PDA

View Full Version : ΤΑΚΑΚΙΑ ΓΙΑ CBF 600 O4-07



banditvag
03/08/2012, 09:53
Παιδιά γειά σας και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι. Ηθελα τη βοήθεια σας σχετικα με τα τακάκια μπροστινού συστήματος για το cbf μου. Το αγόρασα μεταχειρισμένο με 33000Km και σε πολύ καλή κατάσταση. Του άλαξα αμέσως λάστιχα (pireli diablo) απο τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά τους. Ομως τα φρένα δεν με ικανοποιούν καθόλου, κάνεις το σταυρό σου για να σταματήσει ειδικά εαν έχεις αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα, και τρίζουν χωρίς να είναι πολύ φαγωμένα. Τι προτείνετε σε αντικατάσταση αυτών που φοράει, που δεν ξέρω και τι ποιότητας είναι. Οι δισκόπλακες έχουν τη φισιολογική φθορά για αυτά τα χιλιόμετρα.

chr1s_86
03/08/2012, 11:05
Τα γνήσια της Honda (Nissin?) είναι ασφαλής επιλογή. Δες όμως μήπως χρειάζεται και εξαέρωση/αλλαγή υγρών στο κύκλωμα.

VASOS
03/08/2012, 12:14
Αφού αλλάξεις τακάκια (Honda) & υγρά φρένων και εξαερώσεις καλά το κύκλωμα και παραμένει το πρόβλήμα σκέψου 1 service στις δαγκάνες.

Μπορείς και μόνος σου βέβαια, πριν αλλάξεις τακάκια, να καθαρίσεις τα έμβολα στις δαγκάνες (χωρίς να τις αποσυναρμολογήσεις) με σαπουνόνερο + οδοντόβουρτσα, αφού τα βγάλεις ελάχιστα προς τα έξω με τρομπάρισμα της μανέτας. Υπάρχει πολύ "μάκα" εκεί που εμποδίζει τα έμβολα να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Εάν δεις διαρροές ή τσιμούχες σκόνης να εξέχουν (π.χ στο χείλος των εμβόλων) σταματάς και πας στο μάστορα.

Billymuse
03/08/2012, 14:19
έχει και abs to cbf σου? οταν ενεργοποιείται είναι ίδιο το φρενάρισμα?

peter86
04/08/2012, 00:13
τι ακριβως εννοείς???

banditvag
06/08/2012, 07:41
Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Είναι χωρίς abs το cbf μου.