PDA

View Full Version : Εκκινηση σε zzr1100 '91



eXJey
12/07/2012, 21:31
Η μηχανη δουλευει πολυ καλα στο ρελαντι και εν κινησει, στα ψηλα και στα χαμηλα. Πολλες φορες σταματω να βαλω βενζινη και τρεμει η ψυχη μου μην δεν παρει μπρος (παρολο που ειναι ζεστη). Ετσι κι εγινε σημερα το πρωι: Σβησιμο, φουλαρισμα, διακοπτης στο on, μιζιά και ..μιζιές στον αέρα πολλές όμως ο κινητήρας δεν λέει να αρπάξει. Χαλαρώνω για 10-20 δευτερόλεπτα, ξαναδοκιμάζω, τίποτα. Γυρνάει η μίζα και πολύ δυνατά μια και η μπαταρία είναι και καινούργια 14ah. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Στο 65% των περιπτώσεων αρπάζει μετά από παύσεις και νέες προσπάθειες. Στο υπόλοιπο 25% μουλαρώνει τελείως και στο τελευταίο 10% θα πάρει αμέσως.

Στην περίπτωση που "μουλαρώνει τελείως" με ένα απλό σπρώξιμο αρπάζει αμέσως, στιγμιαία. Τι διαφορά έχει το σπρώξιμο και την ξυπνά, από την μίζα που γυρνάει τον κινητήρα και δεν αρπάζει δεν μπορώ να καταλάβω.

Κάτι τελευταίο για να μπερδέψει τα πράγματα τελείως, όταν είναι κρύα με την πρώτη μιζιά αποκλείεται να πάρει. 5-10 sec παύσει και νέα προσπάθεια και αρπάζει το μοτέρ.

Οποιαδήποτε άποψη για το τι μπορεί να συμβαίνει είναι καλοδεχούμενη για να βγάλω μια άκρη.

George_Sp
12/07/2012, 21:33
από αντλία βενζίνης πώς πάμε? :)

καθάρισμα καρμπυρατέρ?

kostaspetrou
12/07/2012, 22:19
Έχει διακόπτη στη μανέτα του συμπλέκτη;Αν ναι κοίταξέ τον,μπορεί να'χει πιάσει πουρί,καθάρισέ τον με σπρέι επαφών ή WD40.

georgio
12/07/2012, 23:24
Έχει διακόπτη στη μανέτα του συμπλέκτη;Αν ναι κοίταξέ τον,μπορεί να'χει πιάσει πουρί,καθάρισέ τον με σπρέι επαφών ή WD40.

264205

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

σόρρυ ρε φίλε δεν κρατήθηκα, ακόμα γελάω, πουρί στο μηχανάκι; :lol:




[...]

Στην περίπτωση που "μουλαρώνει τελείως" με ένα απλό σπρώξιμο αρπάζει αμέσως, στιγμιαία. Τι διαφορά έχει το σπρώξιμο και την ξυπνά, από την μίζα που γυρνάει τον κινητήρα και δεν αρπάζει δεν μπορώ να καταλάβω.

Κάτι τελευταίο για να μπερδέψει τα πράγματα τελείως, όταν είναι κρύα με την πρώτη μιζιά αποκλείεται να πάρει. 5-10 sec παύσει και νέα προσπάθεια και αρπάζει το μοτέρ.

Οποιαδήποτε άποψη για το τι μπορεί να συμβαίνει είναι καλοδεχούμενη για να βγάλω μια άκρη.

Η μίζα σίγουρα γυρνάει τον κινητήρα, δε γυρίζει στον αέρα ε;

DrEvil
13/07/2012, 02:49
Η μίζα σίγουρα γυρνάει τον κινητήρα, δε γυρίζει στον αέρα ε;

;)
Κομπλερ;

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
13/07/2012, 02:57
Η μίζα σίγουρα γυρνάει τον κινητήρα, δε γυρίζει στον αέρα ε;



Μα λεει πως παιρνει απο ενα σημειο και μετα αν ηταν οπως λες "στον αερα" πολυ πιθανον να μην επαιρνε καθολου..

OldMan
13/07/2012, 11:07
Μα λεει πως παιρνει απο ενα σημειο και μετα αν ηταν οπως λες "στον αερα" πολυ πιθανον να μην επαιρνε καθολου..
Το κόπλερ της μίζας δουλεύει φυγοκεντρικά, οπότε μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να "πιάνει" και σε κάποιες άλλες όχι..
(εξαρτάται αν το πρόβλημα έιναι στα αυλάκια, στον σφηνόδρομο ή στα δόντια του γραναζιού..)


Το θέμα είναι αν "κομπλάρει" κανονικά η μίζα και δεν παίρνει μπροστά ή αν γυρίζει "στον αέρα" ...

GFawkes
13/07/2012, 12:20
Kompler ή βολαν....

αν εισαι τυχερος το 1ο...

eXJey
13/07/2012, 16:48
Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Αντλία σίγουρα όχι, καρμπ απο πρόσφατο σέρβις, διακοπτη στον συμπλεκτη απο όσο ξέρω δεν έχει.

Το κόμπλερ τι είναι ; Πως μπορω να σιγουρευτω; Ποοοοοσοοοο κάνει;;;;; Δικαιολογεί αν φταίει αυτό ότι παίρνει εύκολα αν την σπρώξω; Όπως επίσης ότι που και που παίρνει μπρος με την μίζα; Μήπως ...διορθώνεται μόνο του; (γιατι όχι... Ένα xlr που έχω σβήνει μόνο του στα φανάρια και απο όσο εψαξα και έμαθα είναι ρυθμισμενο απο τον κατασκευαστή για οικονομία... :-)

Edit: είδα την περιγραφή του κομπλερ απο old man ok

kawazoyras
13/07/2012, 19:45
φίλε μου το ίδιο ακριβώς έπαθα κ εγώ...... το είχα 4 μήνες στο συνεργείο τα αλλάξαμε όλα (τράμπα από ένα στο άλλο) πολλαπλασιαστές ηλεκτρονική μπουζί ρύθμιζμα βαλβίδες κλπ κλπ κ αφού είδαμε κ απόειδαμε κ δε βρίσκαμε τπτ τη πήρα σπίτι, καθ ότι ηλεκτρολόγος κ (μηχανικός) άρχισα να τη ψάχνω κ τελικά κατέληξα να τη φτιάξω μόνος..........





















ήταν η φίσα του διακόπτη (κλειδί) είχαν μαυρίσει τα κεντρικά καλώδια άσπρο που φέρνει ρεύμα στο διακόπτη κ καφέ που φεύγει, αυτά έκαναν διακοπή μία το ένα κ μία το άλλο, ελπίζω να έχεις το ίδιο να το βρείς κ να ξενοιάσεις...... κ αν είσαι κοντά έλα να τα πούμε.... (καφεδάκι κ έτσι)........:a013:

mankam
14/07/2012, 01:04
φίλε μου το ίδιο ακριβώς έπαθα κ εγώ...... το είχα 4 μήνες στο συνεργείο τα αλλάξαμε όλα (τράμπα από ένα στο άλλο) πολλαπλασιαστές ηλεκτρονική μπουζί ρύθμιζμα βαλβίδες κλπ κλπ κ αφού είδαμε κ απόειδαμε κ δε βρίσκαμε τπτ τη πήρα σπίτι, καθ ότι ηλεκτρολόγος κ (μηχανικός) άρχισα να τη ψάχνω κ τελικά κατέληξα να τη φτιάξω μόνος........

ήταν η φίσα του διακόπτη (κλειδί) είχαν μαυρίσει τα κεντρικά καλώδια άσπρο που φέρνει ρεύμα στο διακόπτη κ καφέ που φεύγει, αυτά έκαναν διακοπή μία το ένα κ μία το άλλο, ελπίζω να έχεις το ίδιο να το βρείς κ να ξενοιάσεις...... κ αν είσαι κοντά έλα να τα πούμε.... (καφεδάκι κ έτσι)........:a013:
πολλες φορες το ποιο απιθανο πραγμα ειναι η αιτια για το προβλημα...
θα σου προτεινα να τσεκαρεις τη λυση που αναφερει ο kawazoyras,εναλλακτικα εαν μπορεις βεβαια ξυλωσε τα φαιρινγκ για λιγες μερες να εχεις προσβαση στα μπουζοκαλωδια εστω στους εξω κυλινδρους αν και παλι το κοβω δυσκολο μια και εχω το ιδιο μοντελλο και θελει κατεβασμα ρεζερβουαρ...
οταν σου κανει αυτο που περιγραφεις μυριζει βενζινη στις εξατμισεις? αν ναι εχεις προβλημα σπινθηρα το οποιο μπορει να προκαλειται απο τον διακοπτη αλλα και απο αλλες αιτιες,σημαντικο ειναι τη στιγμη αυτη να δεις αν εχεις ρευμα στα μπουζοκαλωδια.
απο οσο περιγραφεις γυριζει η μιζα και το μοτερ,σε διαφορετικη περιπτωση θα το καταλαβαινες αν γυρνουσε σκετη η μιζα οποτε δεν νομιζω να ειναι το προβλημα εκει.
λοιπον αν σου μυριζει βενζινη τσεκαρε σπινθηρα.
υ,γ.
σβηνεις τον κινητηρα απο το κλειδι η το φονια?

eXJey
14/07/2012, 15:26
Απίστευτο, πρέπει να είναι όντως η κλειδαριά γιατι την στιγμή που δεν έπαιρνε μπρος, γύρισα το κλειδί αριστερά δεξιά και πήρε !!! Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, το βλέπω και τις επόμενες μέρες.

Την μηχανή την κλείνω πρώτα απο τον φονια ( αν κατάλαβα σωστά το engine stop ) και μετά γενικό διακοπτη.

mankam
14/07/2012, 15:36
Απίστευτο, πρέπει να είναι όντως η κλειδαριά γιατι την στιγμή που δεν έπαιρνε μπρος, γύρισα το κλειδί αριστερά δεξιά και πήρε !!! Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, το βλέπω και τις επόμενες μέρες.

Την μηχανή την κλείνω πρώτα απο τον φονια ( αν κατάλαβα σωστά το engine stop ) και μετά γενικό διακοπτη.
μακαρι να βρηκες την λυση στο προβλημα σου, προτεινω να κλεινεις το μοτερ μονο απο το κλειδι, το engine stop ειναι για εκτακτη αναγκη εχει γινει συζητηση εδω μεσα για το θεμα.
η ερωτηση μου ειχε σκοπο να καταλαβουμε ποιο απο τα 2 μπορει να προκαλει το προβλημα.

sotpag
14/07/2012, 16:00
όσο και αν ακούγετε μαλακία παιζει και η περίπτωση να θέλει καρβουνάκια η μίζα, άσχετα με το αν την ακούς να γυρνάει μια χαρά

αλλά σου τραβάει όλη την ένταση της μπαταρίας και δεν έχουν ρεύμα οι πολλαπλασιαστές .... γ΄αυτό και παίρνει αμέσως μπροστά με σπρώξιμο

eXJey
15/07/2012, 00:41
Μετα απο λειτουργία της μίζας στην περίπτωση που δεν παίρνει μπρος, βάζω αμέσως ταχύτητα και μετα μίζα. Η μηχανή σπρώχνεται, άρα νομίζω δεν υπάρχει θέμα να γυρνάει στον αέρα.

Ευχαριστω για όλες της χρήσιμες γνώσεις.

giovani64
15/07/2012, 02:38
το πιο πιθανο ειναι να ειναι ο διακοπτης.κατι παρομοιο ειχα παθει σε KAWA KLE.γυρνωντας τον διακοπτη δινεις ρευμα στην μιζα και στο κυκλωμα της αναφλεξης. στο δικο σου μαλλον δεν δινει παντα ρευμα στο κυκλωμα της αναφλεξης και δινει παντα μονο στη μιζα.εγω το ειχα ψιλοπαλεψει με σπρει επαφων στην κλειδαρια αλλα τελικα την αλλαξα και ολα εφτιαξαν. ειναι δλδ σαν να βγαζεις αντικλειδι για αμαξι με immobilaizer χωρις να φορτωσεις κωδικους. θα γυρναει η μιζα αλλα δε θα παιρνει μπροστα.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/07/2012, 12:30
ιδια περιπτοση και στο δικο μου.
ειχε πιασει πρασινιλα στις γειωσεις των παλαπλασιαστων που σφιγκουν με βιδα πανω στο πλαισιο. με αποτελεσμα να τραβαει το ρευμα η μιζα και να μην τραβανε οι πολλαπλασιαστες ρευμα αρκετο για να βγλουνε σπινθηρα λογο του οτι δεν εκλιναν κικλομα με το σωμα. καθαριστικαν και εγινε τσακμακι.