην αλλάξω αποστάτες?
Ποια είναι καλύτερα, rizoma ή renthal? Το fatbar τι προσφέρει παραπάνω, τα αξίζει τα επιπλέον χρήματα?

Αυτά...

Λευκάδιος
11/07/2012, 06:09
δεν εχω αφρικανα αλλα κοιτα και τα Tomaselli τα οποια ειναι πολυ καλα http://www.domino-group.com/en/catalogue/fitMyBike_Result.aspx?searchMode=searchMoto&filterBrand=Honda&filterModel=AFRICA%20TWIN

jokey66
11/07/2012, 15:44
Είμαι νέο υποψήφιο μέλος των αφρικάνων και ψάχνω πριν ακόμα την πάρω κάποιες βελτιώσεις.
Στο ψάξιμό μου, σε όσες οδήγησα, με ενοχλεί μόνο το τιμόνι, όχι το ύψος του αλλά το πλάτος του, οδηγούσα πιάνοντας τα αντίβαρα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο aftermarket τιμόνι που έχετε και σας αρέσει?
Ψάχνω κάτι που να με βολέυει με το κατα το δυνατόν μικρότερο κόστος. Τι διάσταση πρέπει αν πάρω για να μην αλλάξω αποστάτες?
Ποια είναι καλύτερα, rizoma ή renthal? Το fatbar τι προσφέρει παραπάνω, τα αξίζει τα επιπλέον χρήματα?

Αυτά...
Πρώτα θα ψάξεις να βρεις το τιμόνι που σου ταιριάζει και μετά την τιμή
μέτρησε περίπου το μήκος που το θες ,καθώς και το ύψος του μαμά και κάνε μια αναζήτηση στα μήκη που σου ταιριάζει να δεις τι υπάρχει
Προσωπικά:
Ύψος 1.90
Μαμά τιμόνι
Αποστάτες touratech(θα μετρήσω και θα σου πω υψος)
Σέλα τονυ μπάτζιο(λόγω του καλουπιού είμαι πιο χωμένος σε σχέση με την μαμά σέλα)
και νοιώθω υπέροχα
Καμιά φορά με κουράζει η κλιση του γονάτου αλλά λόγω οτι σχεδόν πάντα δικάβαλο την προτιμώ και με διαφορά

ego_o_idios
04/08/2012, 12:56
i renthal vgazi timoni idika gia africa ine o tipos tou africa ine apo poli skliro ke elafri alouminio ipopsin ine pio skliro ke apo atsali den tripai me tripania ke exi pio agonistiki klisi ego to ixa se mavro ine idika ftiagmeno gia na exis perisotero moxlo diladi na mporis na travas to mprostino pros ta piso i na to piezis kato gia afto ine ke pio isio apo to mama stin periptosi sou 8a se volepsi poli ala exi 60 euro
ta timonia genika ta alazoume gia na prosarmosoume tin 8esi odigisis me pio xamiles i pio psiles kourmpes ke stin periptosi tou africa epivalete na petaksete to timoni tou giati glitonete peripou 2,5 kila varous ine siderenio ke poli vari 8a apoktisete me tin alagi mia pio elafria es8isi tou mprostinou ke epidi 8a valete alouminio den xriazonte ke ta antivara

LuckyStrike
30/08/2012, 12:23
i renthal vgazi timoni idika gia africa ine o tipos tou africa ine apo poli skliro ke elafri alouminio ipopsin ine pio skliro ke apo atsali den tripai me tripania ke exi pio agonistiki klisi ego to ixa se mavro ine idika ftiagmeno gia na exis perisotero moxlo diladi na mporis na travas to mprostino pros ta piso i na to piezis kato gia afto ine ke pio isio apo to mama stin periptosi sou 8a se volepsi poli ala exi 60 euro
ta timonia genika ta alazoume gia na prosarmosoume tin 8esi odigisis me pio xamiles i pio psiles kourmpes ke stin periptosi tou africa epivalete na petaksete to timoni tou giati glitonete peripou 2,5 kila varous ine siderenio ke poli vari 8a apoktisete me tin alagi mia pio elafria es8isi tou mprostinou ke epidi 8a valete alouminio den xriazonte ke ta antivara


H renthal είδα ότι βγάζει τα 7/8'' off road και μάλλον προς τα εκεί στρέφομαι, αλλά έχω χαθεί με τους κωδικούς. Κάπου διάβασα ότι το πιο κατάλληλο για africa είναι το ENDURO HIGH (http://www.moto-accessories.gr/products/timonia_1/renthal_universal_off_road_timoni).
Όπως είδα τις διαστάσεις πιστεύω θα μου δώσει το παραπάνω άνοιγμα και σήκωμα που θα ήθελα, χωρίς να αλλάξω αποστάτες.

Εσύ ποιο έχεις?