PDA

View Full Version : Αλυσίδα Transalp 700 (XL700V)



Ai8erovamon
29/07/2012, 23:34
Χαιρετώ την παρέα :wave2:

Κατά πως μου είπε ο μηχανικός μου, αν και λίπανα την αλυσίδα μου, παραμέλησα λίγο το τέντωμά της :rolleyes: με αποτέλεσμα λίαν συντόμως να θέλει αντικατάσταση μαζί με τα γρανάζια φυσικά...όπως θυμάμαι και απο το παλιό μου μοτέρ(kle500) όλοι λέγαν για did, το ίδιο λένε και τώρα....
Δεν βγάζω όμως έυκολα άκρη με το μοντέλο (520?-525? ή μήπως κάποιο άλλο) τι θα ήταν καλύτερο; 200 ευρούλια μου πε το μαστόρι χοντρικά για KALA γραναζαλύσιδα.....138-140 βρίσκω online ta did...

Επίσης αληθεύει οτι τα x-ring είναι προτιμότερα απο τα o-ring σε οτι αφορά μια ελαφριά εως ανεπαίσθητη βελτίωση απόδοσης αλλά και διάρκεια σε χιλιόμετρα;

Απο γρανάζια τι παίζει...;; (Δεν με ενδιαφέρει αλλαγή μεγέθους δοντιών κτλ, το θέλω απολύτως μαμά, αν κάποιος βεβαία έχει προσωπική καλή εμπειρία για κάτι άλλο ευπρόσδεκτο!)


Ευχριστώ και συγγνώμη για τις διαδοχικές μου απορίες :smokin:

McGyver
30/07/2012, 06:46
Χαιρετώ την παρέα :wave2:

Κατά πως μου είπε ο μηχανικός μου, αν και λίπανα την αλυσίδα μου, παραμέλησα λίγο το τέντωμά της :rolleyes: με αποτέλεσμα λίαν συντόμως να θέλει αντικατάσταση μαζί με τα γρανάζια φυσικά...όπως θυμάμαι και απο το παλιό μου μοτέρ(kle500) όλοι λέγαν για did, το ίδιο λένε και τώρα....
Δεν βγάζω όμως έυκολα άκρη με το μοντέλο (520?-525? ή μήπως κάποιο άλλο) τι θα ήταν καλύτερο; 200 ευρούλια μου πε το μαστόρι χοντρικά για KALA γραναζαλύσιδα.....138-140 βρίσκω online ta did...

Επίσης αληθεύει οτι τα x-ring είναι προτιμότερα απο τα o-ring σε οτι αφορά μια ελαφριά εως ανεπαίσθητη βελτίωση απόδοσης αλλά και διάρκεια σε χιλιόμετρα;

Απο γρανάζια τι παίζει...;; (Δεν με ενδιαφέρει αλλαγή μεγέθους δοντιών κτλ, το θέλω απολύτως μαμά, αν κάποιος βεβαία έχει προσωπική καλή εμπειρία για κάτι άλλο ευπρόσδεκτο!)


Ευχριστώ και συγγνώμη για τις διαδοχικές μου απορίες :smokin:

Αλυσίδα DID ή AFAM, φοράει 525 με 118 κρίκους (απ' όσο θυμάμαι).
Ό,τι αλυσίδα και να βάλεις, βελτίωση στην απόδοση δε θα δεις.
Σε διάρκεια θα δεις, αρκεί να τη συντηρείς.
Γρανάζι πίσω βάλε οποιοδήποτε ποιοτικό aftermarket (π.χ. JT).
Μπροστινό γρανάζι MONO HONDA και τίποτε άλλο, ακόμα κι αν θες να αυξήσεις +1 δόντι μπροστά υπάρχει.
Αν πας για +1 δόντι μπροστά θέλει λίγο τρόχισμα το μπροστινό chain guide για να μη σου βρίσκει.

road spirit
30/07/2012, 10:31
....

τι θα ήταν καλύτερο; 200 ευρούλια μου πε το μαστόρι χοντρικά για KALA γραναζαλύσιδα.....138-140 βρίσκω online ta did...

να πείς στο μαστόρι last year ...

Δεν χρειάζεται να βάλεις στη μηχανή σου τη πιο ακριβή αλυσίδα που υπάρχει, δεν θα κερδίσεις τπτ. Οι πιο ακριβές αλυσίδες είναι για να αντέχουν στα 200 άλογα των χιλιαρών ... και ας λένε ότι θέλουν οι έμποροι και τα "μαστόρια" για να τσεπώνουν τα φράγκα ...

Με 120 ευρώ βρίσκεις σετ αλυσιδογράναζα did-jt και από εδώ Ελλάδα, ρίξε μια ματιά σε ekon.gr, τελευταία φορά που είχα ψάξει είχε καλύτερες τιμές και απο site του εξωτερικού

Ai8erovamon
04/08/2012, 14:25
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) απο που θα βρώ πόσοι κρικοι είναι για αυτό το μηχανάκι;
Επίσης η did έχει καμια 4-5 gold για eduro......