PDA

View Full Version : Περιπολικο Χτυπησε Σταθμευμενη Μοτο Και Αυτη Επεσε Επανω Στη Δικη Μου!



CBarbas
15/07/2012, 11:08
Περιπολικο Χτυπησε Σταθμευμενη Μοτο Και Αυτη Επεσε Επανω Στη Δικη Μου!


Γεια σας

Εχθες το βραδυ, ξημερωματα Κυριακης δηλαδη, κατα της 01:00 η ωρα και ενω ειχα τη μηχανη παρκαρισμενη στο δρομο σε χωρο σταθμευσης που ηταν για ενα αυτοκινητο, ηρθε ενα περιπολικο της Αστυνομιας και χτυπησε τη διπλανη μοτοσυκλετα, με αποτελεσμα αυτη να πεσει επανω στη δικη μου απο την αριστερη μερια προκαλωντας ζημιες.
Στη συνεχεια η δικη μου επεσε προς τη δεξια μερια με αποτελεσμα να παθει ζημιες και απο τη δεξια πλευρα.

Οι ζημιες ειναι πολλες, τοσες που δε γινονται ουτε απο πτωση ενω οδηγας, ειναι να τρελενεσαι,

"τσαμπουκαδες" στα αριστερα,
3 τσαμπουκαδες στην ουρα παραλληλα με τη σελα,
μεγαλο βαθουλωμα στο ρεζερβουαρ
τσαπμουκας μεγαλος στο ρεζερβουαρ,
σχισιμο στη σελα,
2 τσαμπουκαδες στο φαιρινγκ

απο δεξια,
τσαμπουκα στο φαιρινγκ,
ξεκουμπωμα φαιρινγκ στο κατω μερος,
τσαμπουκα στη γκαζι, αντιβαρο και χερουλι,
στραβωμα μανετας μπροστινου,
μεγαλο τσαμπουκα, γδαρσιμο, επανω απο το μπρος δεξι φλας,
γδαρσιματα στο δεξιο καθρεπτη

Καλεσα τη Τροχαια και καταγραφηκε το περιστατικο, η συνεχεια απο Δευτερα!

Τι εμπειριες υπαρχουν απο παρ'ομοιες εμπλοκες με το δημοσιο?



Ευχαριστω

thePrince
15/07/2012, 11:18
Είχα τρακάρει με περιπολικό κάποτε, το φταίξιμο ήταν δικό τους. Αποζημειώθηκα 2 χρόνια αργότερα από τη νομαρχία, μετά από πολλά τρεχάματα και πολύ χαρτούρα. Καλή τύχη!

cosgili
15/07/2012, 11:19
Δυστυχως θα σου πω πως φιλος επειτα απο τρακαρισμα με περιπολικο (το περιπολικο εσκασε απο πισω σε διασταυρωση) , πηρε τα χρηματα επο το δημοσιο επειτα απο 3 χρονια. Το ποσο ηταν παρα κατι 2000 ευρω. Δες με την αφαλιστικη σου τι παιζει μηπως και σου καλυψει εκεινη το ποσο μεχρι να τα παρεις απο το κρατος.

Τι να πω...ποτε ξανα και να χεις γρηγορα ξεμπερδεματα.:wave2:

CBarbas
15/07/2012, 11:22
Ουσιαστικα


το παραδεχτηκε ο ανθρωπος, ηταν η βραδυνη βαρδια απο το τμημα στο Βαρδαρη και αμεσως επεστρεψαν επι τοπου μετα τη κληση που ειχαν απο αλλο οχημα της τροχαιας, οχι αυτο που ηρθε για το περιστατικο.
Αυτο εγινε γιατι, αφησε τα στοιχεια του στο μαγαζι μπροστα που εγινε το περιστατικο και εντελως τυχαια κατεβηκα μετα απο λιγα λεπτα κατω και μου ειπαν τι εγινε. Ακριβως δε εκεινη τη στιγμη ηρθε ενα οχημα της τροχαιας που τους εξηγησα τι εγινε και τους καλεσε αμεσως πισω.

CBarbas
15/07/2012, 11:37
Τι να

πω ρε παιδια, οσο το σκεφτομαι και βλεπω κατω τη μηχανη, δε μπορω να το πιστεψω!

Panoskl
15/07/2012, 12:15
Τι να

πω ρε παιδια, οσο το σκεφτομαι και βλεπω κατω τη μηχανη, δε μπορω να το πιστεψω!

Αν σε παρηγορεί έστω και λίγο, δεν στην χτύπησε κάποιος άγνωστος και έφυγε.

Έχεις τα στοιχεία τους, είναι αξιόπιστοι και ΔΕΝ θα σου την σκάσουνε.

Απλά θα περιμένεις καιρό να πάρεις τα χρήματά σου. Θεωρώ ότι είσαι τυχερός στην ατυχία σου.

fantacid
15/07/2012, 13:24
αφου το παραδεχτηκε ο ανθρωπος νομιζω οτι θα εισαι οκ.

πολυ πιθανο να σε τρελανουν στη χαρτουρα, αλλα θα σε πληρωσουν....

sergiosm
15/07/2012, 13:30
Όπως σου είπαν και οι παραπάνω θα αποζημιώσεις. Επειδή όμως έχεις απέναντι σου το δημόσιο θα πάρει χρόνο. Μην το αφήσεις έτσι όμως. Να τους "ενοχλείς" συνέχεια.

sergiosm
15/07/2012, 16:18
Για εξηγατε λιγο για να μαθαινουμε κ εμεις, τα περιπολικα-ασθενοφορα κλπ δεν εχουν ιδιωτικη ασφαλεια ? Γιατι ετσι ?! Και στο εξωτερικο ετσι γινεται ?

Θεωρητικά είναι ασφαλισμένα, όμωσ από τα 2.000.000 ανασφάλιστη τα 700.000 είναι του δημοσίου. Γι αυτό χρειάζεται κυνήγι η υπόθεση

fantacid
15/07/2012, 18:06
Για εξηγατε λιγο για να μαθαινουμε κ εμεις, τα περιπολικα-ασθενοφορα κλπ δεν εχουν ιδιωτικη ασφαλεια ? Γιατι ετσι ?! Και στο εξωτερικο ετσι γινεται ?

οσο περνανε κ Κτεο!

lagman
15/07/2012, 20:55
Τα περιπολικά καλύπτονται απ' το ΔΗΜΟΣΙΟ, να το ξέρεις..Δεν είναι όπως πχ τα αστικά λεωφορεία (ΟΑΣΘ, μιας που ζω θεσ/νικη) που καλύπτονται από δικό τους, ασφαλιστικό τμήμα και που και έχω εμπειρία σχετική (αποζημιώθηκα μέσα σε ένα μήνα, όπως και προβλέπει η διαδικασία τους)...Όσον αφορά την ΕΛ.ΑΣ., ένα ατύχημα υλικών ζημιών μεταξύ υπηρεσιακού τους οχήματος και ενός ιδιώτη έχει μακροπρόθεσμη διαδικασία, καθυστερεί πολύ αλλά αποζημιώνεσαι κανονικά..Εκτός βέβαια εάν είσαι εσύ καλυμμένος από καλή ασφαλιστική εταιρεία που σου προκαταβάλλει το ποσό της ζημιάς και εν συνεχεία αξιώνει αυτό απ' το δημόσιο..

CBarbas
19/07/2013, 11:20
Καλημερα


Επιτελους πηγε η ειδοποιηση στη Περιφερεια Μακεδονειας Θρακης και με ειδοποιησαν για κατι υπογραφες.

Πηγα και απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος εκει, σε καμια τρεις μηνες θα παρω την αποζημιωση!

TROOPER
19/07/2013, 11:24
Καλημερα


Επιτελους πηγε η ειδοποιηση στη Περιφερεια Μακεδονειας Θρακης και με ειδοποιησαν για κατι υπογραφες.

Πηγα και απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος εκει, σε καμια τρεις μηνες θα παρω την αποζημιωση!

μακαρι.

devil's animal
19/07/2013, 11:31
Καλημερα


Επιτελους πηγε η ειδοποιηση στη Περιφερεια Μακεδονειας Θρακης και με ειδοποιησαν για κατι υπογραφες.

Πηγα και απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος εκει, σε καμια τρεις μηνες θα παρω την αποζημιωση!

με το καλο...
1 χρονος ακριβως περασε, ε??:look:

CBarbas
19/07/2013, 11:42
Ναι ενα χρονος


και να το παω λιγο στη λεπτομερεια.

Το Φεβρουαριο εαν θυμαμαι καλα την εψαξα λιγο και με τα πολλα κατεληξα στο γραφειο 6 της Αποκεντρωμενης Διοικησης Μακεδονιας Θρακης επι της Οικονομιδη και Καθ. Ρωσσιδου 11 στη Καλαμαρια.
Εκει ο υπαλληλος ηταν μια χαρα αλλα δυστυχως δεν ειχε τιποτε να μου πει παρα μονο οτι ισως λογω αλλαγων τη τελευταια χρονια να ειχαν καταληξει τα εγγραφα σε λαθος διευθυνση της εκει υπηρεσιας, κουφο αλλα ειχε γινει μερικες φορες, αλλα μου ειχε πει καλυτερα να παω στην Αστυνομικη Διευθυνση απ' ευθειας μιας και εμπλεκεται αστυνομικος, να δω εαν εγινε κατ'αρχη η ΕΔΕ κτλ.

Πηγα λοιπον και οντως η ΕΔΕ ακομη εκρεμουσε. Ο Αστυνομος με ενημερωσε οτι η ΕΔΕ ηταν οντως εκει και καπου στο Ιουνιο με Ιουλιο θα ειχε γινει σιγουρα, οποτε καπου εκει να ξανα ρωτουσε, ειτε στην Αστυνομια, ειτε στην Καλαμαρια.

Ευστυχως δε χρειαστηκε μιας και 2/7/2013 μου ηρθε η ενημερωση απο τη Καλαμαρια και εν αναμονη της πληρωμης τωρα.

GFawkes
19/07/2013, 12:55
υπολογιζε 2 ετη για την αποζημιωση απο το δημοσιο...

εαν σε χτυπησε η αλλη μηχανη που ειχε χτυπησει το περιπολικο ισως εισαι τυχερος και τα παρεις απο την ασφαλεια της μοτο

CBarbas
19/07/2013, 14:31
Δεν

υπαρχει θεμα για το εαν τα παρω, ειναι τετελεσμενο γεγονος πλεον, το θεμα ειναι ποτε θα βγει η επιταγη απο το δημοσιο, το διμηνο τριμηνο που μου ειπε ο δημοσιος υπαλληλος ηταν απο την εμπειρια του στις τελευταιες υποθεσεις μιας και ειναι ο μοναδικος που χειριζεται τις υποθεσεις στη Βορειο Ελλαδα, βεβαια παλι το χρημα ερχεται απο Αθηνα.

Viper4
19/07/2013, 15:53
Καλά ξεμπερδέματα!
Τελικά όταν έφτιαξες την μηχανή σου, πόσο σου στοίχισε; τα τιμολόγια τα κράτησες; τα έδωσες σε αυτούς και δέχτηκαν το ποσό; πως έγινε η υπόθεση;

CBarbas
19/07/2013, 19:00
Κοιτα

εν συντομια, δε φτιαχνεις, ερχεται εκτιμητης και πεφτει παζαρι στην ουσια. Αυτος προσπαθει να κοψει οσο περισσοτερο γινεται, λογω παλαιοτητας συνηθως και απο εκει και περα ειναι το τι θα κοψεις εσυ με τα παζαρια απο το συνεργειο, ωστε να κερδισεις κατι παραπανω, τα ευκολως εννοουμενα, δε το συζηταω για τα χρηματα, για το κατιτης παραπανω που θα σου κανουν στο μηχανακι αχρεωτο. Αυτη ειναι η συνηθης τακτικη και το ποσο ειναι το συμφωνηθεν με τον εκτιμητη παντα και πρεπει να αναγραφεται ακριβως οπως συμφωνηθηκε.

Τα τιμολογια τα παραδινεις στο δημοσιο, κρατας αντιγραφα φυσικα για καθε ενδεχομενο, αυτα βεβαια στη περιπτωση που εισαι ιδιωτης οπως εγω.

Για την ιστορια η εκτιμηση ηταν 2400 ευρω αλλα μετα απο συζητηση με το συνεργειο εκτιμητη και λαμαρινα, κοπηκαν τα χρηματα για το ρεζερβουαρ και εγινε μικρη σφυρηλατηση σε αυτο, καινουργιο μαμα εβγαινε στα 750 ευρω! Εν κατακλειδι 1650 ευρω τα τιμολογια, πληρες βαψιμο/αυτοκολλητα, με το μηχανακι να εχει γινει καινουργιο :)

Viper4
20/07/2013, 18:08
Κοιτα

εν συντομια, δε φτιαχνεις, ερχεται εκτιμητης και πεφτει παζαρι στην ουσια. Αυτος προσπαθει να κοψει οσο περισσοτερο γινεται, λογω παλαιοτητας συνηθως και απο εκει και περα ειναι το τι θα κοψεις εσυ με τα παζαρια απο το συνεργειο, ωστε να κερδισεις κατι παραπανω, τα ευκολως εννοουμενα, δε το συζηταω για τα χρηματα, για το κατιτης παραπανω που θα σου κανουν στο μηχανακι αχρεωτο. Αυτη ειναι η συνηθης τακτικη και το ποσο ειναι το συμφωνηθεν με τον εκτιμητη παντα και πρεπει να αναγραφεται ακριβως οπως συμφωνηθηκε.

Τα τιμολογια τα παραδινεις στο δημοσιο, κρατας αντιγραφα φυσικα για καθε ενδεχομενο, αυτα βεβαια στη περιπτωση που εισαι ιδιωτης οπως εγω.

Για την ιστορια η εκτιμηση ηταν 2400 ευρω αλλα μετα απο συζητηση με το συνεργειο εκτιμητη και λαμαρινα, κοπηκαν τα χρηματα για το ρεζερβουαρ και εγινε μικρη σφυρηλατηση σε αυτο, καινουργιο μαμα εβγαινε στα 750 ευρω! Εν κατακλειδι 1650 ευρω τα τιμολογια, πληρες βαψιμο/αυτοκολλητα, με το μηχανακι να εχει γινει καινουργιο :)

Πάλι καλά... άλλο κακό να μην σε βρει!

CBarbas
19/11/2013, 08:10
Ενημεωση


Εχθες πηγε ο φακελλος στην ΥΔΕ - Υπουργείο Οικονομικών/ Υπηρεσίες Δημοσιονομικού Ελέγχου Θεσσαλονικης.

Απο οτι μου ειπαν, την επομενη εβδομαδα κατα πασα πιθανοτητα θα παρω την αποζημιωση.

Περιστατικο 15/07/2012, σημερα 19/11/2013!

Χαιρετισμους

Sapadak
19/11/2013, 08:54
Περιστατικο 15/07/2012, σημερα 19/11/2013!

Χαιρετισμους

Να ρωτήσω κάτι αλλα μη γελάσουμε ολοι μαζι.

Εντοκα θα τα πάρεις τα χρήματα?

CBarbas
19/11/2013, 08:56
Δε λες

καλα που δε χρωσταμε και πουθενα, αλλιως θα μου τα "τσιμπουσαν" απο το Taxis!

AristidisZ
19/11/2013, 09:07
Δε λες

καλα που δε χρωσταμε και πουθενα, αλλιως θα μου τα "τσιμπουσαν" απο το Taxis!
έλα ντε...

αυτό το έχω δει να γίνεται, εργολάβος πληρώνεται από το δημόσιο για δουλειά, και τα λεφτά πάνε απευθείας εφορία...