PDA

View Full Version : τα πολλά οκτάνια βλάπτουν?



road spirit
11/07/2012, 09:42
:lol:

υπομονή, ζέστη είναι, θα περάσει ...

το λεπόν, ας υποθέσουμε ότι ο κινητήρας της καλής μας μοτό προδιαγράφεται απο τον κατασκευαστή για να καίει πχ 95 οκτάνια.

Ας υποθέσουμε πάλι ότι ο κατασκευαστής δίνει τη δυνατότητα με την κατάλληλη επέμβαση να καίει πχ 90 οκτάνια. (πχ βλέπε φύσα στα ΚΤΜ, αλλαγή προγράμματος στα BMW κλπ) και ότι πάμε και την κάνουμε την αλλαγή.

Θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στον κινητήρα αν, ενώ του βάλαμε το χάρτη των 90 οκτανίων, τροφοδοτηθεί (για τους χ,ψ λόγους, δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή) με καλύτερη βενζίνη, πχ 95 και βάλε οκτάνια ?

Γιατί κάτι τέτοιο μου είπε μηχανικός και απόρησα ...

DUKASII
11/07/2012, 09:45
:lol:

υπομονή, ζέστη είναι, θα περάσει ...

το λεπόν, ας υποθέσουμε ότι ο κινητήρας της καλής μας μοτό προδιαγράφεται απο τον κατασκευαστή για να καίει πχ 95 οκτάνια.

Ας υποθέσουμε πάλι ότι ο κατασκευαστής δίνει τη δυνατότητα με την κατάλληλη επέμβαση να καίει πχ 90 οκτάνια. (πχ βλέπε φύσα στα ΚΤΜ, αλλαγή προγράμματος στα BMW κλπ) και ότι πάμε και την κάνουμε την αλλαγή.

Θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στον κινητήρα αν, ενώ του βάλαμε το χάρτη των 90 οκτανίων, τροφοδοτηθεί (για τους χ,ψ λόγους, δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή) με καλύτερη βενζίνη, πχ 95 και βάλε οκτάνια ?

Γιατί κάτι τέτοιο μου είπε μηχανικός και απόρησα ...an breis edo ellada venzini me tosa oktania osa les ..sfyra.

kostaspetrou
11/07/2012, 09:50
Αν έχει υπερβολικά περισσότερα οκτάνια τότε η καύση δε θα'ναι γρήγορη και θα'χεις απώλειες.
Αν είναι λίγα τότε θα'χεις πυράκια.
Γενικά βάζεις τα λιγότερα οκτάνια που δε δημιουργούν πυράκια.

Βέβαια υπάρχει περιθώριο,οπότε βάλε βενζίνη από ΚΑΘΑΡΟ βενζινάδικο και μην αγχώνεσαι...

road spirit
11/07/2012, 09:59
Αν έχει υπερβολικά περισσότερα οκτάνια τότε η καύση δε θα'ναι γρήγορη και θα'χεις απώλειες.το οποίο μεταφράζεται σε τι? μπορεί να προκληθεί ζημιά στα ενδότερα του κινητήρα? απίθανο μου φαίνεται ... Ο μηχανικός με τον οποίο είχα τη κουβέντα μου είπε ότι "χαμηλώνοντας" το χάρτη, τότε όταν θα μπαίνει καλύτερη βενζίνη ο κινητήρας θα μυρίζει (ε? :confused: ...) και θα έχει πυράκια. ξανά ε? :confused: ... επέμενα, τον ρώτησα ..."θα έχει χάρτη 90 οκτ, θα μπεί βενζίνη 95 οκτ, και θα έχει πυράκια?" ... ΝΑΙ ΝΑΙ ήταν κατηγορηματικός ..


Αν είναι λίγα τότε θα'χεις πυράκια.αυτό ναι, οκ

Πολυμήχανος
11/07/2012, 10:14
το οποίο μεταφράζεται σε τι? μπορεί να προκληθεί ζημιά στα ενδότερα του κινητήρα?

Απλά ίσως χάνεις λίγο σε ιπποδύναμη π.χ. 1-2%, αλλά δεν βλέπω λόγο για πρόβλημα.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ, ΕΞΗΓΗΣΗ: Όταν μια βενζίνη είναι περισσότερα οκτάνια, αυτό σημαίνει ότι περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα πρόσθετων που βελτιώνουν την συμπίεση. Εκεί που μια 95ρα έχει 1% πρόσθετο, μια 100ρα έχει 3% πρόσθετο. Το πρόσθετο όμως συνήθως ΔΕΝ είναι καύσιμο, και καταλαμβάνει όγκο που αν δεν ήταν θα το καταλάμβανε καύσιμο, οπότε αν ο κινητήρας σου δεν εκμεταλεύεται την πρόσθετη συμπίεση, απλά είναι σαν να τροφοδοτείς τον θάλαμο καύσης με 3-1=2% λιγότερη βενζίνη, για αυτό και η μικρή πτώση ιπποδύναμης.

Πράγμα που έχει επιβεβαιωθεί από όσο θυμάμαι και από περιοδικά π.χ. 4Τ σε κάποιο τεύχος είχα διαβάσει το σχετικό πείραμα.

Τώρα για τεχνικό πρόβλημα, δεν νομίζω, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να βαράει πειράκια (ή πυράκια, δεν ξέρω πως είναι το σωστό) με βενζίνη καλύτερων οκτανίων.

nickald
11/07/2012, 10:27
Ω ρε τι διαβαζουν τα ματακια μου......

"...Με βάση τα παραπάνω ο αριθμός οκτανίου ενός καυσίμου ορίζεται ως η % ποσότητα (κατ' όγκο) ισοοκτανίου (2,2,4-τριμεθυλο-πεντάνιο) σε πρότυπο μίγμα με n-επτάνιο έτσι ώστε αυτό το μίγμα να παρουσιάζει την ίδια αντικροτική συμπεριφορά (χτύπος της μηχανής) με το εξεταζόμενο καύσιμο. Έτσι, βενζίνη αριθμού οκτανίου 80 είναι εκείνη η οποία συμπεριφέρεται όπως το μείγμα που αποτελείται από 80% ισοοκτάνιο και 20% n-επτάνιο."

Απο wiki και απο το βιβλιο "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ" by Ν. Νικολαου οπως επισης και "ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ" by Τραντακη.

Οταν μια βενζινη ειναι "περισσοτερα" οκτανια δεν δαγκαει τον κινητηρα ουτε βγαζει βαβα..... παρουσιαζει καλυτερη ακτικροτικη συμπεριφορα. και παυλα.

Πρακτικα δεν παιζει να δημιουργησει προβλημα σε ενα μοτερ που ειναι "ρυθμισμενο" να καιει βενζινες με χαμηλη αντικροτικη συμπεριφορα αν βαλεις (ουσιαστικα και πρακτικα) καλυτερης ποιοτητας βενζινη.

Τωρα το τι και ποσα οκτανια καυσιμο θα βρεις στην Ελλαδα ειναι αλλο καπελο.

GFawkes
11/07/2012, 10:29
Αυτανάφλεξη (πυράκια)

Πειρακια...μικροι πειροι (μεταλλικοι σωληνες-σφηνες)

kostaspetrou
11/07/2012, 10:31
Απλά ίσως χάνεις λίγο σε ιπποδύναμη π.χ. 1-2%, αλλά δεν βλέπω λόγο για πρόβλημα.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ, ΕΞΗΓΗΣΗ: Όταν μια βενζίνη είναι περισσότερα οκτάνια, αυτό σημαίνει ότι περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα πρόσθετων που βελτιώνουν την συμπίεση. Εκεί που μια 95ρα έχει 1% πρόσθετο, μια 100ρα έχει 3% πρόσθετο. Το πρόσθετο όμως συνήθως ΔΕΝ είναι καύσιμο, και καταλαμβάνει όγκο που αν δεν ήταν θα το καταλάμβανε καύσιμο, οπότε αν ο κινητήρας σου δεν εκμεταλεύεται την πρόσθετη συμπίεση, απλά είναι σαν να τροφοδοτείς τον θάλαμο καύσης με 3-1=2% λιγότερη βενζίνη, για αυτό και η μικρή πτώση ιπποδύναμης.

Η μικρή απώλεια δεν έχει να κάνει με τα πρόσθετα ούτε το χώρo που αυτά καταλαμβάνουν,αλλά με την παραπάνω ενέργεια που απαιτείται για ν'αναφλεχθεί το μίγμα πολλών οκτανίων.
Πολύ χοντρικά αν οι παράμετροι σπινθήρας,συμπίεση,θερμοκρασία που επικρατεί παρέχουν ενέργεια ανάφλεξης τότε έχουμε καύση.
Όπως καταλαβαίνεις αν η ενέργεια ανάφλεξης είναι μεγάλη(υπερβολικά οκτάνια),ο σπινθήρας θα ζοριστεί ν'αναφλέξει το μίγμα πολύ καλά(υποθέτουμε ότι δεν πειράξαμε συμπίεση κλπ).


Τώρα για τεχνικό πρόβλημα, δεν νομίζω, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να βαράει πειράκια (ή πυράκια, δεν ξέρω πως είναι το σωστό) με βενζίνη καλύτερων οκτανίων.
Πυράκια χτυπάει με βενζίνη λιγότερων οκτανίων,όχι περισσότερων.

sapila racing
11/07/2012, 10:33
Οπως ειπώθηκε και παραπανω Γιαννη, μονο στην τσεπη βλαπτουν τα παραπανω Οκτάνια.
Ο μηχανικός που ειπε οτι βενζίνη περισσότερων οκτανίων θα σου δημιουργήσει πυρακια πρεπει να παει να διαβάσει.
:wave2:

kostaspetrou
11/07/2012, 10:35
το οποίο μεταφράζεται σε τι? μπορεί να προκληθεί ζημιά στα ενδότερα του κινητήρα? απίθανο μου φαίνεται ... Ο μηχανικός με τον οποίο είχα τη κουβέντα μου είπε ότι "χαμηλώνοντας" το χάρτη, τότε όταν θα μπαίνει καλύτερη βενζίνη ο κινητήρας θα μυρίζει (ε? :confused: ...) και θα έχει πυράκια. ξανά ε? :confused: ... επέμενα, τον ρώτησα ..."θα έχει χάρτη 90 οκτ, θα μπεί βενζίνη 95 οκτ, και θα έχει πυράκια?" ... ΝΑΙ ΝΑΙ ήταν κατηγορηματικός ..

Λάφινγκ μάι ας άουτ!
:lol:

road spirit
11/07/2012, 10:39
και με τις δικές μου γνώσεις και λογική αυτό λέω και εγώ ... απλά είπα μπας και με πείραξε η ζέστη και ξέχασα ότι ήξερα και επιπλέον κρατούσα μια επιφύλαξη μήπως και στην ειδική αυτή περίπτωση που κάνεις downgrade στο χάρτη μήπως τότε παίζει καμιά ιδιαιτερότητα ...

road spirit
11/07/2012, 10:42
η πλάκα είναι ότι πρόκειται για μηχανικό σε επίσημο service και το downgrade του χάρτη είναι διαδικασία που προβλέπεται απο τον κατασκευαστή ...

nikos_abel
11/07/2012, 10:44
Δεν.... άστο.... το τι θα ακούσεις ακόμα και από μαστόρια που κάνουν καλή δουλειά....

Το κορυφαίο μου όμως, δεν έχει ξεπεραστεί (όταν κοίταγα μια μεταχείρο και την πήρα για βόλτα)

-Ο δέικτης αναβοσβύνει για βενζίνη έτσι; Έχει; Μη μείνω πιο κάτω και σπρώχνω στην ανηφόρα;
-Ναι, δεν το πολυκινώ το τελευταίο καιρό και δε κάνει να το αφήνεις μέσα με βενζίνη γιατί χαλάνε τα οκτάνια, το ξέρεις έτσι;

kostaspetrou
11/07/2012, 10:50
Έχε υπ'όψη σου ότι οι περισσότεροι μηχανικοί δεν είναι και τόσο καλοί στο να εξηγούν,ή μπορεί να βαριούνται.Μπορεί απλά να'θελε να σου πει κάτι για να μη τον ζαλίζεις.
Αυτό που σου είπε πάντως δεν ισχύει.Ούτε θα χτυπάει πυράκια ούτε θα μυρίζει αν κατεβάσεις το χάρτη αλλά συνεχίσεις να βάζεις 95άρα.
Ίσως χάσεις ελάχιστα,τόσο που δε θα το καταλαβαίνεις στην πράξη.
Αν πάλι σκεφτείς ότι οι 95άρες δεν έχουν 95 οκτάνια,μια χαρά θα'σαι!

ΥΓ:Για τί μηχανάκι μιλάμε;

Cpt. Haddock
11/07/2012, 10:55
Δεν.... άστο.... το τι θα ακούσεις ακόμα και από μαστόρια που κάνουν καλή δουλειά....

Το κορυφαίο μου όμως, δεν έχει ξεπεραστεί (όταν κοίταγα μια μεταχείρο και την πήρα για βόλτα)

-Ο δέικτης αναβοσβύνει για βενζίνη έτσι; Έχει; Μη μείνω πιο κάτω και σπρώχνω στην ανηφόρα;
-Ναι, δεν το πολυκινώ το τελευταίο καιρό και δε κάνει να το αφήνεις μέσα με βενζίνη γιατί χαλάνε τα οκτάνια, το ξέρεις έτσι;

Mα ναι, είναι σαν την κοκα κόλα, ξεθυμαινουν :lol:

road spirit
11/07/2012, 11:02
Έχε υπ'όψη σου ότι οι περισσότεροι μηχανικοί δεν είναι και τόσο καλοί στο να εξηγούν,ή μπορεί να βαριούνται.Μπορεί απλά να'θελε να σου πει κάτι για να μη τον ζαλίζεις.
Αυτό που σου είπε πάντως δεν ισχύει.Ούτε θα χτυπάει πυράκια ούτε θα μυρίζει αν κατεβάσεις το χάρτη αλλά συνεχίσεις να βάζεις 95άρα.
Ίσως χάσεις ελάχιστα,τόσο που δε θα το καταλαβαίνεις στην πράξη.
Αν πάλι σκεφτείς ότι οι 95άρες δεν έχουν 95 οκτάνια,μια χαρά θα'σαι!

ΥΓ:Για τί μηχανάκι μιλάμε;
f800gs και η μετατροπή δεν αφορά ελληνικές βενζίνες :)

sniper
11/07/2012, 11:06
Mα ναι, είναι σαν την κοκα κόλα, ξεθυμαινουν :lol:

Η βενζίνη όντως όταν μένει αρκετό καιρό εκτός καταλλήλων συνθηκών αποθήκευσης χάνει κάποιες από τις ιδιότητές της.

kostaspetrou
11/07/2012, 11:16
f800gs και η μετατροπή δεν αφορά ελληνικές βενζίνες :)
Ταξιδάκι ψυλλιάζομαι... :cool:
Κοίτα,αν εκεί που θα πας παίζουν 90άρες,τότε κάντη για να μειώσεις το κόστος του ταξιδιού.
Αν και μεταξύ μας,το καλύτερο που'χεις να κάνεις είναι να σουτάρεις το μηχανάκι σου και να ταξιδέψεις με GS.........
................
.........
..

.
.
.........

.
..........
.
............
..
...............

......................
.

........................
.

.................

.
.................
.


.......................
.

.
..................
XR!

nikos_abel
11/07/2012, 11:24
Η βενζίνη όντως όταν μένει αρκετό καιρό εκτός καταλλήλων συνθηκών αποθήκευσης χάνει κάποιες από τις ιδιότητές της.

Ναι, αυτό είναι γεγονός (βαριέμαι να το ψάξω τώρα) αλλά εντάξει, με ένα μήνα ακινησία ή κανά δυο βόλτες δε νομίζω ότι θα πάρεις και το
μοτέρ στο χέρι....

road spirit
11/07/2012, 11:25
Ταξιδάκι ψυλλιάζομαι... :cool:
Κοίτα,αν εκεί που θα πας παίζουν 90άρες,τότε κάντη για να μειώσεις το κόστος του ταξιδιού.
Αν και μεταξύ μας,το καλύτερο που'χεις να κάνεις είναι να σουτάρεις το μηχανάκι σου και να ταξιδέψεις με GS.........
................
.........

..................
XR!
:lol:
πλάκα πλάκα ...
αλλά εντάξει, αγαπάμε το μηχανάκι μας και με τα όποια ελαττώματα του

ρε δεν το αλλάζω με τπτ λέμε :smokin:

sniper
11/07/2012, 11:51
Ναι, αυτό είναι γεγονός (βαριέμαι να το ψάξω τώρα) αλλά εντάξει, με ένα μήνα ακινησία ή κανά δυο βόλτες δε νομίζω ότι θα πάρεις και το
μοτέρ στο χέρι....

Όχι καμία σχέση..

fantacid
11/07/2012, 12:01
define

1,
αρκετό καιρό

ενα μηνα ή κανα δυο χρονακια?

2,
εκτός καταλλήλων συνθηκών αποθήκευσης

τα πρατηρια κ τα τανκ μας πληρουν καποιες απο αυτες?

kostaspetrou
11/07/2012, 12:05
define

1,

ενα μηνα ή κανα δυο χρονακια?

2,

τα πρατηρια κ τα τανκ μας πληρουν καποιες απο αυτες?
Η βενζίνη επειδή καταναλώνεται δε μένει για πολλούς μήνες πουθενά.Αυτό που μπορείς να κάνεις αν αφήσεις το μηχανάκι για καιρό είναι να προσθέσεις φγιούελ σταμπιλάιζερ στο ντεπόζιτο.

sapila racing
11/07/2012, 12:05
f800gs και η μετατροπή δεν αφορά ελληνικές βενζίνες :)

Καλό ταξίδι να χεις Γιάννη. :beer:

sniper
11/07/2012, 12:05
define

1,

ενα μηνα ή κανα δυο χρονακια?


ο ένας μήνας είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Βενζίνες που μένουν σε ντεπόζιτα για πολλούς μήνες, χρόνια κλπ πολυκαιρίζουν. Δεν είμαι χημικός, απλά αναφέρω τι έχω ακούσει από τους παλιότερους. Αν πχ έχεις χρόνια παρατημένη μια μηχανή με καρμπυρατερ, το πρώτο που κάνεις είναι ν' αδειάσεις την βενζίνη από το ρεζερβουάρ και το καρμπυρατερ..



2,

τα πρατηρια κ τα τανκ μας πληρουν καποιες απο αυτες?

Τα πρατήρια ανεφοδιάζονται πολύ τακτικά.

fantacid
11/07/2012, 12:18
ο ένας μήνας είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Βενζίνες που μένουν σε ντεπόζιτα για πολλούς μήνες, χρόνια κλπ πολυκαιρίζουν. Δεν είμαι χημικός, απλά αναφέρω τι έχω ακούσει από τους παλιότερους. Αν πχ έχεις χρόνια παρατημένη μια μηχανή με καρμπυρατερ, το πρώτο που κάνεις είναι ν' αδειάσεις την βενζίνη από το ρεζερβουάρ και το καρμπυρατερ..


1,οκ κ η απλη λογικη αυτο λεει
νομιζα οτι ειχαμε κατι πιο συγκεκριμενο....

2,αλλο ρωτησα

sniper
11/07/2012, 12:33
...
2,αλλο ρωτησα

Δεν γνωρίζω τις προδιαγραφές αποθήκευσης καυσίμων για μεγάλα χρονικά διαστήματα, ούτε εάν οι δεξαμενές των πρατηρίων τις καλύπτουν.

OldMan
11/07/2012, 15:25
Η μικρή απώλεια δεν έχει να κάνει με τα πρόσθετα ούτε το χώρo που αυτά καταλαμβάνουν,αλλά με την παραπάνω ενέργεια που απαιτείται για ν'αναφλεχθεί το μίγμα πολλών οκτανίων.
Η "αναφλεξιμότητα" (ρυθμός μετάδοσης μετώπου καύσης) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (δεν είναι της παρούσης..) αλλά ΟΧΙ από τον οκτανικό βαθμό ενός καυσίμου..


Υ.Γ.
Προς άπαντες:
Έχουν γραφτεί πάμπολλα (σαν μια κούκλα, ένα πράγμα :p) σχετικά με το θέμα, όπως π.χ. το www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14837 πόνημα του ψηλού...
Οποιεςδήποτε διαφωνίες ή απορίες ευπρόσδεκτες αλλά με προαπαιτούμενη την γνώση και συμφωνία σε βασικές έννοιες ..:beer:

toyar
11/07/2012, 15:38
ο βαθμος οκτανιου ενος καυσιμου επηρεαζει μονο τη στιγμη που ο κινητηρας λειτουργει σε κατασταση αυταναφλεξης για καποιο λογο
(υψηλη συμπιεση, υπερθερμανση, επικαθησεις, υψηλο φορτιο, λαθος αβανς κλπ)
σε κανονικη λειτουργια ο κινητηρας δεν ξεχωριζει με τι οκτανιων καυσιμο λειτουργει αρκει αυτο να επαληθευει τις ελαχιστες προδιαγραφες του
σε συγχρονους κινητηρες με ηλεκτρονικο ψεκασμο ο εγκεφαλος μπορει να προσαρμοσει τη λειτουργια σε καυσιμο χαμηλοτερων οκτανιων με σχετικη μειωση της αποδοσης
αν ομως ο κατασκευαστης ζηταει 95αρα και βαλω 98 ή 100 η μονη διαφορα που θα δω θα ειναι στην τσεπη μου

kostaspetrou
11/07/2012, 15:40
Η "αναφλεξιμότητα" (ρυθμός μετάδοσης μετώπου καύσης) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (δεν είναι της παρούσης..) αλλά ΟΧΙ από τον οκτανικό βαθμό ενός καυσίμου..


Υ.Γ.
Προς άπαντες:
Έχουν γραφτεί πάμπολλα (σαν μια κούκλα, ένα πράγμα :p) σχετικά με το θέμα, όπως π.χ. το www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14837 πόνημα του ψηλού...
Οποιεςδήποτε διαφωνίες ή απορίες ευπρόσδεκτες αλλά με προαπαιτούμενη την γνώση και συμφωνία σε βασικές έννοιες ..:beer:
Ώπα,μισό!
Ως "αναφλεξιμότητα" δεν εννοώ αυτό που λες,δηλαδή ρυθμός μετάδοσης μετώπου καύσης αλλά απ' το πόσο εύκολο είναι ν'αναφλεγεί το μίγμα!
Είναι διαφορετικά πράγματα.
Η ευκολία ανάφλεξης σαφώς κι εξαρτάται ΚΑΙ απ'τα οκτάνια(μαζί μ' ένα σωρό άλλες παραμέτρους).
Κρατώντας λοιπόν τις άλλες παραμέτρους αμετάβλητες και παίζοντας με τα οκτάνια βλέπουμε κατά πόσο επηρρεάζεται απ' αυτά.

Θα μπλέξουμε... :)

OldMan
11/07/2012, 15:48
Ως "αναφλεξιμότητα" δεν εννοώ αυτό που λες,δηλαδή ρυθμός μετάδοσης μετώπου καύσης αλλά απ' το πόσο εύκολο είναι ν'αναφλεγεί το μίγμα!
Είναι διαφορετικά πράγματα.
Η ευκολία ανάφλεξης σαφώς κι εξαρτάται ΚΑΙ απ'τα οκτάνια(μαζί μ' ένα σωρό άλλες παραμέτρους).
Αν το λες από την άποψη της χημικής "καθαρότητας" (περισσότερα αντικροτικά πρόσθετα) τότε έχει να κάνει με την μειωμένη παροχή ενέργειας (σε σχέση με καύσιμο λιγότερων οκτανίων), αλλά αυτό υπερσκελίζεται από την ουσιαστικά αυξημένη παροχή ενέργειας λόγω αυξημένης συμπίεσης (πριν την ανάφλεξη)..


Θα μπλέξουμε... :)
Έχεις να κάνεις κάτι καλύτερο ..??;)

OldMan
11/07/2012, 15:53
σε συγχρονους κινητηρες με ηλεκτρονικο ψεκασμο ο εγκεφαλος μπορει να προσαρμοσει τη λειτουργια σε καυσιμο χαμηλοτερων οκτανιων με σχετικη μειωση της αποδοσης
Να διευκρινίσουμε ότι η μείωση αυτή της απόδοσης επ ουδενί δεν σημαίνει αντίστοιχη αύξηση στην χρήση καυσίμου υψηλότερου οκτανικού βαθμού ..

Κονώς, αν ένα μοτέρ έιναι σχεδιασμένο να δουλεύει με καυσιμο 95 οκτανίων, θα έχει μια ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ στην απόδοσή του αν κάψει 90αρα αλλά ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ αν κάψει 100αρα..!!!
(γίνομαι κουραστικός, αλλά μ'αρέσει ..) :D

kostaspetrou
11/07/2012, 16:05
Αν το λες από την άποψη της χημικής "καθαρότητας" (περισσότερα αντικροτικά πρόσθετα) τότε έχει να κάνει με την μειωμένη παροχή ενέργειας (σε σχέση με καύσιμο λιγότερων οκτανίων), αλλά αυτό υπερσκελίζεται από την ουσιαστικά αυξημένη παροχή ενέργειας λόγω αυξημένης συμπίεσης (πριν την ανάφλεξη)..
Όχι,πιο απλά:
Μπορούμε να'χουμε ανάφλεξη από σπινθήρα(σωστή λειτουργία) ή από προανάφλεξη*(όλσο νόουν αζ έντζιν νόκινγκ).
Με περισσότερα οκτάνια πρέπει να προσφερθεί περισσότερη ενέργεια για να'χουμε ανάφλεξη.Άρα μειώνονται οι πιθανότητες ν'αναφλεγεί πριν την ώρα του(προανάφλεξη).Θα'ναι φυσικά λίγο δυσκολότερη η ανάφλεξη ακριβώς επειδή θέλουμε περισσότερη ενέργεια.
Με την έννοια δυσκολότερη αναφέρομαι κατά βάση στη στιγμή έναρξης της καύσης,η οποία θα καθυστερήσει λίγο.
Πίτσες μπλε δηλαδή σε υγιές καλοσυντηρημένο μοτέρ.


Έχεις να κάνεις κάτι καλύτερο ..?? ;)
Ναι,να................
..



..
.

...............
.
.
................
.
.
................
.

......
.
.
.....................
ΠΑΝΑΦΑΩ! :D