PDA

View Full Version : Φωτογραφική μηχανη (help needed)



Σελίδες : [1] 2

Sapadak
31/07/2012, 13:53
Γνωριζει κανεις να με διαφωτισει 2 πραγματακια
Εχω καταληξει σε 3 μηχανες (compact)

Τις παραθετω με σειρα κοστους
Μεταξυ των 3 γουσταρω μια περισσοτερο, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος μιας και ασχετος με το θεμα

Canon IXUS 115 (http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/IXUS_115_HS/)

Canon IXUS 220 (http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/IXUS_220_HS/)

Nikon S6300 (http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26335/COOLPIX-S6300.html)


Αν υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι τα 160-170 ευρω ευχαριστως να την ακουσω, με τη μόνη προυπόθεση να "γραφει" βιντεο σε HD

el_hymador
31/07/2012, 14:04
Θες ντε και καλά Full HD ή σου κάνει και το HD στο video;

nik0las
31/07/2012, 14:14
Αν σε ενδιαφέρει το video παίρνεις μία από τις δύο canon που έχουν και slow motion.
H nikon έχει 10 x zoom που προσωπικά νομίζω ότι είναι μεγάλο αβαντάζ για μια compact φωτογραφική μηχανή.
Τώρα όσο αφορά την ποιότητα ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που είναι εξαιρετικές και οι δύο εταιρίες.
Δες τι θέλεις πιο πολύ και καλορίζικη.

Τσέκαρε και αυτή (http://www.skroutz.gr/s/260606/Pentax-Optio-W90.html) που είναι κομμάτι πιο ακριβή αλλά αντέχει.

@ngelos
31/07/2012, 14:20
Γνωριζει κανεις να με διαφωτισει 2 πραγματακια
Εχω καταληξει σε 3 μηχανες (compact)

Τις παραθετω με σειρα κοστους
Μεταξυ των 3 γουσταρω μια περισσοτερο, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος μιας και ασχετος με το θεμα

Canon IXUS 115 (http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/IXUS_115_HS/)

Canon IXUS 220 (http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/IXUS_220_HS/)

Nikon S6300 (http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26335/COOLPIX-S6300.html)


Αν υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι τα 160-170 ευρω ευχαριστως να την ακουσω, με τη μόνη προυπόθεση να "γραφει" βιντεο σε HD

Μεταξύ των Canon,την 115...Έχει καλύτερο zoom,και αν κρίνω από την μικρότερη οθόνη και το φθηνότερο υλικό θα έχει και κατά πολύ χαμηλότερη τιμή...

Μεταξύ όλων την Nikon,αλλά προς Θεού...όχι σε αυτό το χρωματάκι,αλλιώς η πρώτη φωτό που θα βγάλεις θέλω να είναι εσύ με τσαχπινιά μόλις έχεις ανοίξει το κουτί της...

Η Canon θα είναι καλύτερη σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού λόγω Lens f/-numberε,αλλά υστερεί κατά πολύ σε ζουμ ενώ έχουν και τον ίδιο αισθητήρα.Nikon έχει και manual εστίαση κάτι που δν αναφέρεται στην Canon καν.Η Nikon είναι χειρότερη αν έχεις σκοπό να καταπιαστείς με την φωτογράφιση του μικρόκοσμου,αλλά δν νομίζω να σε ενδιαφέρουν τα μάτια ενός μυρμιγκιού ας πούμε οπότε και πάλι μια χαρά θα είσαι με τα 10cm minimum focus distance.Έχει και πιο γρήγορο κλείστρο...
Όλα Nikon λέμε!!!

:wave2:

Sapadak
31/07/2012, 14:52
Θες ντε και καλά Full HD ή σου κάνει και το HD στο video;

Ναι θα ηθελα το Full HD μιας και οπως μπορεις να φανταστεις δεν εχω και καμερα.
Δε ξερω τι διαφορα θα δω στο video μεταξυ Full και "απλου" HD οπως γραφει μια φωτογραφικη μηχανη αλλα θα ήθελα την επιλογη.
Εχει καποια καλη προταση σε HD?


Αν σε ενδιαφέρει το video παίρνεις μία από τις δύο canon που έχουν και slow motion.
H nikon έχει 10 x zoom που προσωπικά νομίζω ότι είναι μεγάλο αβαντάζ για μια compact φωτογραφική μηχανή.
Τώρα όσο αφορά την ποιότητα ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που είναι εξαιρετικές και οι δύο εταιρίες.
Δες τι θέλεις πιο πολύ και καλορίζικη.

Τσέκαρε και αυτή (http://www.skroutz.gr/s/260606/Pentax-Optio-W90.html) που είναι κομμάτι πιο ακριβή αλλά αντέχει.

Η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερει το βιντεο (γιαυτο και ολες φουλ HD)
Δεν ειμαι σιγουρος ποσο ευκολοχρηστο ειναι το 10x ζουμ, σε συνθηκες "χεριου".(αν και σκεφτομαι κανα μικρο τριποδακι)

Μαρεσει το μεταλλικο σωμα των κανον ειναι η αληθεια

Καλη χρηση η Πενταξ αλλα δε θελω να διαθεσω τοσα αυτη τη στιγμη.
Το οτι δε κοιταω για μηχανες των 70 ευρω μου ειναι πολυ δυσκολο να το χωνεψω και αρχισα να διαβασω για μεγεθη αισθητηρα, CMOS, CCD κτλ κλτ για να δικαιολογησω στο μυαλομ τις ακριβοτερες :lol:


Μεταξύ των Canon,την 115...Έχει καλύτερο zoom,και αν κρίνω από την μικρότερη οθόνη και το φθηνότερο υλικό θα έχει και κατά πολύ χαμηλότερη τιμή...

Μεταξύ όλων την Nikon,αλλά προς Θεού...όχι σε αυτό το χρωματάκι,αλλιώς η πρώτη φωτό που θα βγάλεις θέλω να είναι εσύ με τσαχπινιά μόλις έχεις ανοίξει το κουτί της...

Η Canon θα είναι καλύτερη σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού λόγω Lens f/-numberε,αλλά υστερεί κατά πολύ σε ζουμ ενώ έχουν και τον ίδιο αισθητήρα.Nikon έχει και manual εστίαση κάτι που δν αναφέρεται στην Canon καν.Η Nikon είναι χειρότερη αν έχεις σκοπό να καταπιαστείς με την φωτογράφιση του μικρόκοσμου,αλλά δν νομίζω να σε ενδιαφέρουν τα μάτια ενός μυρμιγκιού ας πούμε οπότε και πάλι μια χαρά θα είσαι με τα 10cm minimum focus distance.Έχει και πιο γρήγορο κλείστρο...
Όλα Nikon λέμε!!!

:wave2:

Η 115 εχει μικροτερο ζουμ (οπτικο).
Και οι 2 εχουν μεταλλικο σασι, και η μονη διαφορα που μπορεσα να δω στα σπεκς ειναι η μικροτερη οθονη της 220 (αλλα με ιδιο πιχελ ντενσιτυ) που καταλαβαινω οτι θα εχει καλυτερη απεικονιση. Επισης η μικροτερη οθονη θα εχει και μικροτερη καταναλωση μπαταριας λογικα.
Η διαφορα στο κοστος συμφωνα με το skroutz ειναι 10 ευρω


Δε ξερω γιατι αλλα "γερνω" προς τις canon.

Η Νικον μαλλον εχει πλαστικο σασι?Δεν το ειδα να αναγραφετε καπου (???)
Επισης κατι σημαντικο να γνωριζει καποιος.
Στις Κανον λεει για το βιντεο


Movie Length
(Full HD & HD) Up to 4 GB or 10 min. 00 sec.
(L and M) Up to 4 GB or 1 hour²
(Super Slow Motion Movie) 30 sec.


Στη Νικον δε βρισκω καποια τετοια πληροφορια

@ngelos
31/07/2012, 15:02
Αν οι Canon είναι φθηνότερες καλά κάνεις και γέρνεις,διαφορετικά "στραβός ο γιαλός-στραβά αρμενίζουμε"...Η Nikon είναι καλύτερη!

Καλές αγορές.

Sapadak
31/07/2012, 15:10
Η Nikon είναι καλύτερη!

Καλές αγορές.

Μας έσκισες :D

Ευχαριστω για το χρονο παιδες

@ngelos
31/07/2012, 15:12
Μας έσκισες :D

:D


Ευχαριστω για το χρονο παιδες

:beer:

freco
31/07/2012, 15:23
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Πρόσεξε γιατί μπορεί η φωτογραφική να γράφει FULL HD video αλλά να έχει άλλους περιορισμούς.
Πχ η δική μου γράφει απίστευτο βίντεο αλλά μετά από κάποιο χρόνο δεν γράφει ήχο.
Πρόσεξε τυχόν περιορισμό στο μέγεθος του παραγόμενου αρχείου (συνήθως είναι τεράστιο αν είναι FULL HD).
Άλλος περιορισμός είναι κατά την καταγραφή βίντεο να χάνεις τη λειτουργία του zoom. Να μην έχεις zoom δηλαδή.
Μπορεί να υπάρχουν και άλλα, αυτά μου έρχονται τώρα. Γενικά να είσαι ψυλιασμένος με τα ηλεκτρονικά. Ένα γράμμα στα χαρακτηριστικά και αλλάζει άρδην το προϊόν.
Και φυσικά δεν έβαλαν οι εταιρίες δυνατότητα FULL HD video στις φωτογραφικές για να καταργήσουν τις βιντεοκάμερες που βγάζουν οι ίδιες. Think about it.;)

Sapadak
31/07/2012, 15:27
Και φυσικά δεν έβαλαν οι εταιρίες δυνατότητα FULL HD video στις φωτογραφικές για να καταργήσουν τις βιντεοκάμερες που βγάζουν οι ίδιες. Think about it.;)

Ευχαριστω για τη παρατηρηση.
Ηδη στις canon εχω δει οτι γραφει "μονο 10 λεπτα ή 4gb στο Full HD"
Σth Νικοn δε βρισκω να λεει κατι τετοιο πουθενα και μΕ κανει εντυπωση :)
Αυτη ακριβως ειναι η σκεψη μου οτι οι ιδιες εταιριες βγαζουν και καμερες, τι θα κανουν θα τις καταργησουν απο εσωτερικο ανταγωνισμο :)

freco
31/07/2012, 16:17
Ευχαριστω για τη παρατηρηση.
Ηδη στις canon εχω δει οτι γραφει "μονο 10 λεπτα ή 4gb στο Full HD"
Σth Νικοn δε βρισκω να λεει κατι τετοιο πουθενα και μΕ κανει εντυπωση :)
Αυτη ακριβως ειναι η σκεψη μου οτι οι ιδιες εταιριες βγαζουν και καμερες, τι θα κανουν θα τις καταργησουν απο εσωτερικο ανταγωνισμο :)

:wave2:

Πιθανόν να το ξέρεις αλλά θα το γράψω μήπως και δεν το ξέρει κάποιος. Πριν αγοράσεις ρίξε μια ματιά στο www.scroutz.gr. Πολλές φορές θα σε εκπλήξουν οι διαφορές που παίζουν στις τιμές. Εγώ γλύτωσα 250 ευρώ σε TV 40 ιντσών αρχικής αξίας 1750 ευρώ παλιότερα.
Α... και δεν είσαι υποχρεωμένος να ψωνίσεις online. Στα περισσότερα μαγαζιά, στην ίδια τιμή το παίρνεις κι αν πας από εκεί.

sniper
31/07/2012, 16:20
Αφού είσαι άσχετος, πάρε την πιο απλή απ' όλες... :winka:

:smokin:

MG-KTiNoS
31/07/2012, 16:36
-ρε έχω και γω μια σόνι που θέλω να ξεφ...
:lol:

να πουλήσω ενδιαφέρεσαι?
:lol:


-χωρίς πολλά λεφτά -
:D

Sapadak
31/07/2012, 16:46
-ρε έχω και γω μια σόνι που θέλω να ξεφ...
:lol:

να πουλήσω ενδιαφέρεσαι?
:lol:


-χωρίς πολλά λεφτά -
:D


:lol:

Για στειλε μοντελο να κανω μια βολτα να δω σπεκς

thanx

road spirit
31/07/2012, 17:26
Στη κατηγορία των compact, μεταξύ canon και nikon προτιμάς τις πρώτες. Η canon κερδίζει παντού, δεν υπάρχει συγκριτικό τεστ (εγω τουΛάστιχον δεν δει) που να βγάζουν συνολικά καλύτερη μια νίκον κόμπακτ απο την αντίστοιχη κάνον.
Ένα σημείο που οι κόμπακτ νίκον χάνουν πολύ είναι η ευχρηστία. Έχουν πιο πολύπλοκα μενού συγκριτικά με κάνον ...

Μεταξύ των δυο κάνον, την 2η λόγω φακού. Η άλλη διαφορά είναι ότι μπορεί να τραβήξει με λίγο πιο γρήγορη ταχύτητα κλείστρου.

Στο τομέα του Full HD video: μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο απο φωτογραφικές σε αυτό το κόστος. Μπορεί η εικόνα να είναι καλή όσο η κάμερα είναι ακίνητη ή όσο το θέμα σου είναι ακίνητο, αλλά μόλις μπεί η κίνηση στο παιχνίδι η ποιότητα της εικόνας πάει περίπατο σε βαθμό που το HD πρακτικά είναι άχρηστο.

Αν προτεραιότητα σου είναι το βίντεο πάρε πραγματικό camcorder σε αυτά τα χρήματα, καμιά φωτογραφική ίδιου κόστους δεν το φτάνει (δεν εστιάζουν έυκολα, όταν κάνεις ζουμ αυτό ακούγεται στον ήχο που γράφει και άλλα πολλά).

Ρίξε μια ματιά σε τεστ στο dpreview.com, αν και κάποια πράγματα ειδικά σε μετρήσεις "εργαστηριακές" μην τα παίρνεις της μετρητοίς ... (πχ σαν τρωγόμαστε εδώ μέσα στο μοτοφλόρουμ για το αν η Α μοτό που κάνει 100άρι σε 3,9 sec είναι καλύτερη απο την Β που το κάνει σε 3,92 ένα πράμα ...)

el_hymador
31/07/2012, 17:27
Οι φωτογραφικές μηχανές που προορίζονται για την αγορά της Ευρώπης, έχουν περιορισμούς στο video, συνήθως σε ότι αφορά στη διάρκεια που μπορουν να καταγράψουν αδιάκοπα ένα clip, και αυτό λόγο του ότι σε αντίθετη περίπτωση χαρακτηρίζονται ως βιντεοκάμερες και δασμολογούνται διαφορετικά (ηλίθιο, αλλά έτσι είναι). Το "πρόβλημα" αυτό ξεπερνιέται πολύ απλά... ξαναπατάς το rec και έχεις άλλα 5 λεπτά video στη διάθεση σου. Τώρα αν δεν φτάνουν σε κάποιον τα 5 λεπτά συνεχούς καταγραφής, δεν υπαρχει λόγος να αγοράσει φωτογραφική, ας ψαχτεί για βιντεοκάμερα. Από εκεί και έπειτα Full HD θεωρείται το video ανάλυσης 1920 Χ 1080 pixels και HD το video ανάλυσης 1280 Χ 720 pixels. Aν κάποιος δεν αναπαράγει τα video του σε super duper τηλεόραση και απλά τα βλέπει στην οθόνη του pc, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για Full HD video.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για μια φωτογραφική με HD βίντεο, τα μοντέλα είναι πολύ περισσότερα και οι τιμές ακόμα χαμηλότερες. Σε αυτή την κατηγορία φωτογραφικών που ψάχνεις μην περιμένεις μεγάλες διαφορές, όλες πάνω κάτω τα ίδια κάνουν και την ίδια ποιότητα φωτογραφιών βγάζουν. Μια πολύ καλή μηχανούλα με 12 Χ οπτικό ζουμ και στερεοφωνική εγγραφή ήχου στο video (HD) είναι αυτή: http://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_sx130is την βρίσκεις γύρω στα 130 ευρώ και έχει όλα τα καλούδια, είναι μια πολύ καλή και τίμια πρόταση.

Αλλά μιας που καλοκαίρι έχουμε και μιας που μηχανή οδηγάς (υποθέτω) γιατί δεν κοιτάς για μια αδιάβροχη μηχανή; Εκτός του ότι θα το καταδιασκεδάσεις με υποβρύχιες φωτογραφήσεις και υποβρύχια βίντεο, τα μοντέλα αυτής της κατηγορίας είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν σε κραδασμούς, πτώσεις, σκόνες. υψηλές - χαμηλές θερμοκρασίες κτλ- κτλ... θα την έχεις πεταμένη μέσα στο tank bag ή στο τσαντάκι μέσης και όλα οκ, άσε που δεν θα φοβάσαι για άμμους και αλάτια στην παραλία τώρα και για βροχές και χιόνια το χειμώνα.

Τέτοιες μηχανές βγάζουν οι περισσότερες εταιρείες, βέβαια τα φετεινά μοντέλα πάνε στα 300+ ευρώ αλλά μπορείς να βρεις προηγούμενα μοντέλα (στα @@δια σου) σε τιμές που παίζουν στο budget σου... μερικά μοντελάκια που βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο:

http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=1_19&products_id=3185
http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=1_19&products_id=3275
http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=1_19&products_id=2603

Απ΄όσο ξέρω βγάζουν επίσης η Sony η Pentax και η Canon τέτοιου τύπου compact, ψάξτο, είχα μια αδιάβροχη Powershot D10 και το έχω σκυλομετανιώσει που την πούλησα γαμότο!

Pardalotzatziki
31/07/2012, 17:31
Γνωριζει κανεις να με διαφωτισει 2 πραγματακια


Να προτεινω κατι αλλο;
Panasonic και τα μυαλα στα καγκελα...και 10.000 watt στα καγκελα...

Πριν 4 χρονια αγορασα την FX-35.....απιστευτες φωτο, αψογο βιντεο.....
Οχι HD, αλλα ηχος και εικονα τα σπανε...
Το καταλαβες και μονος σου οτι φωτογρ. μηχανες ειναι, οποτε δεν κανουν τη δουλεια της καμερας στο βιντεο. Το αντιστροφο για τισ βιντρεοκαμερες.
Θα εχει καποια μειον στο βιντεο. Αν συγκρινεις HD με HD θα δει διαφορα....αλλοι φακοι πρωτα απο ολα...
Τωρα κυκλοφορει η FX-40 νομιζω.... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564337
Μην σκεφτεσαι τα λεφτα, το καλο μια φορα το αγοραζεις....ειναι αψογες.....Βιντεο εως 15 λεπτα αλλα προσωπικα μου αρεσει γιατι κανω ετοιμα κλιπακια αντι να γραφω σα μαλακας 1 ωρα...και μετα κοψε-ραψε
Αν θες δειγμα βιντεο για να ακουσεις και ηχο...εδω....
Ξανατονιζω ..ΔΕΝ ειναι βιντεοκαμερες...σαν να ζητας απο MV Agusta να παει χωμα....παει μπουσουλωντας...
http://www.youtube.com/user/pardalotzatziki/videos

Το θεμα του ζουμ? Μαπα το καρπουζι....σε ολες τις εταιριες....
φροντισε το 99% των φωτο να ειναι χωρις ζουμ...οσο ζουμαρεις μεγαλωνεις τα Pixel...μιλαμε για αυτοματες μηχανες με μικρους φακους...
Πολυ καλο ειναι το intelligent Auto που χρησιμοποιει ολα τα συστηματα με ενα κουμπι...αλλιως εχεις επιλογη manual...αυτο για τις φωτο...
Επισης κατι πολυ καλο, αλλα δουλευει μονο του..... σε ορισμενες συνθηκες φωτο μπορει να κρατησει ανοιχτο το φακο εως και 8 δευτερα...το πετυχα σε πανσεληνο...
Οσο για την Panasonic φτιαχνει αθανατα προϊοντα.............και δεν μιλαω τυχαια μετα απο 5 χρονια πωλητης σε καταστημα τεχνολογιας
Κι ας με απολυσανε......αυτοι χασανε...
Τι αλλο θες πια? 200 σελιδες manual εχει...θα διαβαζεις και κατι στις διακοπες...εγω ακομα διαβαζω....γιατι τα ξεχναω...
Παρε και φωτο απο φεγγαρι...

el_hymador
31/07/2012, 17:37
Στη κατηγορία των compact, μεταξύ canon και nikon προτιμάς τις πρώτες. Η canon κερδίζει παντού, δεν υπάρχει συγκριτικό τεστ (εγω τουΛάστιχον δεν δει) που να βγάζουν συνολικά καλύτερη μια νίκον κόμπακτ απο την αντίστοιχη κάνον.


Aυτό είναι αλήθεια, η Nikon στις compact είναι χάλια!

υ.γ. ...βέβαια στις σοβαρές κατηγορίες, δίνει ξύλο σε όλους... :D

Pardalotzatziki
31/07/2012, 17:38
Και αυτη..κοιτα τι γινεται εδω.....ημουνα στο ιδιο περιπου σημειο με την προηγουμενη φωτο...
Ακουω αυτοκινητο να κατεβαινει....παταω το κουμπι ελαχιστα λιγο πριν περασει το αυτοκινητο...
Η μηχανη κανει φωτομετρηση απο το φεγγαρι....2 μετρα πριν μπει το αυτοκινητο στο πλανο παταω να βγει η φωτο...
Και γραφει φεγγαρι και τα φωτα του αυτοκινητου...
Επισης μου φωτιζει και τα δεντρα δεξια και το δρομο...
Οχι η φωτο του αιωνα, αλλα εμενα μου αρεσει πολυ...
Με τριποδακι παντα...

Pardalotzatziki
31/07/2012, 17:48
...γιατί δεν κοιτάς για μια αδιάβροχη μηχανή;


Αν δεχτει τον περιορισμο τα χαλια φακου με ελαχιστη κινηση και μπολικο ψηφιακο ζουμ...ναι...

Sapadak
31/07/2012, 19:53
Ωχ μπλέξαμε :lol: :lol:
χμμ
και νομιζα οτι ειχα καταληξει ρε γμτ :lol:


Να τα παρω ενα ενα
Δεν θελω φωτογραφικη για να τραβαω βιντεο συνεχεια, απλα θελω να εχει τη δυνατοτητα να τραβαει και αν ειναι δυνατον το καλυτερο δυνατο.
Βεβαια αυτο που λες χυμαδορ εχει μια βάση μιας και δεν εχω φουλ HD τιβι, ουτε σκεφτομαι να παρω στο συντομα.

Αδιαβροχη ή ανθεκτική σε κακομεταχειρίση δε το κοιταώ καθολου για το λόγω οτι "ψειριασης" γενικα του ιδιοκτήτη δε θα τη χρησιμοποιήσω.
ΑΝ καποια στιγμή θελησω να βγαλω μερικές στη θαλασσα, ισως τοτε δω για καμια budget ή ακομα και μεταχειρο (αν και παιζει και αδιαβροχη θηκη)

Αυτό για τις νικον που λέτε μαλλον με ζζζμπρώχνει προς κανον μερια (220 HS)

Παρδαλοτζατζικι σε ευχαριστω πολυ αλλα δε θελω να ξεφυγω πανω απο 150 ευρω (και η νικον ηταν εξαιρεση στο λόγω του μεγάλου οπτικού ζουμ και των 30fps στα 1920*1080)


Θα ρίξω και μια ματια σε "απλες" HD να δω ποσο κάτω παίζουν οι τιμες.

:wave2:

ego_o_idios
31/07/2012, 21:11
vasika opia ke an paris simera 8a ine ta skoupidia tou avrio to poli se kana xrono 8a ine petameni se kana ntoulapi ke den 8a kani tipota apo osa kanoun i kenouries tis epomenis xronias...
meta i canon exoun psixro xromatismo sto apotelesma tis foto
i nikon kostan mitson :lol:
nikon telos panton sto xromatiko apotelesma vgazoun mia apoxrosi matsentas pou ine diskolo na tin kseforto8is

tora ama akous kolimenous nikon na ine ke as min doulevi i canon na ine ke as min pigeni ta pedia sxolio akri den 8a vgalis

iparxoun oi fanatiki pantos ke se afton ton tomea

ego 8a sou protina mias ke ime tis doulias ke skeftome tin tsepi mas na pas na dis ti pezi apo pentax pou ine ftines ke ipo8eto na tin kanis tou xronou den 8a se niazi

pantos se compact mixanes ton pio ekseligmeno sensora to exi i olimpus ke den tis vgeni tipota se aftin tin katigoria

Sapadak
31/07/2012, 21:58
ego 8a sou protina mias ke ime tis doulias ke skeftome tin tsepi mas na pas na dis ti pezi apo pentax pou ine ftines ke ipo8eto na tin kanis tou xronou den 8a se niazi

pantos se compact mixanes ton pio ekseligmeno sensora to exi i olimpus ke den tis vgeni tipota se aftin tin katigoria

Κοιτα πολλες φορες σκεφτηκα να παρω μια με 50-70 ευρω και να τελειωνει το παραμυθι.
Αλλα δε μπορεί ρε γμτ κατι καλυτερο θα εχουν αυτες που κοστιζουν διπλασια σχεδον

Εχεις καποια πενταξ στο μυαλο σου να μου προτείνεις να δω?
Αυτό για τις ολυμπους δε το ξερω.
Σε ολα τις τα μοντελα ή σε καποιες(ακριβες) σειρες?

ego_o_idios
31/07/2012, 22:17
Κοιτα πολλες φορες σκεφτηκα να παρω μια με 50-70 ευρω και να τελειωνει το παραμυθι.
Αλλα δε μπορεί ρε γμτ κατι καλυτερο θα εχουν αυτες που κοστιζουν διπλασια σχεδον

Εχεις καποια πενταξ στο μυαλο σου να μου προτείνεις να δω?
Αυτό για τις ολυμπους δε το ξερω.
Σε ολα τις τα μοντελα ή σε καποιες(ακριβες) σειρες?

http://www.skroutz.gr/s/328600/Pentax-Optio-S1.html

olympus asto fevgoume poli ala den pezonte

el_hymador
31/07/2012, 22:19
Σου ξαναλέω πως ότι και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία είναι μια από τα ίδια. Λίγο καλύτεροι αισθητήρες από αυτους των κινητών τηλεφώνων (όχι πάντα) και ένα σωρό άχρηστες gadgetiές για να ανεβάζουν την τιμή... πέραν του οπτκού zoom που μπορεί να βολέψει (το καλύτερο zoom είναι τα πόδια μας βέβαια) ακόμα και οι φακοί είναι της σειράς και το να ψάχνεις περισσότερο τα χαρακτηριστικά τους, είναι μάταιος κόπος.

Αν έισαι εξοικιωμένος με το e-bay, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://stores.ebay.de/OlympusMarket_Digital-Kameras/_i.html?_fsub=2&_sid=230374705&_trksid=p4634.c0.m322

Eίναι το στοκ του ευρωπαϊκού κέντρου της Olympus και μπορείς να βρεις φωτογραφικές μηχανές σε τιμές ξεφτίλα. Πρόκειται για εκθεσιακά κομμάτια ή για μηχανές απο αντικατάσταση οι οποίες έχουν επικευαστεί από την Olympus και καλύπτονται από πανευρωπαϊκη επίσημη εγγύηση. Ξέρω πολλούς Olympusάκιδες που έχουν ψωνίσει πολλές φορές από εκεί και δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα... οι τιμές είναι πραγματικά πολύ χαμηλές!

Τώρα αν θες πραγματική μηχανή και όχι μια μ@λ@κι@, τσέκαρε τις PEN E-PL1 & E-PL2 στο link που σου έδωσα. Έιναι κανά 50άρι πιο ακριβές από το budget σου αλλά δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με τις compact και τις bridge. Πρόκειται για σοβαρότατες μηχανές οι οποίες μπορουν να βγάλουν εκπληκτικές φωτογραφίες και υπερτερουν κατά κράτος έναντι των compact σε όλους τους τομείς. 200 ευρώ για τέτοια μηχανή είναι ληστεία τη στιγμή που advanced compact αγγίζουν το 300αρι! Αυτό στο προτείνω βέβαια αν θες να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με το "σπορ", αλλιώς πάρε την πιο φθηνή που θα βρεις ανεξαρτήτως μάρκας και τελείωσε η ιστορία.

THEOD
01/08/2012, 11:17
Μερικοί κανόνες που ισχύουν ΕΙΔΙΚΑ για τις compact φωτό...
1. Στις ίδιες ή κοντινές τιμές της χαμηλής και μέσης κατηγορίας οι μηχανές είναι σχεδόν ίδιες σε απόδοση...Διαφέρουν σε μικρές ευκολίες και μικρές ιδιαιτερότητες που μόνο για ελάχιστους είναι καθοριστικές...
2. τα specs σε γεμίζουν με άχρηστες πληροφορίες και δεν σου λένε την σημαντικότερη που είναι ... Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ... Όσα ηλεκτρονικά-ψηφιακά κόλπα και να υπάρξουν ο παράγοντας αυτός είναι, ήταν και θα παραμείνει ο πιο σημαντικός για την τελική ποιότητα της φωτό... Μόνος τρόπος να το ανακαλύψεις τα review από σοβαρές ιστοσελίδες και ακόμα και αυτός ελέγχεται στους σημερινούς "πονηρούς" καιρούς
3. Μην παρασυρθείς από κολπάκια και ευκολίες που εντυπωσιάζουν αλλά δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσεις ποτέ..

ego_o_idios
01/08/2012, 11:29
Μερικοί κανόνες που ισχύουν ΕΙΔΙΚΑ για τις compact φωτό...
1. Στις ίδιες ή κοντινές τιμές της χαμηλής και μέσης κατηγορίας οι μηχανές είναι σχεδόν ίδιες σε απόδοση...Διαφέρουν σε μικρές ευκολίες και μικρές ιδιαιτερότητες που μόνο για ελάχιστους είναι καθοριστικές...
2. τα specs σε γεμίζουν με άχρηστες πληροφορίες και δεν σου λένε την σημαντικότερη που είναι ... Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ... Όσα ηλεκτρονικά-ψηφιακά κόλπα και να υπάρξουν ο παράγοντας αυτός είναι, ήταν και θα παραμείνει ο πιο σημαντικός για την τελική ποιότητα της φωτό... Μόνος τρόπος να το ανακαλύψεις τα review από σοβαρές ιστοσελίδες και ακόμα και αυτός ελέγχεται στους σημερινούς "πονηρούς" καιρούς
3. Μην παρασυρθείς από κολπάκια και ευκολίες που εντυπωσιάζουν αλλά δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσεις ποτέ..


ali8ia mono o fakos ine to 8ema diladi ama grafi carl zeits pos ton lene ke exi es8itira made taiwan piso apo tin paragka tou tsiouaou stripse deksia ke rota ton 8amno pou tragoudai sinatra 8a se katatopisi akrivos... tote ine entaksi?

ke pioi fakoi ine kaloi afou kati ema8es ke esi? ke min pis kana mparmpasta8i i psili giati 8a se kopso to deksi afti ke 8a sto koliso sto koutelo
:lol::lol:

Pardalotzatziki
01/08/2012, 11:51
Οσο το ψαχνεις θα μπερδευεσαι...

Δωσε 100 και παρε κατι....εγω παντως επιμενω στις Panasonic...βρες μια φτηνη αρκει να εχει το intelligent auto..δεν ειναι γκατζετια...θα με θυμηθεις...

Πολυ αναλυση για μια αυτοματη μηχανη....αμα ειναι δινεις 800 για SLR και κανει και καφε....

sniper
01/08/2012, 12:25
Κοιτα πολλες φορες σκεφτηκα να παρω μια με 50-70 ευρω και να τελειωνει το παραμυθι.
Αλλα δε μπορεί ρε γμτ κατι καλυτερο θα εχουν αυτες που κοστιζουν διπλασια σχεδον

Εχεις καποια πενταξ στο μυαλο σου να μου προτείνεις να δω?
Αυτό για τις ολυμπους δε το ξερω.
Σε ολα τις τα μοντελα ή σε καποιες(ακριβες) σειρες?

Tι θες να αποθανατίσεις και το ψάχνεις τόσο;

Πωλείται Kodak.. Instamatic ε; :bawl:

spyrakos35
01/08/2012, 12:29
http://snapsort.com/compare

Sapadak
01/08/2012, 12:33
Tι θες να αποθανατίσεις και το ψάχνεις τόσο;

Πωλείται Kodak.. Instamatic ε; :bawl:

Κατι καλο θα θελω για να μην εχω τοσο καιρο και να πρεπει να αγορασω τωρα.

Θα κοιταξω και για πανασονικ εντος μπατζετ παρδαλε (:lol:)

φχαριστω για το λινκ σπυρακο

sniper
01/08/2012, 12:49
Κατι καλο θα θελω για να μην εχω τοσο καιρο και να πρεπει να αγορασω τωρα.

....

Aν θες βοήθεια για το στήσιμο του σκηνικού στο στούντιο, φώτα κλπ πες μου..

Ο Εχέμυθος. :tooth:

ego_o_idios
01/08/2012, 13:12
Tι θες να αποθανατίσεις και το ψάχνεις τόσο;

Πωλείται Kodak.. Instamatic ε; :bawl:

instamatic?:eyepop:
pou ine tin 8elo ego...:a2:

ego_o_idios
01/08/2012, 13:14
Aν θες βοήθεια για το στήσιμο του σκηνικού στο στούντιο, φώτα κλπ πες μου..

Ο Εχέμυθος. :tooth:

opa ti studio ke fota ime ke ego edo voi8ao afilokerdos ke lipa prosfero empiria min sou po plirono kiolas..
:a8::a01::a23::a2:

sniper
01/08/2012, 13:19
instamatic?:eyepop:
pou ine tin 8elo ego...:a2:

Tην πέταξα ο μλκς.... :(

ego_o_idios
01/08/2012, 13:21
Tην πέταξα ο μλκς.... :(


oxi re foust mou

re pas kala re?

ta petane afta re?

se ligo kero 8a dis poso xrima petakses...

koroido xontre...:lol:

sniper
01/08/2012, 13:29
oxi re foust mou

re pas kala re?

ta petane afta re?

se ligo kero 8a dis poso xrima petakses...

koroido xontre...:lol:

Asta na pane.... tou koutiou itan...:lol:

265489

el_hymador
01/08/2012, 16:23
Λοιπόν, π@π@ριες...

Σου έχω μηχανή γαμάτη και σε τιμη ευκαιρίας:

http://www.skroutz.gr/s/297088/Hasselblad-H4D-31-Kit.html

Sapadak
01/08/2012, 16:54
Λοιπόν, π@π@ριες...

Σου έχω μηχανή γαμάτη και σε τιμη ευκαιρίας:

http://www.skroutz.gr/s/297088/Hasselblad-H4D-31-Kit.html

Θελω να γραφει βιντεο ρε μποϊ
Θενξ παντως

sniper
01/08/2012, 17:00
Θελω να γραφει βιντεο ρε μποϊ
Θενξ παντως

Α βίντεο...

Πουλάω αυτή.. Θες;

Την έχω αυτή μλκ Λεώ! Και στην δερμάτινη θήκη της :winka:

265528

Bowleno
01/08/2012, 17:05
oxi re foust mou

re pas kala re?

ta petane afta re?


se ligo kero 8a dis poso xrima petakses...

koroido xontre...:lol:



Εγώ έχω μια YIACHICA αν σε ενδιαφέρει.... μοντέλο του 1977

ego_o_idios
01/08/2012, 21:59
Εγώ έχω μια YIACHICA αν σε ενδιαφέρει.... μοντέλο του 1977

ke gia mousmoula me endiaferi gia pes ti ine afti i gia sika?

RaGe_Raptor
02/08/2012, 23:06
Σου ξαναλέω πως ότι και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία είναι μια από τα ίδια. Λίγο καλύτεροι αισθητήρες από αυτους των κινητών τηλεφώνων (όχι πάντα) και ένα σωρό άχρηστες gadgetiές για να ανεβάζουν την τιμή... πέραν του οπτκού zoom που μπορεί να βολέψει (το καλύτερο zoom είναι τα πόδια μας βέβαια) ακόμα και οι φακοί είναι της σειράς και το να ψάχνεις περισσότερο τα χαρακτηριστικά τους, είναι μάταιος κόπος.

Αν έισαι εξοικιωμένος με το e-bay, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://stores.ebay.de/OlympusMarket_Digital-Kameras/_i.html?_fsub=2&_sid=230374705&_trksid=p4634.c0.m322

Eίναι το στοκ του ευρωπαϊκού κέντρου της Olympus και μπορείς να βρεις φωτογραφικές μηχανές σε τιμές ξεφτίλα. Πρόκειται για εκθεσιακά κομμάτια ή για μηχανές απο αντικατάσταση οι οποίες έχουν επικευαστεί από την Olympus και καλύπτονται από πανευρωπαϊκη επίσημη εγγύηση. Ξέρω πολλούς Olympusάκιδες που έχουν ψωνίσει πολλές φορές από εκεί και δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα... οι τιμές είναι πραγματικά πολύ χαμηλές!

Τώρα αν θες πραγματική μηχανή και όχι μια μ@λ@κι@, τσέκαρε τις PEN E-PL1 & E-PL2 στο link που σου έδωσα. Έιναι κανά 50άρι πιο ακριβές από το budget σου αλλά δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με τις compact και τις bridge. Πρόκειται για σοβαρότατες μηχανές οι οποίες μπορουν να βγάλουν εκπληκτικές φωτογραφίες και υπερτερουν κατά κράτος έναντι των compact σε όλους τους τομείς. 200 ευρώ για τέτοια μηχανή είναι ληστεία τη στιγμή που advanced compact αγγίζουν το 300αρι! Αυτό στο προτείνω βέβαια αν θες να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με το "σπορ", αλλιώς πάρε την πιο φθηνή που θα βρεις ανεξαρτήτως μάρκας και τελείωσε η ιστορία.

τι μου έκανες να ήξερες.....τσίμπησα 2 (14 megapixel έκαστη) με 98€...:sun:

dimmie_72
03/08/2012, 04:06
:a16::a16::a16:

χαχαχα, είστε φοβεροί, όλοι σας!!!!

:whiteflag:

foogr01
24/06/2015, 21:22
Ανασταίνω το thread για μία ερώτηση.

Έστω κάποιος θέλει μία φωτογραφική μηχανή τώρα (άντε σε 1 - 2 μήνες να μαζέψει λεφτά πρώτα).
Έστω ότι δεν θα κάτσει ποτέ να ασχοληθεί πιο σοβαρά με τη φωτογραφία (δηλ. δε θα πάει σε φωτογραφική ομάδα, δε θα μάθει να ρυθμίζει παραμέτρους σε μία DSLR κοκ.).
Έστω ότι θέλει να βγάζει φωτό ικανοποιητικές σε ανάλυση και ποιότητα, ακόμα και από μακριά (καλό οπτικό zoom ; ), με ένα κλικ (άντε 2-3 ρυθμίσεις) και να βγάζει και καλό (1080p ; ) βίντεο.
Έστω ότι δε θέλει και δε μπορεί να δώσει πολλά χρήματα (μέχρι 200 π.χ. ; ).

Προς τα που να κοιτάξει ; Τι να προσέξει ; Έχετε υπόψη σας κάποια μοντέλα ;


ΥΓ: Αν βοηθάει να σας πω και τα θέματα που ο ενδιαφερόμενος θέλει να τραβάει.

costas_versys
24/06/2015, 22:50
Ανοίγεις όλες τις κατευθύνσεις και επιλογές με την εισαγωγή σου.

Κατά σειρά προτεραιότητας θα κοιτούσα τις παρακάτω επιλογές :

1) Κινητό τηλέφωνο. Τα τελευταία μοντέλα είναι πραγματικά πολύ καλά και είναι και πάρα πολύ πρακτική λύση
2) Mirrorless. Μια κατηγορία που νομίζω ότι θα πολεμίζει στα ίσια τις dslr και θα πολεμηθεί χοντρά από τα κινητά.
3) DSLR - Entry Level : Ο καλύτερος τρόπος για ερασιτεχνική χρήση και εισαγωγή στην φωτογραφία

foler
25/06/2015, 07:35
Ασχολουμαι τελειως ερασιτεχνικα με την φωτογραφια, το μονο που εψαχνα ηταν να αποτυπωνω ποιοτικα τις στιγμες της ζωης. Αλλαξα μερικες κομπακτ, δοκιμασα και 1 ultra zoom (χειροτερη απο compact!), και στο τελος κατεληξα σε ενα βασικο μοντελο dslr της canon την 1200d http://www.skroutz.gr/s/4489936/Canon-EOS-1200D-Custom-Kit.html
Απο την πρωτη φωτο ειδα απιστευτη διαφορα σε σχεση με οτι ειχα μεχρι τωρα! Για καποιον που δεν τον πειραζει το μεγεθος ακομα κ ενα βασικο μοντελο οπως το δικο μου πθστευω πως αξιζει!

foogr01
25/06/2015, 19:23
Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ γενική η εισαγωγή, οπότε να προσπαθήσω να το περιορίσω λίγο.
Συμφωνώ με αυτό που γράφει ο foler "να αποτυπώνω ποιοτικά τις στιγμές της ζωής". Μία compact υπήρχε η οποία τα 'φτυσε. Στα αρχικά στάδια της συμβίωσης μαζί της θεωρώ ότι έβγαλε τα λεφτά της και ήμουν ευχαριστημένος. Αργότερα, με την εξέλιξη της τεχνολογίας, θεώρησα ότι ήταν λίγη, αλλά δε προχώρησα σε αλλαγή. Όσο τραβούσε, δεν υπήρχε λόγος.
Αυτό που θα ήθελα από τη νέα υποψήφια είναι να έχει καλό οπτικό ζουμ, καθότι έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές αυτό που πρέπει να τραβήξω βρίσκεται μακριά και δεν μπορώ να πλησιάσω. Επίσης καλό θα ήταν να βγάζει και full hd video για να μη χρειάζεται 2η συσκευή γι' αυτό το λόγο.
Θεωρώ ότι πρέπει να είναι μία ξεχωριστή συσκευή (και όχι κάποιο κινητό) αφού θα χρειάζεται σε κάποιες στιγμές μόνο και δε χρειάζεται να την κουβαλάω πάντα μαζί μου. (Άσε που τα κινητά που πλησιάζουν τις φωτογραφικές επιδόσεις μάλλον κάνουν μία μικρή περιουσία και αισθάνομαι άβολα να κουβαλάω κάτι τέτοιο πάνω μου.)
Θα ήθελα να μην ξεφύγω σε λεφτά. Δεν ξέρω αν 200 € είναι ένα καλό ταβάνι ή είναι λίγα γι' αυτά που ζητάω. Θα άξιζε να περιμένω να πάρω κάτι όπως το περιγράφει ο φίλος foler ; Αυτές οι DSLR έχουν αυτόματη λήψη ; Να μη χρειάζεται να ρυθμίζω 100 πράγματα για να βγάλω μία φωτό ; Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να μάθω φωτογραφία στα γεράματα :lol: Και εφόσον δε θα "πειράζω" κουμπάκια κλπ. μήπως τελικά δεν αξίζει να δώσω τα λεφτά για μία DSLR ; Ή άμα την πάρω θα μπω θέλω δε θέλω στο τρυπάκι ;
Δεν ξέρω τι γίνεται στην αγορά και γι' αυτό ρωτάω να μου πείτε συγκεκριμένα μοντέλα να τα βάλω δίπλα δίπλα. Για τις mirrorless κάτι θυμάμαι σε ένα παρόμοιο thread ( του hymador ; ) αλλά νομίζω ξεφεύγουν σε τιμή. Θα ψάξω να το βρω το συγκεκριμένο να το ξαναδιαβάσω.

Thank you !

el_hymador
25/06/2015, 20:08
Και καλή ποιότητα εικόνας και πολύ zoom και όλα αυτά με 200 ευρώ δεν υπάρχει. Θα βρεις ένα κάρο compact με Full HD video και πολύ zoom, απλά μην περιμένεις θαύματα, σαν κινητά τραβάνε.

costas_versys
25/06/2015, 20:14
Το χαμηλό budget των 200 ευρώ σε βγάζει εκτός κατηγορίας των καλών κινητών και δυστυχώς και εκτός των entry level DSLR.
Εαν ήθελες να δεις μια μεταχειρισμένη DSLR και με λίγη τόλμη στα οικονομικά θα μπορούσες να βρεις κάτι αξιόλογο όπως πχ http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=60647.0

αλλιώς βλέπω να κινείσαι καθαρά και μόνο στην κατηγορία των compact μηχανών

Μικe777
25/06/2015, 20:15
[QUOTE=costas_versys;2605725]Ανοίγεις όλες τις κατευθύνσεις και επιλογές με την εισαγωγή σου.

Κατά σειρά προτεραιότητας θα κοιτούσα τις παρακάτω επιλογές :

1) Κινητό τηλέφωνο. Τα τελευταία μοντέλα είναι πραγματικά πολύ καλά και είναι και πάρα πολύ πρακτική λύση
:a013:τα κανει ολα λιγο πολυ και το εχεις παντα μαζι..
υστερει σε ποιοτητα εικονας(-)

Translatoras
25/06/2015, 23:01
Έτσι όπως τα λες (και πολύ καλά τα λες) θα σου έλεγα να ξεχάσεις DSLR, κινητά και mirrorless

και να βρεις μια compact με ισχυρό οπτικό ζουμ και video FullHD όχι όμως από τις "μεγάλες" compact

Σε καινούρια μηχανή και όχι μεταχείρω σου προτείνω αυτήν.............
http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-WX350-Black.htm

και αυτήν

http://galaiosphoto.gr/product_info.php?products_id=4874

Επίσης μπες στο Plaisio.gr βάλε φίλτρα αναζήτησης τιμή μέχρι 199€, Full HD και zoom από 10χ έως 28χ.

Διάλεξε όποια σου γυαλίσει, μην περιμένεις να διαπιστώσεις μεγάλες διαφορές.

Άντε και καλορίζικη

el_hymador
25/06/2015, 23:13
To έχω βάλλει πολλές φορές το Link, άλλη μια δεν πειράζει:

http://stores.ebay.de/OlympusMarket/_i.html?_fsub=2&_sc=1&_sop=1

σκάει σε λίγο E-PM2 με το 14-42 φακό στα 170 ευρά περίπου... πολύ καλό μηχανάκι, δεν έχει ζουμ του θανάτου αλλά τι να λέει; στην τελική έχεις και πόδια...

καμία σχέση με compact, άλλη κλάση άλλη ποιότητα εικόνας και μπορεί να τραβάει φουλ auto άμα θες...

Translatoras
25/06/2015, 23:14
Και καλή ποιότητα εικόνας και πολύ zoom και όλα αυτά με 200 ευρώ δεν υπάρχει. Θα βρεις ένα κάρο compact με Full HD video και πολύ zoom, απλά μην περιμένεις θαύματα, σαν κινητά τραβάνε.

Σε βρίσκω λίιιιιιγο ισοπεδωτικό!
Εκτός εάν συγκρίνεις μια compact των 60-80 ευρώ με ένα κινητό των 300+ όπου και πάλι υπάρχουν υπερ και κατά και για τα 2.

Εμένα το κινητό μου των 200€ δεν φτάνει ούτε κατά διάνοια την ποιότητα, τις επιλογές και την ευχρηστία της compact μου (επίσης των 200€).

foogr01
26/06/2015, 00:35
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας! Δεν είχα καν ιδέα από που να ξεκινήσω να κοιτάω. Βλέπει κανείς στις διαφημίσεις φωτογραφικές που τις πλασάρουν σαν υπερτούμπανα ενώ η πραγματικότητα διαφέρει... Σε κανα δυο μαγαζιά που είχα ρωτήσει προσπαθούνε να μου πουλήσουνε ότι έχουνε εύκαιρο (και ως εκ θαύματος πάντα σε προσφορά).

Εγώ για πολλάαααα χρόνια είχα μία compact της Sony (ούτε καν το μοντέλο δε θυμάμαι) που μετά από κάμποσες τούμπες μας άφησε χρόνους. 12 MP και 3x οπτικό zoom. Τραβούσε πολύ καλύτερες φωτό από μεταγενέστερο και πιο ακριβό smartphone, το οποίο από ανάγκη χρησιμοποιώ τώρα, αλλά οι φωτογραφίες του δε λένε (μπορεί να μην είναι καλό το συγκεκριμένο βέβαια).

Δε ψάχνω να πάρω αύριο κιόλας μηχανή (καθότι πέσανε κι άλλα έξοδα μαζεμένα) αλλά κάνω κάποιες έρευνες για αρχή. Να δω από που θα ξεκινήσω. Η τιμή επίσης είναι ενδεικτική από μένα μιας και δεν ξέρω πόσα θα πρέπει κανείς να δώσει για να μείνει ευχαριστημένος (μιλάμε για καθαρά ερασιτεχνική/οικιακή χρήση που οι φωτό θα μπορούσαν να κάνουν και μία -ερασιτεχνική πάλι- περασά από το φωτοσοπ). Με ενδιαφέρει το value for money, με ενδιαφέρει να μου μείνει για αρκετά χρονάκια πάλι, με ενδιαφέρει να μη μου πασάρουν ότι να 'ναι, με ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικά που σας ανέφερα, χωρίς φυσικά να είμαι υπερβολικός πιστεύοντας ότι θα τα βρω όλα στην χαμηλότερη τιμή :lol:, και πραγματικά θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου πει π.χ. "για την περίπτωσή σου δώσε τώρα τόσα και διάλεξε από αυτό ή εκείνο ή το τρίτο" ή "δεν αξίζει να δώσεις καν τόσα που λες, πιάσε και πάρε αυτό" ή "περίμενε να μαζέψεις αυτό το ποσό και χτύπα κάτι τέτοιο". Ήδη πολλοί κινήστε σε αυτήν την κατεύθυνση και σας ακούω με προσοχή !!!

Ευχαριστώ ξανά πάρα πολύ !

Translatoras
26/06/2015, 00:59
Μια συμβουλή.
Δυστυχώς οι φωτογραφικές πλέον είναι consumer electronics.

Τι σημαίνει αυτό;

Σημαίνει ότι σε 6 μήνες άντε ένα χρόνο θα θεωρείται «ΠΑΛΙΑ» και απαξιωμένη.
Σημαίνει επίσης, ότι δεν είναι σχεδιασμένες για «να αντέχουν»
(με εξαίρεση τα ακριβά-top μοντέλα τα οποία θα λειτουργούν
αλλά θα είναι απηρχαιωμένα από πλευράς χαρακτηριστικών).

Με λίγα λόγια, μια έρευνα που θα κάνεις τώρα, σε κάποιους μήνες δεν θα έχει και πολύ αξία
διότι οι τιμές των τωρινών μοντέλων θα έχουν πέσει
και στο βαλάντιο σου θα υπάρχουν μοντέλα που αυτήν τη στιγμή ούτε καν τα πλησιάζεις.

Αρχές 2014 πήρα με 250 ευρώ μια compact Olympus που αρχές 2013 (όταν παρουσιάστηκε) είχε 500+ ευρώ.

Επίσης, μπορεί σε λίγους μήνες να μην υπάρχει το μοντέλο που θα επέλεγες σήμερα
και ο αντικαταστάτης του να κοστίζει περισσότερο (ως συνήθως).

Τέλος, consumer electronics σημαίνει
ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ
αρχίζεις να το χρησιμοποιείς αμέσως και ελπίζεις να βγάλει τα λεφτά του.

Επομένως, μόλις είσαι έτοιμος να ψωνίσεις,
τσέκαρε με τα κριτήριά σου στο Πλαίσιο ή άλλα site που έχουν ποικιλία,
κατάληξε σε 2-3 μοντέλα, παζάρεψέ το (για λίγο -μην χρονίσει-)
και βουρ στον πατσά.

GiorgosLa
26/06/2015, 07:31
Μην κοιτάς μόνο τα πιξελ και το ζουμ. Περισσότερες φορές θα σου χρειαστεί ο εβρυγώνιος παρά ο τηλεφακός. Επίσης ένας καλός φακός και ένας μεγάλος αισθητήρας θα σου βγάλουν καλύτερη φώτο στα 5 mp απ ότι ένα «λιανοπαίδι» στα 15 mp. Επίσης η αμεσότητα με το κουμπί στο δάχτυλο, από το κουμπί αφής των τηλεφώνων, δεν συγκρίνετε.

foogr01
27/06/2015, 01:51
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Translatora για φωτογραφικές και consumer electronics.
Είναι κάτι που γίνεται αντιληπτό τώρα, μετά από τις παρεμβάσεις όλων σας.
Λοιπόν, μόλις θα έρθει η ώρα θα βάλω εδώ 2-3 μοντέλα και με βοηθάτε επί συγκεκριμένου...

:a20:

akis_trevor
14/07/2015, 15:33
επειδη εσκασε μια δωροεπιταγη (50 $) απο γνωστο καταστημα,κι ενω ελεγα να παρω κανα ποδοσφαιρακι για το Playstation,μου ρθε φλασια να τσεκαρω καμια φωτογραφικη που εδω και καιρο ηθελα να παρω αλλα ηταν παντα πισω απο κατι αλλον στις πρωτεραιοτητες μου.
αυτη τη στιγμη εχω στην κατοχη μου αυτην: http://www.skroutz.gr/s/256741/Nikon-Coolpix-S3000.html οποτε αν δωσω καποια χρηματα θα τα δωσω για κατι αισθητα καλυτερο.
ειδα αυτην και μαρεσε: http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/134076-sony-dsch300-black
το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειναι ευκολη στην μεταφορα της οπως μια κομπακτ...
αλλιως σκεφτηκα να κοιταξω κατι πολυ πιο απλο αλλα με τα μισα λεφτα.
πχ : http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/138362-sony-dscw800-silver

GiorgosLa
14/07/2015, 19:11
επειδη εσκασε μια δωροεπιταγη (50 $) απο γνωστο καταστημα,κι ενω ελεγα να παρω κανα ποδοσφαιρακι για το Playstation,μου ρθε φλασια να τσεκαρω καμια φωτογραφικη που εδω και καιρο ηθελα να παρω αλλα ηταν παντα πισω απο κατι αλλον στις πρωτεραιοτητες μου.
αυτη τη στιγμη εχω στην κατοχη μου αυτην: http://www.skroutz.gr/s/256741/Nikon-Coolpix-S3000.html οποτε αν δωσω καποια χρηματα θα τα δωσω για κατι αισθητα καλυτερο.
ειδα αυτην και μαρεσε: http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/134076-sony-dsch300-black
το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειναι ευκολη στην μεταφορα της οπως μια κομπακτ...
αλλιως σκεφτηκα να κοιταξω κατι πολυ πιο απλο αλλα με τα μισα λεφτα.
πχ : http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/138362-sony-dscw800-silver

Σαφώς η Sony DSCH300 Black είναι καλύτερη απ τις άλλες δυο, αλλά είναι σαν να ρωτάς: «Να πάρω παπάκι που βολεύει στην πόλη η μια μεγάλη που βολεύει σε ταξίδια?»
Όπως σωστά το σκέφτηκες μια dslr δεν είναι εύκολη στην μεταφορά. Και στον όγκο τον δικό της, να προσθέσεις τουλάχιστον άλλο τόσο για μια καλή προστασία (σάκο η ότι άλλο) αν μιλάμε για μεταφορά με μηχανάκι. Απ την άλλη όμως, δεν συγκρίνετε με μια κομπακτ ούτε στην ποιότητα (μηχανής και φωτογραφίας) ούτε στην αμεσότητα και των λήψεων και των χειροκίνητων ρυθμίσεων.
Με δεδομένο λοιπόν ότι ακόμα και οι φτηνές κομπακτ βγάζουν πλέον αποδεκτές ως πολύ καλές φωτογραφίες, είναι καθαρά δική σου επιλογή.
Θα πρότεινα (αν πας προς dslr) να κοιτάξεις και για Κάνον η Νίκον αλλά ξεκοινάς με το: ήθελα να πάρω ποδοσφεράκι, αλλά λέω να πάρω φωτογραφική. Όπότε δεν λέω άλλα. :)
Ελπίζω να σε μπέρδεψα όσο πρέπει. :confused: :beer:

akis_trevor
14/07/2015, 19:46
Μακαρι να ηταν το μπατζετ μου στα 300€ να επαιρνα καλη μηχανη αλλα δυστυχως δεν...
το κακο ειναι οτι μπαγκαζιερα κλπ δεν βαζω ευκολα για να πω οτι θα την βαζω μεσα κλπ....
το ποδοσφαιρακι το ειπα γιατι με 50 δεν ειχα σκεφτει κατι αλλο..
η dsc300 κομπακτ ειναι απλα με υψηλο ζουμ.

todoros78
14/07/2015, 20:21
να πεταχτώ κι εγώ στο άσχετο (ο άσχετος) και να σε ενημερώσω ότι έχω μια παλιά μεν, καλή δε FUJIFILM FINEPIX S1800 σε τέλεια κατάσταση και την δίνω με πολλά εξτρά και σε (κατά τη γνώμη μου) καλά λεφτά....

επίσης ενημερωτικά, έχω μια NIKON d5100, η οποία με έχει βάλει σε ένα τριπάκι να ψάχνομαι πάρα πολύ στο πως και γιατί και τι να φωτογραφίζω (είπαμε, άσχετος) και με λίγα λόγια, χαλαρά αξίζει τα λεφτά της (400 €) και το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν πήρα από την αρχή πιο "δυνατό" φακό από αυτόν του αρχικού πακέτου.

τώρα, αν είμαι εντελώς εκτός θέματος, ας κατηγορήσουμε την ζέστα.... :)

GiorgosLa
15/07/2015, 07:11
Μακαρι να ηταν το μπατζετ μου στα 300€ να επαιρνα καλη μηχανη αλλα δυστυχως δεν...
το κακο ειναι οτι μπαγκαζιερα κλπ δεν βαζω ευκολα για να πω οτι θα την βαζω μεσα κλπ....
το ποδοσφαιρακι το ειπα γιατι με 50 δεν ειχα σκεφτει κατι αλλο..
η dsc300 κομπακτ ειναι απλα με υψηλο ζουμ.

Εντάξει πλάκα έκανα με το ποδοσφεράκι. Καλή και φτηνή είναι η sony. Πάρτην άμα μπορείς Θα σε βάλει στο λούκι να πάρεις κάτι καλύτερο αργότερα. (όταν περάσει η κρίση) Κράτησε και την δική σου όμως να την κουβαλάς παντού. Την μεγάλη θα την παίρνεις μόνο όταν αξίζει και όταν έχεις όρεξη να παίξεις με τις πολύ περισσότερες δυνατότητες. Το ζουμ δεν είναι μεγάλο. Είναι υπερβολικό. Θα χρειαστείς και τρίποδα για να το αξιοποιήσεις όλο. Να φανταστείς ότι το 10 Χ αντιστοιχεί σε περίπου 300ρη φακό. Το 30 + πάει κοντά σε 900ρη!!! Άντε ένα ντου είναι. :beer:

GiorgosLa
15/07/2015, 07:14
Δες και την πρόταση του todoros 78.

Nostradamus
02/08/2015, 12:52
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,

Θελει το μεγαλο κοριτσι φωτογραφικη για να "αποτυπωνει τις στιγμες της ζωης που περνανε, απο τα μικρα κοριτσια" που ειπε καπου και ενας αλλος φιλος.. Χρειαζεται ομως και καινουργιο κινητο..

Χρονος και διαθεση προς το παρον για να ασχολειθει "σοβαρα" με την φωτογραφια δεν υπαρχει.. Επειδη λοιπον σε προηγουμενα ποστ μπηκε η σειρα 1. Κινητο, 2. mirrorless και 3. DSLR. εχουμε καποια προταση για συσκευη που θα μας καλυψει στο θεμα φωτογραφια, η να κινηθουμε ανεξαρτητα και να παρουμε ξεχωριστα συσκευη κινητου και φωτογραφικη?

Μπατζετ τα 500 - 550. Ουσιαστικα βγαζω εκτος την περιπτωση entry level Dslr, μιας και την κοβω την δουλιτσα να μενει στο βαλιτσακι και να σκονιζεται για την ωρα, οποτε ισως καποια compact και κινητο (με αναλογη ανακατανομη του ποσου προς την compact) η απλα μια συσκευη κινητου αν οι δυνατοτητες του πλεον ειναι στα επιπεδα compact φωτογραφικης.

Ζεύκας
02/08/2015, 13:06
όταν λες "θέλει το μεγάλο κορίτσι φωτογραφική και κινητό" τι εννοείς;

MG-KTiNoS
02/08/2015, 13:07
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,

Θελει το μεγαλο κοριτσι φωτογραφικη για να "αποτυπωνει τις στιγμες της ζωης που περνανε, απο τα μικρα κοριτσια" που ειπε καπου και ενας αλλος φιλος.. Χρειαζεται ομως και καινουργιο κινητο..

Χρονος και διαθεση προς το παρον για να ασχολειθει "σοβαρα" με την φωτογραφια δεν υπαρχει.. Επειδη λοιπον σε προηγουμενα ποστ μπηκε η σειρα 1. Κινητο, 2. mirrorless και 3. DSLR. εχουμε καποια προταση για συσκευη που θα μας καλυψει στο θεμα φωτογραφια, η να κινηθουμε ανεξαρτητα και να παρουμε ξεχωριστα συσκευη κινητου και φωτογραφικη?

Μπατζετ τα 500 - 550. Ουσιαστικα βγαζω εκτος την περιπτωση entry level Dslr, μιας και την κοβω την δουλιτσα να μενει στο βαλιτσακι και να σκονιζεται για την ωρα, οποτε ισως καποια compact και κινητο (με αναλογη ανακατανομη του ποσου προς την compact) η απλα μια συσκευη κινητου αν οι δυνατοτητες του πλεον ειναι στα επιπεδα compact φωτογραφικης.

http://www.aa-digitalphoto.gr/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=3822&category_id=111

Nostradamus
02/08/2015, 13:21
όταν λες "θέλει το μεγάλο κορίτσι φωτογραφική και κινητό" τι εννοείς;

Εννοω οτι το ετερον ημισυ, θελει φωτογραφικη και κινητο. τα μικρα κοριτσια ειναι οι κορες.

Nostradamus
02/08/2015, 13:23
http://www.aa-digitalphoto.gr/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=3822&category_id=111

ευχαριστω κτηνε αλλα το 550 ειναι μαζι με κινητο που σιγουρα πρεπει να αγοραστει..

Μικe777
02/08/2015, 13:24
http://www.plaisio.gr/search.aspx?skus=2310147%2C2310139&title=HTC+One+M9&utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20150731-LIS-Selfie-Smartphones&cm_mmc=Plaisio+Newsletter-_-Newsletter-20150731-LIS-Selfie-Smartphones-_-Body-_-HTC-One-M9

Nostradamus
02/08/2015, 13:31
Mike το εχω αυτο στα υποψιν μαζι με xperia Z3 & z3 compact.

Απο ερευνα γρηγορη στο διαδικτυο τα εχει στις κορυφαιες επιλογες στο θεμα καμερα/ φωτογραφια..

Απλα ο προβληματισμος ειναι μονο κινητο η κινητο και φωτογρφικη τυπου compact..

el_hymador
02/08/2015, 13:34
http://www.aa-digitalphoto.gr/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=3822&category_id=111

Tο μηχανάκι αυτό είναι εξαιρετικό απλά πάσχει σε δύο τομείς:

Α) στον φακό, που είναι ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει εδώ και χρόνια
Β) στο ότι τα JPEG που βγάζει είναι απλώς αποδεκτά και χρειάζεται κανείς να δουλέψει τα RAW για να πάρει όλες τις δυνατότητες του αισθητήρα, πράγμα που για κάποιον ερασιτέχνη - περιστασιακό χρήστη δεν είναι και ότι καλύτερο...

Ως εκ τούτου, παρ΄ότι η A6000 είναι πάρα πολύ καλή αλλά για κάποιον που θα κάτσει να ασχοληθεί (και να σπρώξει και άλλα χρήματα για να αλλάξει τον ηλίθιο κύλινδρο που θέλει να λέγεται φακός) προτείνω μηχανές που βγάζουν τα καλύτερα JPEG της πιάτσας.

JPEG για τον ερασιτέχνη - περιστασιακό χρήστη σημαίνει τραβάω φωτογραφία και είναι έτοιμη. Fujifilm ή Olympus λοιπόν σε mirrorless:

Fujifilm X-M1 στα 539 ευρώ, με εξαιρετικό φακουδάκι και -αντικειμενικά- τα καλύτερα JPEG που έχουν βγει ποτέ στο χώρο + την δυνατότητα να τραβάει το βράδυ και να βγάζει πεντακάθαρες φωτογραφίες, με ελάχιστο θόρυβο (πολύ απλά σε αυτού του μεγέθους αισθητήρες δεν έχει αντίπαλο και πλησιάζει σε απόδοση μηχανές FF αξίας χιλιάδων ευρώ...). To αρνητικό της, ότι δεν έχει σκόπευτρο.

Olympus ΟΜ-D E-M10 στα 595 ευρώ, με πολύ κακό φακό επίσης. Σε σχέση με την Fuji, έχει και σκόπευτρο (ηλεκτρονικό) πράγμα που σημαίνει ότι καδράρει κανείς κοιτώντας από "ματάκι" , πέραν του κλασσικού τρόπου, κοιτώντας στην οθόνη. Βραδυνες βγάζει μια χαρά, όχι στα επίπεδα της Fuji αλλά καμία σχέση με compact και κινητά, έτη φωτός μπροστά...

Αυτές οι δύο μηχανές, μπορούν να μπουν σε αυτόματη λειτουργία (παρ΄ότι ειδικά η Olympus, έχει τρελή παραμετροποίηση και δυνατότητες) και να τραβάνε φανταστικές φωτογραφίες σε ότι αφορά χρώματα και τονικότητα σε JPEG.

Μικe777
02/08/2015, 13:36
Mike το εχω αυτο στα υποψιν μαζι με xperia Z3 & z3 compact.

Απο ερευνα γρηγορη στο διαδικτυο τα εχει στις κορυφαιες επιλογες στο θεμα καμερα/ φωτογραφια..

Απλα ο προβληματισμος ειναι μονο κινητο η κινητο και φωτογρφικη τυπου compact..

(Mostra)damoS πιστευω οτι σε αυτη την κατηγορια κινητου η ποιοτητα ειναι εφαμιλη με compact..
δεν εχει διαφορα!!;)
αν θες διαφορα πας σε dslr και μη σου πω ουτε καν entry level!
αλλα εκει ξεφευγει το θεμα!

Ζεύκας
02/08/2015, 13:39
Εννοω οτι το ετερον ημισυ, θελει φωτογραφικη και κινητο. τα μικρα κοριτσια ειναι οι κορες.

άμα η σύζυγος απλά θέλει να αποτυπώσει τις στιγμές της και δεν έχει πάθος για τη Φωτογραφία,
τότε χρειάζεται μόνο ένα κινητό με καλή φωτογραφική.

τα iphone είναι ακριβά οπότε ξέχνα τα.

έαν δεν έχει πρόβλημα με το windows phone λειτουργικό παρτης ένα nokia 830 με carl zeiss φακό,
OIS και τεχνολογία pureview. τιμή: 280ευρώ.

αλλιώς ένα lg g3​ με φοβερή κάμερα και κλασική γνωστή λύση android με 330ευρώ.

οτιδήποτε παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά από την τσέπη σου.

Αμφίσημος
02/08/2015, 14:18
Καλησπέρες και απο μένα και αν δεν διάβασα όλο το νήμα λόγω επαγγελματικής ιδιότητας η άποψη μου είναι συγκεκριμένη όσο αναφορά την φωτογραφία και μοτοτσικλέτα.
Εν έτη 2015 ακόμα και μια βασική compact είναι αξιοπρεπής. Φυσικά θα διαλέξεις με βάση τα χαρακτηριστικά που σε βολεύουν αλλά ο κανόνας λέει πως η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις μαζί σου. Καλύτερα να έχεις χρόνο / χρήμα για το ταξίδι και μια απλή μηχανή παρά το αντίστροφο.
Στον προυπολογισμό τώρα των 150-200€ πήρα μια compact shockproof / waterproof (μάρκα δεν αναφέρω - δεν έχει νόημα, δεν είναι και πολλές) με τίμια εικόνα και video. Οχι το καλύτερο αλλά μποροεί να κάνει την βρώμικη δουλειά σε σκόνη, βροχή, κραδασμούς (ακόμα και να την πιάσεις με ταινία κάπου στο μηχανάκι) και θα πάρει εικόνες που οι συμβατικές δεν θα μπορέσουν (θα τις λυπάσαι δηλαδή). Ο στόχος είναι να πάρεις την εικόνα και οχι να το σκέφτεσαι μην χαλάσει κτλ.
Το αμέσως καλύτερο με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά είναι αναπόφευκτα (όπως προείπαν) Dslr έστω και entry level των 300€ ΚΙΤ με φακό η οποία οσο αναφορά την ποιότητα / ικανότητα τόσο σε φωτογραφία όσο και video είναι μέρα με νύχτα. Δεν είναι τόσο μεγάλες, δεν είναι βαριές, έχουν μεγάλη αυτονομία και φυσικά επεκτασιμότητα! Απαραίτητο το tank bag με γρήγορο βγάλε / βάλε της κάμερας αλλιώς δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσεις πολύ. Εμπειρικά πάντα - βλέπεις κάτι φοβερό στη διαδρομή, αλάρμ, σταματάς, δεν ξεκαβαλάς, ανοίγεις φερμουάρ, γαζώνεις, την βάζεις μέσα και έφυγες. Αν έχεις χρόνο και κατέβεις θα αποζημιωθείς περισσότερο. Η διαφορά στην τιμή basic compact / entry Dslr είναι αστεία σε σχέση με την διαφορά τους. Κερασάκι παίρνεις και μια ειδική πλαστική σακούλα (ειδική για Dslr) με 50€ και την χρησιμοποιείς επίσης σε σκόνη / νερό.
Kαλό καλοκαίρι, καλά χιλιόμετρα και καλές εικόνες σε όλους!

wthanasis
02/08/2015, 14:26
Απλα ο προβληματισμος ειναι μονο κινητο η κινητο και φωτογρφικη τυπου compact..

Σε βλέπω στο τέλος να κάνεις χρήση του παλιού καλού ανέκδοτου και να αγοράζεις
339165 και 339166




.....


..........



............


.......................




καθώς και αυτό 339167





και να λες '' ΑΓΑΠΗ μου ! Ορίστε τα δώρα σου, αν δε σου αρέσουν να πας να @@@@ ''

:lol:

(Μην παρεξηγηθείς έτσι ???)

DrEvil
02/08/2015, 14:32
άμα η σύζυγος απλά θέλει να αποτυπώσει τις στιγμές της και δεν έχει πάθος για τη Φωτογραφία,
τότε χρειάζεται μόνο ένα κινητό με καλή φωτογραφική.


έαν δεν έχει πρόβλημα με το windows phone λειτουργικό παρτης ένα nokia 830 με carl zeiss φακό,
OIS και τεχνολογία pureview. τιμή: 280ευρώ.

+μφωνω απολυτα.
Τοσο που αγορασα αυτο ακριβως το κινητο, ειναι πανευκολο στην χρηση με καλη μπαταρια και βγαζει παρα πολυ καλες φωτο.

εντιτ: αυτο που με παραξενεψε ειναι η τιμη. 30ε πιο ακριβα στην Ελλαδα απο εδω;

Nostradamus
02/08/2015, 15:06
Οποτε παμε για κινητο..

Ευχαριστω για τις αποψεις κυριοι..:wave2:

akis_trevor
02/08/2015, 15:45
Παιζουν 2 σονυ κομπακτ η μια στα 250 περιπου και η αλλη κανα 100 παραπανω που ειχα διαβασει πως μαμουν.αν το ψαξεις λιγακι θα τις βρεις.
αλλιως υπομονη μεχρι αυριο να σου δωσω λινκ.

noodles
03/08/2015, 11:33
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,

Θελει το μεγαλο κοριτσι φωτογραφικη για να "αποτυπωνει τις στιγμες της ζωης που περνανε, απο τα μικρα κοριτσια" που ειπε καπου και ενας αλλος φιλος.. Χρειαζεται ομως και καινουργιο κινητο..

Χρονος και διαθεση προς το παρον για να ασχολειθει "σοβαρα" με την φωτογραφια δεν υπαρχει.. Επειδη λοιπον σε προηγουμενα ποστ μπηκε η σειρα 1. Κινητο, 2. mirrorless και 3. DSLR. εχουμε καποια προταση για συσκευη που θα μας καλυψει στο θεμα φωτογραφια, η να κινηθουμε ανεξαρτητα και να παρουμε ξεχωριστα συσκευη κινητου και φωτογραφικη?

Μπατζετ τα 500 - 550. Ουσιαστικα βγαζω εκτος την περιπτωση entry level Dslr, μιας και την κοβω την δουλιτσα να μενει στο βαλιτσακι και να σκονιζεται για την ωρα, οποτε ισως καποια compact και κινητο (με αναλογη ανακατανομη του ποσου προς την compact) η απλα μια συσκευη κινητου αν οι δυνατοτητες του πλεον ειναι στα επιπεδα compact φωτογραφικης.

με τοσα λεφτα παιρνεις καλη compact και αξιολογο κινητο. ο συνδυασμος και των 2 σε 1 ειναι λιγο δυσκολος. υπαρχουν κινητα με καλες καμερες, αλλα δε συγκρινονται με μια compact. πολυ καλο το g2 με καλη καμερα (σε συγκριση με τα αλλα κινητα). παρε μονο το κινητο για αρχη και αν δεν την καλυπτει παιρνεις και τη φωτογραφικη μετα... http://www.skroutz.gr/s/3690169/LG-G2-16GB.html http://www.skroutz.gr/s/6163150/Canon-PowerShot-SX610-HS.html

akis_trevor
03/08/2015, 15:04
Παιζουν 2 σονυ κομπακτ η μια στα 250 περιπου και η αλλη κανα 100 παραπανω που ειχα διαβασει πως μαμουν.αν το ψαξεις λιγακι θα τις βρεις.
αλλιως υπομονη μεχρι αυριο να σου δωσω λινκ.
τελικα ειναι 3 οι μηχανες:

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC--HX50-Black-DSCHX50B-CE3.htm

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/compact/Sony-Digital-Camera-DSC-RX100-8GB-Memory-DSCRX100SFDI-YH.htm

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-WX500-B-CE3.htm

και παιρνεις και ενα samsung s3 πχ με λιγοτερα απο 200 (βγαζει πολυ καλες φωτο το εχει η κοπελια μου) και εισαι αρχηγος.

Nostradamus
03/08/2015, 18:39
ευχαριστω για τις απαντησεις κυριοι..

Θα παμε προς το παρον για κινητο (που δεν το αποφευγουμε ουτως η αλλως) και αν δεν αρκει μετα βλεπουμε για φωτογραφικη.

RaGe_Raptor
03/08/2015, 21:59
αποκλείω το να μην σε (την) καλύψει.... (http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-m5/specifications/)

el_hymador
04/08/2015, 10:12
Καθαρά πληροφοριακά, μιας και δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα (αλλά και να κυκλοφορούσε θα κόστιζε κανά 1000ρικο) το θέμα φωτογραφική και κινητό 2 σε 1, το έκλεισε η Panasonic με το CM1. Δεν ξέρω τι κάνει σαν smartphone αλλά φωτογραφικά είναι άμεσα συγκρίσιμο με υπερ premium compact μηχανές, μιας και φέρει τεράστιο, συγκριτικά με τα άλλα κινητά και τις compact, αισθητήρα και πολύ καλό φακό.

Δείγματα: https://www.flickr.com/search/?text=panasonic%20cm1&sort=interestingness-desc

pipe_smoker
04/08/2015, 10:40
Καθαρά πληροφοριακά, μιας και δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα (αλλά και να κυκλοφορούσε θα κόστιζε κανά 1000ρικο) το θέμα φωτογραφική και κινητό 2 σε 1, το έκλεισε η Panasonic με το CM1. Δεν ξέρω τι κάνει σαν smartphone αλλά φωτογραφικά είναι άμεσα συγκρίσιμο με υπερ premium compact μηχανές, μιας και φέρει τεράστιο, συγκριτικά με τα άλλα κινητά και τις compact, αισθητήρα και πολύ καλό φακό.

Δείγματα: https://www.flickr.com/search/?text=panasonic%20cm1&sort=interestingness-desc


Βασικά, αυτό δεν ειναι κινητό με κάμερα.
Ειναι κάμερα με κινητό :lol:

Οπότε απο αυτή την άποψη ναι.

Αλλα στο φιναλε παίρνεις και μια dslr και κολλάς με διπλής όψεως ενα smartphone απο κατω:D

leftos
04/08/2015, 11:57
ωραια λυση για διακοπες και ομορφες φωτο ειναι και οι υποβρυχιες.Που αντεχουν και κραδασμους για εμας τους adventure!!!
Και εχει για ολα τα βαλαντια.

taisteal
18/03/2016, 01:53
Θελω φωτογραφικη με φακο που βγαινει εξω :lol:
DSLR τις λενε αυτες;;
Για δωστε καμμια πληροφορια γιατι ειμαι καραασχετος
Τιμη 200 με 250
Να βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες,και να μην εχει θεμα με τον κραδασμο γιατι θα την εχω μαζι μου
στη μοτο.
Και μενου ευκολο για τεχνοφοβικους :lol:

virus
18/03/2016, 04:30
εσυ θες μια μηχανη τυπου cannon g11

μην μπλεξεις με αποσπωμενους φακους ειναι ευαισθητες στους κραδασμους και θελουν μια καλυτερη εμπειρια σε ρυθμισεις οσον αφορα το θεμα φωτογραφια.

αυτη που ανεφερα ειναι και κομπακτ σε διαστασεις και εχει κατα τι καλυτερο φακο απο τις καθαρα κομπακτ.

για το μοντελο ας απαντησουν οι εχοντες μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα.

theofilos888
18/03/2016, 07:37
Γιωργο μπορεις να μας σε mirroless. Δεν εχουν καθρεπτη και θεωρουνται πιο ανθεκτικες. Πλεον με καλης ποιοτητας φακους. Αλλα νομιζω εκτος του μπατζετ σου. Αλλιως ψαχνεις για καμια nikon 3100 3200 με τον στανταρ κιτ φακο 18-55. Υπαρχει πληθωρα μεταχειρισμενων σε αυτα τα λεφτα. Μην την αφησεις ποτε χυμα μεσα στη βαλιτσα, θα τα φτυσει. Τη δικη μου, που παιρνω μαζι στις εκδρομες, την εχω στο σακο πλατης και ειναι μια χαρα.

https://www.facebook.com/groups/nikonusedphotogear/

https://www.facebook.com/groups/186345874073/

https://www.facebook.com/groups/310062632386032/

Τρεια ομαδες στο φατσοβιβλιο, που ασχολουνται με πωλησεις μεταχειρισμενων. Ο,τι αλλο θες, πμ ή τηλ ή ταχυδρομικο περιστερι ή τηλεγραφο ή δορυφορικο μυνημα. :p

lykourgi
18/03/2016, 08:53
Θελω φωτογραφικη με φακο που βγαινει εξω :lol:
DSLR τις λενε αυτες;;
Compact, λέγονται.

Δες και εδώ : http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=27.0

taisteal
18/03/2016, 11:24
Θα αγοραζατε μεταχειρω φωτ.μηχανη;;

theofilos888
18/03/2016, 11:27
Θα αγοραζατε μεταχειρω φωτ.μηχανη;;

Η πραξη εχει δειξει πως ναι. Σα να αγοραζεις μηχανακι μεταχειρω ειναι. Ψαξιμο θελει

taisteal
18/03/2016, 11:35
Η πραξη εχει δειξει πως ναι. Σα να αγοραζεις μηχανακι μεταχειρω ειναι. Ψαξιμο θελει

Σε ενα μηχανακι ξερω τι να κοιταξω,σε φωτ.μηχανη δεν εχω ιδεα
Τι κοιταζεις ας πουμε;;

theofilos888
18/03/2016, 11:39
Σε ενα μηχανακι ξερω τι να κοιταξω,σε φωτ.μηχανη δεν εχω ιδεα
Τι κοιταζεις ας πουμε;;

Να μην ειναι σπασμενη χτυπημενη, να δουλευει χωρις περιεργους θορυβους, να γραφονται οι φωτο στην καρτα. Να βγαζει σωστες φωτο. Κ αν δεν το παλευεις, βρες κατι αθηνα και το βλεπω εγω για σενα. χχαχχαχαχαχαχ

Sapadak
18/03/2016, 11:56
Κάπως φαίνονται και τα κλικς που έχει κάνει, αν δε κάνω λάθος

gior-gos
18/03/2016, 12:58
Αληθευει οτι οι ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες εχουν "ημερομηνια ληξης"; δηλαδη μετα απο καποιες χιλιαδες ή εκατομμυρια φωτογραφιες η φωτογραφικη μηχανη χαλαει; ή κραταει εσαεί;

Aνεμος
18/03/2016, 13:07
το κλείστρο κάθε μηχανής φθείρεται με τα κλικ και μετα απο κάποιο σημειο είναι για service.Γενικά αντέχουν πολύ

due
18/03/2016, 13:17
Εγώ έχω μία Nikon DSLR. Από πέσιμο μου έσπασε το εξάρτημα που ελέγχει την αυτόματη εστίαση. Το άλλαξα με ημιτασιόν. Δουλεύει καλά 1/2 φορές.
Άμα ήμουν κακός άνθρωπος και την έβαζα αγγελία, θα την έβλεπαν 2-3, σε κάποιον θα δούλευε και θα την έπαιρνε...

Επίσης εγώ και ένας κολλητός με την ίδια φωτογραφική, πήραμε και οι δύο έναν budget τηλεφακό 55-200mm της ιδίας εταιρείας. Εκείνος καινούργιος, εγώ μετάχειρο.
Ο δικός μου μετάχειρος, είναι αισθητά πιο αργός στην εστίαση (πριν το πρόβλημα της μηχανής μου, ενώ πχ με άλλους φακούς όλα ήταν τέλεια), χωρίς να μπορεί να εξηγηθεί τεχνικά, την έχω ελέγξει. Ειδικά στο Panning, ο λόγος για τον οποίο τον πήρα δλδ είναι τραγικός (καλά έτσι κι αλλιώς ήταν, αλλά σε αυτή την κατάσταση ακόμα περισσότερο).

Οπότε προσοχή, έχει και αυτό το ρίσκο του.

el_hymador
18/03/2016, 13:25
Σε σώμα φωτογραφικής μηχανής, το κλείστρο είναι που τραβά ζόρια και ενδέχεται να θέλει αντικατάσταση μετά από κάποιον καιρό. Τσεκάρει κανείς και τον αισθητήρα, να μην βγάζει καμένα ή stuck pixel καθώς και να δουλεύουν σωστά όλα τα χειριστήρια.

Οι φακοί είναι πιο δύσκολοι στην αγορά τους ως μεταχειρισμένοι, πρέπει να τεσταριστούν πάνω την μηχανή που θα τους κουμπώσουμε και να ελεγχθούν πολύ καλά τα κρύσταλλα τους για σημάδια ή μούχλα εσωτερικά.

MG-KTiNoS
18/03/2016, 13:59
Σε ενα μηχανακι ξερω τι να κοιταξω,σε φωτ.μηχανη δεν εχω ιδεα
Τι κοιταζεις ας πουμε;;

Αν μιλάμε για καλή μηχανή κοιτάς τα κλικ (από πι σι το κάνεις)
Αν μιλάμε για κάτι πιο απλό λογικά την είχε ερασιτέχνης οπότε και τα κλικ είναι λίγα.
Τ άλλα όπως τα λέει ο Τεό.


Άμα ήμουν κακός άνθρωπος και την έβαζα αγγελία, θα την έβλεπαν 2-3, σε κάποιον θα δούλευε και θα την έπαιρνε...
Ελπίζοντας ότι αυτός που θα την έπερνε δεν θα ήταν πιο κακός.
:p

Οι μπάτζε φακοί σιχνά έχουν τέτοια προβλήματα από μόνοι τους (για αυτό είναι και μπάτζετ)
;)