PDA

View Full Version : Ελαστικά



ThanosMr
09/08/2012, 17:05
Παρουσίαση προβλήματος

Σε χαμηλή ταχύτητα της τάξεως των 40 χλμ/ω, η αίσθηση που έφτανε στο τιμόνι και γενικότερα στο μπροστινό μέρος της μηχανής ήταν μία επαναλαμβανόμενη κίνηση πάνω κάτω (λαγουδάκια).
Έδινε την εντύπωση ανωμαλίας του δρόμου ή ξεφούσκωτου ελαστικού χωρίς να συμβαίνει τίποτα από τα δύο.
Σε μεγαλύτερες ταχύτητες το πρόβλημα εξαφανιζόταν.

Μετά από τους απαραίτητους ελέγχους παρατηρήθηκε ότι το ελαστικό είχε στραβοπατήσει πάνω στη ζάντα.
Τι εννοώ:
πάνω ακριβώς από την ζάντα εκεί που ξεκινάει το ελαστικό υπάρχει μία γραμμή κατά μήκος του, κατι σαν οδηγός ας πούμε, η οποία έχει ίση απόσταση άπό την ζάντα σε όλο το μήκος της περιμετρικά.
Στην δική μου περίπτωση σε ένα σημείο αυτή η γραμμή εξαφανιζόταν μέσα στη ζάντα με αποτέλεσμα αυτό το <<χοροπήδημα>>.

Αφού ξεφούσκωσα πλήρως το λάστιχο και τοποθέτησα περιμετρικά λίγο γράσσο, τόσο σε αυτό όσο και στην ζάντα, το ξαναφούσκωσα στο διπλάσιο από το κανονικό του (ενώ παίρνει 29 του έβαλα 60+).
Μετά το επανέφερα στα φυσιολογικά επίπεδα(29 πίεση).
Το πρόβλημα με την γραμμή - οδηγό διορθώθηκε όσο και το χοροπήδημα το οποίο δεν είναι αισθητό στο βαθμό που ήταν προηγουμένως έως καθόλου.

Ερώτηση

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα από τη στιγμή που το λάστιχο έχει <<περπατήσει>> αρκετά χλμ στην αρχική του κατάσταση?
Υπάρχει περίπτωση να έχει στραβώσει και να παραμείνει έτσι?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Volo
09/08/2012, 18:58
Αυτοί οι απαραίτητοι έλεγχοι έγιναν σε γνώστη του θέματος; Θέλω να πω ίσως
από τη στιγμή που το πρόβλημα παραμένει έστω και λίγο ίσως να χρειαστεί να
βγει το ελαστικό εντελώς, να δείτε μήπως την έχει ακούσει και η ζάντα.

MikeG
09/08/2012, 19:04
Δε θα με ανησυχούσε τόσο. Για τι λάστιχα μιλάμε;

Corvo
09/08/2012, 19:15
δωσε μερικες πληροφοριες ακομα αν θελεις

σαμπρελα ή χωρις;
τι λαστιχα και τι μηχανακι εχεις;


edit: για να λες 60+ λογικα δεν εχεις σαμπρελα

ThanosMr
10/08/2012, 08:06
Το μηχανάκι είναι ένα Africa Twin και τα ελαστικά michelin anakee (με σαμπρέλα, περασμένα προ 3μηνου).
Το πρόβλημα παρατηρήθηκε από ένα φίλο όταν ψάχναμε το μηχανάκι και έπειτα πέρασα από το βουλκανιζατέρ που τοποθετήθηκαν τα ελαστικά ώστε να το δεί και κάποιος που ασχολείται με το αντικείμενο.
Η γνώμη του ήταν ότι όντως είχε στραβοπατήσει και ότι το πρόβλημα του χοροπηδήγματος ωφειλόταν στο ελαστικό.
Αφού το διόρθωσε μου είπε να το δουλέψω 3-4 μέρες και βλέπουμε.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα στο λάστιχο και στην συμπεριφορά της μηχανής αλλά ήθελα να πάρω και τις απόψεις άλλων που μπορεί να έχουν μια γνώση παραπάνω ή ακόμα να έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

Μέχρι στιγμής και 24 ώρες μετά την επιδιόρθωση δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Corvo
10/08/2012, 09:58
δεν νομιζω να ξαναεχεις προβλημα παληκαρε, για σιγουρια( και δικη σου αυτοπεποιθηση και μονο) κοιταζε το μια φορα στις 2 μερες για κανα 10ημερο αν επανελθει


αφου ειναι και με σαμπρελα ακομα λιγοτερες πιθανοτητες να επαναλθει παντως στο στραβοπατημα

ThanosMr
13/08/2012, 15:49
Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα....
Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση..

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους....

:wave2: