PDA

View Full Version : καλημερα σε όλους, κινητηρας, υπάρχει περίπτωση 125 κυλινδρος μαντεμένιος...



ste3001
06/08/2012, 12:13
υπάρχει περίπτωση 125 κυλινδρος μαντεμένιος να αναγράφει επάνω 99cc ;;;;;
Αγόρασα ένα dv110 (dayang) και μου είπε ο πιτσιρικάς που με το πούλησε ότι το έχει μοντάρει πιστονοκύλινδρο 125, ενώ επάνω στο κύλινδρο αναγράφει 99!!! . Υπάρχει περίπτωση να είναι αλήθεια αυτό΄΄ εννοω γίνεται κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ πολυ

SVX
06/08/2012, 12:58
υπάρχει περίπτωση 125 κυλινδρος μαντεμένιος να αναγράφει επάνω 99cc ;;;;;
Αγόρασα ένα dv110 (dayang) και μου είπε ο πιτσιρικάς που με το πούλησε ότι το έχει μοντάρει πιστονοκύλινδρο 125, ενώ επάνω στο κύλινδρο αναγράφει 99!!! . Υπάρχει περίπτωση να είναι αλήθεια αυτό΄΄ εννοω γίνεται κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ πολυ

αν εχεις κρατησει την αποδειξη να του το γυρισεις πισω και επιπλεον αν εχεις λιγο χρονο να αφιερωσεις , τραβα του και μια καταγγελια στην Προστασια του Καταναλωτη...

265833

Bowleno
07/08/2012, 04:39
μου είπε ο πιτσιρικάς που με το πούλησε ότι το έχει μοντάρει πιστονοκύλινδρο 125,

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

OldMan
07/08/2012, 13:57
μου είπε ο πιτσιρικάς που με το πούλησε
Ή σε είπε ο πιτσιρικάς που σε το πούλησε ή σου είπε ο πιτσιρικάς που σου το πούλησε...

ste3001
08/08/2012, 10:14
Ή σε είπε ο πιτσιρικάς που σε το πούλησε ή σου είπε ο πιτσιρικάς που σου το πούλησε...

Εκει θα κολλησουμε ; :) τελικα παιζει η δεν παιζει να ειναι 125;;;

Bowleno
08/08/2012, 11:29
Εκει θα κολλησουμε ; :) τελικα παιζει η δεν παιζει να ειναι 125;;;

ΔΕΝ παίζει φίλε μου, αυτό προσπαθούμε να σου πούμε διακριτικά.....

OldMan
08/08/2012, 12:58
Για να είμαστε όλοι ΟΚ, πας σε μαγαζί σιδηρικών/εργαλείων, αγοράζεις μια λίμα (μεσαία και χωρίς τσαπί), ένα 400αρι και ένα 800αρι γυαλόχαρτο νερού, ένα σφυρί 1000αρι (ή 800αρη Ματρακά) και τρεις νουμερόποντες με 1,2 και 5...;)

kawazoyras
08/08/2012, 13:53
πού είναι το κόλλημα οτι είναι 125 κ γράφει 99; οτι σου πούλησε 125 για 99; ή σου πούλησε 99 για 125; ή οτι το πήρες κ τώρα ψάχνεις να βρείς τι έγινε;;;;

Εχετλαίος
08/08/2012, 16:02
Για να είμαστε όλοι ΟΚ, πας σε μαγαζί σιδηρικών/εργαλείων, αγοράζεις μια λίμα (μεσαία και χωρίς τσαπί), ένα 400αρι και ένα 800αρι γυαλόχαρτο νερού, ένα σφυρί 1000αρι (ή 800αρη Ματρακά) και τρεις νουμερόποντες με 1,2 και 5...;)

Η gag ball πότε μπαίνει στο κόλπο;

OldMan
08/08/2012, 17:31
Η gag ball πότε μπαίνει στο κόλπο;
Μόνο αν είναι από Γαλλικό μπιλιάρδο ...;)
(ξετρυπημένη με 6αρα αρίδα - για λουράκι μη με ρωτήσεις, δεν έχω άποψη..)

motomaniac
08/08/2012, 18:05
Η gag ball πότε μπαίνει στο κόλπο;

χαχαχχαχαχα περιεργα γουστα εχεις φιλε... ;)

για να γινει 125 με την μαμα διαδρομη (αγνοω ποια ειναι ) θελει τοσα χιλιοστα.. τι ψαχνεις? τι σε νοιαζει? παει? δουλευει σωστα? κρατα το ως εχει.. κι εγω πιτσιρκας παντως ειχα κυλινδροπιστονο 53 mm που εγραφε πανω 49cc απο την μανα του.. αλουμινενιο κιολας.. ;)

thomasz
08/08/2012, 20:42
φιλε γινεται να λεει ο κυλονδρος 99 και να ειναι παραπανω χιλιοστα τωρα για να ειναι 125 κυβικα θα πρεπει να εχει μπιελα διαδρομης 54 χιλιοστων καθως και το πιστονι να ειναι και αυτο 54 χιλιοστα.για να ξερεις για να δεις ποσα κυβικα ειναι το παπακι σου κανεις την διαδρομη της μπιελας στο τετραγωνο πολλαπλασιαζεις με τα χιλιοστα του πιστονιου στη συνεχεια αυτο που θα βρεις επι 3,14 και στο τελος διαιρεση με το 4.Για παραδειγμα αν εχεις διαδρομη 54 χιλιοστων και πιστονι 54 χιλιοστων κανεις [((54^2)*54)*3,14]/4=123,609.οποτε αν θες να μαθεις αν το μηχανακη σου ειναι 125 κυβικα πρεπει να το λυσεις να δεις την διαδρομη της μπιελας τα χιλιοστα του πιστονιου και κανε πραξεις.

motomaniac
08/08/2012, 21:23
σωστο αλλα σε εκατοστα.. αλλιως θα βρεις κατι χιλιαδες κυβικα χιλιοστα..

OldMan
09/08/2012, 13:01
φιλε γινεται να λεει ο κυλονδρος 99 και να ειναι παραπανω χιλιοστα τωρα για να ειναι 125 κυβικα θα πρεπει να εχει μπιελα διαδρομης 54 χιλιοστων καθως και το πιστονι να ειναι και αυτο 54 χιλιοστα.για να ξερεις για να δεις ποσα κυβικα ειναι το παπακι σου κανεις την διαδρομη της μπιελας στο τετραγωνο πολλαπλασιαζεις με τα χιλιοστα του πιστονιου στη συνεχεια αυτο που θα βρεις επι 3,14 και στο τελος διαιρεση με το 4.Για παραδειγμα αν εχεις διαδρομη 54 χιλιοστων και πιστονι 54 χιλιοστων κανεις [((54^2)*54)*3,14]/4=123,609.οποτε αν θες να μαθεις αν το μηχανακη σου ειναι 125 κυβικα πρεπει να το λυσεις να δεις την διαδρομη της μπιελας τα χιλιοστα του πιστονιου και κανε πραξεις.
Μάλλον ο φιλαράκος δεν ήθελε να μάθει πως υπολογίζεται ο όγκος του κυλίνδρου (με το υπερβολικά απλοϊκό παράδειγμά σου, γιατί πουθενά δεν λαμβάνεις υπόψη τον όγκο του θαλάμου καύσης στην κεφαλή καθώς και την κορώνα του πιστονιού..)

Εφόσον, κατά τα λεγόμενά του, έγινε αλλαγή ΚΥΛΙΔΡΟπίστονου θα έπρεπε πάνω στον κύλινδρο να γράφει τα σωστά cc..

thomasz
09/08/2012, 13:42
Υπαρχει περιπτωση ομως να εγινε ρεκτιφιε στον παλιο κυλινδρο και να τον ανεβασε χιλιοστα οποτε εξωτερικα να λεει 99 και εσωτερικα να ειναι παραπανω.

pektis
09/08/2012, 13:46
Υπαρχει περιπτωση ομως να εγινε ρεκτιφιε στον παλιο κυλινδρο και να τον ανεβασε χιλιοστα οποτε εξωτερικα να λεει 99 και εσωτερικα να ειναι παραπανω.

Ισχυει...:rolleyes:

OldMan
09/08/2012, 14:02
Υπαρχει περιπτωση ομως να εγινε ρεκτιφιε στον παλιο κυλινδρο και να τον ανεβασε χιλιοστα οποτε εξωτερικα να λεει 99 και εσωτερικα να ειναι παραπανω.
Υπάρχει, αλλά δεδομένου ότι δεν πειραχτηκε στρόφαλος(*), όλη την επιπλέον χωρητικότητα πρέπει να την απέκτησε από το ρεκτιφιέ και μόνο..
Αν υπολογίσεις την απαιτούμενη αύξηση της διαμέτρου για τα 25 cc επιπλέον, μάλλον θα χρειαστεί να "ξεχειλίσει" το πιστόνι από τον κύλινδρο...

(*) Η μπιέλα ΔΕΝ αλλάζει την διαδρομή, είτε μακρύνει είτε κοντύνει (αυξάνει ή μειώνει την συμπίεση..)
Αυτό που μεταβάλλει την διαδρομή είναι το κομβίο του στροφάλου και δεκτό μεν να ακούτε μαλακίες από τους μάστορες αλλά απαράδεκτο να τις καταπίνετε αμάσητες.. :(

thomasz
09/08/2012, 14:09
Εχετε δικιο σε αυτο που λετε με την μπιελα και το κομβιο δικο μου λαθος συγνωμη.Δεν ξερουμε αν εχει αλλαξει στροφαλο εαν το εχει κανει ειναι πιθανο να ειναι και 125 και παραπανω σε περιπτωση που δεν εχει αλλαχθει και ειναι ο μανατος στροφαλος που αν θυμαμαι καλα ειναι στα 49 χιλιοστα η διαδρομη του τοτε το μαχανακι το πολυ να ειναι μεχρι 105 κυβικα εκατοστα περιπου.

fantacid
09/08/2012, 14:16
αν το εχει κανει 125 θα το μαθεις πολυ συντομα........
αν οχι δε θα το μαθεις το ιδιο συντομα αλλα θα το χαρεις για λιγο περισσοτερο......

OldMan
09/08/2012, 14:18
Εχετε δικιο σε αυτο που λετε με την μπιελα και το κομβιο δικο μου λαθος συγνωμη.

Έτσι θέλω να μΕ μιλάτε, τομάρια...!!! :a01::a37:

thomasz
09/08/2012, 14:20
Εγω τομαρι? :cry:

pektis
09/08/2012, 15:01
:lol::bawl:

OldMan
09/08/2012, 15:11
Εγω τομαρι? :cry:
Όχι ρεε...

Για κάτι "αλλους" το λέω...;)


(εσύ χρειάζεσαι τουλάχιστον μια 5ετία νταλαβερι με Πολεοδομία για να διεκδικήσεις τετοιο τίτλο..)

motomaniac
09/08/2012, 16:08
ναι ρε ολντ. αλλα ο θαλαμος καυσης αν κι εφοσον δεν αλλξε σχημα ηταν υπολογισμενος και στα μαμα κυβικα κι εφοσον αλλαξεις μονο κυλινδροπιστονο δνε θεωρειται στανταρ νουμερο και παλι? αντε να ειναι και 2 κυβικα..

thanos_s
10/08/2012, 02:26
Στο μοναστηρακι και στα λοιπα μαγαζια παιζουν κυλινδρΑ αυξημενης διαμετρου που απεξω γραφουν 49cc, 97cc κτλπ :D

ste3001
11/08/2012, 10:03
Λέει ότι το πιστόνι είναι 54mm μετρημένο...τι να πώ δεν ξέρω. Το μηχανάκι το έχω στρώσει και αν και με μαμά εξάτμιση απο 50αρι και μαμά φιλτροκούτι, μου βγάζει κοντερίσια 90χλμ.. (με μένα 90 κιλά επάνω :) ), δεν ξέρω αν είναι καλά, πάντως innova 125 φίλου μου που οδήγησα δεν έχει καμία σχεση.......

OldMan
13/08/2012, 12:48
ναι ρε ολντ. αλλα ο θαλαμος καυσης αν κι εφοσον δεν αλλξε σχημα ηταν υπολογισμενος και στα μαμα κυβικα κι εφοσον αλλαξεις μονο κυλινδροπιστονο δνε θεωρειται στανταρ νουμερο και παλι? αντε να ειναι και 2 κυβικα..
:confused::confused:
Δεν σε πιάνω τζανουμ...

Bowleno
13/08/2012, 19:08
:confused::confused:
Δεν σε πιάνω τζανουμ...

Βρήκες τον δάσκαλό σου στους γρίφους; :D:p

Sapadak
13/08/2012, 19:21
:confused::confused:
Δεν σε πιάνω τζανουμ...

Τζανουμ ή τζανεμ?
Με μπερδευεις μαστορα τωρα που κοντευω ναρθω στα ισιαμ

OldMan
14/08/2012, 13:50
Τζανουμ ή τζανεμ?
Τζάνεμ είναι το θηλυκό, μπρε κουζούμ ...
(το κουζούμ, όπως και το γιαβρούμ, είναι τριγενή και μονοκατάληκτα..)

Υ.Γ.
Αφερίμ, ιτς μπιτ δεν έμαθες τόσο καιρό ..?? :D

Sapadak
14/08/2012, 14:12
Τζάνεμ είναι το θηλυκό, μπρε κουζούμ ...
(το κουζούμ, όπως και το γιαβρούμ, είναι τριγενή και μονοκατάληκτα..)

Υ.Γ.
Αφερίμ, ιτς μπιτ δεν έμαθες τόσο καιρό ..?? :D

Τι να κανω μπρε, μισα μΕ τα μαθαινουν

motomaniac
18/08/2012, 12:19
Μάλλον ο φιλαράκος δεν ήθελε να μάθει πως υπολογίζεται ο όγκος του κυλίνδρου (με το υπερβολικά απλοϊκό παράδειγμά σου, γιατί πουθενά δεν λαμβάνεις υπόψη τον όγκο του θαλάμου καύσης στην κεφαλή καθώς και την κορώνα του πιστονιού..)

Εφόσον, κατά τα λεγόμενά του, έγινε αλλαγή ΚΥΛΙΔΡΟπίστονου θα έπρεπε πάνω στον κύλινδρο να γράφει τα σωστά cc..


εδω ελεγα φιλε μου που λες για θαλαμο καυσης. εφοσον δεν τον σκαλιξεις δεν παιζει ρολο στον υπολογισμο των κυβικων νομιζω μιας και θα ειναι απλα μια σταθερα. δηλαδη κυβισμος = π*(R^2)*διαδρομη + θαλαμος καυσης

και στην τελικη ειναι πολυ μικρο ο ογκος του για να μας απασχολει στον υπολογισμου του κυβισμου. αν εννοεις καπου για τον λογο συμπιεσης τοτε προφανως εχει δικιο.. ανεβαινει στον Θεο.. τοσο που ειναι μειονεκτημα αντι για πλεονεκτημα..

motomaniac
18/08/2012, 12:30
και μιας και το πιασαμε με τις διαδρομες.. μετα απο πολλα χρονια που εχω παρατησει τις παπιες ηθελα να φτιαξω ενα μοτερ που στα μερη μου δεν εχει πειραματιστει κανεις. θελω να αξιοποιησω το υπερβολικα πομπε της 72αρας 6βολτης. τα καταλληλα πιστονια που κυκλοφορουν ειναι ολα για 50αρα διαδρομη (41 αν θυμαμαι καλα) εγω θελω ομως κυβικα. οι λυσεις δυο. μια υπερβολικα μεγαλο πιστονοκυλινδρο με την αντιστοιχη ροικη και ανοιγμα χωρου καυσης, με πενηνταρη στροφαλο (εχω αρκετους οποτε μαλλον ειναι η πιθανη λυση) η αλλιως πειραγμα σε καποιον στροφαλο ωστε να γινει οσο πιο κοντομπιελος γινεται. κατι τετοι με βοηθαει νομιζω http://www.fccishopping.com/product/show.php?gId=282 αυτο που θελοω ειναι να στροφαρω οσο πιο αμεσα και ψηλα γινεται με την κεφαλη αυτη για εκμεταλυτω τις μεγαλες βαλβιδες κι οτι συνεπαγεται αυτο. φυσικα και θα χρειαστει να παιξω και με τα ρευματα γι'αυτο.

Πολυμήχανος
18/08/2012, 14:12
εδω ελεγα φιλε μου που λες για θαλαμο καυσης. εφοσον δεν τον σκαλιξεις δεν παιζει ρολο στον υπολογισμο των κυβικων νομιζω μιας και θα ειναι απλα μια σταθερα. δηλαδη κυβισμος = π*(R^2)*διαδρομη + θαλαμος καυσης



Ώπα, ωπα, κυβισμός για ένα κινητήρα , από τότε που πρωτοεφερεύθηκαν οι κινητήρες με πιστόνια είναι το π*r^2*d δλδ ο χώρος που σαρώνει η επιφάνεια του πιστονιού με διάμετρο 2*r και διαδρομή d. O χώρος καύσης της κεφαλής ΔΕΝ μετράει στον κυβισμό.

'Οταν λέμε το τάδε όχημα είναι τόσα κυβικά, το άρθροισμα των π*r^2*d των πιστονιών του λέμε.

Μην μπερδεύεστε.

Πολυμήχανος
18/08/2012, 14:19
Όσο για το ερώτημα του φίλου:

Λύνεις (αφαιρείς) κεφαλή και μετράς διάμετρο πιστονιού, και διαδρομή. Την διάμετρο την μετράς εύκολα, την διαδρομή την μετράς παρατηρώντας πόσο ταξιδεύει το πιστόνι από την τέρμα κάτω θέση, στην τέρμα πάνω. Εφαρμόζεις τύπο π*r^2*d σε εκατοστά και βγάζεις ακριβή κυβισμό σε cc=cm^3

Παράδειγμα, έστω βρήσκεις 39mm διαδρομή και 54mm διάμετρο. Δλδ 3.9cm διαδρομή και 5.4cm διάμετρο. Διάμετρος διά δύο, άρα 2.7cm ακτίνα.

Ο κυβισμός του τότε θα είναι 3.141*2.7^2*3.9=89.3cc

Ότι άλλο να λέμε, τζάμπα λόγια, κάντο και βρέστο να ξέρεις αν σε κορόιδεψε ή όχι ο πιτσιρικάς.

kokar
18/08/2012, 16:32
βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να εχει πέσει θύμα ο πιστιρικας από τον "μάστορα" που του έκανε τα 3 ,2 εεεεε τα 99cc σε 125cc !!!!

fantacid
24/08/2012, 12:17
και μιας και το πιασαμε με τις διαδρομες.. μετα απο πολλα χρονια που εχω παρατησει τις παπιες ηθελα να φτιαξω ενα μοτερ που στα μερη μου δεν εχει πειραματιστει κανεις. θελω να αξιοποιησω το υπερβολικα πομπε της 72αρας 6βολτης. τα καταλληλα πιστονια που κυκλοφορουν ειναι ολα για 50αρα διαδρομη (41 αν θυμαμαι καλα) εγω θελω ομως κυβικα. οι λυσεις δυο. μια υπερβολικα μεγαλο πιστονοκυλινδρο με την αντιστοιχη ροικη και ανοιγμα χωρου καυσης, με πενηνταρη στροφαλο (εχω αρκετους οποτε μαλλον ειναι η πιθανη λυση) η αλλιως πειραγμα σε καποιον στροφαλο ωστε να γινει οσο πιο κοντομπιελος γινεται. κατι τετοι με βοηθαει νομιζω http://www.fccishopping.com/product/show.php?gId=282 αυτο που θελοω ειναι να στροφαρω οσο πιο αμεσα και ψηλα γινεται με την κεφαλη αυτη για εκμεταλυτω τις μεγαλες βαλβιδες κι οτι συνεπαγεται αυτο. φυσικα και θα χρειαστει να παιξω και με τα ρευματα γι'αυτο.


ανοιγωντας χωρο καυσης ριχνεις σχεση συμπιεσης, δε μεγαλωνεις τα κυβικα
για αυτο λεγετε σχεση συμπιεσης για τι προερχετε απο τη σχεση κυλινδρος/θαλαμου καυσης

χμ... για πειραξεις στροφαλο κ να του αλλαξεις διαδρομη θα χρειαστεις απλα πραματακια, ενα χυτηριο, μια μητρα, ενα φουρνο, μια φρεζα, ενα τορνο κ κατι αλλα ψιλικά....

ισως αυτοι ειναι καποιοι απο τους λογου που στα μερη σου δεν εχει πειραματιστει κανεις με αυτα....!

:D

OldMan
24/08/2012, 15:15
ανοιγωντας χωρο καυσης ριχνεις σχεση συμπιεσης, δε μεγαλωνεις τα κυβικα
για αυτο λεγετε σχεση συμπιεσης για τι προερχετε απο τη σχεση κυλινδρος/θαλαμου καυσης
Αμαν ρε Μετραζόλη, έλεος...

Σωστά τα ξέρεις, μαλακισμένα τα λες...:D

Πες κατι σαν:

Η σχέση συμπίεσης είναι ο λόγος του όγκου που καταλαμβάνει το μίγμα του καυσίμου, όταν το έμβολο βρίσκεται στο Κ.Ν.Σ., δια του όγκου στον οποίο συμπιέζεται το ίδιο μίγμα, όταν το έμβολο έρχεται στο Α.Ν.Σ.

ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΗΣ.
Είναι ο χώρος που ορίζεται από τον κύλινδρο , την κυλινδροκεφαλη και την οροφή του εμβόλου . Ο χώρος καύσης γίνεται ελάχιστος όταν το έμβολο βρίσκεται στο Α.Ν.Σ.

ΟΓΚΟΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ Vc.
Είναι ο ελάχιστος χώρος καύσης.
Ο χώρος στον οποίο συμπιέζεται τελικά το μίγμα και στον οποίο γίνεται η καύση του (νεκρός χώρος ή θάλαμος συμπίεσης )

ΟΓΚΟΣ ΕΜΒΟΛΙΣΜΟΥ Vh.
Είναι ο όγκος μεταξύ των δύο νεκρών σημείων ΑΝΣ ΚΑΙ ΚΝΣ .

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΟΓΚΟΣ ΕΜΒΟΛΙΣΜΟΥ VH .
Δίδεται από το άθροισμα των όγκων εμβολισμού των επιμέρους κυλίνδρων ενός κινητήρα ( κυβισμός κινητήρα ).

Πέτα και ένα σχηματάκι να δείξεις ότι ξέρεις την καταστατική εξίσωση των αερίων..;)

OldMan
24/08/2012, 15:18
:rolleyes:

Έχετε ολόκληρο το ΣΚ για να βρείτε το λάθος στο σχήμα..:D

GIXXERAKIAS
24/08/2012, 15:21
Λείπει η ξύστρα του λαδιού?:p

edit:Λείπει η μπιέλα.:D

fantacid
24/08/2012, 18:31
αφου δεν εβαλα σχηαμα θα βαλω βιντεακι μπας κ εξιλεωθώ...

σχεση συμπιεσης (http://www.youtube.com/watch?v=p-vPrLPk_jw)

κ ετσι για να βελτιωσω το βαθμο εξαμηνου να σημειωσω οτι για τον ακριβη υπολογισμο ΣΣ, πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι ο χωρος καυσης δεν ειναι μονον αυτος μεσα στη κυλινδροκεφαλη.
υπαρχουν καποιοι κρυφοι χωροι που μενουν ασυμπιεστοι που μεμονωμενα μπορει να ηταν αμελητεοι αλλα οταν τους αθροισουμε βλεπουμε οτι μπορει να αλλαξουν αρκετα το αποτελεσμα.

1. εαν το πιστονι ΔΕΝ ειναι ισιο (flat piston) προσθετει χωρο καυσης εαν εχει "λακο" ή αφαιρει εαν ειναι πομπε
2. το παχος της φλαντζας κεφαλης, συνηθως 1 χιλιοστο καινουργια
3. πολλες φορες το πιστονι ΔΕΝ ερχεται στο ΑΝΣ αλλα καποια δεκατα πριν το προσωπο του μπλοκ, μπορει να ειναι 1 ή 2 δετακα αλλα μπορει κ περισσοτερο,
ετσι εχουμε την ευχερεια να το "κατεβασουμε" στη πλανη σε περιπτωση που το εχουμε ζεστανει τοσο κ το στραβωσαμε....
4. το χωρο απο τη κορωνα του εμβολου εως το πρωτο ελατηριο ελατηριο συμπιεσης




ελπιζω να ημουν λιγο πιο κατανοητος αυτη τη φορα.....
:D