PDA

View Full Version : Δείτε πως εκπαιδεύονται οι αθλητές γυμναστικής της Κίνας



project.breeze
01/08/2012, 13:57
Ένα ντροπιαστικό βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου τις τελευταίες ώρες,ρίξτε μια ματιά

Κινέζοι αθλητές γυμναστικής (http://karfo.gr/sports/video-6/) :mad:

sniper
01/08/2012, 14:01
Ένα ντροπιαστικό βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου τις τελευταίες ώρες,ρίξτε μια ματιά

Κινέζοι αθλητές γυμναστικής (http://karfo.gr/sports/video-6/) :mad:

Aπό ποιά άποψη ντροπιαστικό;

MG-KTiNoS
01/08/2012, 14:03
Έχεις την εντύπωση ότι η Βουλγάρα που είχανε φέρει στην Ελλάδα και μας είχε φτιάξει ομάδα ήταν πολύ καλύτερη?
Για ρώτα να μάθεις…

:wave2:

ego_o_idios
01/08/2012, 14:08
Έχεις την εντύπωση ότι η Βουλγάρα που είχανε φέρει στην Ελλάδα και μας είχε φτιάξει ομάδα ήταν πολύ καλύτερη?
Για ρώτα να μάθεις…

:wave2:


8es na sou fero ego elines pedakia pou vgikan apo to a8lima me xronia provlimata se ar8rosis ke lipa?...

menos
01/08/2012, 14:09
Δεν βρήκα κάτι το υπερβολικό..
Εχω κουραστεί τόσο πού απο τα blog που μεγαλοποιούν πράγματα χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για τι μιλάνε.
ΣΟΚ!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!
ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ!!
..και άλλα τόσα για να κερδίσουν επισκέψεις στην σελίδα τους.. (ξέρω, το πάω αλλού).
1-2 κλαψουρίσματα απο 8χρονα, δεν το θεωρώ υπερβολή.
Οι Ασιάτες ήταν ανέκαθεν πειθαρχικός λαός.. δεν μπορείς ομως να ονομάσεις ντρόπιασμα τον τρόπο που ετοιμάζουν πρωταθλητές.

sniper
01/08/2012, 14:09
Έχεις την εντύπωση ότι η Βουλγάρα που είχανε φέρει στην Ελλάδα και μας είχε φτιάξει ομάδα ήταν πολύ καλύτερη?
Για ρώτα να μάθεις…

:wave2:

Εφόσον επιτρέπουν να κατεβαίνουν στους αγώνες παιδάκια 14-15 ετών, από ποια ηλικία νομίζατε ότι ξεκινάνε για να φτάσουν σ' αυτά τα επίπεδα ευλιγισίας, δύναμης κλπ;

Το παιδάκι των 6 ετών είναι αδύνατον να καταβάλει τη σκληρότατη προσπάθεια αβίαστα και να έχει την αυστηρότατη πειθαρχεία που χρειάζεται ένα τέτοιο πρόγραμμα προπονήσεων.

project.breeze
01/08/2012, 14:10
Aπό ποιά άποψη ντροπιαστικό;

Εγώ το θεωρώ ντροπιαστικό μικρά παιδιά στην πρώτη τους επαφή με τον αθλητισμό να δέχονται τέτοια πίεση από τους προπονητές τους.Επίσης αν είχα κόρη ή γιο και έβλεπα τον προπονητή να κάθεται πάνω του και να του τραβολογάει τα πόδια θα του κατέβαζα τα μούτρα,αν έσυ έχεις διαφορετική άποψη για τον αθλητισμό και για την συμπεριφορά των προπονητών απέναντι σε 4χρονα και 5χρονα παιδάκια είναι δικαιώμά σου

sniper
01/08/2012, 14:11
Εγώ το θεωρώ ντροπιαστικό μικρά παιδιά στην πρώτη τους επαφή με τον αθλητισμό να δέχονται τέτοια πίεση από τους προπονητές τους.Επίσης αν είχα κόρη ή γιο και έβλεπα τον προπονητή να κάθεται πάνω του και να του τραβολογάει τα πόδια θα του κατέβαζα τα μούτρα,αν έσυ έχεις διαφορετική άποψη για τον αθλητισμό και για την συμπεριφορά των προπονητών απέναντι σε 4χρονα και 5χρονα παιδάκια είναι δικαιώμά σου

Δες παραπάνω τι έγραψα.

Edit : Δεν κάνουν αθλητισμό αλλά πρωταθλητισμό. Αν έχεις κάνει ποτέ συστηματικό αθλητισμό μπορείς να καταλάβεις την διαφορά.

project.breeze
01/08/2012, 14:16
Εφόσον επιτρέπουν να κατεβαίνουν στους αγώνες παιδάκια 14-15 ετών, από ποια ηλικία νομίζατε ότι ξεκινάνε για να φτάσουν σ' αυτά τα επίπεδα ευλιγισίας, δύναμης κλπ;

Το παιδάκι των 6 ετών είναι αδύνατον να καταβάλει τη σκληρότατη προσπάθεια αβίαστα και να έχει την αυστηρότατη πειθαρχεία που χρειάζεται ένα τέτοιο πρόγραμμα προπονήσεων.

Το παιδάκι που έχει την στόφα του πρωταθλητή είτε με τέτοιου είδους πίεση είτε με απλή παραίνεση και εμψύχωση θα γίνει πρωταθλητής.Το να ταλαιπωρείς παιδάκια σε αυτή την τρυφερή ηλικία να γίνουν με το στανιό πρωταθλητές δεν μου αρέσει,όπως δεν μου αρέσουν αρκετά πράγματα που συμβαίνουν στον σύγχρονο "αθλητισμό".Επίσης η πειθαρχία καλλιεργείται από τον δάσκαλο και τον προπονητή,δεν διεκδικείται με την βία και τον τσαμπουκά

menos
01/08/2012, 14:17
Επίσης αν είχα κόρη ή γιο και έβλεπα τον προπονητή να κάθεται πάνω του και να του τραβολογάει τα πόδια θα του κατέβαζα τα μούτρα
Αυτό το είχα περάσει και εγώ στα 14 μου σε μια σχολή καράτε που ήμουν.. ο σκοπός ήταν να φτάσεις τα όρια της ευλυγισίας σου... που σε τέτοιες ηλικίες είναι ιδιαίτερα εφικτό, τα παιδιά είναι ακόμη λάστιχα.
Δες όμως το ίδιο παιδί ύστερα πως θα δείχνει σε φίλους και οικογένεια τι μπορεί να κάνει και αυτόματα πόσο περήφανο νοιώθει.
Δεν είναι μορφή βίας αυτό που βλέπεις, είναι απλά άσκηση.:wave2:

project.breeze
01/08/2012, 14:21
Αυτό το είχα περάσει και εγώ στα 14 μου σε μια σχολή καράτε που ήμουν.. ο σκοπός ήταν να φτάσεις τα όρια της ευλυγισίας σου... που σε τέτοιες ηλικίες είναι ιδιαίτερα εφικτό, τα παιδιά είναι ακόμη λάστιχα.
Δες όμως το ίδιο παιδί ύστερα πως θα δείχνει σε φίλους και οικογένεια τι μπορεί να κάνει και αυτόματα πόσο περήφανο νοιώθει.
Δεν είναι μορφή βίας αυτό που βλέπεις, είναι απλά άσκηση.:wave2:

Επειδή έχω ασχοληθεί κάμποσα χρόνια με το Tae Kwon Do γνωρίζω ακριβώς τί εννοείς αλλά υπάρχει μία διαφορά.Η εμψυχωτική φωνή του προπονητή που σε πιέζει να πας ένα βήμα παραπέρα και η επιβλητική του φιγούρα από μόνα τους αρκούσαν τουλάχιστον στη σχολή που πήγαινα εγώ και η αλήθεια είναι ότι τα πηγαίναμε αρκετά καλά σαν σχολή.Είναι άλλο να ξεπερνάς τον εαυτό μόνος σου κάνοντας μικρά βήματα βελτίωσης και άλλο να σε τραβολογάει ο προπονητής.Και μην ξεχνάς πως σε αυτή την ηλικία ειδικά των 5-6-7 ετών τα κόκκαλα και γενικότερα όλα τα όργανα ενός παιδιού είναι ευαίσθητα και ενδεχομένως θα μπορούσαν να δημιουργηθούν και σοβαρά προβλήματα αργότερα

McGyver
01/08/2012, 14:23
Το παιδάκι που έχει την στόφα του πρωταθλητή είτε με τέτοιου είδους πίεση είτε με απλή παραίνεση και εμψύχωση θα γίνει πρωταθλητής.Το να ταλαιπωρείς παιδάκια σε αυτή την τρυφερή ηλικία να γίνουν με το στανιό πρωταθλητές δεν μου αρέσει,όπως δεν μου αρέσουν αρκετά πράγματα που συμβαίνουν στον σύγχρονο "αθλητισμό".Επίσης η πειθαρχία καλλιεργείται από τον δάσκαλο και τον προπονητή,δεν διεκδικείται με την βία και τον τσαμπουκά

H διαφορά μεταξύ του πρωταθλητή και των υπολοίπων εξαιρετικών αθλητών είναι ο προπονητής τους, ειδικά στα ατομικά αθλήματα.

project.breeze
01/08/2012, 14:26
H διαφορά μεταξύ του πρωταθλητή και των υπολοίπων εξαιρετικών αθλητών είναι ο προπονητής τους, ειδικά στα ατομικά αθλήματα.

Θα μπορούσα ενδεχομένως να συμφωνήσω μαζί σου σε εποχές που ο αθλητισμός δεν ήταν εμπορικό προϊόν.Πλέον δυστυχώς εμπλέκονται και πολλά άλλα πράγματα και άρα δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις

MG-KTiNoS
01/08/2012, 14:30
Και ο Στόνερ κάπως έτσι άρχισε και τώρα λέει πάω για ψάρεμα...

kostaspetrou
01/08/2012, 14:33
Εγώ το θεωρώ ντροπιαστικό μικρά παιδιά στην πρώτη τους επαφή με τον αθλητισμό να δέχονται τέτοια πίεση από τους προπονητές τους.Επίσης αν είχα κόρη ή γιο και έβλεπα τον προπονητή να κάθεται πάνω του και να του τραβολογάει τα πόδια θα του κατέβαζα τα μούτρα,αν έσυ έχεις διαφορετική άποψη για τον αθλητισμό και για την συμπεριφορά των προπονητών απέναντι σε 4χρονα και 5χρονα παιδάκια είναι δικαιώμά σου
Τα πόδια του τα τραβάει για ν'αποκτήσει ευλυγισία,ειδικά σε μηριαίους δικεφάλους.Χωρίς δεύτερο άτομο απλά δε γίνεται.
Άσκηση είναι αυτό,δεν είναι βασανιστήριο.Την κάναμε και στο μπάσκετ,ειδικά όσοι -ένας απ'αυτούς και' γω-είχαμε περιορισμένη ευλυγισία στα πόδια.

Το βίντεο δεν είναι καθόλου ντροπιαστικό.
Πρωταθλητισμός χωρίς πίεση δε γίνεται.
Να περάσεις σε καλή σχολή στις πανελλήνιες χωρίς πίεση στο διάβασμα δε γίνεται.
Γενικά ο,τιδήποτε καλό χωρίς να στρώσεις κώλο και να ζοριστείς δε γίνεται.

Τα παιδιά θέλουν και συνεχίζουν,οπότε δε μας πέφτει λόγος.

Τώρα σε ό,τι αφορά τις ψιλές που πέφτουν,άλλη κουλτούρα οι κινέζοι.
Μέχρι και πριν λίγα χρόνια ψιλές πέφτανε και σε μας(και δεν πάθαμε τίποτα).

el_hymador
01/08/2012, 14:33
Σιχαμένο είναι το video, αηδιαστικό πραγματικά, είναι και η γυμναστικη που είναι από τα πιο απαιτητικά αθλήματα και πρέπει να ξεκινήσει κανείς από πολύ πιτσιρίκι αν θέλει να κάνει κάτι. Και εδώ είναι όλο το θέμα... 5 χρονών ποιο πιτσιρίκι ξέρει τι θέλει; Σίγουρα δεν θέλει να το τραβολογάνε και να το τεντώνουν σαν λάστιχο, ούτε και να το μπινελικώνουν αν κάνει ένα τσικ εκτός των αυστηρών οριών της στρατιωτικής πειθαρχίας. Δεν είναι για παιδιά αυτά. Δυστυχώς υπαρχουν μαλάκες γονείς και υπάρχει και αθλητική βιομηχανία που διψάει για Citius - Altius - Fortius, πάση θυσία., οπότε έχουμε εικόνες σαν και αυτή. Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον project breeze, θα γ@μουσα με γεωτρύπανο πασπαλισμένο με ρινίσματα σιδήρου οποιονδήποτε έκανε κάτι τέτοιο στο παιδί μου. Αλλά είναι η μαλακία των γονιών στη μέση που δίνουν το ok.

Από εκεί και έπειτα, συνομίλικα των κινεζόπουλων που εμφανίζονται στο video, δουλεύουν σε ανήλιαγα υπόγεια νυχθημερόν, εκπορνεύονται, ανοίγονται για εμπόριο οργάνων και άλλα τέτοια όμορφα...

sniper
01/08/2012, 14:37
Σιχαμένο είναι το video, αηδιαστικό πραγματικά, είναι και η γυμναστικη που είναι από τα πιο απαιτητικά αθλήματα και πρέπει να ξεκινήσει κανείς από πολύ πιτσιρίκι αν θέλει να κάνει κάτι. Και εδώ είναι όλο το θέμα... 5 χρονών ποιο πιτσιρίκι ξέρει τι θέλει; Σίγουρα δεν θέλει να το τραβολογάνε και να το τεντώνουν σαν λάστιχο, ούτε και να το μπινελικώνουν αν κάνει ένα τσικ εκτός των αυστηρών οριών της στρατιωτικής πειθαρχίας. Δεν είναι για παιδιά αυτά. Δυστυχώς υπαρχουν μαλάκες γονείς και υπάρχει και αθλητική βιομηχανία που διψάει για Citius - Altius - Fortius, πάση θυσία., οπότε έχουμε εικόνες σαν και αυτή. Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον project breeze, θα γ@μουσα με γεωτρύπανο πασπαλισμένο με ρινίσματα σιδήρου οποιονδήποτε έκανε κάτι τέτοιο στο παιδί μου. Αλλά είναι η μαλακία των γονιών στη μέση που δίνουν το ok.

Oπότε το δικό σου παιδί δεν θα γίνει ποτέ γυμναστής τέτοιου επιπέδου, ενώ τα παιδιά αυτών των γονιών, που συναινούν, θα γίνουν. Είπαμε, επιλογές είναι αυτές.


Από εκεί και έπειτα, συνομίλικα των κινεζόπουλων που εμφανίζονται στο video, δουλεύουν σε ανήλιαγα υπόγεια νυχθημερόν, εκπορνεύονται, ανοίγονται για εμπόριο οργάνων και άλλα τέτοια όμορφα...

Σωστό.

Acacius
01/08/2012, 14:43
<mode: trollolo>

Αλλάξτε τη μουσική στο βίντεο με το Eye of the Tiger και είμαστε εντάξει

</mode>

el_hymador
01/08/2012, 14:44
Oπότε το δικό σου παιδί δεν θα γίνει ποτέ γυμναστής τέτοιου επιπέδου, ενώ τα παιδιά αυτών των γονιών, που συναινούν, θα γίνουν. Είπαμε, επιλογές είναι αυτές.



Και είχα μια σκασίλα αν δεν γίνει ξέρεις... δεν είμαι γονιός, αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πιο εγκληματικό πράγμα που μπορείς να κάνεις σε ένα παιδί, είναι να το πιέσεις ώστε να πργματοποιήσει αυτό αντί για 'σένα όλα εκείνα που δεν κατάφερες εσύ. Το τι απωθημένα και ναυαγισμένα όνειρα έχουν βγει πάνω σε παιδιά, δεν λέγεται... γίνε γιατρός, πρωταθλητής, πιανίστας, ευηπόληπτο μέλος της κοινωνίας κτλ - κτλ...

7gibernau
01/08/2012, 14:45
Ένα ντροπιαστικό βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου τις τελευταίες ώρες,ρίξτε μια ματιά

Κινέζοι αθλητές γυμναστικής (http://karfo.gr/sports/video-6/) :mad:ντροπιαστικο αυτο?????αντιθετος....μακαρι να ειχαμε και μεις εδω τετοιους κοουτς που να ζηταν απο τους αθλητες το κατι παραπανω,ειδικα σε τετοιες ηλικιες.
στα προσωπακια των παιδιων το μονο που ειδα ειναι η ενταση και η καυλα να γινουν οι αυριανοι πρωταθλητες και οποιος πει το τντιθετο απλα δεν εχει ιδρωσει φανελα...

el_hymador
01/08/2012, 14:45
<mode: trollolo>

Αλλάξτε τη μουσική στο βίντεο με το Eye of the Tiger και είμαστε εντάξει

</mode>

:lol::lol::lol:

sniper
01/08/2012, 14:48
ντροπιαστικο αυτο?????αντιθετος....μακαρι να ειχαμε και μεις εδω τετοιους κοουτς που να ζηταν απο τους αθλητες το κατι παραπανω,ειδικα σε τετοιες ηλικιες.
στα προσωπακια των παιδιων το μονο που ειδα ειναι η ενταση και η καυλα να γινουν οι αυριανοι πρωταθλητες και οποιος πει το τντιθετο απλα δεν εχει ιδρωσει φανελα...

Προφανώς, δεν είναι όλοι για όλα. :winka:

project.breeze
01/08/2012, 14:48
Με την ίδια λογική παιδιά επειδή πλέον πρωταθλητισμός χωρίς ντόπα δεν γίνεται,δώστε στα παιδιά σας και ντόπα και στεροϊδή και πως διάολο λένε όλα αυτά τα διαόλια και παρακολουθήστε τα μετά στα 30-35 τους να αναρρώνουν από 5πλο by pass

sniper
01/08/2012, 14:49
Και είχα μια σκασίλα αν δεν γίνει ξέρεις... δεν είμαι γονιός, αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πιο εγκληματικό πράγμα που μπορείς να κάνεις σε ένα παιδί, είναι να το πιέσεις ώστε να πργματοποιήσει αυτό αντί για 'σένα όλα εκείνα που δεν κατάφερες εσύ. Το τι απωθημένα και ναυαγισμένα όνειρα έχουν βγει πάνω σε παιδιά, δεν λέγεται... γίνε γιατρός, πρωταθλητής, πιανίστας, ευηπόληπτο μέλος της κοινωνίας κτλ - κτλ...

Aλλά αν ερχόταν το παιδί σου στα 6 και στο ζήταγε... κι έβλεπες αυτή τη μέθοδο, και το παιδί γούσταρε, τι θα έκανες;

el_hymador
01/08/2012, 14:50
Aλλά αν ερχόταν το παιδί σου στα 6 και στο ζήταγε... κι έβλεπες αυτή τη μέθοδο, και το παιδί γούσταρε, τι θα έκανες;

Τότε εννοείται με τις ευχές μου!

kostaspetrou
01/08/2012, 14:51
Σιχαμένο είναι το video, αηδιαστικό πραγματικά, είναι και η γυμναστικη που είναι από τα πιο απαιτητικά αθλήματα και πρέπει να ξεκινήσει κανείς από πολύ πιτσιρίκι αν θέλει να κάνει κάτι. Και εδώ είναι όλο το θέμα... 5 χρονών ποιο πιτσιρίκι ξέρει τι θέλει; Σίγουρα δεν θέλει να το τραβολογάνε και να το τεντώνουν σαν λάστιχο, ούτε και να το μπινελικώνουν αν κάνει ένα τσικ εκτός των αυστηρών οριών της στρατιωτικής πειθαρχίας. Δεν είναι για παιδιά αυτά.
Μ'αυτή τη λογική κανένα πιτσιρίκι 5 ή 6 χρονών δε θέλει να ξυπνάει πρωινιάτικα και να πηγαίνει σχολείο,ούτε να κάθεται να μαθαίνει ορθογραφία,μαθηματικά,ιστορία κλπ μη διασκεδαστικά πράγματα.Προτιμά να κάθεται και να παίζει όλη μέρα μπάλα,κυνηγητό,ποδήλατο κλπ.
Τι λες,να μη τα στέλνουμε;

Δε γίνεται σε μικρές ηλικίες να υπάρξει μάθηση-σχολική και μη- που να μην έχει το στοιχείο του καταναγκασμού,απλά δε γίνεται.
Το παιδί ξέρει τι θέλει(καθισιό και παιχνίδι) αλλά έτσι δεν προχωράς στη ζωή...

el_hymador
01/08/2012, 16:11
Μ'αυτή τη λογική κανένα πιτσιρίκι 5 ή 6 χρονών δε θέλει να ξυπνάει πρωινιάτικα και να πηγαίνει σχολείο,ούτε να κάθεται να μαθαίνει ορθογραφία,μαθηματικά,ιστορία κλπ μη διασκεδαστικά πράγματα.Προτιμά να κάθεται και να παίζει όλη μέρα μπάλα,κυνηγητό,ποδήλατο κλπ.
Τι λες,να μη τα στέλνουμε;

Δε γίνεται σε μικρές ηλικίες να υπάρξει μάθηση-σχολική και μη- που να μην έχει το στοιχείο του καταναγκασμού,απλά δε γίνεται.
Το παιδί ξέρει τι θέλει(καθισιό και παιχνίδι) αλλά έτσι δεν προχωράς στη ζωή...

Μόλις ισοπέδωσες όλες τις σύγχρονες εκπαιδευτικές μεθόδους που αντιλαμβάνονται την μάθηση ως παιχνίδι και όχι ως καταναγκασμό! Ειλικρινά εκπλήσσομαι που έχεις την άποψη ότι ο καταναγκασμός είναι αναπόσπαστο στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας στις μικρές ηλικίες! Αυτά φάγαμε και εμείς, βίτσα, φοβέρα και στείρα μάθηση - παπαγαλία, σε ένα σύστημα που κρατούσε από την εποχή του Μεταξά... και ναι, μπορεί να μην πάθαμε τίποτα, ούτε να μας έμειναν ψυχολογικά, αλλά δεν εκπαιδευτήκαμε και τα αποτελέσματα αυτού του είδους της "εκπαίδευσης" τα είδαμε στην ελληνική κοινωνία... εκτός και αν πιστεύει κάποιος ότι η καταπληκτική παιδεία που λάβαμε είμαι άμοιρη ευθυνών για το σημερινό μας χάλι!
Όλες αυτές οι παρωχημένες αντιλήψεις είναι άκρως καταστροφικές και ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας! Σιγά μην τα πηγαίνουμε εν έτη 2012 και υποχρεωτικό εκκλησιασμό! (το έχω προλάβει αυτό το μαρτύριο!)

Για όνομα του όποιου Θεού, τα παιδιά δεν πρέπει να εξαναγκάζονται σε τίποτα! Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος παιδαγωγός για να καταλάβει ότι αν τους τραβήξεις το ενδιαφέρον και τους ερεθίσεις την περιέργεια τους, που είναι αμφότερα τεράστια, μπορείς να τα κατευθύνεις σε οποιαδήποτε εκπαιδευτική και μαθησιακή δραστηριότητα, με απίστευτα αποτελέσματα. Τότε να δεις πως ξυπναέι ένα πιτσιρίκι από τις 5 τα χαράματα με λαχτάρα να πάει στο σχολείο! Αλλά τι να λέμε τώρα... greece!

sniper
01/08/2012, 16:13
....αν τους τραβήξεις το ενδιαφέρον και τους ερεθίσεις την περιέργεια τους, που είναι αμφότερα τεράστια, μπορείς να τα κατευθύνεις σε οποιαδήποτε εκπαιδευτική και μαθησιακή δραστηριότητα, με απίστευτα αποτελέσματα. Τότε να δεις πως ξυπναέι ένα πιστιρίκι από τις 5 τα χαράματα με λαχτάρα να πάει στο σχολείο! Αλλά τι να λέμε τώρα... greece!

Σε ποιά χώρα γίνονται αυτά;

el_hymador
01/08/2012, 16:17
Σε ποιά χώρα γίνονται αυτά;

Προφανώς όχι στην Ουαλαλελούμπε...

Σκανδιναβικές χώρες πρώτες σε όλο το κόσμο στην εκπαίδευση, Καναδάς και Η.Π.Α. από κοντά.

skylaros
01/08/2012, 17:31
ο αθλητισμός είναι κάτι πολύ όμορφο για τον άνθρωπο και τη ζωή του προάγει πνεύμα και σου δίνει ποιότητα ζωής... ο πρωταθλητισμός είναι άλλο πράγμα μια μεγάλη απάτη με σκοπό την τσέπη, γεμίζει ηλίθια πρότυπα τον κόσμο, αποτυχημένους πρεζάκιδες αλλά τι περίεργο το κάθε έθνος να προσκυνά σώβρακα και φανέλες ,,, και επειδή ξέρω πως κάποιοι θα μιλήσουν για το ένδοξο αρχαίο ελληνικό πνεύμα και τους αθλητές του... πρώτον ΚΑΜΙΑ σχέση και δεύτερον στις μπάλες μου, δούλοι έφτιαξαν τον Παρθενώνα

Joyrider
01/08/2012, 17:51
Ωραία φάρμα.

Total
01/08/2012, 18:41
Παιδιά τι συζητάμε εδώ στην κίνα σφάζουν σκυλιά και τα μαγειρεύουν άλλος λαός , αλλά ήθη άλλα έθιμα άλλη κουλτούρα. Μιλάμε για τον πλεόν πειθαρχημένο λαό του πλανήτη, αυτή είναι η καθημερινότητα τους. Ο πρωταθλητισμός σε παγκόσμιο επίπεδο είναι έτσι λίγο πολύ. Όντως όμως δεν πιστεύω οτι είναι επιλογή του παιδιού αυτή είναι καταναγκασμός δεν υπάρχει παιδί που θέλει να έχει ρουτίνα πεζοναύτη. Αυτά δεν είναι παιδάκια για το κράτος είναι επενδύσεις και πρέπει να τις κάνουν να φέρουν χρήματα πίσω...καλως ηρθατε στον υπέροχο κόσμος του καπιταλισμού wave2:

kostaspetrou
01/08/2012, 19:55
Μόλις ισοπέδωσες όλες τις σύγχρονες εκπαιδευτικές μεθόδους που αντιλαμβάνονται την μάθηση ως παιχνίδι και όχι ως καταναγκασμό! Ειλικρινά εκπλήσσομαι που έχεις την άποψη ότι ο καταναγκασμός είναι αναπόσπαστο στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας στις μικρές ηλικίες! Αυτά φάγαμε και εμείς, βίτσα, φοβέρα και στείρα μάθηση - παπαγαλία, σε ένα σύστημα που κρατούσε από την εποχή του Μεταξά... και ναι, μπορεί να μην πάθαμε τίποτα, ούτε να μας έμειναν ψυχολογικά, αλλά δεν εκπαιδευτήκαμε και τα αποτελέσματα αυτού του είδους της "εκπαίδευσης" τα είδαμε στην ελληνική κοινωνία... εκτός και αν πιστεύει κάποιος ότι η καταπληκτική παιδεία που λάβαμε είμαι άμοιρη ευθυνών για το σημερινό μας χάλι!
Όλες αυτές οι παρωχημένες αντιλήψεις είναι άκρως καταστροφικές και ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας! Σιγά μην τα πηγαίνουμε εν έτη 2012 και υποχρεωτικό εκκλησιασμό! (το έχω προλάβει αυτό το μαρτύριο!)

Για όνομα του όποιου Θεού, τα παιδιά δεν πρέπει να εξαναγκάζονται σε τίποτα! Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος παιδαγωγός για να καταλάβει ότι αν τους τραβήξεις το ενδιαφέρον και τους ερεθίσεις την περιέργεια τους, που είναι αμφότερα τεράστια, μπορείς να τα κατευθύνεις σε οποιαδήποτε εκπαιδευτική και μαθησιακή δραστηριότητα, με απίστευτα αποτελέσματα. Τότε να δεις πως ξυπναέι ένα πιτσιρίκι από τις 5 τα χαράματα με λαχτάρα να πάει στο σχολείο! Αλλά τι να λέμε τώρα... greece!
Δεν έχεις ιδέα φίλε μου...
Εξηγούμαι:
-Είναι η όχι καταναγκασμός το τάισμα του μικρού παιδιού που δε θέλει να φάει;
-Είναι ή όχι καταναγκασμός το να ξυπνάς και να πηγαίνεις σχολείο;
Αυτό που λες δεν παίζει:

Προφανώς όχι στην Ουαλαλελούμπε...
Σκανδιναβικές χώρες πρώτες σε όλο το κόσμο στην εκπαίδευση, Καναδάς και Η.Π.Α. από κοντά.
Σε καμμιά χώρα το παιδί δεν ξυπνάει επειδή θέλει να πάει σχολείο,μην κοροϊδευόμαστε.

-Είναι ή όχι καταναγκασμός η επίσκεψη στο γιατρό και τα εμβόλια;Κανένα παιδί δε θέλει!

Δεν γίνεται να τα μαθαίνεις όλα μέσω παιχνιδιού,Κάποια ναι,τα περισσότερα όχι.
Δεν παίζει να μάθεις καλά μαθηματικά(εξισώσεις,διαφορικές κλπ) μέσω παιχνιδιού.Πρέπει να στρώσεις κώλο(και να σου κόβει).
Δε γίνεται να μάθεις αρχαία,συντακτικό,ορθογραφία μέσω του παιχνιδιού.Θέλει δουλειά και επανάληψη.
Δε γίνεται να μάθεις καλά ξένη γλώσσα(δεν εννοώ "hallo baby,nice ass" ) παίζοντας.Πρέπει να πιεστείς,ειδικά αν η γλώσσα δεν πολυμοιάζει με τη μητρική σου.
Δε γίνεται να γίνεις πολύ καλός αθλητής μόνο με παιχνίδι.Πρέπει να φτύσεις αίμα στην προπόνηση.Αλλιώς άραξε και παίξε μπακότερμα στη γειτονιά.
Δε γίνεται να περάσεις πολυτεχνείο,νομική,ιατρική αν δεν είσαι απ'τους καλύτερους,κάτι το οποίο δε γίνεται παίζοντας.


Για τα χάλι της κοινωνίας η εκπαίδευση είναι η τελευταία που φταίει:φταίνε αυτοί που την απαξιώσανε,αυτοί που εξίσωσαν τους άριστους με τους άχρηστους,τους έξυπνους με τα κομματόσκυλα.


ΥΓ:Δε γίνεται να τα κατευθύνεις σε οποιαδήποτε εκπαιδευτική και μαθησιακή δραστηριότητα, με απίστευτα αποτελέσματα.Δεν μπορούν όλοι να κάνουν πολλά πράγματα πολύ καλά.
Εγώ πχ μουσικά όργανα είμαι άχρηστος,ηλίθιος,δε το'χω,πώς το λένε. Όσο και να με κατευθύνεις...απλά δεν.
Μ'αρέσει πολύ,ασχολούμαι αλλά μέχρι εκεί...

Cpt. Haddock
01/08/2012, 20:15
zmpoutsamas gia tous kinezOI leme

DAYMAN
01/08/2012, 21:00
no pain no game.αν δεν βγουν τα γαλατα και τα βουτηρα παγκοσμιος δεν γινεσαι.

menos
01/08/2012, 21:56
no pain no game.αν δεν βγουν τα γαλατα και τα βουτηρα παγκοσμιος δεν γινεσαι.

265549

antsoar
01/08/2012, 21:57
Από τις απαντήσεις καταλαβαίνει κανείς ποιος έχει παιδιά και ποιος λέει θεωρίες.

DAYMAN
01/08/2012, 22:02
Από τις απαντήσεις καταλαβαίνει κανείς ποιος έχει παιδιά και ποιος λέει θεωρίες.
2 εχω αδερφε τι παει να πει αυτο;

menos
01/08/2012, 22:02
Αναρωτιέμαι αν το θέμα μας γυρίζει γύρω απο τον πρωταθλητισμό, η την παιδική βία...

akis_trevor
01/08/2012, 22:05
πιστευω πως τα παιδια που πανε να γινουν αθλητες,μουσικοι,ηθοποιοι κλπ κλπ πρεπει να γινονται επειδη το γουσταρουν και το ξεκινουν σαν χομου.ουτε επειδη ηταν ο μπαμπας τριπλαδορος,ουτε επειδη θελει η μαμα να γινει η κορουλα της μπαλαρινα.και αν το γουσταρει πραγματικα ο πιτσιρικος,οταν μεγαλωσει λιγο θα το κυνηγησει οσο μπορει..και θα το γουσταρει κιολας.ποιος δεν θα ηθελε το χομπυ του επαγγελμα;;;

kostaspetrou
01/08/2012, 22:21
ο αθλητισμός είναι κάτι πολύ όμορφο για τον άνθρωπο και τη ζωή του προάγει πνεύμα και σου δίνει ποιότητα ζωής... ο πρωταθλητισμός είναι άλλο πράγμα μια μεγάλη απάτη με σκοπό την τσέπη, γεμίζει ηλίθια πρότυπα τον κόσμο, αποτυχημένους πρεζάκιδες αλλά τι περίεργο το κάθε έθνος να προσκυνά σώβρακα και φανέλες ,,, και επειδή ξέρω πως κάποιοι θα μιλήσουν για το ένδοξο αρχαίο ελληνικό πνεύμα και τους αθλητές του... πρώτον ΚΑΜΙΑ σχέση και δεύτερον στις μπάλες μου, δούλοι έφτιαξαν τον Παρθενώνα
Όσους δούλους και να'χεις,χωρίς Ικτίνο και Καλλικράτη παπάρια Παρθενώνα θα φτιάξεις...
Όσους εργάτες και να'χεις,χωρίς μηχανικούς παπάρια γέφυρα Ρίου Αντιρίου θα φτιάξεις.
Τη διαφορά σε μια κοινωνία την κάνει ο άριστος,αυτός που ξεχωρίζει, όχι η μάζα.

Daemon
01/08/2012, 23:26
Η σε όλους έχει ξεφύγει το γεγονός ότι μιλάμε για Κίνα η κανένας δεν έχει ιδέα τι είναι κομουνιστική χώρα. Τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είδα κάποια αναφορά σε αυτό, με συγχωρείτε αν μου ξέφυγε. Εκεί τα παιδιά απ'την στιγμή που γεννιούνται ανήκουν στο κόμμα. Εκπαιδεύονται και προετοιμάζονται για το κόμμα. Μιλάμε για χώρα οπού τα παιδιά απ'τις πρώτες τάξεις του σχολείου κάνουν στίβο μάχης αντί για ποδόσφαιρο/μπάσκετ που παίζουν εδώ. Στολές, βαθμούς, στρατιωτική πειθαρχεία.
Κάποιος είπε περί καπιταλισμού και ότι είναι επενδύσεις. Λάθος, είναι κομουνισμός και δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι για να κάνουν το κόμμα περήφανο..

Σας έλειψα? :smokin:

PortisHead
01/08/2012, 23:47
Γονεις που "ωθουν" τα παιδια τους στον ΠΡΩΤαθλητισμο , ειναι κομπλεξικοι γονεις.

Αντρεα ? Που εχεις χαθει ρεεεεεε ???

Λευκάδιος
02/08/2012, 00:50
τα περισσοτερα απο αυτα τα παιδια προερχονται απο φτωχες οικογενειες.οι γονεις τους τα στελνουν εκει ελπιζοντας να γινουν καποια μερα πρωταθλητες.και στις κομουνιστικες χωρες(οπως σχεδον παντου) οι πρωταθλητες εχουν περισσοτερα προνομια που θα τους εξασφαλισουν ενα καλυτερο μελλον

TROOPER
02/08/2012, 09:08
οσοι βρηκατε το βιντεο ντροπιαστικο απλα δεν εχετε ιδεα για τι πραμα μιλατε.no offence.
ρεκορ κυριοι,μεταλια,λεφτα,δοξα,ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ=no remorse.δεν εχει να κανει με την κινα.παντου ετσι ειναι.και ναι αν δεν ξεκινησεις απο παιδι να προπονεισαι για να γινεις πρωταθλητης, δεν θα γινεις ποτε.γιατι αν το δικαιωμα της επιλογης θα το εχεις στα 18, το σωμα θα ειναι ηδη διαμορφωμενο και η μονη γεφυρα που θα μπορεις να δειξεις θα ειναι αυτη στο ριο-αντιριο.

καλως ηρθατε στον πλανητη μας.

Joyrider
02/08/2012, 09:19
Τι γαμάτη η δικαιολογία "το θέλει το παιδί" :rolleyes: . Μην τολμήσει και μου πει ο γιος μου θέλω να γίνω αστροναύτης, την γάμησε... Το "μ'αρέσει να κάνω κάτι" μόνο ο γονιός το μεταφράζει σε "πρέπει να γίνει ο καλύτερος". Εκτός αν πιστεύετε πως μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι σημαίνει αυτό σε τόσο μικρή ηλικία. Το θέμα είναι ότι όσο εύπλαστα είναι τα κορμιά σε αυτή την ηλικία άλλο τόσο είναι και το μυαλό.
Εμπρός λοιπόν γαμήστε την παιδική τους ηλικία, για να μην επεκταθούμε και σε όρους στασιμότητας ανάπτυξης, γυναικείας αθλητικής τριάδας κλπ. Αλλά φαντάζομαι το παιδί έχει ήδη συναινέσει και σε αυτά έτσι;

nikos_abel
02/08/2012, 09:25
Τι γαμάτη η δικαιολογία "το θέλει το παιδί" :rolleyes: . Μην τολμήσει και μου πει ο γιος μου θέλω να γίνω αστροναύτης, την γάμησε... Το "μ'αρέσει να κάνω κάτι" μόνο ο γονιός το μεταφράζει σε "πρέπει να γίνει ο καλύτερος". Εκτός αν πιστεύετε πως μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι σημαίνει αυτό σε τόσο μικρή ηλικία. Το θέμα είναι ότι όσο εύπλαστα είναι τα κορμιά σε αυτή την ηλικία άλλο τόσο είναι και το μυαλό.
Εμπρός λοιπόν γαμήστε την παιδική τους ηλικία, για να μην επεκταθούμε και σε όρους στασιμότητας ανάπτυξης, γυναικείας αθλητικής τριάδας κλπ. Αλλά φαντάζομαι το παιδί έχει ήδη συναινέσει και σε αυτά έτσι;

Με κάλυψες.

TROOPER
02/08/2012, 09:31
Τι γαμάτη η δικαιολογία "το θέλει το παιδί" :rolleyes: . Μην τολμήσει και μου πει ο γιος μου θέλω να γίνω αστροναύτης, την γάμησε... Το "μ'αρέσει να κάνω κάτι" μόνο ο γονιός το μεταφράζει σε "πρέπει να γίνει ο καλύτερος". Εκτός αν πιστεύετε πως μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι σημαίνει αυτό σε τόσο μικρή ηλικία. Το θέμα είναι ότι όσο εύπλαστα είναι τα κορμιά σε αυτή την ηλικία άλλο τόσο είναι και το μυαλό.
Εμπρός λοιπόν γαμήστε την παιδική τους ηλικία, για να μην επεκταθούμε και σε όρους στασιμότητας ανάπτυξης, γυναικείας αθλητικής τριάδας κλπ. Αλλά φαντάζομαι το παιδί έχει ήδη συναινέσει και σε αυτά έτσι;

ΑΝ αναφερεσαι σε αυτα που εγραψα, μαλλον με παρεξηγησες.δεν ειπα οτι τα παιδια συναινουν.ειπα οτι συναινει η παγκοσμια κοινοτητα αφου παρακολουθει κι ελπιζει σε μεταλια και σε ρεκορ.
τα παιδια ειναι τα αθωα θυματα σημερα,αυριανοι πρωταθλητες και μεθαυριανοι διαλυμενοι σωματικα και ψυχικα ανθρωποι.
απλα συμβαινει εδω και χρονια και μου φαινεται αστειο να μη γνωριζει κανεις εν ετη 2012 τι σημαινει πρωταθλητης ετων 23.

PortisHead
02/08/2012, 10:07
Τι γαμάτη η δικαιολογία "το θέλει το παιδί" :rolleyes: . Μην τολμήσει και μου πει ο γιος μου θέλω να γίνω αστροναύτης, την γάμησε... Το "μ'αρέσει να κάνω κάτι" μόνο ο γονιός το μεταφράζει σε "πρέπει να γίνει ο καλύτερος". Εκτός αν πιστεύετε πως μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι σημαίνει αυτό σε τόσο μικρή ηλικία. Το θέμα είναι ότι όσο εύπλαστα είναι τα κορμιά σε αυτή την ηλικία άλλο τόσο είναι και το μυαλό.
Εμπρός λοιπόν γαμήστε την παιδική τους ηλικία, για να μην επεκταθούμε και σε όρους στασιμότητας ανάπτυξης, γυναικείας αθλητικής τριάδας κλπ. Αλλά φαντάζομαι το παιδί έχει ήδη συναινέσει και σε αυτά έτσι;

:beer:

kostaspetrou
02/08/2012, 10:13
Τι γαμάτη η δικαιολογία "το θέλει το παιδί" :rolleyes: . Μην τολμήσει και μου πει ο γιος μου θέλω να γίνω αστροναύτης, την γάμησε... Το "μ'αρέσει να κάνω κάτι" μόνο ο γονιός το μεταφράζει σε "πρέπει να γίνει ο καλύτερος". Εκτός αν πιστεύετε πως μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι σημαίνει αυτό σε τόσο μικρή ηλικία. Το θέμα είναι ότι όσο εύπλαστα είναι τα κορμιά σε αυτή την ηλικία άλλο τόσο είναι και το μυαλό.
Εμπρός λοιπόν γαμήστε την παιδική τους ηλικία, για να μην επεκταθούμε και σε όρους στασιμότητας ανάπτυξης, γυναικείας αθλητικής τριάδας κλπ. Αλλά φαντάζομαι το παιδί έχει ήδη συναινέσει και σε αυτά έτσι;
Στασιμότητα ανάπτυξης δεν παίζει με τη γυμναστική,οποιασδήποτε μορφής.Παλιός μύθος που έχει προ πολλού καταρριφθεί.

Τα υπόλοιπα όντως σηκώνουν κουβέντα.Είναι λεπτή η γραμμή "το παιδί το θέλει" με το "το παιδί το θέλει,εγώ ως γονιός συμφωνώ" και "το παιδί το θέλει,εγώ ως γονιός συμφωνώ και υπάρχει δυνατότητα στο μέρος που ζούμε ν'ασχοληθεί μ'αυτό".

Αυτό που ισχύει πάντως είναι ότι οι αθλητές είναι υγιέστεροι ακόμα και μετά το πέρας της καριέρας τους απ' όσους ήταν μια ζωή φαΐ,καθισιό και τσιγάρο...
Απλά όταν ένας αθλητής παθαίνει κάτι στην υγεία του είναι είδηση και αρχίζουν όλοι να τα ρίχνουν στο "δαίμονα" των αναβολικών.
Τα ασυγκρίτως περισσότερα εμφράγματα,εγκεφαλικά κλπ που παθαίνουν οι υπόλοιποι όμως τα περνάνε στο ντούκου...

el_hymador
02/08/2012, 10:13
Η σε όλους έχει ξεφύγει το γεγονός ότι μιλάμε για Κίνα η κανένας δεν έχει ιδέα τι είναι κομουνιστική χώρα. Τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είδα κάποια αναφορά σε αυτό, με συγχωρείτε αν μου ξέφυγε. Εκεί τα παιδιά απ'την στιγμή που γεννιούνται ανήκουν στο κόμμα. Εκπαιδεύονται και προετοιμάζονται για το κόμμα. Μιλάμε για χώρα οπού τα παιδιά απ'τις πρώτες τάξεις του σχολείου κάνουν στίβο μάχης αντί για ποδόσφαιρο/μπάσκετ που παίζουν εδώ. Στολές, βαθμούς, στρατιωτική πειθαρχεία.
Κάποιος είπε περί καπιταλισμού και ότι είναι επενδύσεις. Λάθος, είναι κομουνισμός και δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι για να κάνουν το κόμμα περήφανο..

Σας έλειψα? :smokin:

Kάλα όσο κομμουνιστική είναι η Κίνα σήμερα, άλλο τόσο και εγώ είμαι πρωταθλητής στις ασκήσεις εδάφους. Συμφωνώ ωστόσο στο ότι ο αθλητισμός έτσι όπως έχει γίνει πλέον απαιτεί Μαοϊκές μεθόδους σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο στην Κινά.

sniper
02/08/2012, 10:28
Στασιμότητα ανάπτυξης δεν παίζει με τη γυμναστική,οποιασδήποτε μορφής.Παλιός μύθος που έχει προ πολλού καταρριφθεί.

Τα υπόλοιπα όντως σηκώνουν κουβέντα.Είναι λεπτή η γραμμή "το παιδί το θέλει" με το "το παιδί το θέλει,εγώ ως γονιός συμφωνώ" και "το παιδί το θέλει,εγώ ως γονιός συμφωνώ και υπάρχει δυνατότητα στο μέρος που ζούμε ν'ασχοληθεί μ'αυτό".

Αυτό που ισχύει πάντως είναι ότι οι αθλητές είναι υγιέστεροι ακόμα και μετά το πέρας της καριέρας τους απ' όσους ήταν μια ζωή φαΐ,καθισιό και τσιγάρο...
Απλά όταν ένας αθλητής παθαίνει κάτι στην υγεία του είναι είδηση και αρχίζουν όλοι να τα ρίχνουν στο "δαίμονα" των αναβολικών.
Τα ασυγκρίτως περισσότερα εμφράγματα,εγκεφαλικά κλπ που παθαίνουν οι υπόλοιποι όμως τα περνάνε στο ντούκου...

Είναι δύσκολο να μάθεις τα τι και πως...

Πέθανε η Φλορενς Γκριφιθ Τζόινερ από καρδιά, αποδώθηκε (ανεπίσημα) σε χρήση αναβολικών (τώρα πως έκανε στα 100/200μ χρόνους ίδιους και καλύτερους από τους άντρες είναι ένα σοβαρό ανεξήγητο θέμα)..

Ο Άρνολντ μια χαρά πάει για τα 70..

Όλοι στη ντόπα αλλά δεν τους βλέπω να πεθαίνουν κατά συρροή...

Το μόνο σίγουρο είναι για την Ανατολικογερμανίδα σφαιροβόλο που έβγαλε μουστάκι κι έγινε άντρας.. αλλά αυτό εξηγείται.. :bawl:

TROOPER
02/08/2012, 10:35
Στασιμότητα ανάπτυξης δεν παίζει με τη γυμναστική,οποιασδήποτε μορφής.Παλιός μύθος που έχει προ πολλού καταρριφθεί.

Τα υπόλοιπα όντως σηκώνουν κουβέντα.Είναι λεπτή η γραμμή "το παιδί το θέλει" με το "το παιδί το θέλει,εγώ ως γονιός συμφωνώ" και "το παιδί το θέλει,εγώ ως γονιός συμφωνώ και υπάρχει δυνατότητα στο μέρος που ζούμε ν'ασχοληθεί μ'αυτό".

Αυτό που ισχύει πάντως είναι ότι οι αθλητές είναι υγιέστεροι ακόμα και μετά το πέρας της καριέρας τους απ' όσους ήταν μια ζωή φαΐ,καθισιό και τσιγάρο...
Απλά όταν ένας αθλητής παθαίνει κάτι στην υγεία του είναι είδηση και αρχίζουν όλοι να τα ρίχνουν στο "δαίμονα" των αναβολικών.
Τα ασυγκρίτως περισσότερα εμφράγματα,εγκεφαλικά κλπ που παθαίνουν οι υπόλοιποι όμως τα περνάνε στο ντούκου...

να μη λεμε οτι θελουμε το τελειο 10αρι εχεις μηπως ακουσει ποσες πεταλεκτομες εχει τραβηξει?φυσικα οτιδηποτε υπερβαλει του μετρου γινεται επιβαρυντικο για τον οργανισμο και ναι αρκετοι αθλητες ζουνε με μονιμα προβληματα το υπολοιπο της ζωης τους και ναι μπορει να προκληθει και στασιμοτητα αναπτυξης.

el_hymador
02/08/2012, 10:52
Και ποδοσφαιριστές και ποδηλάτες και κολυμβητές... πιτσιρίκια που έχουν μείνει από καρδιά στα κοντά στα 20 τους χρόνια... θλιβερό.

DAYMAN
02/08/2012, 10:53
Kάλα όσο κομμουνιστική είναι η Κίνα σήμερα, άλλο τόσο και εγώ είμαι πρωταθλητής στις ασκήσεις εδάφους. Συμφωνώ ωστόσο στο ότι ο αθλητισμός έτσι όπως έχει γίνει πλέον απαιτεί Μαοϊκές μεθόδους σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο στην Κινά.

Χαχαχα ελα ντε!Τετοιος κομμουνισμός!Συμφωνω απολυτα.

kostaspetrou
02/08/2012, 11:01
Είναι δύσκολο να μάθεις τα τι και πως...

Πέθανε η Φλορενς Γκριφιθ Τζόινερ από καρδιά, αποδώθηκε (ανεπίσημα) σε χρήση αναβολικών (τώρα πως έκανε στα 100/200μ χρόνους ίδιους και καλύτερους από τους άντρες είναι ένα σοβαρό ανεξήγητο θέμα)..

Ο Άρνολντ μια χαρά πάει για τα 70..

Όλοι στη ντόπα αλλά δεν τους βλέπω να πεθαίνουν κατά συρροή...

Το μόνο σίγουρο είναι για την Ανατολικογερμανίδα σφαιροβόλο που έβγαλε μουστάκι κι έγινε άντρας.. αλλά αυτό εξηγείται.. :bawl:
Καλά η Τζόινερ με τόσα που'χε πάρει θα μας είχε ρημάξει στις παλαμαριές άμα ήθελε. :eek:
Το σίγουρο είναι ότι εξέλιξη υπάρχει και στη ντόπα και στον τρόπο χορήγησής της.
Παλιά δεν υπήρχε γνώση και γι'αυτό έβλεπες κάτι γομάρες στο Αν.Μπλοκ που βγάζανε τσαπού στο τέλος.
Τώρα είναι σχετικά ασφαλές.

να μη λεμε οτι θελουμε το τελειο 10αρι εχεις μηπως ακουσει ποσες πεταλεκτομες εχει τραβηξει?φυσικα οτιδηποτε υπερβαλει του μετρου γινεται επιβαρυντικο για τον οργανισμο και ναι αρκετοι αθλητες ζουνε με μονιμα προβληματα το υπολοιπο της ζωης τους και ναι μπορει να προκληθει και στασιμοτητα αναπτυξης.
Το πας αλλού,σε επεμβάσεις.
Είπαμε και πριν,αθλητισμός=υγεία, πρωταθλητισμός όχι πάντα,επιλογές είναι.
Εγώ αναφέρομαι σε παλιά urban legends (οι αρσιβαρίστες κονταίνουν,οι της ενόργανη κονταίνουν,οι ποδοσφαιριστές αποκτούν στραβές γάμπες κλπ).
Αυτά δεν ισχύουν(οι επικοντιστές προέρχονται από ενόργανη και είναι ψηλοί,υπάρχουν πολλοί ψηλοί αρσιβαρίστες κλπ).

Αν πάλι σε πολύ συγκεκριμένα αθλήματα προκληθούν τραυματισμοί(για κάποιους λόγους) που απαιτούν επέμβαση,αυτό άλλου παππά ευαγγέλιο(συμφωνώ ότι συμβαίνουν).

Τα υπόλοιπα που λες είναι σωστά διότι περιγράφεις το τίμημα του πρωταθλητισμού πολύ υψηλού επιπέδου.

TROOPER
02/08/2012, 11:09
...

Το πας αλλού,σε επεμβάσεις.
Είπαμε και πριν,αθλητισμός=υγεία, πρωταθλητισμός όχι πάντα,επιλογές είναι.
Εγώ αναφέρομαι σε παλιά urban legends (οι αρσιβαρίστες κονταίνουν,οι της ενόργανη κονταίνουν,οι ποδοσφαιριστές αποκτούν στραβές γάμπες κλπ).
Αυτά δεν ισχύουν(οι επικοντιστές προέρχονται από ενόργανη και είναι ψηλοί,υπάρχουν πολλοί ψηλοί αρσιβαρίστες κλπ).

Αν πάλι σε πολύ συγκεκριμένα αθλήματα προκληθούν τραυματισμοί(για κάποιους λόγους) που απαιτούν επέμβαση,αυτό άλλου παππά ευαγγέλιο(συμφωνώ ότι συμβαίνουν).

Τα υπόλοιπα που λες είναι σωστά διότι περιγράφεις το τίμημα του πρωταθλητισμού πολύ υψηλού επιπέδου.

δεν το παω αλλου.το παω στις επεμβασεις που γινονται εξ αιτιας των τραυματισμων για τους οποιους ευθυνεται ο υψηλου επιπεδου πρωταθλητισμος.αθλητισμος =υγεια.χαιρω πολυ.το ξερουμε ολοι.δεν μιλαμε γι αυτο ομως.
και αν θελεις να πιστευεις οτι τα αθληματα δεν παιζουν ρολο στη σωματικη διαπλαση δεν εχω κανενα λογο (ουτε ορεξη) να σου εξηγησω το λαθος που κανεις.

:wave2:

sniper
02/08/2012, 11:26
Και ποδοσφαιριστές και ποδηλάτες και κολυμβητές... πιτσιρίκια που έχουν μείνει από καρδιά στα κοντά στα 20 τους χρόνια... θλιβερό.

Από αναβολικά όλοι;

7gibernau
02/08/2012, 12:29
η μεγαλυτερη ντοπα ειναι το γαλακτικο οξυ,τελος.
και ναι,χιλιες φορες να γυρησει σπιτι το παιδι με ενα διαστρεμα,ενα ματωμενο γονατο,πιασμενο σε ολους του τους μυες,παρα να βγαλει καλους στα δαχτυλα απο το πολυ φεις μπουκ και το τσατ.ασε που 6 χρονος εχουν και σμαρτ φονς και τα πανε κοσσα...δωσε σε 6χρονο ι φον και θα μαθεις τι μπορει να κανει το κινητο....

el_hymador
02/08/2012, 12:51
Από αναβολικά όλοι;

Αναβολικά ή (και) εξαντλητική προπόνηση... δεν αντέχει πάντα η καρδιά.

7gibernau
02/08/2012, 12:56
Αναβολικά ή (και) εξαντλητική προπόνηση... δεν αντέχει πάντα η καρδιά.

και ομως οι θανατοι απο καρδιακα επεισοδια ειναι ποιο συχνοι σε αυτους που κανουν καθιστικη ζωη
απλα οι αθλητες που κανουν πρωταθλητισμο ειναι λιγοι και ενας θανατος απο καρδια κανει μπαμ..

sniper
02/08/2012, 13:08
Αναβολικά ή (και) εξαντλητική προπόνηση... δεν αντέχει πάντα η καρδιά.

Ήσουν ποτέ σε κάποια ομάδα;

el_hymador
02/08/2012, 13:09
και ομως οι θανατοι απο καρδιακα επεισοδια ειναι ποιο συχνοι σε αυτους που κανουν καθιστικη ζωη
απλα οι αθλητες που κανουν πρωταθλητισμο ειναι λιγοι και ενας θανατος απο καρδια κανει μπαμ..

Δεν διαφωνώ αλλά το θέμα είναι η ηλίκια στην οποία συμβαίνει αυτό... ο 50άρης κρεπαλολάγνος, χολιστερινούχος καπνιστής που φεύγει πληρώνοντας το τίμημα μιας γεμάτης μικρές απολαύσεις ζωής, την οποία επέλεξε και ήξερε τις συνέπειες της, δεν συγκρίνεται με τον πιτσιρικά που στα 16 του μετά από πλύση εγκεφάλου πήρε ματζούνια τα οποία τίναξαν τη καρδιά του στον αέρα.

el_hymador
02/08/2012, 13:10
Ήσουν ποτέ σε κάποια ομάδα;

Καλά πες τι θες να πεις και άσε τις ερωτήσεις αν ήμουν σε ομάδα ή αν έχω αθληθεί....

7gibernau
02/08/2012, 13:16
δεν ανοιγουμε ενα θρεντ λεω γω με τις αθλητικες μας επιδοσεις να σας πατησω ολους κατω....οταν ημουν 16.....:lol:

DrIoannis
02/08/2012, 13:22
Θα πω και εγώ την γνώμη μου...
Το βίντεο δεν μου προξένησε κάποιο αρνητικό συναίσθημα.Είναι το αντίτιμο για να γίνεις αθλητής επιπέδου.Δυστυχώς για να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο θα πρέπει να κοπιάσεις, πονέσεις, κλάψεις, θυσιάσεις πολλά πράγματα.Ο προπονητής, ειδικά σε αυτές τις μικρές ηλικίες, αν δεν επιβάλλει κάποια πράγματα το παιδί απλά δεν θα κάνει τίποτα.Το μόνο που θέλει είναι να παίξει.Μου φαίνεται πως παραγίναμαι μαλθακοί και υπερευαίσθητοι ala USA.

vaska
02/08/2012, 13:22
Αν και δεν είναι γονιός ο Χυμαδόρης με κάλυψε 100% σε όλα όσα είπε. Είμαι γονιός 2 υπέροχων κοριτσιών, προέρχομαι από οικογένεια που αγαπάει τον αθλητισμό. Ο πατέρας ούτε και θυμάμαι πόσα χρόνια έπαιζε πόλο. Οι φωτογραφίες του (ασπρόμαυρες) κοσμούν ακόμα τις εγκαταστάσεις του ΝΟΠ, είναι ο τερματοφύλακας που σε κάθε εκτίναξη βγάζει όοοολο το μαγιό έξω από το νερό. Η μεγάλη μου κόρη με αρκετά μετάλλια στο πινκ πόνκ (νέων κορασίδων), και μετά αθλήτρια στίβου. Η μικρή λατρεύει το υγρό στοιχείο κι έχει διακρίσεις από τα 5 της χρόνια. Εγώ 10 χρόνια πόλο και μερικά πυγμαχία.


ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ δεν επέβαλα τπτ, όταν η μεγάλη μου δήλωσε ότι θα σταματήσει το πινκ πονκ και θ' αρχίσει στίβο, κουβεντιάσαμε καμιά ωρίτσα και αυτό ήταν όλο. Κολλητή της ήταν η Τ.Σ. που ήταν από τα φαβορί στο ύψος από το Πεκίνο ακόμα. Ο προπονητής τους κοινός. Η Τ.Σ. άλλο πρόγραμμα η δικιά μου άλλο πρόγραμμα αν και ήταν πολύ καλή. Αυτό έγινε γιατί η δικιά μου δεν θέλησε ν' ακολουθήσει το προπονητικό πρόγραμμα πρωταθλητών (με όλα όσα αυτό συνεπάγεται), αρκέστηκε στο πρόγραμμα των αθλητών και στόχευε στην εισαγωγή της στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Αν μου ζητούσε πρωταθλητισμό θα προσπαθούσα να την αποτρέψω με επιχειρήματα κάμποσα τρανταχτά ονόματα, αν δεν τα κατάφερνα θα στεκόμουν δίπλα της.

Το βίντεο μου προκάλεσε λύπη και σε πολλά σημεία θυμό. Αδιαφορώ αν οι σκηνές είναι από Κίνα,Ρωσία, ΗΠΑ, τζατζικολάνδη ή ότι άλλο, το δικό μου παιδί δεν ανήκει σε κανένα κόμμα και θα έσπαγα τα μούτρα αυτού ή αυτής που θα του φερόταν έτσι.

sniper
02/08/2012, 13:27
Καλά πες τι θες να πεις και άσε τις ερωτήσεις αν ήμουν σε ομάδα ή αν έχω αθληθεί....

Αν ήσουν, σε είδε ποτέ γιατρός;

sniper
02/08/2012, 13:28
Αν και δεν είναι γονιός ο Χυμαδόρης με κάλυψε 100% σε όλα όσα είπε. Είμαι γονιός 2 υπέροχων κοριτσιών, προέρχομαι από οικογένεια που αγαπάει τον αθλητισμό. Ο πατέρας ούτε και θυμάμαι πόσα χρόνια έπαιζε πόλο. Οι φωτογραφίες του (ασπρόμαυρες) κοσμούν ακόμα τις εγκαταστάσεις του ΝΟΠ, είναι ο τερματοφύλακας που σε κάθε εκτίναξη βγάζει όοοολο το μαγιό έξω από το νερό. Η μεγάλη μου κόρη με αρκετά μετάλλια στο πινκ πόνκ (νέων κορασίδων), και μετά αθλήτρια στίβου. Η μικρή λατρεύει το υγρό στοιχείο κι έχει διακρίσεις από τα 5 της χρόνια. Εγώ 10 χρόνια πόλο και μερικά πυγμαχία.


ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ δεν επέβαλα τπτ, όταν η μεγάλη μου δήλωσε ότι θα σταματήσει το πινκ πονκ και θ' αρχίσει στίβο, κουβεντιάσαμε καμιά ωρίτσα και αυτό ήταν όλο. Κολλητή της ήταν η Τ.Σ. που ήταν από τα φαβορί στο ύψος από το Πεκίνο ακόμα. Ο προπονητής τους κοινός. Η Τ.Σ. άλλο πρόγραμμα η δικιά μου άλλο πρόγραμμα αν και ήταν πολύ καλή. Αυτό έγινε γιατί η δικιά μου δεν θέλησε ν' ακολουθήσει το προπονητικό πρόγραμμα πρωταθλητών (με όλα όσα αυτό συνεπάγεται), αρκέστηκε στο πρόγραμμα των αθλητών και στόχευε στην εισαγωγή της στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Αν μου ζητούσε πρωταθλητισμό θα προσπαθούσα να την αποτρέψω με επιχειρήματα κάμποσα τρανταχτά ονόματα, αν δεν τα κατάφερνα θα στεκόμουν δίπλα της.

Το βίντεο μου προκάλεσε λύπη και σε πολλά σημεία θυμό. Αδιαφορώ αν οι σκηνές είναι από Κίνα,Ρωσία, ΗΠΑ, τζατζικολάνδη ή ότι άλλο, το δικό μου παιδί δεν ανήκει σε κανένα κόμμα και θα έσπαγα τα μούτρα αυτού ή αυτής που θα του φερόταν έτσι.

Οπότε κι οι δύο είναι ευχαριστημένες... Η κόρη σου που κάνει ότι κάνει σήμερα, κι η ΤΣ που είναι έτοιμη για χρυσά. Απλό.

el_hymador
02/08/2012, 13:29
Αν και δεν είναι γονιός ο Χυμαδόρης με κάλυψε 100% σε όλα όσα είπε.

Έχω τον Πάρη ρε συ... μέχρι τρεις φορές μου γυρνάει πίσω μπαλάκι ή το ξύλο που του εχω πετάξει, μετά με γράφει στις @@αρες του... μάλλον δεν κάνει για αθλητισμό...

7gibernau
02/08/2012, 13:32
Οπότε κι οι δύο είναι ευχαριστημένες... Η κόρη σου που κάνει ότι κάνει σήμερα, κι η ΤΣ που είναι έτοιμη για χρυσά. Απλό.+2.42 1000 μετρα

vaska
02/08/2012, 13:34
Οπότε κι οι δύο είναι ευχαριστημένες... Η κόρη σου που κάνει ότι κάνει σήμερα, κι η ΤΣ που είναι έτοιμη για χρυσά. Απλό.


Ακριβώς ;);)

vaska
02/08/2012, 13:36
Έχω τον Πάρη ρε συ... μέχρι τρεις φορές μου γυρνάει πίσω μπαλάκι ή το ξύλο που του εχω πετάξει, μετά με γράφει στις @@αρες του... μάλλον δεν κάνει για αθλητισμό...

:nono::nono:
Δεν κάνει για πρωταθλητισμό, αφού στο γυρνάει πίσω 3 φορές αθλητής είναι.


:cry:

el_hymador
02/08/2012, 13:43
Αν ήσουν, σε είδε ποτέ γιατρός;

Nαι και επειδή έχω πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας μου είπε κομμένη η πολύ προπόνηση, κανονική άθληση μόνο (έκανα στίβο για λίγο). Δεν μιλάω για εγνωσμένη παθολογική κατάσταση σαν τη δική μου, προφανώς και σε ξετινάζουν στις εξετάσεις αν είναι να ασχοληθείς σοβαρά. Μιλάω για καθ΄ολα υγιείς και τούμπανους αθλητές μικρής ηλικίας που "μένουν" στον τόπο, αιφνίδιος θάνατος λέγεται αυτό. Δεν χρειάζεται να είναι από αναβολικά... η υπερ-προπόνηση που απαιτείται από μόνη της, κουράζει πολύ την καρδιά. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι κανόνας, αλλά συμβαίνει. Σε ότι αφορά στα αναβολικά, εγώ δεν συνέχισα και ούτε πρόκειται να συνέχιζα ακόμα και αν ήμουν οκ, αλλά ένας παιδικός φίλος ρίπτης και πολύ καλός που ξεκινήσαμε μαζί, πολύ σύντομα κλήθηκε να απαντήσει στην ερώτηση αν θέλει να πάει ένα level παραπάνω... όχι με προπόνηση μόνο βέβαια... τους έκλασε και πολύ καλά έκανε. Το ίδιο και ένας επίσης φίλος μου ποδηλάτης πρωταθλητής στους παίδες εκείνη την εποχή, αυτός είπε το ναι και έκτοτε τον χάσαμε...

sniper
02/08/2012, 13:43
Ακριβώς ;);)

Δεν είναι όλοι για να είναι πρώτοι.. βολεύονται μ' ό,τι έχουν.. ;)

Μην το πάρεις προσωπικά, πάντα έτσι ήταν.

sniper
02/08/2012, 13:45
Nαι και επειδή έχω πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας μου είπε κομμένη η πολύ προπόνηση, κανονική άθληση μόνο (έκανα στίβο για λίγο). Δεν μιλάω για εγνωσμένη παθολογική κατάσταση σαν τη δική μου, προφανώς και σε ξετινάζουν στις εξετάσεις αν είναι να ασχοληθείς σοβαρά. Μιλάω για καθ΄ολα υγιείς και τούμπανους αθλητές μικρής ηλικίας που "μένουν" στον τόπο, αιφνίδιος θάνατος λέγεται αυτό. Δεν χρειάζεται να είναι από αναβολικά... η υπερ-προπόνηση που απαιτείται από μόνη της, κουράζει πολύ την καρδιά. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι κανόνας, αλλά συμβαίνει. Σε ότι αφορά στα αναβολικά, εγώ δεν συνέχισα και ούτε πρόκειται να συνέχιζα ακόμα και αν ήμουν οκ, αλλά ένας παιδικός φίλος ρίπτης και πολύ καλός που ξεκινήσαμε μαζί, πολύ σύντομα κλήθηκε να απαντήσει στην ερώτηση αν θέλει να πάει ένα level παραπάνω... όχι με προπόνηση μόνο βέβαια... τους έκλασε και πολύ καλά έκανε. Το ίδιο και ένας επίσης φίλος μου ποδηλάτης πρωταθλητής στους παίδες εκείνη την εποχή, αυτός είπε το ναι και έκτοτε τον χάσαμε...

Από αιφνίδιο θάνατο πεθαίνει πολύς κόσμος. Μην το αποδίδεις στην προπόνηση. Κάποιοι απλά είναι άτυχοι, κι ενω ψυχικά έχουν το σθένος να κάνουν κάτι, σωματικά δεν μπορούν.. Οι πιο άτυχοι έχουν κι αδύναμη καρδιά.

project.breeze
02/08/2012, 14:14
Θα πω και εγώ την γνώμη μου...
Το βίντεο δεν μου προξένησε κάποιο αρνητικό συναίσθημα.Είναι το αντίτιμο για να γίνεις αθλητής επιπέδου.Δυστυχώς για να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο θα πρέπει να κοπιάσεις, πονέσεις, κλάψεις, θυσιάσεις πολλά πράγματα.Ο προπονητής, ειδικά σε αυτές τις μικρές ηλικίες, αν δεν επιβάλλει κάποια πράγματα το παιδί απλά δεν θα κάνει τίποτα.Το μόνο που θέλει είναι να παίξει.Μου φαίνεται πως παραγίναμαι μαλθακοί και υπερευαίσθητοι ala USA.

Έχεις δίκιο

Photo removed by sniper

vaska
02/08/2012, 14:14
Δεν είναι όλοι για να είναι πρώτοι.. βολεύονται μ' ό,τι έχουν.. ;)

Μην το πάρεις προσωπικά, πάντα έτσι ήταν.

Όχι βρε, τι προσωπικά να το πάρω???? Το Ειρηνάκι ξέραμε και ήξερε και η ίδια ότι είναι για πολύ παραπάνω (αυτός ήταν και ο λόγος άλλωστε που της προτάθηκε κοινό προπονητικό πρόγραμμα με την Τ.Σ. σε όοοολο το φάσμα), απλά επιλέξαμε να την έχουμε μαζί μας κι αυτή εμάς. Η μανούλα της Τ.Σ. δεν την έχει μαζί της αλλά ούτε κι ένα μετάλλιο Ο.Α. για να της την θυμίζει. Τελικά είναι το τι ζητάς και πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να τ' αποκτήσεις. Οι κλασσικοί νόμοι της αγοράς.



Υ.Γ.
Την προσέγγιση την έκανε ως πιό παλιά αθλήτρια αλλά και γυναίκα η ίδια η Τ.Σ. εκτελώντας εντολές του προπονητή, αλλά και μετά την άρνηση της δικιάς μου η Τ.Σ. ήταν από δίπλα της κι επέμενε να το ξανασκευτεί. Υπήρξε μάλιστα κι επαφή με χορηγό.

Μεγάλη μπίζνα οι Ο.Α. σκοπευτή.

vaska
02/08/2012, 14:15
Έχεις δίκιο
265566

Αν έχεις την καλοσύνη μην ποστάρεις τέτοιες φωτό, ναι είμαι μαλθακός και υπερευαίσθητος.

Ευχαριστώ!!

project.breeze
02/08/2012, 14:17
Αν έχεις την καλοσύνη μην ποστάρεις τέτοιες φωτό, ναι είμαι μαλθακός και υπερευαίσθητος.

Ευχαριστώ!!

Κι εγώ επειδή είμαι μαλθακός και υπερευαίσθητος σαν Αμερικανάκι που λέει και ο drioannis την postαρα

MikeG
02/08/2012, 14:19
Ήμαρτον πια!

Βρήκατε πάλι θέμα να ασχολείστε!

Εδώ μας τον φοράνε κανονικά από παντού & εμείς διαρκώς συζητάμε για ότι ναναι.

Συνεχίστε να τσακώνεστε πάλι για μαλακίες.

sniper
02/08/2012, 14:21
Έχεις δίκιο


Χωρίς ρομαντισμό, δεν υπάρχει στον πραγματικό κόσμο..

Από την ίδια χώρα με το κοριτσάκι από πάνω.. τι λες; Ποιο ειναι καλύτερα; (με ενοχλεί ΠΟΛΥ η φωτό και σκέφτομαι αν πρέπει να φύγει, κι η δική σου κι η δική μου)

Photo removed by sniper

vaska
02/08/2012, 14:27
Χωρίς ρομαντισμό, δεν υπάρχει στον πραγματικό κόσμο..

Από την ίδια χώρα με το κοριτσάκι από πάνω.. τι λες; Ποιο ειναι καλύτερα; (με ενοχλεί ΠΟΛΥ η φωτό και σκέφτομαι αν πρέπει να φύγει, κι η δική σου κι η δική μου)

265567

Στείλτες και τις 2 τι το σκέφτεσαι??

project.breeze
02/08/2012, 15:01
Χωρίς ρομαντισμό, δεν υπάρχει στον πραγματικό κόσμο..

Από την ίδια χώρα με το κοριτσάκι από πάνω.. τι λες; Ποιο ειναι καλύτερα; (με ενοχλεί ΠΟΛΥ η φωτό και σκέφτομαι αν πρέπει να φύγει, κι η δική σου κι η δική μου)

Photo removed by sniper

Προφανώς και το συγκεκριμένο είναι πολύ χειρότερα δεν το συζητώ.Αλλά δεν χρειάζεται να αποπροσανατολίζουμε την κουβέντα παρουσιάζοντας όλο και χειρότερες περιπτώσεις για να μειώσουμε την βαρύτητα του θέματος.Το θέμα μας λοιπόν σε γενικές γραμμές δεν είναι η Κίνα μόνο αλλά όλη αυτή η βιομηχανία του αθλητισμού που βάζει στα γρανάζια της παιδάκια 4-5 χρονών με σκοπό το κέρδος και το όνομα.Και σε απάντηση στον MikeG θα πω ότι μας τον φοράνε και το ξέρουμε εδώ και κάμποσα χρόνια,θα πρέπει λοιπόν να κλειστούμε στο καβούκι μας που λέγεται Ελλάδα και να μην μας απασχολεί τίποτα άλλο πάνω στον πλανήτη;Όλη μερά για την μ@μημένη την κρίση θα λέμε ακόμα και εδώ;Ήμαρτον πια

kostaspetrou
02/08/2012, 15:02
δεν το παω αλλου.το παω στις επεμβασεις που γινονται εξ αιτιας των τραυματισμων για τους οποιους ευθυνεται ο υψηλου επιπεδου πρωταθλητισμος.αθλητισμος =υγεια.χαιρω πολυ.το ξερουμε ολοι.δεν μιλαμε γι αυτο ομως.
και αν θελεις να πιστευεις οτι τα αθληματα δεν παιζουν ρολο στη σωματικη διαπλαση δεν εχω κανενα λογο (ουτε ορεξη) να σου εξηγησω το λαθος που κανεις.

:wave2:
Κουβέντα κάνουμε,σιγά.
Δε γίνονται πάντα επεμβάσεις σε όλους τους αθλητές.
Τα αθλήματα επηρρεάζουν-λίγο- τη σωματική διάπλαση(εννοώ διαστάσεις σκελετού,όχι μυική μάζα).Στην πράξη το άθλημα έχει διαλέξει αυτούς που φτάσαν ψηλά,όχι το ανάποδο.
Εξηγούμαι:
-Ξεκινάς μ'ενόργανη αλλά ξεπερνάς το 175m.Ήδη έχεις καταλάβει ότι με τέτοιο ύψος είναι πρακτικά αδύνατο να διακριθείς,οπότε το γυρίζεις σε επί κοντώ ή άρση βαρών όπου απαιτούν τα ωφέλη της ενόργανης(έκρηξη,ταχυδύναμη,ευλυγισία) χωρίς το ύψος ν'αποτελεί μειονέκτημα.
-Ξεκινάς με δρόμους ταχύτητας αλλά βλέπεις ότι ο συνδυασμός συχνότητας διασκελισμού-εκρηκτικότητας δε σε βοηθάει.Οπότε το γυρίζεις σε πιο μεγάλες αποστάσεις ή στα άλματα.
-Ξεκινάς ποδόσφαιρο αλλά ψηλώνεις τόσο που δε σε βολεύει.Μπορείς να δοκιμάσεις μπάσκετ(κλασική περίπτωση Ζόραν Σάβιτς).

Αυτό που θέλω να πω έιναι ότι αν ένας αρσιβαρίστας μεσαία κατηγορία είναι πχ 175 δε θα γινόταν 180-185 αν δεν έκανε άρση βαρών.
Ούτε ο μπασκετμπωλίστας των 210 θα ήταν 2-2,05 αν δεν έπαιζε μπάσκετ.

Άντε να παίζει 2-3 πόντους διαφορά(τρίχες δηλαδή).

Για τα urban legends διαφωνείς;

sniper
02/08/2012, 15:03
Προφανώς και το συγκεκριμένο είναι πολύ χειρότερα δεν το συζητώ.Αλλά δεν χρειάζεται να αποπροσανατολίζουμε την κουβέντα παρουσιάζοντας όλο και χειρότερες περιπτώσεις για να μειώσουμε την βαρύτητα του θέματος.Το θέμα μας λοιπόν σε γενικές γραμμές δεν είναι η Κίνα μόνο αλλά όλη αυτή η βιομηχανία του αθλητισμού που βάζει στα γρανάζια της παιδάκια 4-5 χρονών με σκοπό το κέρδος και το όνομα....

Tι παραπάνω λες από αυτό που είπα εγώ πιο πριν;

kostaspetrou
02/08/2012, 15:05
Δεν διαφωνώ αλλά το θέμα είναι η ηλίκια στην οποία συμβαίνει αυτό... ο 50άρης κρεπαλολάγνος, χολιστερινούχος καπνιστής που φεύγει πληρώνοντας το τίμημα μιας γεμάτης μικρές απολαύσεις ζωής, την οποία επέλεξε και ήξερε τις συνέπειες της, δεν συγκρίνεται με τον πιτσιρικά που στα 16 του μετά από πλύση εγκεφάλου πήρε ματζούνια τα οποία τίναξαν τη καρδιά του στον αέρα.
Υπάρχουν πολύ περισσότερα αγύμναστα πρεζάκια 16 ετών που χάσαν τη ζωή τους απ' τα ματζούνια που κατανάλωναν.

sniper
02/08/2012, 15:06
....

Για τα urban legends διαφωνείς;

Είναι ο ίδιος ένας..

sniper
02/08/2012, 15:08
Υπάρχουν πολύ περισσότερα αγύμναστα πρεζάκια 16 ετών που χάσαν τη ζωή τους απ' τα ματζούνια που κατανάλωναν.

Καλά αυτό δεν δικαιολογεί τη χρήση αναβολικών.

Επειδή άλλοι αυτοκτονούν, δεν δικαιολογούνται οι δολοφόνοι...

kostaspetrou
02/08/2012, 15:13
Καλά αυτό δεν δικαιολογεί τη χρήση αναβολικών.

Επειδή άλλοι αυτοκτονούν, δεν δικαιολογούνται οι δολοφόνοι...
Όχι βέβαια,σαφώς και δε τη δικαιολογεί.Μακάρι να μην υπήρχαν,αλλά δυστυχώς το παιχνίδι έτσι παίζεται πια.
Το λέω απ'την -ίσως λίγο κυνική- άποψη ότι αφού καλώς κακώς όλα είν' επιλογές, τουλάχιστον ας βγει κάτι με το ρίσκο (διάκριση, δόξα,μετάλλιο, χρήματα).
Το να τρυπιέσαι απλώς ,όπως κάνουν τα πρεζάκια,είναι εντελώς χάσιμο.

skylaros
02/08/2012, 16:26
όποιος πιστεύει ότι γίνεται πρωταθλητισμός χωρίς σακάτεμα της ψυχής, χωρίς να βάζεις σε λήθη τη νοημοσύνη και χωρίς "συμπληρώματα" (και τα τρία μαζί συχρόνος) είναι πού βαθιά νυχτωμένος.

vaska
02/08/2012, 16:33
@ Σκοπευτή

Γιατί βλέπω τις εικόνες ενώ όπως γράφει "έφυγαν" από σένα???


Άσε το βρήκα, επειδή είμαι παλιός έχω και παραπάνω δικαιώματα από τους κοινούς χρήστες.

sniper
02/08/2012, 16:57
@ Σκοπευτή

Γιατί βλέπω τις εικόνες ενώ όπως γράφει "έφυγαν" από σένα???


Άσε το βρήκα, επειδή είμαι παλιός έχω και παραπάνω δικαιώματα από τους κοινούς χρήστες.

fixed.

el_hymador
02/08/2012, 17:15
Tεσπά, όπως και να χει το υπερκαλύψαμε το θέμα πιστεύω... ο καθείς έχει τις απόψεις του.

Από εκεί και έπειτα, για να δώσω μια φιλοσοφική προέκταση και να ολοκληρώσω την καταστροφή του νήματος, πιστεύω ότι ο αθλητισμός, η μουσική, η οποιαδήποτε δραστηριότητα λοιπόν γίνεται και πρέπει να γίνεται συνειδητά και να αφορά αποκλειστικά εμάς. Να γουστάρουμε δηλαδή ότι κάνουμε και να αντλούμε ικανοποιήση από αυτό. Ο (πρωτ)αθλητισμός έτσι όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα, δεν έχει καμμία σχέση με αυτό το οποίο εξυμνούσαν οι πρόγονοι. Δεν είναι δίκαιος, είναι βρώμικος μέχρι τα μπούνια και υποκινείται στη βάση του από λανθάνουσες αντιλήψεις τόσο των αθλούμενων όσο και των εμπλεκόμενων παραγόντων σε αυτό. Δυστυχώς τα έχει καταστρέψει όλα ο στυγνός ανταγωνισμός, το αδυσώπητο κυνήγι της πρωτιάς. Οκ, αντιλαμβάνομαι ότι σε όλα τα αθλήματα ο ανταγωνισμός είναι ένα από τα κίνητρα για να γίνεις καλύτερος, αλλά δεν θα έπρεπε να είναι μόνο αυτό το καρότο. Από τη στιγμή μάλιστα που μπλέχτηκαν στη μέση τα φράγκα και η πολιτική, το συγκεκριμένο πεδίο γ@μηθηκε για πάντα.

Επί παραδείγματι στα sprint του στίβου όπου συμβαίνουν πιστεύω και τα περισσότερα "τέρατα", δεν βλέπω αθλητές, βλέπω πουσαρισμένα άλογα κούρσας που κυνηγάνε την χορηγία και επιστημονικά εργαστήρια που ανταγωνίζονται στα ματζούνια. Αυτό δεν είναι αθλητισμός...

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, ο αθλητισμός είναι μια τελείως προσωπική διαδικασία όπου ο μεγαλύτερος μας αντίπαλος είναι ο εαυτός μας. Και ως εκ τούτου θεωρώ πολύ πιο πρωταθλητές και ολυμπιονίκες ανθρώπους παντελώς άγνωστους που παλεύουν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους, χωρίς προπονητικά team και εργομετρικά δίπλα τους. Ο τύπος που ξεκινάει να κάνει ποδήλατο και σκάει στο 1 χιλιόμετρο αλλά με υπομονή και θέληση μετά από λίγους μήνες συμμετέχει στο πρώτο του 200αρι brevet. Ο υπέρβαρος που αρχίζει να τρέχει και μετά από κάποιο διάστημα γίνεται αερόβιο στυλάκι. Ο ερασιτέχνης του στίβου που καταφέρνει να κατεβάσει κάποια δέκατα το χρόνο του στο 400αρι. Η συνοικιακή ομάδα που προκρίθηκε σε κάποιο τουρνουά. ΠαρΑδείγματα χιλιάδες και δεν αφορούν μόνο στην άθληση. Πιστεύετε ότι όλοι οι ανωτέρω κυνηγούν την πρωτιά; Για να το πω πιο ποιητικά, έχουν μια Ιθάκη στο μυαλό τους αλλά δεν είναι αυτοσκοπός, καθώς ξέρουν πως να απολαύσουν το ταξίδι προς τα εκεί. Γιατί στην τελική αυτό είναι πάντα που μετράει και αυτό θα έπρεπε να μετραέι και στους επαγγελματίες αθλητές.

Και επειδή το έκανα πολύ γιαλατζί, πάμε μια πολύ πιο μηδενιστική προσέγγιση:


ΜΕΤΑ ΑΠΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ...

265573

OldMan
07/08/2012, 15:10
στην κίνα σφάζουν σκυλιά και τα μαγειρεύουν
Νομίζω ότι είναι καλύτερο από να τα μαγειρευουν ζωντανά..
(όπως εμείς τους αστακούς...)

KotsosDR
07/08/2012, 17:53
Παντως ασχολουμουνα με πρωταθλητισμο απο τα 6 μου .... δεν θεωρησα το βιντεο σκληρο.... και εγω 12 χρονων εκλαιγα μεσα στο νερο απο το καψιμο στους μυς ... και εγω εμεινα κρεμασμενος σε μονοζυγο...
τι να κανουμε ... ο πρωταθλητισμος ειναι προσπαθεια και μαλιστα βαρβαρη ... ποτε δεν προκειτε να καταλαβετε ομως οτι ο πρωταθλητης τα κανει αυτα απο παιδι.... σε οποια χωρα και να ειναι , οποιον και να εχει προπονητη ....

Οσοι δεν ιδρωνουν απο παιδια ειναι πρωταθλητες στεροιδων..... εφοσον το παιδι θελει και το εχει πανω απο ολα να γινει πρωταθλητης , ενα απο τα 2 πρεπει να ακολουθησει , Σκληρη δουλια ή ντοπα....

moutoulos
09/08/2012, 21:43
Εγώ πάντως ντροπιαστικό δεν το βρήκα. Και οχι μονο αυτό, το βρήκα και απόλυτα λογικό.
Μιλάμε για πρωταθλητισμό. Δεν μιλάμε για απλή γυμναστική. Μην τα μπερδεύουμε ...