PDA

View Full Version : Ερωτηση για ss



EXIGE
08/08/2012, 01:39
Καλησπερα στην μεγαλη παρεα.Λεγομαι Ορεστης ειμαι 26 και πριν 6μηνες εβγαλα διπλωμα και αγορασα ενα ktm duke ii. Ειμαι απειρος οπως καταλαβαινετε, μου αρεσει η μηχανη και γενικα ψαχνομαι διαβαζω κλπ. Η αληθεια ειναι πως δεν νιωθω σιγουρος και ειμαι πολυ προσεκτικος. Μεσα απο video και οτι βρισκω στο ιντερνετ προσπαθω να βελτιωθω. Νεοτερος ημουν παρων σε ενα ατυχημα μηχανοβιου απειρου ο οποιος εφυγε απο το δρομο και αυτο με κανει δυο φορες πιο προσεκτικο.
Οσο αφορα το duke μου αρεσει βεβαια αλλα ειναι μονοκυλινδρο πραγμα που εχει διαφορα αρνητικα. Ειμαι σε σκεψεις να το δωσω και να παω σε ενα ss 600. Δεν εχω οδηγησει ποτε,μονο συνοδηγος εχω ανεβει. Γενικα θελω να μαθω να στριβω σιγα σιγα,με το αμαξι μου εμπαινα στην πιστα,εχω σκοπο να παρακολουθησω καποιο σχολειο οδηγησης.
Θα ηθελα την γνωμη σας,η πλειοψηφια εδω μεσα ειστε πολυ πιο εμπειροι και καλο θα ηταν να σας ακουσω. Ξερω πως μιλαμε για αλλη δυναμη εννοειται,πραγματικα ομως δεν ειναι σκοπος μου να πηγαινω με 300,ασχετα αν το γκαζι ειναι γλυκο... Ολες οι αποψεις δεκτες!

McGyver
08/08/2012, 06:52
Όλες οι μοτοσικλέτες με τον ίδιο τρόπο στρίβουν, είτε είναι μονοκύλινδρα είτε έχουν περισσότερους κυλίνδρους.
Παρακολούθησε σχολεία με το Duke, μάζεψε λίγη εμπειρία και μετά πήγαινε σε 600άρι SS.

Καλώς ήλθες.

:wave2:

EXIGE
08/08/2012, 11:39
Δεν διαφωνω οτι ολα στριβουν με τον ιδιο τροπο. Με το δουκα δεν μπορω να παω στο Ναυπλιο για παραδειγμα.ειναι και αυτο ενα θεμα μου. Το ταξιδι.

McGyver
08/08/2012, 12:03
Με το δουκα δεν μπορω να παω στο Ναυπλιο για παραδειγμα.ειναι και αυτο ενα θεμα μου. Το ταξιδι.

α) Γιατί δεν μπορείς να πας με το Duke στο Ναύπλιο;
β) Ένα SS 600 δεν το λες και ταξιδιάρικο.

EXIGE
08/08/2012, 12:17
Ταξιδιαρικο οχι,αλλα με το ktm θα γινω σαν φραπες. Λες να δοκιμασω?εγω το ειχα αποκλεισει μηπως παθει και τιποτα λογω του ενος κυλινδρου.. Και κατι αλλο, στο σχολειο css που διαβασα σε αλλο θεμα μονο με street μπορεις να παρακολουθησεις ετσι?

MikeG
08/08/2012, 12:39
Το ss600 θα είναι too much για σένα πιστεύω. Αν θες πιο άνετες βόλτες μπορείς να τσεκάρεις κάτι σε on off 650 ή σε κάποιο street 600 όπως cbf για παράδειγμα.

bulmont
08/08/2012, 12:44
Δεν διαφωνω οτι ολα στριβουν με τον ιδιο τροπο. Με το δουκα δεν μπορω να παω στο Ναυπλιο για παραδειγμα.ειναι και αυτο ενα θεμα μου. Το ταξιδι.

Δεν φταίει το DUKE γι' αυτό.........

Το DUKE σίγουρα πάει μέχρι το Ναύπλιο.......

Ε Σ Υ δεν μπορείς να πάς.........

McGyver
08/08/2012, 12:48
Ταξιδιαρικο οχι,αλλα με το ktm θα γινω σαν φραπες. Λες να δοκιμασω?

α) Μέχρι το Ναύπλιο δεν είναι ταξίδι.
β) Μια χαρά είναι το Duke.


εγω το ειχα αποκλεισει μηπως παθει και τιποτα λογω του ενος κυλινδρου..

Λόγω ενός κυλίνδρου δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, λόγω μάρκας μπορεί :lol:.


Και κατι αλλο, στο σχολειο css που διαβασα σε αλλο θεμα μονο με street μπορεις να παρακολουθησεις ετσι?

Λάθος.

BLiTzER
08/08/2012, 12:56
μηπως παθει και τιποτα λογω του ενος κυλινδρου

Έχω κάνει και 450 χιλιόμετρα, με μια στάση των 3 λεπτών για βενζίνη. Κουραστικό μεν στα ανοιχτά κομμάτια, αλλά τα πάντα κάνει, αν θες.

CSS μπαίνεις με ότι θες, αρκεί να έχεις δερμάτινα.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
08/08/2012, 14:28
φιλε εμπαινε με 1000 .... κανε αυτο που σκεφτεσαι , ωριμος (στην ηλικια ) εισαι so ενα 600αρι ειναι σαφως καλυτερο για εκδρομουλες απο ενα duke ... εννοειται οτι στον προυπολογισμο σου πρπει να βαλεις στολες γαντια μποτες κ.τ.λ.

nathair
08/08/2012, 14:43
Αν είσαι άπειρος, και διστακτικός, και θέλεις σιγά σιγά να μάθεις, και να πηγαίνεις και Ναύπλιο, πάρε ένα μηχανάκι δρόμου για όλες τις δουλειές και εύκολο. Π.χ. XJ6 diversion, είναι και φτηνό!

orion
09/08/2012, 23:07
Το duke εχει πολλες δυνατοτητες για στριψιμο και για παιχνιδι και μπορεις να μαθεις πολλα πραγματα πανω του λογο οτι ειναι ελαφρυ και ροπατο, αμα το εχεις μονο εξι μηνες και ειναι το πρωτο σου μηχανακι (απ'οτι καταλαβα δηλαδη) δωστου χρονω γιατι ακομα δεν εχεις μαθει τι μπορει να κανει αυτο το εργαλειο σε καταληλα χερια.
Η να στο πω αλλιος κατσε να το μαθεις γιατι δε φταιει το μηχανκι σηγουρα μολις αρχισεις να το μαθαινεις δεν θα θες να το αλλαξεις.

panos-ohli
10/08/2012, 01:36
καλα μην τρελαθουμε κι ολας,μπορει το duke να ειναι ενα καλο motard αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να κανει τα παντα!
τα motard στο συνολο τους σε ταξιδια ειναι πολυ κουραστικα γιατι δεν εχουν βημα και λογο κραδασμων ουτε τα ευχαριστιεσε στα ανοιχτα κομματια
τωρα απο στριψιμο οκ ειναι καλο αλλα πρεπει να κανεις διαφορετικη οδηγηση απο αυτη τον street,αφου υπαρχουν μηχανακια γι αυτο που θελει το παιδι γιατι να παιδευεται?
προτεινω cbr 600 rr...!

EXIGE
10/08/2012, 11:12
καλα μην τρελαθουμε κι ολας,μπορει το duke να ειναι ενα καλο motard αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να κανει τα παντα!
τα motard στο συνολο τους σε ταξιδια ειναι πολυ κουραστικα γιατι δεν εχουν βημα και λογο κραδασμων ουτε τα ευχαριστιεσε στα ανοιχτα κομματια
τωρα απο στριψιμο οκ ειναι καλο αλλα πρεπει να κανεις διαφορετικη οδηγηση απο αυτη τον street,αφου υπαρχουν μηχανακια γι αυτο που θελει το παιδι γιατι να παιδευεται?
προτεινω cbr 600 rr...!
Γιατι προτεινεις το rr φιλε μου?

yannis24
10/08/2012, 11:19
Γιατι προτεινεις το rr φιλε μου?

Γιατι ειπες οτι εισαι απειρος.....και το RR ειναι γενικα για κουλαμαριες.....χαχαχαα

Καλα πλακα του κανετε....?

Απ΄οτι διαβασα, οπως το θετεις το ζητουμενο, καποιος απο πανω σου ειπε και σου προτεινε το CBF 600....
πιστευω οτι ειναι μια τιμια και καλη επιλογη (οπως και το fazer), για καποιον απειρο σχετικα, που θελει κατι αξιολογο, αξιοπιστο, γρηγορο σχετικα να κανει και τα ταξιδακια του και να μαθει γενικα τα περι μηχανης......

panos-ohli
10/08/2012, 11:27
Γιατι προτεινεις το rr φιλε μου?

γιατι ψαχνεις σε ss και το cbr ειναι πολυ πιο φιλικο και γραμμικο απο τα υπολοιπα στην κατηγορια αυτη.
το θεμα ειναι τι θελεις εσυ,γιατι αν δεν εισαι κολλημενος ντε και καλα με ss μπορεις να πας σε fazer κλπ. οπου και αυτα μπορουν να κανουν αρκετα πραγματα και πιο ανετα,,

EXIGE
10/08/2012, 11:52
γιατι ψαχνεις σε ss και το cbr ειναι πολυ πιο φιλικο και γραμμικο απο τα υπολοιπα στην κατηγορια αυτη.
το θεμα ειναι τι θελεις εσυ,γιατι αν δεν εισαι κολλημενος ντε και καλα με ss μπορεις να πας σε fazer κλπ. οπου και αυτα μπορουν να κανουν αρκετα πραγματα και πιο ανετα,,

Οχι ss θελω απλα σε αλλο θεμα εδω μεσα διαβαζα πως το gsxr ειναι το πιο ανετο για δρομο σε αντιθεση με το rr που στην πιστα ειναι φοβερο στο δρομο ειναι αβολο. Γιαυτο σε ρωταω

panos-ohli
10/08/2012, 12:11
Οχι ss θελω απλα σε αλλο θεμα εδω μεσα διαβαζα πως το gsxr ειναι το πιο ανετο για δρομο σε αντιθεση με το rr που στην πιστα ειναι φοβερο στο δρομο ειναι αβολο. Γιαυτο σε ρωταω

κοιταξε τα gsxr εχουν πολυ σκληρες αναρτησεις σε σχεση με τον ιαπωνικο ανταγωνισμο,αρα η ανεση παει περιπατο και ειναι πολυ πιο δυνατα,που στην συγκεκριμενη περιπτωση,δηλαδη ενος νεου οδηγου ειναι μειονεκτημα.
τα cbr εχουν χαμηλα τα clip-on για αυτο λενε οτι ειναι αβολα αλλα δεν ειναι τοσο σημαντικο αυτο.

power hornet
10/08/2012, 12:36
αμα θες ss πηγαινε σε rr οπως ειπε το παιδι ποιο πανω ειναι φιλικο,γραμικο θα μεινεις για πολυ καιρο ευχαριστημενος,μεχρι να το μαθεις κιολας ου πολυ καιρο θα περασει

akis_trevor
10/08/2012, 13:25
Απ΄οτι διαβασα, οπως το θετεις το ζητουμενο, καποιος απο πανω σου ειπε και σου προτεινε το CBF 600....
πιστευω οτι ειναι μια τιμια και καλη επιλογη (οπως και το fazer), για καποιον απειρο σχετικα, που θελει κατι αξιολογο, αξιοπιστο, γρηγορο σχετικα να κανει και τα ταξιδακια του και να μαθει γενικα τα περι μηχανης......
συμφωνω και επαυξανω.παρε ενα τετοιο μηχανακι προς το παρον το οποιο ταξιδευει,στριβει,εχει γκαζι(ιδιως το fazeraki)και γενικα τα κανει ολα.μαθε πανω σε αυτο,δες αν σαρεσει,τι σε χαλαει και τι σε φτιαχνει και βλεπεις αργοτερα...

KARDITSARA
10/08/2012, 13:27
καλησπερα και απο εμενα !ξεκαθάρισε για ποιο λόγο θέλεις το μηχανάκι.
τα ss γενικα δεν ειναι ευκολα μηχανακια για καθημερινη χρηση ,και ουτε βγηκαν για να κανουν ταξιδακια
ειναι για πιστες και γρηγορη οδηγηση !!αλλο που εδω τα εχουμε για καφεδακι

κατηγορία φαζερ κτλ cbf ειναι για ταξιδάκια (για να μην σου πω ον οφ ) και κάνεις και σχολειά οδήγησης για να μάθεις
κάποια βασικά πραγματάκια .με το καλο οτι και να παρεις και οτι και αν ειναι παντα τον προστατευτικο σου εξοπλισμό