PDA

View Full Version : Πλύσιμο μότο:Εφαρμογή-Παρατηρήσεις



athandim
21/09/2005, 15:28
- Αφού ως γνήσιος ψείρας, μετά από 10μηνη αναζήτηση-σε ΜΟΤΟ,Bikenet, ΜΒ- διασταύρωσα πολλές απόψεις πανω στο ζήτημα...

- Αφού συμβουλεύτηκα τους ειδικούς

- Αφού, τέλος, έχω εφαρμόσει τα παρακάτω στην πράξη επί τρίμηνο...

θα ήθελα να σας μιλήσω για το πώς κάνω μπάνιο στην καλή μου
(DL 650). Να διευκρινίσω ότι δεν απευθύνομαι σε "βιαστικούς", αλλά σε όσους θεωρούν διασκέδαση την διαδικασία του πλυσίματος και έχουν νιώσει αυτό το απίστευτο συναίσθημα που ακολουθεί μετά το τέλος της όλης φάσης...

Ξεκινάμε λοιπόν με τα χρειαζόμενα..

1. Τάπα εξάτμισης
2. σφουγγάρια (1 καλό, 2-3 δεύτερα για αλυσίδα,ζάντες, κινητήρα)
3. Το κλασικό πετσί
4. Διάφορα πανιά (από φανέλες, σώβρακά..ό,τι να ναι)
5. Ενα απλό σαμπουάν (εγώ έχω της Autoglam)
6. Υγρό πιάτων (για να καθαριστεί το παραφινέλαιο)
7. Υγρό κερί σε σπρεϊ (βαμμένα -γυαλιστερά πλαστικά. Είναι σαν άζαξ η συσκευασία που έχω εγώ)
8. Σπρεϊ σιλικόνης (άβαφα-ματ πλαστικά)
9. Σπρεϊ βινυλίου (μπάξτερ)
10. Παραφινέλαιο φαρμακείου (99% καθαρότητα,1λιτρο,γύρω στα
3 ευρώ)
11. Λιπαντικό σπρεϊ αλυσίδας (χρησιμοποιώ και προτείνω το Μοtorex 622 στην κόκκινη συσκευασία- enduro -, το πράσινο κόλλάει σαν τσίχλα, δεν μου άρεσε..)
12. Βαμβάκι (ειδικό, για το πέρασμα του κεριού)
13. WD 40 (λάδωμα μασπιέ, σταντ κτλ..)

Ξέχασα κάτι άλλο (εκτός από κουβά, νερό, σκιά, τσιγάρα);; Θα
δείξει...

Ξεκινάμε λοιπόν..

Αφαιρούμε το μπάξτερ (αυτό μια φορά το δίμηνο, το κάνω εγώ) και βάζουμε την τάπα στην εξάτμιση.

Τοποθετούμε την (κρύα) μότο σε σκιά και ξεκινάμε από αλυσίδα και ζάντες: ποτίζουμε ένα πανί με παραφινέλαιο και τρίβουμε δυνατά όλη την αλυσίδα, μέχρι να φύγουν όλες οι βρωμιές. Για τις ζάντες δεν χρειάζεται, παρα ένα απλό τρίψιμο.

Βάζουμε κατόπιν στον κουβά υγρό πιάτων και νερό και με ένα "δεύτερο"σφουγγάρι περνάμε την αλυσίδα- και ξεπλένουμε με νέρό - όσες φορες χρειαστεί για να φύγει όλο το παραφινέλαιο (συνήθως 2 αρκούν).Για τις ζάντες ένα πέρασμα (και ξέπλυμα) είναι αρκετό. [Η αλυσίδα "τρώει" τα σφουγγάρια, γι αυτό να έχετε 2]

Στη συνέχεια, βρέχουμε όλη τη μότο με φυσιολογική πίεση βρύσης. Βάζουμε στο κουβά νερό με σαμπουάν, και με το "καλό" σφουγγάρι την περνάμε ένα χέρι (εκτός από αλυσίδα και ζάντες που είναι ήδη πεντακάθαρες) και ξεπλένουμε [προσοχή στις ψύκτρες του ψυγείου]. Αμέσως μετά, πριν στεγνώσουν τα νέρα, στεγνώνουμε με το πετσί, ξεκινώντας από ζελατίνα και καθρέπτες,όπου ειναι και τα πρώτα στα οποία θα φαινόντουσαν τα στεγνά σταγονίδια νερού. Δεν πειράζουμε την αλυσίδα..

Βγάζουμε τη σέλα, στεγνώνουμε και εκεί ό,τι υπάρχει με το πετσί και μετά πάμε μια πολύ μικρή βόλτα 2-3 λεπτών (Μην ξεχνάτε:η αλυσίδα μας είναι ξερή). Μαζεύουμε με το πετσάκι όποια σταγόνα βλέπουμε μετά τη βολτούλα και πάμε παρακάτω..

Στεγνώνουμε την αλυσίδα, όσο μπορούμε, με μια παλιά φανέλα (Palco, κατά προτίμηση..) και κατόπιν περνάμε με τη σιλικόνη και ένα άλλο πανί όλα τα άβαφα πλαστικά της μότο (ουρά, πλαϊνά, καθρέπτες κτλ..)

Μετά ψεκάζουμε με το υγρό κερί τα βαμμένα πλαστικά (φαίριγκ, πίσω πλαϊνά κτλ..) και το αφήνουμε να στεγνώσει (ένα μισάωρο τουλάχιστον).

Τώρα, περιμένοντας να στεγνώσει τελείως η αλυσίδα και το κερί, μπορούμε να λιπάνουμε με Wd 40 μανέτες, γκριπ, σταντ,μασπιέ, κλειδαριές κτλ.
Επίσης καθαρίζουμε εσωτερικά το αφρώδες του μπάξτερ και το περνάμε εξωτερικά με το σπρεϊ βινιλίου.

Αφου στεγνώσει το κερί, τρίβουμε την επιφάνεια με το βαμβάκι μέχρι να φύγει η θαμπάδα..

Μένει η αλυσίδα...την οποία ψεκάζουμε εσωτερικά με το σπρεϊ και καλύπτοντας με το ένα μας χέρι και ένα πανί τη ζάντα.

Βάζουμε, το μπάξτερ, περιμένουμε κάνα μισάωρο, να δράσει το λιπαντικό της αλυσίδας (Τι μισάωρο!! με τις ώρες μπορείς να κάθεσαι και να χαζεύεις..), και φεύγουμε με ελάχιστα χλμ. (υπάρχει φόβος να πετάξει η αλυσίδα το λιπαντικό. Αν συμβει, λιπαινουμε ξανά και την αφήνουμε όλο το βράδυ για να πιεί..)

Αυτά ως προς την εφαρμογή, χρωστάω τις παρατηρήσεις..



:beer: :beer: :wave2:

afrotwin
21/09/2005, 15:33
exis pola na ma8is gia to ka8arisma filaraki sou leo mono oti xriazese ke dio vourtes mia mikri ke mia megali

ke apofevgoume keria ke diafora proionta se spray giati ta proo8itika aeria katastrefoun tis epifanies xromata ke lipa..

ine ke ala
ala pou na trexis...:rotflmao:

Innersense
21/09/2005, 17:04
athandim μη μασάς η καλή διάθεση μετράει

κύριοι θα παρακαλούσα να μην αποπαίρνετε τον συνάδελφο που δείχνει κάτι παραπάνω από καλή διάθεση, αλλά να τον διορθώνετε με ουσιαστικές προτάσεις και όχι σχόλια του τύπου "είναι και άλλα, αλλά που να τρέχεις"

Τέλος πάντων, τι μιλάω και εγώ, σάματις έφτασε και το Πάσχα για να την πλύνω...

athandim
21/09/2005, 20:04
1.Προσπάθησα να συγκεντρώσω και να βάλω σε μια τάξη τα όσα ουσιώδη (κατά την κρίση μου) συγκέντρωσα από σχετικές συζητήσεις, κυρίως εδώ και στο προ χάκερ Bikenet.., και είναι
ποοοολλές [κάντε χρήση της αναζήτησης, να δείτε]. :eyepop:
ΔΕΝ το παίζω ξερόλας...και είμαι έτοιμος να αλλάξω κάτι στα παραπάνω , αν είναι λάθος..

2.Από μάρκες, ψάχτηκα μόνο στο λιπαντικό αλυσίδας και είμαι
απόλυτα ευχαριστημένος (έχω δοκιμάσει και το 622 για μηχανές
δρόμου, το πράσινο, αλλά κολλάει και δεν βγαίνει εύκολα μετά).Θα ήθελα να δοκιμάσω και το γράσο με κερί της Castrol, αλλά δεν το βρήκα...

3.Με όση τρυφερότητα και αν φέρθηκα στη ζελατίνα δεν απέφυγα
τις μικρες γρατζουνιές...(γιατί;; ξέρει κανείς τον τρόπο αποφυγής;;

4.Βρήκα κυροζίνη (προτεινόμενο καθαριστικό αλυσίδας από τον κατασκευαστή) σε συσκευασία των 5lit!!:eyepop:
E,έμεινα στο παραφινέλαιο...και είναι μια χαρά..

5.Λόγω απουσίας κεντρικού σταντ είναι αρκετά επίπονος ο καθαρισμός και η λίπανση της αλυσίδας (πλέον τον κάνω την επόμενη του πλυσίματος ήμερα).Διήμερος η κάθαρσις...:lol:

6.Η μόνη επιφύλαξη που είχα ήταν η χρήση σιλικόνης [λένε ότι ξεραίνει τα πλαστικά].Δεν βλέπω κάτι τέτοιο, αντίθετα..

Αυτά για την ώρα..:beer:

athandim
21/09/2005, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
exis pola na ma8is gia to ka8arisma filaraki sou leo mono oti xriazese ke dio vourtes mia mikri ke mia megali

ke apofevgoume keria ke diafora proionta se spray giati ta proo8itika aeria katastrefoun tis epifanies xromata ke lipa..

ine ke ala
ala pou na trexis...:rotflmao:

Είμαι όλος μάτια...(το κερί δεν έχει πρόωθητικά, τα άλλα ναι)

gmakris
21/09/2005, 21:56
Μια χαρα βρισκω το κειμενο.

Επειδη μου αρεσει επισης η καθαριοτητα, εχω προμηθευτει ενα καλο πιεστικο νερου για τα "δυσκολα" σημεια (εσοχες, τρυπες. κλπ) και ενα κομπρεσερ αερα για να διωχνω τα νερα απο ολα τα σημεια.

Κερι βαζω σε ολες τις βαμενες επιφανειες (εκτος των ματ) και κατα προιμηση το συνθετικο της 3M και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Για την ζελατινα και τα φώτα :
Χτυπηματα απο πετρες και γρατσουνιες εξαφανιζονται με 1000-αρι γυαλοχαρτο και τελειωμα με 2.000-ρο.
Τελος, περασμα με τροχο γυαλισματος με την λευκη αλοιφη της 3M και ενα περασμα με την κιτρινη αλοιφη για απιστευτη γυαλαδα.....

zoudis
22/09/2005, 08:27
File Athandim,

Euge gia tin wra pou afieroses na ta grapseis ola auta. H diki mou pleura/apopsi einai:

1. Oxi spray siliconis sta plastika giati ta apotelesmata einai mono optika kai parodika. Makroxronia xrisi 3erenei (8ampwnei) ta plastika.

2. Oxi spray keriou kai sxetika sta bammena giati katastrefoun (me ton kairo) to xrwma OTAN einai MAT (h asimi V einai, h mple, mauri,mportw oxi). Symbouli eidikou, oxi diki mou...

2. Swstos sto WD-40.

3. Lipantiko alysidas: To kalytero - by far - einai to Bell Ray, auto pou tin "asprizei" kai menei panw tis OTI kai an kaneis. Eggyisi. Ola ta alla ta "petaei" kai lerwnei :mad: to sympan gyro-gyro.

4. Me fardia kolitiki tainia h' sakoulakia an den bariesai, kalypteis ta grips kai ola ta hlektrika button dioti me to nero pou peftei mazeuoun allata :mad: ekei mesa...Episeis kalupteis kleidaria mizas, tapa benzinis.

5. Skibeis apo kato kai psekazeis me WD-40 ta kinoumena meri tis piso anartishs, wste na lipan8oun kai na figoun oi bromies rizika (den feugoun me nero).

6. Bgazeis tin sela kai ka8arizeis sxolastika me to derma oti brisketai apo ekei katw. Oxi me to sfouggari h' me panaki :nono: 8a kaneis malakia....mono me to derma.

7. Den xreiazontai ola ta proionta pou aneferes gia tin alysida. Ego tin ka8arizw psekazontas tis sxolastika me WD-40 (tin lipainei kiolas kai tis kanei kalo), kauarizontas - tribontas meta me malako pani/pania kai pernontas tin meta me Bell Ray.

Euge kai ston filo me ton tropo na e3afanizei gratzounies apo zelatina ! :beer: mono pou 8elei sbouraki meta kai aloifi an katalaba swsta :sad: den exw....:(

auta nomizw....

Opos kai na exei pantws, SWSTO se kobw ! alla t nou sou min kanoume kai kaima zhmia me tin kali mas sto telos ;)

OldMan
22/09/2005, 11:25
:sad: :sad: :sad:

Η κούραση είναι φοβερή !!!

Θα ξαναπούμε για 24363524ή φορά ότι ΟΛΑ τα penetrating oils (του WD40 συμπεριλαμβανομένου) ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ τα O-rings ή X-rings της αλυσίδας, με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό ή αλυσίδα να γίνεται "ανοιχτού" τύπου και όχι πια αυτολιπαινόμενη !!!

Και δεν πειράζει που φεύγει το λιπαντικό από το εσωτερικό των ράουλων, αλλά πειράζει που ΔΕΝ ξαναμπαίνει (τα τσιμουχάκια δεν το αφήνουν να μπει !!!).

Το αποτέλεσμα είναι "ξερή" εσωτερικά αλυσίδα, με ταχύτατη φθορά !!!
( Αλλά και πριν φθαρεί είναι για πέταμα, γιατί έχει επιμηκυνθεί τόσο πολύ, λόγω έλλειψης του λιπαντικού άρα μετατόπισης προς την φορά κίνησης των αξόνων μέσα στους κυλίνδρους, που όσο και να τεντωθεί, παραμένει "βρακί").

:wave2: :beer: :wave2:

gmakris
22/09/2005, 12:13
Συμφωνω με Oldman - ξεχαστε το WD-40 η χρηση του δεν ειναι για λιπανση αλλα για να καθαριζει και να προστατευει!

Στις ντιζες βαζω λαδι μηχανης το οποιο σπρωχνω με τον αερα να παει σε ολη την ντιζα.
Για την αλυσιδα εχω επιλεξει το Βell-Ray chain lube super clean το οποιο δεν λιπαινει το ιδιο καλα με το γρασσο, αλλα τουλαχιστο δεν το πεταει. Για καλυτερα αποτελεσματα λιπαινω καθε 400-500χλμ.
Το WD-40 ειναι καλο για να καθεριζεις τους εξωτερικους συνδεσμους της αλυσιδας εφοσον τους γυαλιζει και τους προστατευει ενω το ιδιο κανει και στα γραναζια κινησης.....

:wave2:

Tigas
22/09/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Συμφωνω με Oldman - ξεχαστε το WD-40 η χρηση του δεν ειναι για λιπανση αλλα για να καθαριζει και να προστατευει!

Στις ντιζες βαζω λαδι μηχανης το οποιο σπρωχνω με τον αερα να παει σε ολη την ντιζα.
Για την αλυσιδα εχω επιλεξει το Βell-Ray chain lube super clean το οποιο δεν λιπαινει το ιδιο καλα με το γρασσο, αλλα τουλαχιστο δεν το πεταει. Για καλυτερα αποτελεσματα λιπαινω καθε 400-500χλμ.
Το WD-40 ειναι καλο για να καθεριζεις τους εξωτερικους συνδεσμους της αλυσιδας εφοσον τους γυαλιζει και τους προστατευει ενω το ιδιο κανει και στα γραναζια κινησης.....

:wave2:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗ.
ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ, ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ΤOY CAFE. :D

ΕΓΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΨΙΛΗ ΑΛΟΙΦΗ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑ.
ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΠΙΝΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ Η ΛΑΔΙ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΡΤΙ.
ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΑΝΑΚΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΣΠΡΕΥ ΓΡΑΣΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΡΑ ΦΕΥΓΟΥΝ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΝΕΡΑ ΣΕ ΟΡΓΑΝΑ ΚΤΛ, ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.

idi
22/09/2005, 12:53
θα το πω αν και εχει ξαναειπωθεί 1,000,000 φορες

Η λίπανση της αλυσίδας γινετε ΚΑΛΑ μονο με ΖΕΣΤΗ αλυσίδα ετσι ωστε το λαδι/γρασο να εισχωρήσει στα O-rings

oulas
22/09/2005, 13:05
Δεν βαζετε καμοια φωτο, απο αυτα τα Ο Rings, να δω και εγω τι ειναι αυτο το διαστημικο πραγμα;


Εγω νεος στις μηχανες και στα πλυσιματα, εχω μπερδευτει πολυ με ολα τα παραπανω. Βαζω αυτο το ασπρο σπρει, Bell rey new super clean. Ειναι ασπρο και οντως δεν πεταγετε στις ζαντες.

Καλο αυτο αλλα παρλολα αυτα, η αλυσιδα μου φενετε τελειως ξερη. Μπαινει κει πο πρεπει να παει η ειναι ψιλοακαταλληλο οπως ειπε ενα παιδι πιο πανω. (Να σημειωσω οτι εως τωρα την λαδωνα, παγωμενη, και δεν σκουπιζα καθολου την αλυσιδα. Απλα εβαζα απο πανω το spay) Εχει κανει 6000 χλμ με αυτον τον ροπο συντηρισης; Οπου να ναι θα κοπει;


Ανοιξα ποστ εδω για την περιπτωση μου γιατι εχω κανει μαλακιες.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=195371#post195371

zoudis
22/09/2005, 13:07
Swstos o idi alla kai poly swstos o SCPR100RR alla...

...SWSTOTEROS ap' olous o gmakris :winka: :winka:

H xrisi tou WD-40 einai auti pou perigrafi o gmakris akribws. File Oldman to sygkekrimeno proion DEN einai penetration oil. Spray petrelaiou einai. :winka:

Swstes oi symboules twn 3 parapanw
:beer:

Tigas
22/09/2005, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Δεν βαζετε καμοια φωτο, απο αυτα τα Ο Rings, να δω και εγω τι ειναι αυτο το διαστημικο πραγμα;

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ, ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ O-RING

athandim
22/09/2005, 15:00
Εγώ από τις απαντήσεις, αναθεωρώ και από δω και πέρα...

1.σταματώ τη χρήση σιλικόνης

2.Περιορίζω τη χρήση WD 40 σε χειριστήρια και κλειδαριές

3.Χρησιμοποιώ σπρεϊ γράσου για μασπιέ, σταντ κτλ.



:a013: :a013: :a07: :wave2:

costas81
18/04/2006, 12:30
Αντε λοιπον να παραθεσω και γω την γνωμη μου!

Δεν χρησιμοποιω ποτε απορυπαντικο πιατων διοτι ξεραινει ολα τα λαστιχακια

Την αλυσιδα την λυπαινω με γρασσο ξυρου τυπου (ετσι λεγετε επειδη οταν στεγνωσει δεν φτυνει παντου) ειδικο για γραναζια κ αλυσιδες με μεγαλες ταχυτητες περιστροφης της wurth! (ειμαι απολυτα ευχαριστημενος η αλυσιδα ακουγετε να περιστρεφετε πολυ γλυκα)
Τον πισω τροχο τον σηκωνω με γρυλο και σταντ και μπροστινο φρενο πιασμενο!
Το μονο κερι που χρησιμοποιω ειναι για το bagster ειδικο για ανζωογωνιση δερματος το οποιο εχω προμηθευτει απο βιομηχανια δερματινων πολυτελειας!
Την αλυσιδα την καθαριζω με κεροζινη ειδικου τυπου της wurth για αλυσιδες με o-rings!
Χρησιμοποιω πιεστικο της karcher που εχει και boiler και βγαζει ζεστο νερο με το οποιο περναω ολη την μηχανη για να μαλακωσουν ολες οι ακαθαρσιες και να ειναι πιο ευκολη στο καθαρισμα!Την αλυσιδα ειδικα την κανει κουκλα (ποτε απο πολυ κοντα και με λεπτη δεσμη για να μην φθαρθουν τα o-rings)

VStrom1000K3
21/04/2006, 22:54
Αν μου επιτρέπεις costas81 θα σου πρότεινα να προσέχεις πάρα πολύ με το πιεστικό και γενικά με την πίεση θα έλεγα γιατί προχτές πλήρωσα ένα καλό φιρμάνι(κοστολόγιο) για το τίποτα...
Είμαι κάτοχος ενός 1000cc με 45000χλμ.Όλα αυτά τα χλμ την μηχανή την έπλενα τις περισσότερες φορές με πιεστικό και αρκετά προσεχτικά.Όσπου μία μέρα αφού άκουγα ένα θόρυβο από το γρανάζι και δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήτανε το πήγα στο μάστορα.
ΤΙ ΗΤΑΝ???:confused: :bigcry:
Με την πίεση κατέστρεψα την τσιμούχα στην (πίσω)ρόδα με αποτέλεσμα να ξεραθεί το ρουλεμάν και το ρουλεμάν του φορέα (αυτό δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι,αν ξέρει κάποιος ας μου πει) με κόστος 100ευρώ περίπου και πιο σημαντικό την ασφάλεια μου.:eek:
Έτσι έχουμε και λέμε ΟΧΙ ΠΙΕΣΗ
1.Εξατμίσεις
2.Κοντά σε ρουλεμάν,τσιμούχες,αλυσίδα...κτλ
3.Κοντά στην εισαγωγή.

Thanx all που με ακούσατε!!

Καλό Πάσχα ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
και καλές βόλτες :beer: :beer:


45687

Krokodilos001
21/04/2006, 23:23
Ego na ipenthimiso mono oti ola ta aporipantika, gia piata i rouxa...
periexoun alata, ta opoia kanoun zimia sto xroma ke tin lak.

Ta mona katalila aporipantika einai ta sampouan aftokiniton pou einai oudetera xoris afta ta sistatika.

billk
03/06/2008, 11:22
Ας ξυπνήσω λίγο αυτό το thread μιας και βλέπω αρκετές ενδιαφέρον προτάσεις και λύσεις για το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας.
Επειδή είμαι νέος στο χώρο και μιας και ήρθε η ώρα να πλύνω το μωρό μου (ktm 690 sm prestige) μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες.

1. Μπερδεύτηκα λίγο με το τι προιόντα να χρησιμοποιώ για τα βαμμένα πλαστικά και αντίστοιχα για τα ματ.
2. Ποια είναι η σωστή διαδικασία καθαρίσματος της αλυσίδας και λίπανσης της.(βήμα-βήμα, και ποιο το καλύτερο προιόν και τρόπος για καθάρισμα της)
3. Πως πλένω τα τελικά;;(μου φαίνεται πως και με ένα μαλακό σφουγγάρι να της περάσω θα κάνει γρατζουνιές)
4.με τι περνάω στο τέλος τα κινούμενα μέρη της moto ( γρανάζια αλυσίδας, ρουλεμάν κ.λ.π. )

το ξέρω ότι τα περισσότερα έχουν ήδη ειπωθεί, αλλά έχω ψιλομπερδευτεί.

Εχετλαίος
04/06/2008, 11:30
Και όχι με σφουγγάρι το πλύσιμο. Ακόμα και το πιο μαλακό σφουγγάρι θα χαράξει λίγο τις επιφάνειες, ακόμα και αν δεν φαίνεται την πρώτη φορά. Προτιμάτε στουπί! Δεν χαράζει!
Με σπρέυ σιλικόνης περνάω όλα τα πλαστικά και εξωτερικά όλα τα ελαστικά/πλαστικά των καλωδίων των δίκυκλων και αυτοκινήτων που έχω εδώ και 16 χρόνια και δεν είχα ποτέ ούτε θαμπώματα ούτε φθορές. Απεναντίας, φθαρμένα/ξεβαμμένα πλαστικά αναζωογονούνται και φαίνονται καινούρια. Ίσως έχει να κάνει και με ποιό σπράυ σιλικόνης χρησιμοποιέι καθένας. Εγώ μόνο Motul και ManteK.

KONIORDO$
04/06/2008, 11:43
το σπρει συλικονης κανει καλο στα πλαστικα αλλα ποτιζουν
φτου φτου φτου αν θα χρειαστεις βαψιμο μετα ο φαναρτζης πεζει να σου πεταξει τιποτα το κεφαλι !!!:D

Εχετλαίος
04/06/2008, 12:08
Έχεις δίκιο. Εξού και η έκφραση "εσιλίκωσε", δεν βάφεται με τίποτε! :D

stavrouliasp
05/06/2008, 20:14
Καλά όλα αυτά, αλλά με την εξάτμιση κανείς δεν ασχολείται..? Στο 1100 Gs πάντως, εγώ βγάζω με αλενάκι τα προστατευτικά της εξάτμισης (αυτά που είναι για τη μείωση της θερμότητας που εκλύει) και την περνάω με γυαλιστικό από αυτό που χρησιμοποιούν οι μανάδες μας για τα ασημικά. Το ίδιο και στα προστατευτικά...;)

sakisdani750
06/06/2008, 20:44
εγω μια αλλη παρατηρησει δλδ εγω που εχω gsxr μαυρο τα πλαστικα τι κερι να τα βαζω?
η σιλικονη που λετε?
δεν ξερω πολλα απο θεωρια περι πλαστικων γιαυτο ρωταω εδω....και κατι αλλο να μην χρησιμοποιω απλο υγρο σαπουνι πιατων για το πλυσιμο?


132908

Εχετλαίος
07/06/2008, 10:39
Καλό το υγρό πιάτων, βγάζει όντως όλη την μπίχλα. Ενδοιασμοί αναφέρονται ως προς τη φιλικότητά του προς τα πλαστικά, μεταλλικά, κινούμενα και μη μέρη του δικύκλου. Καλού κακού πάρε ένα ειδικά για μηχανές/αυτοκίνητα και να είναι και βιοδιασπώμενο.
Η σιλικόνη θα δώσει χαρά και λάμψη στα πλαστικά όπως και τα ειδικά κεριά για πλαστικά. Στο εμπόριο υπάρχουν πλέον τα πάντα για τα πάντα. Λεφτά να έχει κανείς να ξοδεύει!
Συνήθως με ένα καλό απορρυπαντικό και με ένα καλό σπρεύ σιλικόνης δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο (πέραν του καθαρισμού της αλυσίδας και των ανοξείδωτων λαιμών).
:wave2:

sakisdani750
07/06/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Καλό το υγρό πιάτων, βγάζει όντως όλη την μπίχλα. Ενδοιασμοί αναφέρονται ως προς τη φιλικότητά του προς τα πλαστικά, μεταλλικά, κινούμενα και μη μέρη του δικύκλου. Καλού κακού πάρε ένα ειδικά για μηχανές/αυτοκίνητα και να είναι και βιοδιασπώμενο.
Η σιλικόνη θα δώσει χαρά και λάμψη στα πλαστικά όπως και τα ειδικά κεριά για πλαστικά. Στο εμπόριο υπάρχουν πλέον τα πάντα για τα πάντα. Λεφτά να έχει κανείς να ξοδεύει!
Συνήθως με ένα καλό απορρυπαντικό και με ένα καλό σπρεύ σιλικόνης δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο (πέραν του καθαρισμού της αλυσίδας και των ανοξείδωτων λαιμών).
:wave2:

ευχαριστω εχετλαιος!
και εγω διαβασα και ακουσα οτι το υγρο πιατων ξεραίνει γενικά τα λαστιχάκια και ειπα να ρωτησω,
οπως επισης διαβασα οτι η σιλικόνη θαμπώνει τα πλαστικα τα αβαφα αν ναι ποια ειναι τα αβαφα αυτα στα καντραν και τα πλαστικα στα χειριστήρια γιατι που αλλου μπορει να εχει αβαφα πλαστικα?
γιαυτο λεω τωρα που ειναι καινουριο το εργαλειο να μην το γαμ...:cry:
για τον καθαρισμο της αλυσίδας εχω διαβασει αρκετα ρost εδω, οποτε μπορω να πω οτι εβγαλα γνωμη γιατο τι θα κανω
αλλα για των ανοξείδωτων λαιμών πρώτη φορα το ακουω για λεγε τι χρειαζοντε παλι αυτοι:confused:

Εχετλαίος
07/06/2008, 11:46
Οι οι ανοξείδωτοι λαιμοί των εξατμίσεων είναι μεγάλη ιστορία. Δες εδώ

http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=64.0

ένα κοπέλι σε τι μπελάδες μπήκε αλλά και τι κατάφερε!
Επίμονο τρίψιμο ίσως και να είχε καταφέρει κάτι παρόμοιο ίσως και όχι. Πάντως το αποτέλεσμα λέει!
Όσο για τη σιλικόνη βάλε άφοβα, δεν παθαίνουν τίποτε τα πλαστικά. Απεναντίας!

sakisdani750
07/06/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οι οι ανοξείδωτοι λαιμοί των εξατμίσεων είναι μεγάλη ιστορία. Δες εδώ

http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=64.0

ένα κοπέλι σε τι μπελάδες μπήκε αλλά και τι κατάφερε!
Επίμονο τρίψιμο ίσως και να είχε καταφέρει κάτι παρόμοιο ίσως και όχι. Πάντως το αποτέλεσμα λέει!
Όσο για τη σιλικόνη βάλε άφοβα, δεν παθαίνουν τίποτε τα πλαστικά. Απεναντίας!

ναι φιλε μου εχετλαιε μπορει τα βαμενα πλαστικα με την σιλικονη να μην παθαινουν τπτ δλδ τι να παθαινουν εμεις για καλο το ριχνουμε....
αλλα τα αβαφα τα ματ που εχει η μηχανη μηπως δεν χρειαζετε εκει πανω να ριχνεις σιλικονη?
εγω λεω να παω απο δευτερα στο μοτο μαρκετ και να ψαχτω εκει για κερι...θα δω εντυπωσεις και θα πω!

peter86
12/03/2009, 04:14
Παιδιά κάποιες οδηγίες για το πλύσιμο και γυάλισμα της ζελατίνας της μοτό???Κάπου είδα μία απάντηση για κάτι γυαλόχαρτα,αλλα δ κατάλαβα το τρόπο υλοποίησης...Ευχαριστώ!!!

lspiros
12/03/2009, 04:48
απο τη μικρη μου πειρα σε φανοποιειο σας λεω τα εξης.οι αλοιφες και τα σπρει που χρησιμοποιειται να κοιτατε να μην εχουν ως βαση τη σιλικονη γιατι μετα θα εχετε προβλημα αν θελετε να βαψετε το κοματι.πρεπει μετα να μπει μεσα στο χρωμα αντισιλικονη και να περαστουν τα κοματια antisil.μια ερωτηση τωρα,αυτο το σπρευ βινυλιου για το bagster απο που το παιρνουμε και παιζει καμια καλη μαρκα?για τα λαστιχα μπορειτε να παρετε απο φαρμακειο γλυκερινη(πολυ φτηνη)να ανακατεψετε με νερο σε αναλογια 1 προς 1 και να ψεκασετε.μετα περαστε τα λαστιχα με καποιο πανι,απιστευτο αποτελεσμα και κυριως παμφθηνο.οσο για τις γρατζουνιες στη ζελατινα, η πιο ψιλη αλοιφη αυτοκινητου για γρατζουνιες τις αφαιρει(φινιρισματος λεγετε).το ιδιο αποτελεσμα εχουμε και στις ζελατινες κρανων.παντως ενας γενικος κανονας για τον καθαρισμο ζελατινων ειναι ο εξης.βρεχουμε χαρτι κουζινας και το τοποθετουμε πανω στη ζελατινα για κανα 5λεπτο.αυτο μαλακωνει βρωμιες και εντομα και οταν πλυνουμε δεν σημαδευουμε.

Εχετλαίος
12/03/2009, 04:51
Ζελατίνα μόνο νεράκι και σαπούνι (βιοδιασπώμενο κτλ όπως έχουμε συζητήσει παραπάνω) και τρίψιμο με κάτι που δε θα σου τη χαράξει. Το στουπί είναι η καλύτερη (για μένα) λύση. Και φυσικά, πριν την πλύνεις, βρέξε ένα πανί (κάμε το μούσκεμα στο νερό) και άστο κάνα δεκάλεπτο πάνω στη ζελατίνα να μαλακώσουν τα μυγάκια και το ζουμί τους που έχουν κολλήσει πάνω.

kadcbr
12/03/2009, 05:54
Σωστές οι οδηγίες από τον "Εχετλαίος".
Μετά από αυτήν την διαδικασία χρησιμοποιώ καθαριστικό για τζάμια αυτοκινήτου της wurth το πορτοκαλί, κανεί καλή δουλειά και για το μετά για βγαίνουν ευκολα τα γ@μ@να τα έντομα.

angel_f
09/04/2009, 21:32
Εγω χρησιμοποιώ μαζί με το σαμπουάν και λιγο ξιδι για έξτρα καθαριστική δύναμη.

gyftomancer
27/06/2011, 16:29
Πολυ καλα ολα αλλα εχω αποριες:
(εχω μονο βαμενα πλαστικα, μεταλικα μερη και νικελ).

1) Για πλυσιμο μηαχνης (και ζελατινας) με νερο σαπουνι, τα πανακια με Μικροινες ειναι αποδεχτα ή μπορει να προκαλεσουν ζημια. Ειναι καλυτερα σφουγκαρι;

2) Σαπουνι απλο (πλακα) ειναι αποδεκτο για να κανεις σαπουναδα;

3) Ξερει κανεις προιοντα για καθαρισμο/συντηρηση/αναζωογωνηση δερματος; Εχω δερματινες σελες.

4) Θελω να απομακρυνω μικρες γρατζουνιες, ενα τετοιο προοιον μπορει να κανει και κακο αν δεν προσεξεις;


Ειδικος μου προτεινε σαμπουαν μαλιων με μαλακτικο για το πλυσιμο (αν δε θελει καποιος σαμπουαν αυτοκινητων).