PDA

View Full Version : FJ 1200, my new baby - grandma. Πρόβλημα στην καύση.



eXJey
21/07/2012, 21:18
Τσίμπησα ένα FJ 1200 '90. Άψογο σχεδόν εμφανισιακά. Έχω κάποιο πρόβλημα με τον κινητήρα ο οποίος εξωτερικά σε κατάσταση δείχνει μοντέλο 2005 (τόσο καλός, καθαρός και χωρίς διαρροές).
Στο νεκρό η μηχανή ανεβάζει στροφές λες και την κυνηγάνε. Αν σας κουνούσα το δάκτυλο από αριστερά προς τα δεξιά σε μισό δευτερόλεπτο, θα καταλαβαίνατε καλύτερα. Ομορφη λειτουργία αψεγάδιαστη. Στο γύρισμα του γκαζιού νιώθεις την ατμοσφαιρική δύναμη και χωρίς πλάκα (τέτοια δεν την καταλαβαίνω στο ZZR, ίσως φταίνε και τα τεράστια μπουριά - μπαζούκας από honda που έχει πίσω της). Στο δρόμο όμως, και αυτό με στενοχωρεί πολύ, μέχρι τα 80 δυσκολεύεται (καμιά σχέση για επιτάχυνση κινητήρα 130 ίππων) και από τα 80 αν ανοίξω τα γκάζι είτε βήχει, είτε πνίγεται, είτε δεν δίνει σημασία (!). Αν επιμείνω και ανοίξω κι άλλο ειδικά απότομα τότε πάει να πάθει ψυχοπλάκωμα αλλά στο τέλος υποχωρεί, ανεβάζει στροφές αργά και ενώ έχω το γκάζι κολλημένο στα 4/5 επιταχύνει τρομερά γρήγορα. Την άνοιξα μέχρι 180 και σταμάτησα σε κάποια δόση.

Από τις βασικές μου γνώσεις, καταλαβαίνω ότι δεν παίρνει αέρα. Στα 100km/h με τάση για επιτάχυνση όπως είπα πάει είτε να σβήσει, είτε να πνιγεί, είτε να μπουρδοκλωθεί. Στην φάση αυτή ανοίγω το τσοκ (για να πειραματιστώ) και τότε είναι που πάει να σβήσει για τα καλά. Αυτό σημαίνει ότι αφού το τσοκ δίνει βενζίνη περισσότερη (τώρα τελευταία το έμαθα, νόμιζα ότι δίνει αέρα) τότε το μόνο που δεν χρειάζεται το μοτέρ είναι καύσιμο. Άρα θέλει αέρα και δεν τον παίρνει.

Στις εξατμίσεις πολύ μαυρίλα. Αν τα καθαρίσω και πάω μια διαδρομή 20km και γυρίσω αυτά είναι κατάμαυρα πάλι στην έξοδο.

Παρακαλώ και πάλι τις διαγνώσεις σας... Δεν πρόκειται να το σκαλίσω μόνος μου, θα πάει σίγουρα σε καλό μαστόρι τύπου "λαϊκό προσκύνημα" (= θα την πάρω όχι πριν τα χριστούγεννα 2012), απλά να ξέρω τι να περιμένω.

Και αν ξέρεις κανείς που είναι το φιλτροκούτι αέρα. Θα ήθελα πρώτα να αφαιρέσω το φίλτρο αέρα τελείως να δω διαφορά αν θα κάνει. Και να φυσήξω τους λοιπούς αεραγωγούς ίσως.

thanos_s
21/07/2012, 21:43
Βγαλσιμο-καθαρισμα και ελεγχος καρμπυρατερ..
Ισως να εχει και καποιον σκισμενο λαιμο και να τραβαει αερα απο εκει.

Ειναι κουκλα παντως, ειδικα σε καλη κατασταση :D να την χαιρεσαι!

eXJey
23/07/2012, 16:49
Ευχαριστω. Αύριο επιτέλους παει συνεργείο για ολικο έλεγχο - σέρβις καρμπ και γενικά τροφοδοσία.

mankam
23/07/2012, 21:45
βαλε καμια φωτο:beer:
απο τις αγαπημενες μου μοτοσυκλετες,ειχα το FJ1100 .

eXJey
24/07/2012, 13:22
Θα βάλω φωτό ! Ξεκίνησα σημερα το πρωι να την πάω συνεργείο και η μηχανη με έβγαλε τρελό στον μάστορα: δούλευε ρολόι... Του εξήγησα ότι την Παρασκευή που έκανα 250kmh για να την φέρω μου έκανε ένα σωρό χαζα στον δρόμο και σημερα Δευτέρα δουλεύει ρολόι! Με ρώτησε αν ήταν σε ακινησία και του απάντησα ναι, σε ακινησία 8 μήνες και προφανώς αυτο έφταιγε . Μου είπε να βάλω 100αρα βενζίνη και να την κάνω κι αλλά χιλιόμετρα. Έτσι κι έφυγα. Για να δούμε.

Ψάχνω στο Ίντερνετ να βρω την ροπή της αλλα δεν βρίσκω. Μόνο ότι είναι 130 άλογα. Θέλω να την συγκρινω με το ζζρ που έχει 147hp και 11.4kg ροπη.

kawazoyras
25/07/2012, 13:19
Θα βάλω φωτό ! Ξεκίνησα σημερα το πρωι να την πάω συνεργείο και η μηχανη με έβγαλε τρελό στον μάστορα: δούλευε ρολόι... Του εξήγησα ότι την Παρασκευή που έκανα 250kmh για να την φέρω μου έκανε ένα σωρό χαζα στον δρόμο και σημερα Δευτέρα δουλεύει ρολόι! Με ρώτησε αν ήταν σε ακινησία και του απάντησα ναι, σε ακινησία 8 μήνες και προφανώς αυτο έφταιγε . Μου είπε να βάλω 100αρα βενζίνη και να την κάνω κι αλλά χιλιόμετρα. Έτσι κι έφυγα. Για να δούμε.

Ψάχνω στο Ίντερνετ να βρω την ροπή της αλλα δεν βρίσκω. Μόνο ότι είναι 130 άλογα. Θέλω να την συγκρινω με το ζζρ που έχει 147hp και 11.4kg ροπη.

προφανώς θα ήθελε δούλεμα κ ξεκάπνισμα.....

Υσ: δε συγκρίνεται με το zzr ρε μεγάλε μη το κάνεις θα απογοητευτείς..:nono:

eXJey
25/07/2012, 16:00
150cc παραπάνω σίγουρα Προσδίδουν μεγαλύτερη ροπη. Και ναι, τα zzr είναι κατι μοναδικό σε ισχύ κινητήρα άνα τις δεκαετίες. Έχω ...τρία στην κατοχή μου (καθαρό πάθος).

kawazoyras
25/07/2012, 23:32
ο έχων τρία zzr καλό είναι να μοιράζει κ απο ένα σε κανα φτωχόόόό εγώ έχω ένα........

GIANNIS SB6R
26/07/2012, 00:30
Καλησπερα Max Power
130 hp @ 9000 rpm (rear tyre 112.5 hp @ 8600 rpm)

Max Torque
108 Nm @ 7500 rpm ωραιο μηχανημα ειχα το fj 1100 το 1984 αν θελεισ εχω το βιβλιο για σερβις

eXJey
28/07/2012, 13:22
Ευχαριστω. Βαριά μοτο με "χαλαρή" δύναμη ικανή για βόλτες και ταξίδια. Διαβάζω ότι είναι και 16βαλβιδη ενώ η μικρούλα αδελφή της xj 900 είναι 8v.

Και για να μην είμαστε πολυ off topic, το μοτέρ δουλεύει πολυ όμορφα τώρα. Άρα η ακινησία την είχε πονεσει και το σημαντικό δεν χρειάζεται για φέτος να δώσω ούτε ευρω σε μάστορα.