PDA

View Full Version : Εξωτερικός usb σκληρός



Viper4
27/07/2012, 08:46
Ψάχνω για την κοπέλα μου έναν σκληρό εξωτερικό. Από αυτούς που δεν μπαίνουν στην μπρίζα αλλά παίρνουν ρεύμα απευθείας από το usb.

Σκεφτόμουν τουλάχιστον 500GB, και αν είναι δυνατόν για 1 TB...

Ακόμα πανάκριβοι είναι όμως ρε γμτ... δεν έπεσαν ακόμα οι τιμές τους;;; Τι πράγμα είναι αυτό;;;

Αν δε ψάξω να έχει USB3 που καλό θα ήταν να έχει καθώς θα τον κρατήσει χρόνια, τότε άστα να πάνε από τιμές...

Για δώστε κανά λινκ οι ψαγμένοι.



Edit: Επειδή όμως έχουμε και τα κολλήματα μας θέλουμε να έχει και χρωματάκι... ε τι μαύρος θα είναι;; δεν λέει... (αχ τι θα την κάνω...)

MikeG
27/07/2012, 10:01
Ψάχνω για την κοπέλα μου έναν σκληρό εξωτερικό. Από αυτούς που δεν μπαίνουν στην μπρίζα αλλά παίρνουν ρεύμα απευθείας από το usb.

Σκεφτόμουν τουλάχιστον 500GB, και αν είναι δυνατόν για 1 TB...

Ακόμα πανάκριβοι είναι όμως ρε γμτ... δεν έπεσαν ακόμα οι τιμές τους;;; Τι πράγμα είναι αυτό;;;

Αν δε ψάξω να έχει USB3 που καλό θα ήταν να έχει καθώς θα τον κρατήσει χρόνια, τότε άστα να πάνε από τιμές...

Για δώστε κανά λινκ οι ψαγμένοι.



Edit: Επειδή όμως έχουμε και τα κολλήματα μας θέλουμε να έχει και χρωματάκι... ε τι μαύρος θα είναι;; δεν λέει... (αχ τι θα την κάνω...)


Δες στα Πλαίσια, eshop, Multirama & τα σχετικά.

Μεταφερόμαστε στις Γενικές.

DimChios
27/07/2012, 10:23
Ψάχνω για την κοπέλα μου έναν σκληρό εξωτερικό. Από αυτούς που δεν μπαίνουν στην μπρίζα αλλά παίρνουν ρεύμα απευθείας από το usb.

Σκεφτόμουν τουλάχιστον 500GB, και αν είναι δυνατόν για 1 TB...

Ακόμα πανάκριβοι είναι όμως ρε γμτ... δεν έπεσαν ακόμα οι τιμές τους;;; Τι πράγμα είναι αυτό;;;

Αν δε ψάξω να έχει USB3 που καλό θα ήταν να έχει καθώς θα τον κρατήσει χρόνια, τότε άστα να πάνε από τιμές...

Για δώστε κανά λινκ οι ψαγμένοι.



Edit: Επειδή όμως έχουμε και τα κολλήματα μας θέλουμε να έχει και χρωματάκι... ε τι μαύρος θα είναι;; δεν λέει... (αχ τι θα την κάνω...)



στειλε ενα π.μ σε vaskas

;)

Viper4
27/07/2012, 10:28
Τι είναι ο vaskas; έχει μαγαζί με ηλεκτρονικά;

DimChios
27/07/2012, 10:44
Τι είναι ο vaskas; έχει μαγαζί με ηλεκτρονικά;

το μελος vaskas εννοω! ναι, με Η/Υ

Viper4
27/07/2012, 10:50
το μελος vaskas εννοω! ναι, με Η/Υ


Οι παρακάτω χρήστες δε βρέθηκαν:
vaskas


αυτό μου βγάζει...

Εχετλαίος
27/07/2012, 10:54
Οι παρακάτω χρήστες δε βρέθηκαν:
vaskas


αυτό μου βγάζει...

vaska

DimChios
27/07/2012, 10:58
Οι παρακάτω χρήστες δε βρέθηκαν:
vaskas


αυτό μου βγάζει...

:a018::a018:

vaska

vaska
27/07/2012, 12:05
Καλά σας λέει ο άνθρωπος μωρέ αγράμματοι

Ενικός Αριθμός

O vaskas
Του vaska
τον vaska
vaska

Πληθυντικός Αριθμός
Οι vaskes
Των vaskeon
Τους vaskes
vaskes



:D

DimChios
27/07/2012, 12:56
Καλά σας λέει ο άνθρωπος μωρέ αγράμματοι

Ενικός Αριθμός

O vaskas
Του vaska
τον vaska
vaska

Πληθυντικός Αριθμός
Οι vaskes
Των vaskeon
Τους vaskes
vaskes



:D



βρε α στους γερο διαολες! :bawl:

Εχετλαίος
27/07/2012, 13:00
Tελικά θα πούμενε του αθρώπου για κάνα εξωτερικό σκληρό;
ΣπαμόΡαμολυμέντα ούλοι σας!
:lol:

vaska
27/07/2012, 13:10
Tελικά θα πούμενε του αθρώπου για κάνα εξωτερικό σκληρό;
ΣπαμόΡαμολυμέντα ούλοι σας!
:lol:

Απάντησα σε πμ του φίλου.

Vaskas ο μέγιστος χαχαχαχαχα

DimChios
27/07/2012, 13:23
Tελικά θα πούμενε του αθρώπου για κάνα εξωτερικό σκληρό;
ΣπαμόΡαμολυμέντα ούλοι σας!
:lol:

αφου ειναι ηλιθιος ρε ο ανθρωπος! Μας τη λεει κιολας!

Ασ εκανε το nickname του vasorf να τον βρισκουμε! Το "ka" που σkaτα κολαει ε?

:mad:

spertoy
27/07/2012, 14:35
δε λες καμμια ενδεικτικη τιμη εστω με πμ και σε μας ...θα χρειαστει ...

vaska
27/07/2012, 14:56
αφου ειναι ηλιθιος ρε ο ανθρωπος! Μας τη λεει κιολας!

Ασ εκανε το nickname του vasorf να τον βρισκουμε! Το "ka" που σkaτα κολαει ε?

:mad:



Τι διάολο μάντης είσαι????? vasorf είναι το 1ο email στην otenet πριν πολλάααα πολλά χρόνια. Και για να σου λυθούν οι απορίες vaska είναι ο Βασιλάκης στα Ρούσικα και μιας κι έχω Ρούσικες ρίζες τις τιμάω. Κι εγώ σ' αγαπάω Μήτσομ!!!!!!!!! χαχαχαχαχα.

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του παλικαριού, θα σας βάλω την απάντηση στο πμ που μου έστειλε

"συμβουλευτικά μόνο θα σου πω να μην πάρεις πάνω από 500GB. Είναι αναξιόπιστοι. Τώρα όσον αφορά ποια εταιρία να προτιμήσεις, τα ίδια σκουπίδια βγάζουν στην παραγωγή όλες αφού όλοι κατασκευάζουν σε 2 εργοστάσια. Προτίμησε όποια σου δίνει μεγαλύτερη εγγύηση."

Δεν μίλησα για τιμή μιας και όλοι λίγο πολύ τις ίδιες τιμές έχουμε, μίλησα μόνο για αξιοπιστία και θεωρώ αξιόπιστους του δίσκους μέχρι 500GB / τεμ. Πολλοί κατασκευαστές δίνουν 1.5 ΤΒ αλλά στο κουτάκι υπάρχουν 2 δίσκου από 750gb ο κάθε ένας και με raid controller "φαίνονται" ένας. Γενικά να μην προτιμάτε τέτοιες λύσεις γιατί σε περίπτωση αστοχίας (και είναι πολύ συχνή η αστοχία), δεν μπορείς να πάρεις τπτ μιας και τα δεδομένα γράφονται μοιρασμένα κατά κάποιο τρόπο και στους 2 δίσκους ταυτόχρονα. Οι 500σάριδες παίζουν μια χαρά κι αν θέλετε μεγαλύτερες χωρητικότητες πάρτε περισσότερους δίσκους.

Αυτά.

Allst@rf
27/07/2012, 18:58
Θείο, εγώ που έχω αγοράσει έναν 1T ,να αρχίσω να ανησυχω;
.

Viper4
27/07/2012, 19:05
Θείο, εγώ που έχω αγοράσει έναν 1T ,να αρχίσω να ανησυχω;
.

Προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις να μου τον πουλήσεις στο εν τρίτο της τιμής πριν κρασάρει...

vaska
27/07/2012, 19:47
Θείο, εγώ που έχω αγοράσει έναν 1T ,να αρχίσω να ανησυχω;
.

Ρε οι γαμωδίσκοι είναι από πάρα πολύ αναξιόπιστοι, γενικότερα κατά την αγορά να προτιμάτε χωρητικότητες που δεν είναι οι τοπ στην αγορά αλλά που έχουν κυκλοφορήσει 4-5 μήνες κι έχουν διορθώσει τυχόν παιδικές ασθένειες. Για παράδειγμα τώρα οι μεγαλύτεροι είναι oi 1.5 TB στις 3.5", εγώ θ' αγόραζα max 750 gb που έχουν αρκετό καιρό στην αγορά. Οι πρώτοι 750 ψηνόντουσαν και χαλούσαν με συχνότητα 30%.

Οπότε λοιπόν Κωστάκη αν έχεις 1ΤΒ 2,5" που αποτελείται από 2χ500 εμπίπτεις στην κατηγορία του "δεν ξέρω που γράφεται τι και οπότε αν χάσω έναν από τους δύο δίσκους μου ουσιαστικά δεν έχω ελπίδες ανάκτησης δεδομένων.

Νταξ τώρα ησύχασες??????

Acacius
27/07/2012, 21:29
Για παράδειγμα τώρα οι μεγαλύτεροι είναι oi 1.5 TB στις 3.5"

*γκουχ*τέσσερα tera*γκουχ*

Άμεσο έντιτ, κάτι θυμήθηκα: Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι μετά τον κατακλυσμό στην Ταϊλάνδη η ποιότητα των δίσκων είχε χειροτερέψει και χαλούσαν με αισθητά μεγαλύτερη συχνότητα/ευκολία. Αληθεύει και αν ναι, έστρωσε το θέμα ή ακόμα;

BLiTzER
27/07/2012, 22:05
Δε νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα. Σίγουρα είναι ο λόγος των υψηλών τιμών πάντως.

vaska
28/07/2012, 08:20
*γκουχ*τέσσερα tera*γκουχ*

Άμεσο έντιτ, κάτι θυμήθηκα: Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι μετά τον κατακλυσμό στην Ταϊλάνδη η ποιότητα των δίσκων είχε χειροτερέψει και χαλούσαν με αισθητά μεγαλύτερη συχνότητα/ευκολία. Αληθεύει και αν ναι, έστρωσε το θέμα ή ακόμα;

4 TB =2TEMAX 2TB

Cpt. Haddock
28/07/2012, 08:25
:a12:

Εχετλαίος
28/07/2012, 08:37
:a12:

Ο Viper4 για να μην του τα ζαλίζει η γυναίκα του

vaska
28/07/2012, 09:18
:a12:

Επιστρέψαμε ή ποστάρουμε από καταμεσής του πελάγου???

Vstrommer71
28/07/2012, 12:20
Επιστρέψαμε ή ποστάρουμε από καταμεσής του πελάγου???
Κι οχι μονο αυτο,αλλα απο την μεση του πελαγου ενδιαφερεται να παρακολουθησει συζητηση περι αξιοπιστιας των σκληρων δισκων,αντι να κανει καμμια βουτια.Γκαντεμιαζει και τους αλλους στα Τζουμερκα και τους επιασε βροχη.
Μετα απο αυτα ειναι να μην τον δεσουνε σε κανα δεντρο σαν τον Κακοφωνιξ?:D

byron
28/07/2012, 14:24
Μετα απο αυτα ειναι να μην τον δεσουνε σε κανα δεντρο σαν τον Κακοφωνιξ?:D

κατάρτι κατά προτίμηση και να τον ταϊζουν παστές σαρδελες. :smokin:

Acacius
28/07/2012, 16:09
4 TB =2TEMAX 2TB

Αν μιλάμε για 3.5" τότε 4=4 και όχι υποχρεωτικά 4=2x2:
http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-084-HI

Viper4
28/07/2012, 16:49
Ο Viper4 για να μην του τα ζαλίζει η γυναίκα του

+600

vaska
28/07/2012, 20:38
Αν μιλάμε για 3.5" τότε 4=4 και όχι υποχρεωτικά 4=2x2:
http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-084-HI

Δεν το ήξερα, οι προμηθευτές μου φέρνουν μέχρι 2 ΤΒ αλλά είδες την τιμή????? :eek::eek:
Επίσης προσέξτε ότι προσπαθεί να πείσει για την αξιοπιστία "The Deskstar has a robust mechanical design that exceeds the industry standard for quality and reliability.".

Δεν θα τον άγγιζα με τπτ.
2Χ2=4 για μένα αποδεδειγμένα αξιόπιστοι για να μην πω 2Χ2=2 ακόμα καλύτερα.

BLiTzER
28/07/2012, 21:34
για να μην πω 2Χ2=2 ακόμα καλύτερα.

Ο Πυθαγόρας θα ήταν περήφανος για σένα!

nikos_abel
28/07/2012, 22:11
Ο Πυθαγόρας θα ήταν περήφανος για σένα!

Εννοεί 2 δίσκους ξεχωριστούς, ο ένας για μπακ απ του άλλου.

Αλλά ποιος κάνει μπακ απ ε;









(υ.γ. (φτου μη σε) βάσκα(νω), τάιμ μασίν, σε κάνει να μη βαριέσαι να είσαι ασφαλής :D )

BLiTzER
28/07/2012, 22:23
Ε μίλα ελληνικά, πες raid 1 να καταλάβουμε :P (Αυτό, φαντάζομαι, εννοεί κι όχι μάνιουαλ μπακάπ.)

vaska
29/07/2012, 12:55
Όπως το λέω είναι 2Χ2=2 (raid 1 αυτοματοποιημένο μπακαπ) και αν σε χαιρετήσει ο ένας δίσκος ανοίγεις το κουτάκι (nas server λέγεται στην καθομιλουμένη), βγάζεις τον χαλασμένο, βάζεις καινούριο και το μαχάνημα τα κάνει όλα μόνο του (ρε τεχνολογία λέμε)

265048