PDA

View Full Version : z750 + Ohlins thread



Σελίδες : 1 [2]

Lazio
21/09/2005, 14:39
πηρα τηλ πριν λιγο κανουν γυρω στα 12 Ε.
Γραψε 210 2633450 αμα θες να ρωτησεις κατι. Πιστευω αρχες της αλλης εβδομαδας θα τα εχω βαλει :beer:

modeerf
21/09/2005, 14:45
Κ. Πατήσια είμαι αδερφέ...

Μια χαρά τιμή είναι...

Αρχή άλλης εβδομάδας ε???

Ε, οποιος προλάβει πρώτος τότε...

:)

Lazio
21/09/2005, 15:03
οι αλλοι απο εκει μας ξεσηκωνουν και για σωληνακια υψηλης σαλιο δεν θα μεινει και μετα δανεικα :beer: :beer:

GTZ750
21/09/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
οι αλλοι απο εκει μας ξεσηκωνουν και για σωληνακια υψηλης σαλιο δεν θα μεινει και μετα δανεικα :beer: :beer:

μην ανησυχεις δεν εισαι ο μονος!!1
και εμενα μπαινει την δευτερα για ελατηρια φιλτρο σωληνακια υψηλης και φιλτρο!!!!:D :D :D

GTZ750
21/09/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Είστε 2-3 (σεσημασμένοι!!!) που "ξύνεστε" με το μπροστινό σας !!!
(Μόλις το φτιάξετε, θα καταλάβετε ότι το πίσω είναι πιο μπ@υρδέλο...)

Οι υπόλοιποι Ζάκηδες, ΓΙΑΤΙ δεν έχουν πρόβλημα ???

:lol: :beer: :lol:

νομιζεις οτι δεν το ξερουμε οτι η πισω αναρτηση υστερει???

αλλα εχεις να μου δωσεις 600 ευρο να την αλλαξω????

απλα το μπροστινο με 150 ευρο εχεις καποιες λυσεις!!!!:wave2:

OldMan
21/09/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
νομιζεις οτι δεν το ξερουμε οτι η πισω αναρτηση υστερει???


:lol: :rotflmao: :lol:

Κανονίστε μάγκες, γιατί υστερεί το μπροστινό, υστερεί το πίσω, αλλού συζητάτε για αλλαγές φρένων και σωληνάκια υψηλής, τιμόνια, ρεγουλατόρους κ.λ.π. !!!

Αν δεν βολεύει και η σέλλα, τότε μάλλον πολλά λεφτά δώσατε για να πάρετε ένα σκέτο μοτέρ !!!
(Η ποιότητα του οποίου είνα επίσης συζητήσιμη ...)



:lol: :beer: :lol:

Φωνάξτε κανα mod να τα σβήσει ...

Lazio
22/09/2005, 10:38
φιλε ολντμαν μας τα χαλας τωρα με αυτα που λες :(

Το Ζ σε αυτα τα λεφτα δεν θα μπορουσε να εχει φρενα και αναρτησεις SS
:smokin:

Με λιγο βελτιωμενο μπροστινο για εμενα ειναι τζετ για τα λεφτα που εδωσα. :beer:
:a44:

OldMan
22/09/2005, 10:43
:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε σεις, χειρότεροι από τους Ducatisti γίνεστε !!!

Στάθηηηηη, σβήστα !!!

Lazio
22/09/2005, 10:47
ταχυτατος :D

Πρεπει να ομολογησω οτι με αυτα που μας εμαθες δεν μου τη γλυτωνει το μπροστινο θα το κανω αστερακι :beer:

Τι μπυρα πινεις κερναω μετα το περας το πιρουνοεργασιων :p :p

modeerf
22/09/2005, 14:30
Το λοιπόν...εστειλα email στην Spectro ρωτόντας αν μπορώ να αναμείξω (αν χρειαστεί βεβαίως βεβαίως) το 15W (46.3 cSt @ 40C) τους με το 10W τους (31.6 cSt @ 40C)...

Η απάντηση:

"Nick, go right ahead and mix to your hearts content. You can mix 2,3,or 4 different viscosities to achieve the desired results."

Οπότε ήδη έγινε η παραγγελία για το Golden Spectro 15W(=η οποία μετά απο λίγη σκέψη ακυρώθηκε γιατί θεωρώ οτι θα μου έπεφτε "βαρύ") ...αν μου πέσει "πολύ" θα το κανονίσω αργότερα...

Lazio
24/09/2005, 14:20
σου προτεινε κανενας τη συγκεκριμενη φιρμα λαδιων? :rolleyes:
Η WP που επελεξα εγω ειναι γνωστη στην πιατσα για φτιαξιματα. Τα ιξωδη μας ειναι πολυ κοντα αν και τα WP ειναι 10αρια αρα νομιζω θα ειμαστε οκ :beer:

modeerf
24/09/2005, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
σου προτεινε κανενας τη συγκεκριμενη φιρμα λαδιων? :rolleyes:
Η WP που επελεξα εγω ειναι γνωστη στην πιατσα για φτιαξιματα. Τα ιξωδη μας ειναι πολυ κοντα αν και τα WP ειναι 10αρια αρα νομιζω θα ειμαστε οκ :beer:

Οχι...απλά είδα τα cSt του Kayaba, είδα και του 15αριού Ohlins και ΝΟΜΙΖΩ οτι θα μου κάνει ένα λάδι πάνω απο 42cSt @ 40C και κάτω από 45 cSt @ 40C...ανοιξα τα 2 πινακάκια που έχω ήδη ποστάρει και εψαξα να δώ πιο λάδι απο ολα αυτά ήταν πιο κοντά σε αυτό που ΝΟΜΙΖΩ οτι θα μου κάνει...

Το 10W WP ή μία λίστα το έχει στα 51.2 και η άλλη στα 48.1...δεν βρήκα κάτι στις λίστες στα ιξώδη που θέλω...οπότε το πιο κοντινό στο οποίο έχω ευκολη πρόσβαση λόγω μάστορα είναι τα Spectro ...

Το λαδάκι που έχεις αυτή την στιγμή στα πιρουνια σου είναι 33.9cSt @ 40C ...

Lazio
24/09/2005, 17:15
εγω πιστευω οτι θα ειμαστε οκ με τα νεα λαδακια. τωρα για τα ελατηρια της Ohlins εχω μια αμφιβολια ειναι οντως σκληροτερα και πιο προοδευτικα απο τα μαμα? :confused:

Αντε να δουμε οταν με το καλο μπουνε πανω :p

modeerf
24/09/2005, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
εγω πιστευω οτι θα ειμαστε οκ με τα νεα λαδακια. τωρα για τα ελατηρια της Ohlins εχω μια αμφιβολια ειναι οντως σκληροτερα και πιο προοδευτικα απο τα μαμα? :confused:

Αντε να δουμε οταν με το καλο μπουνε πανω :p

Για τα ελατήρια της Ohlins να μην έχεις καμια αμφιβολία...ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ 10% πιο σκληρα (μου εδωσαν 10% μικρότερο sag με και χωρίς αναβάτη σε σχεση με τα μαμά)...(=προσοχή!!!για μένα που πρέπει να είμαι λογικά λιγότερο από 90-95 κιλά με ΦΟΥΛ εξοπλισμο τα ελατήρια της Ohlins μου κάνουν...κάποιος που είναι πολύ περισσότερα κιλα ΜΕ εξοπλισμο μαλλον θα πρέπει να ψάξει να βρεί σκληρότερα...τα συγκεκριμένα ελατήρια της Ohlins για το πηρουνι είναι της τάξης των 90N/mm)

Το "πιο προοδευτικά" δεν το καταλαβαίνω...γραμμικά ήταν τα "μαμά", γραμμικά είναι και αυτά...

modeerf
27/09/2005, 12:19
Λεπόν...

Πάρτε άλλη μία λίστα με ένα κάρο διαφορετικά λάδια πιρουνιου και τα ιξώδη τους σε cSt@C...

http://www.peterverdonedesigns.com/lowspeed.htm

(ο πίνακας προς το τέλος)...

Και μάλλον βρήκα και ένα λάδι που ΝΟΜΙΖΩ (το αποτέλεσμα θα το δώ κατόπιν εορτής φυσικά) οτι θα μου "κάνει" (42cSt@40C)...

:a6: Σε αυτό το siteάκι έχει πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες περι αναρτήσεων και όχι μόνο... http://www.peterverdonedesigns.com/references.htm

Lazio
27/09/2005, 13:37
ωραιο σιτε αλλα δε βλεπω στη λιστα τα γουαιτ παουερ που αγορασα :sick:

Τα εβαλες τα λαδακια? Πηρες αλλα τελικα?
Εγω βρηκα καλο μαστορα με 25 γιουρια μου ειπε αραξε για καφεδακι σε καμια ωριτσα και κατι θα μου τα βαλει.
Πιστευω το αργοτερο μεχρι το Σαββατο θα τα βαλω και μετα κανονιζουμε για καφεδακι και μετρησεις :beer:

modeerf
27/09/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
ωραιο σιτε αλλα δε βλεπω στη λιστα τα γουαιτ παουερ που αγορασα :sick:

Τα εβαλες τα λαδακια? Πηρες αλλα τελικα?
Εγω βρηκα καλο μαστορα με 25 γιουρια μου ειπε αραξε για καφεδακι σε καμια ωριτσα και κατι θα μου τα βαλει.
Πιστευω το αργοτερο μεχρι το Σαββατο θα τα βαλω και μετα κανονιζουμε για καφεδακι και μετρησεις :beer:

Οντως δεν αναφέρει τα WP...δεν πειράζει, τα έχουμε στις 2 προηγουμενες λίστες...

Πρόσεξε να είναι ενημερωμένος ο μαστορας σου για την προτεινόμενη ποσότητα λαδιου και την στάθμη του...

Δεν τα έχω βάλει ακόμα...κατά Πέμπτη ή Παρασκευή με κόβω...

Lazio
27/09/2005, 13:49
μολις προσεξα τη φαση με τις βαλβιδες.
που θα βρουμε τετοιες να παρουμε καμια γνωμη και τιμες :D

modeerf
27/09/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
μολις προσεξα τη φαση με τις βαλβιδες.
που θα βρουμε τετοιες να παρουμε καμια γνωμη και τιμες :D

Αδερφέ...

Προτρέχεις...

Lazio
27/09/2005, 14:13
το ξερω με εχει πιασει μια λαιμαργια να φτιαξω το μπροστινο :winka:

Τuning με βαλβιδες-βελονες ειναι χοντρο μπλεξιμο οποτε αραζω στα λαδακια ελατηρια απλα οτι παραπανω μαθαινεις ειναι καλο :p

Lazio
27/09/2005, 15:10
η ποσοτητα λαδιου ειναι 385 ml σε καθε πηρουνι αν διαβασα καλα στο μανιουαλ

Σωστα?

modeerf
27/09/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
η ποσοτητα λαδιου ειναι 385 ml σε καθε πηρουνι αν διαβασα καλα στο μανιουαλ

Σωστα?


24863

Lazio
27/09/2005, 15:22
τι εννοει completely dry και when changing
oil?

AFTER
27/09/2005, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
τι εννοει completely dry και when changing
oil?

Εννοει οταν εχει λυθει τελειως το πιρουνι και δεν εχει σταγονα μεσα!
Αν δεν λυθει, και αναποδα να το γυρισεις δεν βγαινει ολο το λαδι!
Για αυτο μετα σου λεει βαλε ''τοσα'' when changing oil...

:wave2:

OldMan
27/09/2005, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εννοει οταν εχει λυθει τελειως το πιρουνι και δεν εχει σταγονα μεσα!
Αν δεν λυθει, και αναποδα να το γυρισεις δεν βγαινει ολο το λαδι!
Για αυτο μετα σου λεει βαλε ''τοσα'' when changing oil...

:wave2:

Γι'αυτό ρε κορίτσια μετράμε την στάθμη και όχι την ποσότητα !!!
.
.
.
.
.
.
Καλό ξέμπλεγμα με τα centiStokes !!!
:wave2: :beer: :wave2:

arxiereas
29/09/2005, 02:45
mia xara itan i mama anartisis ke psalidia mpros piso. ti ta 8elate ta extra? i oli fasi mou 8imizi tin parimia piga gia mali ke vgika kouremenos

modeerf
29/09/2005, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
mia xara itan i mama anartisis ke psalidia mpros piso. ti ta 8elate ta extra? i oli fasi mou 8imizi tin parimia piga gia mali ke vgika kouremenos

Προσωπική ΣΟΥ άποψη...

Και επέτρεψε μου να διαφωνώ...

Προσωπική ΜΟΥ άποψη...

Lazio
29/09/2005, 07:49
Διαφορετικη οδηγηση και διαφορετικες απαιτησεις στον καθενα :rolleyes:

Οποτε στην παροιμια που ανεφερες εσυ εισαι ο κουρεμενος :beer:

arxiereas
29/09/2005, 15:47
ma ego den piga gia mali...

adam_tsouk
29/09/2005, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Προσωπική ΣΟΥ άποψη...

Και επέτρεψε μου να διαφωνώ...

Προσωπική ΜΟΥ άποψη...


Μη δίνεις σημασία!


:lol: :lol: :lol:

modeerf
30/09/2005, 15:04
Αντε και άλλο ένα λινκάκι με ωραία πινακάκια για τα ιξώδη...

http://www.sweetspotbikes.com/mixoil.html

Lazio
30/09/2005, 15:09
χμμμμμ.... Spectro ειπες αμερικανικο :D
Παντως το σαιτ τους ειναι λιγο μερδεμα...
Τα εβαλες? Λοιπον το Σαββατο αν δεν κατεβω Χαλκιδα με τους αλλους θα παω να βαλω λαδια ελατηρια :beer:

modeerf
30/09/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
χμμμμμ.... Spectro ειπες αμερικανικο :D
Παντως το σαιτ τους ειναι λιγο μερδεμα...
Τα εβαλες? Λοιπον το Σαββατο αν δεν κατεβω Χαλκιδα με τους αλλους θα παω να βαλω λαδια ελατηρια :beer:

Οχι δεν εχω βάλει λάδια ακομα γιατί ακόμα δεν έχω αποφασίσει...(ακόμα σκέπτομαι το ιξώδες)

Και επειδή έχει καταντήσει μαμακία η υπόθεση (κοινώς ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο λάδι και ιξώδες) δεν λέω τίποτα μεχρι να τα βάλω και να δώ και το αποτέλεσμα...

(Για την ιστορία WP10--->Spectro 15--->Castrol synthetic 10--->Shell Advance 10--->Bel Ray 10...ενα μυστήριο πράγμα...οσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο κατεβαίνουν τα cSt προς τα "μαμάτα"...για αυτό σου λέω...ασε να το ξεκαθαρίσω μέσα μου λίγο, να τα βάλω και να πώ κατευθείαν εντυπώσεις χωρίς να σας τα ζαλίζω...)

Lazio
10/10/2005, 13:05
Πριν απο λιγο μπηκαν ελατηρια Ohlins - WP λαδια (10αρια). Πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες :p ...μικροτερο σαγκ πιο στιβαρο προοδευτικοτητα στο φρεναρισμα αρα και καλυτερο φρεναρισμα, αργοτερη συμπιεση - επαναφορα (αυτο ειναι το σημειο που θελει το περισσοτερο ψαξιμο).

Μιλησα με modeerf και ειπαμε οτι αυτο που θα πρεπει να εξεταστει ειναι μηπως εγινε τοσο αργη η συμπιεση - επαναφορα ωστε ο τροχος πχ σε συνεχομενα σαμαρακια να χανει επαφη με το δρομο.

Αυτα για τωρα θα τα ξαναπουμε αφου το οδηγησω λιγακι παραπανω :look:

modeerf
10/10/2005, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio

Μιλησα με modeerf και ειπαμε οτι αυτο που θα πρεπει να εξεταστει ειναι μηπως εγινε τοσο αργη η συμπιεση - επαναφορα ωστε ο τροχος πχ σε συνεχομενα σαμαρακια να χανει επαφη με το δρομο.


...και ΟΧΙ μόνο...υπάρχουν αρκετά συμπτωματάκια της υπερβολικά μεγάλης αποσβεσης συμπίεσης+επαναφοράς (αν υπάρχει το πρόβλημα ε??? όχι ντέ και καλά) και πέρα του να περνάς επάνω απο διαδοχικες σαμοραλακουβες όρθιος...είναι και η συμπεριφορά στις στροφές (είσοδος, μέση, έξοδος)...

Anyway, το οδηγείς, σε πολλά διαφορετικά "τερέν"/καταστάσεις και σιγά σιγά βγάζεις τα συμπεράσματα σου...με το πάσο σου...και ότι "παράξενο" δείς ή κάτι που δεν σου αρέσει (ΑΝ υπάρχει κάτι ετσι??? όχι σώνει και καλά...) ανάφερε το...


Με 'γειές βρεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!

modeerf
14/10/2005, 21:59
Το λοιπόν...

Κατα πρώτον επειδή το συγκεκριμένο thread έχει πολύ μπερδεμα, έκανα edit σε όσα ποστς μου θεωρούσα πιθανό οτι μπορουσαν να "μπερδέψουν" κάποιον αναγνώστη...τα σχόλια έγιναν σημερα (14/10/2005) και είναι με κοκκινο χρώμα.

Επίσης για οποιους διαβάζουν ειναι σημαντικό να καταλάβουν οτι οσα αναγράφονται αποτελουν ΓΝΩΜΕΣ...

Χθές τελείωσα οριστικά με το μπροστινό...

Μπήκε λάδι Silkolene 10άρι, 34,9cSt @ 40C (και 7 cSt στους 100C αν θυμάμαι καλά), μόλις 3% παχύτερο απο το μαμά Kayaba και 13,5% πιο παχύ απο το 15άρι της Ohlins που φόραγα τόσο καιρό...είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ επιλογή, ο καθένας ας κάνει τις δικιές του ανάλογα με το τι θέλει...η στάθμη του λαδιού παρέμεινε ως είχε...

Πλέον μπορώ να ξανακάνω εντο, επέστρεψε η αισθηση στο φρενάρισμα κοκ...

Πήρα μαμα αποστάτες για Ζ750 (215mm) οι οποιοι κοπηκαν με σωληνοκόφτη 10mm περίπου (και πλαναρίστηκαν απο τον αδελφό Κόστομ τον οποίο και ευχαριστώ)...μαζί με τους πιο κοντους αποστάτες πιά, μπήκαν και οι τάπες προφόρτισης οπότε ουσιαστικά μπορώ να ρυθμίσω πλέον απο -3mm έως και όσο θελω (7mm που προφόρτιζαν οι τάπες τέρμα ξεσφυκτες μείων τα 10mm που κόπηκαν απο τους αποστάτες=3mm λιγότερα απο το κανονικό)...και αυτό είναι προσωπική επιλογή για να μην παρεξηγιώμαστε...

Μετρήθηκε και σεταρίστηκε το sag ως εξής:
Sag με αναβάτη: 36mm κατα μέσο όρο (προτεινόμενες τιμές Ohlins: 35-48mm απο το manual της)
Sag χωρίς αναβάτη: 25,5mm (προτεινόμενες τιμές Ohlins: 25-30mm απο το manual της)

Επίσης μετρήθηκε και σεταρίστηκε το sag της πίσω ανάρτησης ως εξής:
Sag με αναβάτη: 32mm κατα μέσο όρο (προτεινόμενες τιμές Ohlins: 30-40mm απο το manual της)
Sag χωρίς αναβάτη: 7mm (προτεινόμενες τιμές Ohlins: 5-10mm απο το manual της)

Ολες οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ μου επιλογές...

Το ελατήριο της πίσω ανάρτησης είναι 95N/mm, ενώ τα ελατήρια του πηρουνιου 90Ν/mm.

Απο τις μετρήσεις φαίνεται οτι τα ελατήρια (μπρός-πίσω) ειναι όντως για το δικό μου το βάρος (βαρος δικό μου συν τον εξοπλισμό ετσι???)

Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα να παιζω με τις αποσβέσεις επαναφοράς και συμπίεσης...η απόσβεση επαναφοράς μπορεί να ρυθμίστεί με πάνω απο 55 κλικς και η απόσβεση συμπίεσης με 22 κλικς...πραγματικά η ανάρτηση "ακουει" τις αλλαγές και ειλικρινά μπορείς να φέρεις την μοτο στα μέτρα σου (ΑΝ ξέρεις τι θέλεις, ΑΝ ξέρεις τι δεν θέλεις, ΑΝ "ακους" τι σου "λέει" η μοτό, ΑΝ ξέρεις να κάνεις troubleshooting κοκ) ...

Εν ολιγοις, τωρα αρχίζουν τα ωραία...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
17/10/2005, 17:53
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ .... ΑΝΤΕ ...ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ....

GTZ750
18/10/2005, 13:26
εμενα ειναι απο χθες στο συνεργειο για αναρτησεις ohlins και λαδακια 15αρια της ιδιας εταιριας!!!

δεν το εψαξα τοσο οσο το freedom αλλα αυτο που πθστευω θα με προβληματησει πολυ ειναι μετα η πισω αναρτηση!!!

θα τα βαλω πανω και θα σας πω εντηπωσεις!!!!

modeerf
18/10/2005, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
εμενα ειναι απο χθες στο συνεργειο για αναρτησεις ohlins και λαδακια 15αρια της ιδιας εταιριας!!!

δεν το εψαξα τοσο οσο το freedom αλλα αυτο που πθστευω θα με προβληματησει πολυ ειναι μετα η πισω αναρτηση!!!

θα τα βαλω πανω και θα σας πω εντηπωσεις!!!!

Με τα Ohlins τα 15άρια λάδια πανω κάτω ξέρεις τι να περιμένεις τώρα απο πλευράς αποσβέσεων...(περιμένω εναγωνίως να δώ αν οι εντυπώσεις μας είναι ιδιες)

Αν δεν σε έχει προβληματίσει έως τώρα η πίσω ανάρτηση (και καλά κάνει), δεν νομίζω να γίνει αυτό δια μαγείας με το που θα βάλεις τα ελατήρια μπροστά...

...είπαμε...τα ελατήρια εμπρός το μόνο που θα σου κάνουν είναι να σου μειώσουν το sag (με και χωρίς εσένα επάνω)...

...απο εκεί και περα ΑΝ αφήσεις την προφόρτιση στην πίσω ανάρτηση ως έχει (εχεις μετρήσει κανα sagάκι ή πολλά ζητάω?) τότε θεωρητικά (πρακτικά μόνο εσύ θα το διαπιστώσεις ΑΝ είναι έτσι) η γεωμετρία σου θα γίνει λίγο πιο αργή...(με τα ελατήρια θα "σηκωθεί" λιγουλάκι το "μπροστινό" ενώ το πίσω μέρος σχεδόν θα μείνει εκεί που ήταν)...

Λέω εγώ τώρα...

Lazio
19/10/2005, 09:21
αδελφε περιμενουμε εντυπωσεις .....μεγεια
:beer:

modeerf
19/10/2005, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
αδελφε περιμενουμε εντυπωσεις .....μεγεια
:beer:

Εεεεεεπ...τέρμα οι εντυπώσεις...

Ειλικρινά εγώ δεν έχω να πώ τίποτα άλλο...

Με τα λαδο-ελατήρια του μπροστινού εξηγηθήκαμε και το σημαντικό για την πίσω ανάρτηση είναι οτι αφενός είναι για τα κιλά μου (οπότε ΑΝ κάποιος θέλει να προβεί σε αγορά, ΠΡΙΝ το κάνει, ας φορέσει τον εξοπλισμό του, ας ζυγιστεί και ας στείλει mail στην Ohlins για το αν τα ελατήρια είναι για τα κιλά του...αυτο ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) και αφετέρου οι ρυθμίσεις πραγματικά "ακουν" και έχουν μεγάλο ευρος...

Απο εδώ και πέρα ΟΛΑ είναι υποκειμενικά, ανάλογα με το τι θέλει απο την μοτό του κάποιος, πως οδηγεί, πού οδηγεί και τι ρυθμίσεις (και συμβιβασμούς) θα κάνει κατα περίπτωση...

Ουτε και προκειται να ποστάρω πληροφορίες του στύλ "με 14 κλικς αποσβεσης επαναφοράς και 11 αποσβεσης συμπίεσης μπλα μπλα μπλα"...είπαμε αυτά είναι υποκειμενικά...δεν υπάρχουν χρυσές συνταγές...

Ακόμα και τα νούμερα περι sag που έγραψα πιο πάνω ΜΗΝ τα παιρνετε ως δεδομένο και ούτε σαν το "σωστό"...θα αλλάξουν πολλές φορές χωρίς να το αναφέρω...(ήδη π.χ. ετοιμάζομαι το sag με αναβάτη πίσω να το πάω στα 34mm κοκ)...

Εν τω μεταξύ οσοι έχουν ήδη βάλει κατι απο Ohlins (μουσιού Lazio, ακούει???) ας γράψουν τις εντυπώσεις τους...και επειδή οι εντυπώσεις είναι απλά εντυπώσεις, μετρήστε και κανά sag ρε παιδιά πρίν και μετά την τοποθέτηση των ελατηρίων...ας επιβεβαιώσει και καποιος άλλος τις δικές μου μετρήσεις...

Αλλωστε αυτό το θρέαντ σε καμία περίπτωση δεν το άνοιξα για να "προτρεψω" άλλους να αλλάξουν ελατήρια, να μπλέξουν με λάδια, να δώσουν ένα σκασμό λεφτά για πίσω ανάρτηση...αλλά για να έχουν κάποιες πληροφορίες ΠΡΙΝ αποφασίσουν να το κάνουν...

Lazio
19/10/2005, 12:14
Παρων....Συμφωνο οι εντυπωσεις ειναι απλα εντυπωσεις και μπορει να ειναι λαθος . Για εμενα ειναι ευαγγελιο το συγκεκριμενο thread γιατι μπορεσα και πηρα την αρχικη ιδεα και εναυσμα ωστε να το ψαξω περισσοτερο και να βελτιωσω τελικα το μπροστινο μου (Ετσι πιστευω δηλαδη...:rolleyes:).
:wave2: :beer: :D

GTZ750
19/10/2005, 12:33
λοιπον απο μια μικρη βολτα που εκενα στην μηχανη μου με τα ελετηρια και τα λαδια εχω να πω τα εξεις!!

σηγουρα δεν ειναι αυτο που ηθελα αλλα οπως ειχε πει και ο freedom πιο πανω εχω πολυ γρηγορη βυθηση κατι που δεν μου αρεσει!!

θα την δοκιμασω και σε πραγματικες συνθηκες(στον αγιαννη το ρωσσο δηλαδη) οπου ξερω την συμπεριφορα της απο πρι και θα σας πω τι κανει μεσα στη στροφη.

τωρα να ρωτησω και κατι αλλο. αμα αλλαξω λαδακια και βαλω πιο παχυρευστα θα ειναι καλητερα απο αποψη βυθησματος δηλαδη το ποσο γρηγορα βυθηζετε??

και πως θα γινει να σκληρηνει λιγο ακομα??

παιδια δυτυχως δεν εχω το χρονο και την υπομονη να ασχοληθω με sag και τετοια θεωρητικα πραγματα.:wave2: :wave2:

modeerf
19/10/2005, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
τωρα να ρωτησω και κατι αλλο. αμα αλλαξω λαδακια και βαλω πιο παχυρευστα θα ειναι καλητερα απο αποψη βυθησματος δηλαδη ποσο γρηγορα βυθηζετε??


Σωστά...και επίσης το πόσο γρήγορα (ή αργά) επανέρχεται...

ΠΡΟΣΟΧΗ στην επιλογή του λαδιού...


Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
και πως θα γινει να σκληρηνει λιγο ακομα??


Αν εννοείς να γίνει πιο "σφικτό" το μπροστινό σου (μεγαλύτερες αποσβέσεις) τότε με παχύτερο λάδι...αν εννοείς κάτι άλλο εξήγησε το...


Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
...δεν εχω το χρονο και την υπομονη να ασχοληθω με sag και τετοια θεωρητικα πραγματα...

Το να ασχοληθείς να διαβάσεις 5 λεπτά το πώς μετράς sag (και γιατί), να φέρεις έναν φίλο σου να το μετρήσετε (αντε για πρώτη φορά σου βάζω 10 λεπτά μαξιμουμ) δεν νομίζω οτι απαιτεί ουτε ιδιαιτερο χρόνο, ουτε υπομονή...

Θεωρητικά πράγματα ΔΕΝ είναι...αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον...έχουν ΑΜΕΣΗ εφαρμογή (και επίδραση) στην πράξη...

GTZ750
19/10/2005, 13:09
εννοω οταν λεω πιο σκληρο να μην θελει πολυ πιεση για να βυθηστει τοσο η αναρτηση

και τωρα ρωταω πιο λαδι ειναι πιο παχυρευστο??

γαι πες ρε freedom εσυ που εχεις ασχοληθει παραπανω??

πες και τιμες αν ειναι ευκολο!!

Lazio
19/10/2005, 13:27
Ισως (Προσοχη λεω ΙΣΩΣ) η γρηγορη βυθιση να σου δινει την αισθηση οτι ειναι μαλακο.
Εμενα με τα ιδια ελατηρια αλλα διαφορετικα λαδια δειχνει σφιχτο αλλα σχετικα αργο(συμπιεση-επαναφορα).
Και εγω σαγκ δεν μετρησα (μετα κραξιματος modeerf) ....πες οτι βαριεμαι πες δεν υπαρχει χρονος....ασε που για πισω
χρειαζεται τουλαχιστον 2 για να μετρησεις. :rolleyes: Με το ματι το σαγκ εχει μικρυνει και ειναι ορατο ακομη και οταν σηκωνω τη μηχανη απο το σταντ

modeerf
19/10/2005, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
εννοω οταν λεω πιο σκληρο να μην θελει πολυ πιεση για να βυθηστει τοσο η αναρτηση


Σορρυ φίλε, με μπέρδεψες...να ΜΗΝ θέλει πολύ πίεση να βυθιστεί ΤΟΣΟ ή ανάρτηση???

Αν θέλεις να βυθίζεται (και να επανέρχεται) πιο αργά, βάζεις πιο παχύ λάδι...αν θέλεις να βυθίζεται (και να επανέρχεται) πιο γρήγορα, βάζεις πιο λεπτό λάδι...

Ρίξε μια ματιά εδώ... Αναρτήσεις (Απλά πράγματα...) !!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418)


Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
και τωρα ρωταω πιο λαδι ειναι πιο παχυρευστο??


Πολλά λάδια εχουν μεγαλύτερο ιξώδες απο το 15άρι της Ohlins...το θέμα είναι ΠΟΣΟ πιο παχύρευστο θέλεις να είναι...

Σε αυτό το θρέαντ έχω ποστάρει λινκς με αρκετές λίστες με λαδάκια πηρουνιου και cSt ιξώδη...κατέβασε τα (μικρά) είναι και πάρε μια γευση...

Ερώτηση...με "μαμά" λάδια σου αρεσαν οι αποσβέσεις??? Αν ναι διαλεξε ένα ίδιου ιξώδους λαδάκι...αν ήθελες μεγαλύτερες διαλεξε πιο παχύ λαδάκι απο το μαμά...αν οι αποσβέσεις του "μαμα" λαδιού σου ήταν too much αλλά και οι αποσβέσεις του Ohlins 15αριου πολύ λίγες διάλεξε κάτι ενδιάμεσο...πρόσεξε μόνο μην κάνεις το μπροστινό σου κουτσουρο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
πες και τιμες αν ειναι ευκολο!!

Ανάλογα το λάδι που θα διαλέξεις (και αν και εφόσον το βρείς στην ελληνική αγορά, αν διαλέξεις κάποιο απο τις λίστες που έχω ποστάρει)...τα φυσιολογικά (ολα πλήν των Ohlins δηλαδή) παίζουν στα 11 ευρώ...

Πληροφοριακά Shell Advance 10άρι, Castrol synthetic 10άρι, Silkolene Pro RSF 7.5άρι και Motul Factory/Expert δεν θα βρείς στην Ελληνική αγορά...(δεν με χάλασε τελικά και αυτό βαριά θα μου έπεφταν)...

modeerf
19/10/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
....ασε που για πισω
χρειαζεται τουλαχιστον 2 για να μετρησεις.

Μπάααααααααα...

Και με εσένα και άλλον έναν γίνεται η δουλεια...αρκεί να υπάρχει τοιχος σε οσο πιο δυνατόν γίνεται ισιο δάπεδο/οδόστρωμα (οχι ανηφοροκατηφόρα)...

;)

GTZ750
19/10/2005, 19:29
κοιτα θα το δοκιμαζω καλτερα και θα δω τι χρειαζομαι!!!

οταν λεω ποιο σκληρη η αναρτηση εννοω να μην βυθηζεται τοσο η αναρτηση πως αλλιως να στο πω!!!αν το θες και επιστημονικα να εχει μικροτερο sag αν δεν κανω λαθος!!!!

modeerf
19/10/2005, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
κοιτα θα το δοκιμαζω καλτερα και θα δω τι χρειαζομαι!!!

οταν λεω ποιο σκληρη η αναρτηση εννοω να μην βυθηζεται τοσο η αναρτηση πως αλλιως να στο πω!!!αν το θες και επιστημονικα να εχει μικροτερο sag αν δεν κανω λαθος!!!!

Τροφή για το μυαλό...


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

....................................................................................

Για να αποσαφηνίσουμε κάποια πράγματα που στην πράξη "αλληλοκαλύπτονται", συνοψίζουμε:

Το πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ θα βυθιστεί η μηχανή μας καθορίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την απόσβεση συμπίεσης.

Το ΠΟΣΟ θα βυθιστεί, καθορίζεται από το ΕΛΑΤΗΡΙΟ και την απόσβεση ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ.

Και εξηγούμαι: Η ταχύτητα συμπίεσης του ελατηρίου είναι ίδια με την ταχύτητα εφαρμογής της δύναμης (αργά το "ζουλάμε", αργά συμπιέζεται..), άρα το ελατήριο ΔΕΝ μπορεί να ελέγξει το πόσο γρήγορα θα συμπιεστεί η ανάρτηση.

Μπορεί να το κάνει όμως το υδραυλικό σύστημα της ανάρτησής μας (δεν θέλω να μπλέξουμε με Μηχανική Ρευστών, γι'αυτό παρακαλώ να δεχθείτε το γεγονός ότι όταν σπρώχνουμε ένα έμβολο μέσα σε ένα ασυμπίεστο υγρό, η ταχύτητα που αναπτύσσει εξαρτάται από την ταχύτητα υποχώρησης του υγρού).

Με λίγα λόγια, όσο αυξάνουμε την αντίσταση του υγρού (μέσω ιξώδους, διαμέτρου οπών εμβόλου και "γέφυρας" θαλάμου λαδιού) τόσο περισσότερο αντιστεκόμαστε στην γρήγορη βύθιση της ανάρτησής μας.

Το ελατήριό μας θα καθόριζε (αν ήταν μόνο του) το ΠΟΣΟ θα βυθιστεί ανάρτησή μας.
Τώρα που έχει σύμμαχο και τον υδραυλικό έλεγχο της συμπίεσης (άσχετα αν μαλώνουν στην επαναφορά) μπλέκουν τα πράγματα....

Επειδή η εφαρμογή μιας δύναμης δεν είναι στιγμιαία (ακαριαία) αλλά απαιτεί κάποιον χρόνο μέχρι να φτάσει στην μέγιστη τιμή της, κατά την διάρκεια της εφαρμογής της έρχεται και προστίθεται στην αντίσταση του ελατηρίου και η αντίσταση της συμπίεσης, η οποία "τρώει" σημαντική ποσότητα από την ασκούμενη δύναμη (Αν με διαβάσει κανένας Φυσικός, θα με φτύνει μια βδομάδα τουλάχιστον, για την διατύπωση...).

Αυτό στην πράξη σημαίνει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ υποχώρηση από την θεωρητικά υπολογισμένη για το ελατήριό μας.



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

..............................................................................
Η σκληρότητα του ελατηρίου καθορίζει το ύψος (στατικό και σε δρόμο χωρίς καμιά ανωμαλία:look: ) της μηχανής.

Η απόσβεση επαναφοράς καθορίζει το πόσο γρήγορα θα ξαναγυρίσει η ανάρτησή μας στην αρχική της θέση (θέση ηρεμίας).

Η απόσβεση συμπίεσης καθορίζει το πόσο γρήγορα θα βυθιστεί η ανάρτησή μας και σε συνδυασμό με το ελατήριο το πόσο πολύ θα βυθιστεί.

(Σε ακραίες περιπτώσεις, όπου ο ρυθμός εφαρμογής της δύναμης είναι ΠΟΛΥ αργός, η βύθιση καθορίζεται μόνο από το ελατήριο, γιατί πρακτικά δεν εμφανίζεται υδραυλική αντίσταση).

..................................................................................




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Οι κατασκευαστές ορίζουν μια συγκεκριμένη ποσότητα λαδιού για την καλή λειτουργία της ανάρτησης (άρα και συγκεκριμένο υπολειπόμενο όγκο αέρα).

Εάν δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα βύθισης, αφήνουμε την στάθμη του λαδιού (και τον όγκο του αέρα) στην ησυχία τους !!!

Αν όμως και παρά τις αλλαγές σε σκληρότερα ελατήρια, παχύτερα λάδια και "κάργα" σφίξιμο της απόσβεσης συμπίεσης, παραμένουν κάποια προβληματάκια, τότε είναι καιρός να αρχίσουμε τις δοκιμές με το ύψος της στάθμης του λαδιού.

Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει αέρας αλλά ένα ελατήριο με τα χαρακτηριστικά του αέρα.
Έχουμε λοιπόν στην ανάρτησή μας 2 ελατήρια (το κανονικό και το "αέρινο") που συνεργάζονται πλήρως.
Ουσιαστικά έχουμε ένα σύστημα ελατηρίου ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ σκληρότητας (ή μεταβλητότερης αν το κανονικό μας ελατήριο είναι μεταβλητής σκληρότητας).

Μειώνοντας τον όγκο του αέρα (με αύξηση της στάθμης του λαδιού) σκληραίνουμε την ανάρτησή μας στην βύθιση (όσο μικρότερος είναι ο όγκος ενός αερίου, τόσο πιο "δύσκολα" συμπιέζεται...) ΧΩΡΙΣ πρακτικά να επηρρεάσουμε την επαναφορά (είπαμε γιατί...).

Η μεταβολή αυτή θα έχει πρακτικά επίδραση στο τελευταίο 1/3 της διαδρομής της ανάρτησής μας (το γιατί είναι λίγο πολύπλοκο και μάλλον όχι του παρόντος...).

Αν λοιπόν το πηρούνι μας δουλεύει ικανοποιητικά σε παραπάνω από την μισή διαδρομή του, αλλά προς το τέλος δεν ανταποκρίνεται στα "δύσκολα" (οι χωμάτινοι καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ...) ένας πειραματισμός με αύξηση της στάθμης του λαδιού (σταδιακά και όχι περισσότερο από 5mm την φορά) μπορεί να φέρει ικανοποιητικά αποτελέσματα.

................................................................................................


Περισσότερη "τροφη" για το μυαλό στο εν λόγω θρεαντ του Oldman...

Και όπως είπες...οδήγησε λιγο την μοτο σου οπως είναι και εστίασε στο τί ακριβώς δεν σου αρέσει (ή τι ακριβώς θα έπρεπε να έκανε κατα την γνώμη σου) και αποφασίζεις αργότερα τι θελεις να βελτιώσεις...

GTZ750
20/10/2005, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Τροφή για το μυαλό...









Περισσότερη "τροφη" για το μυαλό στο εν λόγω θρεαντ του Oldman...

Και όπως είπες...οδήγησε λιγο την μοτο σου οπως είναι και εστίασε στο τί ακριβώς δεν σου αρέσει (ή τι ακριβώς θα έπρεπε να έκανε κατα την γνώμη σου) και αποφασίζεις αργότερα τι θελεις να βελτιώσεις...

οκ ευχαριστω θα το ψαξω λιγο και θα κατσω να διαβασω ολα αυτα και θα τα ξεναπουμε!!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

Rezeguet
20/10/2005, 16:02
re paidia, peri grafeiokratias tora, ama allakseis tin anartisi, ta frena kai loipa perifereiaka, plin ayta pou exoun sxesi me ton kinitira kai ta epimerous meri tou, prepei na to diloseis kapou (adeia px), i mipos allazei tipote kai me tin asfaleia tis mixanis (px na pliroseis parapano i ligotero i apla na to diloseis sti asfalistiki) i kai stin xeiroteri an einai paranomo na allakseis ta perifereiaka mias mixanis?

OldMan
20/10/2005, 16:23
:mad: :D :mad:

Ρε Τρεζεγκέ, ότι θυμάσαι χαίρεσαι ???

Και καλά χαίρεσαι, πάς και το "χώνεις" όπου γουστάρεις ???
(Κι'αυτοί οι mods κωλ@βαράνε, γ@μωτ...).


Μέχρι να το φάει το χαντάκι: Μπορείς να αλλάξεις οτιδήποτε πάνω στην μηχανή χωρίς υποχρέωση να το δηλώσεις, εκτός από αυτά που αναγράφονται στην Αδεια Κυκλοφορίας (χρώμα, αριθμός πλαισίου και κινητήρα κ.λ.π.).

adam_tsouk
20/10/2005, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Ρε Τρεζεγκέ, ότι θυμάσαι χαίρεσαι ???

Και καλά χαίρεσαι, πάς και το "χώνεις" όπου γουστάρεις ???
(Κι'αυτοί οι mods κωλ@βαράνε, γ@μωτ...).


Μέχρι να το φάει το χαντάκι: Μπορείς να αλλάξεις οτιδήποτε πάνω στην μηχανή χωρίς υποχρέωση να το δηλώσεις, εκτός από αυτά που αναγράφονται στην Αδεια Κυκλοφορίας (χρώμα, αριθμός πλαισίου και κινητήρα κ.λ.π.).



:lol: :lol:

σωστός! (σε μια τελείως άκυρη ερώτηση):lol:

Rezeguet
21/10/2005, 13:48
giati re akyri i erotisi :D :lol:
sxetiko itane me to 8ema :D

tora an pali zileveis kai 8es na postaro sto diko sou foroumaki pes mou to na to ksero tin alli fora ;) :lol: :rotflmao: :lol:

ciao bella :wave2:

adam_tsouk
21/10/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
giati re akyri i erotisi :D :lol:
sxetiko itane me to 8ema :D

tora an pali zileveis kai 8es na postaro sto diko sou foroumaki pes mou to na to ksero tin alli fora ;) :lol: :rotflmao: :lol:

ciao bella :wave2:




:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

modeerf
21/10/2005, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νίκο sorry αλλά την ψώνισα με το μαλακισμένο !!!

(Ανέφερέ τα σε κανένα mod να τα σβήσει !!!)
:wave2: :beer: :wave2:

Δεν τρέχει τίποτα...

Μην μου αγχώνεσαι...

;)

Αν είναι μάγκας θα τα σβήσει μόνος του...αν πάλι όχι δεν τρέχει τίποτα...

Rezeguet
21/10/2005, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νίκο sorry αλλά την ψώνισα με το μαλακισμένο !!!

(Ανέφερέ τα σε κανένα mod να τα σβήσει !!!)
:wave2: :beer: :wave2:


koita an exeis kana prosopiko mazi mou pou den exo parei xampari pes mou to (starxidia mou diladi outos i allos, alla ama einai na to peis pes mou to katey8eian) ...

tora akoma den exo katalavei giati einai toso asxeto ayto pou rotisa me to 8ema... :ZZZ: :ZZZ:

8a to esvina ego alla outos i allos 8a parei kanas mod paramazoma oli ti syzitisi opote den asxoloumai allo... ana 8es na synexiseis ti sizyitisi kanto se pm