PDA

View Full Version : honda GLX



thomasz
05/08/2012, 15:07
paidia exw ena glx ftiagmeno mporei kapoios na mou dwsei plhrofories gia to pws na kanw metavlito xronismo???

thomasz
08/08/2012, 16:04
οταν λεω για μεταωλιτο χρονισμο εννοω μεταβλητω χρονισμο εκκεντροφορου βαλβιδων.

OldMan
08/08/2012, 17:33
Μάγκες...

Μόνο σοβαρές απαντήσεις, γιατί το παλικάρι ΚΑΙ ευγενικό είναι ΚΑΙ σοβαρά μιλάει ΚΑΙ στον πληθυντικό μΕ μίλησε...:D


Υ.Γ.
Πάντως, για V.V.T. σε GLX μόνο σε αμάξια της SUZUKI ξέρω...

thomasz
08/08/2012, 19:49
Κατι που εχω ακουσει ειναι οτι οι τρυπες στο γραναζι του εκκεντροφορου ειναι 6 χιλιοστων εαν τις ανοιξω και τις κανω 7 χιλιοστων ετσι ωστε να εχω ακουνητο το γραναζι στο σημειο χρονισμου και ο εκκεντροφορος να μπορει να κουνιθει και με αυτον τον τροπο να τον σφιξω σε σημειο οπου να ειναι πιο κοντα στο να ανοιξει την βαλβιδα υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο?265893Στο δευτερο σχεδιο ο εκκεντροφορος φαινετε πως ειναι λιγο γυρισμενος αριστεροστροφα με το αμυγδαλο του να ειναι πιο κοντα στο να ανοιξει την βαλβιδα.

borbos
08/08/2012, 20:01
δες αυτο νεαρε...και θα καταλαβεις...τι ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενα μοτερ...

http://xorl.wordpress.com/2011/03/27/valve-timing-and-variable-valve-timing/

εδιτ: το σχέδιο παραπανω το έφτιαξες εσυ ή το πήρες απο κάπου ετσι απλά απο περιέργεια ρωταω

Bowleno
08/08/2012, 20:01
Κατι που εχω ακουσει ειναι οτι οι τρυπες στο γραναζι του εκκεντροφορου ειναι 6 χιλιοστων εαν τις ανοιξω και τις κανω 7 χιλιοστων ετσι ωστε να εχω ακουνητο το γραναζι στο σημειο χρονισμου και ο εκκεντροφορος να μπορει να κουνιθει και με αυτον τον τροπο να τον σφιξω σε σημειο οπου να ειναι πιο κοντα στο να ανοιξει την βαλβιδα υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο?265893Στο δευτερο σχεδιο ο εκκεντροφορος φαινετε πως ειναι λιγο γυρισμενος αριστεροστροφα με το αμυγδαλο του να ειναι πιο κοντα στο να ανοιξει την βαλβιδα.


Ο παλιΑνθρωπΑς σΕ μίλησε ευγενικά ΕΣΥ γιατί πας να του προκαλέσεις εγκεφαλικό; :D

thomasz
08/08/2012, 20:21
το σχεδιο το εκανα προχειρα εγω.Αμα θες μπορω να το σχεδιασω και στο cad και με περισσοτερες λεπτομερειες.Πολιτικος μηχανικος ειμαι(σχεδον δεν εχω κανει πτυχιακη) ξερω απο σχεδια.Αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια ιδεα για το πως να κανω μεταβλητο χρονισμο εκκεντροφορου βαλβιδων.Τωρα οποιος θελει να κοροιδεψει ας το κανει το δικο του επιπεδο ριχνει δεν κανει κακο σε εμενα.

Bowleno
08/08/2012, 20:30
το σχεδιο το εκανα προχειρα εγω.Αμα θες μπορω να το σχεδιασω και στο cad και με περισσοτερες λεπτομερειες.Πολιτικος μηχανικος ειμαι(σχεδον δεν εχω κανει πτυχιακη) ξερω απο σχεδια.Αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια ιδεα για το πως να κανω μεταβλητο χρονισμο εκκεντροφορου βαλβιδων.Τωρα οποιος θελει να κοροιδεψει ας το κανει το δικο του επιπεδο ριχνει δεν κανει κακο σε εμενα.


Το παλικάρι πιο πάνω σου έβαλε ένα link, ti ακριβώς δεν κατάλαβες; και από πότε τα κτήρια έχουν κάποια σχέση με κινητήρες εσωτερικής καύσης;
Και, τέλος, μόνος σου γελοιοποιείσαι με αυτό που ρωτάς

thomasz
08/08/2012, 23:21
Μπορει να λες οτι εγω γελοιοποιουμε με αυτα που ρωταω εχεις δικιο μπορει να λεω χαζομαρες για αυτο το λογο εφτιαξα το προφιλ εδω για να μου δωσουν πληροφοριες καποιοι που πραγματικα γνωριζουν απο βελτιωσεις.Τωρα αν γελοιοποιουμε με αυτο που ρωταω θα μου το πουν και αλλοι οποτε 1 ατομο δεν ειναι η γνωμη του συνολου.Στο λινκ που μου εβαλε το παλικαρι απο πανω λεει πως δουλευει αυτος ο χρονισμος και μιλαει για αυτοκινητα.Εγω θα ηθελα αν καποιος εχει την ευγενη καλοσυνη να μου πει πως να το κανω αυτο εφικτο σε ενα μοτερ απο παπι με οδηγιες χωρις να με κραξει και χωρις να με μειωνει.Φυσικο ειναι να μην εχω τις δικιες σας γνωσεις πανω σε μοτερ ειτε απο παπι ειτε απο αυτοκινητα και για αυτο το λογο θα ηθελα την βοηθεια σας.Οποιος θα ηθελε και γνωριζει ας μου πει τον τροπο.(Εχω κοιταξει σε πολλα σιτες και ολα λενε τα ιδια πραγματα με αυτα που λεει το σιτε του παλικαριου απο πανω μιλανε για αυτοκινητα εχω ψαξει τα περισσοτερα και δεν λενε κατι για μηχανακι).

Bowleno
08/08/2012, 23:32
Μπορει να λες οτι εγω γελοιοποιουμε με αυτα που ρωταω εχεις δικιο μπορει να λεω χαζομαρες για αυτο το λογο εφτιαξα το προφιλ εδω για να μου δωσουν πληροφοριες καποιοι που πραγματικα γνωριζουν απο βελτιωσεις.Τωρα αν γελοιοποιουμε με αυτο που ρωταω θα μου το πουν και αλλοι οποτε 1 ατομο δεν ειναι η γνωμη του συνολου.Στο λινκ που μου εβαλε το παλικαρι απο πανω λεει πως δουλευει αυτος ο χρονισμος και μιλαει για αυτοκινητα.Εγω θα ηθελα αν καποιος εχει την ευγενη καλοσυνη να μου πει πως να το κανω αυτο εφικτο σε ενα μοτερ απο παπι με οδηγιες χωρις να με κραξει και χωρις να με μειωνει.Φυσικο ειναι να μην εχω τις δικιες σας γνωσεις πανω σε μοτερ ειτε απο παπι ειτε απο αυτοκινητα και για αυτο το λογο θα ηθελα την βοηθεια σας.Οποιος θα ηθελε και γνωριζει ας μου πει τον τροπο.(Εχω κοιταξει σε πολλα σιτες και ολα λενε τα ιδια πραγματα με αυτα που λεει το σιτε του παλικαριου απο πανω μιλανε για αυτοκινητα εχω ψαξει τα περισσοτερα και δεν λενε κατι για μηχανακι).


Τώρα μιλάς καλά... δεν παίζει αυτό που ζητάς και μάλιστα σε παπί (στο είπε και ο oldman πιο πάνω)
και προς θεού, μην δοκιμάσεις το σχέδιο που έβαλες πιο πάνω, το πιο πιθανό είναι να βρεθούν το πιστόνι και οι βαλβίδες σε πολύ στενό εναγκαλισμό...
Και πούσαι, μην χαλιέσαι, λίγη πλάκα δεν βλάπτει :beer:

thomasz
09/08/2012, 11:28
οταν λες οτι το πιο πιθανό είναι να βρεθούν το πιστόνι και οι βαλβίδες σε πολύ στενό εναγκαλισμό τι ακριβος εννοεις???

OldMan
09/08/2012, 12:48
οταν λες οτι το πιο πιθανό είναι να βρεθούν το πιστόνι και οι βαλβίδες σε πολύ στενό εναγκαλισμό τι ακριβος εννοεις???
Εννοεί ότι θα ενωθούν "εις κράμα εν" και "ους ο χρονισμός συνέζευξεν, μηχανικός μη χωριζέτω.." ;)


@thomasz: Μην αρπάζεσαι, γιατί ειλικρινά έχεις την καλύτερη - μακράν- αντιμετώπιση σε σχέση με τα γραφόμενά σου..
Υπόψιν ότι εδώ ΔΕΝ είναι forum δημοσεύσεων διδακτορικών διατριβών (απλά, ξηγιόμαστε κανένα συμποσιάκι αραιά και που..)

Τώρα, επί του θέματος:
Από ότι κατάλαβα, μάλλον θέλεις να μεταβάλεις το χρονισμό και όχι να κάνεις μεταβλητό χρονισμό.. :D
(ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά..)
Αν ισχύει αυτό, μπορείς να το κάνεις με τον τρόπο που είπες αλλά δεν θα κερδίσεις και πολλά πράγματα γιατί, ναι μεν η βαλβίδα θα ανοίγει πιο νωρίς αλλά θα κλείνει και πιο νωρίς (κοινώς, η διάρκεια πλήρωσης με μίγμα του κυλίνδρου θα παραμείνει η ίδια..)

thomasz
09/08/2012, 12:57
Κυριε oldman κατι τετοιο με αυτο που λετε θα ψαχνω λογικα ως αναφορα την διαρκεια εχω φτιαξει εναν χειροποιητο εκκεντροφορο στον τορνο οπου θα μου προσφερει μεγαλυτερη διαρκεια και μεγαλυτερο σηκωμα.

McGyver
09/08/2012, 13:06
Έχω βαρεθεί να σβήνω σ' αυτό το thread, οπότε οι πρώτες καρτούλες έφυγαν με το μεσημεριανό ταχυδρομείο.

Αν συνεχίσετε, θα φύγει όλο το thread και θα τα βρουν ο συνονόματος με το Oldman με π.μ.

OldMan
09/08/2012, 13:10
εχω φτιαξει εναν χειροποιητο εκκεντροφορο στον τορνο
Τότε, προφανώς είσαι μέγας μύστης των γεωμετρικών χαρακτηριστικών του χρονισμού, οπότε δεν καταλαβαίνω τι έρχεσαι να ρωτήσεις..??:confused:

Υ.Γ.
Εφόσον κατασκεύασες χειροποίητο εκκεντροφόρο της αρεσκείας σου, γιατί θέλεις να πειράξεις την έδραση του γραναζιού οδήγησης..??

OldMan
09/08/2012, 13:12
Έχω βαρεθεί να σβήνω σ' αυτό το thread, οπότε οι πρώτες καρτούλες έφυγαν με το μεσημεριανό ταχυδρομείο.
Αν συνεχίσετε, θα φύγει όλο το thread και θα τα βρουν ο συνονόματος με το Oldman με π.μ.
Είδες τι ωραία είναι να ανοίγονται τέτοια θέματα εκτός Τεχνικών ..?? :D

McGyver
09/08/2012, 13:15
Είδες τι ωραία είναι να ανοίγονται τέτοια θέματα εκτός Τεχνικών ..?? :D

Άμα σας ξαναυπογράψω εγώ αδειόχαρτα να με χέσετε, ρεμάλια :lol:.

thomasz
09/08/2012, 13:32
Ρωταω για να μαθω αν γινετε κατι τετοιο και για να βρω εναν τροπο να γινει λιγο καλυτερο.Τωρα για τον εκκεντροφορο δεν τον εφτιαξα και μονος μου και εγιναν πολλες προσπαθειες μεχρι να πετυχει.Απο τον εκκεντροφορο fuego f200που εχει βυθισμα 6,5 αυτoς που εχω για 100αρα κεφαλη εχει 7.5 βυθισμα και ο αλλος για cdi κεφαλη εχει 8,5 βυθισμα.
265946

OldMan
09/08/2012, 14:29
Πάλι με τους fuego μπλέξαμε και στο τέλος θα αναφερθεί και ο Μπούμπης...:D

Καλέ μου άνθρωπε, προσπάθησε να καταλάβεις ότι αυτό που θέλεις να κάνεις με το γρανάζι είναι να "μετατοπίσεις" ΚΑΙ το άνοιγμα ΚΑΙ το κλείσιμο των βαλβίδων ταυτόχρονα..

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πετύχεις μ'αυτό αλλά σίγουρα θα τα κάνεις μπάχαλο αν δεν μεταβάλλεις αντίστοιχα και το αβάνς..

thomasz
09/08/2012, 14:34
Εκανα αναφορα στον fuego για παραδειγμα.Ναι γνωριζω οτι θα μετατοπιστουν και το ανοιγμα και το κλεισιμο αλλα σε σχεση με το ανοιγμα της βαλβιδας με πιστονι τι γινετε?

OldMan
09/08/2012, 15:00
σε σχεση με το ανοιγμα της βαλβιδας με πιστονι τι γινετε?
Κάντο και πες μας...
(και με ηχητικά ντοκουμέντα, αν ειναι εύκολο..)


Υ.Γ.
Γιατί είσαι οκνηρός και ευδαιμονιστής και θέλεις να βάλεις άλλους να κάνουν υπολογισμούς για πάρτη σου ..??
Υπολόγισε την κυκλική μετατόπιση σύμφωνα με την 7άρα τρύπα (καντο καλύτερα σε rad για μικρότερο σφάλμα), συνυπολόγισε το βύθισμα της βαλβίδας σύμφωνα με τις διαστάσεις της και τις διαστάσεις του λοβού του hand-made cam και ξέροντας την ακριβή θέση του πιστονιού την στιγμή του μέγιστου βυθίσματος της βαλβίδας θα δεις αν έχεις ή όχι πρόβλημα..
(αν έισαι ΟΚ, μην ασχοληθείς με την εξαγωγής γιατί σίγουρα θα κλείνει νωρίτερα από το πρέπον..)

motor12
09/08/2012, 16:16
εγω παντως στο στρογγυλοφαναρο που το εχω κανει 72αρι και με κειχιν καρμυρατερ(νομιζω 17αρι) ειχα βαλει εναν εκκεντροφορο με εμφανως μεγαλυτερη διαρκεια και βυθισμα με αποτελεσμα το μηχανακι να σερνεται χαμηλα και να αναγκαζομαι να κατεβαζω ταχυτητες για να δουλευει διαρκως ψηλα οπου ουτε και εκει(ψηλα) ηταν καλυτερο
ετσι εβαλα τον μαμα εκκεντροφορο και το μηχανακι συνηλθε

Bowleno
09/08/2012, 16:37
thomasz, όπως καταλαβαίνεις από τα παραπάνω, άσε το μοτεράκι στην ησυχία του....

όπως είδες, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ σου λέμε ότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ψάχνεις για νέο μοτέρ.
Λες οι honda, kawa, yamaha κ.λ.π κατακευαστές παπιών και λοιπών ταπεινών πτηνών με με ολόκληρα research & developmed εκατοντάδων ατόμων (μην πω χιλιάδων) πίσω τους να μην έχουν σκεφτεί κάτι παρόμοιο με σένα;
Έχουν φτιάξει τα μοτεράκια αυτά με γνώμονα την μέγιστη αξιοπιστία και απροβλημάτιστη λειτουργία πρωτίστως ( ποιός θέλει ένα παπί που κάθε 2 χλμ θα το λύνει; εξαιρώντας τους κοντράκηδες βεβαίως βεβαίως :D ) και ΜΕΤΑ την όποια απόδοση...
όποιος θέλει επιδόσεις 1100, πάει και αγοράζει 1100, απλά πράγματα;)

thomasz
09/08/2012, 16:57
Δεν μιλαω στο φορουμ για βολταδικο μοτερ ουτε για 72αρι δεν με ενδιαφερει καν αν θα κανω 2 χλμ αλλα με ενδιαφερουν 400μ.Εχω αλλο μοτερ για να κυκλοφορω και αλλα 3 για να παιζω.Οπως ειπε και ο κυριος oldman πιο πανω θα προσπαθησω να το κανω και θα ανεβασω και ηχητικα ντοκουμεντα.Νομιζω οτι μιλαμε για βελτιωση σε μοτερ c50 και οχι για 1000 η 1100 η για οποιαδηποτε μηχανη μεγαλου κυβισμου.

borbos
10/08/2012, 08:00
thomasz θα σου πω 2 προτασουλες...

1. για τις βελτιωσεις : To φτηνο ειναι ακριβο (σκεψου το και θα καταλαβεις)
2. για τα αλογα: Τα αλογα τα αγοραζεις, δεν τα φτιαχνεις (τα πολλα τουλαχιστον)

Αντί να μπλέξεις σε τέτοιου είδους βελτιώσεις, μπορεις να πάρεις έτοιμα parts ή ακόμα και έτοιμο μοτερ πχ takegawa μα πιο φτηνά θα σου έρθει

thomasz
10/08/2012, 13:01
Φιλε μου borbos ειχα μοτερ take περα απο τα dragster και καμια βολτα για να μου φυγει η καψα δεν το χρησιμοποιουσα και το πουλησα.το θεμα μου ειναι με απλα πραγματα οχι τακε κιτακο κλπ να φτασω το μοτερ στα ορια του μονο και μονο με σκεψη βελτιωση βοηθεια πολυ εργασια και μαστορια.Και πιστεψε με εχω δει κατι τακε να χανουν απο απλα πολλες φορες θα μου πεις μπορει ο μαστορας του τακε να ηταν ασχετος αλλα ποσοι μαστορες 1?2?Πανω απο ολα πιστευω παιζει ρολο ο μαστορας και οχι τα πραγματα.(Δεν κανουν τα ρασα τον παπα αλλα ο παπας τα ρασα).

borbos
10/08/2012, 15:18
Αν θες να πειραματιστείς…no prob…

Eδώ τα παιδιά σου είπαν απλά να κατανοήσεις την λειτουργία ενός κινητήρα εσωτερικής καύσης, πράγμα που στο αρχικό σου ποστ δεν φαινόταν να ειχες κανει…απλά να ξέρεις ότι ο πειραματισμός, μπορεί να είναι κάποιες φορές ασύμφορος, και να μην οδηγήσει και πουθενά…

φιλικά πάντα… :beer:

motor12
10/08/2012, 16:31
πιστευω οτι θα ηταν καλο να γραψετε εαν έχετε κανει καποια μετατροπη εσεις οι ιδιοι στην παπια που να εχει βελτιωσει την αποδοση του κινητηρα
και οχι να εχετε τοποθετησει καποιο ετοιμο κιτ ή εξαρτημα
κατι που να δουλεψατε σε τορνο για παραδειγμα προκειμενου να το μονταρεται
και επειδη αρχικα ειπώθηκε για εκκεντροφόρους ας περιοριστεί στην κεφαλή
ίσως αυτό θα ήθελε αυτός που ανοιξε το θέμα
και πιστεύω και εγώ ότι θα ήταν ενδιαφέρον να γράψει κάποιος για πατέντα που έχει δουλέψει πάνω στην πάπια μιας και είμαι και εγώ κάτοχος στρογγυλού

thomasz
11/08/2012, 01:00
Βεβαια φιλε borbo μπορει να μην οδηγησει πουθενα μπορει ομως και να πετυχει.Ασυμφορο δεν νομιζω να ειναι γτ δεν δουλευεις με επωνυμα εξαρτηματα αλλα με πολυ φθηνα.Οπου και να σπασουν δεν παιζει τπτ ολο το μοτερ να σπασει ειναι το πολυ 400 ευρω ζημια αλλα ειναι πολλες οι ωρες εργασιας.Το συγκεκριμενο μοτερ το δουλευω ενα χρονο περιπου οχι καθημερινα λογο και αλλων ευθυνων και τωρα πλεον εφτασα στην κεφαλη.Ελπιζω συντομα να ειναι ετοιμο να δουλεψει και να μπορω να σας παρεχω ενα ηχητικο ντοκουμεντο για να λυθει σε ολους η απορια για το αν θα δουλεψει η οχι και πως.Αυτο που λεει ο motor12 ειναι μια καλη ιδεα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο να πραγματοποιηθει.