PDA

View Full Version : xtx - Πρόβλημα με τα λάστιχα (;)



magic air
12/07/2012, 15:31
Γεια σας
ειμαι νεος στο φορουμ και δεν ξερω πολλα πραγματα.
Προσφατα πηρα xtx660 mod 08 μεταχειρο με 18οοο χιλ .και οταν του αλλαξα λαστιχα το μηχανακι στα 130με145 ψαρευε.
πριν και μετα απο αυτα τα χιλ ολα καλα.
Πιστευω οτι φταινε τα λαστιχα αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας.

ευχαριστω

Antwnis
14/07/2012, 10:14
Πέρνα μια βόλτα απο τον λαστιχά σου και πέστου το πρόβλημα.
Κατά 99% θα λυθεί αν του κανει μια ζυγοστάθμιση εκ νέου.
:beer:

KostasV2
14/07/2012, 11:18
Αν τελικά δεν φταίνε τα λάστιχα, ο επόμενος ύποπτος είναι τα ρουλεμάν του τροχού και του λαιμού.

Μαριος Μπενουκα
06/08/2012, 09:46
Καλημερα σε ολους,

Ειμαι ο Μαριος και χρειαζομαι την βοηθεια σας, σας γραφω γιατι εχω προβλημα και δεν μπορω να βγαλω ακρη.
Εχω ενα XTX 660 (Το κλασσικο) και αποφασισα να αλλαξω λαστιχα. Εβαλα τα pirelli mt60 και περιμενα οτι θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αφου κανω λιγα χιλιομετρα και μεσα στην πολη μονο.
Μολις τα εβαλα το μηχανακι αρχισε να ψαρευει εντονα μετα τα 120 χλμ, τοσο που τρομαζεις. Γυρισα πισω και ο λαστιχας μου (δεν το πιστευε) μου εβαλε ενα μεταχειρισμενο για να δουμε αν σταματησει (με τα παλια μου λαστιχα ηταν μια χαρα). Πραγματι το μηχανακι εστρωσε πηγαινε μια χαρα και στα 150χλμ, οπως με τα παλια. Επικοινωνησε με την pirelli και μου τα αλλαξε (το μπροστινο) αλλα το προβλημα ακριβως το ιδιο (απογοητευση). Μου ειπε να μην βαλω Dunlop (Ειχε ....) γιατι θα το κανει παλι και με τα dunlop το ειχε δει αρκετες φορες στα ΧΤΧ. Αναγκαστηκα λοιπον να βαλω χωρις τακουνι, σαν αυτα της μανας του σε Pirelli. Και Δυστυχως παλι ψαρευει, απογοητευτικα διπλα. Πηγα στον μηχανικο μου και δεν ειχε αποψη (Εφευγε και για διακοπες) Ψαρευει παλι αλλα λιγο λιγοτερο. Εκανα 200 χλμ αλλα δεν εστρσωσαν. Η μηχανη δεν εχει πεσει την εχω παρει καινουργια και εχει 8.000 χλμ. Εχει κανεις εικονα τι συμβαινει?

Ευχαριστω πολυ εκ των Προτερων