PDA

View Full Version : R6 2001 αποριες.



Mario_Beverly
08/08/2012, 22:46
Γεια και χαρα σε ολο το φορουμ.Εμαθα για το site απο ενα φιλο που ασχολειται και θα ηθελα την γνωμη σας σαν πιο εμπειροι στο θεμα..Εχω ενα piaggio beverly 250 injection mod 07,και μιας και το κρατησα ενα χρονο,το μηχανακι δεν εκανε κιχ και δεν ζητησε περα απο ιμαντα και λαδακια τιποτα,ηρθε η ωρα να παρω κατι πιο γρηγορο.Μου εκατσε λοιπον μια κατασταση..ανταλλαγη το bev,με r6 2001 mod με εξατμιση gp γυρω στα 50k χλμ,και μια μικρη διαφορα πιθανως απο μερους του..Η ερωτηση η κλασσικη..αξιζει?το μηχανακι το εκανα βολτα φαινοταν σωστο,ενα κοψιμο εκανε μονο σαν ''σκαλι'' γυρω στις 8.000 rpm και μου ειπε οτι ειναι τα ζιγκλερ επειδη ειναι μεγαλυτερα και τα χει βαλει για ψηλα(?).λαστιχακια εχει,και γενικα επειδη τα αγαπω τα ss να πω την αληθεια ψηθηκα ασχημα..βεβαια θα περασει μια βολτα απο το μηχανικο αν ειναι να γινει κατι τετοιο παντως σαν 1η εντυπωση φανηκε καλοδιατηρημενο μιας και το εχει 9 χρονια ιδιος ιδιοκτητης με βαση τα λεγομενα του.Με ενα googlarisma για r6 περι προβληματων,ειδα πως βαρανε αρκετα μοτερ πανω απο 50 χιλ χλμ και ελαχιστα κρατανε..ισχυει?επισης για σασμαν οτι η 2α παλι τα ιδια σε αυτα περιπου τα χλμ..?γιατι εμενα το σασμαν για yamaha μου φανηκε σωστο..απο καταναλωση ελεω καρμπυρατερ ειναι τοσο κακη οπως μου τα λενε?(πανω απο 8λ/100)?sorry για το μεγαλο ποστ απλα θελω να ξερω μην το παρω το μηχανακι και περα απο το οτι θα το ντυσω νυφη (εις γνωσην μου οτι δεν εχει και τη καλυτερη μεταπωλητικη αξια μιας και μιλαμε για 10ετιας+ μηχανακι)δεν θελω να μου βγαλει και ζημια και μετα τρεχα γυρευε!καθε αποψη δεκτη!

panos-ohli
10/08/2012, 11:56
googlαρε οποιο μηχανακι σου αρεσει και να δεις τι ζημιες θα σου βγαλει.το θεμα ειναι κατα ποσον αυτος που το ειχε το εχει συντηρησει σωστα.τωρα για καταναλωση δεν ξερω αλλα υπαρχουν πολλα injection που καινε παραπανω απο τα καρμπυρατερ...

yiannis172
10/08/2012, 12:07
Καθαρα θεμα συντηρησης ειναι το μεταχειρισμενο,ειτε προκειται για R6 ειτε για Varadero.Κανε ενα εξονυχιστικο ελεγχο σε ενα εμπιστο συνεργειο και προχωρα αν ειναι ολα οκ.Εδω αλλοι αγοραζουν Ducati 10ετιας εσυ φοβασαι το R6;:lol:

kostaspetrou
11/08/2012, 00:30
Πέρα από συντήρηση τα χιλιόμετρα δεν αστειεύονται,ούτε μπορείς να ξέρεις τη χρήση που έχει υποστεί.
Απ'την περιγραφή σου εγώ δε θα το'παιρνα.Η δικαιολογία περί ζιγκλέρ για ψηλά απλά δεν...
Μηχανάκι 11 ετών που σίγουρα έχει φάει πολύ και συνεχόμενο σκίσιμο και που δε διεκδικεί δάφνες αξιοπιστίας δε με συγκινεί...

vasilis7
14/11/2012, 21:07
παιδες καλησπερα... μια ερωτιση θελω να κανω.. εχω ενα R6 του 2002 και εδω και 3-4 μερεςστο 10λεπτο περηπου που ειναι αναμενω εν κινηση η σε σταση δεν παιζει ρολο μου αναβει το λαμπακι λαδιων για 20 δευτερολεπτα περηπου και μετα σβινει....... τα λαδια τα εχω κηταξει και ειναι οκ... τι μπορει να ειναι???????

Antonisss
14/11/2012, 21:15
Αντλία λαδιού ίσως... Μπορείς να το πας σε συνεργείο να σου τσεκάρουν την πίεση λαδιού εάν είναι μέσα στις προτεινόμενες τιμές

vasilis7
14/11/2012, 21:40
σε ευχαριστω φιλε μου απλα μου αναβει το πολυ για 20sec 1-2 φορες και μετα δεν ξαναναβει μεχρι να τη σβησω.