PDA

View Full Version : Αντικατασταση ελαστικων corsaIII



b_bong12
24/07/2012, 18:56
καλησπερα...
Ειμαι για αλλαγη ελαστικων.Αφου τα corsaIII δε βγαινουν πλεον, ποια σειρα corsa(rosso,rossoII,rosso corsa) θεωρειται πλησιεστερη σε συμπεριφορα/επιδοσεις στα corsaIII??

Καλες βολτες

Viper4
24/07/2012, 20:26
To corsa 3 ήταν το λάστιχο οι επιδόσεις του οποίου με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο!!! Πραγματικά βεντούζα το άτιμο! Αλλά δυστυχώς μετά από 7000 χιλιόμετρα ήθελε άλλαγμα.. εγώ το άλλαξα στις 9 και πλέον είχαν φανεί και τα λινά και ήταν γενικά χάλια μαύρα! Γι'αυτό και δεν το ξαναέβαλα. Μετά από αυτό είχα βάλει τα Μ3 από τα οποία δεν έμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημένος...
Τώρα εδώ και 1000 περίπου χιλιόμετρα φοράω τα michelin power pure! Αρκετά πιο φθηνό ελαστικό από τα Corsa 3, που όμως του μοιάζει σε επιδόσεις... Εντάξει είναι ένα κλικ κάτω, αλλά μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αν μάλιστα με βγάλουν και περισσότερο από 10000 χιλιόμετρα, με βλέπω να ξαναβάζω τα ίδια...

Εσένα τα Corsa 3 πόσα χιλιόμετρα σου έβγαλαν, και πάνω σε τι μηχανή;

Allst@rf
24/07/2012, 22:12
Όντως πολύ καλό λάστιχο...

Τα έχω δουλέψει σε super Duke, ήταν τα πρωτης τοποθέτησης και είχαν μπει και Μέγαρα...γενικά ήταν το απόλυτο μικτό λάστιχο...

Τεσπα μλκιες λέω,στην ερώτηση δεν α ποπ απάντησα...
:tooth:

b_bong12
25/07/2012, 17:36
viper, 7k me 10k μου εβγαζαν κ εμενα.
Οντως πολυ καλο ελαστικο.Ποτε δεν εχασα εμπιστοσυνη.
Γι'αυτο κ τωρα ψαχνω το αντιστοιχο στη σειρα rosso

pav.ion
25/07/2012, 19:07
viper, 7k me 10k μου εβγαζαν κ εμενα.
Οντως πολυ καλο ελαστικο.Ποτε δεν εχασα εμπιστοσυνη.
Γι'αυτο κ τωρα ψαχνω το αντιστοιχο στη σειρα rosso
μετα απο 2 ζευγαρια diablo corsa III με τις καλυτερες οδηγικες εντυπωσεις αλλα το πρωτο 5500 και το δευτερο 7000 με τα βιας. τωρα εβαλα diablo rosso corsa απιστευτα....ακομα καλυτερη προσφηση και πολυ γρηγορο ζεσταμα ...τωρα εχω 1500 κμ αλλα αμφιβαλω να περασουν τις 7000....!!!!!!

Viper4
25/07/2012, 21:33
Λαστιχάκι που να κρατάει αξιοπρεπώς στον δρόμο και να βγάζει πάνω από 10-12.000 χιλιόμετρα δεν υπάρχει ρε γμτ;;;

power hornet
26/07/2012, 13:43
Λαστιχάκι που να κρατάει αξιοπρεπώς στον δρόμο και να βγάζει πάνω από 10-12.000 χιλιόμετρα δεν υπάρχει ρε γμτ;;;

πως δεν υπαρχει metzeler m3 το εχω φτασει με 19.000χλμ και χωρις να βγαλει λινα.
βεβαια ειναι και τη μηχανη εχεις εγω εχω χορνετ οποτε αμα δεν το σκιζεισ κιολας μια χαρα κραταει.
βεβαια απο τα 15.000χλμ πρεπει να εχεις μεγαλη προσοχη γλυστραει σε κατι δρομους χαλια.

power hornet
26/07/2012, 13:50
viper, 7k me 10k μου εβγαζαν κ εμενα.
Οντως πολυ καλο ελαστικο.Ποτε δεν εχασα εμπιστοσυνη.
Γι'αυτο κ τωρα ψαχνω το αντιστοιχο στη σειρα rosso

αμα εισαι pirelakias οπως ημουν και εγω καποτε βαλε rosso 2 θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος.
αλιως για εμενα M3 εχει πεσει και πολυ η τιμη του.
ειναι βεβαια λιγο αργο αλλα σκεψου εγω με αυτα εχω μπει πιστα στα μεγαρρα και μια χαρα ανταποκριθηκαν

μετα μπορεις και για το καινουργιο m5,εχει σκελετο interact.

Viper4
27/07/2012, 08:12
πως δεν υπαρχει metzeler m3 το εχω φτασει με 19.000χλμ και χωρις να βγαλει λινα.
βεβαια ειναι και τη μηχανη εχεις εγω εχω χορνετ οποτε αμα δεν το σκιζεισ κιολας μια χαρα κραταει.
βεβαια απο τα 15.000χλμ πρεπει να εχεις μεγαλη προσοχη γλυστραει σε κατι δρομους χαλια.



To M3 το φορούσα πριν από αυτό που φοράω τώρα... Το άλλαξα προ μερικών εβδομάδων. Επιεικώς απαράδεκτο λαστιχάκι... Γλύστραγε συνέχεια! Δεν σου έδινε αίσθηση σιγουριάς στις στροφές καθόλου!! Να πλαγιάσεις δε αρκετά, με την καμία... Και οι δρόμοι της Καβάλας που το χρησιμοποιούσα δεν είναι γυαλί! Μια χαρά είναι.
Στις 6500 χιλιόμετρα τα άλλαξα γιατί θα πάω την άλλη βδομάδα Αλπεις και ήθελα να βάλω κάτι πιο σωστό για να ευχαριστηθώ το ταξίδι.

power hornet
27/07/2012, 12:48
To M3 το φορούσα πριν από αυτό που φοράω τώρα... Το άλλαξα προ μερικών εβδομάδων. Επιεικώς απαράδεκτο λαστιχάκι... Γλύστραγε συνέχεια! Δεν σου έδινε αίσθηση σιγουριάς στις στροφές καθόλου!! Να πλαγιάσεις δε αρκετά, με την καμία... Και οι δρόμοι της Καβάλας που το χρησιμοποιούσα δεν είναι γυαλί! Μια χαρά είναι.
Στις 6500 χιλιόμετρα τα άλλαξα γιατί θα πάω την άλλη βδομάδα Αλπεις και ήθελα να βάλω κάτι πιο σωστό για να ευχαριστηθώ το ταξίδι.
μπορει να μην εκατσε καλα στην μηχανη σου.
μπορεις να βαλεις το σουπερ ντουπερ λαστιχο και να μην ταιριαζει στην μηχανη σου.
εγω το εχω φορεσει 3 φορες και δεν μου εχει γλυστρισει ουτε μια φορα,μονο και μονο που με αυτο εχω μπει δυο φορες πιστα στα μεγαρρα τα λεει ολα ποσο το εμπιστευτικα.

φετος ημουν με 8.000 πανω του δυο φορες πιστα και μεα αυτο πηγα εξωτερικο ιταλια γερμανια ελβετια και εκανα 3.800χλμ
μια χαρα με εβγαλε.

βεβαια για λες εσυ οτι σου γλυστραγε δεν μπορω να σου πω οτι δεν σου γλυστραγε.

εγω ειπα την δικια γνωμη και εντυπωσεις που το εχω φορεσει 3 φορες αυτο το λαστιχο.


οπως ειπα και ποιο πανω παω μετα για το m5 να βαλω ενα ποιο γρηγορο και κορονατο λαστιχο.

jpag
27/07/2012, 13:09
βαλε Μ5 Μιχαλη
καμια σχεση με το Μ3:wave2:

power hornet
27/07/2012, 13:12
βαλε Μ5 Μιχαλη
καμια σχεση με το Μ3:wave2:

το εχεις βαλει?εντυπωσεις?διοτι το επομενο πλεον ειναι αυτο που θα βαλω.
ενταξει τρεις φορες εχω βαλει m3 και δυο φορες corsa 3.
καιρος ειναι για ενα ποιο καινουργιο λαστιχο σε τεχνολογια.

Viper4
27/07/2012, 14:33
βαλε Μ5 Μιχαλη
καμια σχεση με το Μ3:wave2:

Έβαλα ήδη το power pure... μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλό, θα δείξει στην πορεία πως θα είναι μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα, και πόσο θα κρατήσει.