PDA

View Full Version : Ρυθμιζόμενες τιμονόπλακες



georgio
27/07/2012, 16:00
Από την kaemna: http://www.kaemna.de/cms_en/katalog.htm?&view=artikel&artikel=2932


Ρυθμιζόμενες ως προς την κάστερ και το οφσετ, stepless όχι σε συγκεκριμένες θέσεις.

Πολύ ενδιαφέρον αν έχεις τρία χιλιάρικα διαθέσιμα... :uplate:

264938

sapila racing
27/07/2012, 16:19
Από την kaemna: http://www.kaemna.de/cms_en/katalog.htm?&view=artikel&artikel=2932


Ρυθμιζόμενες ως προς την κάστερ και το οφσετ, stepless όχι σε συγκεκριμένες θέσεις.

Πολύ ενδιαφέρον αν έχεις τρία χιλιάρικα διαθέσιμα... :uplate:

264938

Ειναι ενα εργαλείο φτιαγμένο για συγκεκριμμένο σκοπό, όχι για να το βαλει καποιος στην μοτο του και να κυκλοφορεί.

georgio
27/07/2012, 16:35
Ειναι ενα εργαλείο φτιαγμένο για συγκεκριμμένο σκοπό, όχι για να το βαλει καποιος στην μοτο του και να κυκλοφορεί.

Καλά ναι, το λένε εξάλλου δυο-τρεις φορές: "only race use, not street legal"

Αλλά το θεώρησα αρκετά ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ ;)

GIXXERAKIAS
27/07/2012, 16:43
F@ck λέμε!!!Ηλεκτρονικα ρυθμιζόμενες επί τόπου??:uplate::uplate:

Τρέλανε μας εντελώς!:eek:

kostaspetrou
27/07/2012, 20:09
F@ck λέμε!!!Ηλεκτρονικα ρυθμιζόμενες επί τόπου??:uplate::uplate:

Τρέλανε μας εντελώς!:eek:
Δεν είναι ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες επί τόπου,απλά η τρέχουσα ρύθμιση εμφανίζεται στην οθόνη.

Ωραίο φαίνεται(παρ' ότι διατηρώ επιφυλάξεις για την ακαμψία του), αλλά δε θα το'βαζα σε μηχανάκι δρόμου σε καμμιά περίπτωση.
Στις τιμονόπλακες,επειδή τρώνε όλο το στρες,είμαι τις άποψης όσο λιγότερα εξαρτήματα,τόσο το καλύτερο.
Άλλο να γίνει η στραβή σε πίστα άλλ σε δρόμο με κυκλοφορία...

georgio
27/07/2012, 20:48
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω πως κάτι μπορεί να είναι approved από άποψη ασφάλειας για πίστα και όχι για δρόμο. Στην πίστα είναι πιο ψηλά τα στάνταρ.

Αλλιώς τι σου λέει η εταιρεία; Αυτό που σου πουλάω, και μάλιστα ακριβά, μπορεί να χαλάσει, οπότε πήγαινε το σε πίστα μόνο ώστε να σπάσεις χέρι-πόδι και όχι στο δρόμο γιατί μπορεί να σκοτωθείς;

thePrince
27/07/2012, 20:58
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω πως κάτι μπορεί να είναι approved από άποψη ασφάλειας για πίστα και όχι για δρόμο. Στην πίστα είναι πιο ψηλά τα στάνταρ.

Αλλιώς τι σου λέει η εταιρεία; Αυτό που σου πουλάω, και μάλιστα ακριβά, μπορεί να χαλάσει, οπότε πήγαινε το σε πίστα μόνο ώστε να σπάσεις χέρι-πόδι και όχι στο δρόμο γιατί μπορεί να σκοτωθείς;

Διάρκεια ζωής!

kostaspetrou
27/07/2012, 21:05
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω πως κάτι μπορεί να είναι approved από άποψη ασφάλειας για πίστα και όχι για δρόμο. Στην πίστα είναι πιο ψηλά τα στάνταρ.

Αλλιώς τι σου λέει η εταιρεία; Αυτό που σου πουλάω, και μάλιστα ακριβά, μπορεί να χαλάσει, οπότε πήγαινε το σε πίστα μόνο ώστε να σπάσεις χέρι-πόδι και όχι στο δρόμο γιατί μπορεί να σκοτωθείς;
Μπλέκεσαι:στην πίστα είναι πιο υψηλά τα στάνταρ ασφάλειας που σου παρέχονται (γιατρός,όχι κολωνάκια,κάδοι,αυτοκίνητα,πεζοδρόμια,γκρεμοί, μπαριέρες κλπ), δεν έχουν καθόλου να κάνουν με τα εξαρτήματα που βάζεις.
Επίσης πουθενά δεν γράφουν approved για τις τιμονόπλακες.
Approved από ποιόν στο κάτω κάτω;

Κανείς δε σου πουλάει κάτι λέγοντάς σου ότι θα χαλάσει.Όλα χαλάνε.
Απλά στην πίστα όπου έχεις τη δυνατότητα να κυνηγάς το 100%,πολλές φορές βάζεις πράγματα που ενδέχεται ν'αποδώσουν μεν,να χαλάσουν δε.
Πχ πολλές aftermarket βαλβίδες και retainers τιτανίου.
Βοηθάνε κάποιες φορές στην απόδοση αλλά θέλουν πολύ συχνότερη αλλαγή και πάλι καμμιά φορά χαλάνε ξαφνικά.
Άλλο να τα φτύσει ξαφνικά στην πίστα,όπου είσαι ασφαλής και ο μηχανικός σου δίπλα,άλλο όταν ταξιδεύεις πλακωμένος...

Για τις πλάκες:παραέχουν πολλές βίδες και πολλά κινούμενα μέρη για να τις εμπιστευτώ στις κωλολακούβες μας...

DrBig
27/07/2012, 21:11
Εγω παλι θαρρω οτι αυτες οι πλακες με τα 3,000ευρω σου δινουν την δυνατοτητα να καταληξεις στο τι θες απο θεμα γεωμετριας και μετα να δωσεις 30,000ευρω να το φτιαξεις.

p@nos
28/07/2012, 01:36
kala den ine kainoyrio sta supermoto iparxoyn xronia....

dirtbird
28/07/2012, 20:04
Εγω παλι θαρρω οτι αυτες οι πλακες με τα 3,000ευρω σου δινουν την δυνατοτητα να καταληξεις στο τι θες απο θεμα γεωμετριας και μετα να δωσεις 30,000ευρω να το φτιαξεις.


H κατανομή μαζών είναι σημαντικότερη.

Και η γνώση δεν αγοράζεται (τουλάχιστον όχι με 3 χιλιάρικα), αποκτιέται.

Shiatman
28/07/2012, 21:07
Εγω παλι θαρρω οτι αυτες οι πλακες με τα 3,000ευρω σου δινουν την δυνατοτητα να καταληξεις στο τι θες απο θεμα γεωμετριας και μετα να δωσεις 30,000ευρω να το φτιαξεις.

+1000 Για μιά αγωνιστική ομάδα λ.χ. το κόστος είναι χαμηλό, ώστε να γίνουν εύκολα και γρήγορα δοκιμές ώστε να καταλήξουν κάπου και μετά κάνουν το κατασκευάζουν.

p@nos
29/07/2012, 21:57
mia agonistiki omada exei oti bori na xriastei gia na ri8misi sto fortigo tis kai to allazi epitopoy oi agones 2 meres max kratane oxi 2 mines na perimenis pragmata apo mixanoyrgia

Shiatman
29/07/2012, 22:18
Δεν νομίζω οι αγωνιστικές ομάδες να κάνουν δοκιμές μόνο τη νύχτα πρίν τον αγώνα... κάπως πρέπει να έρθουν τα ρημαδοπράγματα στο φορτηγό.