PDA

View Full Version : Νέος οδηγος - ερωτήσεις



cbr125
21/09/2005, 16:01
Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση πανικού πως πατάμε φρένο σε στεγνό και βρεγμένο...και τα δύο μαζί δυνατά?σε τι αναλογία?τι κανουμε με το συμπλεκτη?τη θέση του σώματος(που θέλουμε να δώσουμε βάρος πίσω ή μπροστά)?οταν αρχίσει να γλιστράει το πίσω πως το αντιμετωπίζουμε?
Επίσης έχω παρατηρήσει κατά την οδήγηση μου πατάω φρένο μαζί με γκάζι πολύ συχνά το κάνω ασυναίσθητα μάλλον για να μην δώσω βάρος μπροστά και ελαφρύνει πίσω αφήνοντας το γκάζι...είναι σωστό αυτό?

GhostDog
21/09/2005, 16:48
θεωρητικά 75% μπροστά 25% πίσω. τώρα σε θεωρητικό επίπεδο: σε φρανάρισμα πανικού δεν νομίζω ότι έχεις την πολυτέλεια να σκεφτείς τοποθέτησησ σώματος.. αν γλιστράει το πίσω, άσε λίγο το πίσω φρένο... τώρα γκάζι-φρένο μαζί δεν νομίζει να εξυπηρετεί κάπου, αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος καλύτερα...

Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου είναι να τα δεις όλα αυτά στην πράξη. πήγαινε σε μια αλάνα (ακόμη καλύτερα αν είναι χωμάτινη) και προσπάθησε να φρενάρεις συνέχεια όλο και σε μικρότερη απόσταση χωρίς να φας τα μούτρα σου (πιθανότατα βέβαια θα έχεις μερικές σούπες αλλά δεν πειράζει :beer: ) ύστερα από αρκετή εξάσκηση θα δείς τρομακτική διαφορά (προς το καλύτερο) στο πως φρενάρεις....

McGyver
21/09/2005, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
...Επίσης έχω παρατηρήσει κατά την οδήγηση μου πατάω φρένο μαζί με γκάζι πολύ συχνά το κάνω ασυναίσθητα μάλλον ...

Σα νέος κι εγώ θα πω την άποψη μου, με κίνδυνο να είμαι λάθος...
Μέχρι λοιπόν να το επιβεβαιώσει κάποιος παλαιότερος, μην το πάρεις και τοις μετρητοίς...

Το γεγονός πως "τραβάς" το γκάζι ενδεχομένως οφείλεται στο γεγονός πως αντιδράς ενστικτωδώς και προσπαθείς να "φρενάρεις" τη μηχανή τραβώντας την προς το μέρος σου...
Αυτό είναι λάθος για δύο λόγους:
1ον. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεισφέρεις στην επιβράδυνση της μηχανής τραβώντας την...
2ον. Ελαφραίνεις το μπροστινό μέρος, ενισχύοντας τον κίνδυνο για μπλοκάρισμα του μπροστινού τροχού.

Ως γνωστόν, αν σου μπλοκάρει ο πίσω τροχός έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να κρατήσεις τη μηχανή.
Αν μπλοκάρει ο εμπρός, έπεσες...

McGyver
21/09/2005, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
...πως πατάμε φρένο σε στεγνό και βρεγμένο...

Για tips 'n' tricks της οδήγησης σε βρεγμένο, δες εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=4687

McGyver
21/09/2005, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
...τι κανουμε με το συμπλεκτη?

Ο συμπλέκτης κατά το φρενάρισμα χρησιμοποιείται μόνο για το προοδευτικό κατέβασμα των ταχυτήτων...
Δεν τον κρατάμε πατημένο, διότι έτσι χάνουμε το φρένο του κινητήρα και η μηχανή "ρολάρει"...
Φυσικά τον πατάμε λίγο πριν σταματήσουμε για να μη μας σβήσει...

Προσωπική εμπειρία από κατέβασμα απότομα σε πρώτη ταχύτητα: μπλοκάρισμα πίσω τροχού...
Λίγο προσοχή λοιπόν σε αυτό...

McGyver
21/09/2005, 20:11
Επαναλαμβάνω πως είμαι κι εγώ νέος οδηγός...
Δυο μήνες και τρεις χιλιάδες χιλιόμετρα για την ακρίβεια...

Επομένως, περίμενε επιβεβαίωση από τους παλαιότερους και εμπειρότερους...

Παρεμπιπτόνως, καλώς ήλθες βρε!

:beer:

Xlitos
21/09/2005, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
1.τη θέση του σώματος(που θέλουμε να δώσουμε βάρος πίσω ή μπροστά)?
2.οταν αρχίσει να γλιστράει το πίσω πως το αντιμετωπίζουμε?
3.Επίσης έχω παρατηρήσει κατά την οδήγηση μου πατάω φρένο μαζί με γκάζι πολύ συχνά το κάνω ασυναίσθητα μάλλον για να μην δώσω βάρος μπροστά και ελαφρύνει πίσω αφήνοντας το γκάζι...είναι σωστό αυτό?

1.Με το μπροστά φρενάρεις με το πίσω βοηθάς.Το μπροστινό φρένο έχει την δύναμη άρα τον μπροστινό τροχό θα βοηθήσεις να βρει πρόσφυση και να μην μπλοκάρει.Άμα κάτσεις πίσω βοηθάς τον πίσω τροχό να μην μπλοκάρει αλλά το πίσω δεν έχει δύναμη και θα αργήσεις να επιβραδύνεις.Στην ίδια περίπτωση(καθισμένος πίσω) άμα πατήσεις με δύναμη το μπροστινο φρένο,θα μπλοκάρει πολύ έυκολα ο μπροστά τροχός.Μιλάμε πάντα σε φρενάρισμα πανικού σε ευθεία γραμμή)
Άμα φορτίσεις τώρα τον μπροστινό τροχό μεταφέροντας βάρος μπροστά και πατήσεις δυνατά το φρένο όπως πριν ο τροχός δεν θα μπλοκάρει.Αν τα πατήσεις ακόμα πιο δυνατά και βλέπεις ότι παει να μπλοκάρει μεταφέρεις κι άλλο βάρος μπροστά.Φτάνεις σε ένα σημείο που αρχίζει το έντο ε εκεί έχεις εκμεταλλευτεί πλήρως τα φρένα σου.Αυτά τα δοκιμάζεις σε καλή άσφαλτο στην αρχή,μετά σε πιο μέτρια,σε ακόμα πιο μέτρια και μετά στα παγοδρόμια της Αθήνας αν και στην τελευταία περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..

2.Αν μπλοκάρει το αφήνεις και το ξαναπατάς πιο απαλά.

3.Αν πατάς το πίσω δεν έχεις πρόβλημα.Θέλει πολύ προσοχή όμως αν έχοντας ανοικτό το γκάζι αρχίσεις να πατάς το μπροστά,θα μπλοκάρει απότομα ο μπροστινός τροχός!Ειδικά σε γυαλί άσφαλτο η σούπα είναι στάνταρ.

Αυτά :wave2:

Θάνος
21/09/2005, 21:35
Το καλύτερο είναι να μη χρειαστεί ποτέ να κάνεις φρενάρισμα πανικού. Αν χρειαστεί, σημαίνει ότι μάλλον πήγαινες γρήγορα για τα δεδομένα τα δικά σου, αλλά και των συνθηκών του δρόμου.

Εφόσον δηλώνεις αρχάριος, θα σου πρότεινα να πηγαίνεις τόσο σιγά ώστε να μπορείς να σταματάς πάντα πατώντας γλυκά τα φρένα.

Με το πίσω φρένο η μηχανή κάθεται και δίνει σταθερότητα στο φρενάρισμα. Ωστόσο η ουσιαστική επιβράδυνση γίνεται με το μπροστινό. Το μπροστινό όμως είναι επικίνδυνο για μπλοκάρισμα στους γυαλιστερούς δρόμους της πόλης, γι'αυτό προσπάθησε να το πατάς γλυκά και προοδευτικά. Δηλαδή όσο η μηχανή κόβει ταχύτητα, τόσο πιο δυνατά μπορείς να το πατήσεις χωρίς να κινδυνεύεις να το μπλοκάρεις.

Μη πατάς το μπροστινό με όλα τα δάχτυλα σου, γιατί αν σου γίνει συνήθεια, στα φρένα πανικού η δύναμη που θα βάλεις θα είναι πολύ μεγάλη και ο κίνδυνος να το μπλοκάρεις μεγαλύτερος. Βάλε δύο δάχτυλα στη μανέτα. Εκτός και αν δεν έχεις καλά φρένα...

Το φρενάρισμα γίνεται με ασφάλεια όταν η μηχανή είναι όρθια. Προσπάθησε να αποφεύγεις τα φρένα υπό κλίση. Τα φρένα μέσα στη στροφή θέλουν εξοικείωση και εμπειρία και επειδή όπως λες δεν την έχεις, μην τρέχεις στις στροφές.

Μάθε πρώτα να φρενάρεις πριν αρχίσεις να ανοίγεις το γκάζι...

Αυτά τα ολίγα κι από μένα...

gmakris
21/09/2005, 22:10
Ο καθε οδηγος θα πρεπει να αναπτυξει την συνηθεια να εχει παντα τα 2 δαχτυλα του πανω στην μανετα γιατι ετσι μειωνει σημαντικα τον χρονο αντιδρασης.
Ο χρονος για να μετακινησεις τα δαχτυλα απο το γκριπ στην μανετα ισοδυναμει με αρκετα μετρα φρεναρισματος τα οποια κανουν και την ουσιαστικη διαφορα στο φρεναρισμα.

Βρες ενα σημειο να εξασκηθεις και με τα 2 φρενα και προσπαθησε να μειωσεις τις αποστασεις φρεναρισματος - δοκιμασε πρωτα μονο με το πισω, μετα μονο με το εμπρος και τελος και με τα δυο μαζι για να καταλαβεις τις διαφορες.....με λιγη εξασκηση, σε λιγο καιρο θα μπορεις να φρεναρεις με ασφαλεια....

cyberpunk
22/09/2005, 14:49
gmakris kapou eixa diavasei oti einai kalitera na mhn vazeis ta daktila panw sth maneta giati mporei na kerdizeis kamia msec alla o eggefalos se ayta ta msec pou kerdizeis ipologizei kalitera poso na patiseis th maneta opote kai kala einai poio asfales na mhn kratas th maneta gia na mhn patiseis apotoma ta frena perisotero apo oso prepei

to exeis akousei ayto h lew paparies (pou ws gnoston exei gemisei to internet apo aytes )

Cpt. Haddock
22/09/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Μη πατάς το μπροστινό με όλα τα δάχτυλα σου, γιατί αν σου γίνει συνήθεια, στα φρένα πανικού η δύναμη που θα βάλεις θα είναι πολύ μεγάλη και ο κίνδυνος να το μπλοκάρεις μεγαλύτερος. Βάλε δύο δάχτυλα στη μανέτα. Εκτός και αν δεν έχεις καλά φρένα...


Ως νέος (οδηγός) κι εγώ, άρα ακόμα ψαχνόμενος, να προσθεσω το εξής:

Έκανα βόλτες εξάσκησης σε μια αλάνα με ένα DT125 20ετίας με ταμπουρα μπροστά. Για να φρενάρω έβαζα πολύ δυναμη (είχε χαλαρώσει και λίγο η τίζα). Μια μέρα έρχεται ένας φίλος και μου δίνει (στην ίδια αλάνα) τη Freewind που είχε να κανω μια γύρα. Πάω να φρενάρω με την ίδια δύναμη (λόγω συνήθειας) και μπλόκαρε ο τροχός...ευτυχώς δεν έπεσα (δεν ξέρω πως τα κατάφερα).

Άρα.. προσοχή ! Πήγαινε τόσο όσο να μπορείς να φρενάρεις.

McGyver
22/09/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Ο καθε οδηγος θα πρεπει να αναπτυξει την συνηθεια να εχει παντα τα 2 δαχτυλα του πανω στην μανετα...

Έμαθα να το κάνω από την πρώτη στιγμή που ανέβηκα σε μηχανή...
Παντού και πάντα, δείκτης και μέσος στη δεξιά μανέτα...
Ακόμα και σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου (βλ. Αττική Οδό)...
Μπορώ να πω πως είναι το μόνο πράγμα το οποίο δε σκέφτομαι πια όταν οδηγώ...
Είναι κτήμα μου, όπως το κράνος, το μπουφάν, τα γάντια και οι μπότες...

DirtRider
22/09/2005, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Έμαθα να το κάνω από την πρώτη στιγμή που ανέβηκα σε μηχανή...
Παντού και πάντα, δείκτης και μέσος στη δεξιά μανέτα...
Ακόμα και σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου (βλ. Αττική Οδό)...
Μπορώ να πω πως είναι το μόνο πράγμα το οποίο δε σκέφτομαι πια όταν οδηγώ...
Είναι κτήμα μου, όπως το κράνος, το μπουφάν, τα γάντια και οι μπότες...

Σωστότατοι και οι δυο σας...Εύγε!

Πραγματικά οι τέσσερις δακτύλες (2 στη κάθε μανέτα) βοηθούν αφάνταστα (για υπολογίστε πόσα μέτρα διανύετε σε 1 δευτερόλεπτο και θα δείτε ότι μερικά 10ατα κάνουν την διαφορά της φρενιάς ή της πεσάς...).

Βέβαια εμείς οι χωματεροί βολευόμαστε καλύτερα, γιατί έχουμε κοντές μανέτες (ειδικά φτιαγμένες για τέτοιο στιλ οδήγησης), αλλά π.χ. και στο σκούτερο της Κυράς μου έτσι οδηγώ και δεν είναι λίγες οι φορές που κατάφερα να σταματίσω ελάχιστα δευτ. πριν την πόρτα που άνοιξε το πολυαγαπημένο ταριφάδικο και που σίγουρα δεν θα κατάφερνα εάν έπρεπε να ανασκουμπώσω τα πλοκάμια μου από το γκριπ..

Τώρα που το λες βρε McGyverako....έχει γίνει πλέον και μένα τέτοια η συνήθεια αυτή, που και στο τρίκυκλο της κόρης μου που ανέβηκα για πλάκα, είχα παρκάρει πάλι με τις 4 δακτύλες μου στα μανετάκια... ΔΕ πάμε καλά...:rotflmao:

Τα λέμε
Φάνης

gmakris
22/09/2005, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cyberpunk
gmakris kapou eixa diavasei oti einai kalitera na mhn vazeis ta daktila panw sth maneta giati mporei na kerdizeis kamia msec alla o eggefalos se ayta ta msec pou kerdizeis ipologizei kalitera poso na patiseis th maneta opote kai kala einai poio asfales na mhn kratas th maneta gia na mhn patiseis apotoma ta frena perisotero apo oso prepei

to exeis akousei ayto h lew paparies (pou ws gnoston exei gemisei to internet apo aytes )

To αντιθετο συμβαινει Βασιλη....
Οταν εχεις τα δαχτυλα συνεχως πανω στην μανετα ελεγχεις καλυτερα την πιεση στο φρεναρισμα!

cyberpunk
22/09/2005, 16:09
nice thanx gmakris for the tip

egw ws tora prospathousa na krataw ta daktila mou sto timoni kai oxi sth maneta gia to logo pou sou eipa h alithia einai oti den esthanomoun aneta se grigorh odigish kai piezomoun na ta krataw sto timoni

(de rotages re papara tha peis .. kai kala tha peis alla tespa)

vassilis88
22/09/2005, 16:23
ego exo synithisei kai exo 4 daktyla sto symplekti kai 2 sto freno.de me voleuei allios.
tha thela na rotiso pos patame freno mesa sti strofi.an antilifthoume dld kapoio empodio teleftaia stigmi kai tha prepe na to apofygoume.
kapoies fores asynaisthita ekleina to gazi kai patisa ligo mprostino kai irthe se mia pio orthia thesi to mixanaki kai anoige i poreia tou pros to antitheto reuma.
den ksero ti na kano se tetoies periptoseis mia tha petaxtei kana zoo tha brethei lakouba klp.

gmakris
22/09/2005, 18:48
Χρηση γκαζιου / φρενου μεσα στην στροφη με απλα λογια……


Kλεινεις γκαζι, η μηχανη στριβει περισσοτερο (πεφτει και αλλο στην στροφη)
Χαιδευεις το μπροστινο φρενο, η μηχανη στριβει περισσοτερο (πεφτει και αλλο στην στροφη)
Πατας πισω φρενο, η μηχανη στριβει περισσοτερο (πεφτει και αλλο στην στροφη)*

Ανοιγεις περισσοτερο γκαζι, η τροχια της moto ανοιγει (σηκωνεται)
Πατας μπροστινο φρενο, η τροχια της moto ανοιγει (σηκωνεται)

Υπαρχουν και συνδιασμοι που μπορεις να κανεις για καλυτερα αποτελεσματα αλλα αυτα ειναι για ποιο προχωρημενες καταστασεις σε οδηγηση πιστας.......



* H χρηση του πισω φρενου μπορει να γινει μονο στις αριστερες στροφες και με σταθερο γκαζι.

GhostDog
22/09/2005, 19:31
Kλεινεις γκαζι, η μηχανη στριβει περισσοτερο (πεφτει και αλλο στην στροφη)
Χαιδευεις το μπροστινο φρενο, η μηχανη στριβει περισσοτερο (πεφτει και αλλο στην στροφη)

αυτά μπορείς να τα εξηγήσεις λίγο αναλυτικά;

ας πούμε, όσες φορές το παπί μου άνοιξε την τροχιά επειδή μπήκα με πολλά σε μια στροφή και ενστικτωδώς έκλεισα το γκάζι ή έπεσα ή κούνησε τόοοοοοσο το μπροστινό που είδα το χριστό φαντάρο.... :eek: φαντάζομαι ότι και αν φρέναρα τα πράγματα θαταν χειρότερα... αντίθετα όταν βλέπω ότι δεν με βγάζει και ανοίγω λίγο ακόμη (σε χαμηλές ταχύτητες που το παπί μπορεί να δώσει λίγο γκάζι) η στροφή συνήθως βγαίνει (λογικά πρέπει να γέρνω ασυναίσθητα και πιο πολύ αλλά δεν τοχω παρατηρήσει...)

μήπως έχει να κάνει με τη γεωμετρία του παπιού;;

gmakris
22/09/2005, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog

μήπως έχει να κάνει με τη γεωμετρία του παπιού;;

Δεν εχω ιδεα απο παπια αλλα σιγουρα τα γεωμετρικα χαρακτηριστικα ενος παπιου διαφερουν.

Ολα τα σχετικα στα οποια αναφερθηκα εχουν να κανουν με την λειτουργια των αναρτησεων.....

GhostDog
22/09/2005, 20:28
Ολα τα σχετικα στα οποια αναφερθηκα εχουν να κανουν με την λειτουργια των αναρτησεων.....

ok, αλλά αυτό πως μεταφράζετε σε πρακτικό επίπεδο;; εννοώ αν κλείσουμε γκάζι η χαιδέψουμε το μπρός φρένο εξυπακούτε ότι το πηρούνι συμπιέζετε. Αυτό όμως (το ότι συμπιέζονται οι αναρτήσεις) πως συνδέετε με το ότι η μηχανή "πέφτει και άλλο στη στροφή"; Και πια είναι η ένταση φρεναρίσματος πάνω απ' την οποία η μηχανή αντί να "πέφτει", ανοίγει η τροχιά της ("σηκώνετε");;

gmakris
22/09/2005, 21:54
Με το γκαζι/φρενο μπορεις να αλλαξεις (ως ενα βαθμο) τη γεωμετρια της moto (μεταξονιο).

Oταν συμπιεζεται το πηρουνι το μεταξονιο μειωνεται οπως και η αποσταση απο το εδαφος βοηθωντας το μηχανακι να στριψει ευκολοτερα και το αντιστροφο.

Ο καλυτερος τροπος για να γινουν τα παραπανω κατανοητα ειναι η πρακτικη και η εξασκηση......

GhostDog
22/09/2005, 22:23
καλά ντάξει για την εξάσκηση αλλά καλό είναι να γνωρίζεις και λίγο θεωρία....άσε που με τέτοιες καρέκλες που ρίχνει, που να κάνω εξάσκηση τώρα...

δηλαδή αν κατάλαβα καλά next time, αν τη στιγμή που ρίχνω το μηχανάκι χαιδεύω το μπροστινό φρένο (η το ρίχνο με κλειστό γκάζι) θα πέσει ευκολότερα;; και γκάζι ανοίγω τη στιγμή που πιάσω επιθυμητή κλίση;

sniper
24/09/2005, 19:20
Επειδή διαβάζω πράγματα κι αρχίζω να ανυσηχώ για το πόσο καλά θυμάμαι ή αν έχω αλτσχάιμερ.....

Αν δλδ πατάς ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ φρένο η μηχανή πλαγιάζει ακόμα πιο πολύ; Σε πιο πλανητικό σύστημα; Γιατί από τότε που βγήκαν οι λάσπες αν πατήσεις το μπροστινό η μηχανή ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ και δεν πλαγιάζει......... το τι κάνουν οι οδηγοί αγώνων και πως το κάνουν είναι μια διαφορετική ιστορία με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ μεταβλητές που θα χρειαζόταν πολύς χρόνος για να τις αναφέρουμε....



Τώρα για το μεταξόνιο...... παραμένει ασχολίαστο.....

sporky
24/09/2005, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Με το γκαζι/φρενο μπορεις να αλλαξεις (ως ενα βαθμο) τη γεωμετρια της moto (μεταξονιο).




μάλλον θες να πεις οτι μειώνεται το caster; Ναί αυτό γίνεται, αλλά καλό να αποφεύγεται γιατί 1) ελάχιστοι έχουμε ακρίβεια νευροχειρούργου 2) που να πληρώνουμε τώρα φέρινγκ....
Τα υπόλοιπα ισχύουν και εφαρμόζονται
s..

Θάνος
24/09/2005, 19:39
Είναι λάθος να χρησιμοποιείς τα φρένα την ώρα που πλαγιάζεις τη μηχανή. Συμπιέζεται το μπροστινό και δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και να κάνει τη δουλειά του. Την ώρα που ρίχνεις τη μηχανή στο στροφή, πρέπει να ρολάρει ελεύθερα χωρίς γκάζι και χωρίς φρένα.

Είναι λάθος να κλείνεις το γκάζι ή να φρενάρεις μέσα στη στροφή και αν χρειαστεί να το κάνεις, μάλλον κάτι δεν έχεις κάνει καλά.

Τα υπόλοιπα είναι λανθασμένες απόψεις που σε πολύ οριακές καταστάσεις οδηγούνε στις πιο συνηθισμένες πτώσεις.

periklisk
24/09/2005, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Τα υπόλοιπα είναι λανθασμένες απόψεις που σε πολύ οριακές καταστάσεις οδηγούνε στις πιο συνηθισμένες πτώσεις.

Έτσι ακριβώς!

periklisk
24/09/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τώρα για το μεταξόνιο...... παραμένει ασχολίαστο.....


μάλλον έτσι πρέπει

sniper
24/09/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
μάλλον θες να πεις οτι μειώνεται το caster; Ναί αυτό γίνεται, αλλά καλό να αποφεύγεται γιατί 1) ελάχιστοι έχουμε ακρίβεια νευροχειρούργου 2) που να πληρώνουμε τώρα φέρινγκ....
Τα υπόλοιπα ισχύουν και εφαρμόζονται
s..

Για να αλλάξει η γωνία caster θα πρέπει οι δύο πλευρές που την δημιουργούν να μετατοπιστούν... κι επειδή ούτε το πλαίσιο μετακινείται αλλά ούτε το πηρούνι αυτή παραμένει η ίδια...

Το μόνο που αλλάζει στο φρένο είναι να κατέβει ελάχιστα το κέντρο βάρους της μηχανής.... άρα μέσα στην στροφή πατώντας φρένο αποσταθεροποιούμε την μηχανή με απρόβλεπτα αποτελέσματα.....

gmakris
24/09/2005, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε πιο πλανητικό σύστημα; Γιατί από τότε που βγήκαν οι λάσπες αν πατήσεις το μπροστινό η μηχανή ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ και δεν πλαγιάζει.........

:a1:
Τα παραπονα σου Sniper στον κο Κenny Roberts που εχει εκδωσει κατι απαραδεκτα βιβλια :a13: για street riding οπου αναφερει το θεμα "φρενο μεσα στην στροφη" αναλυτικα.....(τονιζω το street riding) :a24:

:a022:

gmakris
24/09/2005, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Είναι λάθος να χρησιμοποιείς τα φρένα την ώρα που πλαγιάζεις τη μηχανή. Συμπιέζεται το μπροστινό και δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και να κάνει τη δουλειά του. Την ώρα που ρίχνεις τη μηχανή στο στροφή, πρέπει να ρολάρει ελεύθερα χωρίς γκάζι και χωρίς φρένα.

Είναι λάθος να κλείνεις το γκάζι ή να φρενάρεις μέσα στη στροφή και αν χρειαστεί να το κάνεις, μάλλον κάτι δεν έχεις κάνει καλά.

Τα υπόλοιπα είναι λανθασμένες απόψεις που σε πολύ οριακές καταστάσεις οδηγούνε στις πιο συνηθισμένες πτώσεις.

Αυτο ακριβως συζηταμε Θανο (αυτο ρωτησε ο φιλος) κανεις δεν μπορει να αποκλεισει την πιθανοτητα να χρειαστει να φρεναρει μεσα στην στροφη (ιδιως σε δημοσιο δρομο με τις ευχαριστες του εκπληξεις).

Σε οτι αφορα το μεταξονιο, δεν μπορω να σας βοηθησω περισσοτερο......:a24: :a13: :lol::rotflmao:

Θάνος
24/09/2005, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Αυτο ακριβως συζηταμε Θανο (αυτο ρωτησε ο φιλος) κανεις δεν μπορει να αποκλεισει την πιθανοτητα να χρειαστει να φρεναρει μεσα στην στροφη (ιδιως σε δημοσιο δρομο με τις ευχαριστες του εκπληξεις).

Σε οτι αφορα το μεταξονιο, δεν μπορω να σας βοηθησω περισσοτερο......

Εννοείται ότι δεν συζητάμε για το δημόσιο δρόμο. Αυτό έρχεται να κολλήσει σε όλες τις συζητήσεις που έχουμε κάνει. Γι'αυτό επανερχόμαστε ξανά και ξανά και λέμε ότι sport οδήγηση σε δημόσιο δρόμο είναι επικίνδυνη. Μόνο σε πίστα μπορείς να ξέρεις ότι θα μπεις και θα βγεις από τη στροφή χωρίς να χρειαστεί να φρενάρεις, οπότε μπορείς και να πιέσεις στα όρια...

Στο δημόσιο δρόμο, οι ταχύτητες μας στη στροφή πρέπει να είναι τέτοιες που να μας επιτρέπουν τη χρήση των φρένων. Που σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε στην περιοχή με περίσσευμα πρόσφυσης. Γιατί αν είσαι στα όρια και κλείσεις το γκάζι, πόσο μάλλον να φρενάρεις, τότε αντίο μπροστινό!

Τέλος πάντων, μ'αυτό που κάνουμε τώρα μόνο σύγχιση θα προκαλέσουμε σε όποιον μας διαβάζει γι'αυτό και τόσες μέρες αποφεύγω να απαντήσω και να συνεχίσω την κουβέντα.

gcrook
24/09/2005, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Αυτο ακριβως συζηταμε Θανο (αυτο ρωτησε ο φιλος) κανεις δεν μπορει να αποκλεισει την πιθανοτητα να χρειαστει να φρεναρει μεσα στην στροφη (ιδιως σε δημοσιο δρομο με τις ευχαριστες του εκπληξεις).

Σε οτι αφορα το μεταξονιο, δεν μπορω να σας βοηθησω περισσοτερο......

Απ'οτι εχω δει αυτο που περιγραφεις γινεται με το πισω φρενο, το οποιο χρησιμευει στο να κλεινουμε την τροχια μας ΜΕΣΑ στην στροφη σε περιπτωση που κατι παει στραβα, και το εχω διαπιστωσει ουκ ολιγες φορες.
Τωρα για το μπροστινο, ειμαι απολυτως σιγουρος οτι στην καλυτερη περιπτωση ανοιγει αποτομα την τροχια με ασχημα αποτελεσματα, για να μην μιλησουμε για γλιστρηματα και τετοια χαριτωμενα, σε περιπτωση που η κλιση της μοτο ειναι μεγαλη
Ακομα και ο συνδυασμος των 2 φρενων ΜΕΣΑ στην στροφη οδηγει σε ανοιγμα της τροχιας.

gmakris
24/09/2005, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris

Χαιδευεις το μπροστινο φρενο, η μηχανη στριβει περισσοτερο (πεφτει και αλλο στην στροφη)



Ηelp from the Front Brake..... (by K.R.)

To take throttle steering a step further, think about touching the front brake lever to help steer the bike more into the corner. If closed throttle puts weight forward and compresses the fork, a small touch on the front brake will carry this technique a bit further, allowing the bike to turn easier in less time and distance, and with less handlebar pressure.

You might be thinking that if you touch the brake lever to help your bike steer into the corner, your bike will stand up. Yes it will-if your touch is to harsh, too grabby, too abrupt.
Ease that brake lever on.......:a16: :a24:

gmakris
24/09/2005, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τώρα για το μεταξόνιο...... παραμένει ασχολίαστο.....

Sniper, Periklisk & Sporky (άπιστε :lol: ) oσα θελατε να μαθετε για το μεταξονιο....



http://www.gostar-racing.com/club/motorcycle_suspension_set-up.htm

http://www.users.bigpond.com/jack_...spension_1.html


Kαλο διαβασμα.......

:wave2:

Θάνος
24/09/2005, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Ηelp from the Front Brake..... (by K.R.)

To take throttle steering a step further, think about touching the front brake lever to help steer the bike more into the corner. If closed throttle puts weigth forward and compresses the fork, a small touch on the front brake will carry this technique a bit further, allowing the bike to turn easier in less time and distance, and with less handlebar pressure.

You might be thinking that if you touch the brake lever to help your bike steer into the corner, your bike will stand up. Yes it will-if your touch is to harsh, too grabby, too abrupt.
Ease that brake lever on.......:a16: :a24:

Τώρα δεν θέλω να διαφωνήσω με το φίλο K.R., αλλά αν υποθέσω ότι σκοπός σου είναι να συμπιέσεις τόσο το μπροστινό ώστε να πετύχεις μία αξιοσημείωτη μείωση στο μεταξόνιο της τάξεως των λίγων χιλιοστών :D (για SS μιλάμε όχι για custom) τότε δεν πρέπει απλά να χαϊδέψεις το φρένο, αλλά να το πατήσεις γερά, αλλιώς δεν κάνει και τίποτα... Ένα το κρατούμενο αυτό.

Δεύτερο... συμπιέζοντας το μπροστινό δυσχεραίνεις πολύ τη διαδικασία της στροφής. Σκέψου να στρίβεις χωρίς ανάρτηση (χωρίς να ασχολούμαστε με την αδράνεια του πίσω)... Επομένως εκείνο που θέλεις ένα κλικ πριν πλαγιάσεις, είναι να αφήσεις τα φρένα ώστε να προλάβουν οι αναρτήσεις να έρθουν στο σημείο ηρεμίας τους για να λειτουργήσουν πριν ακριβώς από τη στροφή.

Νομίζω ότι αν βάλεις στη ζυγαριά το πλεονέκτημα του μεταξονίου από τη μία και τα μειονεκτήματα από μία συμπιεσμένη ανάρτηση από την άλλη, δεν πρόκειται ποτέ να γύρει η ζυγαριά προς το πρώτο...

Τέλος πάντων δεν θέλω να μπω στα σκοτεινά χωράφια του K.R.... ίσως να ξέρει κάτι από φυσική και θεωρία που δεν ξέρουμε. Ωστόσο θεωρώ ότι οι SS μοτοσυκλέτες είναι σχεδιασμένες ώστε να έχουν από μόνες τους πολύ γρήγορη γεωμετρία και να μην έχουν ανάγκη από τέτοια αμφίβολα τεχνάσματα...

gmakris
24/09/2005, 22:19
Θανο,

Ειχα ακριβως τις ιδιες αμφιβολιες - ο μονος τροπος να κατανοησεις την τεχνικη αυτη ειναι να την δοκιμασεις.
Πηγαινε σε καποια στροφη που γνωριζεις, με 20% λιγοτερα χλμ και δοκιμασε με τα δαχτυλα παντα πανω στην μανετα να φρεναρεις ελαφρα - πιστεψε με, θα δεις οτι δουλευει (οπως ειδα και εγω).
Τωρα θα μου πεις οτι σε μια κατασταση που θα χρειαστει να αποφασισεις σε 0,5 sec (και πολλα λεω) ολα αυτα μπορουν να βοηθησουν? :confused:

Ρractice.....Practice.....(οπως λεει και ο K.R.)

:wave2:

Θάνος
24/09/2005, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Θανο,

Ειχα ακριβως τις ιδιες αμφιβολιες - ο μονος τροπος να κατανοησεις την τεχνικη αυτη ειναι να το δοκιμασεις.
Πηγαινε σε καποια στροφη που γνωριζεις, με 20% λιγοτερα χλμ και δοκιμασε με τα δαχτυλα παντα πανω στην μανετα να φρεναρεις ελαφρα - πιστεψε με, θα δεις οτι δουλευει (οπως ειδα και εγω).
Τωρα θα μου πεις οτι σε μια κατασταση που θα χρειαστει να αποφασισεις σε 0,5 sec (και πολλα λεω) ολα αυτα μπορουν να βοηθησουν? :confused:

Ρractice.....Practice.....(οπως λεει και ο K.R.)

:wave2:

Θα το δοκιμάσω από περιέργεια... Δεν θέλω να είμαι απόλυτος ούτε να αποκλείω κάτι με την πρώτη.

Ωστόσο είμαι δύσπιστος όταν κάτι δεν με πείθει ξεκάθαρα για την ΑΣΦΑΛΗ αποτελεσματικότητα του...

Προς το παρόν αν θέλω να πλαγιάσω πιο γρήγορα ή θα πιέσω πιο δυνατά το τιμόνι ή ακόμα πιο αποτελεσματικά θα χρησιμοποιήσω και το σώμα...

gcrook
24/09/2005, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Sniper & Sporky (άπιστε :lol: ) καλο διαβασμα.......



http://www.gostar-racing.com/club/motorcycle_suspension_set-up.htm

http://www.users.bigpond.com/jack_stands/motorcycle_advice/bike_suspension/suspension_1.html



καλο διαβασμα.......

:wave2:

Ωχ...μολις ποσταρα το ιδιο λινκ στα τεχνικα.
Τι γινεται ρε γαμωτο τις ιδιες "πηγές" εχουμε;:lol:

gmakris
24/09/2005, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ωχ...μολις ποσταρα το ιδιο λινκ στα τεχνικα.
Τι γινεται ρε γαμωτο τις ιδιες "πηγές" εχουμε;:lol:

Αντε ρε συ και το εψαχνα τοση ωρα.....:lol: :rotflmao:

:wave2:

fz6_n
24/09/2005, 23:31
Καλησπέρα
Εγώ θα αναφερθώ σε τρόπο φρεναρίσματος από προσωπική εμπειρία θεωρίες υπάρχουν πολλές και σωστές (αλίμονο ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνήσω) λοιπόν


Ποτέ δεν μπλοκάρουμε κανένα τροχό δηλαδή δεν ματσουκωνουμε τα φρένα και ιδικά το μπροστά και αυτό διότι εκτός από τον κίνδυνο να μας μπλοκάρει ο εμπρός τροχός και να διπλώσει το τιμόνι μας βοηθά και στο να έχουμε τον έλεγχο της πορείας της μηχανής που ενδεχομένως μας γλιτώσει από το να στουκαρουμε ενώ θα μπορούσαμε να κάνουμε ελιγμό αποφυγής
μαζί με το φρενάρισμα φρενάρουμε και με τον κινητήρα και ρίχνουμε το βάρος μας μπροστά για να μην χάσει πρόσφυση ο μπροστινός τροχός, στα ss σηκώνουμε και το σώμα μας για μεγαλύτερη αντίσταση στον αέρα
σίγουρα η αναλογία είναι 75 25 περίπου και βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και η κατάσταση των ελαστικών και του δρόμου και η ψυχραιμία και η καθαρή σκέψη

τώρα θα λέτε και με το δίκιο σας τι μας λες τώρα ;;; πια ψυχραιμία σιγά μην προλάβω να σκεφτώ !! αλλά όταν τα χρειαστείς καμία 50ρια φορές μαθαίνεις να προσαρμόζεσαι στο να έχεις την ψυχραιμία να αντιμετωπίζεις ακόμα και τα απρόοπτα !!!

αυτά ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος έστω και λίγο

gmakris
26/09/2005, 08:04
Oλες οι πληροφοριες ειναι χρησιμες Δημητρη (FZ_6n)


Να συμπληρωσω :

Οταν χρειαζεται να σταματησεις την moto δυστυχως αυτο δεν γινεται παντα οταν εισαι σε καλο οδοστρωμα και σε ευθεια γραμμη. Θα σου συμβει σε συνθηκες βροχης, οταν εισαι πλαγιασμενος, σε ασφαλτο γυαλι κλπ.

Για το λογο αυτο, χρειαζεται εξασκηση για να μαθεις (ακομη και σε καταστασεις πανικου) να πιεζεις τη μανετα σε 2 σταδια.

Το αρχικο φρεναριμα (πρωτο σταδιο, διαρκει καποια ms) θα πρεπει να ειναι προοδευτικο με σκοπο να επιτρεψεις την ομαλη μεταφορα του βαρους της moto που με την σειρα του συμπιεζει το ιδιο ομαλα το πηρουνι, δινοντας καλυτερο πατημα στο εμπρος ελαστικο (αυτο θελεις να εκμεταλλευτεις).

Στο δευτερο σταδιο μπορεις πλεον, να βαλεις αρκετη δυναμη με σκοπο να εκμεταλλευτεις ολη την αποτελεσματικοτητα των φρενων σου.

Εαν πατησεις με δυναμη τα φρενα απο την πρωτη στιγμη, το βαρος της moto μεταφερεται πολυ αποτομα, το πηρουνι δεν συμπιεζεται σωστα με αποτελεσμα να γλυστρισει το μπροστινο.

Πριν τα κανεις ολα αυτα βεβαια θα πρεπει να "διαβαζεις" συνεχως την ασφαλτο για να μπορεις να υπολογιζεις και τα περιθωρια προσφυσης που σου δινει (υπαρχουν και τεχνικες για να δοκιμαζεις την προσφυση εν κινηση)



:wave2: :wave2:

hornet
26/09/2005, 11:39
Μια παρακληση μην επιμενετε σε πραγματα που η δοκιμη τους ειναι επιεικως επικυνδυνη για το πολυ κοινο και παραθετω το εξης απο αρθρο sto net...

mentioned two reasons for trail braking. The second reason is you might have to brake mid-turn - that nice easy looking corner tightened up or there's a stray cow wandering around mid turn. Now we are talking about an option to use a skill that is of genuine use on the road. But if we've already shed most of our speed in a straight line, and are using a moderate lean angle, now we have grip in hand and time to make decisions, the first of which is "could we avoid the problem by changing line?" Again, it's the simpler, less risky option.

If you decide you have to brake then application must be gentle and progressive - grabbing guarantees you lock the front or stand the bike up. The bike sits up on the brakes so to make the turn you will have to make a positive countersteering input. When you release the brakes again, do so carefully and slowly to avoid unloading front suspension suddenly - don't forget, because you are steering the bike into the turn, it will tend to fall into the corner when you release.

One final comment. I've heard another advantage offered for trail braking. "The bike steers better with the forks compressed". You'll find this on Freddie Spencer's site and it's hard to argue with a rider as talented as Freddie. It may well be that a race bike with race geometry does steer better on the brakes, but I can honestly say that every road bike I've ridden has, to a greater or a less extent, sat up and headed for the ditch on the brakes. Nick Ienatsch, another US racer and writer for the US mag Sport Rider, who incidentally is a big fan of trail braking on the track, agrees in his "The Pace" articles about road riding technique that it makes steering more difficult and that it's out of place on the road.


Ας διαβασουμε την τελευταια παραγραφο...μπορει ο kennys μας να μιλαει για πιεση χιλιοστων στο μπροστινο πραγμα το οποιο δεν νομιζω οτι μπορουν ολοι να το καταφερουν ....και επισης ειναι τραγικο να αναφερεται κατι τετοιο σε thread με τιτλο ...ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ...!!

Ο Kennys ελεγε και λεει στα γραφτα του slow in fast out...

gmakris
26/09/2005, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet

μπορει ο kennys μας να μιλαει για πιεση χιλιοστων στο μπροστινο πραγμα το οποιο δεν νομιζω οτι μπορουν ολοι να το καταφερουν ....και επισης ειναι τραγικο να αναφερεται κατι τετοιο σε thread με τιτλο ...ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ...!!



Συμφωνω μαζι σου Σταθη.....

Οπως τελικα καταλαβα, η μεθοδος αυτη ειναι αρκετα προχωρημενη για πολλους οδηγους γι'αυτο υποθετω δεν εγινα απο μερικους κατανοητός.

Τεσπα, οπως αναφερθηκες στο trail braking μερικα πραγματα ειναι ποιο ασφαλη εαν εφαρμοζονται στην πιστα και δεν θα επρεπε να τα αναφερω......

One Step at a Time!

:wave2: :wave2:

Maira
26/09/2005, 12:43
Καινούργιος οδηγος και απότομο φρενάρισμα?

Κανόνας πρώτος: Όταν δεν έχουμε συνηθίσει τον τρόπο που αντιδρά η μηχανή σε διάφορα είδη φρεναρίσματος, καλό θα ήταν να μην τρέχουμε!

Κανόνας δεύτερος: Ελέγχουμε την αναλογία δύναμης που δίνουμε στα φρένα και την συμπεριφορά της μηχανής!

Κάποια πράγματα μόνο εμπειρικά γίνονται.

Όταν πήρα μηχανή όλοι μου έλεγαν να προσέχω τα φρένα!!!!

Σε τρακάρισμα με έσωσε το ότι μπλόκαρε ο πίσω τροχός και πλάγιασε η μηχανή!

Κανόνας τρίτος: Ποτέ μα ποτέ σε απότομο φρενάρισμα δεν κόβουμε μόνο με φρένα!κανά κατέβασμα θα έσωζε την κατάσταση καλύτερα!

Κανόνες λογικής 1ος οδηγού

Θάνος
26/09/2005, 12:48
Το να χρησιμοποιείς τα φρένα βαθειά στη στροφή έχει δύο χρήσεις.

1. Για να καθυστερήσεις το φρενάρισμα και να περάσεις κάποιον στα φρένα κερδίζοντας και κάποιον χρόνο μάλλον.

2. Γιατί μπήκες με πολλά και προσπαθείς να ελέγξεις την ταχύτητα σου.

Το πρώτο νομίζω ότι θέλεις πολύ μεγάλη εμπειρία από τη μία και πολύ καλό οδόστρωμα, στημένη μοτοσυκλέτα και ορατότητα από την άλλη (μάλλον για αγωνιζόμενους σε πίστα το βλέπω...)

Το δεύτερο νομίζω είναι αυτό που κάνουν οι περισσότεροι και το θεωρώ αποτέλεσμα έλλειψης εμπειρίας στη σωστή ταχύτητα εισόδου. Νομίζω ότι είναι καλύτερο και ασφαλέστερο να μπαίνεις αργά μαθαίνοντας και ανεβάζοντας σιγά σιγά τα όρια σου, παρά να μπαίνεις γρήγορα φρενάροντας μέχρι την κορυφή της στροφής.

Η χρήση των φρένων στη στροφή είναι πάντα υπέρβαση των κανόνων και τέντωμα των ορίων. Για να φρενάρεις πλαγιασμένος χωρίς να κινδυνέψεις θα πρέπει να κερδίσεις πρόσφυση την οποία θα πάρεις από κάπου αλλού, είτε σηκώνοντας τη μηχανή είτε πηγαίνοντας πιο αργά...

Το όλο θέμα μπορεί να είναι χρήσιμο σαν εναλλακτική με την κατάλληλη εξάσκηση σε ασφαλές περιβάλλον και κάποιον να σε καθοδηγήσει σωστά...

Όχι όμως να γίνεται αυτό στυλ οδήγησης. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να ακροβατείς στα όρια της πρόσφυσης μπαίνοντας γρήγορα στις στροφές και φρενάροντας, την ώρα που υπάρχουν πολλές πιο σωστές και ασφαλείς μέθοδοι και να κλείσεις την τροχιά σου χωρίς φρένα αλλά και να πλαγιάσεις πιο γρήγορα.

Αν κάποιος νομίζει ότι όλα αυτά τα ξέρει, τα κατέχει και παρόλ'αυτά θέλει να κερδίσει 2 χιλιοστά χρόνου στο πλάγιασμα γιατί δήθεν μείωσε 1 cm το μεταξόνιο, τότε μάλλον είναι πολύ μπροστά και συγγνώμη που παίρνουμε το θάρρος να διαφωνούμε...

hornet
27/09/2005, 13:22
Τα υπολοιπα σβυστηκαν μιας και εγινε μια αντιπαραθεση αποψεων σε εντονους τονους ....και τελικα το συμπερασμα ειναι οτι η τεχνικη που περιγραφει ο gmakris ειναι για πολυ προχωρημενα σταδια και θα πρεπει να αποφευγεται απο αρχαριους οδηγους...μπορει να μπηκε ως ενα μετρο συγκρισης τεχνικων αλλα οπως λενε και οι αμερικλανοι .....dont do this at home (road)

Το θεμα νομιζω πρεπει να κλεισει εδω

Θάνος
02/10/2005, 19:30
Περιοδικό 0300, σελίδα 206 οδηγικά tips "Τραβώντας" τα φρένα του Andy Ibbot.

Επίκαιρο και επί του θέματος ακριβώς που συζητήθηκε από τον διευθυντή του CSS Ευρώπης.

Όποιος θέλει ας το διαβάσει.