PDA

View Full Version : Honda Steed 600 μετατροπη σε bobber



Σελίδες : [1] 2 3

Phatt
05/08/2012, 15:12
Χαιρετιζω την ομορφη παρεα σας.Μολις σημερα ενημερωθηκα απο εναν φιλο για το φορουμ καθως και οτι μαζευονται σε αυτην την ενοτητα διαφοροι ελαφρως ανωμαλοι με τις παλιατζουρες και το κοψε-ραψε στις μοτοσυκλετες.Θα ηθελα εδω να σας παρουσιασω ενα project που εχω στα σκαρια, την μετατροπη ενος Honda Steed 600 '95 σε bobber.Αρχικα η μοτοσυκλετα αγοραστηκε περυσι απο εναν γνωστο στην εκπληκτικη κατα τη γνωμη μου τιμη των 350ευρω.Η μοτοσυκλετα ομως ηταν παρατημενη για περιπου 5 χρονια, καθως επισης ειχε κανει και μερικα χρονια σε νησι, με αποτελεσμα ολα αυτα να βαρυνουν το ιστορικο της.Αρχικα η πρωτη μου σκεψη ηταν να την φερω απλα σε μια καλη λειτουργικη κατασταση.Ψαχνοντας ομως ειδα τι θα πει bobber και κολλησα.Δεν εχω και καθολου ησυχια με τα σιδερα και αποφασισα να την ξεκινησω.Κοιταζοντας πολλες μοτοσυκλετες στο ιντερνετ πηρα τις ιδεες που ηθελα και το γενικο σκεπτικο κατεληξε ως εξης: Να γινει ενα οσο το δυνατον γνησιο bobber με τα στοιχεια της δεκαετιας του '40 που χαρακτηριζαν την εποχη καθως και με καποια νεοτεριστικα στοιχεια.Η μοτοσυκλετα εχει μετατραπει σε μονοσελη, με αφαιρεση οσο το δυνατον περισσοτερων μερων που δεν βοηθουν στην οδηγηση και την λειτουργεια της.Εχει αφαιρεθει το πισω υποπλαισιο και εχει κοπει το πισω μερος του πλαισιου στο υψος της σελας.Προσθεθηκε πισω φτερο το οποιο ακολουθει την καμπυλη του ελαστικου.Η μπαταρια αλλαξε μερος καθως και λοιπα ηλεκτρικα για να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερα διαμπερη μερη στον σκελετο διατηρωντας οσο το δυνατον ενα "καθαρο" λουκ.Το μοτερ επισκευαστηκε στον βαθμο που κριθηκε αρκετο, δηλαδη, γυαλισμα των κιλυνδρων, αλλαγη ελατηριων πιστονιου, αλλαγη καδενων χρονισμου, τριψιμο βαλβιδων και αλλαγη στα τσιμουχακια τους, το απαραιτητο πλανιαρισμα και σαν κερασακι στην τουρτα ενα γυαλισμα των αυλων και ενα καλο ζιγκλερωμα στο καρμπιρατερ.Η μοτοσυκλετα δεν ειναι ετοιμη ακομη αλλα οδευουμε προς το τελος, αισιως.Το προτζεκτ εχει πολυ προσωπικη εργασια, αν και πολλα απο τα πραγματα ειδικα στο θεμα κοψε-ραψε δεν θα μπορουσα να τα κανω μονος και με βοηθησε ο φιλος και απιστευτος λαμαρινας, ο Μητσος, ο οποιος ανεχεται τον καθε ανωμαλο που μπαινει στο μαγαζι του και εχει στο νου του μια ανακατασκευη συνηθως κλασσικου αυτοκινητου η μοτοσυκλετας.Να με συμπαθατε που σας κουρασα με την φλυαρια μου, ας περασουμε στις φωτογραφιες.

Ετσι αγοραστηκε
265764


Τα πρωτα ξηλωματα
265763


Γδυμενο εντελως, μετα απο λιγη δουλιτσα και κοψιματα
265765


Συνεχιζω σε επομενο ποστ με συνεχεια φωτογραφιων.

Phatt
05/08/2012, 15:16
Παλιοσχολητικος δεικτης βενζινης
265766


Ο Μητσος επι το εργω
265767


Το μονοσελο απο κοντα
265768

Phatt
05/08/2012, 15:22
Αρχισε να παιρνει μορφη, το φαναρι ειναι πλεον απο αγγλικο BSA, για να ενισχυσουμε το κλασσικο λουκ
265769


Τα κομματια του μοτερ λυμενα και ετοιμα προς βαφη
265770


Οι μπουκαλες μετα την ανακατασκευη τους, μπηκαν σκληροτερα ελατηρια της Progressive Suspension και ελαχιστα παχυτερο λαδι
265771

Phatt
05/08/2012, 15:25
Εδω βλεπουμε το γυαλισμα στους αυλους, πριν και μετα
265772
265773


Ετοιμα για μονταρισμα
265774

Phatt
05/08/2012, 15:31
Ετοιμο το μοτερ μας
265775

Μπηκε το μοτερ προχειρα για να δουμε τι κενα εχουμε για να κανουμε τις τακτοποιησεις, να δουμε προς τα που θα καταληξει η πλεξουδα και πως μπορουμε να αξιοποιησουμε καλυτερα τον χωρο, αφαιρεθηκε παλι για να προχωρησουμε στο βαψιμο.Βλεπετε προχειρα τοποθετημενο και το clip-on τιμονι που θα χρησιμοποιηθει.
265778


Προβα για το ελαστικο που θα χρησιμοποιηθει
265779

KostasV2
05/08/2012, 15:32
Ωραίος! :a013: Περιμένουμε τη συνέχεια...

Phatt
05/08/2012, 15:35
Αλλη μια φωτο της προβας, να δουμε εαν μας παιρνει στις αποστασεις
265780

Και μια τελευταια για την ωρα απο τις εξατμισεις, ενα απλο κομματι που ομως προσθετει παρα πολυ στην εμφανιση
265781


Το μηχανακι θα βαφτει σε χρωμα μαυρο ματ εξ ολοκληρου, με νικελ λεπτομεριες.Εγινε προσπαθεια τα νικελ κομματια να κρατηθουν σε χαμηλα επιπεδα.Οι ζαντες θα ειναι και αυτες μαυρες ματ σε κεντρο-στεφανι με νικελ ακτινες.Θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω τα σχολια και τις παρατηρησεις σας, τα παντα ειναι καλοδεχουμενα.Ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια ;)

mankam
05/08/2012, 16:06
καλως ηρθες!
ωραια δουλεια,θα ειναι κατι ξεχωριστο:beer:
εχε υπ'οψιν σου οτι τα λαστιχα αυτοκινητων σε μοτοσυκλετες μπορει να οδηγησουν σε απροβλεπτες και επικίνδυνες καταστασεις στην οδηγηση λογω ακαταλληλης κορωνας.

dimzan
05/08/2012, 16:27
Πολυ ομορφα ολα αυτα :) μου αρεσουν κι εμενα πολυ τα bobber Και ειμαι περιεργος να δω πως θα καταληξει αυτο το μοντελο.


δεν πιστευω ομως να χρησιμοποιησεις ελαστικο αυτοκινητου στην πισω ροδα!!!! ειανι πολυ επικυνδυνο!

Phatt
05/08/2012, 16:53
Ευχαριστω πολυ αγαπητοι για τα καλα σας λογια.

Οσο για το πισω ελαστικο αυτοκινητου, ναι θα χρησιμοποιηθει, σε διασταση 205/60/15.Καταλαβαινω οτι αυτο ακουγεται ακραιο και επικινδυνο, αλλα:
1. Το χρησιμοποιουν δεκαδες αν οχι εκατονταδες ανθρωποι στο εξωτερικο με πολυ καλα αποτελεσματα για πανω απο 10 χρονια τουλαχιστον, ως επι το πλειστον σε μοτοσυκλετες cruiser.
2. Παρ'οτι το χρησιμοποιουν αρκετοι μοτοσυκλετιστες, δεν παυει να ειναι ενα πειραμα για μενα, εγω το δοκιμαζω προφανως παιρνοντας οσες προφυλαξεις πιστευω οτι ειναι αρκετες, και οδηγικα θα κανω τις δοκιμες μου.
3. Ειναι ενα λαστιχο, αμα δεν κανει, βαζω παλι μοτοσυκλετας, δεν εγινε και τιποτα.
4. Εχω την πληρη πεποιθηση οτι τελικα θα λειτουργησει χωρις προβληματα.
5. Ειμαι κατοχος και ενος ΚΤΜ LC4 640 Supermoto '03 και σε καμμια περιπτωση δεν θα το δοκιμαζα εκει, η σε αλλη μοτοσυκλετα.Το οτι το δοκιμαζω εδω ειναι καθαρα επειδη το μηχανακι δεν εχει γεωμετρια για σκληρο στριψιμο/πλαγιασμα καθως επειδη εξυπηρετει το custom λουκ που θελω να διατηρησω.
6. Οσοι φιλοι θελουν να ενημερωθουν περισσοτερο για την μετατροπη αυτη λεγε Darkside conversion και υπαρχουν πολλες πηγες στο internet, καθως και video.
7. Οσοι φιλοι υποστηριζουν σθεναρα οτι αυτη η μετατροπη θα ειναι αποτυχια, το εχουν δοκιμασει και δεν ηταν καλο, η μηπως ειχαν καποιο ατυχημα;Μηπως καποιος φιλος τους που το δοκιμασε τους ειπε οτι δεν ηταν καλο η ειχε καποιο ατυχημα;Δεν ειναι λιγο αδικο να κατακρινουμε κατι που δεν το εχουμε δοκιμασει εμεις η τουλαχιστον καποιος που γνωριζουμε;
8. Δεν προκειται να ερθω σε σκληρη αντιπαραθεση με κανεναν για αυτο το θεμα, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.Εγω απο την μερια μου θα κανω τις δοκιμες μου, γιατι αρκετα πραγματα τα οποια εχω καταφερει να κανω, ειναι επειδη πολλοι μου λεγανε οτι ειναι ασχημο/βλακεια/αποτυχια αλλα εγω το προσπαθουσα.
Να ειστε καλα ολοι.

motor12
05/08/2012, 16:59
ωραιο το ...
manta

Shiatman
05/08/2012, 18:10
Οραία η δουλειά σου και μερακλίδικη, περιμένουμε συνέχεια.

Όσον αφορά το θέμα του ελαστικού, κι εγώ αρχικά σκέφτηκα: τί κάνει το άτομο;

Δεν έχω εμπειρεία, ούτε ξέρω κάποιον που το έχει δοκιμάσει, αλλά έχω την εντύπωση πως ένα εντελώς επίπεδο ελαστικό δεν θα επιτρέπει καθόλου κλίση στη μοτοσυκλέτα, η οποία όσο και να το κάνεις είναι απαραίτητη, ειδικά όταν τα χιλιόμετρα αυξάνονται ελαφρώς. Προσωπικά το έχω δεί μόνο σε μηχανές με side-car και τσόπερ "μισό χιλιόμετρο". Απ' ότι φαίνεται το έχεις μελετήσει το θέμα και ξέρεις τι κάνεις, οπότε βούρ και περιμένουμε αποτελέσματα. Πέραν της εμφάνησης, τι άλλο σκοπό εξυπηραιτεί μια τέτοια επιλογή; Άν θέλεις μας λές για να γνωρίζουμε κι εμείς εγκυκλοπαιδικά.

Καλή συνέχεια και αναμένουμε υλικό προς τέρψη οφθαλμών. :beer::beer::beer::beer:

Phatt
05/08/2012, 18:43
Η μετατροπη σε λαστιχο αυτοκινητου πισω, ξεκινησε αρχικα απο ανθρωπους που κανανε πολλα χιλιομετρα με τις μοτοσυκλετες τους και ψαχναν εναν τροπο ωστε να εχουν ποιο οικονομικα λαστιχα.Με τα λαστιχα αυτοκινητου καταφεραν να εχουν διπλο κερδος, γιατι και το λαστιχο ειναι φτηνοτερο και κραταει για περισσοτερα χιλιομετρα.Αυτο που χρειαζεται να εχει ειναι μαλακο πλαινο για να παιρνει καποιες κλισεις, γιατι οπως πολυ σωστα ειπωθηκε ειναι καπως επιπεδο.Υπαρχουν λαστιχα αυτοκινητου τα οποια ειναι καλυτερα απο αλλα, στην συμπεριφορα.Και εγω πρωτη φορα θα το δοκιμασω, με καθε επιφυλαξη, απλα το να ξερεις οτι το εχουν κανει παρα πολλοι ηδη ειναι ενθαρυντικο.Προφανως με μια τετοια μετατροπη δεν "μπαινεις τερμα"(καποιοι ισως να το κανουν, αλλα οχι εγω), αλλα με αυτο το μηχανακι δεν γινοταν ετσι κι αλλιως.Οριστε εδω και δυο βιντεο για το θεμα.


http://www.youtube.com/watch?v=PZ_d5IIdRZI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Xi1shYlklFM

imitrelos
05/08/2012, 19:12
Πιστεύω ότι θα βγεί όμορφο και μπράβο σου για τήν δουλειά :beer:

Για το ελαστικό αν παρατηρήσεις ειδικα το 2ο βίντεο που έβαλες φαίνεται πόσο επικίνδυνο είναι όχι ότι δέν θα στρίψει..θα στρήψει μέχρι να τα παίξει ο σκελετός του ελαστικού και λόγο ότι μιλάμε για ελαστικό αυτοκινήτου έχεις δει να φεύγει απο φορτηγό η αναγόμοση λόγο βάρους...ειλικρινά ΔΕΝ θα ήθελες να οδηγείς και να σου συμβεί δέν κοιτάζεις και κανένα ελαστικό σάν τα avon με το λευκό στο πλάι που θα του πηγαίνουν απίστευτα :)

Phatt
05/08/2012, 19:31
Εχεις δικιο για το θεμα του βαρους, εχω δει πολλες αναγομωσεις να ξεκολλουν και να καταληγουν στην ακρη του δρομου.Το λαστιχο που θα μπει προφανως θα ειναι καινουριο και υγιες, καθως επισης το βαρος που θα δεχεται θα ειναι πολυ λιγοτερο απο οτι θα δεχοταν σε αυτοκινητο, ποσο μαλλον απ'οσο αντεχει το λαστιχο.Καταλαβαινω τον δισταγμο και την αντιδραση σας, ειλικρινα δεν με πειραζει, ειναι κατι που εχω συνηθισει στον λιγο καιρο που συζητω για αυτην την μετατροπη.Ειδικα για καποιον που δεν το εχει ξαναδει...

imitrelos
05/08/2012, 19:55
Βρε εγώ δέν στο είπα σάν αντίρρηση χαίρομε ανθρώπους σαν εσένα που δείνουν ζωή σε μηχανάκια :beer: απλά πρόσεχε με το ελαστικό προτιμό να πιούμε μια μπύρα και να γελάμε παρά να λέμε για ατυχίες και ατυχήματα

α επίσεις πολύ καλή ιδέα με το σωληνάκι για εξωτερικό μετρητή εγώ νομίζω ότι του πάει ( καθαρά προσωπικό γούστο )

βασικά που είναι κατι τρελά ραμολιμέντα :D που έχουμε εδώ που κάνουν παπάδες σε μηχανάκια ( ναι ξέρεται κύριοι lspiros ,sv9ck κλπ κλπ :lol:) να πούνε τήν γνώμη τους

Phatt
05/08/2012, 22:27
Μαζι σου ειμαι, δε θα το καβαλησω και θα παω τερμα.Θα το δοκιμασω σιγα σιγα και αν τελικα αρκει για την χρηση που το θελω θα το κρατησω.Μπορει τελικα να μην κανει για τιποτα, μπορει να δινει και πολυ καλη σιγουρια.Θα δουμε, μονο οταν το δοκιμασω οπως πρεπει θα ξερω.

Καντε και καμια παρατηρηση για την υπολοιπη δουλεια βρε παιδια, ολο για το λαστιχο λεμε ουτε 5 λεπτα πηρε να το βαλω επανω, ενω οι αλλες δουλειες μου φαγανε μηνες.

hidefnick
06/08/2012, 01:01
Το συνδυασμός πεσίματος με τον δείκτη βενζίνης να σκορπάει βενζίνες, κατά το πέσιμο, δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο....

Φιλικά πάντα :wave2::wave2:


(BTW όμορφο βγαίνει)

imitrelos
06/08/2012, 08:10
αν μπορέσεις να κάνεις το πιρουνι τύπου springer θα γ@........ , ωραίο το σελάκι ααα και να ακούσω γνώμες για χρώμα εγώ θα έλεγα black beauty με καφε χερούλια και σέλα :D

Phatt
06/08/2012, 09:19
Το συνδυασμός πεσίματος με τον δείκτη βενζίνης να σκορπάει βενζίνες, κατά το πέσιμο, δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο....

Φιλικά πάντα :wave2::wave2:


(BTW όμορφο βγαίνει)

Υπαρχει παντα η περιπτωση να πεσω απο τα δεξια, γιατι πιανεις το χειροτερο σεναριο;Ασε που στο αριστερο ποδι εχω τα σιδερα, δεν ειναι να το ξαναπλακωνω...


Μισοτρελε το μηχανακι θα γινει ολο μαυρο ματ, και η σελα μαυρη ειναι και αυτη.Το springer ειναι μια καλη περιπτωση αλλα ο πρωταρχικος λογος που δεν το εβαλα ειναι οτι δεν ηθελα να ξεφυγω σε budget, αν δεις ειναι ελαχιστα τα πραγματα που αγοραστηκαν εξτρα.Ασε που δεν ξερω τι διαφορα κανει στην συμπεριφορα.Τα χερουλια που θα μπουν ειναι αυτα:
265810

ego_o_idios
06/08/2012, 10:31
sela of
fanari of
mprostino of
ksana, ali idea
\ftiakse timonoplakes ke vale mprosta pisino troxo

astroman76
06/08/2012, 11:41
H Σελα ειναι σε τραγικη θεση.. βαλε κανονικα ελατιρια απο κατω για να πεσει....

δες εδω ενα νορτον φιλου μου που και λαστιχο απο αμαξι εχει πισω και τρελα χμ κανει κα στρηβει χωρις προβλημα!!!!

265817
265818

παντος με τετοια μηχανακια περπατας πανω σε μια λεπτη γραμμη κακογουστιας και ομορφιας... με το παραμικρο μπορει να φενετε πατατα το αποτελεσμα και ας εχεις κανει τρελη δουλεια...

καλο μερος να δεις και να μαθεις ειναι το www.chopcult.com

και ενα Ιαπονεζικο με φτιαγμενα στεεντ http://www.goobike.com/shop/client_8700426/showroom.html

astroman76
06/08/2012, 11:42
Υπαρχει παντα η περιπτωση να πεσω απο τα δεξια, γιατι πιανεις το χειροτερο σεναριο;Ασε που στο αριστερο ποδι εχω τα σιδερα, δεν ειναι να το ξαναπλακωνω...


Μισοτρελε το μηχανακι θα γινει ολο μαυρο ματ, και η σελα μαυρη ειναι και αυτη.Το springer ειναι μια καλη περιπτωση αλλα ο πρωταρχικος λογος που δεν το εβαλα ειναι οτι δεν ηθελα να ξεφυγω σε budget, αν δεις ειναι ελαχιστα τα πραγματα που αγοραστηκαν εξτρα.Ασε που δεν ξερω τι διαφορα κανει στην συμπεριφορα.Τα χερουλια που θα μπουν ειναι αυτα:
265810

το πρινκερ ειναι πιο μουρατο αλλα ειναι τραγικο σε οδιγηκη σημπεριφορα!

astroman76
06/08/2012, 11:46
αλλο ενα!

http://d-club-jp.net/gallery/gly_custom

Phatt
06/08/2012, 14:46
sela of
fanari of
mprostino of

Τι εννοεις;




Το υψος της σελας ειναι σε συναρτηση με το τιμονι, δεν ξερω πως θα με βολεψει τελικα.Αυτα ειναι ευκολα και αλλαζουν.Ωραιο το πισω λαστιχακι του δικου σου, απο φορτηγακι πρεπει να ειναι...Τα μακρυα πιρουνια μπροστα με τις πολλες μοιρες τα σιχαινομαι.Σαν hardtail αυτο το norton δεν μπορει να στριβει τερμα ετσι κι αλλιως.Ευχαριστω για τα λινκς.

lspiros
06/08/2012, 15:12
Φίλε καλώς ήρθες,περιμένουμε τη συνέχεια,βάζει όσο πιο πολλές φωτο μπορείς.:beer:Το μυστικό όταν βάζεις ελαστικό αυτοκινητου είναι φαρδύ ελαστικο σε στενή ζαντες ώστε να μπαλοναρει και να μην είναι η κορώνα επίπεδη.ψαξε 15αρα ρεζέρβες απο παλιό φορτηγάκι.τωρα μη ρωτάς πως τα ξέρω.

Phatt
06/08/2012, 18:26
Ακριβως αγαπητε το λαστιχο μας ειναι 205 και η ζαντα εχει φαρδος 3.5 ιντσες.
Εχω παραγγειλει λαστιχο ηδη, ειναι αυτο εδω:
265839

lspiros
06/08/2012, 18:31
Ακριβως αγαπητε το λαστιχο μας ειναι 205 και η ζαντα εχει φαρδος 3.5 ιντσες.
Εχω παραγγειλει λαστιχο ηδη, ειναι αυτο εδω:
265839

Πολυ χαίρομαι φιλτατε,φυσικά ασχετου ζαντας να προτιμήσετε σαμπρελα,μιας και είναι θέμα ασφαλείας.παλι μη με ρωτήσεις που το ξέρω.radial και cooper ,φορτηγάκι μυριζομαι;)

vaska
06/08/2012, 18:52
Όμορφη η δουλειά σου, με πολύ προσωπική εργασία όπως πρέπει στα μηχανάκια αυτά.

Διαφωνώ με το ύψος της σέλας αλλά και με την επιλογή του πίσω ελαστικού.

Κουβέντα κάνουμε δεν κατακρίνουμε, άλλωστε το "ωραίο" είναι εντελώς υποκειμενικό, μέσα όμως από την διαφορετική οπτική γωνία του καθενός μας μπορεί να βγει αριστούργημα από τα δικά σου χέρια απλά και μόνο επειδή δεν είχες σκεφτεί έτσι.

Κατά τ' άλλα προσωπική και φιλική συμβουλή, αν ντε και καλά θες να γραφτείς σε κάποιο φόρουμ, διάλεξε κάποιο άλλο, εδώ κατοικοεδρεύουν τρελοί που θα σου μεταδώσουν την τρέλα τους και θα χάσεις μεγάλο μέρος του εισοδήματός σου αγοράζοντας πράγματα που έχει δει το άρρωστο μάτι τους, για να βελτιώσεις το λουκ της μηχανής σου.
:D:lol:

Καλή συνέχεια από μένα και παρακολουθούμε την προσπάθεια προς τέρψιν οφθαλμών.

:beer::beer:

astroman76
06/08/2012, 19:44
Βασικα να δεν εχεις σκοπο να κανεις το μηχανακι χαρταιλ δεν ειπαρχει λογος να εχεις ελατηρια στην σελα!


Α και κατι αλλο... αν το Chop/bob δεν ειναι αβολο τωτε δεν ειναι Chop/Bob...

το νορτον που βλεπεις δεν το φτανουν αλλα μαμα chopper στις στροφες και το παληκαρι εχει κανει 600χμ πρην 2 εβδομαδες αρα δεν ειπαρχει προβλημα απλα να τα θελει ο κολος σου και η ψυχη σου!!!!

παντος παρε ιδεες απο αλλα μηχανακι...

βγαζει και η Αβον κατι ωραια παλιομοδητικα λαστιχα http://www.avontyres.com/node/3314

Phatt
06/08/2012, 20:13
Αυτο για το hardtail εχει την λογικη του απλα εχει περασει καιρος απο τοτε που τα ελατηρια στην σελα παιζαν τον ρολο της αναρτησης.Εαν τα αφαιρεσω θα χασει απο το λουκ που θελω να υποστηριξω.Το αφηνω ανοιχτο το θεμα ομως να μπουν αλλου μεγεθους, και αυτο επειδη δεν ξερω πως θα βολεψει το υψος με το τιμονι.Ειδωμεν.

Εχω παρει αρκετες ιδεες απο το νετ δεξια και αριστερα και εχω κατασταλαξει καπου.Δυστηχως αυτην την στιγμη ειναι καπως δυσκολο να κανω ριζικες αλλαγες γιατι τα πραματα εχουν παρει λιγο πολυ τον δρομο τους.

Οσο για τα λαστιχα το πισω το παρηγγειλα σημερα οπως ειπα και για το εμπρος εχω επιλεξει κατα τη γνωμη μου ενα αξεπεραστο κλασικο λαστιχο, το firestone champion σε διασταση 400-19, το βλεπετε εδω:
265841


Vaska και μεις την μουρλα την εχουμε, απο το καλο μας δεν ξεκινησαμε να κοβουμε και να ραβουμε :a29:

MiltosER
06/08/2012, 22:51
firestone οτι καλυτερο αλλα τσουζει η τιμη ρε γαμωτο

Phatt
06/08/2012, 22:56
Αν ετσουξε Μιλτο...235 εσκασα στους Γερμανους για να το στειλουν...

astroman76
06/08/2012, 23:24
Ναι ειναι λιγο ακρηβα τα γαμιμενα αλλα ειναι κωσμηματα!

Phatt
07/08/2012, 14:01
Για πειτε μου λιγακι παιδια, το μονοσοκ τι μπορω να το κανω;Λυνεται;Επισκευαζεται;Παμε για αλλο;Πως μπορω να δω εαν ειναι καλο οσο το εχω εξω;

Phatt
08/08/2012, 09:59
Κανεις βρε παιδια;

stel89
08/08/2012, 13:27
μονοσοκ εννοείς το μοχλικο στη πίσω ανάρτηση με το ψαλίδι??? αν ναι?? τι έχει???

astroman76
08/08/2012, 13:50
μια βασικη αναρτηση ειναι & ειναι επισκευασιμη ισως με αλλο λαδι να δεις διαφορα τιποτα αλλο...

Phatt
08/08/2012, 22:08
Αυτο εδω ειναι παιδια, λογικα πρεπει να ειναι της Showa.

265901

stel89
08/08/2012, 22:33
δε ξέρω αμα σε βοηθάει καθόλου αλλά δες αυτό...http://www.youtube.com/watch?v=xFTxmQzyY2Y

Phatt
09/08/2012, 00:11
Αυτο που θελω να μαθω, αν ξερει κανεις, ειναι εαν το συγκεκριμενο μονοσοκ λυνεται, για να γινει το σερβις που μας δειχνεις στο βιντεο.

Λευκάδιος
09/08/2012, 08:02
Αυτο που θελω να μαθω, αν ξερει κανεις, ειναι εαν το συγκεκριμενο μονοσοκ λυνεται, για να γινει το σερβις που μας δειχνεις στο βιντεο.δεν ξερω τι τυπου αμορτισερ ειναι αυτο,αλλα
και τα σφραγισμενα αμορτισερ λυνονται για σερβις απλως κοστιζει κατι τις παραπανω η διαδικασια ανοιγματος.ενα πραγμα που μπορεις να κοιταξεις απο το αμορτισερ ειναι το χρωμιο του εμβολου αν εχει φθορες(+καποια λεφτα επιπλεον στο σερβις). και αν ηταν πανω στο μηχανακι για τυχον διαρροη λαδιου

Phatt
09/08/2012, 10:08
Διαρροη δεν ειχε.Για την ωρα θα το αφησω οπως ειναι και αναλογα με την συμπεριφορα του πανω στην μοτοσυκλετα βλεπουμε.Ευχαριστω πολυ παιδια.

ego_o_idios
09/08/2012, 17:52
Τι εννοεις;




Το υψος της σελας ειναι σε συναρτηση με το τιμονι, δεν ξερω πως θα με βολεψει τελικα.Αυτα ειναι ευκολα και αλλαζουν.Ωραιο το πισω λαστιχακι του δικου σου, απο φορτηγακι πρεπει να ειναι...Τα μακρυα πιρουνια μπροστα με τις πολλες μοιρες τα σιχαινομαι.Σαν hardtail αυτο το norton δεν μπορει να στριβει τερμα ετσι κι αλλιως.Ευχαριστω για τα λινκς.

to fanari den teriazi peta to-of
i sela den teriazi vgale ta elatiria-of
to mprostino valto stin 8esi tou ke vale mikro troxo mprosta

tom kissas
09/08/2012, 18:15
καλη φαση . αυτο με το λαστιχο αυτοκινητου το ειχα ξαναδει σε μια κατασκευη ενος τυπου (ολο χειροποιητο)
βαζε φωτογραφιες ;)

kokar
09/08/2012, 18:48
περί ορέξεως ..... κολοκυθοκεφτέδες !

jj okocha
09/08/2012, 21:51
κουκλι φαινεται,το τελικο αποτελεσμα θα σε δικαιωσει:beer:

Phatt
09/08/2012, 22:08
to fanari den teriazi peta to-of
i sela den teriazi vgale ta elatiria-of
to mprostino valto stin 8esi tou ke vale mikro troxo mprosta
Το φαναρι μου αρεσει πολυ, δεν υπαρχει περιπτωση να το πεταξω.
Για την σελα τα ειπαμε.
Ποιο μπροστινο να βαλω στη θεση ποιανου;
Δεν υπαρχει οικονομικη πολυτελεια για μικροτερο στεφανι εμπρος.

Phatt
15/08/2012, 11:42
Εχω δωσει τον σκελετο, το ψαλιδι, τις ζαντες και διαφορα τζιτζιλι-μιτζιλι για αμμοβολη και ηλεκτροστατικη βαφη.
Το φαναρι, τα φτερα και το τεποζιτο θα πανε για κανονικη βαφη.
Επισης αγορασα ολα τα ρουλεμαν των τροχων και του ψαλιδιου καθως και τις τσιμουχες τους.

Ετσι οπως παει το μηχανακι θα ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο, το μοτερ επισκευαστηκε, ολα τα μερη θα βαφτουν, οι ζαντες ακτινολογηση και ολα τα ρουλεμαν αλλαγμενα...Το καλο που του θελω να τσουλαει καλα...

Phatt
25/08/2012, 18:15
Σημερα ηρθε το λαστιχο για μπροστα.Καλα μιλαμε το firestone ειναι αλλου...Ειναι οτι ομορφοτερο εχω δει σε κλασικο λαστιχο.
Με το πισω λαστιχο ειχαμε ενα μπερδεμα στην παραγγελια, και ηρθε μια παραλλαγη του μοντελου, χωρις ασπρα γραμματα.

266908

266909

castor
25/08/2012, 21:24
μπραβο,,πολυ καλη δουλεια,,,,εαν σε ενδιαφερει οταν το τελειωσεις,να βρεις παρεα με japan bobber,στειλε σημα...:wave2:266910

Phatt
26/08/2012, 12:07
Εγινε αδερφε ευχαριστω :beer:

dimitris.rider
27/08/2012, 23:12
ΚΑΛΗ ΣΚΕΨΗ...ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΘΑΜΠΩΣΕΙΣ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΧΡΩΜΙΩΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ?

Phatt
28/08/2012, 17:50
Δημητρη εννοεις να τα βουρτσισω;
Μεχρι στιγμης μου φαινεται το νικελ οτι θα ειναι ενταξει σε ορισμενα πραγματα, αλλα θα το δω στο τελος...

Phatt
28/08/2012, 22:40
Παιδια σημερα ζανταριστηκαν τα λαστιχα, εδω μπορειτε να δειτε τις ροδες.Δεν ξερω αν μου αρεσε τοσο επειδη ειναι δικο μου η αν βγηκε τοσο καλο...Οι φωτογραφιες αδικουν το αποτελεσμα.

Η πισω ροδα.
267047

267048

267049

Phatt
28/08/2012, 22:41
Και η μπροστα.

267050

267051

Η μπροστα ζαντα εχει καινουριες ακτινες ανοξειδωτες και πισω τις δικες της νικελωμενες.

nassosxlvbros
28/08/2012, 23:23
Ωραίος!Μια φωτό με το πίσω σε κάθετη θέση θέλω αν γίνεται! (μου μπαίνουν κακές σκέψεις....):D

Phatt
28/08/2012, 23:44
Σε 5 λεπτακια ετοιμος

Phatt
28/08/2012, 23:54
Οριστε, ελπιζω να βοηθησα.Αν θελεις οτιδηποτε αλλο, μου λες.

267055

267056

nassosxlvbros
29/08/2012, 01:14
Τούμπανο!:beer: Μια χαρά θα πάει!

dimzan
29/08/2012, 01:35
Μου αρεσει κι εμενα ο συνδυασμος μαυρο με ασημενιο!

Περιμενω να δω το τελικο :)

dimmie_72
30/08/2012, 22:23
:a46::a46::a46:

και λευκή ρίγα στα πλαϊνά θα τους πήγαινε ίσως....:hmm:

Phatt
30/08/2012, 23:45
Το σκεφτηκα πολυ για whitewall ελαστικα αλλα τελικα αποφασισα να μην τα ενσωματωσω στο γενικοτερο στυλ...

motomaniac
01/09/2012, 00:14
ωραιες δουλειες.. εχω εναν φιλο με ενα ρεμπελακι και πολυ ορεξη και καποια χρηματα οποτε τον χειμωνα θα εχουμε μετατροπες.. μαλλον στο ιδιο στυλ παμε..

Phatt
06/09/2012, 06:16
Λογικο, τα bobber ειναι η νεα μοδα σε αυτα τα μηχανακια.


Σημερα ξεκιναμε το μονταρισμα...

KotsosDR
06/09/2012, 14:10
πολυ το γουσταρω το σηματακι στο τεποζιτο :a20:

dimmie_72
06/09/2012, 17:28
επειδή το όλο μηχανάκι θα βγει πολύ απλό και εκεί είναι κι η ομορφιά του δηλ. με το ματ χρώμα και τα τελείως απαραίτητα επάνω θα ήθελα το σηματάκι λίγο πιο fancy να προσδίδει μια νότα εντυπωσιασμού με χρώματα π.χ. glossy κόκκινο άσπρο και χρυσό και πιθανόν με επικάλυψη σμάλτου κάτι σαν οικόσημο να πούμε...:)

ego_o_idios
06/09/2012, 17:57
min valis oute ena nikelo epano pou8ena 8a to pidiksis to mixanaki minimal kanto

ke ta kalamia mavroxromio eprepe na ta kanis

Phatt
06/09/2012, 18:40
Για αυτο το μαυρο χρωμιο εχεις κατι στο νου σου; Ειναι κατι σαν το gunmetal που εχουν τα οπλα; Πως γινεται;

angeloti
06/09/2012, 19:34
ta exw kanei panw mou! to xroma me to logotipo exei dosei pono!!!!!!!!! mpravo!

motomaniac
06/09/2012, 19:42
να πως μοιαζει το μαυρο χρωμιο.. http://www.4chrome.com/ChromeColors.htm

google is my friend...

Phatt
06/09/2012, 19:45
Μαλιστα, το μαθαμε και αυτο...

angeloti
06/09/2012, 19:49
να πως μοιαζει το μαυρο χρωμιο.. http://www.4chrome.com/ChromeColors.htm

google is my friend...


me to pardon kiolas alla :a04: :a04: :a04: :a04: :a04:

kokar
06/09/2012, 21:08
το αποτέλεσμα πρέπει να είναι γ@μ@το.....
άντε να το δούμε και τελειωμένο

mankam
06/09/2012, 23:23
Λογικο, τα bobber ειναι η νεα μοδα σε αυτα τα μηχανακια.


Σημερα ξεκιναμε το μονταρισμα...

Εντυπωσιακο το μαυρο ματ,περιμενω φωτογραφιες απο το μονταρισμα:beer:

vforever
07/09/2012, 21:48
Πολυ ωραια η βαφη.Αντε να το δουμε να μονταρεται σιγα σιγα :beer:

Phatt
09/09/2012, 00:00
Σημερα μπηκε πετρα πανω στην πετρα...

267797

dimitris.rider
09/09/2012, 22:27
http://www.youtube.com/watch?v=IT2_eBg_cQU&feature=related ΜΙΑ ΙΔΕΑ....

dimitris.rider
09/09/2012, 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=u9G9qBHJshA&feature=fvwrel ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ....ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΟΤΙ ΚΙΑΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ!!!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ................

Oldirty
13/09/2012, 00:23
ρε φιλε οταν λεμε bomber τι ακριβος ενοουμε?? just λαστιχο ΙΧ απο πισω?

astroman76
13/09/2012, 01:00
βοββερ ειναι το μαμα μηχανακι με βγαλμενο επρος προφηλακτιρα και κομενο τον πισω... φισικα μεσα στα χρονια η λεξη αλιωθηκε! chopper ειναι οταν ενα μηχανακι εχα κομενο σκελετο και γενικος αλαγμενα πραγματα πανω του για να το κανουν πιο ομορφο...

Το στεεντ ειναι ενα chopper look μηχανακι κατευθειαν απο το εργοστασιο αρα οι μετατροπες δεν ξερω πως μπορουν να ονομαστουν πανω του... στα αγγλικα απλα τα λενε Custom....


http://en.wikipedia.org/wiki/Bobber_(motorcycle)

Oldirty
13/09/2012, 23:09
Και αυτη η πατεντα που κανουν με φαρδι λαστιχο πισω γιατι το κανουν? απλα για τη φαση σωστα? ευχαριστω

Phatt
14/09/2012, 16:03
Ξαδερφια ειχαμε κατι αναγουλες και αναγκαστηκα να αλλαξω τοποθεσια για το μονταρισμα.Στο μεταξυ αυτο το ΣΚ τρεχω για εναν αγωνα, στου οποιου μετεχω την διοργανωση, ειναι το TETRAKOSARI, εαν ενδιαφερεστε μπορειτε να δειτε σχετικα εδω: http://www.tetrakosari.gr/tetrakosari-5.html
Οποτε απο Δευτερα θα ξαναπιαστω με το μοτοσακο...

Οσον αφορα το πισω ελαστικο, τα ελαστικα απο αυτοκινητα ξεκινησαν να τα βαζουν για λογους κοστους στην Αμερικη.Εγω το εκανα καθαρα για το λουκ.Εχει συζητηθει στην πρωτη σελιδα, σχετικα.

Phatt
21/09/2012, 22:18
Παιδια να με συμπαθατε για την καθυστερηση, αλλα εχω τρεξιμο γενικως...Το μηχανακι εχει ερθει στην μορφη που θα δειτε παρακατω, αλλα δυστυχως σημερα ειχα μονο το κινητο μαζι μου.Αυριο θα παρω και την ψηφιακη για να δειτε καλυτερα αποτελεσματα.

268865

268866

268867

Phatt
21/09/2012, 22:18
268868

mankam
21/09/2012, 22:48
Τά κλιπ ον και γενικά ολο το μπροστινό είναι πολύ όμορφο,οι εξατμίσεις επίσης και το πίσω φτερό με το λαστιχό δείχνουν σούπερ,περιμένουμε και άλλες φωτο πανο:beer:

sv9cvk
21/09/2012, 23:54
Ωραιο γινετα!!:beer:
Καλη συνεχεια!!!:wave2:

KostasV2
22/09/2012, 00:04
Το φανάρι έδεσε ωραία! :a013:

Phatt
22/09/2012, 00:04
Ευχαριστω πολυ παιδια, Χρηστο εχει μεγαλη σημασια να το ακουω αυτο απο σενα, που εχεις φαει τις γριες με το κουταλι...Μου δινετε κουραγιο για την συνεχεια!

Phatt
22/09/2012, 12:12
Οριστε και μερικες πρωινες...

268931

268932

268933

Phatt
22/09/2012, 12:15
269127

Αυτο ειναι το χειροποιητο καπακι της μπαταριας/βαση της ηλεκτρονικης και του ανορθωτη...
269128

269129

lspiros
22/09/2012, 14:53
Πολυ μου αρέσει μέχρι εδώ,δώσε φωτο και καλη συνεχεια:beer:

astroman76
22/09/2012, 15:14
ΓΙα τετοιου ειδους μηχανακι εχει τεραστιο φαναρι.... για να δηξει σωστα θελει 5ιντσο φαναρι επρος...

Phatt
22/09/2012, 15:37
Γνωμη μου ειναι astroman οτι δεν υπαρχει "σωστο" και "λαθος" οταν φτιαχνουμε κατι custom, υπαρχει "μου αρεσει" και "δεν μου αρεσει".Το 7ιντσο φαναρι μου δινει το κλασσικο λουκ που θελω και κατα την γνωμη μου ταιριαζει με το εμπρος ελαστικο αριστα.Την γνωμη σου δεν την πεταω στα σκουπιδια, την κραταω στο πισω μερος του μυαλου μου.Εαν βρεθει καπου καποιο 5ιντσο θα το δοκιμασω να δω πως καθεται...

Stabak
22/09/2012, 15:43
βαλε οσο μικροτερο τεποζιτο μπορεις... οχι το μαμα... προσπαθησε να διατηρησεις την στενη σιλουετα....

Το θεμα κλιπον το εχεις δει καλα στην πραξη; Πολυ φοβαμαι οτι και δεν θα ειναι ξεκουραστη η σταση και δεν θα σου δινει καλο μοχλο στα στριψιματα... κ αυτο το μηχανακι ΔΕΝ στριβει.... ιδιως με το πισω αυτο λαστιχο...

dimmie_72
22/09/2012, 15:54
Μοιάζει σύγχρονο το μηχανάκι όσο κι αν θες να του δώσεις παλιά μορφή... Γι αυτό βάλε 2 λάστιχα σύγχρονα όπως βλέπουμε στις κατασκευές του american chopper στα custom ή έστω από harley fat boy και θα το εκτινάξεις. ;)

268939

Phatt
22/09/2012, 16:17
Stabak ειναι λιγο ατοπο να μου λες για αλλα τεποζιτα την στιγμη που εχω το μαμα βαμμενο και ετοιμο να μπει επανω.
Το clip on δεν το εχω δει καθολου στην πραξη και το πιο πιθανο ειναι να δινει μια αβολη σταση οδηγησης.Η οποια ομως αποκλειεται να ειναι πιο αβολη απο supersport.Το πως θα ειναι η θεση και το πως θα στριβει το μηχανακι θα το δω στην πραξη, οτι και να πουμε τωρα εδω μονο κουβεντες ειναι.Εαν τα πραγματα ειναι πολυ ασχημα, υπαρχει παντα η περιπτωση να μπει αλλο τιμονι.

Φιλε μου dimmie νομιζω δεν εχεις καταλαβει τι γινεται εδω...Το σκεπτικο ειναι να κανω αυτα που μπορω με μικρο σχετικα κοστος και χωρις μεγαλες/φασαριοζικες/κοστοβορες αλλαγες.Με τα chopper δεν εχω ασχοληθει ποτε και δεν εχω τις απαραιτητες γνωριμιες για να βρω αυτα τα πραγματα σε καλες τιμες.Απο την αλλη, πως να βαλω μια τετοια ζαντα στο δικο μου μηχανακι;Θελει διαφορες πατεντες απο το να φαρδαινει το ψαλιδι μεχρι να βγει πιο εξω η αλυσιδα και λοιπα, ασε που, ξερεις ποσο κοστιζουν τετοιες ζαντες;Ποσο κοστιζουν τα λαστιχα;Οι orange county choppers φτιαχνουν τετοια μηχανακια αλλα δεν τα πουλανε μερικα χιλιαρικα, αλλα μερικες δεκαδες χιλιαρικα.Ειδικα τα μηχανακια που δειχνουν στις εκπομπες που ειναι φτιαγμενα για διαφημιστικους σκοπους εταιριων, δεν υπαρχει ουτε ενα που να κοστισε κατω απο $100.000.Δεν εχω προβλημα να λεει ο καθενας την αποψη του αλλα να εχουμε και λιγο κοινη λογικη, σε αυτες τις εποχες δεν εχουμε καμμια φορτωμενη μπανκα να κανουμε οτι τρελλα μας ερθει.

mankam
22/09/2012, 17:13
Δεν εχω προβλημα να λεει ο καθενας την αποψη του αλλα να εχουμε και λιγο κοινη λογικη, σε αυτες τις εποχες δεν εχουμε καμμια φορτωμενη μπανκα να κανουμε οτι τρελλα μας ερθει.
:a013:+ το κυριότερο: αυτό θα το γουστάρεις εσύ,για τον καθένα υπάρχει μια διαφορετική παραλλαγή.
Και εγώ στα πρώτα σου ποστ είχα εκφράσει τον προβληματισμό μου για το πίσω λάστιχο αλλά στη πορεία κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό το πρωτεύων ζητούμενο από αυτή την μοτοσυκλέτα,δηλαδή η ιδανική συμπεριφορά στον δρόμο ούτε η καθημερινή χρήση στη δουλειά αλλά η μοναδικότητα που ξεχωρίζει από όλα τα άλλα δίτροχα!
Δίνεις ΧΧΧΧΧ ευρώ αγοράζεις την Χ γνωστή best seller μοτο και όταν πας για καφέ βλέπεις ότι δεν είσαι ο μόνος που τη εχει...

Stabak
23/09/2012, 10:02
Υπαρχουν μερικά πράγματα που τα βλέπεις στην πορεία, στο λύσιμο, στο αστάρωμα κλπ... το choppin ειναι μια διαδικασια δυναμικη..., δεν σου λεω να παρεις τεποζιτο ακριβο... τουλαχιστον κανε μια διχρωμια στο υπαρχον για να μικρυνει στο ματι... γνωμη μου απλα...

οσο αφορα το στριψιμο, επειδη το ειχα στα νιατα μου, το μηχανακι δεν εστριβε ποτε... κ το μαμα τιμονι ήταν χαρμα... με στρογγυλης κορωνας ελαστικο ε... τωρα θα ειναι δυσκολοτερα τα πραγματα... εχε το στο μυαλο σου...

dimmie_72
23/09/2012, 22:54
Φιλε μου dimmie νομιζω δεν εχεις καταλαβει τι γινεται εδω...Το σκεπτικο ειναι να κανω αυτα που μπορω με μικρο σχετικα κοστος και χωρις μεγαλες/φασαριοζικες/κοστοβορες αλλαγες.Με τα chopper δεν εχω ασχοληθει ποτε και δεν εχω τις απαραιτητες γνωριμιες για να βρω αυτα τα πραγματα σε καλες τιμες.Απο την αλλη, πως να βαλω μια τετοια ζαντα στο δικο μου μηχανακι;Θελει διαφορες πατεντες απο το να φαρδαινει το ψαλιδι μεχρι να βγει πιο εξω η αλυσιδα και λοιπα, ασε που, ξερεις ποσο κοστιζουν τετοιες ζαντες;Ποσο κοστιζουν τα λαστιχα;Οι orange county choppers φτιαχνουν τετοια μηχανακια αλλα δεν τα πουλανε μερικα χιλιαρικα, αλλα μερικες δεκαδες χιλιαρικα.Ειδικα τα μηχανακια που δειχνουν στις εκπομπες που ειναι φτιαγμενα για διαφημιστικους σκοπους εταιριων, δεν υπαρχει ουτε ενα που να κοστισε κατω απο $100.000.Δεν εχω προβλημα να λεει ο καθενας την αποψη του αλλα να εχουμε και λιγο κοινη λογικη, σε αυτες τις εποχες δεν εχουμε καμμια φορτωμενη μπανκα να κανουμε οτι τρελλα μας ερθει.

Ώπα με το μαλακό....;) Όταν σου παραθέτω ένα παράδειγμα εξυπακούεται ότι η εφαρμογή του θα είναι προσαρμοσμένη στα κυβικά, το μέγεθος, τις δυνατότητες της ανακατασκευής και της συγκεκριμένης μηχανής 600cc. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερες ικανότητες πιστεύω για να γίνει αντιληπτό. Απλώς άλλο χαρακτήρα δίνει ένα πίσω ελαστικό αυτοκινήτου με τακούνι σε πλήρη ασυμφωνία με το μπροστινό (ίσως υποβαθμίζει και την όλη προσπάθεια) και άλλο ένα σύγχρονο έστω και μεταχειρισμένο αλλά κατασκευασμένο για τέτοιου τύπου μοτοσυκλέτες π.χ. 190-200άρι :) Εξ άλλου όταν βάζεις progressive suspension καινούργια επάνω που είναι harley aftermarket, οδηγείς τον αναγνώστη να πιστεύει ότι το budget αντέχει ένα chopper λάστιχο.
Με φιλική διάθεση πάντα