PDA

View Full Version : Καρμπυρατέρ καθαρισμός



kilointia3
11/07/2012, 16:06
Γειά σας είμαι κάτοχος ενός suzuki freewid 650 mont 98 και τελευταία μου κάνει νούμερα το καρμπυρατέρ 10ον οταν το βάζω μπρος και ανοίγω το γκάζι λίγο απότομα σβήνει Δεν το έκανε αυτό πρώτα 2ον καίει αρκετά πιο πολύ απο το φυσιολογικό 6 λίτρα δεν μου βγάζουν 80 χιλ με νορμάλ λειτουργεία μου βγάζαν 100 παλιότερα και 3ον κανα δυο φορές έχει κάνει υπερχείληση και γέμισε το φίλτρο βενζίνα.
το συμπέρασμα μου βγάλαμε είναι ότι θέλει καθαρισμα και ρύθμιση.
Για τη ρύθμξση το έχω κανωνίσει με κάτι φίλους το καθάρισμα θα το κάνω εγώ και να το λύσω να το καθαρίσω δεν έχω πρόβλημα εκεί που δυσκολεύομαι είναι ότι δεν μπορώ να βρω σετ τσιμούχες-φλάτζες σε όσους πήρα μου λένε ότι δεν πάνε σετ αλλα ανα τεμάχιο.
επίσης δεν ξέρω τι καθαριστικό να χρησημοποιήσω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα μένω Β Ελλάδα Κιλκίς

OldMan
11/07/2012, 16:35
Για τη ρύθμξση το έχω κανωνίσει με κάτι φίλους
Καλό θα είναι οι φίλοι να μην έχουν δει την προηγούμενη στον ύπνο τους παπά να τηγανίζει μπαρμπούνια...


Υ.Γ.
Επειδή την ανθίζομαι ότι θα τα κάνετε νισουάζ, καλύτερα βγάλε το καρμπυρατέρ και πήγαινέ το σε μάστορα για καθαρισμό και ρύθμιση (ουσιατικά αντικατασταση φθαρμένων εξαρτημάτων.) :wave2:

MG-KTiNoS
11/07/2012, 20:16
Καλό θα είναι οι φίλοι να μην έχουν δει την προηγούμενη στον ύπνο τους παπά να τηγανίζει μπαρμπούνια...


Υ.Γ.
Επειδή την ανθίζομαι ότι θα τα κάνετε νισουάζ, καλύτερα βγάλε το καρμπυρατέρ και πήγαινέ το σε μάστορα για καθαρισμό και ρύθμιση (ουσιατικά αντικατασταση φθαρμένων εξαρτημάτων.) :wave2:


AKOY TO ΜΠΑΛΙΟ
:smokin:

kilointia3
12/07/2012, 00:27
Στον μάστορα την τελευταία φορά που πήγα τα έκανε λίγο χειρότερα τα πράγματα οπότε άστο καλύτερα οι φίλοι που ανέφερα είναι τεχνίτες και ετοιμάζουν μηχανές για αγώνες έχουν όλες τις γνώσεις και τα μηχανήματα να κάνουν τις σωστές ρυθμίσεις απλά μένουν μακρυά και δεν υπάρχει δυνατότητα να αφήσω εκεί τη μηχανή.όσο για τις τσιμούχες ξέρω ότι υπάρχει σετ

OldMan
12/07/2012, 09:30
Για να μην παιδεύεσαι άδικα..

Εκτός από τις τσιμουχόφλαντζες, πιθανόν να θέλουν αντικατάσταση και η μεμβράνη (αν είναι υποπίεσης) καθώς και κάμποσα λαστιχάκια και O-rings..

Βρες τον τύπο του καρμπυρατερ σου και δες τι περιλαμβάνει το σετ "γενικής"..


Υ.Γ.
Άποψή μου είναι η όλη δουλειά να γίνει στον χώρο που θα γίνει και η ρύθμιση, αλλιώς θα λύσεις και θα δέσεις πολλές φορές τα ίδια πραγματα..