PDA

View Full Version : ΠΑΝΤΑΒΡΕΧΕΙ 11-12/8



megalexandros
07/08/2012, 15:44
Μετα απο 2 χρονια αποχη απο καθε μοτοδραστηριοτητα και αφου προσθεσα αλλο ενα τεκνο στην συλλογη μου πηρα την αποφαση να εκδραμω.
Σ-Κ 11-12 θα βρισκομαστε στο γνωστο φαραγγι, σκηνες, φαγητο επι τοπου και την Κυριακη διασχιση του περιφημου φαραγγιου.
Οι εν Πατραι θα αναχωρισουμε το Σαββατο μεσημερι μιας και καποιοι απο εμας δουλευουν.

megalexandros
07/08/2012, 23:00
..... σκηνες, φαγητο επι τοπου και την Κυριακη διασχιση του περιφημου φαραγγιου.....
Αφου αναρωτιεστε τι σημαινουν αυτα θα σας αναλυσω.
Θα κανωμε ελευθερη κατασκηνωση σε σκηνες που θα φερει ο καθεις. Τουαλετα στη φυση, πλησιμο στο ποταμι.
Φαγιτο που θα φερει ο καθεις. Ψητα η αλλα για μαγιρεμα.Καφες, γλυκα, ψωμια, μπισκοτα και οτι αλλο της αρεσκιας του καθ' ενος, υπολογιζετε για τρια γευματα (Σαβ. βραδι, Κυρ. πρωϊ-μεσημερι).
Εκτος της σκηνης θα χρειαστει υπνοσακος και οποιος θελει υποστρωμα.
Τα ψητα θα ψηθουν σε σχαρα που θα φερω. Αν μαζευτουμε πολλοι φερτε και μια δευτερη.Εγω θα φαω σουπα που θα μαγιρεψω σε γκαζακι αρα θα ψησουμε και ελληνικο καφε το πρωϊ.
Το ψησιμο θα γινη με ξυλα που θα μεζεψουμε.Τσεκουρι, πριονι θα φερω εγω.
ΔΙΑΣΧΥΣΗ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ
Θα γινει με τα ποδια, δυο ωρες πηγενελα.Θα χρειαστει μαγιο και παπουτσια παλια αθλητικα.Αν θελει καποιος εξειδικευμενο υποδυμα ας κοιταξει εδω www.alpamayopro.gr και www.v15.gr
Μην ξεχασεις χαρτι υγειας, κουταλομαχεροπιρουνο, σαπουνι, πετσετα, αλατοπιπερο και λεμονι για τις μπριζολες.
Εννοητε εργαλεια και ενα φαρμακειο πρωτων βοηθειων.
Για οσους ερθουν απο Πατρα μαζι μας με τη διαδρομη που εχω επιλεξη θα χειαστει ελαχιστη αυτονομια 170 χλμ.
Πιθανη αναχωριση στις 3.30 απο το χωρο σταθμευσης των διοδιων της γεφυρας.
Ολα αυτα Θεου θελωντος και καιρου επιτρπωντος.

megalexandros
07/08/2012, 23:08
Αναζητηστε βιντεακια στo you tube. Eπισης ενδιαφερον αρθρο www.off-road.gr/article1496.html

gefr
08/08/2012, 09:07
Μήπως σιγά σιγά θα πρέπει να προβλέπουμε οι ελεύθεροι κατασκηνωτές και καμμία σακουλίτσα για τα χαρτάκια τουαλέτας;
να μη μένουν πίσω άσπρα χαρτάκια με καφέ στο κέντρο και ευωδία απροσμέτρητης ομορφιάς;;; λέω εγώ τώρα...
γιατί έχουμε αρχίσει να γινόμαστε πολλοί και με την κρίση ακόμα περισσότεροι-εγώ είμαι απο τους καινούργιους.

Vstrommer71
08/08/2012, 12:10
Καλα να περασετε παιδες.Και μια μικρη συμβουλη για τις...δυσκολες ωρες.Αντι για χαρτι υγειας,παρτε πακετο μωρομαντηλα.Απειρως αποτελεσματικοτερα δια την στιγμη της αποθεσεως:D
Για οσους δεν το ηξεραν,εχουν προσφατα φτιαξει και τσιμεντογεφυρα που περναει τον Κρικελοποταμο αμα πατε απο Ροσκα
Αλλιως μπορειτε(αν εχετε και παρεα ασφαλτινη) να κατασκηνωσετε Κρικελο ή Δομνιστα(εχει βενζινη με μπιτονια εκει κιολας)και μετα να διασχισετε το φαραγγι απο την αλλη πλευρα(απο Ανατολικα προς Δυτικα)
Εαν ειστε ολοι χωματινοι η διαδρομη(προταση κανω,δεν ξερω τι εχει σχεδιασει ο Αλεξανδρος) Ναυπακτος-Δαφνη-Πλατανος-φραγμα Ευηνου και μετα μπορειτε να κοψετε δρομο μπαινετε στο πρωτο χωριο μετα την γεφυρα(Νεοχωρι αν θυμαμαι καλα) και παιρνετε τον δρομο που παει Μεσοκωμη και μετα Ροσκα.Αλλιως απο την γεφυρα συνεχιζετε για Αραχωβα(Αιτωλ/νιας,μην πατε στην αλλη ε!)-Δομνιστα και μετα καμμια 6αρια χλμ ,αριστερα για Πανταβρεχι
Προσοχη μερικα σημεια μετα την Σκοπια και κατεβαινοντας για Ροσκα,κατηφορια με μεγαλη κλιση και πολλη κυλιομενη πετρα.Οι εχοντες πιο βαρια μηχανακια προσοχη ιδιαιτερη
Αν πατε απο εκει βεβαια ειναι must να περασετε απεναντι και να ανεβοκατεβειτε την υπεροχη διαδρομη στην Καλιακουδα προς Γαβρο-Μεγαλο Χωριο και μετα γυρνατε απο Προυσο-Λαμπιρι-Θερμο κτλ

bulmont
08/08/2012, 12:13
Μήπως σιγά σιγά θα πρέπει να προβλέπουμε οι ελεύθεροι κατασκηνωτές και καμμία σακουλίτσα για τα χαρτάκια τουαλέτας;
να μη μένουν πίσω άσπρα χαρτάκια με καφέ στο κέντρο και ευωδία απροσμέτρητης ομορφιάς;;; λέω εγώ τώρα...
γιατί έχουμε αρχίσει να γινόμαστε πολλοί και με την κρίση ακόμα περισσότεροι-εγώ είμαι απο τους καινούργιους.


Δεν χρειάζεται................

Αυτοδιαλύονται................

Πανταβρέχει από ψηλά :

265882

bulmont
08/08/2012, 12:17
Η είσοδος του φαραγγιού :

265884

bulmont
08/08/2012, 12:21
Μέσα στο φαράγγι :

265885

bulmont
08/08/2012, 12:26
Η μικρή βέβαια ''ξύλιασε'' μιας και τα νερά ειναι παγωμένα :

265886

mtsop
09/08/2012, 07:25
...Αντι για χαρτι υγειας,παρτε πακετο μωρομαντηλα....

Με τη μόνη διαφορά πως τα μωρομάντιλα αν πας του χρόνου στο ίδιο σημείο θα τα βρεις εκεί...

megalexandros
09/08/2012, 22:07
Με τη μόνη διαφορά πως τα μωρομάντιλα αν πας του χρόνου στο ίδιο σημείο θα τα βρεις εκεί...
Mη σπαμαρουμε το θεμα.
Ευχαριστω.
Αλλος για Πανταβρεχει?

megalexandros
09/08/2012, 22:14
Καλα να περασετε παιδες.Και μια μικρη συμβουλη για τις...δυσκολες ωρες.Αντι για χαρτι υγειας,παρτε πακετο μωρομαντηλα.Απειρως αποτελεσματικοτερα δια την στιγμη της αποθεσεως:D
Για οσους δεν το ηξεραν,εχουν προσφατα φτιαξει και τσιμεντογεφυρα που περναει τον Κρικελοποταμο αμα πατε απο Ροσκα
Αλλιως μπορειτε(αν εχετε και παρεα ασφαλτινη) να κατασκηνωσετε Κρικελο ή Δομνιστα(εχει βενζινη με μπιτονια εκει κιολας)και μετα να διασχισετε το φαραγγι απο την αλλη πλευρα(απο Ανατολικα προς Δυτικα)
Εαν ειστε ολοι χωματινοι η διαδρομη(προταση κανω,δεν ξερω τι εχει σχεδιασει ο Αλεξανδρος) Ναυπακτος-Δαφνη-Πλατανος-φραγμα Ευηνου και μετα μπορειτε να κοψετε δρομο μπαινετε στο πρωτο χωριο μετα την γεφυρα(Νεοχωρι αν θυμαμαι καλα) και παιρνετε τον δρομο που παει Μεσοκωμη και μετα Ροσκα.Αλλιως απο την γεφυρα συνεχιζετε για Αραχωβα(Αιτωλ/νιας,μην πατε στην αλλη ε!)-Δομνιστα και μετα καμμια 6αρια χλμ ,αριστερα για Πανταβρεχι
Προσοχη μερικα σημεια μετα την Σκοπια και κατεβαινοντας για Ροσκα,κατηφορια με μεγαλη κλιση και πολλη κυλιομενη πετρα.Οι εχοντες πιο βαρια μηχανακια προσοχη ιδιαιτερη
Αν πατε απο εκει βεβαια ειναι must να περασετε απεναντι και να ανεβοκατεβειτε την υπεροχη διαδρομη στην Καλιακουδα προς Γαβρο-Μεγαλο Χωριο και μετα γυρνατε απο Προυσο-Λαμπιρι-Θερμο κτλΙωαννη μ' αρεσουν οι προτασεις σου! Τις εχω τρεξει ολες τις διαδρομες που περιγραφεις!
Σε περιμενω να γυρησεις, προλαβαινεις!

mtsop
10/08/2012, 07:18
Και μερικές φωτογραφίες μέσα από το φαράγγι
265962

265963

265964

mtsop
10/08/2012, 07:19
265965

megalexandros
13/08/2012, 18:39
Στο πανταβρεχει εβρεχε κανονικα.
Εμεις πηγαμε κανονικα.
Θα ερθει αργοτερα και η αναλυτικη περιγραφη.
Κωστα φωτογραφιες!!!!

kordix
13/08/2012, 19:53
Η εκδρομή ήταν φοβερή, ευχαριστώ πολύ τον Αλέξανδρο και τον Στάθη για την παρέα. Εμαθα πολλά και ενδιαφεροντα πράγματα, οπως πως ανάβουμε φωτιά με βρεγμένα ξύλα :D, πληροφορίες για τα γύρω μονοπάτια, πως διασχίζεις ένα ποτάμι μέσα από αυτό χωρίς να σε παρασύρει και χωρίς να τσακιστείς.

Η διαδρομή ως το Πάντα Βρεχει είναι πανέμορφη όπως και τα χωμάτινα κομμάτια της επιστροφής ήταν πολύ καλά αλλά δεν εχω τραβηξει φωτογραφίες. Εχω φωτογραφίες μόνο μέσα από το φαράγγι που μου πήρε τα μυαλά. Η βόλτα ήταν σημαδιακή για μένα αφού καιρό τώρα θέλω να αρχίσω να περπατάω στα βουνά (εκτός αττικής) και έκανα την αρχή κατά κάποιο τρόπο.


266235

kordix
13/08/2012, 20:04
Από τον δρόμο προς το Θερμο ξεκίνησε δυνατή βροχή η οποία σταμάτησε αρκετά πριν το ανέβασμα στον Προυσσό και ξαναπιασε όταν φτάσαμε στη Ρόσκα στο χωμάτινο κομμάτι της διαδρομής. Η διαδρομή είχε λασπώσει, ειχε κάποιες δυσκολίες και παρότι κανείς δεν ειχε χωμάτινα λάστιχα φτάσαμε εύκολα κάτω στο φαράγγι.

Μου αρεσε που εβρεχε, ειχε ελάχιστο κοσμο, το χωμα μύριζε όμορφα και επιτελους μετά από τόσους καύσωνες δροσιστήκαμε και με το παραπάνω.Επίσης λογω βροχής δεν ειχε εντομα και τα σχετικά...

266236

kordix
13/08/2012, 21:04
Η φωτιά θέλει δουλειά ομαδική όταν τα ξυλα ειναι βρεγμένα...

266240

266241

kordix
13/08/2012, 21:09
Τα παιδιά ήταν οργανωμένα, το πρωινό ήταν φοβερό.

266242


Το καβούρι εβγαλε ολη τη βραδιά εκεί.

266243

kordix
13/08/2012, 21:15
και αφού πέρασε η ώρα και ζέστανε ο καιρός τραβήξαμε για το ποτάμι.

266244

266245

kordix
13/08/2012, 21:18
...και "επαθα πλάκα" από τις ομορφιές του Κρικελοπόταμου. :eek:

266246

kordix
13/08/2012, 21:21
:):):)

266247

266248

kordix
13/08/2012, 21:25
266249

Στη καρδιά του Πάντα Βρεχει :beer:

266250

kordix
13/08/2012, 21:29
266251

266252

kordix
13/08/2012, 21:39
Και λίγο παρακάτω καναμε και το μπανάκι μας :)

266254

266256

Ωραία εμπειρία να κολυμπάς ενάντια στο ρεύμα του ποταμού, μάλλον και γενικότερα :)



Αντε να βάλω και μια με τα μηχανάκια :D

266257

megalexandros
14/08/2012, 01:38
Μπραβο Κωστα! Σ' ευχαριστω για τη παρεα και τις φωτογραφιες.
Εγω πλεον ετοιμαζομαι για οικογενιακες διακοπες.Τα σχολια μου τελος του μηνα.
Αν καταφερω και τον Σταθη να γραψει....

888hayabusa
14/08/2012, 06:55
Μπράβο.. φοβερή εκδρομή είναι πολύ όμορφα καλοκαίρι εκεί..

bogart
14/08/2012, 09:38
Μπράβο σας ρε παίδες, σούπερ!!!!

chr1s_86
14/08/2012, 10:12
:a18::beer::beer:

stat
14/08/2012, 11:28
Μπράβο Κώστα ! Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και τα σχόλιά σου και η παρέα σου!
Εύχομαι καλή συνέχεια στις ορειβατικές και πεζοπορικές σου εξορμήσεις!
Είσαι έτοιμος ορειβάτης όπως διαπίστωσα! Τα βουνά και οι κορυφές τους σε περιμένουν!

antsoar
14/08/2012, 11:41
Η βόλτα ήταν σημαδιακή για μένα αφού καιρό τώρα θέλω να αρχίσω να περπατάω στα βουνά (εκτός αττικής) και έκανα την αρχή κατά κάποιο τρόπο.




Το ακούω συχνά από ανθρώπους που αγαπάνε το εκδρομικό εντούρο, τυχαίο?

latris mixanis
15/08/2012, 18:12
Πολύ όμορφα και καλό ξεκίνημα στην πεζοπορεία :)

megalexandros
22/08/2012, 19:07
Στο πανταβρεχει εβρεχε κανονικα.
Εμεις πηγαμε κανονικα.
Θα ερθει αργοτερα και η αναλυτικη περιγραφη.
Κωστα φωτογραφιες!!!!
Mιας και τωρα γυρισα απο οικογεννειακες διακοπες οριστε και η δικια μου εκτιμιση των γεγονοτων.
Απο μοτοσυκλετιστικη αποψη η εκδομη εμοιαζε με μινι τεστ μεγα ον-οφ της δεκαετιας του '90. Ειχε ορεινο στροφηληκι, χωμα με λασπη αλλα και σκετο, βροχη και κρυο αυγουστιατικα.
Με ολα τα προβληματα φτασαμε μερα και ειχαμε φως για να στησουμε σκηνες και να μαζεψουμε ξυλα (βρεγμενα).
Εχω ξαναναψη φωτια με βρεγμενα ξυλα αλλα αυτο το παιδεμα ηταν το κατι αλλο. Δυο ωρες μας πηρε και μετα απο ομαδικη και ειδικη επεξεργασια των ξυλων.Η κουβεντα ομως γυρο απο τη φωτια ειναι παντα ομορφη.Ο Σταθης σαν παλοιος ορειβατης εκανε αναλυση ορειβατικων διαδρομων και ο Κωστας ακουγε με ενδιαφερον.Αντε και του χρονου να κανουμε το Κωλογλεπη!
Η ελευθερη κατασκηνωση θελει οργανωση και η εμπειρια η δικια μου και του Σταθη βοηθησαν να κοιμηθουμε στεγνοι, ζεστοι και χορτασμενοι παρεα με το καβουρι μας
Στο Πανταβρεχη πηγαινω καθε χρονο και καθε χρονο το βρησκω διαφορετικο, και αυτο ειναι που με γοητευη. Φετος ηταν πιο δυσκολο απο περισι.Ομολογω οτι κοντοσταθικα και αναρωτηθικα αν ηταν το ιδιο ομορφο με της αλλες φορες, ευτυχος που ηταν και ο Κωστας μαζι και βγαλαμε φωτογραφιες και ωραιες μαλιστα!
Μεχρι να βγουμε απο το φαραγγι ο ηλιος ειχε στεγνωσει τα πραγματα μας και αρχισαν να ερχονται και οι πρωτοι επισκεπτες.Εμεις απλα τα μαζεψαμε και πηραμε το δρομο της επιστροφης που ειναι μια παγια συνηθεια μου να γυριζω απο διαφορετικο δρομο και τα παιδια το κατευχαριστηθικαν οπως ειπαν στο καφε της επιστροφης.
Κωστα χαρικα που σε γνωρισα και χαρικα ακομα περισοτερο που πηρες εμπειριες και γνωσεις που σου αρεσαν.
Να 'μαστε καλα και εις αλλα με υγεια!

kostasvardas
28/08/2012, 22:44
Φοβερή βόλτα.Δυστηχώς δεν κατάφερα να έρθω διότι ήμουν διακοπές.Ελπίζω στην επόμενη να είμαι μαζί σας.

GIXXERAKIAS
29/08/2012, 08:09
Φοβερή βόλτα.Δυστηχώς δεν κατάφερα να έρθω διότι ήμουν διακοπές.Ελπίζω στην επόμενη να είμαι μαζί σας.

Μία από τα ίδια!Το έψηνά τρελά λέμε το στήσιμο σκηνής εκεί όπως κάνατε!Οδηγίες για καλή διαδρομή μέχρι εκεί έχουμε?:D

megalexandros
01/09/2012, 00:40
Μία από τα ίδια!Το έψηνά τρελά λέμε το στήσιμο σκηνής εκεί όπως κάνατε!Οδηγίες για καλή διαδρομή μέχρι εκεί έχουμε?:DEχουμε - εχουμε!!! Πες μας απο που εισαι να σου πω!

GIXXERAKIAS
01/09/2012, 11:44
Απο Αθήνα θα ξεκινήσω βασικά,καλη διαδρομή εννοώ όχι πολύ χώμα,όσο γίνεται ασφαλτός και πράσινο γύρω γύρω.:D

megalexandros
01/09/2012, 20:32
Απο Αθήνα θα ξεκινήσω βασικά,καλη διαδρομή εννοώ όχι πολύ χώμα,όσο γίνεται ασφαλτός και πράσινο γύρω γύρω.:D
Απο πρασινο η Ευρυτανια αλλο τιποτα. Για να προσεγγυσεις το Πανταβρεχει θα κανεις το λιγοτερο 21 χλμ χωμα.
Απο Καρπενιση ερχεσαι μεσω Μεγαλου Χωριου, 25 χλμ χωμα καλοπατημενο.
Απο Δομνιστα κατεβαινοντας προς Ναυπακτο στριβεις δεξια 35 χλμ (περιπου) χωμα.Δεν γνωριζω αλλες λεπτομεριες για τη διαδρομη αυτη διοτι εχω να τη κανω χρονια.
Απο Ναυπακτο ανεβαινοντας για Θερμο με τρεις επιλογες
α) απο Κονισκα που μετα το χωριο πιανεις χωμα 35χλμ [απο αυτον γυρισαμε]
β) απο Προυσο - Τορνο - Καστανια με χωμα 21 χλμ [απο αυτον πηγαμε]
γ) απο Δρυμωνα κανεις εναν υπερωχο δασικο χωματινο καμοια 20αρια χλμ και βγενεις ασφαλτο και συναντας τη β' επιλογη.
Υπαρχουν και αλλοι συνδιασμοι πιο εντουραδικοι.
Προσοχη και γνωση χριαζεται και στις πιο πανω επιλογες που δινω διοτι αλλου ειναι ανυπαρκτη η συμανση και αλλου λανθασμενη.
Αν χριαζεσται περισοτερες λεπτομεριες εδω ειμαι, καλα να ειμαι.

stavrouliasp
03/09/2012, 08:23
Μπράβο παιδιά! Μπράβο!

GIXXERAKIAS
03/09/2012, 13:11
Απο πρασινο η Ευρυτανια αλλο τιποτα. Για να προσεγγυσεις το Πανταβρεχει θα κανεις το λιγοτερο 21 χλμ χωμα.
Απο Καρπενιση ερχεσαι μεσω Μεγαλου Χωριου, 25 χλμ χωμα καλοπατημενο.
Απο Δομνιστα κατεβαινοντας προς Ναυπακτο στριβεις δεξια 35 χλμ (περιπου) χωμα.Δεν γνωριζω αλλες λεπτομεριες για τη διαδρομη αυτη διοτι εχω να τη κανω χρονια.
Απο Ναυπακτο ανεβαινοντας για Θερμο με τρεις επιλογες
α) απο Κονισκα που μετα το χωριο πιανεις χωμα 35χλμ [απο αυτον γυρισαμε]
β) απο Προυσο - Τορνο - Καστανια με χωμα 21 χλμ [απο αυτον πηγαμε]
γ) απο Δρυμωνα κανεις εναν υπερωχο δασικο χωματινο καμοια 20αρια χλμ και βγενεις ασφαλτο και συναντας τη β' επιλογη.
Υπαρχουν και αλλοι συνδιασμοι πιο εντουραδικοι.
Προσοχη και γνωση χριαζεται και στις πιο πανω επιλογες που δινω διοτι αλλου ειναι ανυπαρκτη η συμανση και αλλου λανθασμενη.
Αν χριαζεσται περισοτερες λεπτομεριες εδω ειμαι, καλα να ειμαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις (τόσες) εναλλακτικές!!Τσάκω μία! :beer:

kordix
03/09/2012, 21:17
Αλέξανδρε το ΣΚ ανέβηκα στα Τζουμέρκα και μεταξύ αλλων έκανα ράφτινγκ στον Αραχθο.

ΜΑΓΕΙΑ & απιστευτη ομορφιά - Σε κάποια σημεία είχε και εκεί "πάντα βρέχει" μέσα σε ενα φαράγγι, μόνο που τα πλησίαζες με την βάρκα ή κολυμπώντας όχι περπατώντας. Είχε και μια πηγή με μεγάλο καταρράκτη που κολύμπαγες μέχρι να τον φτάσεις μέσα σε φυσική πισίνα με πεντακάθαρα νερά.