PDA

View Full Version : Καθαριστικό φρένων και αλυσίδας της Wurth. Είναι ασφαλές για αλυσίδες με O-ring;



αιγαιοπλόος
06/08/2012, 13:16
Πρόκειται για αυτό το σπρέι καθαρισμού: http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneooeeu-oenyiui-eae-aeoosaeao.html

Μιλάω για σπρέι ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ και όχι για σπρέι λίπανσης. Δηλ. έβαλα αυτό το σπρέι για να ΚΑΘΑΡΙΣΩ την αλυσίδα μου από τα χώματα, καθότι πέρασα αρκετούς χωματόδρομους σε ταξίδι μου στην Αλβανία και σε άλλα Βαλκάνια. Εννοείται ότι αμέσως μετά τον καθαρισμό με αυτό το σπρέι (το οποίο εξατμίζεται ταχύτατα και διώχνει όλες τις βρωμιές από την αλυσίδα) την λίπανα με κανονικό λιπαντικό σπρέι αλυσίδας, όπως κάνω άλλωστε πάντοτε.

Το ερώτημά μου είναι αν όντως το σπρέι καθαρισμού που ανέφερα είναι κατάλληλο για τα τσιμουχάκια o-ring.

Σε ερώτησή μου προς την Wurth, μου ανέφεραν ότι είναι απολύτως ασφαλές αυτό το σπρέι για τις O-ring αλυσίδες, αφού είναι κατάλληλο και για φρένα, όπου εξ ορισμού υπάρχουν τσιμούχες (βλ. δαγκάνες). Ποιά είναι η δική σας γνώμη (εμπεριστατωμένα);

golis
06/08/2012, 14:21
WD40 και ένα ψιλό πινελάκι ή σκληρή οδοντόβουρτσα,ένα παλιόπανο ,προσοχή στις δισκόπλακες και καλή διασκέδαση :P
Το πιο ασφαλές και "αθώο".

Εχετλαίος
06/08/2012, 14:26
Το πιο ασφαλές και "αθώο".

και φθηνό, είναι η παραφίνη (φωτιστικό πετρέλαιο)

:wave2:

golis
06/08/2012, 14:41
και φθηνό, είναι η παραφίνη (φωτιστικό πετρέλαιο)

:wave2:

και παραφίνη ναί ,αλλά ο φαρμακοποιός μπορεί να στα κάνει τσουρέκια για να στη δώσει :P

Εχετλαίος
06/08/2012, 14:49
και παραφίνη ναί ,αλλά ο φαρμακοποιός μπορεί να στα κάνει τσουρέκια για να στη δώσει :P

όλα τα σούπερ-μάρκετ πουλάνε βρε. Πάμφθηνα το λίτρο
:wave2:

transalpblack
06/08/2012, 16:56
Όντως η παραφίνη είναι πάμφθηνη αλλά το καθαριστικό φρένων της Wurth, είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί.
Τα αξίζει τα λεφτά του.
Εγώ με αυτό καθάρισα το καπάκι του εμπρόσθιου γραναζιού της αλυσίδας γιατι άλλαξα αλυσογράναζα και ήθελα να είναι όλα πεντακάθαρα.
Επίσης αφού την καθαρίσεις, χρησιμοποίησε και το ξηρό λιπαντικό για αλυσίδες της Wurth. http://www.stelpet.gr/wurth-aoaeeooeeu-and-ooiocncoeeu-oeaooeei-clone-2.html
Είναι πάρα πολύ καλό και δεν πιτσιλάει την ζάντα.
Δούλευα στην Wurth και έμαθα από μέσα τα προϊόντα τους.
Πάντως να ξέρεις πως η Wurth, για καθαρισμό αλυσίδας, προτείνει για καλύτερα, το HHS CLEAN και όχι το Καθαριστικό Φρένων (Break Cleaner) που αναφέρεις.
Όχι οτι και αυτό δεν κάνει δουλειά.
Απλά, 1. ίσως χρειαστείς περισσότερο και 2. Το Clean, αφήνει και ένα προστατευτικό φίλμ το οποίο επιτρέπει στο λιπαντικό να έχει καλύτερη συγκόληση στην αλυσίδα.
Αν θέλεις περισσότερες και καλύτερες πληροφορίες, πήγαινε από ένα κατάστημα της Wurth ή σταμάτα έναν πωλητή στον δρόμο και ρώτα.
Θα στα πουν όλα καλύτερα και αναλυτικότερα.
ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑ από το WD40.
Είναι πολυδιαφημισμένο, ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ και απαραίτητα καλό.
Αφού θες να ανέβεις ποιοτικά στην Wurth, πάρε το MULTI.
Θα πάθεις πλάκα με το τι μπορεί να κάνει!!!!!!!!
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

vaska
06/08/2012, 17:17
...............
ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑ από το WD40.
Είναι πολυδιαφημισμένο, ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ και απαραίτητα καλό.
...............
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από όσα λες αλλά γιατί αυτό το τεράστιο ΟXI στο wd40???
Το χρησιμοποιώ 20 χρόνια, μέχρι που έπλενα εξωτερικά κι εσωτερικά κινητήρες δίχρονους από r/c βαρκάκια (Rossi 90 Υδρόψυκτος με Νίτρο). Ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες, αλλά αφού ξέρεις πράγματα από μέσα, μοιράσου τα μαζί μας. Η γνώση πρέπει να είναι κοινόχρηστη ειδικά σε φόρουμ σαν το δικό μας που άπειρες φορές οι εμπειρίες των άλλων γίνονται δικές μας γνώσεις.

:wave2:

Εχετλαίος
06/08/2012, 17:24
Όντως η παραφίνη είναι πάμφθηνη αλλά το καθαριστικό φρένων της Wurth, είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί

Ναι, ίσως, αλλά το καθαριστικό σπρευ (που δε θυμάμαι πόσο έκανε, αλλά "έκανε" ) με το ζόρι μου έβγαζε όλη την αλυσίδα μέσα έξω, πάνω κάτω. Το χρησιμοποίησα μια φορά επειδή εδώ κάτω τα πούλαγε ένας φίλος αλλά κατέφυγα στην παραφίνη σαν την πλεον συμφέρουσα και ασφαλή λύση.
:wave2:

transalpblack
06/08/2012, 18:12
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από όσα λες αλλά γιατί αυτό το τεράστιο ΟXI στο wd40???
Το χρησιμοποιώ 20 χρόνια, μέχρι που έπλενα εξωτερικά κι εσωτερικά κινητήρες δίχρονους από r/c βαρκάκια (Rossi 90 Υδρόψυκτος με Νίτρο). Ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες, αλλά αφού ξέρεις πράγματα από μέσα, μοιράσου τα μαζί μας. Η γνώση πρέπει να είναι κοινόχρηστη ειδικά σε φόρουμ σαν το δικό μας που άπειρες φορές οι εμπειρίες των άλλων γίνονται δικές μας γνώσεις.

:wave2:


Γιατί για την δουλειά του είναι απλά... ανεκτό (υπερβολικά απλά όμως)!!!
Στην αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτερα.
Το WD40 για παράδειγμα είναι υδρωαποθητικό, σωστά? Έτσι λέει άλλωστε...
Βάλε σε ένα ποτήρι WD40 μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό.
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
Και μετά ανακάτεψέ το.
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Κοκτέιλ!!!!!!
Βάλε σε ένα ποτήρι MULTI μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό (πρόσεχε μόνο να μην είσαι από πάνω όταν το κάνεις. Τέντωσε τα χέρια σου).
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Το μείγμα θα φτάσει μέχρι το ταβάνι!!!!
Σε αυτό που θα περισέψει, ανακάτεψέ το. Μετά από λίγο το νερό θα διαχωριστεί από το MULTI.
Αν το WD40 ήταν υδροαποθητικό όπως λέει, δεν θα δεχόταν το νερό μέσα του.
Επίσης βάλε μια σκουριασμένη βίδα περίπου 5 εκατοστά να σταθεί όρθια μέσα σε μια ποσότητα MULTI και μέσα σε μια ποσότητα WD40.
Θα δεις οτι το αντισκωριακό θα ανεβαίνει σχεδόν με την διπλάσια ταχύτητα!!!!!
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και εφαρμογές που το MULTI βγαίνει πολύ καλύτερο του WD40!!!
Άλλωστε πολλά ψαγμένα συνεργεία που δέχτηκαν να κάνουν τα τεστ και να δοκιμάσουν όσα είπα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν πλέον το WD40...

αιγαιοπλόος
07/08/2012, 09:41
Το ερώτημά μου είναι αν αυτό το σπρέι που ανέφερα (http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneoo...aeoosaeao.html) βλάπτει ή όχι τα τσιμουχάκια o-rings της αλυσίδας. Αυτό είναι το ερώτημα.

vaska
07/08/2012, 09:51
Γιατί για την δουλειά του είναι απλά... ανεκτό (υπερβολικά απλά όμως)!!!
Στην αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτερα.
Το WD40 για παράδειγμα είναι υδρωαποθητικό, σωστά? Έτσι λέει άλλωστε...
Βάλε σε ένα ποτήρι WD40 μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό.
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
Και μετά ανακάτεψέ το.
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Κοκτέιλ!!!!!!
Βάλε σε ένα ποτήρι MULTI μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό (πρόσεχε μόνο να μην είσαι από πάνω όταν το κάνεις. Τέντωσε τα χέρια σου).
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Το μείγμα θα φτάσει μέχρι το ταβάνι!!!!
Σε αυτό που θα περισέψει, ανακάτεψέ το. Μετά από λίγο το νερό θα διαχωριστεί από το MULTI.
Αν το WD40 ήταν υδροαποθητικό όπως λέει, δεν θα δεχόταν το νερό μέσα του.
Επίσης βάλε μια σκουριασμένη βίδα περίπου 5 εκατοστά να σταθεί όρθια μέσα σε μια ποσότητα MULTI και μέσα σε μια ποσότητα WD40.
Θα δεις οτι το αντισκωριακό θα ανεβαίνει σχεδόν με την διπλάσια ταχύτητα!!!!!
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και εφαρμογές που το MULTI βγαίνει πολύ καλύτερο του WD40!!!
Άλλωστε πολλά ψαγμένα συνεργεία που δέχτηκαν να κάνουν τα τεστ και να δοκιμάσουν όσα είπα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν πλέον το WD40...

OK thnks!! Έχω πολύ καλές σχέσεις με τη βίρθ, οπότε θα πάρω ένα να το δοκιμάσω.

Γ@μήσαμε το ποστ του φιλαράκου αλλά βγήκε και κάτι καλό από όλη αυτή την κουβέντα.

transalpblack
07/08/2012, 12:07
Το ερώτημά μου είναι αν αυτό το σπρέι που ανέφερα (http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneoo...aeoosaeao.html) βλάπτει ή όχι τα τσιμουχάκια o-rings της αλυσίδας. Αυτό είναι το ερώτημα.

Έχεις δίκιο, σόρρυ.
Όχι, δεν το βλάπτει.
Πλαγίως, απαντήθηκε ήδη το ερώτημά σου παραπάνω.
Χρησιμοποιείται σαν καθαριστικό εκεί όπου υπάρχουν πολλές τσιμούχες, στα φρένα.
Βάλε το άφοβα. Απλά αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις και το λιπαντικό της Wurth, πάρε καλύτερα το άλλο που είπα.

SVX
07/08/2012, 14:07
Υμαρτων διλαδι .....


να μπω μεθαυριο να ανοιξω ενα θρεντ αν ειναι η οδοντοκρεμα καταλληλη για τα δοντια....

αν ειναι καταλληλο το AVA για να πλενεις πιατα....

πας και πληρωνεις / αγοραζεις καθαριστικο αλυσιδας.... υπηρχε περιπτωση να γραφει με ψιλα γραμματα : "- ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΟΧΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ" ;

μερικες φορες το ψυριζετε πολυ......

καλα ηταν οι παλιες εποχες οταν καθαριζαμε το ZXRακι με πετρελαιο και κλεβαμε γρασσο απο τον παππου για να γρασσαρουμε την αλυσιδα.....

τωρα εχει 2 σε 1 με Conditioner και αμωνιαζολ και εχουμε χασει τη μπαλα

transalpblack
07/08/2012, 14:49
Υμαρτων διλαδι .....



:sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad:

bros400pgm
07/08/2012, 15:11
OK thnks!! Έχω πολύ καλές σχέσεις με τη βίρθ, οπότε θα πάρω ένα να το δοκιμάσω.

Γ@μήσαμε το ποστ του φιλαράκου αλλά βγήκε και κάτι καλό από όλη αυτή την κουβέντα.


Ποιος πουλαει προιοντα wurth στην Πατρα να δοκιμασω και εγω το multi?

transalpblack
07/08/2012, 15:35
Ποιος πουλαει προιοντα wurth στην Πατρα να δοκιμασω και εγω το multi?

http://www.wurth.gr/gr/company/index.php?MG=5&Mid=21&sub1=1

Cycloholic
13/08/2012, 23:31
Γιατί για την δουλειά του είναι απλά... ανεκτό (υπερβολικά απλά όμως)!!!
Στην αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτερα.
Το WD40 για παράδειγμα είναι υδρωαποθητικό, σωστά? Έτσι λέει άλλωστε...
Βάλε σε ένα ποτήρι WD40 μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό.
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
Και μετά ανακάτεψέ το.
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Κοκτέιλ!!!!!!
Βάλε σε ένα ποτήρι MULTI μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό (πρόσεχε μόνο να μην είσαι από πάνω όταν το κάνεις. Τέντωσε τα χέρια σου).
Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Το μείγμα θα φτάσει μέχρι το ταβάνι!!!!
Σε αυτό που θα περισέψει, ανακάτεψέ το. Μετά από λίγο το νερό θα διαχωριστεί από το MULTI.
Αν το WD40 ήταν υδροαποθητικό όπως λέει, δεν θα δεχόταν το νερό μέσα του.
Επίσης βάλε μια σκουριασμένη βίδα περίπου 5 εκατοστά να σταθεί όρθια μέσα σε μια ποσότητα MULTI και μέσα σε μια ποσότητα WD40.
Θα δεις οτι το αντισκωριακό θα ανεβαίνει σχεδόν με την διπλάσια ταχύτητα!!!!!
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και εφαρμογές που το MULTI βγαίνει πολύ καλύτερο του WD40!!!
Άλλωστε πολλά ψαγμένα συνεργεία που δέχτηκαν να κάνουν τα τεστ και να δοκιμάσουν όσα είπα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν πλέον το WD40...
Δουλεύα εντελώς τυχαία wyrth σε κατάστημα ποδηλάτων που είχα.
Το multi πολύ καλό ,μπαίνει παντού ,ξεκολλάει τα πάντα και στο τέλος αφήνει και μια λίπανση πράγμα που το wd40 δεν κάνει ή τουλάχιστον δεν κάνει ικανοποιητικά!
Το καθαριστικό φρένων επίσης πρέπει να είναι από τα πιο δυνατά που υπάρχουν!Προσωπικά δεν έχω δει κάτι πιο δυνατό.Παίζει και να σε αφήνει στον τόπο αν το φας στην μουρη ;)

transalpblack
14/08/2012, 08:33
Δουλεύα εντελώς τυχαία wyrth σε κατάστημα ποδηλάτων που είχα.
Το multi πολύ καλό ,μπαίνει παντού ,ξεκολλάει τα πάντα και στο τέλος αφήνει και μια λίπανση πράγμα που το wd40 δεν κάνει ή τουλάχιστον δεν κάνει ικανοποιητικά!
Το καθαριστικό φρένων επίσης πρέπει να είναι από τα πιο δυνατά που υπάρχουν!Προσωπικά δεν έχω δει κάτι πιο δυνατό.Παίζει και να σε αφήνει στον τόπο αν το φας στην μουρη ;)

Όχι δεν παίζει.
Εξατμίζεται γρήγορα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πλυθείς και με αυτό.
Και πάνω στο ρούχο σου αν το ρίξεις δεν αφήνει λεκέ.

Tedvj23
14/08/2012, 11:38
Ποιος πουλαει προιοντα wurth στην Πατρα να δοκιμασω και εγω το multi?

Πηγαινοντας προς αγιο βασιλη πριν το LIDL εχει ενα βενζιναδικο της SHELL στο αριστερο σου χερι απο εκει παιρνω εγω διαφορα σπρευ αυτης της μαρκας..:wave2:

Υ.γ.Αν ζητησεις και απο τον Γιωργο(2τροχο) θα σου φερει πιστευω..

transalpblack
14/08/2012, 14:45
Ζήτα και από την ίδια την Wurth. Θα σου στείλουν

IlliGoS
27/08/2012, 10:49
WD40 και ένα ψιλό πινελάκι ή σκληρή οδοντόβουρτσα,ένα παλιόπανο ,προσοχή στις δισκόπλακες και καλή διασκέδαση :P
Το πιο ασφαλές και "αθώο".

To wd40 δεν είναι κατάλληλο για καθαρισμό αλυσίδας με o-rings. Ένα από τα βασικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά του wd40 είναι να εισχωρεί(Γεγονός που το κάνει πολύ καλό για ξελασκάρισμα κολλημένων βιδών) . Γεγονός όμως που είναι κακό για την αλυσίδα γιατί καταφέρνει να περάσει από τα ο-rings και διαλύει-καθαρίζει και το εσωτερικό γράσο της αλυσίδας. Και αυτό χωρίς εμφανή σημάδια της ζημιάς που προκαλεί.

Όταν τελειώσει το εσωτερικό γράσο είναι το σημείο που αρχίζει να φθείρεται πολύ γρήγορα η αλυσίδα.

nassosxlvbros
27/08/2012, 12:02
Το θέμα είναι πως καλό και χρυσό το Wurth,αλλά ακούγεται κάτι για λουκέτιασμα....ήδη το μαγαζί στα γλυκά νερά που ψώνιζα έκλεισε....:(

tony_l
27/08/2012, 13:04
Ειδικό καθαριστικό αλυσίδας; Καθαριστικό φρένων στην αλυσίδα;;; Για ποιο λόγο βρε παιδιά; Τι έχει πάνω η αλυσίδα σας και καθαρίζει τόσο δύσκολα; Το πετρέλαιο που αναφέρθηκε δεν κάνει; Και καλό καθαρισμό κάνει και δεν προκαλεί ζημιά στην αλυσίδα. Εγώ έτσι καθαρίζω την αλυσίδα μου μέχρι στιγμής. Σκληρό πινέλο, πετρέλαιο και μετά ένα καλό πλύσιμο με σαπουνόνερο (όλη τη μηχανή συνήθως) και μετά λίπανση. Λάθος;

transalpblack
27/08/2012, 13:25
Το θέμα είναι πως καλό και χρυσό το Wurth,αλλά ακούγεται κάτι για λουκέτιασμα....ήδη το μαγαζί στα γλυκά νερά που ψώνιζα έκλεισε....:(

Ώπα??? Λες??? Καλά έκανα δηλαδή που παραιτήθηκα...

vaska
27/08/2012, 20:01
Το θέμα είναι πως καλό και χρυσό το Wurth,αλλά ακούγεται κάτι για λουκέτιασμα....ήδη το μαγαζί στα γλυκά νερά που ψώνιζα έκλεισε....:(

Πάντως εμένα μου στέλνουν κανονικά ότι παραγγέλνω και τηρούν και της συμφωνίες αποπληρωμής που είχαμε κάνει εδώ και 2-3 χρόνια. Ο πωλητής που με βλέπει μου είπε πως οι αποθήκες τους είναι τίγκα στο πράμα.

fantacid
27/08/2012, 20:35
ισως κανουν αναδιοργανωση/συσπειρωση για να γλιτωσουν το λουκετο....

nassosxlvbros
28/08/2012, 12:31
Είναι από τις πιο ποιοτικές επιχειρήσεις,αλλά αν δεν υπάρχει ζήτηση (αλουμινάδες συνεργεία οικοδομή κλπ)δεν μπορούν να κάθονται...και μάλιστα άργησαν κιόλας...
Μακάρι να γλυτώσουν το λουκέτο...πάντως έχουν ξεκινήσει τρελές περικοπές,κλείσαν αρκετά καταστήματα (σε ένα δούλευε φίλος και τώρα είναι έξω με το αμάξι)...από αυτόν ξέρω πως έχουν ξεκινήσει ένα δύσκολο αγώνα για να κρατηθούν...Αλλιώς το κλείνει ο γέρο-Βύρτ και το πάει αλλού...πιο ανατολικά...:(

idamatzis
28/08/2012, 19:46
Τιποτα απο τα παραπανω που αναφερατε δεν κανει για καθαρισμο αλυσιδας τυπου Ο ring. Τα διαφορα καθαριστικα περιεχουν ηλεκτρολυτες που αχρηστευουν τα Ο ring. Το πετρελαιο τα ξεραινει και κοβονται οποτε δεν κραταει λιπαντικο η αλυσιδα. Η καλυτερη και δοκιμασμενη λυση μετα απο 100.000 χλμ με το μηχανακι σε διαφορες συνθηκες και εχοντας αλλαξει 2.5 αλυσιδες ειναι η κηροζινη. Ειναι πετρελαιο αλλα εχει και λαδι μεσα οποτε δεν κανει ζημια στα Ο Ring. Επισης το κιτ της Kettenmax εδω....http://www.kettenmax.com/index.php/cat/c1_KETTENMAX-PREMIUM.html και εδω....http://www.youtube.com/watch?v=Gkyaoek9rGI

Επισης καθαρισμο καθε 1.000 χλμ η μετα απο χωμα...λιπανση καθε 500χλμ. Οταν την καθαρισουμε κανουμε μια βολτα πρωτα ωστε να φυγουν ολα τα υπολοιματα καθαριστικου. Καμια ανησυχια...η κηροζινη περιεχει λαδι οποτε υπαρχει λιπανση...φυσικα η βολτα να ειναι το πολυ μεχρι 10χλμ αποσταση. Μετα λιπαντικο και η αλυσιδα θας σας βγαλει μεχρι και 40.000χλμ.

Υ.Γ. αν κοιταξετε σε manual της DID προτεινου κηροζινη...την βρισκετε συνηθως σε πρατηρια της ΕΚΟ.

vaska
28/08/2012, 22:11
Τιποτα απο τα παραπανω που αναφερατε δεν κανει για καθαρισμο αλυσιδας τυπου Ο ring. Τα διαφορα καθαριστικα περιεχουν ηλεκτρολυτες που αχρηστευουν τα Ο ring. Το πετρελαιο τα ξεραινει και κοβονται οποτε δεν κραταει λιπαντικο η αλυσιδα. Η καλυτερη και δοκιμασμενη λυση μετα απο 100.000 χλμ με το μηχανακι σε διαφορες συνθηκες και εχοντας αλλαξει 2.5 αλυσιδες ειναι η κηροζινη. Ειναι πετρελαιο αλλα εχει και λαδι μεσα οποτε δεν κανει ζημια στα Ο Ring. Επισης το κιτ της Kettenmax εδω....http://www.kettenmax.com/index.php/cat/c1_KETTENMAX-PREMIUM.html και εδω....http://www.youtube.com/watch?v=Gkyaoek9rGI

Επισης καθαρισμο καθε 1.000 χλμ η μετα απο χωμα...λιπανση καθε 500χλμ. Οταν την καθαρισουμε κανουμε μια βολτα πρωτα ωστε να φυγουν ολα τα υπολοιματα καθαριστικου. Καμια ανησυχια...η κηροζινη περιεχει λαδι οποτε υπαρχει λιπανση...φυσικα η βολτα να ειναι το πολυ μεχρι 10χλμ αποσταση. Μετα λιπαντικο και η αλυσιδα θας σας βγαλει μεχρι και 40.000χλμ.

Υ.Γ. αν κοιταξετε σε manual της DID προτεινου κηροζινη...την βρισκετε συνηθως σε πρατηρια της ΕΚΟ.

Την κηροζίνη την ήξερα ως πολύ καθαρό πετρέλαιο με πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο, επίσης εύκολα αναμίξιμο με άλλα βιομηχανικά υγρά, ως φωτιστικό πετρέλαιο, ως καύσιμο αεροσκαφών αλλά δεν ήξερα ότι περιέχει και λάδι. Μήπως εννοείς παραφίνη - παραφινέλαιο???

idamatzis
02/09/2012, 13:49
Την κηροζίνη την ήξερα ως πολύ καθαρό πετρέλαιο με πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο, επίσης εύκολα αναμίξιμο με άλλα βιομηχανικά υγρά, ως φωτιστικό πετρέλαιο, ως καύσιμο αεροσκαφών αλλά δεν ήξερα ότι περιέχει και λάδι. Μήπως εννοείς παραφίνη - παραφινέλαιο???

Κηροζινη...ετσι την ζηταω και πανω στην συσκευασια αναγραφει κηροζινη...

dinos5559
03/09/2012, 19:24
Πρόκειται για αυτό το σπρέι καθαρισμού: http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneooeeu-oenyiui-eae-aeoosaeao.html

Μιλάω για σπρέι ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ και όχι για σπρέι λίπανσης. Δηλ. έβαλα αυτό το σπρέι για να ΚΑΘΑΡΙΣΩ την αλυσίδα μου από τα χώματα, καθότι πέρασα αρκετούς χωματόδρομους σε ταξίδι μου στην Αλβανία και σε άλλα Βαλκάνια. Εννοείται ότι αμέσως μετά τον καθαρισμό με αυτό το σπρέι (το οποίο εξατμίζεται ταχύτατα και διώχνει όλες τις βρωμιές από την αλυσίδα) την λίπανα με κανονικό λιπαντικό σπρέι αλυσίδας, όπως κάνω άλλωστε πάντοτε.

Το ερώτημά μου είναι αν όντως το σπρέι καθαρισμού που ανέφερα είναι κατάλληλο για τα τσιμουχάκια o-ring.

Σε ερώτησή μου προς την Wurth, μου ανέφεραν ότι είναι απολύτως ασφαλές αυτό το σπρέι για τις O-ring αλυσίδες, αφού είναι κατάλληλο και για φρένα, όπου εξ ορισμού υπάρχουν τσιμούχες (βλ. δαγκάνες). Ποιά είναι η δική σας γνώμη (εμπεριστατωμένα);

φιλτατε, ως πρωην πωλητης της wurth σε βεβαιωνω οτι ειναι απολυτα ασφαλες για τα ο ρινγκ κ χ ρινγκ της αλυσιδας σου....εχω κουτα στο γκαραζ μου κ το χρησιμοποιω κ εγω καθε που πλενω το μηχανακι κ μετα το περναω κ με ενα παρα πολυ καλο διαφανο σπρευ γρασσο της ιδιας σειρας....δεν εχεις να φοβηθεις τπτ κ το αποτελεσμα σιγουρα θα ειναι πολυ καλο οπως επισης κανει πολυ καλη δουλεια και στις ζαντες κ στις δαγκανες της μοτο....το μεγαλο μειον του ομως ειναι η τιμη....εγω οσο κ να το πενευω οταν μου τελειωσει η κουτα που ειχα παρει οσο δουλευα εκει, θα συνεχισω να την καθαριζω αλλα με πιο φθηνα μεσα οπως προειπαν κ αλλοι π.χ. την παραφινη...

ego_o_idios
03/09/2012, 22:07
Πρόκειται για αυτό το σπρέι καθαρισμού: http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneooeeu-oenyiui-eae-aeoosaeao.html

Μιλάω για σπρέι ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ και όχι για σπρέι λίπανσης. Δηλ. έβαλα αυτό το σπρέι για να ΚΑΘΑΡΙΣΩ την αλυσίδα μου από τα χώματα, καθότι πέρασα αρκετούς χωματόδρομους σε ταξίδι μου στην Αλβανία και σε άλλα Βαλκάνια. Εννοείται ότι αμέσως μετά τον καθαρισμό με αυτό το σπρέι (το οποίο εξατμίζεται ταχύτατα και διώχνει όλες τις βρωμιές από την αλυσίδα) την λίπανα με κανονικό λιπαντικό σπρέι αλυσίδας, όπως κάνω άλλωστε πάντοτε.

Το ερώτημά μου είναι αν όντως το σπρέι καθαρισμού που ανέφερα είναι κατάλληλο για τα τσιμουχάκια o-ring.

Σε ερώτησή μου προς την Wurth, μου ανέφεραν ότι είναι απολύτως ασφαλές αυτό το σπρέι για τις O-ring αλυσίδες, αφού είναι κατάλληλο και για φρένα, όπου εξ ορισμού υπάρχουν τσιμούχες (βλ. δαγκάνες). Ποιά είναι η δική σας γνώμη (εμπεριστατωμένα);



epidi poles saxlamares grafoune edo mesa
to oring ine ena elastiko daxtilidi ne?
orea

ara ine paragogo petreleou ne?
orea

afto to paparolastixenio daxtilidi vriskete anamesa se atsalia ne?


ta opia zestenonte ke ftanoun se mia 8ermokrasia ipsili ne?

oreaaaaaaaaaaaa

ara exi antoxi stin strivi stin 8ermokrasia ke sta proionta petreleou

ke gia na katalavoume akoma perisotero poso antoxi exi sta proionta petreleou epidi sernete vlakoidestati vlakia ed mesa

apo tin mesa meria tou pirou ine gemato graso
to opio graso ine paragogo petreleou


ara to ka8aro petreleo ine oti prepi gia ton ka8arismo tis alisidas

ka8aro petreleo pos leme ka8aro petreleo afto
ke min arxisoun oloi oi vlakes ti ine to ka8aro petreleo:lol:

to ka8e mpourdelo spray exi proo8itika aeria pou kanoun kako sto perivalon ke kanoun zimia
gia na katalevete poso zimia kanoun gia ta opla mou pou ine eves8ita perno ilika se spray xoris aerio me vaporizater tipou apagorevonte akoma ke se gimno atsali na riksis
ke to alo koufo den ine paragoga petreleou ke afto apagorevete ala den simferoun ke den xriazonte gia mia mixani pou 8a tin petaksis kapia stigmi

opote min pate se katastima oplon na agorasete proionta petamena lefta:lol:

genika spray pou periexoun proionta pou den gnorizoume ke iposxonte papades den ta pernoume se mia alisida pou den ine oring den exis provlima na riksis spray idika an prepi amesa na ka8aristi gia ton epomeno agona ka8os kanena agonistiko den forai 530 alisida oute oring ke milame gia agonistiko oxi gia tipous pou nomizoun oti exoun agonistika epidi trexoun sta megara...:lol:

opote gia tous eves8itous me ta oring ta kaimena ka8arisma me ka8aro petreleo


tora oson afora ton filo pou leei oti doulevi stin eteria tis markas ke den exi provlima me ta spray ine gegonos oti den exi
giati oti ke na kanete den mporite na katastrepsete amesa ta oring 8a petaksete tin alisida protou katastrafoun
opote oti ke na kanete tis alisidas idika tis klanete enan orxi:lol:
ego prosopika pote den tis vazo spray pote den asxoloume me tin alisida

ke afto giati otan zestenete i alisida ke zesta8oun ta oring mia mikri posotita tou esoterikou grasou glistrai apo tis akres ke vgeni ekso
me apotelesma na skoupizo tin alisida mou panta me ena pani ke na afero ta epipleon mavra grasa


opote an iste ponopsixi me ta oring sas ke tin frontida tis alisidas prosekste min tis riksete freon giati afto 8a tin katestrefe
ke an 8elete na tin frontisete apotelesmatika na tin katourate tin mia fora tin vdomada...
:lol::lol::lol: