PDA

View Full Version : Ατυχες περιστατικο...



PortisHead
25/07/2012, 15:20
Αντε να ευθυμήσουμε και με μια μ@λ@κι@ μου.
Εδω και καιρό δεν μ'αρεσει ο ήχος απο το μοτερ.
Δεν ξερω πως να το περιγραψω , ακουγεται καπως
σαν 2κυλινδρος , με τα γνωστα , περιοδικα , παφ-παφ
και οχι "ηλεκτρικα" σαν 4κυλινδρο.
Επισης εκει που δουλευει καπως στρωτα , ξαφνικα
ακους καποιες πιστονιες πιο εντονα , σαν κλωτσιες.
Δεν ξερω αν ηταν παντα ετσι ή λογω γεραματων αρχισα
να παρατηρω λεπτομέρειες.
Ειναι και ο ακανονιστος ηχος απο την εξατμιση που
κανει πιο δυσκολα τα πραγματα.
Σταματημενος σε φαναρι λοιπον , μετα απο καμια ωρα λειτουργιας,
και σκασμενος τι μπορει να ειναι , σκεφτομαι να ταπωσω
οπως δουλευει λίγο την εξάτμιση , μπας και ακουσω καλυτερα.

Ευτυχως,αφησα μόνο το μισο γάντι πανω στο στομιο της εξάτμισης
και οχι το δερμα μου.

Μετα κοιτουσα δεξια-αριστερα σα να μη συνεβαινε τίποτα
με την ελπιδα πως δεν ειδε κανεις αλλος τι ειχα κάνει.
:look::look::look:

Α...καμια ιδεα για τον ήχο ?

Corvo
25/07/2012, 16:03
Αντε να ευθυμήσουμε και με μια μ@λ@κι@ μου.
Εδω και καιρό δεν μ'αρεσει ο ήχος απο το μοτερ.
Δεν ξερω πως να το περιγραψω , ακουγεται καπως
σαν 2κυλινδρος , με τα γνωστα , περιοδικα , παφ-παφ
και οχι "ηλεκτρικα" σαν 4κυλινδρο.
Επισης εκει που δουλευει καπως στρωτα , ξαφνικα
ακους καποιες πιστονιες πιο εντονα , σαν κλωτσιες.
Δεν ξερω αν ηταν παντα ετσι ή λογω γεραματων αρχισα
να παρατηρω λεπτομέρειες.
Ειναι και ο ακανονιστος ηχος απο την εξατμιση που
κανει πιο δυσκολα τα πραγματα.
Σταματημενος σε φαναρι λοιπον , μετα απο καμια ωρα λειτουργιας,
και σκασμενος τι μπορει να ειναι , σκεφτομαι να ταπωσω
οπως δουλευει λίγο την εξάτμιση , μπας και ακουσω καλυτερα.

Ευτυχως,αφησα μόνο το μισο γάντι πανω στο στομιο της εξάτμισης
και οχι το δερμα μου.

Μετα κοιτουσα δεξια-αριστερα σα να μη συνεβαινε τίποτα
με την ελπιδα πως δεν ειδε κανεις αλλος τι ειχα κάνει.
:look::look::look:

Α...καμια ιδεα για τον ήχο ?

τωρα με το γαντι πως ακουγεται; δεν βελτιωθηκε;


σκεφτομουν να το κανω και εγω στο δικο μου, εχω ακουσει οτι αυξανεται και η ροπη
ισχυει;:lol:

chr1s_86
25/07/2012, 16:05
σκεφτομουν να το κανω και εγω στο δικο μου, εχω ακουσει οτι αυξανεται και η ροπη
ισχυει;:lol:


Μόνο αν λιώσει το gore-tex :lol:

karellen
25/07/2012, 16:11
Αντε να ευθυμήσουμε και με μια μ@λ@κι@ μου.

:look::look::look:

Α...καμια ιδεα για τον ήχο ?
Μια φορά στο εργοστάσιο που δούλευα παλιά, δεν όπλιζε ένας ρελαί τριφασικός,τον κλώτσαγε πάλι πίσω.Ήθελα κατά κάποιο τρόπο να τον πιέσω μέσα μπας και 'κλειδώσει'
Τι να κάνω τι να κάνω,βγάζω το κλειδί του KLR (γυμνό,σκέτο σίδερο) και το χώνω μέσα στο ρελαί να κουμπώσει!

Ακαριαία κατάλαβα τι σημαίνει να σε περνάνε 380 βολτ και καμμιά 20ριά αμπέρ.
Πάντως δεν με πέταξε πολύ μακρυά,μέχρι τον τοίχο απέναντι έσκασα! :uplate::dizzy:

georgio
25/07/2012, 16:36
20 αμπέρ δεν πέρασαν με την καμία, θα ήσουν μακαρίτης ΠΟΛΥ νωρίτερα


@ PortisHead: καλά το τελικό τόσο πολύ ζεσταίνεται; Πόση ώρα άφησες το χέρι σου πάνω;

Τώρα για το θόρυβο που λες, δεν έχω πάρει ακόμα αποκωδικοποιητή mpeg4 για την κρυστάλλινη σφαίρα :p

karellen
25/07/2012, 16:41
20 αμπέρ δεν πέρασαν με την καμία, θα ήσουν μακαρίτης ΠΟΛΥ νωρίτερα


@ PortisHead: καλά το τελικό τόσο πολύ ζεσταίνεται; Πόση ώρα άφησες το χέρι σου πάνω;

Τώρα για το θόρυβο που λες, δεν έχω πάρει ακόμα αποκωδικοποιητή mpeg4 για την κρυστάλλινη σφαίρα :p
Έδινε κίνηση σε ένα ευμεγέθες μοτέρ κάμποσων ίππων...

freco
25/07/2012, 16:42
@ PortisHead: καλά το τελικό τόσο πολύ ζεσταίνεται; Πόση ώρα άφησες το χέρι σου πάνω;

Εμ.. που να ξέρεις εσύ. Κατά την υπογραφή σου αγγίζεις άστρα εσύ. :lol: Για έλα να αγγίξεις τις μαμά του adventure μετά από 5 λεπτά λειτουργίας...

Ωραίο θέμα. LOL ρε @PortisHead...

motor12
25/07/2012, 17:08
ξεκινα απο τα μπουζι να δεις σε τι κατασταση βρισκονται που ειναι και το πιο απλο
ελεγξε και τις πιπες να δεις αν βγαζουν σπινθηρα

georgio
25/07/2012, 17:12
@ karellen: Δεν έχει σημασία πόσα αμπέρ μπορεί να δώσει στον κινητήρα, εσύ ως φορτίο έχεις πολύ μεγαλύτερη αντίσταση (περίπου 1-10ΜΩ) σε σχέση με τον κινητήρα και έμεινες και ελάχιστο χρόνο σε επαφή. Υπάρχει όριο αμπέρ που αντέχει ο άνθρωπος και είναι γύρω στα 50-100mA.

@ freco: :lol: δεν είπα ότι δεν θα καίει αλλά την ταπώνεις με την παλάμη στην έξοδο, οριακά ακουμπάς και πολύ μικρή επιφάνεια, δε λεω να πιάσεις το τελικό με το χέρι

daz
25/07/2012, 17:33
Περίεργους ήχους συνήθως τους ακούμε όταν το μοτέρ είναι κρύο. Τότε κλείνουμε και τις εξατμίσεις. Αν τον ήχο μας τον κάνει μόνο όταν ζεσταίνεται ο κινητήρας, τότε είναι μετρημένα κουκιά (συνήθως) οι λόγοι που τον προκαλούν.

npat
25/07/2012, 18:30
Έδινε κίνηση σε ένα ευμεγέθες μοτέρ κάμποσων ίππων...

Αν η παροχή ήταν πράγματι 380V τότε (υπό την προϋπόθεση ότι το δέρμα σου δεν κάηκε---αρκετά ώστε να εξαερωθεί) πέρασαν από μέσα σου ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ κάπου 100 με 300 mA (εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Πιθανότατα αρκετά λιγότερα, αν η επαφή ήταν πολύ σύντομη και σε πολύ μικρή επιφάνεια του χεριού σου.

Αν είχαν περάσει 20Α δεν θα έβρισκαν ΟΥΤΕ αποκαϊδια (κυριολεκτικά, εννοώ: θα είχες γίνει καπνός).

nikos_abel
25/07/2012, 18:33
Μπαναγίτσα μου τι διαβάζω

karellen
25/07/2012, 20:10
Αν η παροχή ήταν πράγματι 380V τότε (υπό την προϋπόθεση ότι το δέρμα σου δεν κάηκε---αρκετά ώστε να εξαερωθεί) πέρασαν από μέσα σου ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ κάπου 100 με 300 mA (εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Πιθανότατα αρκετά λιγότερα, αν η επαφή ήταν πολύ σύντομη και σε πολύ μικρή επιφάνεια του χεριού σου.

Αν είχαν περάσει 20Α δεν θα έβρισκαν ΟΥΤΕ αποκαϊδια (κυριολεκτικά, εννοώ: θα είχες γίνει καπνός).
Ναι ρε Νίκο δεν αντιλέγω αλλά το 'πέρασαν' έχει πολλές παραμέτρους: Ξυπόλητος,βρεγμένος,με άρβυλα...

Όσο μπορείς κάλλιστα να κεραυνοβοληθείς από ένα πορτατιφάκι ξυπόλητος άλλο τόσο πιθανό είναι να γλυτώσεις από μια κατανάλωση π.χ. μισό ΚWatt.
500W / 220V=2.3 Ampere.

ΥΓ Τα 20Α τα ανέφερα νωρίτερα χάριν έμφασης.:rolleyes:

npat
25/07/2012, 20:21
Ναι ρε Νίκο δεν αντιλέγω αλλά το 'πέρασαν' έχει πολλές παραμέτρους: Ξυπόλητος,βρεγμένος,με άρβυλα...

Όσο μπορείς κάλλιστα να κεραυνοβοληθείς από ένα πορτατιφάκι ξυπόλητος άλλο τόσο πιθανό είναι να γλυτώσεις από μια κατανάλωση π.χ. μισό ΚWatt.
500W / 220V=2.3 Ampere.

ΥΓ Τα 20Α τα ανέφερα νωρίτερα χάριν έμφασης.:rolleyes:

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ρόλο παίζει (σχεδόν μονάχα) η τάση. Το ρεύμα, βέβαια, "είναι αυτό που σκοτώνει", αλλά το πόσο ρεύμα θα περάσει από μέσα σου ορίζεται αποκλειστικά από την τάση και την ωμική αντίσταση του σώματός σου. Αν δηλαδή πιάσεις με τα χέρια σου μια παροχή 48V απ' την οποία περνάνε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ αμπέρ (φαντάσου καλώδιο χοντρό σαν το πόδι σου) τότε... δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα!

Τέλος πάντων... ξεφύγαμε εντελώς και γαμήσαμε το θρεντάκι...

nikos_abel
25/07/2012, 20:27
Το ρεύμα (ένταση) είναι το πόσα ηλεκτρόνια θα περάσουν.
Η τάση (διαφορά δυναμικού) ορίζει με πόση "φόρα" θα περάσουνε.
12 V μπορούν άνετα να σε κάνουν γλυκάδι αν προέρχονται π.χ. από μια συστυχία μπαταριών σε πλοίο.
Αντιθέτως, 3000 V μπορεί απλά να σε κάνουν να χάσεις τον έλεγχο των σωματικών σου λειτουργειών (παθών).

npat
25/07/2012, 20:43
12 V μπορούν άνετα να σε κάνουν γλυκάδι αν προέρχονται π.χ. από μια συστυχία μπαταριών σε πλοίο.

Παπάρια. Τα 12V, στην χειρότερη, να σε γαργαλήσουν λίγο. Υπό νορμάλ συνθήκες ούτε καν αυτό. (Και δεν πα να είναι από πλοίο, αεροπλάνο, τρένο ή ποδήλατο).

(Α, και τάση είναι η ενεργειακή διαφορά μεταξύ δύο σημείων ανά μονάδα φορτίου. Πόση, δηλαδή, ενέργεια θα χάσει ή θα κερδίσει μία μονάδα φορτίου αν την μετακινήσεις απ' το ένα σημείο στο άλλο. Δεν είναι η "φόρα", ότι και αν σημαίνει αυτό, μια και τάση έχεις ακόμα και αν τα φορτία είναι εντελώς ακίνητα.)

spyrakos35
25/07/2012, 20:45
.....
Δεν ξερω αν ηταν παντα ετσι ή λογω γεραματων αρχισα
να παρατηρω λεπτομέρειες.....

τα γεράματα συνήθως φέρνουν κώφωση..... οπότε ακόμα κρατιέσαι (το καλό της υπόθεσης)..... :lol:









βέβαια ενίοτε φέρνουν και σούπερ ακοή/παραξενιές ("ακούω μπιστόνια")....

nikos_abel
25/07/2012, 21:06
Παπάρια. Τα 12V, στην χειρότερη, να σε γαργαλήσουν λίγο. Υπό νορμάλ συνθήκες ούτε καν αυτό. (Και δεν πα να είναι από πλοίο, αεροπλάνο, τρένο ή ποδήλατο).

(Α, και τάση είναι η ενεργειακή διαφορά μεταξύ δύο σημείων ανά μονάδα φορτίου. Πόση, δηλαδή, ενέργεια θα χάσει ή θα κερδίσει μία μονάδα φορτίου αν την μετακινήσεις απ' το ένα σημείο στο άλλο. Δεν είναι η "φόρα", ότι και αν σημαίνει αυτό, μια και τάση έχεις ακόμα και αν τα φορτία είναι εντελώς ακίνητα.)


(Κοίτα τώρα που θα κάνουμε αντιπαράθεση. Καλά κάνουν και μας τα κλείνουν τα ρημάδια τα φόρουμζ :lol: )

Ναι βρε μάτια μου γλυκά, έχεις δίκιο όσον αφορά στη τάση, ως "ποιητική αδεία" το ανέφερα έτσι.

Αλλά για το 12βολτο και 24βολτο θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.

tsompanis
25/07/2012, 21:17
εντάξει.....θα ξεχάσουμε και αυτά που μάθαμε...με αυτά που γράφονται...
Μου αρέσει που είστε και σίγουροι!
Τέτοια παντογνωσία πια,έλεος!

npat
25/07/2012, 21:18
(
Αλλά για το 12βολτο και 24βολτο θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.

Προσωπικά έχω πιάσει (χουφτώσει κανονικά, όχι ακουμπήσει, και για αρκετή ώρα, όχι στιγμιαία) τους πόλους 48V συστοιχίας μπαταριών μεγέθους... όσο ένα μικρό σούπερ-μάρκετ. Νομίζω (δεν θυμάμαι καλά) το rating της συστοιχίας ήταν γύρω στα 300 με 400 Α, μπορεί και αρκετά παραπάνω. Θυμάμαι ότι η κεντρική παροχή (απ' την συστοιχία προς τα φορτία), για να μην λιώσουν τα καλώδια, γινόταν με συμπαγείς μεταλλικές ράβδους σαν κορμούς δέντρου.

Τί έπαθα? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.

Στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής εξηγούν, μια χαρά, το γιατί.

tsompanis
25/07/2012, 21:18
Αλλά για το 12βολτο και 24βολτο θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.



εντάξει επέμενε...:D

Πολυμήχανος
25/07/2012, 22:11
12volt εκτός κι αν τα ακουμπήσεις σε κανά σημείο με μεγάλη αγωγιμότητα, π.χ. υγρή γλώσσα ή ανοικτή πληγή, στο δέρμα του χεριού δεν το νοιώθεις καν.

Επίσης η επίπτωση του ηλεκτρικού ρεύματος αλλάζει πολύ αν μιλάμε για DC το οποίο είναι πιο ευγενικό για τον οργανισμό ή AC που είναι πολύ ενοχλητικό για τον οργανσιμό.

Ο φίλος με το τετρακυλινδρό-δικύλινδρο να κοιτάξει πίπες-μπουζί-σπινθήρες.

dmf
25/07/2012, 23:33
Καλά μιας και πήγε που πήγε άλλου η συζήτηση..
Δεν σκοτώνει ούτε η διαφορά δυναμικού ούτε η ένταση του ρεύματος. Σκοτώνει η ενέργεια (ισχύς ακόμα πιο σωστά).

freco
26/07/2012, 09:12
@ PortisHead. Κάνε επεξεργασία στο κείμενο και γράψε για σένα ή κάποιον που τον χτύπησε το ρεύμα για να έχει νόημα.
Σου το σκίσανε το θέμα οι (δόκιμοι) ηλεκτρολόγοι. :lol: