PDA

View Full Version : Kawasaki z 400 ltd cafe racer. Γίνεται?



DimitrisZ
03/08/2012, 20:59
Γειά χαρά σε όλους και καλώς σας βρήκα!


Πέτυχα αυτη τη μηχανη μεταχειρισμένη για κανα 500αρικο αλλά η γεωμετρια της ως τσοπεροειδές δεν βολεύει τόσο στο να γίνει εύκολα ενα καλό cafe.
K ήθελα να ρωτησω τους ειδικούς και μηχανουργους εαν είναι εύκολη και ασφαλής μια μετατροπή στο πίσω μέρος του σκελετού όπως σκέφτομαι. Προσθήκη 2 σωληνωτών δοκών και αφαίρεση των προηγουμενων απο κάτω, όπως στην εικόνα

265640

και η μηχανή

265639

astroman76
03/08/2012, 22:01
Δεν ξερω για καφε(αν και η ενοια ειναι λιγο μπασταρδεμενη πλεον) αλλα μια χαρα Brat Style γηνετε... δες εδω στο Custom Bikes για ιδεες... http://www.bratstyle.com

παρε και ενα LTD που εγηνε κουκλα!

http://www.streetchopperweb.com/features/1004_stcp_1979_kawasaki_kz400/viewall.html

SVX
03/08/2012, 22:14
Γειά χαρά σε όλους και καλώς σας βρήκα!


Πέτυχα αυτη τη μηχανη μεταχειρισμένη για κανα 500αρικο αλλά η γεωμετρια της ως τσοπεροειδές δεν βολεύει τόσο στο να γίνει εύκολα ενα καλό cafe.
K ήθελα να ρωτησω τους ειδικούς και μηχανουργους εαν είναι εύκολη και ασφαλής μια μετατροπή στο πίσω μέρος του σκελετού όπως σκέφτομαι. Προσθήκη 2 σωληνωτών δοκών και αφαίρεση των προηγουμενων απο κάτω, όπως στην εικόνα

265640

και η μηχανή


το μπλε απο Θεσσαλονικη πηρες ? 6 κατοσταρικα?

DimitrisZ
03/08/2012, 22:30
το μπλε απο Θεσσαλονικη πηρες ? 6 κατοσταρικα?

Όχι δεν πήρα ακόμα κάτι αλλα μαλλον το ίδιο λέμε... ένα απο καλαμαρια απο μια Ελενα... θα πάω να του ρίξω μια ματιά αυριο μεθαύριο κ αν όντως είναι καλό ίσως το πάρω. γι αυτο και ρωτάω για την μετατροπη. ειδάλλος περιμένω να εμφανιστει κανα z400 76'

SVX
03/08/2012, 22:36
Όχι δεν πήρα ακόμα κάτι αλλα μαλλον το ίδιο λέμε... ένα απο καλαμαρια απο μια Ελενα... θα πάω να του ρίξω μια ματιά αυριο μεθαύριο κ αν όντως είναι καλό ίσως το πάρω. γι αυτο και ρωτάω για την μετατροπη. ειδάλλος περιμένω να εμφανιστει κανα z400 76'

εκτος απο δουλεια στο πλαισιο υπολογισε στο budget +τροχους με ακτινες , γιατι cafe project με αυτες τις ζαντες δεν λεει πολλα .

επισης τα οργανα δεν ειναι οτι ιδανικοτερο σε αυτα τα μοντελα

DimitrisZ
03/08/2012, 22:54
Τα γνωρίζω αυτά και τα υπολογίζω όλα εννοείται... το μόνο που κολάω ασχημα είναι στο πλαίσιο... τα cafe racer κατα τη γνώμη μου πρεπει να έχουν μια απολυτη αρμονικη ευθεία παράλληλη με το έδαφος που να ξεκινα απο ντεπόζιτο και να καταλήγει σε σελα και ουρα... και στο συγκεκριμένο μοντέλλο μας τα χαλάει ο σκελετός άσχημα. Δεν βιάζομαι βέβαια για την αγορά. Θα περιμένω μπάς και εμφανιστεί κατι πιο κατάλληλο.. Αλλα είναι καλούτσικη τιμη απο αυτο το μηχανάκι στην αγγελια. Γνωρίζεις κατι περισσότερο γι αυτο μήπως?

Ιδανικο θα ήταν ενα z400 76' και άνω. ακτινωτές ζαντες, πλαισιο σουπερ ακριβως όπως το περιέγραψα κτλ. μονο clip ons, αφαίρεση τα διαφορα καλούδια και μια σέλα χρειάζεται! Βαψιματάκι εξατμισούλα και σιγα σιγα ειναι έτοιμο.

SVX
03/08/2012, 22:57
Τα γνωρίζω αυτά και τα υπολογίζω όλα εννοείται... το μόνο που κολάω ασχημα είναι στο πλαίσιο... τα cafe racer κατα τη γνώμη μου πρεπει να έχουν μια απολυτη αρμονικη ευθεία παράλληλη με το έδαφος που να ξεκινα απο ντεπόζιτο και να καταλήγει σε σελα και ουρα... και στο συγκεκριμένο μοντέλλο μας τα χαλάει ο σκελετός άσχημα. Δεν βιάζομαι βέβαια για την αγορά. Θα περιμένω μπάς και εμφανιστεί κατι πιο κατάλληλο.. Αλλα είναι καλούτσικη τιμη απο αυτο το μηχανάκι στην αγγελια. Γνωρίζεις κατι περισσότερο γι αυτο μήπως?

Ιδανικο θα ήταν ενα z400 76' και άνω. ακτινωτές ζαντες, πλαισιο σουπερ ακριβως όπως το περιέγραψα κτλ. μονο clip ons, αφαίρεση τα διαφορα καλούδια και μια σέλα χρειάζεται! Βαψιματάκι εξατμισούλα και σιγα σιγα ειναι έτοιμο.


το συγκεκριμενο επειδη ακριβως ειναι της σειρας ltd και οχι kz ή z δεν ειναι ιδανικο ( τον λογο τον προανεφερες) ισως ταιριαζε για Scrambler ή Brat ..


εγω θα προτιμουσα κανενα Yamaha SR ή Honda CBN CM κλπ Και ακομα καλυτερα να εχει μανιβελα.... Old school χωρις μανιβελα ...

DimitrisZ
03/08/2012, 23:22
To sr έχει πολυ ωραίο πλαίσιο και ακτινωτές ζάντες και βγαινει και μετα το 90 αλλά με χαλάει το οτι είναι μονοκύλινδρο γμτ... τον έχω σιχαθει αυτον τον ήχο... αυτο εδω είναι μια καλή περίπτωση αν ρίξεις κανα 200ευρο την τιμή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2644540/ αλλά πολύ αργό δεν θα ναι???

SVX
03/08/2012, 23:27
To sr έχει πολυ ωραίο πλαίσιο και ακτινωτές ζάντες και βγαινει και μετα το 90 αλλά με χαλάει το οτι είναι μονοκύλινδρο γμτ... τον έχω σιχαθει αυτον τον ήχο... αυτο εδω είναι μια καλή περίπτωση αν ρίξεις κανα 200ευρο την τιμή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2644540/ αλλά πολύ αργό δεν θα ναι???

αυτο ειναι σε κατασταση βιτρινας .... εγω δε θα πειρΑζα τιποτα ...οσο για τα κυβικα συνυπολογισε πως τα καρμπυρατερ πινουν πολυ περισσοτερο απο τον ψεκασμο , κι αν ειναι παλια/ασυντηρητα ., ακομη χειροτερα

το SR επιπλεον ειναι πιο αναγνωρισιμο στην ελληνικη αγορα..... που σημαινει 2 πραγματα ...ευκολη μεταπωληση και περισσοτερα ανταλλακτικα

το Yamahaκι μπορει να θεωρηθει κελεπουρι , ως Commuter και για χαλαρες κυριακατικες βολτες ειναι οτι πρεπει

DimitrisZ
03/08/2012, 23:46
Aμα έπαιρνα το συγκεκριμένο κ γω δεν θα του άλλαζα τίποτα για την ωρα... ίσως αργότερα που θα το βαριόμουν.. αλλα αν ήθελα στο συγκεκριμένο και λίγο γκάζι παραπάνω? τι θα έκανα?? ξέρεις μήπως τι αλλο μοτέρ θα μπορούσε να δεχτει πάνω του??

MG-KTiNoS
04/08/2012, 00:21
http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,5043.msg86667.html#msg86667

Shiatman
04/08/2012, 00:57
εκτος απο δουλεια στο πλαισιο υπολογισε στο budget +τροχους με ακτινες , γιατι cafe project με αυτες τις ζαντες δεν λεει πολλα...

Ένσταση, καθότι η ζάντα στο συγγεκριμένο είναι φοβερή. Και ποιός είπε ότι ενα καφέ πρέπει σώνει και καλά να έχει ακτινωτή...

προσωπικά δεν θα την άλλαζα, πολύ σπόρτικια ζαντούλα.

Άν αποφασίσεις να το πάρεις τελικά βάλε σωλήνες για να ισιωσει η σέλα αλλά μην κόψεις τους υπάρχοντες (βλέπε φωτό κτήνους). Με καμιά πατέντα θα δείξει όμορφο.

astroman76
04/08/2012, 01:53
το θεμα ειναι οι διαστασεις της ζαντας και οχι το λοοκ!!! θελει 17/17 η 18/18 αντε 19/19 για να βαλεις τα κλασσικα φαιρστονς το LTD μαλλον φορα 16-18

DimitrisZ
04/08/2012, 02:16
Πολύ καλό! με βάζεις σε σκέψεις! ενδιάμεσα στις καινούριες και τις παλιές δοκούς θα μπορούσε να γίνει πατέντα με κάποια σιτα η κατι παρόμοιο ενδεχομενως

Shiatman
04/08/2012, 04:47
το θεμα ειναι οι διαστασεις της ζαντας και οχι το λοοκ!!! θελει 17/17 η 18/18 αντε 19/19 για να βαλεις τα κλασσικα φαιρστονς το LTD μαλλον φορα 16-18


:):a013::beer:

theofilos888
04/08/2012, 07:03
http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,5043.msg86667.html#msg86667

Ηθελα να ξερα αφου μου αρεσουν τοσο τα cafe racer γιατι στην ευχη δεν εχω βαλει μπρος να φτιαξω ενα....????? Πολυ καλο το καφασακι!!!! :beer::beer:

DimitrisZ
04/08/2012, 16:30
To kawa έχει 80.000κμ. Πολλά δεν είναι??

SVX
04/08/2012, 17:06
To kawa έχει 80.000κμ. Πολλά δεν είναι??

και να μην τα ειχε αδερφε , λογω πολυκαιριας δεν θα αντικαθιστουσες: μεμβρανες καρμπυρατερ, ρουλεμαν τιμονιου & τροχων, ντιζες, αλυσιδογραναζα κλπ κλπ κλπ?

εκτος αν περιμενεις να χαλανε ενα ενα με τη σειρα για να το βαζεις μεσα....

DimitrisZ
04/08/2012, 18:45
και να μην τα ειχε αδερφε , λογω πολυκαιριας δεν θα αντικαθιστουσες: μεμβρανες καρμπυρατερ, ρουλεμαν τιμονιου & τροχων, ντιζες, αλυσιδογραναζα κλπ κλπ κλπ?

εκτος αν περιμενεις να χαλανε ενα ενα με τη σειρα για να το βαζεις μεσα....

Κοίτα, σύμφωνα με την κάτοχο η μηχανή είναι μόνιμα κάτω από πυλωτή και έχουν αντικατασταθει τα περισσοτερα μηχανικά μέρη-ανταλλακτικά. Αν ισχύει αυτό και αν και η κάτοχος είναι ντόμπρα και σταράτη στα λόγια της, τότε ναι. αυτό ακριβώς θα κάνω! :D Αν και η ερώτηση μου για τα 80.000χλμ πάει περισσότερο στην αντοχή του κινητήρα ως κατασκευή σε κορμο-πιστονια κτλ και λιγότερο στα περιφερειακα

SVX
04/08/2012, 19:56
εκτος απο τα χλμ ... που ειναι απολυτως φυσιολογικο να τα εχει μηχανακι 20-25 ετων.... αφου εχεις αμφιβολιες για δυναμη και κινητηρα ...

δεν τσιμπας κανενα CB 750 - GS 750 GSX CB κλπ κλπ να το κανεις και να αξιζει?

265691

DimitrisZ
04/08/2012, 21:36
εκτος απο τα χλμ ... που ειναι απολυτως φυσιολογικο να τα εχει μηχανακι 20-25 ετων.... αφου εχεις αμφιβολιες για δυναμη και κινητηρα ...

δεν τσιμπας κανενα CB 750 - GS 750 GSX CB κλπ κλπ να το κανεις και να αξιζει?

265691

Βρε εγώ να το τσιμπήσω! Τα φράγκα ποιός θα τα βάλει? τα ζητάνε και ακριβά! 3.000+ αν είναι ανακατασκευασμένα και κανα χιλιαρικο+ αν δεν είναι, τα οποία ομως σε τέτοια τραγική κατάσταση που είναι θα θελουν αλλα 2 χιλιάρικα να ανακατασκευαστουν... άσε που δεν εμφανίζονται και στις αγγελίες...

macgyver2180
04/08/2012, 21:54
εχεις απολυτο δικιο.εγω το δικο μου το cb το ειχα παρει χρεπι και εχω δωσει τα μαλλια της κεφαλης μου και ακομα δεν το εχω βαλει μπροστα

DimitrisZ
04/08/2012, 22:14
Για δείτε εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2699252/

SVX
04/08/2012, 22:50
Για δείτε εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2699252/

AYTO ειναι σχεδον ετοιμο.... αλλα μονο για κατω απο χηνα

astroman76
04/08/2012, 23:41
καλο αλλα κριμα να το πετσοκοψεις...

DimitrisZ
05/08/2012, 00:24
καλο αλλα κριμα να το πετσοκοψεις...

Aν η πίσω μπάρα δενεται στο σασι με βιδες τοτε δεν χρειάζεταο πετσοκομα... Και γω είμαι κατά τέτοιων μετατροπών... και στο πρώτο μου cafe racer (αν ποτε το φτιάξω) θέλω σίγουρα η μετατροπή να είναι αναστρέψιμη..

Δες τωρα αυτο...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2706176/

πιο πένα και απο bic στυλό! Τι Cafe racer θες απ αυτο αγόρι μου? :D

Αν και λίγο ύποπτη αγγελία... 2 μόνο φωτος και περιγραφή: ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΕ ΕΧΤΡΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ
χα χα χα χα... λές και πουλάς κατσίκα! Ακούς εκεί τη CBάρα απλά μια κόκκινη μοτοσικλέτα! χαχαχα

DimitrisZ
05/08/2012, 00:28
Ακυρο το gpz. 149.945 χμ :eek::eek::eek: 599.90euro θα έδινα

SVX
05/08/2012, 00:33
.. και στο πρώτο μου cafe racer (αν ποτε το φτιάξω) θέλω σίγουρα η μετατροπή να είναι αναστρέψιμη..



για ποιο λογο;

astroman76
05/08/2012, 01:13
Αν το κανεις στο ΚΖ400 οκ κοψε ραψε.. δεν ειναι και κανα κλασσικο αλλα το 750 κριμα....

παρε και καμια ΧΑ εφημεριδα... πολλες φορες ασχετοι με ιντερνετ βαζουν μονο εκει....

DimitrisZ
05/08/2012, 04:38
για ποιο λογο;

Αν μαρεσει και το μαμα λουκ τοτε θα εχω όποτε θελω την επιλογη να ανατρεψω την κατασταση