PDA

View Full Version : Προβλημα με μπουζι σε Ηonda 50cc



Fotis12
14/07/2012, 11:35
Καλημερα παιδια...Ο παπουδακος μου εχει ενα απο τα κλασικα "στρογγιλοφαναρα" και αντιμετοπιζει το εξης προβλημα:λαδωνει συχνα το μπουζι, με αποτελεσμα να μην παιρνει μπρος-εκτος αν το καθαρισω-και τον εχω λυπηθει γτ τον εχω κανει μαραθονοδρομο!!!!..Δοκιμασα να του αλλαξω και μπουζι,καθαρισα και το καρμπιρατερ οσο καλυτερα γινετε...αλλα αποτελεσμα μηδεν....Να σημειωσω οτι τα πρωτα φαινομενα ειχαν ξεκοινησει πριν κανα 2μηνο..οταν ειχε παει στο μαστορα να τ αλλαξει λαδια...3 μερες μετα τν αφησε...μετα τα πιανω εγω...και ειδα οτι η ενδειξη λαδιου ηταν στα υψη..Αυτο σταθηκε και αιτια τσακωμου με τν μαστορα..αλλα μ ειπε οτι κατεβηκε βενζινη στο καρτερ(πρωτη φορα τ ακουω)και γι' αυτο ανεβηκε η σταθμη..Επειτα ξανααλλαξα λαδια...αλλα παλι συνεχιζοταν τ ιδιο πραμα..καθαριζα τ μπουζι..επερνε..μετα απο κανα μερα παλι τ ιδια...Τελος να πω οτι το μηχανακι ειναι μανατο..τελευταια επισκευή εχει γινει τ 2002...φοραει 13ρι καρμπυρατερ..Α! και τον τελευταιο καιρο δεν τραβαει και τοσο καλα.Θελω να κανω και μια ερωτηση..αυτα εχουν αντλια λαδιου??Ευχαριστω!..Περιμενω απαντησεις

thanos_s
14/07/2012, 14:20
1) ολοι οι τετραχρονοι κινητηρες ξηρου-ημιξηρου-υγρου καρτερ εχουν αντλια λαδιου (και δυο κατα περιπτωση) :)
2) Το οτι λαδωνει το μπουζι σε συνδυασμο με αυτο που ειπε ο μαστορας οτι περασε βενζινη στο καρτερ, μου κανει για κολλημενα βαρελακια στο καρμπυρατερ και μονιμη υπερχειλιση οταν ειναι σβηστο.
3) οταν "λαδωνει¨το μπουζι και το βγαζεις να το καθαρισεις, εχει λαδι επανω του η μυριζει βενζινη?

nassosxlvbros
14/07/2012, 14:38
1) ολοι οι τετραχρονοι κινητηρες ξηρου-ημιξηρου-υγρου καρτερ εχουν αντλια λαδιου (και δυο κατα περιπτωση) :)
2) Το οτι λαδωνει το μπουζι σε συνδυασμο με αυτο που ειπε ο μαστορας οτι περασε βενζινη στο καρτερ, μου κανει για κολλημενα βαρελακια στο καρμπυρατερ και μονιμη υπερχειλιση οταν ειναι σβηστο.
3) οταν "λαδωνει¨το μπουζι και το βγαζεις να το καθαρισεις, εχει λαδι επανω του η μυριζει βενζινη?

To ενδεχόμενο ο μάστορας να είναι μέγας σκιτζής-μπουρδολόγος το σκέφτηκε; Και πόσο πια βενζίνη να κατέβηκε-ΑΝ δεχτούμε ότι κατέβηκε;
Απλά το μηχανάκι θέλει επισκευή και καίει λάδια αβέρτα,τό'πνιξε και ο μάστορας στο λάδι έτσι για να έχει και απόγινε...δεν είναι τίποτα,λεφτά θέλει! :)

motomaniac
14/07/2012, 14:45
τσιμουχακι βαλβιδων η πιστονι θες. τσιμουχακι βαλβιδων σκαει ακι υπερβολικο λαδι εχω ακουσει..

Fotis12
15/07/2012, 16:01
Ευχαριστω πολυ!Αρα το πορισμα ειναι οτι θελει επισκευη το οχημα...Για να εχω μια ιδεα,ποσο περιπου θα πρεπει να μου ζητησει για κυλινδροπιστονα +δουλεια?

motomaniac
15/07/2012, 17:12
για κυλινδρο πιστονι 50-60ε χωρις τα εργατικα. αλλα καλου κακου θα ηταν σωστο να εκανες και μια επισκευη στην κεφαλη. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να ξαναπας στον ιδιο μα@@@ εμ μαστορα που το πηγες πριν..

GiannisBlessed
15/07/2012, 18:04
αν βαζεις λαδι και μετα αυξανεται τοτε κατεβαινει η βενζινη απο καποια δοιαροη στο καρμπυρατερ στον θαλαμο καυσης και σιγα σιγα περναει αναμεσα απο το πιστονι και παει στο καρτερ.τα λαδια σου γινονται χαλια και ειναι πολυ επικινδυνα για το μοτερ.
αν τυχει και οταν το σβησεις η βαλβιδα εισαγωγης ειναι κλειστη θα μαζεψει ενα καλο σφηνακι βενζινης στην εισαγωγη το οποιο με το που πας να το βαλεις μπροστα θα πεσει στον θαλαμο καυσης και θα προκαλεσει το λεγομενο υδραυλικο κλειδωμα.
ειναι πολυ πιθανο να στου στραβωσει την μπιελα μεχρι να κοψει και στροφαλο.
βγαλε το καρμπυρατερ συνδεμενο κανονικα με την βενζινη και δες αν σταζει τπτ.