PDA

View Full Version : z750 + Ohlins thread



Σελίδες : [1] 2

modeerf
08/08/2005, 20:42
Επειδή έκανα την κίνηση και αγόρασα τα σέα και τα μέα θεώρησα σκόπιμο να φτιάξω ένα σχετικό θρέαντ οπου θα υπάρχουν αρκετές πληροφορίες σχετικά με τις εν λόγω αναρτήσεις...ετσι θα μπορουμε να ανταλάζουμε απόψεις πληροφορίες κοκ...

Πάμε λοιπόν...

Αγοράστηκαν:
Ελατήρια εμπρός πιρουνιου part number 8705-90 (για Ζ750 2004)
Πίσω ρυθμιζόμενη ανάρτηση part number KA347, τύπος 46PRC (ρυθμισεις: Pre-load, Rebound dumping, Compression dumping)
1 λίτρο λάδι πιρουνιου Ohlins με 10άρι ιξώδες(=λάθος επιλογή, γιατί τελικα είναι 35% λεπτότερο απο αυτό που φόραγε απο την μάνα του) ...

Τελική τιμή: 730ευρώ(=τελική τιμή με την εκπτωση του 25% λόγω προσφοράς απο την αντιπροσωπεία)




21512

modeerf
08/08/2005, 20:45
Σε ερώτηση στην Μοτοδυναμική σχετικά με το αν προτείνει η Ohlins καποιο συγκεκριμένο ιξώδες για το λάδι των πιρουνιών η απάντηση ήταν να προτιμήσω το ιξώδες που χρησιμοποιεί η Kawasaki...

Ριχνοντας μια γρήγορη ματία στο service manual του Ζ750 και ένα τηλ στον εξουσιοδοτημένο μαστορα μου καταλήξαμε οτι το μαμά ιξώδες είναι 10 (για Ζ750 του 2004)...

(=οπως θα αποδειχτεί στην συνέχεια το "10" δεν λέει απολύτως τίποτα)


21513

modeerf
08/08/2005, 21:04
Το κουτάκι των ελατηρίων με τους κωδικούς του...


21519

modeerf
08/08/2005, 21:05
Τα ελατήρια...τα μέτρησα στα 28 εκατοστά...μερικά χιλιοστά μακρύτερα απο τα μαμά...


21520

modeerf
08/08/2005, 21:06
Το κουτί της πισω ανάρτησης με τους κωδικους της...


21521

modeerf
08/08/2005, 21:07
Αμπαλάζ...το πρώτο πράγμα που βλέπεις οταν ανοιγεις το κουτί...


21522

modeerf
08/08/2005, 21:08
Το κόσμημα...


21523

modeerf
08/08/2005, 21:10
Στην συσκευασία υπάρχουν, οδηγίες για την εγκατάσταση, owners manual και ένα γαντζόκλειδο για την ρύθμιση της προφόρτισης μεγέθους "κουμουτσας" κλπ...


21525

modeerf
08/08/2005, 21:12
Σήμερα εγκαταστάθηκε η πίσω ανάρτηση απο τον αδερφό Kostom τον οποίον και ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

Μια "οικογενειακή" φωτογραφία...


21526

modeerf
08/08/2005, 21:13
Μερικές φωτογραφίες με την Ohlins επάνω χωρίς το πίσω φτερό...


21527

modeerf
08/08/2005, 21:14
Άλλη μία...


21529

modeerf
08/08/2005, 21:15
Και άλλη μία...


21530

modeerf
08/08/2005, 21:16
Αντε και μία με το πίσω φτερό...τα πράγματα έχουν γίνει "στριμόκωλα"...


21531

modeerf
08/08/2005, 21:17
Και μία απο το πλάι...


21532

modeerf
08/08/2005, 21:25
Επειδή εχω κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα γνώμη...

Δεν έχουν πειραχτεί οι αρχικές ρυθμίσεις της ανάρτησης και ουτε κάν έχω μετρήσει/ρυθμίσει sag...

Σαν πρώτη εντύπωση, είδα οτι ενώ με αυτές τις default ρυθμίσεις εχει "σκληρή" αισθηση, η πίσω ρόδα απο όποιες ανωμαλίες και να πέρναγα (και πέρναγα επίτηδες) δεν έχανε την επαφή της με τον δρόμο...επίσης φαίνεται οτι η μοτοσυκλετα ντριφτάρει/παντηλικιάζει πιο δυσκολα...μιλάμε πάντα για ταχύτητες πόλης...

Με πιο "εγκυρες" εντυπωσεις θα επανέλθω οταν οδηγήσω στις συνθήκες που θέλω να τσεκάρω μερικά πράγματα...και ακόμα πιο "εγκυρες" οταν καθήσω να σετάρω την ανάρτηση στα μέτρα μου...

Αν και θα ήθελα να αρχίζω να παίζω με τις ρυθμίσεις έχοντας εγκαταστήσει και τα μπροστινά ελατήρια, δυστυχώς αυτό μάλλον θα αργήσει λίγο...τουλάχιστον μεχρι να επιστρέψει ο "εξουσιοδοτημένος" μου ή βρώ κάποιον που να του εμπιστευτώ να μου λύσει το μπροστινό...

Οπότε stay tuned...

adam_tsouk
08/08/2005, 23:06
Όπως πάντα κατατοπιστικότατος freedom.....




:beer: :beer: :beer:



:a20:



720 ε;

Πραγματικά τα αξίζει αλλά ρε γμτ.... πολλά για τους χαλεπούς καιρούς μας.... :sad:



Καλή συνέχεια....



:wave2:

AFTER
08/08/2005, 23:11
ΜΕ ΓΕΙΕΣ!!!!!!
ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!


Βασικα μπορεις να βαλεις τα ελατηρια και μονος σου με τα μαμα λαδια,δεν ειναι τιποτα!

Ξεβιδωνεις τις βιδες τις πανω πλακας και μετα τις ταπες!
Αφου δεν σε ενδιαφερει να αλλαξεις λαδια(15w+),τοτε μπορεις να κρατησεις και τα παλια αν δεν εχουν δουλευτει πολυ!
Τουλαχιστον για να κανεις δοκιμη...

modeerf
08/08/2005, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Όπως πάντα κατατοπιστικότατος freedom.....




:beer: :beer: :beer:



:a20:



720 ε;

Πραγματικά τα αξίζει αλλά ρε γμτ.... πολλά για τους χαλεπούς καιρούς μας.... :sad:



Καλή συνέχεια....



:wave2:

Κατατοπιστικότατος my ass αδερφε...ελπίζω να αρχίσω σύντομα να σας δίνω πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες που έχουν να κάνουν με την απόδωση γιατι εκεί είναι και το ζουμί...θα αργήσω σκόπιμα ουτως ώστε να βγάλω κάποια συμπεράσματα τα οποία θα μπορώ να τα περιγράψω κιολας (θέλει χρόνο και ψάξιμο)...

Ευχαριστώ πάντως αδερφε...

Α και οχι 720 βρε...730...μην μου τρώς το 10άρικο... :)

adam_tsouk
08/08/2005, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Κατατοπιστικότατος my ass αδερφε...ελπίζω να αρχίσω σύντομα να σας δίνω πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες που έχουν να κάνουν με την απόδωση γιατι εκεί είναι και το ζουμί...θα αργήσω σκόπιμα ουτως ώστε να βγάλω κάποια συμπεράσματα τα οποία θα μπορώ να τα περιγράψω κιολας (θέλει χρόνο και ψάξιμο)...

Ευχαριστώ πάντως αδερφε...

Α και οχι 720 βρε...730...μην μου τρώς το 10άρικο... :)ουπς! :lol:



Να'σαι καλά....


:wave2: :wave2:

modeerf
08/08/2005, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
ΜΕ ΓΕΙΕΣ!!!!!!
ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!


Βασικα μπορεις να βαλεις τα ελατηρια και μονος σου με τα μαμα λαδια,δεν ειναι τιποτα!

Ξεβιδωνεις τις βιδες τις πανω πλακας και μετα τις ταπες!
Αφου δεν σε ενδιαφερει να αλλαξεις λαδια(15w+),τοτε μπορεις να κρατησεις και τα παλια αν δεν εχουν δουλευτει πολυ!
Τουλαχιστον για να κανεις δοκιμη...

Ευχαριστώ αδερφε...

Το Ζ750 το έχω πάνω απο έναν χρόνο...που σημαίνει οτι έτσι και αλλιώς τα λάδια θέλουν αλλαγή (καιη ίδια η Ohlins προτείνει αλλαγή των λαδιών τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο)...

Οπότε θα πρέπει να λυθουν τα καλάμια, να χυθεί το λάδι, να αφαιρεθουν τα παλιά ελατήρια (τα οποία πολύ θα ήθελα να τα μετρήσω για να δώ αν είναι εντός "ανοχών"), να προστεθεί με ακρίβεια η κατάλληλη ποσότητα λαδιου και μπλα μπλα μπλα μπλα...δυστυχώς αυτή την δουλεια δεν μπορώ να την κάνω εγώ...δεν πιάνουν τα χέρια μου...

Οπότε υπΕμονή...

Asotos
09/08/2005, 01:37
Μπράβο Νικόλα...

Όταν αλλάξεις και ελατήρια-λάδια (και ''δέσει'' το σύνολο) θα πάθεις την πλάκα σου. Άλλη αίσθηση και συμπεριφορά..



Απορία (μικρή) : Γιατί στο κουτί υπάρχουν αυτοκόλλητα της Ohlins και σε όσα βάλαμε εδώ στη Θεσ/νίκη δεν υπήρχαν αλλά έπρεπε να αγοραστούν ξεχωριστά ;

modeerf
09/08/2005, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
Μπράβο Νικόλα...

Όταν αλλάξεις και ελατήρια-λάδια (και ''δέσει'' το σύνολο) θα πάθεις την πλάκα σου. Άλλη αίσθηση και συμπεριφορά..


Γεια σου Βαγγέλα!!! Να είσαι καλά...

Και απο το στόμα σου και στου Hendrix το αυτί...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos

Απορία (μικρή) : Γιατί στο κουτί υπάρχουν αυτοκόλλητα της Ohlins και σε όσα βάλαμε εδώ στη Θεσ/νίκη δεν υπήρχαν αλλά έπρεπε να αγοραστούν ξεχωριστά ;


Τι να σου πω και 'γω βρε Βαγγέλα...

Η φωτογραφία κάτω λέει τι θα πρέπει να εμπεριέχει η συσκευασία του ΚΑ347...(στην περίπτωση μου μάλλον υπάρχει ένα memo sticker παραπάνω αλλά ολα τα υπόλοιπα είναι οκ)...τσεκαρε το μανιουάλι σου και αν δείς οτι αναγράφονται περισσότερα πραγματα απο οτι υπήρχαν στην συσκευασία πήγαινε και ζήτα τα...ή μάλλον άσε...βρήκα τι θα σου κάνω δώρο... ;)


21560

cbf600sa
09/08/2005, 13:59
ante kalorizika!!!!!!erotisi:gia to s ta elatiria kai ta ladia einai to idio gnorizeis?ksereis kanena tilefono na enimerotho gia na min se prizo kiolas esena

modeerf
09/08/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbf600sa
ante kalorizika!!!!!!erotisi:gia to s ta elatiria kai ta ladia einai to idio gnorizeis?ksereis kanena tilefono na enimerotho gia na min se prizo kiolas esena

Ευχαριστώ φιλε...

Τα ελατήρια δεν είναι τα ίδια...για το S έχουν part number 8718-90 (πηγή το επίσημο site της Ohlins) αλλά καλου κακου επιβεβαίωσε το και εσύ με κάποιον υπευθυνο...

Για το ιξωδες του λαδιου των πιρουνιών πραγματικά δεν ξέρω...δεν έχει πέσει (ακόμα) στα χέρια μου κάποιο service manual του Ζ750S οπότε καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον εξουσιοδοτημένο ή την αντιπροσωπεία...

Για πληροφορίες:

GREECE
MOTODYNAMICS S.A.
P.O. Box 51528
GR- 145 10 Kifissia, ATHENS
Tel. +30 210 62 93 547/8
Fax. +30 210 62 01 745
E-mail: A.Papastathopoulos@yamaha-motor.gr

GTZ750
09/08/2005, 17:56
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!!!!! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

idi
09/08/2005, 17:57
Zuper!!!

αυτος εισαι... να δω ποτε θα κανω και εγω το μεγαλο βημα... :wave2:

Asotos
10/08/2005, 01:29
Σε αυτά της Μοτοδυναμικής ούτε τα κουτιά δεν πρόλαβα να δω, μια και όλη η δουλειά έγινε στο συνεργείο.
Στο κουτί που έστειλε ο ιταλός, υπήρχαν αυτοκόλλητα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
τσεκαρε το μανιουάλι σου και αν δείς οτι αναγράφονται περισσότερα πραγματα απο οτι υπήρχαν στην συσκευασία πήγαινε και ζήτα τα...ή μάλλον άσε...βρήκα τι θα σου κάνω δώρο... ;)



Ανάποδο πηρούνι της Ohlins ; Γαι λέγε, για λέγε ....

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Μην τσιμπάς, αστεία το λέω. Άλλωστε το μηχανάκι έγινε αγνώριστο. Από βδομάδα θα το φωτογραφίσω και θα ποστάρω για να δεις .. (Μέχρι τότε θα ψάξω για τον Oldman, γιατί χάθηκε τώρα τελευταία, να ρυθμίσουμε λίγο τις αναρτήσεις)

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
10/08/2005, 16:32
KAΛΟΡΙΖΙΚΑ ΚΟΛΛΗΤΕ ... ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ....:rolleyes:

GTZ750
13/08/2005, 11:38
λοιπον και ρωταω εγω τωρα!!!!!


απο οτι ξερω(αν κανω λαθος ναμου πει καποιος ) υπαρχουν τρια λαδια!!!!


το 5


το 10

και το 15!!!!


ΑΠΟ ΟΥΙ ΕΙΔΑ Ο FREEDOM ΕΒΑΛΕ ΤΟ 10!!!


ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 15 ΕΓΩ???:wave2: :wave2: :wave2:

bonepeeler
13/08/2005, 11:46
Γιατί να βάλεις το 15;

Είναι πιό παχύρευστο;

GTZ750
13/08/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Γιατί να βάλεις το 15;

Είναι πιό παχύρευστο;


ΝΑΙ!!!!!!!:smokin: :smokin: :smokin:

bonepeeler
13/08/2005, 12:06
Επειδή βλέπω πως 20 για μένα δεν έχουν,
λέω να βάλω χωριάτικο ελαιόλαδο.:smokin:

zoropatra
14/08/2005, 17:25
ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!!Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ..... :wave2:

GTZ750
22/08/2005, 13:34
λοιπον το εχω παρει αποφαση και πρεπι να αλλαξω αυτη την βδομαδα τα ελατηρια μπροστα!!!!!


modeef πες σς παρακαλω εσυ που τις περασες και ποσο σου πηρε??
στο λεω γιατι εμενα ο μηχανικος μου περνει αδεια αυτη την βδομαδα και δεν θα μπορει να μου τις περασει!!!!(θελω να τις βαλω πριν το truck day)

εσυ τις πηρες απο την μοτοδυναμικη απευθειας ??

να παρω τηλ στο 2106293547 και να τα κανονησω??
ευχαριστω!!!!

modeerf
22/08/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750

modeef πες σς παρακαλω εσυ που τις περασες και ποσο σου πηρε??
στο λεω γιατι εμενα ο μηχανικος μου περνει αδεια αυτη την βδομαδα και δεν θα μπορει να μου τις περασει!!!!(θελω να τις βαλω πριν το truck day)


Τα ελατήρια-λαδια ΔΕΝ τα έχω βάλει ακόμη (σήμερα επέστρεψε ο μάστορας)...με λίγη καλή τύχη και αν με αφήσουν να πάρω μια μονοήμερη αδεια θα τα βάλω αυριο...



Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750

εσυ τις πηρες απο την μοτοδυναμικη απευθειας ??

να παρω τηλ στο 2106293547 και να τα κανονησω??
ευχαριστω!!!!


Απευθύνσου σε οποιοδήποτε Yamaha center και θα είσαι μέσα...

Lazio
22/08/2005, 13:43
Δεν πουλανε λιανικη εκει που θα παρεις ειναι τα γραφεια τους.
Ρωτησε τον απο που να τα παρεις. Εγω θα παω στον Σπηλιωτη στη Θηβων Περιστερι να μου τα βαλει κιολας :beer: :beer:
Το θεμα ειναι ποτε θα ανοιξει απο διακοπες

GTZ750
22/08/2005, 13:47
παιδια και κατι αλλο!!!!

τι λαδι να βαλω???

10αρι ή 15αρι????


η kawasaki μπορει να λεει 10αρι αλλα αμα εβαζα 15αρι δεν θα ηταν καλητερα?????

η μαμα kawasaki λεει 10αρι αλλα σκευφτομαι οτι η "μαμα" εχει βγαλει ειδη πολυ μαλακες αναρτησεις για την ζουζουνα μας!!!!

Lazio
22/08/2005, 14:07
Εγω θα ρωτησω μια γνωμη αλλα μου εχει κολλησει να βαλω 15 αρι πιστευω θα δουλεψει καλυτερα με το σφιχτοτερο ελατηριο ;)

GTZ750
22/08/2005, 14:07
και εγω αυτο σκευφτομαι!!!!!!

modeerf
23/08/2005, 18:36
Το λοιπόν, σημερα μπήκαν τα ελατήρια...

Τηρήθηκαν με ευλάβια οι συνιστώμενες ποσότητες λαδιου που προτείνει η Kawasaki καθώς και η μέτρηση στάθμης (για την ακρίβεια στο μπουκάλι εμειναν 220ml, αρα 390ml μπήκαν σε κάθε μπουκάλα μείων κάτι ψιλά που έμειναν στον ογκομετρητη...)

Οι τάπες προφόρτισης καταργήθηκαν (μαλλον θα ξαναμπούν) και μπήκαν οι μαμάτες τάπες...

Τα μαμά ελατήρια μετρήθηκαν στα 273mm μήκος...ένα μόλις χιλιοστό πρίν το service limit...το παλιο λαδάκι παραδόξος ήταν ολοκάθαρο (κατακόκκινο) μετά απο 16000χλμ...

Το αποτέλεσμα τώρα...

Μπήκε zip-tie στην μία μπουκάλα ουτως ώστε να δώ την βύθιση...έκανα μερικά χιλιόμετρα με ακραία φρεναρίσματα, μερικές στροφές, επιταγχύνσεις, πέρασμα απο κακοτεχνίες κλπ κλπ...

Το ζιπάκι "μίλησε"...σε ακραία φρεναρίσματα (το εμπρός λάστιχο να στριγγλίζει λίγο πρίν το μπλοκάρισμα) το ζιπάκι κόλλαγε στο ανωτατο σημείο που μπορουσε να φτάσει (αντε να έχει και 3 χιλιοστά υψος το ζιπάκι αυτό καθαυτο)...δεν μπορώ να καταλάβω τι θα γινόταν αν έκανα και εντο...

Επειδή εδώ και αρκετους μήνες είχα τις τάπες προφόρτισης ΔΕΝ μπορώ να κάνω σαν αισθηση συγκριση με τα μαμά ελατήρια χωρίς τις τάπες προφόρτισης...δεν θυμάμαι πως ακριβώς ήταν...

Βυθιση υπάρχει αφθονη...περνώντας επάνω απο κακοτεχνίες το μπροστινό δεν καταλάβενε τίποτα (και ελάχιστα επαιρνα χαμπάρι και εγώ)...ήταν τόσο "βελουδινο" που έκανε την πίσω ανάρτηση (οπως έχει έρθει με τις ρυθμίσεις της Ohlins) να μοιαζει κούτσουρο...αν και είναι πολύ νωρίς, δεν με προβλημάτισαν οι αποσβέσεις του μπροστινου...

Το zipάκι έδωσε και πληροφορίες για το sag χωρίς αναβάτη (αν είχα και κάποιον για να μετρήσω και το sag με αναβάτη θα ήταν πανεμορφα) οπότε έχουμε και λέμε...

Sag χωρίς αναβάτη:

Μαμά ελατήρια, μαμά λάδια, μαμά τάπες: 30mm (25%)
Μαμά ελατήρια, μαμά λάδια, τάπες προφόρτισης τερμα ξεσφυκτες: 21mm (17,5%)
Ohlins ελατήρια, Ohlins λαδια, μαμά τάπες: 27mm (22,5%)

Το σίγουρο είναι οτι το sag χωρίς αναβάτη μειώθηκε...

H γεωμετρία έγινε πιο γρήγορη (δεν έχω ρυθμίσει sag στην πίσω ανάρτηση και πρεπει να έχει παρα πολύ λίγο) και φάνηκε απο τα πρώτα μέτρα (σε σχέση με τις τάπες προφόρτισης, τώρα το μπροστινό είναι πιο χαμηλα, μεγαλύτερο sag=βύθιση μπροστά)...

Αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί σε ακραία φρεναρίσματα βυθίζεται τόσο πολύ που το ζιπάκι χτυπάει tilt...και η μαμακία είναι οτι δεν θυμάμαι αν γινόταν κάτι τετοιο με τα μαμά ελατήρια...

Και αυτό ΔΕΝ μου αρέσει και δεν είμαι ικανοποιημένος...(=το πρόβλημα μου αν και ΔΕΝ το είχα συνειδητοποιήσει ΔΕΝ ήταν τα ελατήρια που μου έδωσαν όντως μικρότερο sag αλλά το 10άρι λάδι της Ohlins και οι μηδαμινές αποσβέσεις που μου έδιναν)

Μάλλον θα ξαναμπούν οι τάπες προφόρτισης...δεν ξέρω...

Ειμαι προβληματισμένος...

Σημείωση: τοσο τα μαμά όσο και τα Ohlins έχουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό σπειρών...τα Ohlins έχουν μήκος 280mm, τα μαμά είναι λίγο κοντύτερα...το πάχος των σπειρών είναι παχύτερο στα μαμά από οτι των Ohlins...


22157

Lazio
24/08/2005, 00:56
Χμμ περιεργο που δεν δουλευουν οσο καλα θα ηθελες.

Και ημουν ετοιμος να τα τσιμπισω και εγω :( :( Αν δοκιμαζες λαδακι 15 αρι θα αλλαζε τιποτα?

modeerf
24/08/2005, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Χμμ περιεργο που δεν δουλευουν οσο καλα θα ηθελες.

Και ημουν ετοιμος να τα τσιμπισω και εγω :( :( Αν δοκιμαζες λαδακι 15 αρι θα αλλαζε τιποτα?


Δεν ξέρω αν είναι και τόσο περίεργο τελικά...η μοναδική αναφορά ανθρώπου με Ζ750 που έβαλε ελατήρια Ohlins ήταν στο riderforum.com και δεν θα έλεγα οτι ήταν και πολύ ευχαριστημένος (έως και καθόλου)...(=στοιχηματίζω οτι ή και αυτός είχε κάνει λάθος επιλογή λαδιών 'η οτι ήταν πολύ βαρύς ακόμα και για αυτά τα ελατήρια)


Απο τα ελάχιστα πραγματα που έχω διαβάσει το ιξώδες έχει να κάνει με τις αποσβέσεις (ανάλογα με το πόσο παχύ είναι το λάδι πόσο γρήγορα ή αργά θα περνάει απο τις βαλβίδες/διόδους κοκ)...απο τις αποσβέσεις σε πρώτη φάση δεν φάνηκε κάποιο πρόβλημα...(=εχμμμ...κάποια στιγμή θα το πάρω πρέφα)

Το δικό μου πρόβλημα είναι η υπερβολική βύθιση...

Μια πρόχειρη μετρηση του sag με αναβάτη εδωσε 38-39mm ήτοι 31,6-32,5% από τα 43mm ήτοι 35,8% με τα μαμά...

Lazio
24/08/2005, 10:53
Αρα το λαδακι δεν εχει να κανει με τη βυθιση.

Εχεις ακουσει καμια γνωμη για τα WP?
Ειδα στο σαιτ τους οτι επιλεγεις ελατηριο βαση των κιλων του αναβατη.

Που να βρεις ομως γνωμη δεν ξερω αν τα φοραει καποιος απο το φορουμ :rolleyes:

modeerf
24/08/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Αρα το λαδακι δεν εχει να κανει με τη βυθιση.

Εχεις ακουσει καμια γνωμη για τα WP?
Ειδα στο σαιτ τους οτι επιλεγεις ελατηριο βαση των κιλων του αναβατη.

Που να βρεις ομως γνωμη δεν ξερω αν τα φοραει καποιος απο το φορουμ :rolleyes:

Για τα WP να σου πώ την μαυρη αλήθεια έμαθα την υπαρξή τους για Ζ750 πρίν από λιγο καιρό απο το caprimoto...προοδευτικά είναι...δεν ξέρω αν παραγγέλνεις ανάλογα με το βάρος σου...
(μέχρι και τις 14/10/2005 συμφωνα με απάντηση email στην WP δεν βγάζει ελατήρια για τα πηρουνια του Ζ750)

Τις τάπες δεν βλέπω να τις ξαναβάζω πλάκα-πλάκα...γιατί αν με τα μαμά και τις τάπες προφόρτισης το sag με αναβάτη ήταν 26% περίπου (λίγο για δημόσιο δρόμο) τότε με τα Ohlins θα μικρύνει ακόμα λιγότερο...

GTZ750
24/08/2005, 13:25
κοιτα επειδη εγω μπερδευμαο με αυτα τα sag και ολες αυτες τις θεωριες!!!!

μπορεις να μου πεις ενα πραμα???

διαφορα στο δρομο ειδες??

εγιναν πιο σκληρες οι αναρτησεις ???

στο λεω επειδη παω να βαλω και εγω!!!!

modeerf
24/08/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
κοιτα επειδη εγω μπερδευμαο με αυτα τα sag και ολες αυτες τις θεωριες!!!!

μπορεις να μου πεις ενα πραμα???

διαφορα στο δρομο ειδες??

εγιναν πιο σκληρες οι αναρτησεις ???

στο λεω επειδη παω να βαλω και εγω!!!!

Ανθρωπε είναι καλύτερα να μιλάω με νουμερα που εχουν μεγάλο βαθμό αντικειμενικότητας παρά να προσπαθώ να περιγράψω πώς τις νιώθω...

Εγραψα οτι πλέον ΔΕΝ μπορώ να κάνω άμεση συγκριση με τα μαμά ελατήρια και ΧΩΡΙΣ τις τάπες προφόρτισης γιατι τους τελευταίους μήνες οδηγώ με τις τάπες προφόρτισης και δεν θυμάμαι πως ήταν πρίν...

Ναι, στα νουμερα είναι πιο σκληρά τα ελατήρια εφόσον μειωθηκε η βύθιση και με αναβάτη και χωρίς...

Πρίν αποφασισεις να τα πάρεις δεν στέλνεις κανένα pm στον Idi??? Θυμάμαι οτι είχε γράψει οτι κάποιος φίλος του είχε βάλει WP και ήταν ευχαριστημένος...για μιλα με το παιδί να μας πεί τις εντυπώσεις του πρίν αποφασίσεις...

Προσωπική σκέψη...αν ήξερα το αποτέλεσμα αντί να σκάσω 150ευρώ για λαδοελατηριοεργατικά και 90 για τάπες προφόρτισης θα επαιζα απο την αρχή με πολύ κοντους αποστάτες (και αργότερα αλλαγή λαδιών) και θα τελείωνε η υπόθεση...
(=το βάρος μου θα μου επέτρεπε προφόρτιση με ροδέλες 2-3mm να φέρω το sag εκεί που θέλω...με όλα τα υπέρ και τα κατά της όποιας προφόρτισης σε ένα λάθος ελατήριο)

Lazio
24/08/2005, 14:21
Ριχτε μια ματια στα WP http://www.wpsuspension.com/

progressive WP fork springs
- different rider weights and their ideals

Αρα πιστευω οτι υπαρχουν σε διαφορετικες σκληροτητες αφου ειναι για διαφορετικα βαρη αναβατων.

Παιζει κανα τηλεφωνο αντιπροσωπου να ρωτησουμε ?

Lazio
25/08/2005, 16:03
Πηρα κανα 2 μαγαζακια που πουλανε WP δεν μπορεσα να μαθω πολλα περι χαρακτηριστικων των ελατηριων και τιμες γιατι η αντιπροσωπια της WP ειναι κλειστη.
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Απο Δευτερα θα προσπαθησω να μαθω κατι περισσοτερο. :beer:

GTZ750
25/08/2005, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Πηρα κανα 2 μαγαζακια που πουλανε WP δεν μπορεσα να μαθω πολλα περι χαρακτηριστικων των ελατηριων και τιμες γιατι η αντιπροσωπια της WP ειναι κλειστη.
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Απο Δευτερα θα προσπαθησω να μαθω κατι περισσοτερο. :beer:

για πες κανενα τηλ και ποιος εχει την αντιπροσωπεια!!!!
:D

Lazio
25/08/2005, 16:13
Τηλ αντιπροσωπειας δεν ξερω ουτε ποιος ειναι ο αντιπροσωπος :p :p :bawl:

Εγω μιλησα με Μοτο τζινι 2108252303 που
συνεργαζεται

modeerf
25/08/2005, 19:16
Το λοιπόν...

Αφου πρώτα ευχαριστήσω δημοσια τον κύριο Oldman για την πολυτιμη βοηθεια του στην διάγνωση του προβληματος (και όχι μόνο)...

:a20: :a19: :a20:


...το πρόβλημα μου είναι η μικρή απόσβεση συμπίεσης(=και επαναφοράς) ...η οποία με την σειρά της προήλθε απο την ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ του ιξώδους του λαδιου (τωρα θα μου πείτε μα ρώτησες την Ohlins και σου είπε οτι βάζει η Kawa και η Kawa βάζει 10W)...

Anyway, πολύ συντομα θα βάλω ένα 15άρι (υπ'ευθύνη μου) και θα έχετε νέες τις νέες μου εντυπώσεις...(=και πάλι λάθος επιλογή...το 15άρι της Ohlins είναι 9,5% πιο λεπτό απο αυτό που φοραει απο την μάνα του)

Οπότε τα λέμε σε μερικές μερουλες για αυτό το θέμα...

gcrook
26/08/2005, 00:41
Παιδια ψαξτε λιγο το θεμα με το λαδι.
Εμενα πχ τα στα WΡ μπροστα ο κατασκευαστης ζηταγε λαδι με ιξωδες 20:eek:

Του μηχανικου μου του φανηκε πολυ, οποτε δοκιμασε απο μονος του 15αρι και του φανηκε χαλια.
Μετα εβαλε το 20αρι και η αποδοση ηταν η μερα με τη νυχτα.
Πολυ πιο στιβαρο, και με σωστοτερες αποσβεσεις.
Για τσεκαρετε το.
:winka:

AFTER
26/08/2005, 00:52
20 ε?

Ειχε δικιο παντως ο μηχανικος που του φανηκε πολυ,ουτε στα MX δεν βαζουν πανω απο 15.

Θα πρεπει να εχει μεγαλες διοδους το πιστονι του αμορτισερ για να θελει 20 παντως

modeerf
26/08/2005, 08:33
Παιδιά, το "κόλπο" είναι σε κάτι που είχε γράψει ο Oldman...

Αν π.χ. υπάρχουν 3 εταιρίες που βγάζουν 10αρια ας πουμε λάδια τότε κατα πάσα περίπτωση αυτά τα 3 λάδια σαν ιξώδη δεν θα είναι ιδια...του ενός το 10άρι μπορεί να είναι πιο λεπτό, του άλλου πιο παχύ και του τρίτου μέλι σκετο...τωρα θα μου πείς και αφου τελικά το πραγματικο ιξώδες ειναι άλλο, γιατί τα ονομάζουν 10άρια...καλή ερώτηση, πολύ λίγος για να απαντήσω...

Αυτό λοιπόν που έγινε στην περίπτωση μου ήταν το εξής:

Ρωτησα την Ohlins τι ιξώδες να βάλω...μου λέει οτι ιξώδες προτείνει η Kawasaki για το Ζ750...ψαχνω στο service manual και επιβεβαιώνω οτι η μαμά βάζει 10W...μόνο που φυσικά δεν είναι 10άρια της Ohlins αλλά 10άρι της Kayaba...

Ε, αυτό που έγινε (και θα το επιβεβαιώσω και στην πράξη απο Δευτέρα) είναι οτι το 10αρι της Kayaba είναι πιο "παχύ" απο το 10άρι της Ohlins...

Εξου και το τραγελαφικο φαινόμενο:

*Βαζω πιο σκληρά ελατήρια
*Επιβεβαιώνεται στην πράξη οτι είναι ΟΝΤΩΣ 10% πιο σκληρα (μου δίνουν 10% λιγοτερο sag τουλάχιστον)
*Μπαίνουν ολοσωστότατες ποσότητες λαδιού με όχι μόνο μέτρηση όγκου αλλά και στάθμης λαδιου στο πιρουνι (χωρίς το ελατήριο)
*Παρόλα αυτά έχω υπερβολική(=λάθος) και πιο γρήγορη(=σωστό) βυθιση μπροστά σε σχέση με τα μαμά λαδια-ελατήρια...


Gcrook, το θέμα είναι να βρείς την αντιστοιχία...π.χ. μάλλον θα επιβεβαιωθεί οτι Ohlins 15=Kayaba 10 (ή π.χ Ohlins 12,5 που δεν υπάρχει=Kayaba 10 ) και να ξέρεις στο περίπου απο την αρχή τι βάζεις...γιατί αν είναι να δοκιμάζεις 3 διαφορετικά ιξώδη, αρα να λύνεις μπροστινό 3 φορές και να ταλαιπωρήσαι άλλες τόσες έ τότε νυσάφι ...

Απο την άλλη εσένα ο κατασκευαστής σου ζηταγε 20άρι και όντως οπως είπες με 20άρι WP δουλεψε...

Εμένα μου ζηταγε ο κατασκευαστής 10άρι αλλά το 10άρι της Ohlins μου έπεσε πολυ λεπτό...

Go figure...

Lazio
26/08/2005, 10:04
οποτε μαλλον με το λαδακι θα εισαι οκ. 15 η 20 αρι θα βαλεις τελικα?

Σκεφτομαι να τα τσιμπισω γιατι τελος του μηνος τερμα η προσφορα. :smilea:

modeerf
26/08/2005, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
οποτε μαλλον με το λαδακι θα εισαι οκ. 15 η 20 αρι θα βαλεις τελικα?

Σκεφτομαι να τα τσιμπισω γιατι τελος του μηνος τερμα η προσφορα. :smilea:

Προσωπικά από Δευτέρα θα βάλω το 15άρι της Ohlins (20άρι δεν παιζει και είναι μεγάλο βήμα από 10 σε 20)...

Θα το δώ πως είναι στην πράξη στις αποσβέσεις του και μετά βλέποντας και κάνοντας...πιστευω οτι το 15άρι θα με βολέψει...(=λάθος)

Θα σας ενημερώσω οταν θα έχω εντυπώσεις...

OldMan
26/08/2005, 11:00
Αφού κατ'αρχήν ΒΡΙΣΩ δημόσια τον (συμπαθή κατά τα άλλα) Νικολάκη (ξέρει αυτός το γιατί....), να περάσουμε σε μια διευκρίνηση σχετικά με το παρακάτω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Παιδιά, το "κόλπο" είναι σε κάτι που είχε γράψει ο Oldman...

Αν π.χ. υπάρχουν 3 εταιρίες που βγάζουν 10αρια ας πουμε λάδια τότε κατα πάσα περίπτωση αυτά τα 3 λάδια σαν ιξώδη δεν θα είναι ιδια...του ενός το 10άρι μπορεί να είναι πιο λεπτό, του άλλου πιο παχύ και του τρίτου μέλι σκετο...τωρα θα μου πείς και αφου τελικά το πραγματικο ιξώδες ειναι άλλο, γιατί τα ονομάζουν 10άρια...καλή ερώτηση, πολύ λίγος για να απαντήσω...


Τα λάδια (ασχέτως αν πρόκειται για κινητήρα, σαζμάν, πηρούνια κ.λ.π.) που έχουν το γράμμα W (Winter) είναι πολύτυπα.

π.χ. ένα λάδι 15W50 έχει τυποποιημένο(*) ιξώδες κατά SAE 50.
Σε χαμηλές θερμοκρασίες (Winter=Χειμώνας) συμπεριφέρεται σαν 15άρι λάδι (SAE 15) που είναι πιο λεπτόρευστο και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία (είτε περιβάλλοντος είτε κινητήρα κ.λ.π.) πλησιάζει τις ρευστομηχανικές ιδιότητες του 50αριού.

Τα π@ύστικα τα λάδια των αναρτήσεων, αν και είναι πολύτυπα, αναφέρουν ΜΟΝΟ το "χειμωνιάτικο" ιξώδες τους (για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος) με αποτέλεσμα να ΜΗΝ μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ τους.

Μια δεύτερη μ@λακία που επιβαρύνει τα πράγματα είναι η μέθοδος που ακολουθείται για την τυποποίηση το λαδιού.(*)

π.χ. για να "κατηγοριοποιηθεί" ένα 20άρι λάδι, θα πρέπει 60cc του λαδιού αυτού να περάσουν από μια τρύπα 0,5mm σε θερμοκρασία 18βC σε διάστημα 12 έως 48 δευτερολέπτων !!!
Ηλίου φαεινότερον το ότι το λάδι που θα περάσει σε 15 sec είναι πολύ λεπτότερο από αυτό που θα περάσει σε 40 sec, ΠΑΡΟΛΟ που και τα δύο λάδια είναι χαρακτηρισμένα κατά SAE 20 !!!

:wave2: :beer: :wave2:

modeerf
26/08/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Τα λάδια (ασχέτως αν πρόκειται για κινητήρα, σαζμάν, πηρούνια κ.λ.π.) που έχουν το γράμμα W (Winter) είναι πολύτυπα.

π.χ. ένα λάδι 15W50 έχει τυποποιημένο(*) ιξώδες κατά SAE 50.
Σε χαμηλές θερμοκρασίες (Winter=Χειμώνας) συμπεριφέρεται σαν 15άρι λάδι (SAE 15) που είναι πιο λεπτόρευστο και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία (είτε περιβάλλοντος είτε κινητήρα κ.λ.π.) πλησιάζει τις ρευστομηχανικές ιδιότητες του 50αριού.

Τα π@ύστικα τα λάδια των αναρτήσεων, αν και είναι πολύτυπα, αναφέρουν ΜΟΝΟ το "χειμωνιάτικο" ιξώδες τους (για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος) με αποτέλεσμα να ΜΗΝ μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ τους.

Μια δεύτερη μ@λακία που επιβαρύνει τα πράγματα είναι η μέθοδος που ακολουθείται για την τυποποίηση το λαδιού.(*)

π.χ. για να "κατηγοριοποιηθεί" ένα 20άρι λάδι, θα πρέπει 60cc του λαδιού αυτού να περάσουν από μια τρύπα 0,5mm σε θερμοκρασία 18βC σε διάστημα 12 έως 48 δευτερολέπτων !!!
Ηλίου φαεινότερον το ότι το λάδι που θα περάσει σε 15 sec είναι πολύ λεπτότερο από αυτό που θα περάσει σε 40 sec, ΠΑΡΟΛΟ που και τα δύο λάδια είναι χαρακτηρισμένα κατά SAE 20 !!!

:wave2: :beer: :wave2:


Input!!!

Input!!!

Γνώσεις!!!

Γνώσεις!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!

Lazio
26/08/2005, 11:12
ωραιος ο oldman ειναι καλο που μαθαινουμε τετοια πραγματακια.

:beer: :beer:

modeerf
26/08/2005, 11:34
Μμμμμμμμμ...με μια πιο προσεκτική ματιά στο site της Ohlins στην σελίδα των λαδιών πιρουνιού έχουμε τα εξής:

Για τα SAE 5W (το 5άρι της)
Viscosity: 16,5 cSt at 40°C.

Για τα SAE 10W (το 10άρι της)
Viscosity: 22,0 cSt at 40°C.

Για τα SAE 15W (το 15άρι της)
Viscosity: 30,7 cSt at 40°C.

OldMan
26/08/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Μμμμμμμμμ...με μια πιο προσεκτική ματιά στο site της Ohlins στην σελίδα των λαδιών πιρουνιού έχουμε τα εξής:

Για τα SAE 5W (το 5άρι της)
Viscosity: 16,5 cSt at 40°C.

Για τα SAE 10W (το 10άρι της)
Viscosity: 22,0 cSt at 40°C.

Για τα SAE 15W (το 15άρι της)
Viscosity: 30,7 cSt at 40°C.

Ορθότατον και καλό θα είναι να γίνονται συγκρίσεις (αν υπάρχουν διαθέσιμα data...) μεταξύ διαφορετικών λαδιών αλλά και μεταξύ των ιξωδών του ίδιου λαδιού !!!

Άλλα δύο "πονηρά" μπερδέματα που υπάρχουν είναι :

1. Μπορεί π.χ. η μεταβολή του ιξώδους μεταξύ 10αριού και 15αριού της Ohlins να είναι 8,7 cSt ενώ μεταξύ του 10αριού και 15αριού της WP να είναι 6,5 cSt
(Πράγμα που σημαίνει ότι, ακόμη και αν τα 10άρια λάδια δύο εταιρειών είναι το ίδιο "παχιά", δεν θα συμβαίνει απαραίτητα το ίδιο και για τα 15άρια τους.!!!):sad:

2. Το cSt (centiStoke) είναι μονάδα μέτρησης του ιξώδους και απέχει πολύ από το να "αντικατοπτρίζει" τις ιδιότητες που δίνονται από την τυποποίηση κατά SAE.

:wave2: :beer: :wave2:

modeerf
26/08/2005, 12:02
Γμτ, έψαχνα να βρώ και τα αντίστοιχα στοιχεία για τα WP ακριβώς για να γίνει μια "σύγκριση" (αν μπορουσε)...τίποτα ...

Οϊ μανούλαμ'...

Με βλέπω να ανεβοκατεβάζω μπροστινό μερα παρά μέρα...

(ψυχραιμία μεχρι την Δευτέρα)

OldMan
26/08/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Γμτ, έψαχνα να βρώ και τα αντίστοιχα στοιχεία για τα WP ακριβώς για να γίνει μια "σύγκριση" (αν μπορουσε)...τίποτα ...

Οϊ μανούλαμ'...

Με βλέπω να ανεβοκατεβάζω μπροστινό μερα παρά μέρα...

(ψυχραιμία μεχρι την Δευτέρα)

:lol: :rotflmao: :lol:

Λοιπόν, Οκνηρέ και Ευδαιμονιστή (και Τσιγγούνη) Νέε μου, αποφάσισε τι θα κάνεις...

Προτείνω να ξεκινήσεις με 15άρι και αν σου βγει πολύ "σφιχτό", κατεβαίνεις στο 13 ή 12,5 ή 12, με τον τρόπο που είπαμε....

(Πρόσεχε τις αναλογίες, γιατί εκτός από το 12,5άρι που είναι ακριβώς 50/50 10άρι και 15άρι, τα υπόλοιπα θέλουν υπολογισμό !!!)
Ιστορίες του τύπου: "Βάλε ρε συ λίγο ακόμη από εκείνο...." μπορεί να σε οδηγήσουν σε άσχημες καταστάσεις, όπως "κλείδωμα" του πηρουνιού σε φρενάρισμα μέσα σε λακούβα, οπότε : Κοίτα μαμα, πετάω !!!:lol:

modeerf
26/08/2005, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Λοιπόν, Οκνηρέ και Ευδαιμονιστή (και Τσιγγούνη) Νέε μου, αποφάσισε τι θα κάνεις...

Προτείνω να ξεκινήσεις με 15άρι και αν σου βγει πολύ "σφιχτό", κατεβαίνεις στο 13 ή 12,5 ή 12, με τον τρόπο που είπαμε....



Και αυτό ακριβώς θα κάνω...

Απλά επειδή δεν θα αντέξει η τσέπη μου και άλλα εργατικά αν δεν μου κάτσει το 15άρι, αν μου βγεί σφιχτό θα κάνω την μίξη...

Αλλά μπροστινό δεν θα ξανακατεβάσω (3 φορές σε μια βδομάδα μαλλον πολλες θα είναι)...

Άν π.χ. βάλω 15άρι και "νιώσω" οτι θα πρεπει να πάω σε 12,5 τότε θα αφαιρέσω με συριγγα την μιση ποσότητα 15αριού απο κάθε καλάμι και θα την αντικαταστήσω (ιδια ποσότητα) με 10άρι...

Χμμμμ...να θυμηθώ να πάρω μπαταρίες για το calculator γιατί μαλλον θα "λιώσει" την επόμενη βδομάδα...

Μετα τιμής,

ο τσιφούτης...

:)

Lazio
29/08/2005, 16:15
Συνεχεια της ερευνας μου για το μπροστινο μιλησα με καποιον απο καταστημα της μοτοδυναμικης που φανηκε να γνωριζει καποια πραγματακια περι αναρτησης και συμπεριφορας 2τροχου. :D

Μου ειπε οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα με αλλαγη μονο των μπροστινων ελατηριων-λαδι να χειροτερεψει η συνολικη συμπεριφορα της μηχανης. Με αλλα λογια ναι μεν θα σκληρηνει το μπροστινο και θα μειωθει η βυθιση αλλα η ohlins το προτεινει
σε συνδυαμο και με πισω αναρτηση που σημαινει πολλα ΦΡΑΓΚΑ για να μην χαλασει η ολη συμπεριφορα της μηχανης.

Δεν ξερω αν θα πρεπει να τον πιστεψω μπορει το παλικαρι να θελει να μου πουλησει και πισω αναρτηση.
Απο την αλλη η συμπεριφορα της μηχανης ειναι το παν και δεν μπορεις να παιζεις με τη ζωη σου.

Θελω να παρω και αλλες γνωμες και ειδωμεν :eek: :eek:

modeerf
29/08/2005, 18:03
Πληροφοριακά, σήμερα αγοράστηκε το 15άρι λάδι της Ohlins...(=είπαμε...λάθος επιλογή)

Αν ολα πάνε καλά, αυριο θα γίνει η "μετάγγιση" και θα σας πώ εντυπώσεις...

GTZ750
29/08/2005, 20:58
απο που το πηρες??

εχω παραγγειλει τα ελατηρια αλλα λενε τα κεντρικα οτι δεν εχουν 15αρι λαδι!!!!!:confused: :confused: :confused:

modeerf
29/08/2005, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
απο που το πηρες??

εχω παραγγειλει τα ελατηρια αλλα λενε τα κεντρικα οτι δεν εχουν 15αρι λαδι!!!!!:confused: :confused: :confused:

Παρασκευή δεν είχαν...εκαναν παραλαβή σημερα...τουλάχιστον στο Yamaha center στην Θησέως (χαμηλά, προς μικρή παραλιακή)...

Α και ΦΡΟΝΤΙΣΕ να τους υπενθυμίσεις οτι μεχρι τέλος Αυγουστου υπάρχει εκπτωση ΚΑΙ στα λαδια της Ohlins...(σημερα χρειάστηκε να τους το υπενθυμίσω οπότε αντί για 28 ευρώ το πλήρωσα 22 οπως προβλεπόταν)

Lazio
30/08/2005, 18:17
Σημερα παραγγειλα τα ελατηρια και λαδια 15αρια της Ohlins ολα 110 Ευρο με την εκπτωση ...δεν ειναι και ασχημα :beer: :beer:

Παραλαβη τοποθετηση και εντυπωσεις. :D

Ευχαριστω τον Oldman για την πολυτιμη βοηθεια και γνωμη :a19: :beer:

OldMan
30/08/2005, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
..Ευχαριστω τον Oldman για την πολυτιμη βοηθεια και γνωμη :a19: :beer:

Ο κύριος OldMan δεν θα δεχθεί επισκέψεις για την ονομαστική του εορτή !!!

:mad: :D :mad:

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.



Άμα ξανανακατευτώ, να με χέσετε ...!!!

modeerf
01/09/2005, 14:51
Το λεπόν, μπήκε το 15άρι λάδι...μεγάλη βελτίωση σε σχέση με το χάλι του 10αριού(=λογικό...το 15άρι είναι 28% πιο παχύ, εξού και οι μεγαλύτερες αποσβέσεις απο οτι με το 10άρι) ...τουλάχιστον δεν φοβάμαι να φρενάρω πλέον...

Ενεκα που έκανα μόλις καμιά 10αριά χλμ απο μαστορα-δουλεια δεν μπορώ να πώ τίποτα άλλο αυτή την στιγμή...

Θα το "μελετήσω" το θέμα και θα επανέλθω...

Lazio
01/09/2005, 15:06
Το θεμα ειναι αν υπαρχει βελτιωση σε σχεση με το μαμα συστημα.

Εγω θα τα παραλαβω αυριο ελατηρια και λαδια 110 Ευραιους καλη τιμη πιστευω. :beer:

modeerf
01/09/2005, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Το θεμα ειναι αν υπαρχει βελτιωση σε σχεση με το μαμα συστημα.


Που να θυμάμαι βρε αδερφέ πως ήταν μαμά...

Ελα κανένα απόγευμα μια στο παρκινγκ στον παλιο ιππόδρομο πρίν βάλεις τα ελατήρια, βάλε και ένα ζιπάκι στην μια μπουκάλα να κάνουμε άμεση συγκριση ως προς την βύθιση και όχι μόνο...

modeerf
02/09/2005, 09:22
Αν και αρχίζει και μου την δίνει η όλη ιστορία με τα λαδοελατήρια...

Πάμε πάλι απο την αρχή...Ohlins ελατήρια+Ohlins 15άρι λάδι...στάνταρ ποσότητα λαδιου 385ml και 115mm στάθμη χωρίς τα ελατήρια, πλήρως συμπιεσμένες οι μπουκάλες...

Κοτσαρα ζιπάκι και βγήκα για δοκιμές...

Το ζιπάκι ΠΑΛΙ κολλημένο στο πάνω μέρος της μπουκάλας...(=λογικό...παχύτερο λάδι=μεγαλύτερες αποσβέσεις...όχι συνολικά μικρότερη βυθιση...πιο αργή)

Ναι έχει "σφίξει" το μπροστινό σε σχέση με το 10άρι λάδι, ναι βυθίζεται πιο αργά σε σχέση με το 10άρι λάδι, αλλά η βύθιση εξακολουθεί να είναι μεγάλη(=γρήγορη) ...

20άρι λάδι η Ohlins δεν βγάζει αρα απο λαδια είμαι τελειωμένος...

Lazio
02/09/2005, 10:15
δηλαδη απο οτι καταλαβα μονο η προοδευτικοτητα βελτιωθηκε αλλα παραμενει η βυθιση. :rolleyes:

Εγω χτες επαιξα με την πισω αναρτηση και παρατηρησα οτι οι διαφορες ρυθμισεις επηρεαζουν και τη βυθιση του μπροστινου

modeerf
02/09/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
δηλαδη απο οτι καταλαβα μονο η προοδευτικοτητα βελτιωθηκε αλλα παραμενει η βυθιση. :rolleyes:

Εγω χτες επαιξα με την πισω αναρτηση και παρατηρησα οτι οι διαφορες ρυθμισεις επηρεαζουν και τη βυθιση του μπροστινου

Σωστός...(=για την ακρίβεια η βύθιση και η επαναφορά έγιναν πιο αργές...η μαξιμουμ βύθιση παραμένει ως είχε)

Τα έβαλες τα Ohlins???

Εντυπώσεις?

Lazio
02/09/2005, 10:46
παω να τα παρω απο μιχαλακοπουλου σε λιγο :winka:
Μολις τα βαλω θα εχεις εντυπωσεις

modeerf
02/09/2005, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
παω να τα παρω απο μιχαλακοπουλου σε λιγο :winka:
Μολις τα βαλω θα εχεις εντυπωσεις

Αντε με το καλό αδερφε...

Αντε να έχουμε και μια δευτερη άποψη...

OldMan
02/09/2005, 13:08
:wave2: :wave2: :wave2:

Guys, θα απαντήσω εδώ και όχι σε Π.Μ. γιατί προφανώς το θέμα ενδιαφέρει αρκετούς...

Ο κατασκευαστής μιας ανάρτησης την σχεδιάζει έχοντας υπόψη του ορισμένες παραμέτρους, που σχετίζονται ΑΜΕΣΑ με το στήσιμο και την οδηγική συμπεριφορά της μηχανής.

Μια από αυτές είναι και η ΣΥΝΟΛΙΚΗ διαδρομη της ανάρτησης.

Σε οποιοδήποτε μηχανάκι ΠΡΕΠΕΙ να εξαντλείται (σε ακραίες έστω καταστάσεις) η διαδρομή της ανάρτησης (αλλοιώς δεν έχει νόημα...).
(Όπως δεν έχει νόημα να φτιάξουμε ένα μηχανάκι "κούτσουρο"...).

Μια εύκολη λύση για την μείωση του βυθίσματος είναι η μείωση του όγκου αέρα στα καλάμια (αύξηση της ποσότητας του λαδιού).

Καλό θα είναι να γίνεται σταδιακά (όχι περισσότερο από 10% αύξηση του ύψους της στάθμης του λαδιού κάθε φορά).

Τις δοκιμές τις κανουμε με ζεστό πηρούνι (να έχει δουλέψει λίγη ώρα η ανάρτηση σε ανωμαλίες / φρεναρίσματα / επιταχύνσεις ).

Όταν φτάσουμε σε σημείο που κοντά στο τερμάτισμά της η ανάρτηση "κλειδώνει", σταματάμε και βγάζουμε λίγο λάδι (τόσο ώστε τα τερματίζει με ελαφρύ χτύπημα στις κόντρες και όχι φρακάρισμα).

Και ξαναλέω: Η ανάρτηση ΠΡΕΠΕΙ να εξαντλεί την διαδρομή της !!!

(Υπάρχουν και λύσεις - για πυροβολημένους - με κόψιμο σπειρών ελατηρίου ή φρακάρισμα με αποστάτες ανάμεσα στις σπείρες ή ... ή ... ή .... , αλλά δεν είναι του παρόντος).

:wave2: :beer: :wave2:

Lazio
02/09/2005, 13:28
μολίς παραλαβα τα καλουδια. :b

Φιλε ολντμαν ευχαριστουμε για μια ακομη φορα. :beer:

Να δω ποτε θα τα βαλω προεκυψε ταξιδι για δουλειες θα λειπω καμια δεκαρια μερες
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Lazio
02/09/2005, 14:07
και αφου "γλιψαμε" παλι το φιλο μας τον ολντμαν :lol: να ρωτηξω το εξης γιατι δεν το πολυκαταλαβα,
με 10% περισσοτερο λαδακι σε καθε πηρουνι της ζουζουνας θα μικρυνω την βυθιση αλλα θα εχω λιγακι πιο αποτομη επαναφορα....ισχυει?

Σε μια ωραια στροφουλα με αναπηδησεις πως θα μπορουσε αραγε να αντιδρασει το μπροστινο συστημα :rolleyes: :rolleyes:

OldMan
05/09/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
..με 10% περισσοτερο λαδακι σε καθε πηρουνι της ζουζουνας θα μικρυνω την βυθιση αλλα θα εχω λιγακι πιο αποτομη επαναφορα....ισχυει?

Σε μια ωραια στροφουλα με αναπηδησεις πως θα μπορουσε αραγε να αντιδρασει το μπροστινο συστημα :rolleyes: :rolleyes:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πάλι μπερδευόμαστε...

Με περισσότερο λάδι στην ανάρτηση ΔΕΝ θα μικρύνει η βύθιση (από άποψη ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ διαδρομής), αλλά θα τερματίζει πιο δύσκολα και λιγότερες φορές το μπροστινό.
(Επαναλαμβάνω ότι η ανάρτηση ΠΡΕΠΕΙ να τερματίζει κάποιες φορές.....).


Πιο απότομη επαναφορά ???:look:

Ο λόγος που μπορεί να οδηγήσει σε πιο γρήγορη (αν αυτό εννοείς απότομη...) επαναφορά είναι η αλλαγή του ιξώδους του λαδιού (λεπτότερο).


:wave2: :beer: :wave2:

modeerf
19/09/2005, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ορθότατον και καλό θα είναι να γίνονται συγκρίσεις (αν υπάρχουν διαθέσιμα data...) μεταξύ διαφορετικών λαδιών αλλά και μεταξύ των ιξωδών του ίδιου λαδιού !!!

Άλλα δύο "πονηρά" μπερδέματα που υπάρχουν είναι :

1. Μπορεί π.χ. η μεταβολή του ιξώδους μεταξύ 10αριού και 15αριού της Ohlins να είναι 8,7 cSt ενώ μεταξύ του 10αριού και 15αριού της WP να είναι 6,5 cSt
(Πράγμα που σημαίνει ότι, ακόμη και αν τα 10άρια λάδια δύο εταιρειών είναι το ίδιο "παχιά", δεν θα συμβαίνει απαραίτητα το ίδιο και για τα 15άρια τους.!!!):sad:

2. Το cSt (centiStoke) είναι μονάδα μέτρησης του ιξώδους και απέχει πολύ από το να "αντικατοπτρίζει" τις ιδιότητες που δίνονται από την τυποποίηση κατά SAE.

:wave2: :beer: :wave2:


Τελικά τα λάδια της Ohlins είναι πιό λεπτά απο άλλων εταιριών...

Ohins:
Για τα SAE 5W (το 5άρι της)
Viscosity: 16,5 cSt at 40°C.

Για τα SAE 10W (το 10άρι της)
Viscosity: 22,0 cSt at 40°C.

Για τα SAE 15W (το 15άρι της)
Viscosity: 30,7 cSt at 40°C.


Τα επόμενα 2 λαδάκια πλασάρονται ώς SAE10...

Mobil 1 Synthetic ATF

cSt @ 40º C: 34
cSt @ 100º C: 7.6
Viscosity Index: 199
Pour Point, ºC: -54
Flash Point, ºC: 236



Spectro 10w fork oil

cSt @ 40 oC: 32.8
cSt @ 100 oC: 5.6
Viscosity Index: 111.0
Flash Point, oF :385.0
Pour Point, oF :-26.0


Μάλιστα...δηλαδή το 10άρι της Spectro εχει στην τελική μεγαλύτερο ιξώδες ακόμα και απο το 15άρι της Ohlins...


Επείσης βρήκα έναν πολύ ενδιαφέρον καταλογάκι με πολλάαααα λαδάκια και τίγκα πληροφορίες για ιξώδη (cst@40C kai cst@100C) οπότε οποιος θέλει το κατεβάζει και του ρίχνει μια ματιά...προσοχή μόνο γιατί κάπου πήρε το μάτι μου οτι αυτή η λίστα είναι του 2003...

http://www.hrpworld.com/client_images/ecommerce/client_39/products/pdf_3119_1.pdf

Το αρχείο είναι πολύ μικρό, κοντά 50Κbs...

(και ναι πάω πάλι για αλλαγή λαδιών πιρουνιου με μεγαλύτερο ιξώδες...τελευταία φορά)

Lazio
19/09/2005, 22:58
εγω ρε φιλε δεν εχω προλαβει να τα βαλω. εχω τα 15 αρια λαδια της ohlins και με αυτα που ειπες δεν ξερω τι να κανω να βαλω αυτα η να παρω αλλο λαδακι?

modeerf
19/09/2005, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
εγω ρε φιλε δεν εχω προλαβει να τα βαλω. εχω τα 15 αρια λαδια της ohlins και με αυτα που ειπες δεν ξερω τι να κανω να βαλω αυτα η να παρω αλλο λαδακι?

Αδερφέ ρωτάς πράγματα που δεν μπορώ να απαντήσω...γιατί αν μπορουσα να σου απαντήσω δεν θα είχα ξοδευσει 130 ευρώ σε λάδια και εργατικά...και δεν θα ήμουν ετοιμος να σκάσω και άλλα 65-70 ευρώ για να ματαξαναγοράσω λαδια,να ματαξανακατεβάσω μπροστινό για πολλοστή φορά...

Στο ξαναλέω λοιπόν...

Εφόσον εχω την ατυχία να είμαι εγώ το πειραματόζωο ενεκα που σε ολόκληρο το ιντερνετ είμαι ο 2ος (μαμώ την τύχη μου) που βάζω ελατήρια/λάδια στο 750 (αλλος ένας υπάρχει αλλά τον έφαγε η μαρμάγκα στο ridersforum και δεν δινει σημεία ζωής), για να μην περάσεις και εσύ τα ίδια και αφού ψάχνεις για "συνταγες" υπάρχει μια λύση οπως το βλέπω εγώ...

Συναντιόμαστε ΠΡΙΝ ξαναματαλλάξω λάδια, ερχεσαι με ζιπάκια παραμάσχαλα κατα πάρκινγκ Δελτα Φαλήρου που ύπάρχει άπλα και βλέπεις την μηχανή μου με τα Ohlins ελατήρια και το 15άρι Ohlins...αν σου αρέσει βρήκες την "συνταγή" και ακολουθείς την πεπατημένη...

Αν δεν σου αρέσει και κρίνεις και εσύ οτι χρειάζεται πολύ περισσότερη απόσβεση συμπίεσης και περισσότερη απόσβεση επαναφοράς (το πρώτο θα γίνει με την μία αισθητό) τότε ή κάνεις τα δικά σου πειράματα (πετάς το 15άρι που έχεις πάρει και παίρνεις άλλο λάδι, βάζεις το 15άρι που έχεις πάρει και παιζεις με την ποσότητα στα καλάμια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο) ή περιμένεις να βγάλω εγώ το φίδι απο την τρύπα...ξανασυναντιώμαστε, ξανατσεκάρεις την μοτο και αν σου αρέσει ακολουθείς και πάλι την πεπατημένη...

Για την ιστορία, λογικα, αν ολα πανε καλά αυτή την εβδομάδα θα γίνει η επέμβαση...περιμένω απαντήσεις απο τα κεντρικά της WP και την WP U.K. σχετικά με τα ιξώδη σε cSt (η λίστα που πόσταρα παραπάνω είναι του 2003 και εχουν αλλάξει κάποια πράγματα) για να καταλήξω...οπως το σκέφτομαι αυτή την στιγμή μάλλον πάω για 45-50 cSt@40C (αρα ή 8.5 ή 10 WP)...μαζί με την αλλαγή λαδιών θα μπουν πάλι οι τάπες προφόρτισης...αλλά θα αλλάξουν και οι αποστάτες...εχω ήδη παραγγειλει τους μαμά αποστάτες του Ζ750 οι οποίοι θα κοντύνουν κατά 8mm, ουτως ώστε πλέον η προφόρτιση να ξεκινάει πλέον απο -1mm (υπολογίζω 32-33% sag με αναβάτη) και όχι απο τα +7mm (με τα μαμά ελατήρια 26,5%, με τα Ohlins ακόμα λιγότερο)...

modeerf
20/09/2005, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
μαλλον εχω κολησει στην περιοδο του στρωσιματος και ακομα νομιζω οτι η 1η ειναι σφιχτη :D :D

Να δουμε με τα μπροστινα τι θα κανουμε. Ψαχνω λαδια 10aria η 15 της WP για τιμες και τεχνικα. Βεβαια εχω στη καβαντζα και τα 15 αρια της Ohlins και βλεπουμε ;)

Βρε συ!!! Ακόμα δεν το εστρωσες μπρέ και θα αλλάξεις λαδοελατήρια???

Χωρίς πλάκα τώρα αδερφέ...

Τα μπουκάλια WP δεν είχαν γράφουν cSt...

Μάλλον για το 10άρι WP θα πάω αν και έχω την εντύπωση οτι θα παραπέσει "βαρύ" (50cSt εναντι των 30cSt των 15 Ohlins)(=συμφωνα με τις λίστες το 10άρι της WP είναι το λιγότερο 41% πιο παχύ απο αυτό που φοράει το 750 απο την μανα του...προσωπική μου άποψη, αν είναι 48-50cSt @ 40C μάλλον δεν θα δουλεψει το πηρουνι) ...email απο την WP δεν έλαβα ακόμα...οπότε μάλλον θα στηριχτώ στο pdfάκι που πόσταρα τις προάλλες...

Μια φορά είμαι της άποψης να κάνεις μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα με τα στανταρντ λαδια/ελατήρια για να δείς τί παίζει...μπορεί και να σου αρέσει αυτό το setup...ασχολήσου όμως λίγο με την ρύθμιση της πίσω ανάρτησης (μετρα/σεταρε το sag και παίξε με την απόσβεση επαναφοράς)...

Lazio
21/09/2005, 09:10
ειναι εμφανης η αδυναμια του μπροστινου ακομα και σε εμενα τον νεοπα :rolleyes:

Καποια στιγμη φρεναρα επειδη 1 κουτακι μπηκε καθετα σε κεντρικο και νομιζα οτι θα ακουμπησω κατω. :sick:

Με ενα πιο σφιχτο και στιβαρο μπροστινο θα βελτιωθει ακομη περισσοτερο η συμπεριφορα της ζουζου κατα τις δικες μου απαιτησεις :D

modeerf
21/09/2005, 09:23
Δεν αντιλέγω...

Για πόσταρε καμια τιμή για τα WP λαδια...γιατί επάνω στην τσαντήλα μου χθές ξέχασα να τους ρωτήσω...

Δεν ξέρω τι διαβολο λάδι να βάλω ρε γμτ...

Το 15άρι Ohlins είναι 30,7cSt@40C
Το 10άρι WP είναι 51,2 cSt@40C (too much)
To 7.5άρι της WP είναι 34 cSt@40C (ζήτημα αν θα δώ διαφορά)
Μίξη WP 10αριου με 7.5αριου (50%-50%) θα δώσει 42,6 cSt@40C αλλα που υποθέτω οτι θα με καλύψει αλλά ποιος σκάει φράγκα για 2 λιτρα λάδι για να κάνει πειράματα...

Κοιτώντας την λίστα έπεσε το μάτι μου στο Golden Spectro Fork 10W που είναι 46,3 cSt@40C(=36% πιο παχύ απο το μαμά, προσωπική μου άποψη, πάλι ίσως να μην δουλέψει οπως πρέπει το μπροστινό) ...μάλλον είναι πιο κοντά σε αυτό που ΥΠΟΘΕΤΩ οτι θα μου κάνει...

Να σου πώ, μέτρα και τα sagάκια του μπροστινου να δούμε τι παίζει...

Lazio
21/09/2005, 10:46
να σου πω την αμαρτια μου δεν εχω καταλαβει το cSt στα λαδια. Ειναι καποιο σημειο-χαρακτηριστικο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια?

Ειχα λιγο χρονο χτες να ψαξω για WP λαδια αλλα δεν βρηκα πουθενα. Θα παρω τον αντιπροσωπο να ρωτησω τεχνικα και χαρακτηριστικα λαδιων :D

Επισης σαν πρωην κατοχος παπιου δεν ειχα μετρησει ποτε σαγκ :eyepop: και δεν ξερω
ποσο πρεπει να ειναι στο Ζ εχοντας σαν δεδομενο τα 80+ κιλα μου. Το σιγουρο ειναι οτι με το ματι και πολυ στο περιπου υπολογιζω να εχω σαγκ 1 cm με εμενα πανω.

Θα ποσταρω νεα :beer:

modeerf
21/09/2005, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
να σου πω την αμαρτια μου δεν εχω καταλαβει το cSt στα λαδια. Ειναι καποιο σημειο-χαρακτηριστικο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια?

Ειχα λιγο χρονο χτες να ψαξω για WP λαδια αλλα δεν βρηκα πουθενα. Θα παρω τον αντιπροσωπο να ρωτησω τεχνικα και χαρακτηριστικα λαδιων :D

Επισης σαν πρωην κατοχος παπιου δεν ειχα μετρησει ποτε σαγκ :eyepop: και δεν ξερω
ποσο πρεπει να ειναι στο Ζ εχοντας σαν δεδομενο τα 80+ κιλα μου. Το σιγουρο ειναι οτι με το ματι και πολυ στο περιπου υπολογιζω να εχω σαγκ 1 cm με εμενα πανω.

Θα ποσταρω νεα :beer:


Για μετρηση sag (και όχι μόνο) ρίξε μια ματιά στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418

Το cSt σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία (40C και 100C απο οτι έχω δεί) είναι μονάδα μέτρηση ιξώδους...μόνο που σε σχέση με το νουμερο SAE (10άρια, 15άρια κοκ) είναι κλάσσεις πιο αντιπροσωπευτικά για το ιξώδες...

Παράδειγμα:

Ας πάρουμε μερικά SAE10W λαδάκια...

Ohlins SAE 10W (το 10άρι της)
Viscosity: 22,0 cSt at 40°C.

Spectro 10w fork oil
32.8 cSt @ 40ºC

Mobil 1 Synthetic ATF
Viscosity: 34 cSt @ 40ºC

WP 10w
51.2 cSt @ 40ºC

Ολοι λοιπόν δηλώνουν SAE10W αλλά μάλλον θα παρατήρησες το ενδιαφέρον κομμάτι (εκει που την πάτησα και εγώ)...

Απο τις λίστες που έχω διαβάσει, οι μή πυροβολημένες εταιρίες τα SAE10W που βγάζουν κυμαίνονται από 30-35 cSt @ 40ºC...

Ρωτάει λοιπόν ο Freedomάκος τι στο διάτανο ιξώδες να βάλει και του λένε από την Ohlins οτι λέει ο κατασκευαστής...ανοιγει τα κοιτάπια του ο Freedomάκος και διαβάζει SAE10W...και πάει ο Freedomάκος και παίρνει το 10άρι της Ohlins...που εχει (υπολογίζω) 35% ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ιξώδες απο οτι το 10άρι Kayaba που είχε στα πιρούνια (χρεωνομαι εγώ το λάθος γιατι επρεπε ΗΔΗ να ήξερα πολύ περισσότερα για τα ιξώδη)...

Απο τα παραπάνω λάδια (τυχαία) βλέπεις λοιπόν οτι το Spectro και το Mobil1 δηλώνουν 10άρια και είναι πανω κάτω μέσα στον μέσο όρο...η δε Ohlins (πυροβολημένη εταιρία #1) σου δίνει για 10άρι κάτι που έχει το ιξώδες του νερού (λέμε τώρα) και η WP (πυροβολημένη εταιρία #2) στο άλλο τελείως άκρο σου δίνει 10άρι με ιξώδες μελιού (λέμε τώρα)...εσύ τώρα αν θέλεις να αγοράσεις ένα λάδι, θα εμπιστευτείς την κατηγοριοποιηση κατα SAE ή θα προσπαθήσεις να δείς μια πολύ πιο ενδεικτική μέτρηση ιξώδους???



Τσεκαρε και αυτό (4η σελίδα και μετά)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11652&perpage=15&pagenumber=4

Και κατέβασε και το pdfάκι απο την τελευταία σελίδα...να έχεις τουλάχιστον πανω-κάτω ένα σημείο αναφοράς...

Ακριβώς επειδή ο καθένας δηλώνει οτι διάολο SAE W θέλει η Red Line (βγάζει λάδια) εκατσε και εφτιαξε αυτόν τον πίνακα για να μπορείς να βρείς κατευθείαν το ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ιξώδους της ιδιας εταιρίας με τα υπόλοιπα που αναφέρονται εκει πέρα μέσα...πολύ ενδαφέρον είναι το γεγονός οτι αναφέρεται και το ιξώδες cSt@100C και οι μάγκες έχουν βάλει και μία στήλη (VΔΤ) με τον λόγο cSt@40C/cSt@100C οπότε μπορείς να καταλάβεις και πόσο το ιξώδες είναι ευμετάβλητο με την αυξηση της θερμοκρασίας (οσο μικρότερος είναι ο λόγος τόσο το καλύτερο)...

Lazio
21/09/2005, 12:07
ok καταλαβα τωρα τι παιζει.
εγω θα τσιμπισω και WP λαδακια 10αρια και μαλλον θα βαλω αυτα πρωτα ας ειναι και σαν μελι σφιχτα :eyepop:

Αν δεν δουλεψει καλα το πειραμα τα ανακατεβω με τα οηλινς για κατι ενδιαμεσο.... ρε που μπλεξαμε
:beer: :beer:

modeerf
21/09/2005, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
ρε που μπλεξαμε
:beer: :beer:

Οϊ μανούλαμ'!!!

Αυτό ξαναπέστο...

:eyepop:

OldMan
21/09/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
εγω θα τσιμπισω και WP λαδακια 10αρια και μαλλον θα βαλω αυτα πρωτα ας ειναι και σαν μελι σφιχτα :eyepop:

Αν δεν δουλεψει καλα το πειραμα τα ανακατεβω με τα οηλινς για κατι ενδιαμεσο.... ρε που μπλεξαμε
:beer: :beer:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΔΕΝ συνίσταται το "ανακάτεμα" λαδιών διαφορετικής μάρκας !!!

(Κανονικά, δεν επιτρέπεται και το ανακάτεμα ίδιας μάρκας και διαφορετικού ιξώδους, αλλά...ας όψεται η "τυποποιημένη" διαβάθμιση )!!!

Οι εταιρείες βάζουν διαφορετικά ενισχυτικά / βελτιωτικά / πρόσθετα στα λάδια τους αλλά και χρησιμοποιούν διαφορετικές μεθόδους "πόλωσης" των μακρομορίων(*), με αποτέλεσμα να ΜΗΝ γίνεται ΠΛΗΡΗΣ ανάμιξη των λαδιών, αλλά να παραμένουν μέσα στο πηρούνι "συσωματώματα" του κάθε λαδιού !!!

Φαντάσου την "προδευτικότητα" που θα έχεις στην βύθιση, όταν μέσα από τις βαλβίδες απόσβεσης περνάνε "τμήματα" λαδιών διαφορετικού ιξώδους ...

(*) Μια οικονομική και αποτελεσματική μέθοδος για να δώσεις σε ένα λάδι χαρακτηριστικά πολύτυπου. ("Τραβάς" ένα μόριο μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο,το "ξεχειλώνεις" και το αφήνεις έτσι και αυτό το καϋμένο "τρελλαίνεται" με τις διαφορές θερμοκρασίας και "ξαναμαζεύτεται" στο κρύο και "χοντραίνει").

:wave2: :beer: :wave2:

Lazio
21/09/2005, 12:43
οκ μετα και απο αυτα μπορω να κρατησω τα λαδια αν δε μου κανουν και να τα κανω μια ωραια χωριατικη :beer:

OldMan
21/09/2005, 12:50
:confused: :confused: :confused:

Είστε 2-3 (σεσημασμένοι!!!) που "ξύνεστε" με το μπροστινό σας !!!
(Μόλις το φτιάξετε, θα καταλάβετε ότι το πίσω είναι πιο μπ@υρδέλο...)

Οι υπόλοιποι Ζάκηδες, ΓΙΑΤΙ δεν έχουν πρόβλημα ???

:lol: :beer: :lol:

modeerf
21/09/2005, 13:02
ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ ΛΑΔΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ!!! (honda, kawasaki κοκ)

Να είναι καλά η Motul...

http://www.motul.com.au/product_line_up/fork_brake_others/images/PDF/forkoil_factoryline_blendchart.pdf

(ειναι μικρό 120Kb)

Αααααααααααααααααααραααα λοιπόοοον...

Το Ζ750 απο την μάνα του φοράει G10 (KHL-34G10) το οποίο είναι 33.9 cSt@40C...ενδιαφέρον...και εγώ αυτή την στιγμή φοράω 15W Ohlins που είναι στην ουσία 30.7 cSt@40C...

Πανέμορφα...

modeerf
21/09/2005, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Είστε 2-3 (σεσημασμένοι!!!) που "ξύνεστε" με το μπροστινό σας !!!
(Μόλις το φτιάξετε, θα καταλάβετε ότι το πίσω είναι πιο μπ@υρδέλο...)

Οι υπόλοιποι Ζάκηδες, ΓΙΑΤΙ δεν έχουν πρόβλημα ???

:lol: :beer: :lol:

Εχμμμμ...γκουχ-γκουχ...ειπαμε...και πίσω εχει μπεί Ohlins...

Επειδή προφανώς ο ένας απο τους 2-3 "σεσημασμένους" είμαι εγώ...τι να σου πώ βρε Αντώνη...προφανώς εγώ είμαι παράξενος/βλάκας/κουλος/οδηγικά ασχετος/κομπλεξικός/γενικά ανικανοποιητος/δεν ξέρω ουτε εγώ τι θέλω/γουστάρω να βρίσκω προβλήματα που δεν υπάρχουν κοκ...

Ή απλά μπορεί εμένα προσωπικά να μην με ικανοποιουν κάποια πραγματάκια που ΟΝΤΩΣ μπορουν να φτιαχτουν (αλλιώς θα το είχα ήδη πουλήσει) και να προσπαθώ να φέρω την μοτό πιο κοντά στα μέτρα μου (και παράλληλα βελτιώνοντας και την οδήγηση μου να ερθω εγώ πιο κοντά στα μέτρα της συγκεκριμένης μοτο)...


Α σχετικά με το pdfάκι της Motul...

Η Motul υποστηρίζει οτι τα συγκεκριμένα λάδια μπορείς να τα αναμίξεις και έχει και ετοιμο πίνακα με μιξη 4ων διαφορετικών ιξωδων..

(δυστυχώς απο 2.5w έως και 10w οπότε εμένα δεν με βοηθάει)

Lazio
21/09/2005, 14:39
χμμμμ ... ενδιαφερον. Εγω πιστευω οτι της WP θα ειναι τζετ. :p

Τα οηλινς ειναι νερακι τα μοτυλ εχουν μεγαλο κενο απο το 10αρι (35.9 ) στο 15 (57.1 θα ειναι σαν γρασο :rolleyes: )

Λεπον παραγγειλα WP 10αρι 11.5 Ευρωπουλα. Θα βαλω αυτα με οηλινς ελατηρια και ο Θεος βοηθος..... :D :D

modeerf
21/09/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
χμμμμ ... ενδιαφερον. Εγω πιστευω οτι της WP θα ειναι τζετ. :p

Τα οηλινς ειναι νερακι τα μοτυλ εχουν μεγαλο κενο απο το 10αρι (35.9 ) στο 15 (57.1 θα ειναι σαν γρασο :rolleyes: )

Λεπον παραγγειλα WP 10αρι 11.5 Ευρωπουλα. Θα βαλω αυτα με οηλινς ελατηρια και ο Θεος βοηθος..... :D :D

11.5 ευρώπουλα??? (μάλιστα και 28 κάνουν τα Ohlins...)

Επίσημη τιμή ή "φιλική" απο κάποια άκρη σου???

Πότε θα τα βάλεις να έχουμε κάποια άποψη???

Εγώ ακόμα το σκέφτομαι για το Golden Spectro Fork 10W (46,3 cSt@40C)...

Lazio
21/09/2005, 15:33
τωρα σκεφτομαι ισως να εκανε λαθος το παλικαρι και η τιμη να ηταν για αλλο πραγμα και αλλο πελατη. :(

το μαγαζι ειναι το μοτο madness θηβων 479 Ιλιον πρεπει να σου πεφτει λιγο μακρυα νοτια δε μενεις?