PDA

View Full Version : Διαρκεια ζωης βαλιτσας.....και restoring...



Pardalotzatziki
09/08/2012, 00:38
Εχω μια Nonfango που εκλεισε 11 χρονια χρησης.
Ολα καλα εκτος απο το πανω μερος απο το καπακι, το οποιο ψιλοτριβεται και καθε φορα που το ακουμπαω εχει τριμματα ψιλα σαν αμμο.
Ακομα και μετα απο πλυσιμο, παλι το ιδιο.

Ξερει κανενας τι διαρκεια ζωης εχουν αυτα τα πλαστικα;
Επισης καποια στιγμη ειδα την γνωστη σχαρα που εχουν οι ΚΑΡΡΑ, η οποια βιδωνει στο καπακι και ελεγα μηπως κανω κατι παρομοιο.
Θα το αντεξει το πλαστικο?

Εχει φαει αρκετα ζορια και φορτωμα, περισσοτερο απο οσο λεει ο κατασκευαστης. Και απο σημαδια πολλα.
Σκεφτομαι και για μια περιποιηση, τριψιμο-βαψιμο, να ξανανιωσει.
Θα γινει τιποτα; Εχει κανει καποιος κατι παρομοιο;

Τις σκεψεις-γνωσεις σας πλίιζ...

costas_versys
09/08/2012, 01:03
Εχω κάνει resoration σε 2 βαλίτσες GIVI που περασαν τα πάνδεινα για πολλά χρόνια.

Κυρίως από τις ακτίνες UV έχασαν τελείως το μαύρο χρώμα τους και τόσο η πλάκα όσο και η βαλίτσα είχαν ασπρίσει τελείως. Προχώρησα σε φρεσκάρισμα με καλό πλύσιμο (χωρίς τρίψιμο) και μετά βάψιμο με ματ χρώμα 2 χέρια, χωρίς βερνίκι.

Σαν καινούρια έγιναν.

Pardalotzatziki
09/08/2012, 01:11
Εχω κάνει resoration σε 2 βαλίτσες GIVI που περασαν τα πάνδεινα για πολλά χρόνια.

Κυρίως από τις ακτίνες UV έχασαν τελείως το μαύρο χρώμα τους και τόσο η πλάκα όσο και η βαλίτσα είχαν ασπρίσει τελείως. Προχώρησα σε φρεσκάρισμα με καλό πλύσιμο (χωρίς τρίψιμο) και μετά βάψιμο με ματ χρώμα 2 χέρια, χωρίς βερνίκι.

Σαν καινούρια έγιναν.

Εχεις φωτο πριν/μετα ή εστω μετα;
Αν τη βαψω οπως ειναι, οπως λες, θα φαινονται ολες οι γρατσουνιες.
Τις εχεις ακομα τις βαλιτσες;

costas_versys
09/08/2012, 01:16
Εδώ είναι το αποτέλεσμα μετά από βάψιμο, αλλαγή τάπες, βάψιμο μεταλικών στηριγμάτων κλπ.. από την βαλίτσα δεν έχω φωτογραφία

Pardalotzatziki
09/08/2012, 01:23
Εδώ είναι το αποτέλεσμα μετά από βάψιμο, αλλαγή τάπες, βάψιμο μεταλικών στηριγμάτων κλπ.. από την βαλίτσα δεν έχω φωτογραφία

Πολυ καλο φαινεται! Αλλα η δικια μου εχει πολλες γρατσουνιες γιατι εδενα πανω εκει σκηνακι, καρεκλες κ.α.
Τα λεφτα της τα εχει βγαλει 1000 φορες και τα βγαζει ακομα.
Δεν το βλεπω σωστο να γινει ετσι χωρις προετομασια.

costas_versys
09/08/2012, 01:31
Θα σου πρότεινα κάποιο ψιλό γιαλόχαρτο (1000 πρώτα & 2000 μετά) μόνο στις γρατζουνιές και με χρήση νερού (βαποριζατέρ).

Pardalotzatziki
09/08/2012, 01:53
Να πω και την αμαρτια μου. Δοκιμασα την μεθοδο ΚΟΚΚΙΝΑΦΕΓΓΑΡΙΑ.
Αυτη με το θερμοπιστολο. Το λεω για οποιον θελει να το δοκιμασει.

Ναι με πολυ προσοχη κατι γινεται. Θελει να ζεσταινεις μικρα κομματα (5x5 εκατοστα) και να τα αφηνεις να κρυωνουν 2-3 ωρες.
Το πλαστικο ζεσταινεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και παραμορφωνεται.
Η δικια μου εκανε μια μικρη κουρμπα στη βαση και εχασε λιγο την επαφη με την βαση. Το προβλημα το ελυσα με πατουρες απο το Praktiker.
Αλλο προβλημα ειναι οτι εβγαλε καποιες ασπριλες σε μια πλευρα. Αυτο υποθετω οτι ειναι απο την υπερβολικη θερμοκρασια, ισως και φουσκαλες εσωτερικα (δικια μου υποψια)

costas_versys
09/08/2012, 09:50
Μεγάλη μπούρδα. Το έχω δει το video για την ανακατασκευή της βαλίτσας και πραγματικά είναι μόνο για γέλια. Κάνε ένα τριψηματάκι, βάψιμο με ματ μαύρο χρώμα και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.

Pardalotzatziki
09/08/2012, 10:10
Μεγάλη μπούρδα. Το έχω δει το video για την ανακατασκευή της βαλίτσας και πραγματικά είναι μόνο για γέλια. Κάνε ένα τριψηματάκι, βάψιμο με ματ μαύρο χρώμα και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.

Μπουρδα ειναι οντως. Για ΠΟΛΥ μικρες ζημιες ομως κατι γινεται. Ολη η βαλιτσα δεν παιζει να γινει.

kiloMeater
09/08/2012, 10:47
Εχω μια GIVI 45αρα εδω και 15 χρονια... εχει περασει κατα καιρους απο ολα τα μηχανακια που ειχα, πρεπει να εχει βγαλει ως τωρα πανω απο ~170.000χλμ με ολες τις καιρικες συνθηκες.
Στη μεση της ζωης της, επεξε ενα τριψιματακι καλο καια μετα περασμα δυο χερια με μαυρο ματ σπρει.. σαν καινουργια ειναι ακομα...
ελπιζω να βγαλει αλλα τοσα (καλα ναμαστε...)

spyro
09/08/2012, 10:54
καμια πρόταση για μαρκα χρώματος έχουμε?

ευχαριστώ

christof40
09/08/2012, 12:49
καμια πρόταση για μαρκα χρώματος έχουμε?

ευχαριστώ
η cosmos εχει σπρευ σε μαυρο ματ που ειναι για δερματινα και πλαστικα.παρτο και θα με θυμηθεις...

Pardalotzatziki
09/08/2012, 14:34
καμια πρόταση για μαρκα χρώματος έχουμε?

ευχαριστώ

http://www.hbbody.com/

jimmis5
09/08/2012, 20:36
Λυσεις στο θεμα 2

Οταν ειναι φρεσκα τα πλαστικα για να μην καταντησουν καμενα θα πατε σε καποιον που πουλαει υγρη σιλικονη για φουσκωτα το αποτελεσμα θα ειναι εντυπωσιακο,ισχυει και για τα καμενα πλαστικα αλλα θελει συχνη χρηση.Δεν το αφηνετε επανω το περνατε και μετα με ενα βαμβακερο υφασμα το και απαλες κινησεις περνετε τα περιτα.

η αλλη λυση αν ειναι η βαφη εφοον τριψετε το ψωριασμα των πλαστικων θα παρετε σπρευ φωτιας μαυρο ματ και τελος τα δακρυα θα εχετε ενα ωραιο αποτελεσμα και θα διαρκει!!!

akis_trevor
09/08/2012, 20:47
νομιζω πως το καταλληλο σπρευ(δεν ξερω αν εννοουσατε αυτο παραπανω)ειναι για ματ πλαστικα μερη.οπως π.χ προφυλακτηρες κλπ...τωρα για τριψιματα κλπ,λογικα θα θελει ενα περασματακι με ψιλουλι γυαλοχαρτο.

Pardalotzatziki
10/08/2012, 10:20
Ευχαριστω οσους ειπανε τη γνωμη/εμπειρια τους.

Για το θεμα της σχαρας, αν θα αντεξει το καπακι;

H Nonfango εδινε μια σχαρα-μαξιλαρι για πολυ λιγα πραγματα...

emiliano
10/08/2012, 15:48
αν και το πλαστικό έχει χάσει σίγουρα λίγο από τις ανοχές του δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα εκτός και αν το φορτώσεις καρέκλες τραπέζια μπαμπου πολυθρόνες έχω λέγετεεεε....

spyro
06/10/2012, 09:02
μόνο τις γρατζουνιες τρίψιμο ρε παίδες? δηλαδή στο υπόλοιπο που είναι λεία η επιφάνεια (χώρια το πλαστική) το χρώμα θα κρατήσει χωρίς τρίψιμο? μηπως θέλει όλη τρίψιμο?

σκοπευω να το περάσω και μια στρώση αστάρι πριν απο το χρώμα.