PDA

View Full Version : xjr 400 καρμπυρατερ η ρευμα?



lazyman
28/07/2012, 19:11
καλησπερα σε ολη την παρεα. εχω ενα xjr 400 και εχω καποια προβληματακια. αρχικα, οταν ανεβαζω στροφες οταν το μοτερ ειναι στις 2000 στροφες και ανοιγω το γκαζι κανει σαν να ειναι μπουκωμενο. δεν σηκωνει στροφες η το κανει αργα με αποτελεσμα να χρειαζεται να συμπλεκταρω. δεν μου το κανει παντα αλλα ενα 80%.

ενα αλλο ειναι οτι καποιες φορες ενω ειμαι σε πορεια ο κινητηρας κανει σαν να σβηνει(ρεταρει) και πεφτουν οι στροφες και αφου εν τελει σβησει αδυνατει να παρει μπροστα
(την προτη φορα που το εκανε προσπαθουσα να βαλω μπροστα αλλα ακουγονταν μονο η μιζα οχι οι κυλινδροι και μετα απο απανωτες προσπαθειες εκανε ενα μπαμ και παει η εξατμιση εσκασε) 2 φορες που το εκανε την παρατησα εκει που με αφησε και την επομενη μερα που πηγα να την φορτοσω πηρε με την πρωτη. πλεον οταν το κανει σηκωνω το τσοκ και περνει μπροστα με τον κινητηρα να ρεταρει και μετα απο μερικες γκαζιες ερχεται στα κανονικα του. η πρωτη με την δευτερη φορα μεσολαβησεε διαστημα 3 μηνων. τωρα τελευταια εχει επιδεινωθει το προβλημα με μια φορα στις 1-2 βδομαδες

επισης ο κινητηρας αδυνατει να παρει μπροστα με τον αερα ανοιχτο. μπερδευει.

και το τελευταιο ειναι οτι μετα απο μεγαλη πορεια (ταξιδι) τα υγρα της μπαταριας εξατμιζονται (βραζουν?) με αποτελεσμα να θελει συμπληρωμα. αν και γι αυτο πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα ανορθωτη.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!! σας ευχαριστω...

Shinji Ikari
29/07/2012, 21:50
Βαλβιδες? Λαδι εχει μεσα? μηπως εχει κοψει τιποτα βιδες? οπως και να εχει θα θελει ανοιγμα.

Lio
30/07/2012, 12:45
..........τα υγρα της μπαταριας εξατμιζονται (βραζουν?) με αποτελεσμα να θελει συμπληρωμα. αν και γι αυτο πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα ανορθωτη.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!! σας ευχαριστω...

Αυτο δειχνει οτι η μπαταρια υπερφορτωνει. Αν η ταση στους πολους (με αναβασμενες στροφες) ξεπερναει τα 14.4V, κοιτα τον ανωρθωτη/σταθεροποιητη (και μαλλον και τη μπαταρια, γιατι μαλλον ταχει παιξει ή θα τα παιξει συντομα.)
Κατα πασα πιθανοτητα εκει οφειλονται τα προβληματα, αν και ειναι πιθανο να την εχει ακουσει και η ηλεκτρονική..

lazyman
30/07/2012, 13:52
ειμαι απο σερβις λαδια φιλτρο, η μπαταρια ειναι καινουρια 20 ημερων.(την παλια την εβγαλε off) οι βαλβιδες δεν χτυπανε. γενικα σαν κινητηρας ειναι κομπλε. τα περιφεριακα φοβαμαι.

Shinji Ikari
30/07/2012, 15:45
Οταν ειχα ενα Serow, μου εκανε τετοια και ειχε κοψει τρεις βιδες λογω χαμηλου λαδιου, αυτο βεβαια δεν εχει ηλεκτρονικη...
Ξαναγραφεις τι ακριβως σου κανει καθε δυο εβδομαδες ?

lazyman
30/07/2012, 19:08
τι βιδες εχει κοψει? δεν καταλαβα. μου το εκανε και χτες παλι. ενω κινουμαι ο κινητηρας αρχιζει και κοβει στροφες σαν να περνει πολυ αερα η σαν να πνιγεται με αποτελεσμα να σβηνει. αφου σβησει οσο και να παταω μιζα δεν σκαει ο κινητηρας. θα παρει μπροστα μονο αν ανοιξω τον αερα στο φουλ (και παλι ακουγεται περιεργα ο κινητηρας) χωρις να πειραξω το γκαζι γτ σβηνει παλι. μετα απο λιγα λεπτα αφου κλεισω τον αερα δουλευει τζι τζι

Shinji Ikari
30/07/2012, 20:42
Κατι τετοιο μου εκανε κι εμενα, με το σβησημο, το τσοκ και τον περιεργο θορυβο. Και μια μερα σταματησε τελειως, γυρναγε μονο η μιζα. Τι βιδες ηταν δεν ξερω, μεσα απο το μοτερ βγηκαν διαφορα και αλλαχτηκαν. Πιστευω πως ο κινητηρας σου δεν ειναι κομπλε αλλα δεν ειμαι μαστορας, μπορει να μην τα λεω καλα.

toyar
31/07/2012, 07:52
τσεκαρε μηπως για καποιο λογο ξεμενουν τα καρμπς απο βενζινη (αντλια,φιλτρο,αναπνοη τεποζιτου)

Lio
31/07/2012, 11:52
.....(την παλια την εβγαλε off) .....

Τι σε ειπα παραπανω????

Κοιτα την ταση, γιατι θα βγει και η καινουργια οφφ.....

Lio
31/07/2012, 11:57
Οταν ειχα ενα Serow, μου εκανε τετοια και ειχε κοψει τρεις βιδες λογω χαμηλου λαδιου, αυτο βεβαια δεν εχει ηλεκτρονικη...
Ξαναγραφεις τι ακριβως σου κανει καθε δυο εβδομαδες ?

Κοβονται βιδες λογω χαμηλου λαδιου??

Ποιο ακριβως δεν εχει ηλεκτρονικη, το Serow ή το xjr??

Shinji Ikari
31/07/2012, 17:14
Μου εδειξε ο μηχανικος κατι βιδες κομμενες τοτε και μου ειπε αυτα. Δεν ξερω κατι αλλο.
Το Serow ειναι καρμπυρατερατο, οντας 1992. Για το xjr δεν καταλαβα...

ego_o_idios
31/07/2012, 22:27
afto simveni otan exis provlima aera sta karmpirater exi figi i sosti analogia aera kafsimou apo ta standard tis afto simveni me tripimenes isagoges kolara sto filtrokouti me tripies fouskes sto karmpirater me kapio zigkler na exi ksevido8i ke na exi figi apo tin 8esi tou me klismeno aeragogo sto filtro aera me klisto solinaki aera sto karpirater me tripia i ksefanismeni tapa ipopiesis sto kampilater me tripio solinaki ipopiesis apo roumpine se kampilater genika psakse gia tripia pragmata ke gia f8armena solinakia

kita prota apo ola to solinaki ipopiesis tou kampilater ke meta tis fouskes tou floter

lazyman
03/08/2012, 18:26
afto simveni otan exis provlima aera sta karmpirater exi figi i sosti analogia aera kafsimou apo ta standard tis afto simveni me tripimenes isagoges kolara sto filtrokouti me tripies fouskes sto karmpirater me kapio zigkler na exi ksevido8i ke na exi figi apo tin 8esi tou me klismeno aeragogo sto filtro aera me klisto solinaki aera sto karpirater me tripia i ksefanismeni tapa ipopiesis sto kampilater me tripio solinaki ipopiesis apo roumpine se kampilater genika psakse gia tripia pragmata ke gia f8armena solinakia

kita prota apo ola to solinaki ipopiesis tou kampilater ke meta tis fouskes tou floter


αλλαξα προληπτικα ολα τα σωληνακια που υπαρχουν και ρυθμισα την αναλογια αερα/καυσιμου σε αυτη που οριζει ο κατασκευαστης αλλα παραμενει το προβλημα. φοβαμαι πως ισως ειναι τα κολαρα απο τα καρμπυρατερ. και δυσκολο να βρεις ανταλλακτικα για μηχανακι εισαγωγης. επρεπε να το εχω παει ηδη σε μαστορα αλλα no money... ευχαριστω παντως!

OldMan
07/08/2012, 14:59
Ρε τι ψυχοτρόπες παίρνετε και σας φταίει το μίγμα για το βράσιμο της μπαταρίας και η σταθμη λαδιού για τις κομμένες βίδες...???:eek:

Εχετλαίος
07/08/2012, 20:02
Ρε τι ψυχοτρόπες παίρνετε και σας φταίει το μίγμα για το βράσιμο της μπαταρίας και η σταθμη λαδιού για τις κομμένες βίδες...???:eek:

Ολιστική αντιμετώπιση :cry: