PDA

View Full Version : ΛΕΡΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ



πυξιδας990
30/07/2012, 10:32
Καλημερα παιδια,ψαχνω πληροφοριες για το νησι,παραλιες,νυκτερινη ζωη(οχι μυκονος αλλα να κουνηθουμε και λιγακι μην μας παρει ο υπνος)και οτι αλλο δεκτο.ευχαριστω εκ των προτερων.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
30/07/2012, 12:12
δεν θυμαμε ονοματα αλλα εκει που πιανει το καραβι εχει ενα καφε μπαρ. νομιζω κινεζος λεγετε αυτος διοργανονει και ραλι με ταχυπλοα κλπ. τα βραδια εχει μουσικουλα και δουλευει σαν κλαμπακι. αλλα και γυρο στο λιμανη εχει στα στενακια αρκετα κλαμπακια.
για φαγιτο στο πισο μερος του νησου στα αλιντα. φτινα και καλα. ειναι ενα μαγαζι που ειναι του δημου και το νοικιαζουν για εστιατοριο. τελευταια το ειχε μια κυρια με τουσ γιους της.
μηλαμε η γυναικα ειναι μαγηρισα.
γενικα η λερος λογο οτι εχει γραμμενουν εκει που δεν πιανει μελανι τους ξενους τουριστες εδω και πολλα χρωνια προσεχει την ποιοτητα του φαγιτου αλλα και του σερβις, και εκτιμα ιδιετερα τους ελληνες τουριστες.
εγω εχω παει για δουλια εκει και χημωνα και καλοκαιρι και ειναι το μονο νησι που δεν ειχα παραπονο ποτε απο τιποτε.
απο κοσμο? απο παραλιες? απο φαγιτο?
ολα τελια φιλε .
ακομα και εαν εχει 10 μποφορ το αιγαιο εσυ θα βρης μια παραλια που δεν θα φυσαει καθολου θα ακουμπας την πλατη σου στο δεντρο και τα ποδια σου θα ειναι στο νερο.
θα πηγενεις σε καποιο μαγαζι για να ψωνισεις και θα εσθανεσε οτι εισαι συγκενησ τους απο τον τροπο που θα σου φερονται......
οχι σαν αυτα που τραβιξα περιση στην κερκυρα.


ρε ουστ που θα ξαναπαω εκει. λερος και παλι λερος.
φετος λεγαμε με την κατερινα να παμε να την δει γιατι μονο απο εμενα εχει ακουση να μηλαω και να την πενευω αλλα παλι δεν εκατσε.
αντε να δουμε του χρωνου.
δεν σου ευχομε να περασεις καλα ...
ειμαι συγουρος για αυτο δεν υπαρχει περιπτοση να μην περασεις καλα.....

υγ αφου εγω σκευτικα να κλησο θεση στο τρελαδικο για να μπορο να πιγενω στην λερο.

πυξιδας990
30/07/2012, 12:54
δεν θυμαμε ονοματα αλλα εκει που πιανει το καραβι εχει ενα καφε μπαρ. νομιζω κινεζος λεγετε αυτος διοργανονει και ραλι με ταχυπλοα κλπ. τα βραδια εχει μουσικουλα και δουλευει σαν κλαμπακι. αλλα και γυρο στο λιμανη εχει στα στενακια αρκετα κλαμπακια.
για φαγιτο στο πισο μερος του νησου στα αλιντα. φτινα και καλα. ειναι ενα μαγαζι που ειναι του δημου και το νοικιαζουν για εστιατοριο. τελευταια το ειχε μια κυρια με τουσ γιους της.
μηλαμε η γυναικα ειναι μαγηρισα.
γενικα η λερος λογο οτι εχει γραμμενουν εκει που δεν πιανει μελανι τους ξενους τουριστες εδω και πολλα χρωνια προσεχει την ποιοτητα του φαγιτου αλλα και του σερβις, και εκτιμα ιδιετερα τους ελληνες τουριστες.
εγω εχω παει για δουλια εκει και χημωνα και καλοκαιρι και ειναι το μονο νησι που δεν ειχα παραπονο ποτε απο τιποτε.
απο κοσμο? απο παραλιες? απο φαγιτο?
ολα τελια φιλε .
ακομα και εαν εχει 10 μποφορ το αιγαιο εσυ θα βρης μια παραλια που δεν θα φυσαει καθολου θα ακουμπας την πλατη σου στο δεντρο και τα ποδια σου θα ειναι στο νερο.
θα πηγενεις σε καποιο μαγαζι για να ψωνισεις και θα εσθανεσε οτι εισαι συγκενησ τους απο τον τροπο που θα σου φερονται......
οχι σαν αυτα που τραβιξα περιση στην κερκυρα.


ρε ουστ που θα ξαναπαω εκει. λερος και παλι λερος.
φετος λεγαμε με την κατερινα να παμε να την δει γιατι μονο απο εμενα εχει ακουση να μηλαω και να την πενευω αλλα παλι δεν εκατσε.
αντε να δουμε του χρωνου.
δεν σου ευχομε να περασεις καλα ...
ειμαι συγουρος για αυτο δεν υπαρχει περιπτοση να μην περασεις καλα.....

υγ αφου εγω σκευτικα να κλησο θεση στο τρελαδικο για να μπορο να πιγενω στην λερο.
+990 τετοια θελω να ακουω

ggs
30/07/2012, 14:51
Η αγία Μαρινα έχει την περισσότερη νυχτερινή ζωή με πολλά κλαμπακια και μπαράκια…
Και σε αλλά μέρη όπως το Παντελι ,και τα αλιντα υπάρχουν νυχτερινά μαγαζιά από lounge bar μέχρι βαριά ελληνικά..

Προσοχή , δεν είναι Πάρος ή Μύκονος …

Παραλίες τώρα έχει για όλα τα γούστα …. Από απομονωμένες μέχρι τίγκα ξαπλώστρα….
Αλιντα , παντελι , ξηροκαμπος , γουρνα , πλεφουτης κ.α.

Όλες αχούν εύκολη πρόσβαση και μπορείς να τις γυρίσεις και να αράξεις σε όποια γουστάρεις…

Φαί έχει καλό και καλύτερο…. Στα τουριστικά εχει καλό φαγητό και στα όχι τόσο τουριστικά καλύτερο…

Γενικά , πολλά μαγαζιά στο νησί επειδή δουλευθούν και τον χειμώνα (μιας και εχει πολλούς μόνιμους κατοίκους) έχουν καλή ποιότητα …
Γύρνα , ρώτα τους ντοπιους και θα περάσεις καλά…

ΥΓ αν ασχολείσαι με καταδύσεις ή ψαροντουφεκο θα βρεις τον παράδεισο σου…
Την τετάρτη φεύγω για δεύτερη χρονιά για Λέρο … (όχι ρε δεν πάω για θεραπείες ):lol:

265206

daz
30/07/2012, 18:10
Ιδανικός προορισμός για απόλυτα ήρεμες διακοπές χωρίς να σου λείψει τίποτα.

Όλο το νησί είναι πολύ μικρό, δεν θα αργήσεις να ανακαλύψεις τα πάντα.

Προσοχή μη πατήσεις κανένα χταπόδι όπως θα μπαίνεις στην θάλασσα! ;)


265231

πυξιδας990
30/07/2012, 22:22
με φτιαχνεται παιδια,ευχαριστω

siraxanz
30/07/2012, 23:06
με φτιαχνεται παιδια,ευχαριστω

Κουφάλα Πυξίδα, πάλι στα extreme πάμε ε???? Ρ:

Lioulios
31/07/2012, 00:26
Καλές διακοπές να έχεις μαν .

....Ζηλεύω .

πυξιδας990
31/07/2012, 11:30
Κουφάλα Πυξίδα, πάλι στα extreme πάμε ε???? Ρ:

ε..φετος ειμαι σε αλλη διασταση

πυξιδας990
31/07/2012, 11:31
Καλές διακοπές να έχεις μαν .

....Ζηλεύω .

ελπιζω και για σενα το καλυτερο

tamar
31/07/2012, 14:20
Επίσης μην παραλέιψεις να επισκεφτείς την εκκλησία της Αγίας Ματρώνας στο Παρθένι όπου έχει αγιογραφηθεί με μοναδικό τρόπο από εξόριστους πολιτικούς κρατούμενους. Πρέπει να αξίζει επίσης το Πολεμικό Μουσείο (δεν το είχα πετύχει ανοικτό) που αναφάρεται στη Μάχη της Λέρου το 1943.
Καλά να περάσεις...
:wave2:
265344

ggs
31/07/2012, 14:59
Επίσης μην παραλέιψεις να επισκεφτείς την εκκλησία της Αγίας Ματρώνας στο Παρθένι όπου έχει αγιογραφηθεί με μοναδικό τρόπο από εξόριστους πολιτικούς κρατούμενους. Πρέπει να αξίζει επίσης το Πολεμικό Μουσείο (δεν το είχα πετύχει ανοικτό) που αναφάρεται στη Μάχη της Λέρου το 1943.
Καλά να περάσεις...
:wave2:
265344

σωστος....
Το μουσείο έχει πολύ ενδιαφέρον και , άμα κάνεις καμιά ανακατασκευή , μπορείς να βρεις και σπάνια ανταλλακτικά…:lol:

http://www.leros-museums.gr/tunnel/

265347

265346



Επίσης , αν θες να ανατριχιάσεις από την κορφη ως τα νύχια πρέπει να βρεις τρόπο να επισκεφτείς τα ΛΕΠΙΔΑ !!!
Στα λεπιδα υπάρχουν τα παλιά κτήρια-φαντασματα του μεσοπόλεμου που «φιλοξενούσαν» τους αρρώστους μέχρι την δεκαετία του 80 που ξέσπασε το σκάνδαλο και εγκαταλείφτηκαν άμεσα ….
Μέσα στα κτήρια υπάρχουν ακόμη οι σκοτεινοι θάλαμοι , τα κρεβάτια με τις αλυσίδες ,τα τραπέζια και γενικα η…. ατμόσφαιρα του κολαστηρίου…
Όμως , στο να τα δεις είναι ΠΟΛΥ δύσκολο μιας και σήμερα στην ίδια περιοχή είναι μέρος του σημερινού ψυχίατρου που στεγάζεται σε πιο σύγχρονα κτήρια (με πτέρυγες και τοξικοεξαρτημένων) ,αλλά είναι και ΒΑΣΗ του Π/Ν….
Η είσοδος απαγορεύεται στους πάντες και φυσικά η φωτογράφηση…
ο μόνος τρόπος για να μπεις είναι να πιάσεις φιλίες με ντόπιους οι οποίοι σχεδόν όλοι δουλεύουν ή γνωρίζουν κάποιον που δουλεύει στο ψυχιατρείο…
θα πρέπει να μπείτε μαζί και με αυτοκίνητο…. Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση οι φωτο απαγορεύονται…..

πυξιδας990
31/07/2012, 17:05
για κοιτα τι μαθαινεις,πολυ εδιαφερον ολα αυτα,ευχαριστω παιδια.πολεμικο μουσειο σιγουρα και παλιο ψηχιατριο βλεποντας και κανοντας.Αγιας ματρωνας υποψιν.

golden arian
31/07/2012, 23:27
Επειδή βλέπω ότι αρκετοί έχετε πάει στην Λέρο, για πόσες μέρες χαλάρωσης είναι το νησί?

siraxanz
01/08/2012, 16:18
για κοιτα τι μαθαινεις,πολυ εδιαφερον ολα αυτα,ευχαριστω παιδια.πολεμικο μουσειο σιγουρα και παλιο ψηχιατριο βλεποντας και κανοντας.Αγιας ματρωνας υποψιν.

Καλά να περάσεις φιλαράκι, αμα πας!!!!

menos
01/08/2012, 22:14
Τελευταία φορά που ήμουν εκεί ήταν το 1995 (φαντάρος) για 1 χρόνο.
Το πιο κατάλληλο νησί για να βρείς την γαλήνη σου και φυσικά να πιείς και ενα ποτάκι παραπάνω..
Ολα αυτά φυσικά απο αναμνήσεις πρίν απο 17 χρόνια.
Αν σου έρθει και κανάς τρελλός, θα γουστάρετε παρέα, να είσαι σίγουρος!:wave2:

daz
02/08/2012, 08:21
Επειδή βλέπω ότι αρκετοί έχετε πάει στην Λέρο, για πόσες μέρες χαλάρωσης είναι το νησί?

Εξαρτάται τι θέλεις απ' τις διακοπές σου. Το βαριέσαι αυτό?

265563

Βαριέσαι τον ήλιο και την Θάλασσα? Αν ναι, προορισμοί όπως η Ελαφόνησος και η Λέρος δεν είναι για σένα. Προτίμησε κάτι σε Στούπα η οποία έχει τα πάντα. Γραφικά ψαροχόρια, ξακουστές παραλίες, διαδρομές στον Ταύγετο και στην Μάνη, καλό φαγητό και είναι και φθηνή. (όχι κλαμπ δεν έχει μην ανησυχείς) :lol:

nathair
04/08/2012, 07:13
Τελευταία φορά που ήμουν εκεί ήταν το 1995 (φαντάρος) για 1 χρόνο.
Το πιο κατάλληλο νησί για να βρείς την γαλήνη σου και φυσικά να πιείς και ενα ποτάκι παραπάνω..
Ολα αυτά φυσικά απο αναμνήσεις πρίν απο 17 χρόνια.
Αν σου έρθει και κανάς τρελλός, θα γουστάρετε παρέα, να είσαι σίγουρος!:wave2:

Πωπωπω, 92-93, στο κλιμάκιο διαβιβάσεων στο διοικητήριο μέσα ήμουν εγώ, απόσπαση από Καρέα...Μετά το καλοκαίρι ήτανε τόσο βαρετά, που κανείς δεν ήθελε καν να βγεί έξοδο, ευτυχώς που μας φέρνανε σουβλάκια delivery...