PDA

View Full Version : H κλασσική πλέον ερώτηση : αγορά μηχανής από αρχάριο.



Σελίδες : [1] 2 3

Aboulafia
30/07/2012, 06:50
Καλημέρα στην παρέα και από εμένα,

Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=40933), αλλά με την ίδια ακόμα άσβεστη δίψα για μηχανή.

Βέβαια οι συνθήκες και τα δεδομένα έχουν αλλάξει από τότε, αλλά οι ανάγκες (και ο προορισμός της μηχανής) παραμένουν τα ίδια, κυρίως να με εξυπηρετεί ως όχημα το καλοκαίρι και να γνωρίσω τον τόπο (τον νομό στην αρχή ή τους γειτονικούς και μετά βλέπουμε).

Τώρα πλέον είμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής (απεριόριστο), αλλά η οδηγική μου εμπειρία παραμένει η ίδια (στην ουσία η οδήγηση του CB400 SF της σχολής για το δίπλωμα).

Επίσης ένεκα ελεύσεως ΔΝΤ το μπάτζετ έχει περιοριστεί στα 2.000,00€ για την μηχανή συν τα έξοδα του εξοπλισμού.

Έχω βρει αυτή εδώ την μηχανή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2481429/
καθώς και αυτή : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2434976/.

Για την BMW οι απόψεις είναι πάρα πολύ αντικρουόμενες, όπου και αν διαβάζω μιλάνε για σοβαρά προβλήματα, για επισκέψεις στο συνεργείο και λοιπά. Οπότε εδώ θα ήθελα την γνώμη από κατόχους για την αγορά ή όχι αυτής της μηχανής (η οποία σημειωτέον μου αρέσει και πολύ).

Το βασικό που με απασχολεί είναι η αξιοπιστία της μηχανής, η απροβλημάτιστη χρήση της (και στο οικονομικό κυρίως κομμάτι).

Με βάση λοιπόν αυτά τα δεδομένα, (ξανά)ακούω τα σχόλιά σας σε σχέση με τις μηχανές που έχω στα λινκ και περιμένω βέβαια και τις δικές σας προτάσεις.

Παναγιώτης

VASOS
30/07/2012, 09:01
Στο CB τα χλμ. παραείναι ύποπτα.

Στο BMW φαίνεται διαρροή στο καπάκι των βαλβίδων και η δεξιά εξάτμιση δείχνει ταλαιπωρημένη.

Σε κάθε περίπτωση φρόντισε να πάρεις γνώμη από κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι.

McGyver
30/07/2012, 09:10
η δεξιά εξάτμιση δείχνει ταλαιπωρημένη.

Λογικό μιας και μόνο δεξιά έχει εξάτμιση.

Aboulafia
30/07/2012, 09:42
Λογικό μιας και μόνο δεξιά έχει εξάτμιση.

:lol::lol::lol:

Αν και στις φωτό φαίνεται με δύο εξατμίσεις, αλλά μονοκύλινδρο γαρ, λογική η μία εξάτμιση.

Παναγιώτης

Sapadak
30/07/2012, 09:44
cbf 500

VASOS
30/07/2012, 09:46
Λογικό μιας και μόνο δεξιά έχει εξάτμιση.

Δεν ήξερα ότι η αριστερή είναι για ομορφιά :lol:

Aboulafia
30/07/2012, 09:48
Στο CB τα χλμ. παραείναι ύποπτα.

Στο BMW φαίνεται διαρροή στο καπάκι των βαλβίδων και η δεξιά εξάτμιση δείχνει ταλαιπωρημένη.

Σε κάθε περίπτωση φρόντισε να πάρεις γνώμη από κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι.

Το παιδί με το CB λέει ότι το πήρε από σχολή οδηγών με 16,000 και έκτοτε έκανε άλλα 3,000.

Όπως και να έχει πάντως, έλεγχος θα γίνει σε μηχανικό πριν από την οποιανδήποτε αγορά.

Από θέματα αξιοπιστίας / συντήρησης τι λένε? Ισχύει αυτό που διαβάζω και εδώ για τις μηχανές από την γερμανία στο θέμα των βλαβών?

Κάποια άλλη πρόταση από μέρους σας που θα με κάλυπτε?

Παναγιώτης

McGyver
30/07/2012, 09:50
Αν και στις φωτό φαίνεται με δύο εξατμίσεις, αλλά μονοκύλινδρο γαρ, λογική η μία εξάτμιση.

Υπάρχουν μονοκύλινδρα με δύο εξατμίσεις (βλ. ΚΤΜ).


Δεν ήξερα ότι η αριστερή είναι για ομορφιά

Αριστερά είναι ο καταλύτης, δεξιά η εξαγωγή των καυσαερίων.

Aboulafia
30/07/2012, 12:23
cbf 500

Δεν βρίσκεις εύκολα 500άρια ΣΙ ΜΠΙ ΕΦ, το φθηνότερο είναι εδώ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2653790/), αλλά και πάλι είναι 2,300.

Για το Kawasaki KLE 500 τι γνώμες υπάρχουν? τι λέει σαν μηχανή? αξιοπιστία και κόστος χρήσης?

Παναγιώτης

TROOPER
30/07/2012, 12:25
Δεν βρίσκεις εύκολα 500άρια ΣΙ ΜΠΙ ΕΦ, το φθηνότερο είναι εδώ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2653790/), αλλά και πάλι είναι 2,300€.

Παναγιώτης

για να το κατεβασει στα 2000 το εχει 2300 ;)

gregogti
30/07/2012, 12:56
μιας και εχω ΚΛΕ και μαλιστα σχεδον 20ετιας μπορω να σου πω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο για την χρηση που το θες και καλο σχολειο

Sapadak
30/07/2012, 13:02
για να το κατεβασει στα 2000 το εχει 2300 ;)
^^^ +1

Aboulafia
30/07/2012, 13:11
^^^ +1

Αν και είμαι επαρχία (Ηλεία) και μου πέφτει λίγο μακρυά ο Πειραιάς της αγγελίας, ωστόσο θα κάνω μια επαφή από το τηλέφωνο να δω τι μπορεί να γίνει.

Αν ο ιδιοκτήτης το αφήνει στα 2,000 να το προτιμήσω έναντι των άλλων?

Αυτό πως πάει από ευκολία χρήσης (και κόστος χρήσης) σε σχέση με τα προαναφερθέντα?

Θα βάλω στο παιχνίδι και το ΚΛΕ τότε.

Παναγιώτης

Sapadak
30/07/2012, 13:23
Αν και είμαι επαρχία (Ηλεία) και μου πέφτει λίγο μακρυά ο Πειραιάς της αγγελίας, ωστόσο θα κάνω μια επαφή από το τηλέφωνο να δω τι μπορεί να γίνει.

Αν ο ιδιοκτήτης το αφήνει στα 2,000 να το προτιμήσω έναντι των άλλων?

Αυτό πως πάει από ευκολία χρήσης (και κόστος χρήσης) σε σχέση με τα προαναφερθέντα?

Θα βάλω στο παιχνίδι και το ΚΛΕ τότε.

Παναγιώτης

Σε σχεση με το cb που εβαλες ειναι σαφως χαμηλοτερο μιας και μιλαμε για 2 εναντι 4 κυλινδρων (με οτι αυτο συνεπάγετε)
Βλέπω σε αρκετες σχολές να το έχουν (αντικαθηστουν σιγα σιγα τα cb) οποτε η ευκολια χρήσης δε θα σε απογοητευσει.

Σε συγκριση με το ΚΛΕ, δε ξερω να σΕ πω μιας και εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις με τη μοτο.
Αν μιλαμε μονο για ασφαλτινα (νταξ παταει χωμα το cbf) αλλα δεν ειναι και η καλυτερη του να κανεις 5-10 χιλιομετρα κακοτραχηλου χωματοδρομου με νεροφαγωματα για να πας για μια βουτια.
Δες τι ακριβως θελεις να κανεις με το μοτο και αποφάσισε αναλογα

Aboulafia
30/07/2012, 13:36
Ο βασικός ρόλος της μηχανής (πέραν του πήγαινε - έλα το καλοκαίρι για τα μπάνια) θα είναι ας πούμε "εξερευνητικός". Θέλω δηλαδή να γνωρίσω την ελληνική ύπαιθρο. Να πάω σε ότι αξιοθέατο υπάρχει, όπου και αν βρίσκεται. Επίσης επειδή μου αρέσει και η φωτογραφία θα ήθελα να το συνδυάσω. Και κυρίως τους μήνες με καλό καιρό, όχι βροχές ή χιόνια.
Γιαυτό έβαλα και δύο παράγοντες αξιοπιστία και χαμηλό κόστος χρήσης, δεν λέει να είμαι 20χλμ. μακρυά από τον πολιτισμό σε κανά κορφοβούνι και να παλεύω να βρω τι έχει η αναθεματισμένη και δεν παίρνει μπροστά :lol:.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο ως προς την χρήση της μηχανής.


Παναγιώτης

radd
30/07/2012, 13:45
φίλε, χτύπα το CBF άμεσα, είναι ιδανικό για τη δουλειά που το θέλεις και κορυφαία επιλογή ακόμα κι αν διέθετες αρκετά περισσότερα χρήματα!

MikeG
30/07/2012, 16:46
Το BMW δείχνει μια χαρά. Αυτό που βλέπεις στη φώτο και σου είπαν ότι χάνει το καπάκι (lol), είναι ψυκτικά υγρά. Έχει εκεί μια οπή που αν ζεσταθεί πολύ κάνει υπερχείλιση. Δεν είναι τίποτα. Επίσης τα 650GS δε παθαίνουν τίποτα. Να ξέρεις ότι θα βρεις πάντα πάρα πολλούς έτοιμους να θάψουν τα BMW. Κάποια βέβαια χρειάζονται το θάψιμο τους, αλλά όχι το 650GS.

Προτίμησε ένα καινούριο σχετικά μηχανάκι όπως αυτό, σε σχέση με παλιότερα όπως το cbf που έχεις βάλει. Επίσης το BMW είναι σαφώς πιο οικονομικό στο καύσιμο και service του.

VASOS
30/07/2012, 17:01
Είναι όπως λέμε υπερχείλιση γλυκειά-βραστή, όπως ο καφές :lol:.

Aboulafia
30/07/2012, 18:58
Για την οικονομία του BMW νομίζω δεν γίνεται λόγος, εκεί μάλλον θα συμφωνήσουν ακόμα και οι πολέμιοί του. Κατά γενική ομολογία είναι από τα πιο οικονομικα μηχανάκια σε κατανάλωση καυσίμου.
Αυτό τουλάχιστον το διαβάζω παντού, ακόμα και σε μια λίστα που είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα με τις καταναλώσεις το είχε στις αρχικές θέσεις, με την πιο μικρή κατανάλωση.

Δεδομένου επίσης του γεγονότος ότι είναι δίπλα μου και μπορώ τόσο να το τσεκάρω μηχανολογικά, οδηγικά ή ότι άλλο, κάτι που δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω στο Honda, λέω να το προτιμήσω.

Για το Honda αν ήταν, θα έπρεπε να ανέβω Πειραιά, να βρω μάστορα να το δει (μια και δεν ξέρω κανέναν εκεί), να κανονίσω μεταφορική να το φέρω κάτω κ.λ.π.

Και όπως λένε και στις αμερικάνικες ταινίες : "αν κάποιος γνωρίζει κάτι το αντίθετο, να το πει τώρα ή να σιωπήσει για πάντα" :lol::lol::lol:.

Ελπίζω να μην ποστάρω σε λίγο με τίτλο "κάτοχος 650GS ψάχνει το Χ ανταλλακτικό"

Παναγιώτης

ego_o_idios
30/07/2012, 22:09
ego pantos stin 8esi sou 8a eperna to bmw opos ke na to kanoume ine germaniko i germanoi mpori na itan nazi me ton hitler ke lipa ala ine omorfi psili ageroxi ke kseroun apo vasanistiria exoun alon aera tora to alo giaponeziko kitriniariko ftiagmeno apo kontous mikrotsoutsounous ti na tous zilepsis pou ine oloi san misa karpouzia me gialia ke xamogelane san xazo pou tou fernis to avgo tou.. sigkrinonte tora me tous germanous? ke i germanoi tora pou mas pidane na tous exoume sto glipsimo mpas ke mas volepsoun pou8ena orea eno tous giaponezous xesmenous tous exoume gia skepsou kalitera...

apo tin ali afou exis lefta gia petama ke 2000 euro den ta kratas se ligo kero 8a pernis diari sto pagkrati me afta ta lefta
:lol::lol::lol:

Aboulafia
31/07/2012, 00:09
ego pantos stin 8esi sou 8a eperna to bmw opos ke na to kanoume ine germaniko i germanoi mpori na itan nazi me ton hitler ke lipa ala ine omorfi psili ageroxi ke kseroun apo vasanistiria exoun alon aera tora to alo giaponeziko kitriniariko ftiagmeno apo kontous mikrotsoutsounous ti na tous zilepsis pou ine oloi san misa karpouzia me gialia ke xamogelane san xazo pou tou fernis to avgo tou.. sigkrinonte tora me tous germanous? ke i germanoi tora pou mas pidane na tous exoume sto glipsimo mpas ke mas volepsoun pou8ena orea eno tous giaponezous xesmenous tous exoume gia skepsou kalitera...

apo tin ali afou exis lefta gia petama ke 2000 euro den ta kratas se ligo kero 8a pernis diari sto pagkrati me afta ta lefta
:lol::lol::lol:

Φίλε καλά μια ερώτηση έκανα, δεν είναι να το κάνουμε και πολιτικό ζήτημα.
Αλλά αν είναι έτσι, πριν κράξεις εμένα γιατί θέλω να πάρω μεταχειρισμένο γερμανικό μηχανάκι, κράξε όλους αυτούς που πήραν (και πέρνουν) τα πανάκριβα αυτοκίνητα πολυτελείας, και τα ηλεκτρονικά της Ζήμενς ή τα υποβρύχια.
Εσύ εξάλλου από τότε που μπήκαμε στο ΔΝΤ απεμπόλησες κάθε τι γερμανικό και στη θέση του στράφηκες στα ιαπωνικά? Αν το έχεις κάνει μπράβο σου και πάω πάσο.
Εγώ ωστόσο δεν οδηγώ ούτε BMW, ούτε MERCEDES, ούτε OPEL. Με ένα ταπεινό HUYNDAI γυρίζω.
Εξάλλου δεν μου περισσεύουν τα χρήματα όπως νομίζεις και σίγουρα δεν τα έχω για πέταμα. Άλλωστε δεν νομίζω πια ότι η μηχανή είναι είδος πολυτελείας, σε περίπτωση που σου περισσεύουν χρήματα. Γιατί τότε όλοι εσείς (δεν ξέρω αν είσαι και εσύ, αλλά για να γράφεις σε φόρουμ με μηχανές μάλλον είσαι), οι κάτοχοι μηχανής, σας περίσσευαν τα χρήματα πριν από εμένα.
Επίσης θέλω να πιστεύω πως όποιος σκέφτεται να αγοράσει μηχανή, δεν νομίζω πως έχει σαν πρώτο κριτήριο να υποστηρίξει τους γερμανούς ή τους γιαπωνέζους με αυτή του την κίνηση.
Εσύ στην κάθε αγορά σου το πρώτο σου μέλημα είναι να μην δώσεις χρήματα σε γερμανούς? Γιατί τότε φαντάζομαι πως από το ΛΙΝΤΛ και την ΜΙΝΤΙΑ ΜΑΡΚΤ δεν περνάς ούτε απέξω ε? Ή από άλλα καταστήματα γερμανικών συμφερόντων.
Τέλος πάντων, επειδή η ερώτηση αφορά την αγορά μηχανής και όχι αντιπαράθεση με πολιτική βάση, αν έχεις να καταθέσεις κάποια τεκμηριωμένη άποψη και ειδικά από την πλευρά του χρήστη, ευχαρίστως να την ακούσω.
Αλλιώς για την πολιτική μας στάση, μπορούμε να βρεθούμε αλλού και να συζητήσουμε.

Χωρίς διάθεση προσβολής ή αντιπαράθεσης.

Παναγιώτης.

BLiTzER
31/07/2012, 00:12
Δε νομίζω ότι σε έκραξε :)

Aboulafia
31/07/2012, 00:37
Και για να συνεχίσουμε, μια και με τον καύσωνα απόψε δεν μπορώ να κοιμηθώ…
Το CB 500 τι λέει σε σχέση με το CBF 500? Τι διαφορές έχουν?
Το βρίσκω επίσης σε καλή τιμή:

- CB 500 του 2004 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2646419/)
- CB 500 του 2002 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2622871/)
- CB 500 του 2004 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2593270/)

Επίσης και Kawasaki KLE 500 που πρότεινε ένας φίλος νωρίτερα:

- Kawasaki KLE 500 '04 - € 1.800 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2681976/)
- Kawasaki KLE 500 '04 - € 2.000 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2688028/)

Για αυτό εδώ τι λέτε, που είναι και κοντά μου? Αξίζει?

- Kawasaki KLE 500 klE 500 '01 - € 1.050 (Συζητήσιμη) (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2697398/)


Και εδώ κάτι σε Suzuki :

- Suzuki SV 650 K3 '03 - € 1.950 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2543443/)

Αλλά δεν νομίζω πως είναι συνετό για νέο οδηγό να ξεκινήσει με κάτι 70+ ίππων ε?

Πόσο μάλλον με κάτι τέτοιο:

- Honda CB 600F Hornet '04 - € 2.000 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2668920/)

Πάντως ένα είναι σίγουρο, οι τιμές έχουν πάρει τον κατήφορο…

(όπως καταλάβατε μάλλον έχω μπερδευτεί με τόσα μοντέλα, θα πρέπει ίσως να κλείσω το ίντερνετ και να δω τι υπάρχει εκεί έξω για να αποφασίσω…)

Παναγιώτης

Aboulafia
31/07/2012, 00:39
Δε νομίζω ότι σε έκραξε :)

E, μάλλον δεν το λες και ευγενικό καλωσόρισμα αυτό...

Τέλος πάντων, μπορεί να το πήρα και εγώ πιο στραβά, αν είναι έτσι ζητάω συγγνώμη και συνεχίζω...

Παναγιώτης

gregogti
31/07/2012, 08:45
το κλε του 2001 δεν ειναι του 2001 ειναι πιο παλιο 95 μαλον και ειναι ταλεπωρημενο.
αν θες κατι οικονομικο δες αυτο .http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2668909/

Aboulafia
31/07/2012, 11:45
το κλε του 2001 δεν ειναι του 2001 ειναι πιο παλιο 95 μαλον και ειναι ταλεπωρημενο.
αν θες κατι οικονομικο δες αυτο .http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2668909/

Πάλι παραμένει το ίδιο θέμα με το ΧΟΝΤΑ. Ποιος θα το ελέγξει ? και σε ποιο μηχανικό?
Βρίσκω πολλά από αγγελίες, το θέμα είναι πως να τα δω και πως να τα ελέγξω?

Παναγιώτης

ego_o_idios
31/07/2012, 12:55
Φίλε καλά μια ερώτηση έκανα, δεν είναι να το κάνουμε και πολιτικό ζήτημα.
Αλλά αν είναι έτσι, πριν κράξεις εμένα γιατί θέλω να πάρω μεταχειρισμένο γερμανικό μηχανάκι, κράξε όλους αυτούς που πήραν (και πέρνουν) τα πανάκριβα αυτοκίνητα πολυτελείας, και τα ηλεκτρονικά της Ζήμενς ή τα υποβρύχια.
Εσύ εξάλλου από τότε που μπήκαμε στο ΔΝΤ απεμπόλησες κάθε τι γερμανικό και στη θέση του στράφηκες στα ιαπωνικά? Αν το έχεις κάνει μπράβο σου και πάω πάσο.
Εγώ ωστόσο δεν οδηγώ ούτε BMW, ούτε MERCEDES, ούτε OPEL. Με ένα ταπεινό HUYNDAI γυρίζω.
Εξάλλου δεν μου περισσεύουν τα χρήματα όπως νομίζεις και σίγουρα δεν τα έχω για πέταμα. Άλλωστε δεν νομίζω πια ότι η μηχανή είναι είδος πολυτελείας, σε περίπτωση που σου περισσεύουν χρήματα. Γιατί τότε όλοι εσείς (δεν ξέρω αν είσαι και εσύ, αλλά για να γράφεις σε φόρουμ με μηχανές μάλλον είσαι), οι κάτοχοι μηχανής, σας περίσσευαν τα χρήματα πριν από εμένα.
Επίσης θέλω να πιστεύω πως όποιος σκέφτεται να αγοράσει μηχανή, δεν νομίζω πως έχει σαν πρώτο κριτήριο να υποστηρίξει τους γερμανούς ή τους γιαπωνέζους με αυτή του την κίνηση.
Εσύ στην κάθε αγορά σου το πρώτο σου μέλημα είναι να μην δώσεις χρήματα σε γερμανούς? Γιατί τότε φαντάζομαι πως από το ΛΙΝΤΛ και την ΜΙΝΤΙΑ ΜΑΡΚΤ δεν περνάς ούτε απέξω ε? Ή από άλλα καταστήματα γερμανικών συμφερόντων.
Τέλος πάντων, επειδή η ερώτηση αφορά την αγορά μηχανής και όχι αντιπαράθεση με πολιτική βάση, αν έχεις να καταθέσεις κάποια τεκμηριωμένη άποψη και ειδικά από την πλευρά του χρήστη, ευχαρίστως να την ακούσω.
Αλλιώς για την πολιτική μας στάση, μπορούμε να βρεθούμε αλλού και να συζητήσουμε.

Χωρίς διάθεση προσβολής ή αντιπαράθεσης.

Παναγιώτης.


epidi to pires poli la8os ke malon exis tin tasi ke epidi se katalaveno
exi vgi mia kenouria alifi gia emoroides pou kani 8avmata...
:lol::lol::lol:

Aboulafia
31/07/2012, 13:31
epidi to pires poli la8os ke malon exis tin tasi ke epidi se katalaveno
exi vgi mia kenouria alifi gia emoroides pou kani 8avmata...
:lol::lol::lol:

Τι να σου πω φίλε μου? αφού την έχεις δοκιμάσει και έχεις δει καλό, σε περίπτωση που τη χρειαστώ, θα σε έχω υπόψη μου...

Παναγιώητς

gregogti
31/07/2012, 13:53
ρε πλακα κανουμε μην δινετε συνεχεια ,στο θεμα μας......

Aboulafia
31/07/2012, 14:31
Βεβαια και η πλακα εχει καποια ορια υποτιθεται. Απο μενα τελος εδω... αλλα να βλεπω και προτασεις στο θεμα ε;

MikeG
31/07/2012, 14:35
Βεβαια και η πλακα εχει καποια ορια υποτιθεται. Απο μενα τελος εδω... αλλα να βλεπω και προτασεις στο θεμα ε;


Πήγαινε δες το BMW & μη το ψάχνεις άλλο.

ego_o_idios
31/07/2012, 16:15
Βεβαια και η πλακα εχει καποια ορια υποτιθεται. Απο μενα τελος εδω... αλλα να βλεπω και προτασεις στο θεμα ε;


oxi file mou me esena den exi oria ke epidi den sikonis astia na paris ena roz scooter ke prosexe ti les edo mesa giati imaste poli sovara atoma...
:lol::lol::lol:


episis epidi epiasa to vibe sou ke poso kakos ke ekdikitikos ise efxome olopsixa oti skeftese gia tous alous na pefti pano sou

sniper
31/07/2012, 16:32
Πήγαινε δες το BMW & μη το ψάχνεις άλλο.

Mένω εμβρόντητος με τον πλουραλισμό των απαντήσεών σου... :bawl:

ego_o_idios
31/07/2012, 18:11
Mένω εμβρόντητος με τον πλουραλισμό των απαντήσεών σου... :bawl:



ke aftos mia tetia malakia den exi?:lol::lol:

me 70 eksatmisis ke mono mia ine ali8ini....
:lol::lol:

gia na alaksis mpouzi linis to miso mixanaki ke 8eli ena skasmo lefta gia service
na to pari na to pari o abdoul me ta elafia...
:lol::a014:

Aboulafia
01/08/2012, 07:03
oxi file mou me esena den exi oria ke epidi den sikonis astia na paris ena roz scooter ke prosexe ti les edo mesa giati imaste poli sovara atoma...
:lol::lol::lol:


episis epidi epiasa to vibe sou ke poso kakos ke ekdikitikos ise efxome olopsixa oti skeftese gia tous alous na pefti pano sou

Να ξέρεις φίλε πως συνήθως συμπεριφέρομαι όπως μου συμπεριφέρονται.

Τυχαίο ότι από όλους εδώ μέσα, μόνο εσύ μπήκες να κάνεις "πλάκα" και με τέτοιο τρόπο?
Το αν σηκώνω ή όχι αστεία, άσε να το πει κανένας άλλος, μάλλον είσαι ο τελευταίος που δικαιούσαι να μιλήσεις για το θέμα... όπως επίσης και για το "vibe " μου.
Και για το αν είσαι σοβαρός ή όχι, αυτό το δείχνεις με τη συμπεριφορά σου.

Και αφού είμαι κακός και εκδικητικός, γιατί κάθεσαι εσύ ο καλός και ασχολείσαι μαζί μου?
Το ξέρεις πως δεν γίνεται να αλλάξει ο άνθρωπος, άσε να πάθω ότι σκέφτομαι για τους άλλους... όπως μου το ευχήθηκες άλλωστε

Παναγιώτης

Aboulafia
01/08/2012, 07:07
ke aftos mia tetia malakia den exi?:lol::lol:

me 70 eksatmisis ke mono mia ine ali8ini....
:lol::lol:

gia na alaksis mpouzi linis to miso mixanaki ke 8eli ena skasmo lefta gia service
na to pari na to pari o abdoul me ta elafia...
:lol::a014:

Τι να κάνουμε φίλε μου? δυστυχώς δεν είμαστε όλοι γνώστες και γκουρού του αντικειμένου, πρέπει να συμβιβαστείς με αυτό.
Υπάρχουν και κάποιοι μαλάκες σαν εμάς που την πατάνε και αγοράζουμε ότι σαβούρα κυκλοφορεί εκεί έξω.

Βλέπεις δεν ακούμε κάποιους που μας προτείνουν ρόζ σκούτερ να σωθούμε...

Παναγιώτης

ego_o_idios
01/08/2012, 09:14
Τι να κάνουμε φίλε μου? δυστυχώς δεν είμαστε όλοι γνώστες και γκουρού του αντικειμένου, πρέπει να συμβιβαστείς με αυτό.
Υπάρχουν και κάποιοι μαλάκες σαν εμάς που την πατάνε και αγοράζουμε ότι σαβούρα κυκλοφορεί εκεί έξω.

Βλέπεις δεν ακούμε κάποιους που μας προτείνουν ρόζ σκούτερ να σωθούμε...

Παναγιώτης

ego 8a sou protina na min ksana grapsis sto moto ke na pas na paris oti malakia se fotisi o megalodinamos ke sta arxidia mas
ke na kseris oti den se 8eloume edo edo imaste mixanovioi goustaroume tin plaka ton xavale ke tin parea ke si na pas me tin krisi prosopikotitas na vris ton eafto sou ke meta ksana ela
apo vlamenous imaste pliris :lol::lol:

arketa mas kourases

Aboulafia
01/08/2012, 10:37
ego 8a sou protina na min ksana grapsis sto moto....

arketa mas kourases

Αν το μοτό είναι ιδιοκτησία σου ή το έχεις κληρονομήσει από τον πατέρα σου φίλε μου, τότε να μου πεις να φύγω, αλλιώς αν δεν γουστάρεις, μην μπαίνεις στο θέμα μου να απαντάς, εσύ πρωτομπήκες και έγραψες, δεν μπήκα εγώ σε δικό σου θέμα να γράψω... και ούτε είσαι υποχρεωμένος να με ανεχτείς ή να με διαβάζεις.


... ke na kseris oti den se 8eloume edo edo imaste mixanovioi goustaroume tin plaka ton xavale ke tin parea...

Αυτό είναι μάλλον η προσωπική σου άποψη ε? την οποία με την σειρά μου να σου πω και εγώ πως την έχω γραμμένη και ποσώς με απασχολεί τι σκέφτεσαι για μένα, εκτός και αν στο φόρουμ τέθηκε θέμα και ψήφισαν τα μέλη για το αν με θέλουν ή οχι και σε έχρισαν εκπρόσωπό τους για να μου ανακοινώσεις την απόφαση. Επίσης όπως εσύ με τα τόσα σου ταλέντα σχημάτισες αμέσως άποψη για το ποιος είμαι εγώ, το ίδιο έχω σχηματίσει και εγώ για σένα. Όσο για την πλάκα, τον χαβαλέ και την παρέα, το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή, μου το έδειξες με τον καλύτερο τρόπο...


...ke na pas na paris oti malakia se fotisi o megalodinamos ke sta arxidia mas ...

δεν θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ να μου δώσεις την άποψή σου...



...apo vlamenous imaste pliris ....



Και αυτό άργησα να το καταλάβω, αλλά με βοήθησες όσο δεν παίρνει...


Καθόλου φιλικά προς εσένα,

Παναγιώτης

ego_o_idios
01/08/2012, 11:10
Αν το μοτό είναι ιδιοκτησία σου ή το έχεις κληρονομήσει από τον πατέρα σου φίλε μου, τότε να μου πεις να φύγω, αλλιώς αν δεν γουστάρεις, μην μπαίνεις στο θέμα μου να απαντάς, εσύ πρωτομπήκες και έγραψες, δεν μπήκα εγώ σε δικό σου θέμα να γράψω... και ούτε είσαι υποχρεωμένος να με ανεχτείς ή να με διαβάζεις.



Αυτό είναι μάλλον η προσωπική σου άποψη ε? την οποία με την σειρά μου να σου πω και εγώ πως την έχω γραμμένη και ποσώς με απασχολεί τι σκέφτεσαι για μένα, εκτός και αν στο φόρουμ τέθηκε θέμα και ψήφισαν τα μέλη για το αν με θέλουν ή οχι και σε έχρισαν εκπρόσωπό τους για να μου ανακοινώσεις την απόφαση. Επίσης όπως εσύ με τα τόσα σου ταλέντα σχημάτισες αμέσως άποψη για το ποιος είμαι εγώ, το ίδιο έχω σχηματίσει και εγώ για σένα. Όσο για την πλάκα, τον χαβαλέ και την παρέα, το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή, μου το έδειξες με τον καλύτερο τρόπο...



δεν θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ να μου δώσεις την άποψή σου...




Και αυτό άργησα να το καταλάβω, αλλά με βοήθησες όσο δεν παίρνει...


Καθόλου φιλικά προς εσένα,

Παναγιώτης

re pane xese leme:lol:

ego_o_idios
01/08/2012, 11:15
vlaka vlaka nia,nia nia, nia, nia nia...:moutza::a16::a21::a22::a22::a22::a04::a44::rotflmao:

Aboulafia
01/08/2012, 11:16
re pane xese leme:lol:

Αποστομωτική απάντηση !!!

Μετά από αυτό δεν έχω τι να σου απαντήσω!!!

Παναγιώτης

Aboulafia
01/08/2012, 11:17
vlaka vlaka nia,nia nia, nia, nia nia...:moutza::a16::a21::a22::a22::a22::a04::a44::rotflmao:

Εεεε, ειδικά μετα από αυτό, η επιχειρηματολογία σε όλο της το μεγαλείο!!!

Άφωνος!


Παναγιώτης

ego_o_idios
01/08/2012, 11:32
Εεεε, ειδικά μετα από αυτό, η επιχειρηματολογία σε όλο της το μεγαλείο!!!

Άφωνος!


Παναγιώτης

orea ine stin afonos emena ke ego enan ximona ali8ia i gria pou poulage laxia iparxi akoma?
ama ine na diavazoume tis ametrites sovarofanis vlakies sou ke grafis ke poles ke me epixirimata:lol:
ke den katalavenis tin vlakia sou ti na sou kanoume abdoul pilafia? e/ gia pes?
xameni pan i kopi mas...:lol::lol:

ise ena tipota den iparxi katalaveto epitelous oloi imaste kaliteroi apo sena:lol:

ego_o_idios
01/08/2012, 11:34
re sis kourastika me afton edo sas ton xarizo :lol::lol:

ego_o_idios
01/08/2012, 11:35
ke gia na sovareftoume ligo giati paratravikse to kako
kale mou file etsi opos se kovo den prepi na paris mixani

karta aperioriston diadromon na paris...
:lol::lol:

s2k_1_
01/08/2012, 11:35
Ααα καλα το παλικαρι δεν τη παλευει καστανο! (παει στο χρηστη "ego_o_idios")
Παναγιωτη,η αποψη μου ειναι οτι και να παρεις να το εχεις ψαξει καλα ωστε να
μην μετανοιωσεις την οποια αγορα κανεις.

Aboulafia
01/08/2012, 11:38
orea ine stin afonos emena ke ego enan ximona ali8ia i gria pou poulage laxia iparxi akoma?
ama ine na diavazoume tis ametrites sovarofanis vlakies sou ke grafis ke poles ke me epixirimata:lol:
ke den katalavenis tin vlakia sou ti na sou kanoume abdoul pilafia? e/ gia pes?
xameni pan i kopi mas...:lol::lol:

ise ena tipota den iparxi katalaveto epitelous oloi imaste kaliteroi apo sena:lol:

Με συγχωρείς, δεν είχα καταλάβει πως σκοπός σου ήταν να με κάνεις καλύτερο....





ise ena tipota den iparxi katalaveto epitelous oloi imaste kaliteroi apo sena:lol:


Όποιος διάβασε το νήμα μέχρι τώρα, το έχει καταλάβει αυτό, μην προσπαθείς να τους πείσεις....

Παναγιώτης

ego_o_idios
01/08/2012, 11:42
Ααα καλα το παλικαρι δεν τη παλευει καστανο! (παει στο χρηστη "ego_o_idios")
Παναγιωτη,η αποψη μου ειναι οτι και να παρεις να το εχεις ψαξει καλα ωστε να
μην μετανοιωσεις την οποια αγορα κανεις.

ne psaksto ke ama den to vriskis 8a ine piso apo ton kanape....
:lol::lol:

ego_o_idios
01/08/2012, 11:43
savoura 8a paris me dio xiliarika ke 8a tin plirosis xrisi mexri na to kanis mixanaki
prepi na to sizitisoume kiolas?

Aboulafia
01/08/2012, 11:51
savoura 8a paris me dio xiliarika ke 8a tin plirosis xrisi mexri na to kanis mixanaki
prepi na to sizitisoume kiolas?

Καλά ρε φίλε??? και έπρεπε να περάσουν δυο σελίδες αντιπαράθεσης για να πεις μια κουβέντα?

Τέλος πάντων, εγώ αυτή τη στιγμή όπως είπα τόσα μπορώ να διαθέσω, οπότε μέχρι εκεί κοιτάζω να πάρω κάτι.
Αν τώρα δεν αξίζει καμία μηχανή μέχρι δυο χιλιάρικα, αυτό είναι άλλο ζήτημα.
Έχεις κάποια πρόταση να κάνεις? Έστω και με λίγο παραπάνω χρήματα?

@ s2k_1_
Γιαυτό κοιτάζω να βρω κάτι σχετικά κοντά μου, ώστε με μηχανικό και με φίλο να το ελέγξω όσο μπορώ...

Παναγιώτης

ego_o_idios
01/08/2012, 12:17
Καλά ρε φίλε??? και έπρεπε να περάσουν δυο σελίδες αντιπαράθεσης για να πεις μια κουβέντα?

Τέλος πάντων, εγώ αυτή τη στιγμή όπως είπα τόσα μπορώ να διαθέσω, οπότε μέχρι εκεί κοιτάζω να πάρω κάτι.
Αν τώρα δεν αξίζει καμία μηχανή μέχρι δυο χιλιάρικα, αυτό είναι άλλο ζήτημα.
Έχεις κάποια πρόταση να κάνεις? Έστω και με λίγο παραπάνω χρήματα?


@ s2k_1_
Γιαυτό κοιτάζω να βρω κάτι σχετικά κοντά μου, ώστε με μηχανικό και με φίλο να το ελέγξω όσο μπορώ...

Παναγιώτης

lipon 8a psaksi pia mixanakia 8eorounte opos leme aspasta den xalane me tipota pia exoune tetia fimi?
ego 8a sou apantiso meta ton oktomvrio
min mas paris ke afto pou exoume stampari..

ala kitakse mixanakia ala pou ine aprovlimatista ke ka8arizis me pedika provlimata ine sigoura honda
pare ena transalp giaponeziko omos ena africa an vris kapio cbf 600 ke to 400 pou vrikes an exi liga xiliometra aksizi an exi 80.000 xiliometra ti na to kanis diladi 8es kapio pou meta vias na exi 50-60.000 xiliometra na tou kanis ke esi ala tosa ke na to dioksis ama ine na sou anteksi mono 20.000 xiliometra den sou xriazete

episis germanika oxi oute me sferes ke na sto xarisoune poulato italika makria

opote exi epilogi se giaponezika ke kirios se honda meta yamaha ala fazer palio 600 vriskis ala roufane ama den se niazi aksizi ton kopo


ala prosekse oti paris 8a kani 2000 ok
meta sigoura 8es ta kato8i
lastixa 300 euro
takakia mpros piso 120
service apo 120 mexri 200 euro
asfalia 130 eksamino
60 euro to paravologia tin agora

afta ine eksoda mpam me tin agora pes xontrika alo 1 xiliariko gia na ise sigouros ke na kseris ti odigas

den ine toso apla ta pragmata

Aboulafia
01/08/2012, 12:27
min mas paris ke afto pou exoume stampari..



Ένα όλο και όλο παίζει σε ολόκληρο το νετ? (κυρίως στο νετ κοιτάω)..

Παναγιώτης

Aboulafia
01/08/2012, 12:32
pare ena transalp giaponeziko omos ena africa an vris kapio cbf 600 ke to 400 pou vrikes an exi liga xiliometra aksizi an exi 80.000 xiliometra ti na to kanis diladi 8es kapio pou meta vias na exi 50-60.000 xiliometra na tou kanis ke esi ala tosa ke na to dioksis ama ine na sou anteksi mono 20.000 xiliometra den sou xriazete


opote exi epilogi se giaponezika ke kirios se honda meta yamaha ala fazer palio 600 vriskis ala roufane ama den se niazi aksizi ton kopo



Δεν είναι λίγο υπερβολικά αυτά για πρώτη μηχανή? Όπως είπα δεν έχω εμπειρία από μηχανή, πέρα από τα μαθήματα του διπλώματος, οπότε ήθελα και ένα πιο ήρεμο και "βολικό" μηχανάκι για αρχάριο.

Παναγιώτης

ego_o_idios
01/08/2012, 13:07
Δεν είναι λίγο υπερβολικά αυτά για πρώτη μηχανή? Όπως είπα δεν έχω εμπειρία από μηχανή, πέρα από τα μαθήματα του διπλώματος, οπότε ήθελα και ένα πιο ήρεμο και "βολικό" μηχανάκι για αρχάριο.

Παναγιώτης

ipervoliko os ti?
ta oximata exoun gkazi ke ri8mizis to poso 8a trexoun den ka8ese epano ke trexi mono tou me 200 kanena mixanaki den ine ipervoliko pedia gnosi ke orimotita xriazete gia na odigas isos an isoun mikrouli na se piraze to varos ala mia varia mixani prosferi ke megaliteri asfalia

ke fisika me sosta lastixa ke frena ego exo merikes mixanes dio apo aftes ine gsxr to ena 1200 kati ke to alo 1100 to 1200 den tolmas na aniksis gkazi ine ftiagmeno gia gera nevra to alo omos ine mama politismeno ke pigeni me relanti mes tin poli san papaki to idio simperiferonte ta perisotera mixanakia ke idika mexri 600 kivika pou epitanxinoun epikindina meta apo tis 8-10.000 strofes mexri tis 5-6.000 ine apolitos irema ke mporis na ta pas ke pio irema ine sto xeri sou

episis ena fazer as poume 8a se girisi oloi tin elada aprovlimatista ke ksekourasta otan ma8is na simperiferese sosta me mia mixani 8a dis oti ta 400 kivika 8a se kourazoun ektos polis ke stin arxi ke mesa stin poli

8eli kamposo kero na sini8isis tin figokentro ke to kentro varous me mia mixani ala afto simveni me oles tis mixanes
ke fisika iparxoun motosikletes me diaforetiki nootropia
ales exoun psila to kentro varous

diladi es8anese tin mixani varia apo to ntepozito ke pano ke as ine ta idia kila me mia pou exi xamila to kentro varous
afti pou exi xamila to kentro varous eno ine 200 kila as poume tin vazis anamesa sta podia sou ke tin kounas aneta deksia ke aristera eno me tin ali pou to exi psila den ginete afto


mixanes me psila to varos ine tipou TDM africa ala aftes exoun to kalo oti taksidevoun aneta me aera stin e8niki ke des tis kounai tipota eno ta SS pou exoun xamila to kentro varous ine pio epirepi se plevrikous aerides

vlepis lipon oti iparxoun diafora xaraktiriologika stis moto ke gia afto mia mixani tou mesou orou isos ine kalitera gia sena asxetos kivikon

diladi ta 600 kivika me mia mixani tipou fazer me miso fering na se prostatevi apo ton aera ke na ine aksiopisti ke na min se fovizi idika sta prota sou vimata ine oti prepi gia sena
ke nomizo oti ena fazer 600 palio tou 2000 montelo ke pio prin me liga xiliometra ena cb hornet stin idia katastasi ine afto pou xriazese

tora an ine efsomos ke dinatos andras :D
mporis na paris kati tipou transalp mega on of as poume

simioteon to cb 400f pou kitages se ogko den exi kamia diafora me to fazer...

meta an paris mixani milise mou na sou doso ena vivlio me odiki simperifora 8a se voi8isi poli ma8enis na strivis sosta ke odiki simperifora stin asfalto ke eparxia na ise sto stelno me taxidromio

episis kalo ine na min ftiaxnis mi8ous sto mialo sou mixanes odigane ke pio xazi apo sena
des ton trooper as poume...:lol::lol::lol:

ego_o_idios
01/08/2012, 13:08
Δεν είναι λίγο υπερβολικά αυτά για πρώτη μηχανή? Όπως είπα δεν έχω εμπειρία από μηχανή, πέρα από τα μαθήματα του διπλώματος, οπότε ήθελα και ένα πιο ήρεμο και "βολικό" μηχανάκι για αρχάριο.

Παναγιώτης

ke alo paradigma an exis ena hunday den mproris na odigisis ena ferrary?
to idio ine ke me tis mixanes

ke i apantisi sto proto ine oxi:lol:
pote den 8a odigisis ena ferrari:lol::lol:

Aboulafia
02/08/2012, 06:29
...

diladi ta 600 kivika me mia mixani tipou fazer me miso fering na se prostatevi apo ton aera ke na ine aksiopisti ke na min se fovizi idika sta prota sou vimata ine oti prepi gia sena
ke nomizo oti ena fazer 600 palio tou 2000 montelo ke pio prin me liga xiliometra ena cb hornet stin idia katastasi ine afto pou xriazese

tora an ine efsomos ke dinatos andras :D
mporis na paris kati tipou transalp mega on of as poume

simioteon to cb 400f pou kitages se ogko den exi kamia diafora me to fazer...



Δηλαδή λες καλύτερα ένα "μεσαίας κατηγορίας" ας πούμε γυμνό από ένα ΟΝ/ΟΦ? Γιατί συνήθως διαβάζω το αντίθετο, ότι καλύτερα είναι τα ΟΝ/ΟΦ που συνήθως έχουν λίγα άλογα (αν και πιο βαριά από τις ΟΝ/ΟΦ) γιά έναν άπειρο οδηγό, αν και τα φοβάμαι λίγο γιατί με 1,80 ύψος και 72 κιλά δεν με λες και εύσωμο, για να τα πηγαίνω άνετα.




episis kalo ine na min ftiaxnis mi8ous sto mialo sou mixanes odigane ke pio xazi apo sena
...:lol::lol::lol:

Ρε καλά δεν βάζεις μυαλό εσύ :lol::lol::lol:
Άντε δεν θα ξαναρχίσω, μια και έκατσες και έγραψες και τόσο μακροσκελές ποστ...

Παναγιώτης

ego_o_idios
02/08/2012, 14:54
Δηλαδή λες καλύτερα ένα "μεσαίας κατηγορίας" ας πούμε γυμνό από ένα ΟΝ/ΟΦ? Γιατί συνήθως διαβάζω το αντίθετο, ότι καλύτερα είναι τα ΟΝ/ΟΦ που συνήθως έχουν λίγα άλογα (αν και πιο βαριά από τις ΟΝ/ΟΦ) γιά έναν άπειρο οδηγό, αν και τα φοβάμαι λίγο γιατί με 1,80 ύψος και 72 κιλά δεν με λες και εύσωμο, για να τα πηγαίνω άνετα.



Ρε καλά δεν βάζεις μυαλό εσύ :lol::lol::lol:
Άντε δεν θα ξαναρχίσω, μια και έκατσες και έγραψες και τόσο μακροσκελές ποστ...

Παναγιώτης


to on of ine afto pou leei ke xomatini diadromi aneta oxi eduro ke lipa...taksidevis ikanopioitika fortonis aneta ke pigenis pantous apo xoma ke asfalto eno ta street fortononte pio politismena omos me samaria valitstes ke tank bang ala oxi poli varos ke pio sintiritika apo on of ke taksidevis grigora se megales apostasis ke se asfalto ke xomatodromo san xelona ke mono merika metra ke se poli isio xomatodromo ke lipa genika ton apofevgis ton xomatodromo ala ta 600 kivika ine kali periptosi

8a sou po ke kati alo ena 400araki to spas ka8imerina me teliki 170-180 peripou eno ena 600 pou 200sarizi aneta ke ftani ke ta 220 den to poli tezaris pezi na ine se poli kaliteri katastasi to moter ke genika ena 600 exi texnologia epano tou 8eorite motosikleta
eno sta 400 ke kato den asxolounte poli ine mesa metaforas exoun ta apolitos aparetita gia na ine ke ftina
opote apo kramata anartisis psalidia mprostina ke lipa apo ta 600 ke pano arxizis na sinantas kala pramata foul ri8mizomenes anartisis kala frena sovares diastasis elastikon ke lipa..

Aboulafia
02/08/2012, 15:36
Καμια καλη περιπτωση μπορεις να ποσταρεις; εστω να εχω ενα μπουσουλα που να κινηθω... καμια αγγελια να αξιζει δηλαδη...

ego_o_idios
02/08/2012, 19:24
Καμια καλη περιπτωση μπορεις να ποσταρεις; εστω να εχω ενα μπουσουλα που να κινηθω... καμια αγγελια να αξιζει δηλαδη...

tora ego 8a sou vro mia agkelia 8a stin postaro mipos na sou agoraso ke tin mixani na stin fero ke sta metra sou na valo ke voi8itikes rodes ke na stin fero...
:lol::lol::lol:

ego_o_idios
02/08/2012, 19:33
afto mporo na kano

ego_o_idios
02/08/2012, 19:39
telika ise poli evriproktos efkola stin vrika
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2678550/

ego_o_idios
02/08/2012, 19:40
exi ke 1800 me kenouria lastixa ke lipa tora 8elo ego ta 200 euro diafora.....:lol::lol::lol:

Billymuse
02/08/2012, 19:52
telika ise poli evriproktos efkola stin vrika
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2678550/

όμορφο φαίνεται αυτο +1

Xlitos
02/08/2012, 19:57
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127034

(το συγκεκριμενο πουληθηκε,γενικα ομως παιζουν χαμηλες τιμες στα sv)

ego_o_idios
02/08/2012, 20:28
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127034

(το συγκεκριμενο πουληθηκε,γενικα ομως παιζουν χαμηλες τιμες στα sv)


sv? afta ine 8eompourdela kati mpieles varane kati ilektrika apapapapapapa makria

Aboulafia
03/08/2012, 06:17
tora ego 8a sou vro mia agkelia 8a stin postaro mipos na sou agoraso ke tin mixani na stin fero ke sta metra sou na valo ke voi8itikes rodes ke na stin fero...
:lol::lol::lol:

Ε, δεν θα ήταν και άσχημα, αφού κάνεις που κάνεις το καλό, κάντο ολόκληρο τουλάχιστον!!! :lol::lol::lol:

Aboulafia
03/08/2012, 06:22
exi ke 1800 me kenouria lastixa ke lipa tora 8elo ego ta 200 euro diafora.....:lol::lol::lol:

Άντε αφού έκανες τον κόπο, τα δικαιούσαι! :lol:

Πάντως όμορφο φαίνεται αυτό και σε πολύ καλή κατάσταση (εμφανισιακά τουλάχιστον).
Φαντάζομαι θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται για το συγκεκριμένο ε?

Ελπίζω μόνο να μην πάει σετ με το σκυλί, γιατί χώρο δεν έχω γιαυτό. :lol:

Ε! τέτοιες προτάσεις ναι, να πέφτουν στο "τραπέζι".

Παναγιώτης

VASOS
03/08/2012, 09:31
Τσέκαρε και αυτήν εδώ την αγγελία από συμφορουμίτη:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129117

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2573115/

Επίσης, από Πάτρα:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128206

ego_o_idios
03/08/2012, 10:11
Τσέκαρε και αυτήν εδώ την αγγελία από συμφορουμίτη:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129117

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2573115/

Επίσης, από Πάτρα:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128206

re si tou an8ropou tou vrikame me 1800 euro 40 kati xiliades xiliometra
ke me skilo proeretika
ke 8a pari to 72.000 me 2300?
ti diaolo pernete?
:lol:

VASOS
03/08/2012, 10:22
re si tou an8ropou tou vrikame me 1800 euro 40 kati xiliades xiliometra
ke me skilo proeretika
ke 8a pari to 72.000 me 2300?
ti diaolo pernete?
:lol:

Κάτσε καλά άφρο :).
Το 400 παίζει να έχει 140.000 και κάτι και όχι 40.000 που λες.
Επίσης, για το 600 η τιμή είναι συζητήσιμη...

ego_o_idios
03/08/2012, 10:39
Κάτσε καλά άφρο :).
Το 400 παίζει να έχει 140.000 και κάτι και όχι 40.000 που λες.
Επίσης, για το 600 η τιμή είναι συζητήσιμη...

a katalava:rolleyes:
epidi ine sizitisimi i timi gia to 600
to 400 pezi na exi kani 140.000 xiliometra...:hmm::a018::sad:

apo tin ali xestika re den me niazi oti po ego 8a gini :mad:
den ton afino ego na pari 600 re:mad: tou kopso ta podia ama to pari...:a29::a016::a015:


afou vre xazo 400 i8ele apo tin arxi..:a22::a38::pipila:

8a plironi ke pio liga eforia den 8a fovate to gkazi

ke pou ise mikrouli ta konter den girizoune piso opos palia mono me mastora koterintzi
ke ama exi ke dixti sto ntepozito aftos kana sintiritikos ine pou to ixe gia volta mia sto toso ke tora tou piani xoro..:lol:

VASOS
03/08/2012, 10:49
Η αγγελία για το πατρινό ΤΔΜ στο car:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2541194/

panos-ohli
03/08/2012, 11:58
τα sv ειναι πολυ καλα αλλα ειναι δυσκολο να τα βρεις στα 2000 ευρω,
τωρα το fzs εχω ακουσει οτι εχουν κατι θεματα με το γραναζι της δευτερας,
κοιτα και για cbr 600 f

ego_o_idios
03/08/2012, 13:44
τα sv ειναι πολυ καλα αλλα ειναι δυσκολο να τα βρεις στα 2000 ευρω,
τωρα το fzs εχω ακουσει οτι εχουν κατι θεματα με το γραναζι της δευτερας,
κοιτα και για cbr 600 f

ke gia ta cbr 600 f den exis akousi tipota? kapios alos 8a vre8i pou kati 8a exi akousi ke ego akousa oti i alexis otan tin xouftone o ntexter forouse roz kilotaki ala den imouna ke mprosta...:lol::lol:

panos-ohli
03/08/2012, 15:58
ke gia ta cbr 600 f den exis akousi tipota? kapios alos 8a vre8i pou kati 8a exi akousi ke ego akousa oti i alexis otan tin xouftone o ntexter forouse roz kilotaki ala den imouna ke mprosta...:lol::lol:

το εχω ακουσει απο ιδιοκτητες που τους προξενηθηκε το προβλημα,
το θεμα ειναι να βοηθησουμε το παιδι και οχι να χαβαλεδιαζουμε...

ego_o_idios
03/08/2012, 16:56
το εχω ακουσει απο ιδιοκτητες που τους προξενηθηκε το προβλημα,
το θεμα ειναι να βοηθησουμε το παιδι και οχι να χαβαλεδιαζουμε...

giati ama xavalediasoume ti 8a gini 8a xi8i to gala?
ke edo kanoume xavale ama den sou aresi na protinis ta mixanakia sou se pio sovarous apo emas
ante sovarofanestate kseneroua
den se kalesame edo na mas kanis sovaroepidiksi na pas alou na sovaroepidix8is sovaropidigmene
:lol::lol:

DrEvil
03/08/2012, 17:02
giati ama xavalediasoume ti 8a gini 8a xi8i to gala?
ke edo kanoume xavale ama den sou aresi na protinis ta mixanakia sou se pio sovarous apo emas
ante sovarofanestate kseneroua
den se kalesame edo na mas kanis sovaroepidiksi na pas alou na sovaroepidix8is sovaropidigmene
:lol::lol:

Για μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ σελιδα ανησυχησα.
Ευτυχως, τελικα Αφρο ιζ χηαρ. :sun:
:a18:

VASOS
03/08/2012, 17:09
Για μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ σελιδα ανησυχησα.
Ευτυχως, τελικα Αφρο ιζ χηαρ. :sun:
:a18:

και μαζί με τα άντερα μας βγάζει και τα μάτια...γράφε ελληνικά ρε αφροτουίν λέμε :smokin:

ego_o_idios
03/08/2012, 17:39
και μαζί με τα άντερα μας βγάζει και τα μάτια...γράφε ελληνικά ρε αφροτουίν λέμε :smokin:
γιες οφκος φορ γιου α ι γουιλ

irinia
03/08/2012, 18:19
Φίλε καλά μια ερώτηση έκανα, δεν είναι να το κάνουμε και πολιτικό ζήτημα.
Αλλά αν είναι έτσι, πριν κράξεις εμένα γιατί θέλω να πάρω μεταχειρισμένο γερμανικό μηχανάκι, κράξε όλους αυτούς που πήραν (και πέρνουν) τα πανάκριβα αυτοκίνητα πολυτελείας, και τα ηλεκτρονικά της Ζήμενς ή τα υποβρύχια.
Εσύ εξάλλου από τότε που μπήκαμε στο ΔΝΤ απεμπόλησες κάθε τι γερμανικό και στη θέση του στράφηκες στα ιαπωνικά? Αν το έχεις κάνει μπράβο σου και πάω πάσο.
Εγώ ωστόσο δεν οδηγώ ούτε BMW, ούτε MERCEDES, ούτε OPEL. Με ένα ταπεινό HUYNDAI γυρίζω.
Εξάλλου δεν μου περισσεύουν τα χρήματα όπως νομίζεις και σίγουρα δεν τα έχω για πέταμα. Άλλωστε δεν νομίζω πια ότι η μηχανή είναι είδος πολυτελείας, σε περίπτωση που σου περισσεύουν χρήματα. Γιατί τότε όλοι εσείς (δεν ξέρω αν είσαι και εσύ, αλλά για να γράφεις σε φόρουμ με μηχανές μάλλον είσαι), οι κάτοχοι μηχανής, σας περίσσευαν τα χρήματα πριν από εμένα.
Επίσης θέλω να πιστεύω πως όποιος σκέφτεται να αγοράσει μηχανή, δεν νομίζω πως έχει σαν πρώτο κριτήριο να υποστηρίξει τους γερμανούς ή τους γιαπωνέζους με αυτή του την κίνηση.
Εσύ στην κάθε αγορά σου το πρώτο σου μέλημα είναι να μην δώσεις χρήματα σε γερμανούς? Γιατί τότε φαντάζομαι πως από το ΛΙΝΤΛ και την ΜΙΝΤΙΑ ΜΑΡΚΤ δεν περνάς ούτε απέξω ε? Ή από άλλα καταστήματα γερμανικών συμφερόντων.
Τέλος πάντων, επειδή η ερώτηση αφορά την αγορά μηχανής και όχι αντιπαράθεση με πολιτική βάση, αν έχεις να καταθέσεις κάποια τεκμηριωμένη άποψη και ειδικά από την πλευρά του χρήστη, ευχαρίστως να την ακούσω.
Αλλιώς για την πολιτική μας στάση, μπορούμε να βρεθούμε αλλού και να συζητήσουμε.

Χωρίς διάθεση προσβολής ή αντιπαράθεσης.

Παναγιώτης.




MH TON ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ...........



Έγκάθετος τραμπούκος είναι.
νά δείς τί έγινε όταν ψάχναμε γιαυτόν μηχανάκι.
Ξεκίνησε άπό φλορέττα καί καταλήξαμε σέ
Χαγιαμπούζα......
Γιαυτό ψυχραιμία,γιατί θά σέ τρελλάνει...!!

ego_o_idios
03/08/2012, 20:34
MH TON ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ...........



Έγκάθετος τραμπούκος είναι.
νά δείς τί έγινε όταν ψάχναμε γιαυτόν μηχανάκι.
Ξεκίνησε άπό φλορέττα καί καταλήξαμε σέ
Χαγιαμπούζα......
Γιαυτό ψυχραιμία,γιατί θά σέ τρελλάνει...!!


esena 8imise mou na sou paro xartosakoula me tripes dosiloge sotira...:lol:

Aboulafia
03/08/2012, 23:29
Πω πω, μια μέρα είπα να παώ για μπάνιο να απομακρυνθώ λίγο από το ίντερνετ και έγινε χαμός.
Και υποτίθεται το καλοκαιράκι με τη ζέστη και τα λοιπά υπάρχει πιο χαλαρή διάθεση.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τις προτάσεις σας, αλλά όντως δεν θα ήθελα μεγάλο μηχανάκι.
Και κάτι σε 600άρι ή 650άρι έλεγα να πάω σε ΟΝ/ΟΦ για ευκολία χρήσης και λόγω μικρότερης (συνήθως) ιπποδύναμης, από τα αντίστοιχου κυβισμού γυμνά.

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να μάθω ένα μηχανάκι 600 κυβικών με 90+ άλογα, ή τελος πάντων δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι τέτοιο.
Και για λόγους οικονομίας πέραν των άλλων, αν είναι να καίει παραπάνω από το αυτοκίνητο, δεν λέει να δώσω σχεδόν 3χιλιάρικα (μαζί με εξοπλισμό κ.λ.π.).

Ένα μηχανάκι ήρεμο, οικονομικό ψάχνω να μπω και εγώ στον μαγικό κόσμο των δύο τροχών (πέρα από το ποδήλατό μου).

Παναγιώτης.

Bowleno
04/08/2012, 08:53
Πω πω, μια μέρα είπα να παώ για μπάνιο να απομακρυνθώ λίγο από το ίντερνετ και έγινε χαμός.
Και υποτίθεται το καλοκαιράκι με τη ζέστη και τα λοιπά υπάρχει πιο χαλαρή διάθεση.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τις προτάσεις σας, αλλά όντως δεν θα ήθελα μεγάλο μηχανάκι.
Και κάτι σε 600άρι ή 650άρι έλεγα να πάω σε ΟΝ/ΟΦ για ευκολία χρήσης και λόγω μικρότερης (συνήθως) ιπποδύναμης, από τα αντίστοιχου κυβισμού γυμνά.

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να μάθω ένα μηχανάκι 600 κυβικών με 90+ άλογα, ή τελος πάντων δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι τέτοιο.
Και για λόγους οικονομίας πέραν των άλλων, αν είναι να καίει παραπάνω από το αυτοκίνητο, δεν λέει να δώσω σχεδόν 3χιλιάρικα (μαζί με εξοπλισμό κ.λ.π.).

Ένα μηχανάκι ήρεμο, οικονομικό ψάχνω να μπω και εγώ στον μαγικό κόσμο των δύο τροχών (πέρα από το ποδήλατό μου).

Παναγιώτης.

Ρίξε μια ματιά και στο Aprilia Strada η trail.....(δες το avatar μου)


και που είσαι άφρο, μην αρχίσεις τις αηδίες για το μΕχανάκι μου, ΄νταξ΄; εγώ δεν τσιμπάω :p

ego_o_idios
04/08/2012, 12:14
Ρίξε μια ματιά και στο Aprilia Strada η trail.....(δες το avatar μου)


και που είσαι άφρο, μην αρχίσεις τις αηδίες για το μΕχανάκι μου, ΄νταξ΄; εγώ δεν τσιμπάω :p

ego ti na po oloi i elada leei aprilia? gia na doulevi mono ton aprilio?
opos ke ta agusta pou doulevoun mono to avgousto...
re to oti iparxoun ke kaka digmata agoraston ine gegonos ala kante ke isixia min petageste ke lete vlakies odigate oso doulevoun ta mpourdela sas ke isixia kato ta kefalia tapinotita na ntrepeste ke oloi kanoume ipomoni mexri na mini telios to mpourdelo sas ke na arxisete na skefteste san an8ropoi ke pali
ke emis ke pali ipomoni oxi ego opios erxete se emena ke mou arxizi to mpourdelo ekino ke mou exi fai ta sikotia ke lipa troi fapes ke klotsidia giati otan tou legame min paris ta apotiximena piramata tis aprilia as poume elege oxi giati gamo ta mixanakia...
tora arpa tis fapes sou

ke genika min ta anaferete kan den iparxoun afta ta mpourdela den ifistante den ta 8eoroume kan mixanes
ke fisika den exoume mazoxistike tasis emis na travixtite moni sas mougka axna
min to kanete san tous xristianous pou ama pisoun kapion na pistepsi pistevoun ke aftoi perisotero..:lol::lol::lol:

ego_o_idios
04/08/2012, 12:16
to fazer 400 8a pari ke na pate oloi spitia sas teliose
oust
ela alarga ela ton poulo...:lol:

Bowleno
04/08/2012, 14:17
ego ti na po oloi i elada leei aprilia? gia na doulevi mono ton aprilio?
opos ke ta agusta pou doulevoun mono to avgousto...
re to oti iparxoun ke kaka digmata agoraston ine gegonos ala kante ke isixia min petageste ke lete vlakies odigate oso doulevoun ta mpourdela sas ke isixia kato ta kefalia tapinotita na ntrepeste ke oloi kanoume ipomoni mexri na mini telios to mpourdelo sas ke na arxisete na skefteste san an8ropoi ke pali
ke emis ke pali ipomoni oxi ego opios erxete se emena ke mou arxizi to mpourdelo ekino ke mou exi fai ta sikotia ke lipa troi fapes ke klotsidia giati otan tou legame min paris ta apotiximena piramata tis aprilia as poume elege oxi giati gamo ta mixanakia...
tora arpa tis fapes sou

ke genika min ta anaferete kan den iparxoun afta ta mpourdela den ifistante den ta 8eoroume kan mixanes
ke fisika den exoume mazoxistike tasis emis na travixtite moni sas mougka axna
min to kanete san tous xristianous pou ama pisoun kapion na pistepsi pistevoun ke aftoi perisotero..:lol::lol::lol:



Ρε μλκα Άφρο, έλεος λέμε, χαχαχαχαχαχααχα:bawl:
μολόγα ρε τι πίνεις να πάρουμε κι εμείς :lol:

τουλάχιστον σταμάτα να μας βγάζεις τα μάτια (τουλάχιστον λυπήσου εμένα που έχω μόνο τα μάτια μου σαν μέσο επικοινωνίας :cry: )

Aboulafia
04/08/2012, 14:43
Καλό μεσημέρι σε όλους...
Έριξα και μια ματιά σε Απρίλια, αλλά ένα δύο βρίσκω μέχρι 2000. Θα το έχω στα υπόψιν όμως.
Τα παρακάτω τι λένε?
Αξίζει κανένα για το σκοπό που το θέλω? να του ρίξω μια παραπάνω ματιά?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2709660/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2707652/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2425371/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2696637/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2570446/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2271872/

Αυτή εδώ ??? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1962341/, μήπως έιναι πολύ καλή για να είναι αληθινή?

ή τελικά το μόνο μηχανάκι που θα μείνει θα είναι το φέιζερ το 400άρι του ΑΦΡΟ? :lol:


Παναγιώτης

VASOS
04/08/2012, 15:02
Προσωπικά ψηφίζω Transalp. Αξιόπιστο, 2-κύλινδρο, Honda και εμπορικό.

Τα Er-5 και Free "Willy" απλά τα παντρεύεσαι.

Το Virago τί το κοιτάς?

Το Dominator έχει πολλούς κραδασμούς και νομίζω θα σε ξενερώσει.

Να δούμε όμως τί θα πει και ο ego_o_idios :a014:

ego_o_idios
04/08/2012, 17:19
signomi sou dixnoume ta gamo ta mixanaki ke esi kitas ta dolmadeitor?
agori mou asto pigene vgale ke esi mia karta aperioriston den kanis gia mixani..
to pigaso ? ma to pigaso?
:a11::a11::a11::a11:

exi ke timi to pigaso 8eli ke lefta?:a26::a26:
ti na po panta 8a iparxoun oi vlamenoi pou poulane emprime kilotes me maintana ntekor ke aftoi pou tis agorazoun...
re pao na figo den antexeste alo reeeeeeee
pao na akouso ligo toni sfino na xalaroso...
akou pigaso:priest::plaf::a3:

ego_o_idios
04/08/2012, 17:21
http://www.youtube.com/watch?v=bfjC9lP3zDQ

gefr
05/08/2012, 09:44
Ίσως πρέπει να σκεφτείς και κάποια άλλα πράγματα. Οι on off έχουν την όρθια θέση οδήγησης που είναι πιό βολική για χαμηλές ταχύτητες μέσα στην πόλη. Γι αυτό και η δημοτικότητα τους. Το Dominator ήτνα ο έρωτάς μου πρίν να καταλήξω στο KLE. To TDM ωραίο και ήρεμο αλλά ίσως ξεφεύγει σε τιμή-μέγεθος, για χωματόδρομο δεν είναι με τίποτα. Θα σου πρότεινα μεταξύ KLE και Transalp. Εγώ βέβαια είμαι τελειωμένος on off.
Αυτά.

Aboulafia
05/08/2012, 11:27
Ίσως πρέπει να σκεφτείς και κάποια άλλα πράγματα. Οι on off έχουν την όρθια θέση οδήγησης που είναι πιό βολική για χαμηλές ταχύτητες μέσα στην πόλη. Γι αυτό και η δημοτικότητα τους. Το Dominator ήτνα ο έρωτάς μου πρίν να καταλήξω στο KLE. To TDM ωραίο και ήρεμο αλλά ίσως ξεφεύγει σε τιμή-μέγεθος, για χωματόδρομο δεν είναι με τίποτα. Θα σου πρότεινα μεταξύ KLE και Transalp. Εγώ βέβαια είμαι τελειωμένος on off.
Αυτά.

Και έχουν και καλή τιμή !!!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2681976/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2368338/

Ειδικα το πρώτο, του 2004 μοντέλο με τόσα λίγα χιλιόμετρα. Φαίνεται καλή ευκαιρία, αν είναι όντως σε πολύ καλή κατάσταση.

Κάτι τέτοιο δεν θα με κάλυπτε? ίσως και για αρκετά χρόνια, καθώς τουλάχιστον τώρα δεν σκέφτομαι να πάρω κάτι για να το αλλάξω σύντομα.

Αυτά τα 400άρια τα ιαπωνικά (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/218696/) δεν είναι που λένε ότι είναι τα καλύτερα όλων? Αλλά είναι θέμα τι χρήση έχει αυτό ε? και τα χιλιόμετρα όσα είναι σε μαντράδες είναι όλα λίγα...

Ρε γαμώτο, αν είχα την εμπειρία να χειριστώ μια τόσο μεγάλη μηχανή (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2417334/), τούτη εδώ επίσης φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία. Του 2003 με 28χ. χλμ. Αλλά και 98 ίπποι.

Ή ετούτο εδώ το κουκλί (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2668920/)... κρίμα, κρίμα :(

Παναγιώτης

bulmont
05/08/2012, 12:05
signomi sou dixnoume ta gamo ta mixanaki ke esi kitas ta dolmadeitor?
agori mou asto pigene vgale ke esi mia karta aperioriston den kanis gia mixani..
to pigaso ? ma to pigaso?
:a11::a11::a11::a11:

exi ke timi to pigaso 8eli ke lefta?:a26::a26:
ti na po panta 8a iparxoun oi vlamenoi pou poulane emprime kilotes me maintana ntekor ke aftoi pou tis agorazoun...
re pao na figo den antexeste alo reeeeeeee
pao na akouso ligo toni sfino na xalaroso...
akou pigaso:priest::plaf::a3:


E,,, ψιτ παιδί........

μήπως ειναι καλύτερα να σε φωνάζουμε : Κafrotwin ???????????

Aboulafia
05/08/2012, 12:09
Για ετούτα δω τα 500άρια καμιά γνώμη?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2646419/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2593270/

Ακολουθούν γενικά τα στάνταρ της εταιρίας? Να περιμένει κανείς μια ήσυχη και αξιόπιστη μηχανή για πάρα πολλά χιλιόμετρα???
Επίσης με καλή τιμή για μηχανές του 2004, θα έλεγα.

Παναγιώτης

VASOS
05/08/2012, 12:36
Άμα θέλεις να ταξιδέψεις όπως λες θέλεις κάποια προστασία από τον αέρα, οπότε με τα τελευταία που κοιτάς ξέχασέ το.

ego_o_idios
05/08/2012, 13:16
E,,, ψιτ παιδί........

μήπως ειναι καλύτερα να σε φωνάζουμε : Κafrotwin ???????????

filaraki afta ine pediastika ta exoune pi ali kakomirides prin apo sena
tipota se pio xirotero den exis?
:lol::lol:

ego_o_idios
05/08/2012, 13:24
Άμα θέλεις να ταξιδέψεις όπως λες θέλεις κάποια προστασία από τον αέρα, οπότε με τα τελευταία που κοιτάς ξέχασέ το.

kala ego kavalao mono gimna giati opos ipe ke o arxeos efklidis tin mixani ke tin gineka ta protimame gimna
ke episis exo girisi oli tin elada ke mprosta ixa mono ena fanari to kranos ke to petsino tis mpotes mou ke lipi eksartisi
me 180 xiliometra imoun kara anetos sta 220-250 8eli na sou vgi to kefali ke sta 300 meta ta 3 defterolepta lipo8imas apo afxeniko
ala mexri 180 mia xara
me to on of me tin pampriza ke tis xouftes pali etroga tis idies sfaliares me ton aera meta ta 160 perisotero prostatevan i xouftes para to parmpriz
opote to pedi mas ama ine na pai ke kana taksidaki mexri to sounio:lol: oti ke na pari mia xara 8a ine
ke ama pari kamia ali paparia anaksiopisti opos to cb pou patas freno ke diploni o skeletos 8a fovi8i ke 8a to poulisi amesos

re pilafia pare kana papaki na isixasoume ke emis na telionoume:lol::lol:

radd
05/08/2012, 13:25
Αν ταξιδεύεις από εθνική με 130-150 μην πάρεις γυμνό - εγώ δεν ταξιδεύω σχεδόν ποτέ από εθνική επειδή είναι πολύ βαρετή και καίω τσάμπα βενζίνη.
Αν προτιμάς επαρχιακούς δρόμους και πας μέχρι 120, τότε το γυμνό είναι τέλειο. Μεταξύ CB 500 και CBF 500 το δεύτερο έχει καλύτερο πλαίσιο (ευκολότερο στο χειρισμό και άψογο στο κράτημα)
αν τα δύο μηχανάκια έχουν ίδια ποιότητα κατασκευής (δεν το γνωρίζω) τότε το CBF είναι καλύτερο.
Τα τετρακύλινδρα είναι καλύτερα στην εθνική αλλά υστερούν στους άλλους δρόμους ενώ είναι πιο ακριβά και απαιτητικά στο κόστος χρήσης/συντήρηση.
Από τα τετρακύλινδρα το καλύτερο στα λεφτά που δίνεις είναι με διαφορά το Fazer 600 αλλά για τη χρήση που λες πως το θες και για φθηνότερη και απλούστερη συντήρηση θα έπαιρνα το CBF 500 και τα δύο είναι πολύ αξιόπιστα στα μηχανικά μέρη ενώ το fazer είναι και japan.

gregogti
05/08/2012, 14:18
κανε και μια βολτα απο καμια μαντρα και κανε καμια βολτα κανα μηχανακι να δεις πιο σου αρεσει περισσοτερο

VASOS
05/08/2012, 15:20
Transalp λέμε. Ξεκόλλα. Ή χτύπα το gs που κοίταζες εάν είναι καλοσυντηρημένο (που δεν μου μοιάζει...).

Τρολ: από γυμνά πάρε μόνο μπούσα :D