PDA

View Full Version : Προβλημα με κρυο ρελαντι ΤΜ300ΕΝ 06



sonic22
13/07/2012, 22:13
Αγαπητε παλιανθρωπα.
Μιας και ειδα οτι ξερεις απο ΤΜ

~ΤΜ300ΕΝ 06 εντελος μαμα μηχανικα.
~Κρυο περνει μπροστα μονο με τσοκ (καλο)
~Περνει ευκολα μπρωστα (τεταρτη μανιβελια ΜΑΧ) ακομα και μετα απο μεγαλα διαστηματα ακινησιας (καλο)
~Οταν περνει μπρος απο (εντελος) κρυο ανεβαζει αμεσος ρελαντι στον θεο (4.000rpm μπορει και παραπανω) για 2 δευτερολεπτα και δεν καταλαβενει απο τσοκ ή παιξιμο του γκαζιου (μονο ακομα παραπανω ανεβαζει (πολυ κακο)
~Οταν ειναι ζεστο (ή και χλιαρο) και το ξαναβαλω μπρος το ραλαντι ειναι κανονικο
~Μου ειπαν οτι ισος οφειλετε σε αναθυμιασεις αρωματικων υδρογοναθρακων υψιλου βαθμου :dizzy: (This is burning off high value aromatics in the COLD air filter/crankcase, perfectly normal) το οποιο ομως δεν μου εχει συμβει πωτε σε κανεναν αλλο διχρονο και αμφιβαλω λιγο.
~ Τσιμουχες, bypass αερα κτλπ δεν πρεπει να ειναι γιατι ετσι και αλλιος σε τεστ πρερσαρισματος του κινητηρα δεν εχανε.
~ Το τσοκ αν ηταν κολημενο θα παρεμενε κολημενο
~ Το οτι ειναι επικινδυνο να κολλησει στο "ζεσταμα" εξιπακουετε ε?


Δυο τα ερωτηματα

1. Τι του συμβαινει;
2. Τι μπωρω να κανω για σταματησει να συμβαινει.

dirtbird
13/07/2012, 22:57
Αγαπητε παλιανθρωπα.
...
~Μου ειπαν οτι ισος οφειλετε σε αναθυμιασεις αρωματικων υδρογοναθρακων υψιλου βαθμου :dizzy: (This is burning off high value aromatics in the COLD air filter/crankcase, perfectly normal) το οποιο ομως δεν μου εχει συμβει πωτε σε κανεναν αλλο διχρονο και αμφιβαλω λιγο......

Μήπως ξέρεις εάν αυτός που σου το είπε αυτό, το έχει παρατηρήσει σε φάση από ή προς-σελήνωσης?
Εάν δεν σε διαφωτίσει, σύστησε του α σταματήσει τα νέας τεχνολογίας ναρκωτικά, τα κάνουν φτηνά και έχουν πολλά side effects.

Τώρα στο θέμα σου...
Καλοκαίρι, σχεδόν δεν θα έπρεπε να χρειάζεται τσοκ για να πάρει μπρος (άντε να το ανοίξεις ίσα-ίσα για την μανιβελιά και μετά να το κλείσεις μέχρι να ζεσταθεί).
Βάση του παραπάνω, μοτ κάνει για λίγο φτωχό αλά όπως μετά αναφέρεις όταν ζεσταθεί δουλεύει καλά (έχτω και να κάνεις λάθος στην εκτίμηση σου, άντε το καλά να είναι ικανοποιητικά).
Οπότε 2 πραγματάκια μου έρχονται στο μυαλό:
a) κατάσταση σιλανσιέ? (ηχοαπορροφητικό)
b) στο καρμπυρατέρ σου, εάν το τσοκ είναι με τραβηχτό μπουτόν, είναι πιθανό να ρυθμίζεται ο εμπλουτισμός μέσω της βίδας που έχει από κάτω του (εάν θυμάμαι καλά αυξάνει το άνοιγμα του κυκλώματος)


Επίσης δεν αναφέρεις σχετικά με την απόκριση στο γκάζι όταν είναι χλιαροζεστό.
Ξαναδιαβάζοντας τα συμπτώματα, προσωπικά μου κάνει για τσιμούχες στροφάλου (ή όποιο άλλο σημείο μπορεί να τραβάει αέρα....).

ΥΓ: επισης τσέκαρε τα reeds ειδικά εάν είναι VF3. Είναι εύκολα στο chipping ( και τουλάχιστον στα ΚΤΜ αυτό οφειλόταν στην ελαστική επίστρωση του reed cage που στο κλείσιμο τα 'κούραζε') και είναι δυνατόν να σε τρελλάνουν. Πάντως εάν είχαν πρόβλημα, το πιο πιθανό είναι να είχες κακή ποιότητα ρελαντί ....

sonic22
14/07/2012, 09:02
Γενικα απο την στιγμη που θα παρει μπρωστα (και μετα τα 2 δευτερολεπτα) δεν χρειαζετε τσοκ χειμώνα καλοκαιρι.
Μετα το αρχικο "ζεσταμα" ο κινητηρας δουλεβει καλα, κραταει ρελαντι ακομα και πολυ χαμιλα, δεν ανεβοκατεβαζει στραφες και δεν εχει σκαλωματα και τρυπες.
Το τελικο ειναι σε καλη κατασταση (>30ωρες λειτουργιας) αν και δεν μπορω να δω που μπωρει αν ειναι χρισημο αυτο (εκτος και αν ενωεις οτι μπωρει να τραβαει αερα τοσο μακρια απο την εξαγωγη του κυλινδρου)
Το τσοκ ειναι οντος το τραβηχτο μπουτον προς τα πανω αλλα δεν μου λες τι να κανω για αυτο
Η αποκριση του γκαζιου ειναι η αναμενομενη

Bιντεο εν λειτουργια
http://www.youtube.com/watch?v=4RCtMVFnCFg

Τεστ πρεσαρισματος κινητηρα

OldMan
16/07/2012, 11:25
Δοκίμασε να το βάλεις μπροστά σπρωχτό...

sonic22
22/07/2012, 20:27
Δοκίμασε να το βάλεις μπροστά σπρωχτό...
Θα σκοτωθω ρε μαστορα αμα παρει μπρωστα με ρελαντι 4.000 rpm.

Εν παση περιπτωση τη θα μπορουσα να καταλαβω απο αυτο?

Να αποκλεισουμε πιθανοτητες;
Τσιμουχες στροφαλου ή bypass αερα δεν ειναι (θα εκανε αλλα κολπα ακομα και ζεστο)
reed valve δεν ειναι (ιδιος λογος με τον παραπανω)
Ρευματα κτλπ δεν ειναι.
Μηγμα δεν ειναι (ειναι... αλλα δεν ειναι κακη ρυθμιση)

Ζιγκλερ ή slide κολλημενα με δυχρονολαδο που ξεκολλανε με την φρεσκια βενζινη?
Κατι με το τσοκ?
Κολλημενο φλοτερ βενζινης;

dirtbird
23/07/2012, 11:27
Θα σκοτωθω ρε μαστορα αμα παρει μπρωστα με ρελαντι 4.000 rpm.



Το ότι ανεβάζει τόσες δε σημαίνει ότι έχει και δύναμη την δεδομένη στιγμή.... ;)

sonic22
05/07/2013, 18:27
Προς ενημερωση και βοηθεια αλλων (εχω ακουσει οτι συμβαινει και σε αλλα δυχρονα ΜΧ. Επιβεβαιωμενο για ΤΜ300 και Husqvarna 125).

Το ολο θεμα εχει να κανει με το 2Τ καρμπιρατερ και την 2Τβενζινη που κρατανε εντος (στο καρμπιρατερ) μετα την παυση λειτουργιας του κινητηρα.
Ισος οταν μείνει για καιρο (πανω απο μερα) το καυσιμο μεσα στο καρμπιρατερ, η βενζινη εξατμιζετε και το λαδι (που δεν εξατμιζετε) βουλωνει καποια διοδο ή κατι αντιστοιχο (ακομα και αν η κανουλα της βενζινης του ντεποζιτου παραμείνει ανοιχτή).

Δεν ξερω τι ακριβος συμβαινει, αλλα εχω τις λυσεις.

1. Πριν την οριστικη διακοπη λειτουργιας κλεινουμε την βενζινη και αφήνουμε τον κινητηρα να καψει το καύσιμο που εχει μεινει στο καρμπιρατερ
(εως οτου το μοτερ αρχισει να ανεβαζει απο μονο του στροφες λογο φτωχου μειγματος).
Τωτε σβηνουμε τον κινητηρα (kill switch) και προφανος αφηνουμε την κανουλα του ντεποζιτου στην κλειστη θεση

2. Αν ξεχασαμε να κανουμε την παραπανω διαδικασια τωτε που σβησαμε τον κινητηρα, βαζουμε μπροστα κανονικα (με τσοκ κτλπ) αλλα με το που ξεκινησει το μοτερ να ανεβαζει στροφες ανεξελεχτα, κραταμε το kill switch πατημενο μεχρι να αρχισουν να πεφτουν οι στροφες, το αφήνουμε πριν σβησει και το ξαναπαταμε οταν αρχισουν να ξανανεβαινουν. Δεν θα χρειαστει πανω απο 3 πολυ γρηγορα (1~2sec) πατηματα και θα γλυτωσουμε το μοτερ απο καταστραφη.

Ολα αυτα φυσικα για δίχρονο μοτερ με premix λαδυ (αναμυξη του λαδιου και τις βενζινης εκτος μηχανης).




υ.γ. το λαδυ που χρησημοποιω ειναι το Motul 800. Δεν εχω δοκιμασει αλλο λαδυ για να δω αν φταιει το συγκεκριμενο.
Παντος σε αλλα μηχανακια που βαζω το ιδιο μειγμα δεν δημιουργουνται τετοια προβληματα.

SHOOTER045
06/07/2013, 01:07
την επομενη φορα σβησε την μηχανη
κλεισε το ρουμπινετο βενζινης
οταν πας να την ξαναβαλεις ανοιξε ρουμπινετο και πλαγιασε την μηχανη μεχρι να κανει υπερχειλιση
αν παρει μπρος και σου κανει τα ιδια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΑΥΤΟ