PDA

View Full Version : σκελετοι .χειροποιητοι πως βγαζης χαρτια?



nikos121
23/07/2012, 13:20
αν κατασκευασης σκελετο υπαρχη περιπτωση να βγαλης χαρτια?αν οχι τι αλλη πατεντα παιζη?

byron
23/07/2012, 13:29
αν κατασκευασης σκελετο υπαρχη περιπτωση να βγαλης χαρτια?αν οχι τι αλλη πατεντα παιζη?

Με την ισχύουσα νομοθεσία δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος έγκριση αντικατάστασης σκελετού με ότι ναναι.

nikos121
23/07/2012, 13:32
αν κ καλα κανω εισαγωγη απο αλλη χωρα?παιζη να παρω χαρτια?

nikos121
23/07/2012, 13:33
βαρεθηκα να κοβω λαιμους κ να τους κολαω με TIG

panagiwths
23/07/2012, 15:20
Να ρωτήσω γω κάτι άσχετο.. Ο σκελετός που λες είναι για τσοπεροκατασταση ?? Καλά πέρα τις γεωμετρίας.. δεν φοβάσαι μην κόψει ?? :confused:

Πολυμήχανος
23/07/2012, 15:34
Δεν τα ξέρω ακριβώς, αλλά η λογική είναι κάπως έτσι:

Πρέπει να ιδρύσεις εταιρία (τώρα τι εταιρία, ΑΕ, ΟΕ, ΑΕΒΕ...) και να φτιάξεις ένα ορισμένο αριθμό παραγωγής π.χ. 50 πλαίσια, και τότε αφού πληρώσεις τα ΙΚΑ που αντιστοιχούν στις εργατώρες που το κράτος ορίζει, τους φόρους και ότι άλλο γραφειοκρατικό σου ζητήσει το πανέξυπνο ελληνικό κράτος, θα βγάλεις άδειες όσες θέλεις.

Ουσιαστικά πρέπει να ιδρύσεις αυτοκινητοβιομηχανία, ο ιδιώτης στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να κάνει κάτι.

Ενναλακτικά, μπορείς να φτιάχνεις στα χαρτιά τα πλαίσια στην Αγγλία, να βγάζεις άδεια εκεί, και μετά να μεταφέρεις την άδεια στην ελλάδα, πληρώνοντας εισαγωγή και εκτελωνισμό οχήματος.

Δεν νοιώθετε όλοι ότι είναι πολύ περίεργο που δεν έχουμε βιοτεχνία-βιομηχανία αυτοκινήτου (ή μοτό, το ίδιο είναι..) στην ελλάδα, ε;ε;ε; Μάλλον θα φταίει που είμεθα τεμπέληδες, δεν εξηγείται αλλοιώς...

Πολυμήχανος
23/07/2012, 15:37
Έμμεσα, αν εσύ απλά θέλεις να φτιάξεις ένα custom για δική σου χρήση, βρες ένα ρετάλι, χτύπα τα νούμερα του ρεταλιού στο δικό σου πλαίσιο, κατέστρεψε το ρετάλι, και είσαι έτοιμος. Αρκεί το ρετάλι και το δικό σου, να μην είναι τραγικά διαφορετικά, να έχουν ίδιο μοτέρ σε κυβισμό κ.ο.κ.

nikos121
23/07/2012, 17:55
Έμμεσα, αν εσύ απλά θέλεις να φτιάξεις ένα custom για δική σου χρήση, βρες ένα ρετάλι, χτύπα τα νούμερα του ρεταλιού στο δικό σου πλαίσιο, κατέστρεψε το ρετάλι, και είσαι έτοιμος. Αρκεί το ρετάλι και το δικό σου, να μην είναι τραγικά διαφορετικά, να έχουν ίδιο μοτέρ σε κυβισμό κ.ο.κ.

γιατι να κανουμε μαιμουδιες τη στιγμη που μπορουμε να κανουμε μεχρι εξαγωγες επι του συγκεκριμενου ανικειμενου?πουτανα ελλαδα!εχω βρη μια ακρη απο ρουμανια κ λεω να τη κανω!καποτε θαυμαζαμε τα χαρυς κ σποντομ λες κ μεις δεν μπορουμε να τα κανουμε.τες πα!απελπιστηκα!το δικο μου τοφτιαξα ετσι.χτηπησα νουμερα στη πρεσσα στη δουλεια!ευχαριστω παντως φιλοι λου!

Πολυμήχανος
23/07/2012, 18:12
Τι να σου πω, κι εγώ υπάλληλος είμαι (που λέει και το ρηττό)

Τι να πω, αυτά είναι τα χάλια μας, το ίδιο μας το κράτος μας κλείνει τις δυνατότητες, και αυτό χωρίς να υπάρχει κάποιο κέρδος για αυτό.

Νομίζεις εγώ δεν θέλω να κατασκευάσω πράγματα; Και κάποια στιγμή διάβασα και έμαθα ότι έχω γεννηθεί σε λάθος χώρα...

Ζωή σε λόγου μας

nikos121
23/07/2012, 18:34
ρε ακομα κ στη ρωσσια κανουν οτι θελουν!ρε πουστη μου ενα κρατος μαλακισμενο κ κοντοφθαλμο που κοιταει με τους τουριστες να βγαλη μεροκαμματο!

KostasV2
23/07/2012, 19:18
Καλά, στην Αγγλία δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα. Το όχημα περνάει από εξονυχιστικό τεχνικό έλεγχο πριν πάρει το οκ για να βγάλει πινακίδα...
Φυσικά, η διαφορά από την Ελλάδα, είναι ότι εκεί υπάρχει ακριβής διαδικασία, ενώ εδώ...

ikarosk
23/07/2012, 21:30
Τι πλαίσια λέτε ρε παιδιά???????????
Ας δοκιμάσει κάποιος κοινός θνητός να βγάλει σε παραγωγή κουβαρίστρες, πιπίλες, η τσολιαδάκια και απ'το κάζο που θα πάθει, θα φουντάρει όσο το συντομότερο για να γλιτώσει.
Η ιδιωτική πρωτοβουλία στο ελλάδα τιμωρείται αυστηρά.:a018::a018::a018:

http://youtu.be/CxzzKJOhqlE

Corvo
23/07/2012, 21:59
ειναι ενας τυπος καπου στην Κατερινη, που φτιαχνει ρεπλικες απο πορσε αν θυμαμαι καλα...

με εξαιρετικη δεξιοτεχνια κατα την γνωμη μου...

μαντεψτε ομως, δεν του διναν αδεια κυκλοφοριας για αυτο το λογο και αν θυμαμαι καλα, ο ανθρωπος τα εξαγει Γερμανια και βγαζει απο εκει αδεια και μετα τα εισαγει και τα εκτελωνιζει Ελλαδα!

mankam
23/07/2012, 22:29
ειναι ενας τυπος καπου στην Κατερινη, που φτιαχνει ρεπλικες απο πορσε αν θυμαμαι καλα...

με εξαιρετικη δεξιοτεχνια κατα την γνωμη μου...

μαντεψτε ομως, δεν του διναν αδεια κυκλοφοριας για αυτο το λογο και αν θυμαμαι καλα, ο ανθρωπος τα εξαγει Γερμανια και βγαζει απο εκει αδεια και μετα τα εισαγει και τα εκτελωνιζει Ελλαδα!
οντως κανει εξαιρετικη δουλεια με την αδεια των εργοστασιων κανει ρεπλικες,οχι μονο πορσε,ολα ειναι απο πολυεστερα καθως εχει παρει τα καλουπια απο τα εργοστασια,εχει και στην γερμανια νομιζω παραρτημα,απο το πεισμα του προσπαθησε να μεινει ελλαδα κυνηγησε επιδοτηση αλλα σκονταψε στην γραφειοκρατεια.
ελλαδαρα....

Corvo
23/07/2012, 22:41
οντως κανει εξαιρετικη δουλεια με την αδεια των εργοστασιων κανει ρεπλικες,οχι μονο πορσε,ολα ειναι απο πολυεστερα καθως εχει παρει τα καλουπια απο τα εργοστασια,εχει και στην γερμανια νομιζω παραρτημα,απο το πεισμα του προσπαθησε να μεινει ελλαδα κυνηγησε επιδοτηση αλλα σκονταψε στην γραφειοκρατεια.
ελλαδαρα....

γραψε λαθος δεν ηξερα οτι εχει και στη γερμανια παραρτημα....

τρωει τα ιδια της παιδια για αλλη μια φορα