PDA

View Full Version : CB 500 '04



nim
25/07/2012, 11:29
Είδα χτες ενα CB 500 '04. Ο μηχανικος μου είπε οτι είναι σε πολυ καλή κατασταση για τα χιλιομετρά του (43.000). απλά θέλει κάποια συμαζέματα γύρω στα 250 ευρω (αλυσίδα, ρουλεμάν στο τιμόνι και τακάκια). Αυτό που με ανησύχησε είναι το ότι στο ρελαντι η μηχανί ανέβαζε θερμοκρασία, ο δείκτης είχε πάει λίγο πριν το κόκκινο και τότε ξεκίνησε το βεντιλαντερ. ο μηχανικός μου είπε οτι αυτό δεν είναι ανυσηχητικό και ότι έτσι δουλευει το μηχανάκι. αυτό που μου πρότεινε είναι να αλλάξουμε την βαλβίδα και να το ρυθμίσουμε ώστε το βεντιλαντερ να ξεκινάει πιο νωρις (κόστος μεταχειρισμένης βαλβίδας 30 ευρω).

το μοναδικό που με απετρεψε από το να πάρω εκείνη την στιγμή και να το σκεφτώ και αλλο είναι το θέμα της θερμοκρασίας. Η μηχανή πωλείται στα 1700.

ποια είναι η γνώμη σας?

sapila racing
25/07/2012, 11:36
Είδα χτες ενα CB 500 '04. Ο μηχανικος μου είπε οτι είναι σε πολυ καλή κατασταση για τα χιλιομετρά του (43.000). απλά θέλει κάποια συμαζέματα γύρω στα 250 ευρω (αλυσίδα, ρουλεμάν στο τιμόνι και τακάκια). Αυτό που με ανησύχησε είναι το ότι στο ρελαντι η μηχανί ανέβαζε θερμοκρασία, ο δείκτης είχε πάει λίγο πριν το κόκκινο και τότε ξεκίνησε το βεντιλαντερ. ο μηχανικός μου είπε οτι αυτό δεν είναι ανυσηχητικό και ότι έτσι δουλευει το μηχανάκι. αυτό που μου πρότεινε είναι να αλλάξουμε την βαλβίδα και να το ρυθμίσουμε ώστε το βεντιλαντερ να ξεκινάει πιο νωρις (κόστος μεταχειρισμένης βαλβίδας 30 ευρω).

το μοναδικό που με απετρεψε από το να πάρω εκείνη την στιγμή και να το σκεφτώ και αλλο είναι το θέμα της θερμοκρασίας. Η μηχανή πωλείται στα 1700.

ποια είναι η γνώμη σας?

Το να ανεβαζει θερμοκρασία στο ρελαντί και να αναβει βεντιλατερ ειναι απόλυτα φυσιολογικό, ειδικά με την ζέστη που επικρατεί αυτες τις μέρες.
Δεν ειναι πρόβλημα, ούτε θα συνιστούσα βαλβίδα που να αναβει το βεντιλατέρ νωρίτερα.
Και φυσικά ποτέ δεν βαζουμε μεταχειρισμένη βαλβίδα βεντιλατέρ!!!!!

nim
25/07/2012, 11:38
Αυτο που με απασχολεί είναι το ότι ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (λίγο πριν φτάσει στο κόκκινο)

sapila racing
25/07/2012, 11:59
Αυτο που με απασχολεί είναι το ότι ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (λίγο πριν φτάσει στο κόκκινο)

Προφανώς έτσι το εχεί ρυθμίσει η Honda. Αν εμπαινε στο κόκκινο χωρίς να αναψει τότε θα έπρεπε να σε ανησυχήσει, τωρα ομως οχι.

nim
25/07/2012, 12:00
και απο θέμα τιμής???
ποια είναι η γνώμη σας?

nim
25/07/2012, 12:05
Προφανώς έτσι το εχεί ρυθμίσει η Honda. Αν εμπαινε στο κόκκινο χωρίς να αναψει τότε θα έπρεπε να σε ανησυχήσει, τωρα ομως οχι.

μαλλον δεν εκφραστικα σωστα.
αυτο που με απασχολει δεν είναι το πότε αναβει το βεντιλαντερ. αλλα το επίπεδο που ανεβαίνει η θερμοκρασία.
μου φαίνεται υπερβολικό το να φτάνει ο δείκτης πριν το κόκκινο

hondaRR
25/07/2012, 12:08
και απο θέμα τιμής???
ποια είναι η γνώμη σας?

στο θεμα τιμης εαν και εφοσον ειναι μετα καλα του το μηχανακι μια χαρα ειναι τοσο παιζουν στεκαρε και στο car

nim
25/07/2012, 12:28
Στο θέμα της θερμοκρασίας παλι. Ειναι φυσιολογικο να αναιβάζει τοση θερμοκρασία δλδ??????
Ασχετα με το πότε ξεκινάει το βεντιλαντερ

hondaRR
25/07/2012, 12:45
Στο θέμα της θερμοκρασίας παλι. Ειναι φυσιολογικο να αναιβάζει τοση θερμοκρασία δλδ??????
Ασχετα με το πότε ξεκινάει το βεντιλαντερ

ωπος ειπε και ο sapila δεν εχεις προβλημα..

georgio
25/07/2012, 13:25
Αφού σου έχουν μπει ιδέες μπορείς να πας να δεις και ένα άλλο ίδιο και να δεις πως συμπεριφέρεται από θερμοκρασίες. ;)

kostas777
25/07/2012, 16:36
Στο θέμα της θερμοκρασίας παλι. Ειναι φυσιολογικο να αναιβάζει τοση θερμοκρασία δλδ??????
Ασχετα με το πότε ξεκινάει το βεντιλαντερ

αναλόγως πόση ώρα το είχατε ακίνητο με τον κινητήρα στο ρελαντί.

toyar
25/07/2012, 16:49
το αν ειναι φυσιολογικο να ανοιγει βεντιλατερ λιγο πριν το κοκκινο μπορει να το απαντησει επισημο honda συνεργειο
μου φαινεται λιγο παραξενο να ειναι ρυθμισμενη η βαλβιδα τοσο ψηλα εκτος και το ''λιγο πριν το κοκκινο" ειναι θεμα προσωπικης εκτιμησης της θεσης του δεικτη
αν η βαλβιδα ειναι προβληματικη αλλαζεται ευκολα και φθηνα
ομως ενας κινητηρας που αφηνεται απο σφαλμα να δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες επαναλαμβανομενα πιθανον να εχει αποκτησει προβλημα με τη φλατζα

nim
25/07/2012, 17:09
αναλόγως πόση ώρα το είχατε ακίνητο με τον κινητήρα στο ρελαντί.
5-10 lepta

nim
25/07/2012, 17:12
σορρυ για τα greeklish στο προηγουμενο ποστ.
θα παω σε λιγο να δω πως συμπεριφερετε στις θερμοκρασιες ενα αλλο cb 500

nim
25/07/2012, 18:46
'Ετσι για την ιστορια να αναφερω πως πήγα και είδα ένα άλλο cb 500 '04 (τησ σχολής οδηγών που πήρα το δίπλωμα) και η μηχανή μετα απο μισή ώρα που την είχαμε και δούλευε στο ρελαντι δεν ανέβασε σχεδόν καθόλου θερμοκρασία.

MikeG
25/07/2012, 18:56
Μεταφερόμαστε στην αντίστοιχη κατηγορία.