PDA

View Full Version : Πρέπει να περάσει κτεο για να γίνει μεταβίβαση???



diasss
23/07/2012, 00:01
Καλησπερα παιδια,
πουλάω το μηχανάκι μου και με πήρε τηλ ενας ενδιαφερόμενος και με ρώτησε αν έχω περάσει κτεο το μηχανάκι για να γινει η μεταβίβαση.
είναι του 2009 650 σε κυβικά. Είχα ακούσει οτι οι μηχανές θα περνάνε κτεο αλλά δεν ξέρω αν τελικά ισχύει.Τα φώτα σας παρακαλώ oπoioς ξέρει..:)

Lioulios
23/07/2012, 00:10
Mε τον νέο νόμο όλες οι μεταβιβάσεις μοτο θέλου ΚΤΕΟ ,αλλά εσένα δεν σε πιάνει γιατί δεν είναι 4ετίας και πάνω . Ακριβώς όπως στα αυτ/τα πάει .
Το μηχανάκι σου περνάει το πρώτο του ΚΤΕΟ του χρόνου .

mankam
23/07/2012, 01:24
Αντιμετωπισα προσφατα το θεμα με το Z που πηρα οταν πηγα νομο ημαθιας στο ΚΕΠ για τη μεταβιβαση ηθελαν χαρτι ΚΤΕΟ οποτε κολλησαμε μια και η μοτοσυκλετα για να περασει ηθελε αρκετη δουλεια και θα περιμενα μηνες,ρωτησα λοιπον στην ΠΙΕΡΙΑ στο τοπικο ΚΕΠ και μου απαντησαν οτι εκει δεν χρειαζεται ΚΤΕΟ, επέμενα και πηρε τηλεφωνο στο μηχανολογικο για να το σιγουρεψουμε.
Τελικα το θεμα με το ΚΤΕΟ μοτοσυκλετων εφαρμοζεται πιλοτικά σε καποιους νομους προς το παρον οχι σε ολους ακομα,οποτε εχεις την ευκαιρια να επιλεξεις για μεταβιβαση τον νομο του πωλητη η του αγοραστη,αν εισαι τυχερος θα ξεπερασεις ετσι το προβλημα σου.

diasss
23/07/2012, 04:59
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Φίλε mankam αναφερθηκες στην μεταβίβαση σε ΚΕΠ έχω ακούσει ότι αν γίνει η μεταβίβαση σε ΚΕΠ η άδεια δεν ισχύει για να το ασφαλίσεις και για την αστυνομία αληθεύει αυτό?

grharris
23/07/2012, 08:47
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Φίλε mankam αναφερθηκες στην μεταβίβαση σε ΚΕΠ έχω ακούσει ότι αν γίνει η μεταβίβαση σε ΚΕΠ η άδεια δεν ισχύει για να το ασφαλίσεις και για την αστυνομία αληθεύει αυτό?

Το ασφαλίζεις και κυκλοφορείς κανονικά!
Μου το είχαν πει και εμένα αυτό σε ένα ΚΕΠ κάποια στιγμή αλλά σε άλλα 2 ΚΕΠ μου είπαν ότι και ασφαλίζω και κυκλοφορώ κανονικά!
Έτσι, και η μια μηχανή που πήρα και η άλλη που πούλησα, είναι κανονικά ασφαλισμένες, και φίλο που σταμάτησαν για έλεγχο δεν του είπαν τίποτε που είχε το χαρτί του ΚΕΠ.

ΚΤΕΟ στην Ανατολική Αττική δεν ζητήσανε!

Acacius
24/07/2012, 01:19
Να ρωτήσω κι εγώ γιατί με βλέπω να έχω πρόβλημα:

Έστω ότι θέλεις να αγοράσεις μοτο-παρτάλι-μερικώς-σε-τεύχη διότι έχεις "άσχημα γούστα" (κοινώς μην τύχει και πάρεις κάτι που να δουλεύει, δε λέει...). Η μοτό μπορεί να μην κυκλοφορήσει για λίγο *γκουχ*πολύ*γκουχ* καιρό, αλλά κάποια στιγμή ελπίζεις ότι θα ξανατσουλήσει. Τι πρόβλεψη έχει κάνει το πάνσοφο κράτος μας για τέτοιες περιπτώσεις; Πρέπει να πάει κανείς στο ΚΤΕΟ με την κούτα που έχει μέσα καρμπς-πλεξούδα-ψυγεία ή στο ΚΕΠ;

Εχετλαίος
24/07/2012, 02:28
Να ρωτήσω κι εγώ γιατί με βλέπω να έχω πρόβλημα:

Έστω ότι θέλεις να αγοράσεις μοτο-παρτάλι-μερικώς-σε-τεύχη διότι έχεις "άσχημα γούστα" (κοινώς μην τύχει και πάρεις κάτι που να δουλεύει, δε λέει...). Η μοτό μπορεί να μην κυκλοφορήσει για λίγο *γκουχ*πολύ*γκουχ* καιρό, αλλά κάποια στιγμή ελπίζεις ότι θα ξανατσουλήσει. Τι πρόβλεψη έχει κάνει το πάνσοφο κράτος μας για τέτοιες περιπτώσεις; Πρέπει να πάει κανείς στο ΚΤΕΟ με την κούτα που έχει μέσα καρμπς-πλεξούδα-ψυγεία ή στο ΚΕΠ;

Τι αρώτηξε;
:confused:

nathair
24/07/2012, 05:28
"Αν η μηχανή είναι διαλυμένη, σε ανταλλακτικά, και προφανώς με τίποτα δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, πώς την μεταβιβάζεις;". Αυτό αρώτηξε....

Εχετλαίος
24/07/2012, 07:07
"Αν η μηχανή είναι διαλυμένη, σε ανταλλακτικά, και προφανώς με τίποτα δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, πώς την μεταβιβάζεις;". Αυτό αρώτηξε....

Aαααα
:wave2:

nicksior
24/07/2012, 09:48
Μάλλον η εποχή της Μοτοσυκλετιστικής αθωότητας παρέρχεται ...

σιγά - σιγά και με φόρα!

chr1s_86
24/07/2012, 13:39
Μάλλον η εποχή της Μοτοσυκλετιστικής αθωότητας παρέρχεται ...

σιγά - σιγά και με φόρα!


Αυτό που μάλλον θέλουν να παρέλθει είναι το να κάνει μόνος του ο ιδιώτης κάποιες εργασίες...

Θα μας πουν δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση "ποιος είσαι εσύ που θα λύσεις και θα δέσεις το μηχανάκι..." :mad:

Άσχετα βέβαια αν οι περισσότεροι που ασχολούνται σοβαρά θα το κάνουν ισάξια (να μην πω καλύτερα) με τους επαγγελματίες...

nicksior
24/07/2012, 16:02
Αυτό που μάλλον θέλουν να παρέλθει είναι το να κάνει μόνος του ο ιδιώτης κάποιες εργασίες...

Θα μας πουν δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση "ποιος είσαι εσύ που θα λύσεις και θα δέσεις το μηχανάκι..." :mad:

Άσχετα βέβαια αν οι περισσότεροι που ασχολούνται σοβαρά θα το κάνουν ισάξια (να μην πω καλύτερα) με τους επαγγελματίες...

You've got the point ;)

notakos600
25/07/2012, 07:04
Τελικά μεταχειρισμένο στην Αττική το αγοράζουμε με χαρτί ΚΤΕΟ οπωσδήποτε;

Lioulios
25/07/2012, 17:44
Μα τι λετε ορισμενοι;
Ειναι οπως και στα αμαξια.
Ενα αμαξι δηλ τρακαεισμενο που κανει να φτιαχτει3 η και 4 χρονια δεν ειναι το ιδιο;
Καπου θα υπαρχει σχετικη εγκυκλιος. Μπορεις ας πουμε να καταθεσεις τις πινακιδες....Ξερω γω;

Κακος που εχουμε κτεο αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Εισπρακτικο ειναι.
Εμενα με πεασανε με ξεταπωτες ακραπες.

thanos_s
25/07/2012, 18:25
Μα τι λετε ορισμενοι;
Ειναι οπως και στα αμαξια.
Ενα αμαξι δηλ τρακαεισμενο που κανει να φτιαχτει3 η και 4 χρονια δεν ειναι το ιδιο;
Καπου θα υπαρχει σχετικη εγκυκλιος. Μπορεις ας πουμε να καταθεσεις τις πινακιδες....Ξερω γω;

Κακος που εχουμε κτεο αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Εισπρακτικο ειναι.
Εμενα με πεασανε με ξεταπωτες ακραπες.
Εγω θα δοκιμασω να περασω το 1300 με acra race :P

Lioulios
25/07/2012, 18:33
παρτους τηλ πρωτα και πες τι ακριβως θες και αν γινεται .