PDA

View Full Version : Γρανάζωμα : κοντό ή μακρύ...



Kostas2B
24/07/2012, 21:40
Ταξιδευοντας με 120χλμ/ωρα και βλεποντας 4500 σαλ,θα προτιμουσα να ειχε μια 6η ή να ηταν λιγο πιο μακρυ. Με το TDM ειχα 128 χλμ στις 4500.

Σκεφτομαι να αλλαξω το μπροστινο γραναζι. Τα μαμα ειναι 15/45. Η αναλογια "δοντιων" μπροστα με πισω ειναι 1 προς 2,δηλαδη 1 δοντι μπροστα ισοδυναμει με 2 πισω. Ενα παραπανω δοντι στο μπροστα λετε να το ψοφησει τελειως το 660 και να μην προσπερναω ουτε παπακι?

THEOD
24/07/2012, 21:45
15/45 = 3 προς 1 Άρα 1 δόντι μπροστά = 3 πίσω
Τώρα..
Έχοντας σχετική εμπειρία από το Τενερέ (δεν ξέρω αν έχει το ίδιο γρανάζωμα με το απλό) θα σου έλεγα να μην το κάνεις... Το tdm που λες είχε μεν μακρύτερες σχέσεις αλλά είχε και μια άλλη ροπή να τις υποστηρίζει και ένα άλλο όριο στροφών - δεν είναι συγκρίσιμα πράγματα.
Το μηχανάκι (όπως σχεδόν όλα τα σημερινά) είναι αρκετά μακρύ από μαμά σε βαθμό που πολλοί σκέφτονται το ανάποδο... Δυστυχώς αυτό που πραγματικά σου λείπει είναι μια 6η σχέση όχι μια μακρύτερη (από την ήδη μακριά) 5η του...

daz
25/07/2012, 00:37
Μωρέ ανεξάρτητα από το τι θα κάνει η 5η του στην εθνική, αναρωτήθηκε τι θα κάνει η 1η του? Θα νομίζεις ότι ξεκινάς με 2α. :lol: Ειδικά αν πας και κανένα χωματάκι..

Πάντως ρίξε μια ματιά στο gearcommander να δεις τις διαφορές με την οποιαδήποτε αλλαγή. Έχω βάλει όλα τα στοιχεία για το τενερε. Και το χτ να έχεις το ίδιο είναι. Επίσης να ξέρεις πως αν αλλάξεις γρανάζωμα το κοντέρ θα δείχνει διαφορετικές ενδείξεις. Ή μάλλον το κοντέρ πάλι τα ίδια θα δείχνει αλλά εσύ θα πηγαίνεις με διαφορετικά χλμ.

tools
26/07/2012, 00:34
μιας και επαιξα αρκετα,και σε μηχανακι που δεν τραβαει μια μπροστα στο χτ(ναι υπαρχουν και τετοια!χαχα..), zzr250 δικυλινδρο,
θα σου πω οτι κατεληξα(ναι,αυθαιρετο συμπερασμα που δεν πρεπει να εμπιστευτεις ειναι αυτο) πως παιζει τεραστιο ρολο το βαρος σου..
φανταζομαι οτι οι αρχικες σχεσεις μεταδοσης ειναι υπολογισμενες για να ανταπεξερχονται οι μηχανες σε 160-170 κιλα φορτιο (μεσος αναβατης και συνεπιβατης κ κανα μπαγκαζι).λαβε σοβαρα υποψιν σου τα κιλα σου κ το ποσο συχνα παιρνεις συνεπιβατη κ αναλογα απομακρυνσου απο τις μαμα αναλογιες.

(αχρηστο παραδειγμα που θα δωσει ακομα λιγοτερο βαρος σε οσα γραφω παραπανω)
το ζζρ 250 με τα ταπεινα 30 αλογα του-40 λενε,αποκλειεται- και τα 150 κιλα του,εχει μαμα γραναζωμα 14-47.
ειχα 120 με 10000στροφες(με κοφτη στις 14000).μοτοκρος.το χρησιμοποιουσα πλεον μονο για βολτες,παντα μονος μου κ ειμαι 70 κιλα σκαρτα.
μου ειπαν,να κατεβω 2-3 δοντια πισω ,αντε στην καλυτερη να βαλω εμπρος 15.''μετα δεν θα τραβαει''
εβαλα 16 εμπρος 44 πισω και τα κρατησα,αφου τα δοκιμασα ολα μεταξυ τους(16-47/16-44/14-44).
εχω 120 με 7500στροφες,σε ανηφορα σε εθνικη κατεβαζω 5η και αν εχει μεγαλη ανηφορα-μεγαλη ομως-πατιναρω μια ψιλη να ξεκινησω...big deal.
ειχαν δικιο,''δεν τραβαει''.δικαβαλο και να ξεκιναω σε 35 μοιρες κλιση.κατι που δεν θα κανω ποτε δηλαδη.

οποτε παρε ενα γραναζι και δοκιμασε το!ενα δοντι δεν ειναι τιποτα.