PDA

View Full Version : μιζα



koumiotis
09/08/2012, 21:39
καλησπερα σε ολους!ειμαι καινουριος στο φορουμ και δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα!εχω ενα ttr600 μοντελο 98 με μανιβελα και θελω να το κανω μιζατο!μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω ενα κινητηρα απο μιζατο ττρ600 για να κανω την μετατροπη?δεν με νοιαζει να ειναι σε καλη κατασταση γιατι θα βαλω τα δικα μου μπιστονια μπιελες κ.α!

motor12
10/08/2012, 00:41
καλα γιατι θες να φορτωσεις μπελα στο κεφαλι σου
ωραια δεν εισαι που δεν σε απασχολει η μπαταρια αν ειναι ξεφορτιστη,αν θα παρει μπροστα, κοστος μπαταριας, βαρος?
εγω απο το μιζατο το μονο που ζηλευω και θα εβαζα στο μανιβελατο ειναι το κεντρο του πισω τροχου που ειναι με σινεμπλοκ

koumiotis
11/08/2012, 01:44
φιλε μου ολα καλα αυτα που λες τα εχω σκεφτει και εγω αλλα χθες υστερα απο 10 χρονια που εχω την μηχανη και κοντευω τα 45 εφαγα μια καλη αναποδη και ειμαι με καταγμα στην φτερνα!και για να μην την σπασω με μια βαρια λεω να το κανω μιζατο και θελω βοηθεια απο ανταλακτικα η ολοκληρο μοτερακι

motor12
11/08/2012, 22:15
ειχα και εγω την απορια γιατι το ττρ ειναι λιγο πιο αγριο οσον αφορα στο κατεβασμα μανιβελας σε σχέση με το χτ πχ το μπενετον ή το 550
ειχα παιξει με την ρυθμιση της ντιζας του αποσυμπιεστη και ειχα καταφερει να την μαλακωσω λιγο
κοιταξε επισης την διαδρομη της ντιζας να μην εχει τσακισματα πουθενα , γρασαρε ισως την ντιζα...
τελος παντων μια δοση που μιλαγα με τον μηχανικο
μου ειπε - αλλα δεν θυμαμαι ακριβως για ένα εξάρτημα που από κατασκευης είναι λάθος τοποθετημενο και φευγει λιγο από την θεση του και προκαλει αυτήν την δυσκολια στην μανιβελα να κατεβαινει ελευθερα και αμα το διορθωσεις αλλαζει δραματικα
παντως και εγω που το ειχα για 6 χρονια ,όλα μου τα δεξια παπουτσια είχαν τρυπιες σόλες
ασχετο αλλά και τα δεξια μπατζάκια ειχαν τρύπες
δεν κατάλαβα αν ακουμπούσαν στην εξατμιση ή στο δοχείο αζώτου του αμορτισερ

koumiotis
12/08/2012, 02:55
του εχω αλλαξει 3 φορες την ντιζα και στην αρχη ολα καλα λες παταω μανιβελα σε παπι!μαλλον θα ειναι αυτο που λες για το εξαρτημα που ειναι λαθος μηπως μπορεις να μαθεις τι ειναι να το πω στον δικο μου μηχανικο μπας και μπορεσουμε και κανουμε κατι?γιατι εχω ξενερωσει αφανταστα και ειναι καλο μηχανακι και το εχω σε πολυ καλη κατασταση και δεν θελω να το δωσω!

koumiotis
20/08/2012, 20:35
καμια βοηθεια βρε παιδια!!!!

MikeG
21/08/2012, 17:21
Ξέχνα τη μίζα, απλά ή πάρε άλλο μηχανάκι.

koumiotis
22/08/2012, 09:37
δυσκολα τα πραγματα!ευχαριστω παντως παιδια

motor12
01/09/2012, 00:31
μην το δωσεις
ειναι μηχανακι απο αυτα που δεν βγαινουν παρομοια
βελτιωνε τα σημεια
ο μαστορας που μου ειπε αυτο που σου λεγα εκλεισε μετα απο 18 χρονια ας οψεται η κριση