PDA

View Full Version : Κλείνει η Χαλυβουργία Ελλάδος‏



nicksior
11/07/2012, 11:31
Τελικά ο “αγώνας” του ΠΑΜΕ δικαιώθηκε... Κλείνει μέσα στην εβδομάδα η μονάδα Ασπροπύργου της Χαλυβουργίας Ελλάδος ....
Μετά την περιπέτεια που την οδήγησαν οι αγωνιστές... συνδικαλιστές και την αδυναμία των εργαζομένων που διαφωνούσαν με την απεργία να έχουν το δικαίωμα της εργασίας... Η μονάδα του Βόλου παραμένει φυσικά σε κανονική λειτουργία.


Αλλά μη φοβάστε.. Ο Θεός είναι αριστερός..


Πηγή:

http://www.capital.gr/news.asp?Details=1555121

DrBig
11/07/2012, 11:39
Αυτη ηταν μια μονο μαχη, ο πολεμος κατα των εκ-μεταλλευτων του λαου συνεχιζεται...

:moutza:

sniper
11/07/2012, 11:49
Χωρίς να εστιάζουμε στο δίκαιο ή όχι των αιτημάτων, τώρα χωρίς εργοδότη η ανεργία θα μπει στη ζωή τους για πολύ καιρό.

Επιλογές είναι αυτές βέβαια.

DrBig
11/07/2012, 11:57
Επιλογές είναι αυτές βέβαια.

...της μειοψηφιας...

Doufe
11/07/2012, 12:02
παμε ανεργιαααααα.....

yannis24
11/07/2012, 12:05
...της μειοψηφιας...

+100000000000000000000000000

sniper
11/07/2012, 12:06
...της μειοψηφιας...

Τότε έχει σοβαρό θέμα η πλειοψηφία.

Vstrommer71
11/07/2012, 12:11
Oποτε η παραπανω λογικη των σκεψεων σας,οδηγει στο συμπερασμα οτι πρεπει να εχουμε εργοδοτη γενικως,χωρις να εξεταζουμε λεπτομερειες του τυπου συνθηκες εργασιας,αμοιβες κλπ
Λαμπρα!
Μια χαρα παει η Ελλαδα,βοηθηστε να παει ακομα καλυτερα

DrBig
11/07/2012, 12:16
Τότε έχει σοβαρό θέμα η πλειοψηφία.

Η συγκεκριμενη δεν ηξερε να δεινει ξυλο.
Η υπερ-πλειοψηφια εχει ομως εχει σιγουρα σοβαρο προβλημα.

sniper
11/07/2012, 12:31
Oποτε η παραπανω λογικη των σκεψεων σας,οδηγει στο συμπερασμα οτι πρεπει να εχουμε εργοδοτη γενικως,χωρις να εξεταζουμε λεπτομερειες του τυπου συνθηκες εργασιας,αμοιβες κλπ
Λαμπρα!
Μια χαρα παει η Ελλαδα,βοηθηστε να παει ακομα καλυτερα

Το πρόβλημα τις Ελλάδας είναι ότι οι πολίτες της δεν μπορούν να διαβάσουν ή καταλαβαίνουν ότι θέλουν από αυτό που διαβάζουν.

Vstrommer71
11/07/2012, 13:01
Το πρόβλημα τις Ελλάδας είναι ότι οι πολίτες της δεν μπορούν να διαβάσουν ή καταλαβαίνουν ότι θέλουν από αυτό που διαβάζουν.
OK,δεν ειμαστε ολοι ικανοι απο οτι διαβαζουμε να καταλαβαινουμε το ιδιο.Αλλα θα ηταν καλα οσοι παιρνετε τα γραμματα πεισσοτερο απο εμας να μας βοηθησετε λιγο να κατανοησουμε τα λεγομενα σας και πως διαολο γινεται στην Ελλαδα να κυβερναει εδω και μισο αιωνα η Πασοκονουδου σε ολες τις μορφες της,και για ολα τα δεινα να φταιει η...Αριστερα
ΔΕΝ συμφωνω με ολα οσα κανει κατα καιρους το ΠΑΜΕ.Μπορειτε ομως να μας εξηγησετε που ειναι το αδικο σε αυτους που απεργουσαν στην Χαλυβουργια?Διαβασατε το χρονικο της απεργιας και καταληξατε οτι αυτοι φταινε?
Εκτος αν θελετε εδω μεσα να κανουμε την συζητηση των Σαμαροπαπαπαγαλων,οποτε δεν διατιθεμαι να τρολαρω αυτην την υπεροχη συζητηση...

sniper
11/07/2012, 13:08
OK,δεν ειμαστε ολοι ικανοι απο οτι διαβαζουμε να καταλαβαινουμε το ιδιο.Αλλα θα ηταν καλα οσοι παιρνετε τα γραμματα πεισσοτερο απο εμας να μας βοηθησετε λιγο να κατανοησουμε τα λεγομενα σας και πως διαολο γινεται στην Ελλαδα να κυβερναει εδω και μισο αιωνα η Πασοκονουδου σε ολες τις μορφες της,και για ολα τα δεινα να φταιει η...Αριστερα
ΔΕΝ συμφωνω με ολα οσα κανει κατα καιρους το ΠΑΜΕ.Μπορειτε ομως να μας εξηγησετε που ειναι το αδικο σε αυτους που απεργουσαν στην Χαλυβουργια?Διαβασατε το χρονικο της απεργιας και καταληξατε οτι αυτοι φταινε?
Εκτος αν θελετε εδω μεσα να κανουμε την συζητηση των Σαμαροπαπαπαγαλων,οποτε δεν διατιθεμαι να τρολαρω αυτην την υπεροχη συζητηση...

Δεν νομίζω ότι υποστηρίξαμε ή μη (τουλάχιστον εγώ) το δίκιο ή το άδικο των απεργών. Συμφωνείς;

Αυτό που απλά είπα είναι ότι πλέον θα μείνουν άνεργοι, κι είναι επιλογή τους. Συμφωνείς;

Αν όντως η μειοψηφία απεργούσε, τότε η πλειοψηφία (που κι αυτή θα πέσει στην ανεργία) αδικείται.. Συμφωνείς;

Είδες πουθενά ν' αναφέρομαι στη αριστέρα ή την δεξία ή το κέντρο ή το παράκεντρο; (άσε που αυτές οι ταμπέλες είναι γελοίες)

nicksior
11/07/2012, 13:27
Το ΚΚΕ έκλεισε τον «Όλυμπο», όχι εμείς»!
http://www.thessalianews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5000:olympos-kke-apergia&catid=54:business&Itemid=93

Vstrommer71
11/07/2012, 13:30
Δεν νομίζω ότι υποστηρίξαμε ή μη (τουλάχιστον εγώ) το δίκιο ή το άδικο των απεργών. Συμφωνείς;

Αυτό που απλά είπα είναι ότι πλέον θα μείνουν άνεργοι, κι είναι επιλογή τους. Συμφωνείς;

Αν όντως η μειοψηφία απεργούσε, τότε η πλειοψηφία (που κι αυτή θα πέσει στην ανεργία) αδικείται.. Συμφωνείς;

Είδες πουθενά ν' αναφέρομαι στη αριστέρα ή την δεξία ή το κέντρο ή το παράκεντρο; (άσε που αυτές οι ταμπέλες είναι γελοίες)
Aπλα δεν συμφωνω με το σκεπτικο οτι απο το να μεινουμε ανεργοι καλυτερα να δεχομαστε το γ@μησι του καθε εργοδοτη.
Γι'αυτο ειμαι ενα χρονο ανεργος και βλεποντας το που οδηγουνται οι συνθηκες εργασιας(ΚΑΙ με τον ραγιαδισμο δυστυχως της πλειοψηφιας των-ψηφιζοντων-Ελληνων) ειμαι ηδη Σουηδια
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι λυπαμαι να βιαζεται συστηματικα η χωρα μου μεγαλωσα και αγαπαω,αλλα με αυτες τις συνθηκες δεν μπορουσα να παραμεινω.Καλη δυναμη σε οσους συνεχισετε

nicksior
11/07/2012, 13:41
malakies

http://anergoidimosiografoi.blogspot.gr/2012/04/blog-post_9193.html

Cpt. Haddock
11/07/2012, 13:44
Ο τίτλος είναι λάθος και παραπλανητικος... Κλείνει το ένα εργοστάσιο στο οποίο το πάμε είχε σηκωσει την παντιερα του διεθνούς προλεταριατου. Το άλλο, στο Βόλο, όπου οι εκεί εργαζομενοι δέχτηκαν τις προτάσεις της αναλγητης εργοδοσίας, θα συνεχίσει να λειτουργεί και μάλιστα κανονικά πλέον για να απορροφήσει τη ζήτηση και των δυο...

Άνεργοι όλων των χωρών, ενωθειτε!

akis_trevor
11/07/2012, 13:47
πλέον θα μείνουν άνεργοι, κι είναι επιλογή τους. Συμφωνείς;
δεν πιστευω οτι ηθελαν να μεινουν ανεργοι,να κλεισει το εργοστασιο κλπ.ουτε αυτοι ουτε κανενας απεργος.απλα ηθελαν καλυτερα πραγματα οσον αφορα την εργασια τους.η παρατεταμενη απεργια παντα εχει ρισκα.
αν ομως δεν ηταν μονο η χαλυβουργοι αλλα και οι φαρμακουπαλληλοι,και οι δικηγοροι και οι σερβιτοροι και οι μεταφορεις κλπ κλπ,μηπως θα ειχαμε εντελως αντιθετα αποτελεσματα?????

nicksior
11/07/2012, 14:00
1. Γιατί η ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη αδράνησε
2. Γιατί έφυγε η Nissan από το Βόλο
3. Γιατί έφυγε η Opel από την Πάτρα
4. Γιατί έφυγε η Pirelli από την Πάτρα
5. Γιατί έκλεισε η Πειραϊκή - Πατραϊκή
6. Γιατί έκλεισε ο Σκαλιστήρης
7. Γιατί δεν έγιναν έργα υποδομής στα τουριστικά μέρη
8. Γιατί δεν επενδύσαμε στην ανάπτυξη
9. Γιατί έκλεισε η ΒΙΑΜΑΞ, που έφτιαχνε λεωφορεία
10. Γιατί έκλεισε η ΕΛΒΟ στη Θεσσαλονίκη, που έφτιαχνε φορτηγά (όχι μόνο στρατιωτικά)
11. Γιατί έκλεισε η 3Α που παρήγαγε υφάσματα υψηλής ποιότητας (κασμίρ)

ggs
11/07/2012, 14:04
1. Γιατί η ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη αδράνησε
2. Γιατί έφυγε η Nissan από το Βόλο
3. Γιατί έφυγε η Opel από την Πάτρα
4. Γιατί έφυγε η Pirelli από την Πάτρα
5. Γιατί έκλεισε η Πειραϊκή - Πατραϊκή
6. Γιατί έκλεισε ο Σκαλιστήρης
7. Γιατί δεν έγιναν έργα υποδομής στα τουριστικά μέρη
8. Γιατί δεν επενδύσαμε στην ανάπτυξη
9. Γιατί έκλεισε η ΒΙΑΜΑΞ, που έφτιαχνε λεωφορεία
10. Γιατί έκλεισε η ΕΛΒΟ στη Θεσσαλονίκη, που έφτιαχνε φορτηγά (όχι μόνο στρατιωτικά)
11. Γιατί έκλεισε η 3Α που παρήγαγε υφάσματα υψηλής ποιότητας (κασμίρ)

:p
264062

skylaros
11/07/2012, 14:16
Ας διαβάσει κάποιος τους λόγους που ξεκίνησε η απεργία και μετά μπορεί να βγάλει το λογύδριο του.

nicksior
11/07/2012, 14:17
:p
264062

Και όχι μόνο!

Για να είμαστε Δίκαιοι!

Εχετλαίος
11/07/2012, 15:50
Koίτα να δεις που το τούρκικο σίδερο στην οικοδομή θα πάει σύννεφο τελικά...
Και δε μπορείτε να φανταστείτε σαν υλικό τι λέει... γτπκ και βγάλε! Και κάνουν και πίστωση εκεί που οι δικοί μας δουλεύουν μονάχα ντούκου πλέον.
Ενός κακού...

Εχετλαίος
11/07/2012, 15:54
:wave2:
errata erratum

bulmont
11/07/2012, 16:00
Η χαλυβουργική στά τέλη του '90 παράπαιε και πήγαινε γιά φούντο καθότι είχαν μπει
στο παιγνίδι του σιδήρου κι' άλλες εταιρείες και μάλιστα με πολύ καλύτερο προϊόν αλλά
ξεκίνησαν και εισαγωγές ιταλικού, τούρκικου και ουκρανέζικου σιδήρου το οποίο ηταν
απαράδεκτο γιά οικοδομές..........
Με τους ολυμπιακούς αγώνες όμως και με την ανεξέλεγκτη πορεία των δημοσίων έργων
τα επόμενα χρόνια οι σαβούρες της Χαλυβουργικής πληρώθηκαν γιά χρυσός. Καθώς όμως
τα δημόσια έργα αλλά και οι οικοδομές έχουν σταματήσει οι Αγγελόπουλοι δεν έχουν
κανένα κέρδος να συντηρούν ένα εργοστάσιο το οποίο όποτε θέλουν επαναλειτουργούν....
Και μην ξεχνάτε πώς τα μεγαλύτερα ΄''πουλητάρια'' της εργατικής τάξης
από συνδικαλιστές ξεκίνησαν........

Cpt. Haddock
11/07/2012, 16:01
Άλλη η "Χαλυβουργικη" , άλλη η "ελληνική χαλυβουργια"

OldMan
11/07/2012, 16:05
Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανένα, ειλικρινά...

Απλά, πιστεύετε ότι η Χαλυβουργία έκλεισε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της απεργίας..???

gixxerpap
11/07/2012, 16:19
Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανένα, ειλικρινά...

Απλά, πιστεύετε ότι η Χαλυβουργία έκλεισε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της απεργίας..???

με τρομάζεις!

OldMan
11/07/2012, 16:22
με τρομάζεις!
Στην ηλικία μου, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω πια... ;)

bulmont
11/07/2012, 16:29
Άλλη η "Χαλυβουργικη" , άλλη η "ελληνική χαλυβουργια"


Εκανα εγώ λάθος που κατάλαβα γιά ''Χαλυβουργική"

MG-KTiNoS
11/07/2012, 18:51
http://anergoidimosiografoi.blogspot.gr/2012/04/blog-post_9193.html

Καλά που το έκανε quote και σώθηκε θενξ !
Και αυτό που δείχνεις εδώ είναι του αυτού επιπέδου….
(μην στο ξαναπώ και το σβήσουν πάλι)

Λοιπόν
Αλβανός τουρίστας
Τούρκος δημοκράτης
Έλληνας βιομήχανός

Αλλά πάλι η ζωή είναι ωραία με 400 ολόκληρα Ευρώ το μήνα.


Ή πολλά λέω?


Σαφώς την μερίδα του λέοντος στους τομείς που καλύπτουν οι ελληνικές επενδύσεις στην Βουλγαρία καταλαμβάνουν οι τραπεζικές υπηρεσίες (με τους πέντε ομίλους δηλ. Εθνική, Eurobank, Πειραιώς, Alpha και Εμπορική να καταλαμβάνουν το 29% του συνολικού τραπεζικού ενεργητικού στην χώρα), οι τηλεπικοινωνίες (Globul- Cosmote), οι βιομηχανίες (χαλυβουργία, τσιμέντα, τρόφιμα-ποτά, αναψυκτικά-νερό ενδύματα-υποδήματα-αξεσουάρ, οικοδομικά υλικά, υαλουργία), οι κατασκευές, το εμπόριο, η παροχή υπηρεσιών σε επιχειρήσεις (διαφήμιση, λογιστικές υπηρεσίες, υπηρεσίες συμβούλου, νομικές, πληροφορικής), εκδόσεις, τηλεόραση κλπ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι επίσημα καταχωρημένες βουλγαρικές εταιρείες ελληνικών συμφερόντων ανέρχονται στις 6.000 περίπου, ωστόσο οι περισσότερες εξ αυτών έχουν συσταθεί προκειμένου να πραγματοποιηθεί αγορά γης, την οποία σύμφωνα με τον βουλγαρικό νόμο μπορούν να πραγματοποιούν αλλοδαποί μόνο μέσω νομικών και όχι φυσικών προσώπων.

rockobok
11/07/2012, 19:14
Αλλά πάλι η ζωή είναι ωραία με 400 ολόκληρα Ευρώ το μήνα.







και 0 καλά είναι
Ότι πει το αφεντικό.

Takata Dome
11/07/2012, 20:28
Απ'ο,τι κατάλαβα εγώ,αυτό που έκανε η διοίκηση της Χαλυβουργίας ήταν να απολύσει 100 εργαζόμενους ενώ δεν εμφάνιζε κάποια οικονομική δυσκολία για να δικαιολογήσει αυτή της την επιλογή
Αν πράγματι ισχύει οτι η επιχείρηση αυτή εμφάνιζε κέρδη και επέλεξε παρ'ολα αυτά να πετάξει στο δρόμο,σε τέτοιες εποχές που διανύουμε,100 άτομα,η απεργία είναι απόλυτα δικαιολογημένη και σωστή.

Για διαβάστε όμως και για τις επώνυμες καταγγελίες κατα του ΠΑΜΕ και των πρακτικών που εφάρμοσε όταν κάποιοι θέλησαν να γυρίσουν στο πόστο τους.Με τις λαλακίες του ΠΑΜΕ,το μόνο που έγινε τελικά ήταν να χάσουν τις δουλειές τους και άνθρωποι που δεν είχαν καμία πρόθεση για κατι τέτοιο.Για σκεφτείτε το λίγο,νίκη για ποιόν ακριβώς είναι το γεγονός πως 400 άτομα έμειναν χωρις δουλειά;

Ichigo
11/07/2012, 22:00
Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανένα, ειλικρινά...

Απλά, πιστεύετε ότι η Χαλυβουργία έκλεισε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της απεργίας..???

+1

Και στην τελική τι θα πρέπει να κάνουμε δλδ; Να κατεβάσουμε τα παντελόνια στον 1ο τυχόντα εργοδότη που θέλει να βγάλει υπερκέρδη επάνω μας; ΑΝ αύριο πχ η δική μου εταιρεία αποφασίσει να μου ρίξει το μισθό στα 100€ γιατί δε βγαίνει αλλά οι συνθήκες εργασίας μου δε βελτιώνονται και η υπερεντατικοποίηση συνεχίζεται θα το δεχθώ αγόγγιστα; Θα απεργήσω και αν κλείσει στα ΤΣΑΚΙΔΙΑ!! Λιγότερη ταλαιπωρία και για τον εργοδότη και για εμένα που θα ψάξω να ασχοληθώ με κάτι άλλο! Πολύ απλά...

SVX
11/07/2012, 22:05
τη βρισκετε με τα ακρα και τις υπερβολες παντως, να πει ο καθενας τη κουραδοφιλοσοφια του, να τον θαυμασουν ολοι για τη βαθεια γνωση των τεκταινομενων και να αφησει την ανεξιτηλη σφραγιδα του στο φορουμ...


κανενας δε σκεφτηκε οτι η λυση βρισκεται καπου στο μεσο? μονο με τακτικες καμικαζι και Braveheart θα τη βγαλουμε καθαρη δηλαδη?

Cpt. Haddock
11/07/2012, 22:06
εμένα που θα ψάξω να ασχοληθώ με κάτι άλλο! Πολύ απλά...

Ναι, έτσι είναι, απο την άλλη εάν είσαι 15 χρόνια εργάτης σε χαλυβουργια, δεν έχεις και πολλές επιλογές, ναι;

Ichigo
11/07/2012, 22:19
Ναι, έτσι είναι, απο την άλλη εάν είσαι 15 χρόνια εργάτης σε χαλυβουργια, δεν έχεις και πολλές επιλογές, ναι;

Και είναι ποιο σωστό να υποκύψει στις ορέξεις του εργοδότη δλδ; Για να γίνει "ανταγωνιστικος"; :rolleyes:

BLACKGAS
11/07/2012, 22:19
.....

Κράτα και μια πισινή γιατί πολλοί συν-άνθρωποι ζορίζονται απίστευτα και δεν έχουν την "πολυτέλεια" να ψάξουν για κάτι άλλο.

Τα εγκλήματικά λάθη του συστήματος εργασίας είναι γνωστά σε όλους, πλην των στρουθοκαμήλων (συμπαθή κατά τα λοιπά πτηνά), με πρώτο υπεύθυνο τον κρατικό μηχανισμό (μη) ελέγχου.
Νομίζω όμως ότι σοβαρό μερίδιο συνευθήνης έχουν και οι πρωτομάστορες του ''επιτεύγματος'' της χαλυβουργικής και της κάθε αντίστοιχης κατάληξης, εταιρείας.

Οι Αγγελόπουλοι στα "ΤΣΑΚΙΔΙΑ" δεν νομίζω να πάνε. Άντε να πεταχτούν μέχρι τις Μαλβίδες γιατί έχει άπνοια στο Αιγαίο και δεν φουσκώνουν τα πανιά στο ιστιοπλοϊκό.

Το ''πολύ απλά'' ενός ανθρώπου μπορεί να είναι ''πολύ σύνθετα'', αν στην εξίσωση βάλεις και άλλους εξαρτώμενους από αυτόν.

hidefnick
11/07/2012, 22:26
Κορίτσια, για όποιον δεν αρέσει η φάμπρικα και τα 400 το μήνα, μοιράζουν χωράφια. Και μετά ούτε στυγνή εργοδοσία ούτε απολύσεις ούτε τίποτα. Οσα πιασει ο κώλος σου. Και έχεις και ντοματούλα απο το μποστάνι σου. (καμία ειρωνία btw. Απόλυτο σεβασμό σε όσους το έκαναν)

Για άλλη μια φορά λογική vs moto.gr = ότι να ναι.....

@captain: Μα τι απαντάς στον παραλογισμό? Αυτό δεν είναι κουβέντα να γίνετε (εδω και πολύ καιρό)

sotpag
11/07/2012, 22:29
....3. Γιατί έφυγε η Opel από την Πάτρα....

η ποια;;;;


Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανένα, ειλικρινά...

Απλά, πιστεύετε ότι η Χαλυβουργία έκλεισε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της απεργίας..???

ετσι τους βολεύει.....




.....OK,δεν ειμαστε ολοι ικανοι απο οτι διαβαζουμε να καταλαβαινουμε το ιδιο.Αλλα θα ηταν καλα οσοι παιρνετε τα γραμματα πεισσοτερο απο εμας να μας βοηθησετε λιγο να κατανοησουμε τα λεγομενα σας και πως διαολο γινεται στην Ελλαδα να κυβερναει εδω και μισο αιωνα η Πασοκονουδου σε ολες τις μορφες της,και για ολα τα δεινα να φταιει η...Αριστερα.....


γιατί κάποιος πρέπει να φταίει

iouliosptimper
11/07/2012, 22:31
λοιπον απαντω ετσι στοθεμα αυτο:

Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει...


Μ.Μπρεχτ

tsompanis
11/07/2012, 22:32
Κορίτσια, για όποιον δεν αρέσει η φάμπρικα και τα 400 το μήνα, μοιράζουν χωράφια. Και μετά ούτε στυγνή εργοδοσία ούτε απολύσεις ούτε τίποτα. Οσα πιασει ο κώλος σου. Και έχεις και ντοματούλα απο το μποστάνι σου. (καμία ειρωνία btw. Απόλυτο σεβασμό σε όσους το έκαναν)


α γειά σου μάστορα...όλα τα χωράφια χέρσα είναι!....

τι θα γίνει ρε μάγκες? θα πιάσετε καμιά τσάπα στα χέρια??:smokin:

nicksior
11/07/2012, 22:34
Το θέμα είναι ένα μόνο!
Αν την απόφαση για την επί 200+ μέρες απεργίας και τη συνέχισή της όταν κρίθηκε παράνομη , την πήρε η πλειοψηφία των εργαζομένων ή το ΠΑΜΕ (θυγατρική του ΚΚΕ).
Τα υπόλοιπα είναι «μπάλα στην εξέδρα»
Επιθετικότητα και βρισιές, κύριο χαρακτηριστικό των οργανωμένων μειοψηφιών .
Περιφρούρηση (τάχα) δηλ καπέλωμα και σύρσιμο με το έτσι θέλω της πλειοψηφίας των εργαζομένων στην «δική μας γραμμή»
Εξαθλίωση των λαϊκών τάξεων , βούτυρο στο ψωμί του κόμματος
κεντρικός πολίτικος σχεδιασμός του ΚΚΕ ώστε
1) Να έχει ηγεμονικό ρολό στις διαδηλώσεις προσπαθώντας να κερδίσει νέους οπαδούς και να δώσει ικανοποίηση στους υπάρχοντες.
2) Να προκαλέσει σύγκρουση έτσι ώστε να συσπειρώσει τους οπαδούς του δίνοντας τους την εντύπωση ότι καταδιώκεται πανταχόθεν από εχθρούς.
3) Να αντικαταστήσει τις δυνάμεις καταστολής, ώστε να δείξει ότι είναι εγγύηση σε ανασφαλείς μικροαστούς νοικοκυραίους.(τακτική και της ακροδεξιάς)
Φίλε MG-KTINOS Μπορείς να βρίσεις όσο θέλεις, θα έχεις ήδη καταλάβει , ότι δε μασάω.
(Κακώς σβήστηκαν τα προσβλητικά με τα οποία με έλουσες)
Η βρισιά είναι έλλειψη επιχειρημάτων , πρόσεξε μόνο μη ξυπνήσεις ένα πρωί και στον καθρέφτη σου αντικρίσεις τον χρυσαυγίτη της διπλανής πόρτας..

georgio
11/07/2012, 22:42
λοιπον απαντω ετσι στοθεμα αυτο:

Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει...


Μ.Μπρεχτ

Δεν είναι του Μπρεχτ, είναι του Martin Niemöller: http://en.wikipedia.org/wiki/First_they_came%E2%80%A6 ;)

rockobok
11/07/2012, 22:50
Το θέμα είναι ένα μόνο!
Αν την απόφαση για την επί 200+ μέρες απεργίας και τη συνέχισή της όταν κρίθηκε παράνομη , την πήρε η πλειοψηφία των εργαζομένων ή το ΠΑΜΕ (θυγατρική του ΚΚΕ).
Τα υπόλοιπα είναι «μπάλα στην εξέδρα»


Με αυτό το επιχείρημα τους σέρνανε στο δικαστήριο για να βγάλει παράνομη την απεργία
και δικαιώθηκαν οι απεργοί.
Εσύ συνέχισε μπας και καταφέρεις να κάνεις αυτό που δεν κατάφερε το δικαστήριο.
Να βγάλεις την απεργία παράνομη έστω στις συνειδήσεις.
Συγνώμη αλλά αναμασάς βρομιές.

iouliosptimper
11/07/2012, 22:54
τουλαχιστω βλεπεις εξαντα

Takata Dome
11/07/2012, 23:00
Με αυτό το επιχείρημα τους σέρνανε στο δικαστήριο για να βγάλει παράνομη την απεργία
και δικαιώθηκαν οι απεργοί.
Εσύ συνέχισε μπας και καταφέρεις να κάνεις αυτό που δεν κατάφερε το δικαστήριο.
Να βγάλεις την απεργία παράνομη έστω στις συνειδήσεις.
Συγνώμη αλλά αναμασάς βρομιές.

Αυτούς που δεν άφησε το ΠΑΜΕ να γυρίσουν στις δουλειές τους και τώρα μείναν άνεργοι,ποιος θα τους δικαιώσει; :confused:
Εκτος αν είναι και αυτό βρωμια...

BLACKGAS
11/07/2012, 23:05
...πως διαολο γινεται στην Ελλαδα να κυβερναει εδω και μισο αιωνα η Πασοκονουδου σε ολες τις μορφες της,και για ολα τα δεινα να φταιει η...Αριστερα...

Μην το πάρεις προσωπικά, δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλω επί τούτου:
Η "Πασοκονουδου" κυβερνάει εδώ και 40 περίπου χρόνια και φταίει για πάρα πολλά (μίζες, ρουσφέτια, κομπίνες μεγαλο-μικρο εργολάβων κλπ).
Η "Αριστερά'', όπως την εννοείς, κυβερνάει στις δικές της ΑΟΖ (είναι και τις μόδας) για επίσης 40 περίπου χρόνια και μάλιστα με τον πλέον απολυταρχικό τρόπο.
Η πίτα καταφανώς ήταν μοιρασμένη και όπως έλεγε η πολύπειρη συγχωρεμένη γιαγιά μου, όποιος τρώει δεν μιλάει. Πότε - πότε απλά γαυγίζει για να διώξει τους λοιπούς, που γλυκοκοιτάζουν το κομμάτι του.
Τώρα που τελείωσε το φαϊ (και το ξέρουν όλοι, άσχετα τι λένε) περιμένουμε το επόμενο σημείο ισορροπίας.

nathair
11/07/2012, 23:07
Καλά, οι τακτικές του ΠΑΜΕ μόνο ζημιά δημιουργούνε, αυτό είναι βέβαιο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, απλά δίνουν την δικαιολογία στην Χαλυβουργική για να κλείσει το εργοστάσιο. Αλλο που δεν ήθελε η Χαλυβουργία! Η πραγματικότητα είναι πως με την οικοδομική δραστηριότητα στα τάρταρα, πολλές Χαλυβουργικές θα κλείσουν. Τα εργοστάσια δεν μπορούν να δουλεύουν για να παράγουν απλά στοκ, ιδιαίτερα όταν χρηματοδότηση δεν υπάρχει, και ούτε μπορούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα να πληρώνουν τους εργάτες τους για να κάθονται. Αυτή είναι η 'σκληρή' πραγματικότητα της οικονομίας. Οταν δεν υπάρχει ζήτηση, το εργοστάσιο θα κλείσει, και ο εργάτης θα μείνει άνεργος. Οσες απεργίες και να κάνει το ΠΑΜΕ... και αν το ΠΑΜΕ απεργήσει για να αποφύγει μια άλλη λύση, π.χ. εργασία με μικρότερο μισθό, part time, μείωση του προσωπικού, ή άλλη λύση η οποία θα είναι ενδιάμεσα στην "ιδανική" λειτουργία και το λουκέτο, τελικά ένα είναι σίγουρο: το λουκέτο. Αυτά τα ολίγα, και σε όποιον αρέσουνε.

skylaros
11/07/2012, 23:15
Πού μοιράζουν χωράφια ρε παιδιά να μου δώσουν και εμένα καμιά 30αριά στρέμματα ?

hidefnick
11/07/2012, 23:22
Πού μοιράζουν χωράφια ρε παιδιά να μου δώσουν και εμένα καμιά 30αριά στρέμματα ?

Ο γκούγλης είναι φίλος μας (https://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7+%CE%B3%CE%B7%CF%82+%CF%83%CE%B5+%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%8 1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8) :wave2:

nicksior
11/07/2012, 23:25
Παιδιά εντάξει τα λέτε; Βρήκατε τι φταίει να μου πείτε και εμένα;

Μην έχεις την απαίτηση να το μάθεις εδω μέσα..
Ρωτησε τους ίδιους τους άνεργους πλέον ή αν βρεθείς στη β. ευβοια ρώτησε τους πρώην εργαζόμενους στον Σκαλιστήρη

Takata Dome
11/07/2012, 23:29
Πολυ βρισίδι σήμερα,τι έγινε; :cry:

skylaros
11/07/2012, 23:34
α για αυτό το μοίρασμα μιλάς ... οκ αν έχεις κάποιον γνωστό που να μην είναι από αυτές τις περιοχές και να μην είχε δικά του χωράφια και τελικά πάρει τίποτα να μου πεις :)

YamahaFZS600
11/07/2012, 23:38
Έχω μεγαλώσει πολύ φτωχικά σε οικογένεια με πατέρα εργάτη σε εργοστάσιο, μάνα νοικοκυρά και στο νοίκι μια ζωή. Θα μπορούσα κάλλιστα να είμαι ΚΚΕ-ΠΑΜΕ και όλα τα συναφή αλλά δεν είμαι. Ξέρετε συμφορουμίτες τι με ενοχλεί; Οτι όλοι οι μεγαλοσυνδικαλιστοπατέρες τα παίρνουν χοντρά από το κόμμα και ότι μόνο διεκδικούν. Κανείς δεν θέλει να γίνει αφεντικό. Κανείς δεν ενδιαφέρεται αν άνθρωποι θα χάσουν τη δουλειά τους. Έτσι κι αλλιώς αυτόν θα τον βολέψει το κόμμα. Μόνο υπάλληλος θέλει να είναι και να διεκδικεί αυτά που σε μια μικρομεσαία επιχείρηση ούτε το αφεντικό δεν έχει. Έναν μόνο φίλο ΚΚΕ έχω που έκανε δική του δουλειά και έχει υπαλλήλους. Κυκλοφορεί με δυο αυτοκινητάρες, ένα τζιπ και ένα κουπέ και τους υπαλλήλους του, τους έχει πήδηξει κανονικότατα. 'Ουτε πολιτική κάνω, ούτε κομματόσκυλο κανενός είμαι. Αλλά αυτό με το ΠΑΜΕ είναι ανήκουστο. Ας τους πληρώσει η Αλέκα τώρα τους άνεργους που ήθελαν να δουλέψουν και το ΠΑΜΕ δεν τους επέτρεψε. Όσο δικαίωμα έχει στην απεργία ο ένας, άλλο τόσο έχει στην εργασία και ο άλλος. Όλες οι διαφορετικές απόψεις δεκτές, Πάντα φιλικά και μοτοσυκλετιστικά.

akis_trevor
11/07/2012, 23:41
χανουμε την ουσια και το κομματικοποιουμε το θεμα νομιζω...

akis_trevor
11/07/2012, 23:48
Το θέμα κομματικοποιήθηκε εξαρχής με τα γραφόμενα του δημιουργού, κανονικά κλωτσιές θα έπρεπε και καμιά φάπα να έρθει στα ίσα του αλλά δεν πειράζει πίσω από την οθόνη μόνο!

οκ,ειπωθηκε το παμε,(και το καθε παμε να ηταν στην θεση του)και κολλησαμε εκει..το θεμα ειναι το κλεισιμο του εργοστασιου.με το να τσακωνομαστε μεταξυ μας δεν βγαινει κατι.να πουμε τις αποψεις μας αλλα ...cool!!!ετσι ισως καταφερουμε να βγαλουμε μια ακρη...
αν κολλαμε στην απεργια του παμε,γιατι δεν λεμε για τις απεργιες τις γσεε;λεω εγω τωρα...
οπως ειπα και πιο πανω,κατα την ταπεινη μου αποψη,απτην αρχη του "τα βρηκαμε τα λεφτα,θα μας τα φερουν οι κουστουματοι" και παρε μειωσεις και παρε μετρα,επρεπε να ειμαστε ολοι απεργοι...να δεις ποσο μαγκες ειναι και οι δικοι μας και οι εξω κουστουματοι.....

MG-KTiNoS
11/07/2012, 23:57
Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΛΒΑΝΙΑ

προσέχτε....

:moutza:

-------------------------------------

Δυό λόγια ακόμα γιατί και η μαλακία έχει ένα όριο

Φυσικά για να είσαι εδώ έχεις ιντερνέτ, λογικά και πι σι.
Προφανώς σ ενδιαφέρουν και τα μηχανάκια και πολλοί από δω έχουν μερικά που κάνουν και 20 χιλιάρικα.
Πριν γράψεις τις μαλακίες που έγραψες σκέφτηκες για μια στιγμή πως είναι να πας το παιδί σου νύχτα στο κρατικό νοσοκομείο και να πάρεις νούμερο αναμονής 150?
Σκέφτηκες πως είναι ν ακούσεις ότι το νοσοκομείο αυτό θα κλείσει στο μισό γιατί μαζί τα φάγατε ?
Σου πέρασε από το μυαλό πως είναι να προσπαθείς να ζεις οικογένεια με 480 το μήνα?
(και 70 για εισιτήρια)
Προφανώς είναι πράγματα που δεν σας απασχόλησαν μέχρι τώρα…
Ε κοιτάτε καλά γιατί τώρα σας αφορούν !
Και δεν μπορώ να μη θυμηθώ πως και η Χούντα όταν επέβαλε τη παρουσία της στην Ελλάδα για οργανωμένη μειοψηφία μίλησε.
Για να ρχονται σήμερα κάτι πίθηκοι να λένε πως τότε όλα πήγαιναν καλά και πως η Ελλάδα δεν είχε χρέη…
Λες και δεν υπάρχει κανένας σήμερα να μας θυμίσει πως η έκφραση θαλασσοδάνειο της εποχής τους είναι.
Αγαπούλες θα φύγουν κι άλλες φάμπρικες για τη Βουλγαρία και ακόμα κι αν εξισωθεί ο μισθός με το Βουλγάρικο πάλι θα φεύγουν γιατί οι φόροι στη Βουλγαρία είναι τελικά 0 αφού με λίγα δολάρια καθαρίζεις.
Θυμηθείτε όμως πως από δω και πέρα δεν είναι λέξεις στο ιντερνέτ…
Είναι αληθινές ζωές και ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΙ που υποφέρουν !
Άρα έρχεται η στιγμή ν αποφασίσεις
Με ποιους θα πας
και ποιους θα αφήσεις

:wave2:

akis_trevor
12/07/2012, 00:16
Σου πέρασε από το μυαλό πως είναι να προσπαθείς να ζεις οικογένεια με 480 το μήνα?
(και 70 για εισιτήρια)
και μας εφταιγε η κανελη με το γαλα και το ψωμι!!!

Cpt. Haddock
12/07/2012, 03:04
Κράτα και μια πισινή γιατί πολλοί συν-άνθρωποι ζορίζονται απίστευτα και δεν έχουν την "πολυτέλεια" να ψάξουν για κάτι άλλο.

Τα εγκλήματικά λάθη του συστήματος εργασίας είναι γνωστά σε όλους, πλην των στρουθοκαμήλων (συμπαθή κατά τα λοιπά πτηνά), με πρώτο υπεύθυνο τον κρατικό μηχανισμό (μη) ελέγχου.
Νομίζω όμως ότι σοβαρό μερίδιο συνευθήνης έχουν και οι πρωτομάστορες του ''επιτεύγματος'' της χαλυβουργικής και της κάθε αντίστοιχης κατάληξης, εταιρείας.

Οι Αγγελόπουλοι στα "ΤΣΑΚΙΔΙΑ" δεν νομίζω να πάνε. Άντε να πεταχτούν μέχρι τις Μαλβίδες γιατί έχει άπνοια στο Αιγαίο και δεν φουσκώνουν τα πανιά στο ιστιοπλοϊκό.

Το ''πολύ απλά'' ενός ανθρώπου μπορεί να είναι ''πολύ σύνθετα'', αν στην εξίσωση βάλεις και άλλους εξαρτώμενους από αυτόν.


Να πούμε για άλλη μια φορά ότι κλείνει το ένα εργοστάσιο της "Ελληνικής Χαλυβουργιας" και όχι της "Χαλυβουργικης"

Cpt. Haddock
12/07/2012, 03:07
Και είναι ποιο σωστό να υποκύψει στις ορέξεις του εργοδότη δλδ; Για να γίνει "ανταγωνιστικος"; :rolleyes:

Ξανακάνε την ερώτηση οταν θα είσαι 40+ χρόνων, με οικογένεια και θα εχεις δουλέψει τα τελευταία 15 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες.
;)

faraway
12/07/2012, 05:43
Σας φαίνονται μακρυνά τα 480 € ή ψέματα ?

Δλδ , επί του θέματος , καταλήγουμε πως για όλα φταίνε οι κακοί εργαζόμενοι , ενώ ο καλός επιχειρηματίας - επενδυτής - πατριώτης ( που δίνει και ψωμί σε 400 οικογένειες ) είναι το πραγματικό θύμα της ιστορίας ? Σωστά ?

Εεε ρε jumbo που σας χρειάζεται και 480€ το μήνα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ , να στρώσετε χαρακτήρα και πωπουδάκι .

Γιατί αν παίρνατε 480€ το μήνα που αναφέρει ο ktinos δεν θα παριστάνατε και τόσο τους νεοφιλελέυθερους .

George_Sp
12/07/2012, 06:00
Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΛΒΑΝΙΑ

προσέχτε....

:moutza:

-------------------------------------

Δυό λόγια ακόμα γιατί και η μαλακία έχει ένα όριο

Φυσικά για να είσαι εδώ έχεις ιντερνέτ, λογικά και πι σι.
Προφανώς σ ενδιαφέρουν και τα μηχανάκια και πολλοί από δω έχουν μερικά που κάνουν και 20 χιλιάρικα.
Πριν γράψεις τις μαλακίες που έγραψες σκέφτηκες για μια στιγμή πως είναι να πας το παιδί σου νύχτα στο κρατικό νοσοκομείο και να πάρεις νούμερο αναμονής 150?
Σκέφτηκες πως είναι ν ακούσεις ότι το νοσοκομείο αυτό θα κλείσει στο μισό γιατί μαζί τα φάγατε ?
Σου πέρασε από το μυαλό πως είναι να προσπαθείς να ζεις οικογένεια με 480 το μήνα?
(και 70 για εισιτήρια)
Προφανώς είναι πράγματα που δεν σας απασχόλησαν μέχρι τώρα…
Ε κοιτάτε καλά γιατί τώρα σας αφορούν !
Και δεν μπορώ να μη θυμηθώ πως και η Χούντα όταν επέβαλε τη παρουσία της στην Ελλάδα για οργανωμένη μειοψηφία μίλησε.
Για να ρχονται σήμερα κάτι πίθηκοι να λένε πως τότε όλα πήγαιναν καλά και πως η Ελλάδα δεν είχε χρέη…
Λες και δεν υπάρχει κανένας σήμερα να μας θυμίσει πως η έκφραση θαλασσοδάνειο της εποχής τους είναι.
Αγαπούλες θα φύγουν κι άλλες φάμπρικες για τη Βουλγαρία και ακόμα κι αν εξισωθεί ο μισθός με το Βουλγάρικο πάλι θα φεύγουν γιατί οι φόροι στη Βουλγαρία είναι τελικά 0 αφού με λίγα δολάρια καθαρίζεις.
Θυμηθείτε όμως πως από δω και πέρα δεν είναι λέξεις στο ιντερνέτ…
Είναι αληθινές ζωές και ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΙ που υποφέρουν !
Άρα έρχεται η στιγμή ν αποφασίσεις
Με ποιους θα πας
και ποιους θα αφήσεις

:wave2:

να ρίξω μια παράθεση να τα εμπεδώσουν όσοι τους πέρασε ξυστά από το πλάι. :)

Takata Dome
12/07/2012, 07:34
Η ίδια ιστορία πάντα...όταν κάποιος αποστασιοποιείται απο την γραμμή της απόλυτης υπεράσπισης του εργαζόμενου και τολμήσει να θίξει και μια άλλη πλευρά,είναι νεοφιλελεύθερος,βολεμένος,πλούσιος,κομματόσκυλο κλπ

Αν κάποιος απο τους παραπάνω χαρακτηρισμούς,πάει για εμένα (γιατι εγώ έτσι κατάλαβα),να ξαναπώ την θέση μου,γιατί μάλλον όσο απλά και να γραφτούν κάποια πράγματα,παντα θα σε παρεξηγήσει κάποιος

Όπως ήδη είπα λοιπόν,η απεργία είναι απόλυτα δικαιολογημένη και σωστή.Καλά έκαναν και δεν την σταμάτησαν,δεχόμενοι βέβαια τις συνέπειες αυτής της πράξης.Αυτό που δεν μ'αρέσει εμένα,είναι η εμπλοκή του ΠΑΜΕ.Μην ξαναπώ για τις πρακτικές του,σας είπα ηδη τι καταγγελίες εναντίον του έχουν γίνει απο εργαζομένους.Μιλάνε για εργοδότες-τσιφλικάδες αυτοί που έχουν κάνει τσιφλίκι τους το δημόσιο;Λίγο αντιφατικό!

Ichigo
12/07/2012, 07:51
Ξανακάνε την ερώτηση οταν θα είσαι 40+ χρόνων, με οικογένεια και θα εχεις δουλέψει τα τελευταία 15 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες.
;)

Ευτυχώς για μένα το επάγγελμα έχει τόσους πολλούς κλάδους και υποκλάδους που μπορεί να ασχοληθεί και να εξελιχθεί κανείς! Φροντίζω και προσπαθώ πολύ διαρκως να μη μένω στάσιμος. Δε μπορεί να έχεις και κέρδος αλλά να μην πληρώνεις και τον κόσμο σου. Δε θυμάμαι προ κρίσεως να μου έδιναν κάποιο μπόνους για την παραγωγικότητα μου! Επίσης τώρα που στο δικό μου κλάδο έχει υπερεντατικοποιηθεί η εργασία πάλι δε βλέπω να αμοίβομαι αντίστοιχα! Το αντίθετο γίνεται! Δε μπορείς να έχεις και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο! Όσο για τον "δύσμοιρο" εργοδότη το βρίσκω λογικό να το κλείσει το μαγαζάκι του αν δε βγαίνει! Σε φιλελεύθερο οικονομικό σύστημα καλούμαστε να επιβιώσουμε όλοι μας :)

Εχετλαίος
12/07/2012, 07:55
Δε μπορεί να έχεις και κέρδος αλλά να μην πληρώνεις και τον κόσμο σου.

welcome to my world

Cpt. Haddock
12/07/2012, 09:04
Ευτυχώς για μένα το επάγγελμα έχει τόσους πολλούς κλάδους

Ξέρεις πολυ καλα ότι δεν ισχύει για όλους το ίδιο. Ειδικά για εξειδικευμένους εργάτες μεταλλουργιας

sniper
12/07/2012, 09:39
Αφού έκλεισε η Χαλυβουργία (Ομ. Μάνεση) κλείνει και το θρεντάκι.

Αρκετά.