PDA

View Full Version : Επεσα σε απατεωνα...



theofilos
03/08/2012, 10:11
Μπορω εδω να ενημερωσω τα μελη για απατεωνα που πουλαει ανταλλακτικα στο car.gr, για να μην την πατησουν και οι επομενοι?

Sapadak
03/08/2012, 10:15
Μπορω εδω να ενημερωσω τα μελη για απατεωνα που πουλαει ανταλλακτικα στο car.gr, για να μην την πατησουν και οι επομενοι?

Αν ειναι καταστημα ΟΧΙ, εκτος αν εχεις ακραδαντες αποδειξεις οτι ειναι απατεωνας.
Αν εχεις τετοιες αποδειξεις στειλτες μου με πμ και θα πραξουμε αναλογα

Αν ειναι καποια αγγελια ιδιωτη, βγαλτον στη φορα

nik0las
03/08/2012, 10:15
Πες μας τι έγινε, τι σου έκανε, αν είναι μαγαζί ή ιδιώτης και φαντάζομαι ότι κάποιος από τους μοδερατορες θα σου απαντήσει.

powerphot
03/08/2012, 10:19
Αν ειναι καταστημα ΟΧΙ, εκτος αν εχεις ακραδαντες αποδειξεις οτι ειναι απατεωνας.
Αν εχεις τετοιες αποδειξεις στειλτες μου με πμ και θα πραξουμε αναλογα

Αν ειναι καποια αγγελια ιδιωτη, βγαλτον στη φορα
και γιατι οχι αμα ειναι καταστημα?

theofilos
03/08/2012, 10:27
Εμπορος/συνεργειο ειναι και μου πουλησε μια τρομπα βενζινης για Africa Twin, το οποιο τελικα ηταν ιδια μαρκα αλλα αλλο μοντελο λιγο διαφορετικο. Με λιγη μετατροπη στο σημειο που μπαινει ο σωληνας το εβαλα πανω και τελικα ανακαλυψα οτι ειχε σοβαρη διαρροη στο σημειο που ειναι οι πλατινες (κινδυνος πυρκαγιας).

Μου ειπε στελνει αλλαγη, ενω θα του εστελνα και εγω τη δικια του πισω. Εγω καλοπιστα του εστειλα πισω το ανταλλακτικο μου λεει ευτυχως δεν σου το ειχα στειλει ακομα. Εχεις κανει επισκευη και δεν εχω τι να το κανω τωρα. Του λεω αυτο εγινε για να χωρεσουν οι σωληνες στο δικο μου. Η διαρροη δεν ειναι εκει αλλα μεσα στο σημειο που ειναι οι πλατινες.

Μου λεει οχι δεν χανει εκει αλλα στο σημειο που την κολλησες (που απλα παταει ο σωληνας), δηλαδη με λιγα λογια με δουλευει ψιλο γαζι, για να εμφανισει οτι εγω εκανα επισκευη και για αυτο δεν δουλευει η πατατα που μου πουλησε :) . Του λεω ΟΚ στειλτη πισω, ετσι λοιπον εχασα 85 ευρω και δεν πηρα τιποτα. Φοβερος τυπος.

Στελνει λαθος πραγμα, εχει βλαβη (ειχε πει οτι τη δοκιμασε πριν τη στειλει), λεει για αντικατασταση που δεν στελνει, σου λεει και ψεμματα οτι εσυ την χαλασες. Αν θελετε το ονομα του δεν εχω προβλημα να το πω, για να μην ξαναμπλεξετε. Ευτυχως βρεθηκε ενα φιλαρακι με μια αλλη και θα της βαλω πλατινες (απο αυτη με τη διαρροη) για να κανω τη δουλεια μου...

Sapadak
03/08/2012, 10:30
Εμπορος/συνεργειο ειναι και μου πουλησε μια τρομπα βενζινης για Africa Twin, το οποιο τελικα ηταν ιδια μαρκα αλλα αλλο μοντελο λιγο διαφορετικο. Με λιγη μετατροπη στο σημειο που μπαινει ο σωληνας το εβαλα πανω

Εφοσον ηταν για διαφορετικο μοντελο γιατι δεν την εστειλες πισω εξαρχης?

theofilos
03/08/2012, 10:33
Του ειπα οτι θελω συγκεκριμενα οτι θελω για Africa και μου λεει απο οτι και να σου στειλω Honda ιδια ειναι δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Εις γνωση του μου εστειλε απο αλλο μοντελο καθως με λιγη μετατροπουλα παιζουν ολες στις Honda εκεινης της εποχης. Απλα κολλησα (ο μηχανικος) γυρω απο το σωληνακι για να χωνευει το δικο του σωληνα, δεν ειναι οτι προκειται για σοβαρη μετατροπη!

SVX
03/08/2012, 10:34
στα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα δε μπορει κανενας να ειναι σιγουρος......

εχετε την εντυπωση οτι ο ελληνας εμπορος που ξεκοκκαλιζει μηχανακια θα τεσταρει ενα-ενα για λειτουργικοτητα και αξιοπιστια?

theofilos
03/08/2012, 10:38
Ο συγκεκριμενος παιρνει μεταχειρισμενες τρομπες, τις ανοιγει κανει ελεγχο και περναει καινουργιες πλατινες και τις δινει με εγγυηση :). Για αυτο και πηρα απο αυτον που ηταν πιο ακριβος!

nik0las
03/08/2012, 10:40
Πατέντες και μετατροπές σε τρόμπα βενζίνης :rolleyes:

Χωρίς να έχω καταλάβει τι λες ακριβώς βέβαια αλλά όπως και να έχει, την στέλνεις πίσω και ζητάς αυτή για το μηχανάκι σου.

Ούτε και γω θα έπαιρνα κάτι πίσω αν είχε γίνει κόλληση επάνω του πάντως.

Φιλικά πάντα.

sniper
03/08/2012, 10:42
και γιατι οχι αμα ειναι καταστημα?

Δεν έχει διαφορά.

Είτε κατάστημα, είτε ιδιώτης δεν μπορούν να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία του αν δεν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα από τη δικαιοσύνη.

Εάν κάποιο μέλος του moto.gr δημοσιοποιήσει τέτοια στοιχεία αναλαμβάνει και τις όποιες ευθύνες και πιθανές κυρώσεις.

Στο παρελθόν, δικαστήριο καταδίκασε μέλος για δυσφήμιση σε έμπορο και του επεβαλλε καταβολή αποζημίωσης πολλών χιλιάδων Ευρώ.

Το moto.gr δεν έχει καμία ευθύνη για τα όσα αναρτούνται σε threds/posts αλλά προσπαθούμε να διατηρήσουμε τις ισορροπίες και να διαφυλάξουμε τα μέλη.
Δεν κάνουμε λογοκρισία, δεν παιρνουμε θέση και δεν είμαστε δικαστήριο ή αστυνομία.

fantacid
03/08/2012, 13:18
ετσι οπως τα λες μισο δικιο το εχεις εσυ κ μισο δικιο αυτος.
εν γνωση πηρες ενα ανταλλακτικο που σχεδον ταιριαζει,
προσπαθησες να το μονταρεις για να κανεις τη δουλεια σου αλλα για καποιο λογο η εγχειρηση απετυχε,
ο εμπορος δεχτηκε να το παρει πισω, δεν μας λες αν τον ενημερωσες για τη μοντα που εκανες,
το πηρε πισω κ τελικα ειδε οτι αυτο που σου εστειλε δεν ηταν στην ιδια κατασταση, κ ετσι δεν δεχτηκε την αλλαγη γιατι το θεωρησε δικο σου σφαλμα.
επιπλεον αναφερεις οτι ο εμπορος κανει ανακατασκευη τις τρομπες πριν τις δωσει (δεν ειναι απλος μεταπωλητης) αρα νομιζω οτι σε αυτο κομματι η αποψη εχει μια επιπλεον βαρυτητα.

εσυ λες οτι εχανε απο πριν, αυτος λεει οτι το προξενησες.....
οποτε ειναι μια λεπτη γραμμη για το που γερνει το μεγαλυτερο σφαλμα...


πολυ πιθανο να κανω λαθος κ να εχεις ολα τα δικια κ να ηθελε εξαρχης να σε εξαπατησει,
αλλα ετσι οπως τα λες αυτη την εντυπωση σχηματισα.

το καλυτερο θα ηταν μολις διαπιστωνες οτι το ανταλλακτικο δεν ταιριαζει οσο απλα στο ειπε να τον ενημερωνες οτι σου εστειλε λαθος κ να σου εκανε την αλλαγη πριν προβεις σε μοντες.
τοτε θα ειχες ολο το δικιο με το μερος σου.

:)

KotsosDR
03/08/2012, 13:58
στα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα δε μπορει κανενας να ειναι σιγουρος......

εχετε την εντυπωση οτι ο ελληνας εμπορος που ξεκοκκαλιζει μηχανακια θα τεσταρει ενα-ενα για λειτουργικοτητα και αξιοπιστια?

Θα επρεπε να το κανει ... για τα λευτα που ζηταει , προσωπικα απο εμενα αλλα και απο ολους τους γνωστους μου φαγανε κοκκινη οι Ελληνες εδω και καιρο .... να τους μεινουν και τα ανταλακτικα τους , Θανατος.... που πας σαν πελατης και φοβασαι παντα να μη σε δειρουν , στη φτωχεια τωρα κυριοι....

Ενας τετοιος τυπος μου ζητουσε 170 ευρω για το ταμπλο κοντερ του DR ... οταν του ειπα ευγενικα οτι δεν ενδιαφερομαι γιατι το δινει ακριβα , θυμωσε και αγριεψε ... για αυτο και εγω το πηρα απο εναν Βουλγαρο 40 ε , και ειλικρινα αμα δω οτι εκλεισε ποτε το μαγαζι .... δεν θα με φαει καθολου η στεναχωρια ......

Αφιερωμενο στον Ελληναρα Ξερολα καταστηματαρχη .... Βαρατε μυγες ... κλεινετε μαγαζια , και ακομα ιδια νοοτροπια....


Γερμανια ξερω πολους τετοιους εμπορους , που θα κατσουν , θα ελεγξουν , θα διορθωσουν ισως δωσουν ακομα και εγγυηση στα λευτα που ζητανε εδω ....

fantacid
03/08/2012, 14:04
Γερμανια ξερω πολους τετοιους εμπορους , που θα κατσουν , θα ελεγξουν , θα διορθωσουν ισως δωσουν ακομα και εγγυηση στα λευτα που ζητανε εδω ....

κ εγω ξερω πολους στην ελλαδα που το κανουν αυτο.
κ ξερω κ καποιους απο γερμανια (mobile.de) που δαγκονουν λυσσασμενα....

sniper
03/08/2012, 14:07
.... ... για αυτο και εγω το πηρα απο εναν Βουλγαρο 40 ε , και ειλικρινα αμα δω οτι εκλεισε ποτε το μαγαζι .... δεν θα με φαει καθολου η στεναχωρια ......
.....

Μήπως είχε και κανένα κίτρινο 954 πουθενά στο μαγαζί;

chr1s_86
03/08/2012, 14:26
Μήπως είχε και κανένα κίτρινο 954 πουθενά στο μαγαζί;

γμσετα :a11:

KotsosDR
03/08/2012, 14:35
Μήπως είχε και κανένα κίτρινο 954 πουθενά στο μαγαζί;


αν εννοεις porshe .. μπα.. ,

οσο για το mobile.de που αναφερθηκε ποιο πανω σωθηκες... , οι περισσοτεροι εμποροι μπορει να ειναι Tουρκοι και Ελληνες χεχεχεχεχε, ενας απο αυτους ειναι και συγγενης , οι περισσοτεροι ομως το κρυβουν γιατι εδω και χρονια εχει πεσει κακη φημη .... Ουτος η αλλος μη ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι Ελληνες που θα παρουν ( ειδικα αμαξι) απο Γερμανια,τον Ελληνα , Τουρκο , Ρωσσο εμπορο θα κοιταξουν να τον αποφυγουν ... τιποτα τυχαιο...

cosgili
03/08/2012, 15:01
Από τη στιγμή που δέχθηκες να πάρεις κάτι που "περίπου" κάνει στο africa, με την όποια μόντα χρειάζεται, και δεν αγόρασες εξαρχής αυτό που χρειαζόσουν, ήταν δεδομένο ότι σε στραβή θα έπαιρνες τα "μούσμουλα" του πωλητή... :a01:

μιας και για να διαπιστώσεις τη λειτουργικότητα του ανταλλακτικού, θα έπρεπε πρώτα να το μετατρέψεις!!!
Ετσι και αλλιώς με τα μεταχειρισμένα παίρνεις τα ρίσκα σου. Και όσο για την εγγύηση που σου είπε, στην έδωσε γραπτώς??? Αν όχι τα μούσμουλα τα είχες περισσότερο και από σίγουρα

DimChios
03/08/2012, 16:14
πανεξυπνος ο φιλος ο Κωτσος! :rolleyes:

irinia
03/08/2012, 18:46
ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΣΚΛΗΡΟ...........



Κλαίμε τά μηχανάκια μας όταν μάς τά κλέβουν,
άγοράζουμε όμως μέ μεγάλη εύκολία όλες τίς
μεταχειρισμένες εύκαιρίες άνταλλακτικών..!!

Μεταχειρισμένο άνταλλακτικό........ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΓΧΟ,
είναι πολύ πιθανόν νά είναι προιόν κλοπής..!!

Καλύτερα παιδέψτε το καί ψάξτε το άλλιώς.

Τό ξέρω τό ζόρι φέρνει τά πάντα όμως..........
κροκοδείλια δάκρυα,καί ήμιτασιόν όργή..??

Όταν κάτι κοστίζει 100 καί τό βρίσκεις 20-30
έχε κάπου στό βάθος τού μυαλού σου ότι
πολύ πιθανόν κάποιος νά κλαίει τό μηχανάκι του...!!

Έχουν άκούσει τά αύτάκια μου μέχρι καί γιά
ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΝ..........ΚΛΟΠΕΣ....!!
Διότι τρακάραμε καί ψάχνουμε διάφορα ..
ΦΤΗΝΑ....!!

KotsosDR
03/08/2012, 19:21
πανεξυπνος ο φιλος ο Κωτσος! :rolleyes:


Καλο η κακο αυτο ?? :)

sniper
03/08/2012, 21:53
Καλο η κακο αυτο ?? :)

Κακό.

Από τις λίγες φορές που συμφωνώ με τον Τερενς..


@Τερενς : Κάτι πήρε το αυτί σου; :rolleyes: Συμβαίνει εδώ και χρόνια.

sniper
03/08/2012, 21:54
αν εννοεις porshe .. μπα.. ,


...

Μπα μηχανάκι ήταν. Δικό μου.. Κάποιος το παρήγγειλε για ανταλλακτικά, Τα φτηνά.

KotsosDR
03/08/2012, 22:36
ομολογω οτι εκανα ωρα για να καταλαβω , μιας που κανενας δεν μιλαει πλεον ευθεως...

Βουλγαρο εννουσα εμπορο στη βουλγαρια (μιας που για εμπορους μιλουσαμε), οχι οτιδοιποτε αλλο εχετε στο μυαλο σας...
μεσω ιντερνετ η αγορα , το ανεφερα θελοντας να πω οτι εχω ενοχες που δεν αφησα τα λεφτα στη χωρα μου (πραγμα που δεν εχει λογικη απο οπου και να το δεις ..) οσο παιζουν σε τιμη εδω αυτα τα μηχανακια παιζουν και εκει ....
ενοειται οτι ειμαι της ιδιας αποψης με εσας αλλα ταυτοχρονα και παθων .... εισ τριπλουν στη ζωη μου , οτιδοιποτε μη τιμιο σε τετοια θεματα ειναι καταδικασμενο και απο εμενα


αλλα οχι και κοντερ 20ετιας τοσα λεφτα επειδη και καλα ηταν αχρησιμοποιητο ??? με αυτα τα λεφτα ρε παιδια περνεις πολυοργανο koso με τα παντα πανω ...... μη τρελαθουμε τωρα ...


Υ.Γ. Μηπως και σε αυτο το forum ψαχνομαστε να την πουμε ο ενας στον αλλο ??? Θα ηταν ευχαριστο να δινουμε λιγο περισοτερη προσοχη πριν βγαλουμε αποφασεις , ειρωνιες και πορισματα χωρις ξερουμε καν τι μας λεει ο απεναντι .... υποπτευ8ηκες κατι ? ζητα διευκρινιση .... τι ειναι αυτο με τα υπονοουμενα...

Μ@λακια ειναι να θηγεις καποιον χωρις λογο ...