PDA

View Full Version : GSX600F ερωτηση->βοηθεια ασχετος :D



aspirini
12/08/2012, 18:58
Ειχα ανοιξει το θεμα σε αλλο τομεα του φορουμ και δεν βοηθηθηκα γιαυτο κανω ενα ποστ εδω για πιθανες λυσεις!αν χρειαστει να δωσω το λινκ για να διαφραφει ενα πμ παρακαλω.
Το θεμα ειναι πως προσφατα εχω αγορασει ενα gsx600f '01 η μηχανη ειναι σαν καινουρια χρωμα απειραχτο, μηχανικα ξυραφι ολα κομπλε! απλως μιας και ασχετος εχω προβλημα οταν την βαζω μπροστα..Για να παρει μπρος πρεπει να γυρισω το γκαζι τερμα και αρπαζει πολυυυυυ σιγα πολυ μεχρι το σημειο που αρπαζει οπως ειναι φυσικο οταν εχεις τερμα το γκαζι!(το τσοκ δεν βοηθαει οπως πρεπει ,χωρις γκαζι δεν περνει)επισης αφου παρει μπροστα μυριζει βενζινη οποτε λογικα υπερχειλιζουν τα καρμπς..το γεγονος οτι υπερχειλιζουν ειναι ξεχωριστο γεγονος? η αυτο τα προκαλει ολα? παρακαλω λιγη βοηθεια!


υ.γ: υπενθυνμιζω πως ειμαι ασχετος εντελως με την μηχανολογια γιαυτο λιγη επιικεια :P

υ.γ : μπορει καποιος να μου κανει καποιες προτασεις για καποια εξατμιση χαμηλου κοστους χωρις καποιο υπερβολικο θορυβο?(γυρω στα 200 ευρω μαξ)

OldMan
13/08/2012, 12:30
Πρώτα τσεκάρεις τα εύκολα, που είναι το φίλτρο αέρα και το φιλτροκούτι γενικότερα και μετά πας σε λύσιμο, καθαρισμό και ρύθμιση των καρμπυρατέρ...

aspirini
13/08/2012, 16:46
ευχαριστω τον oldMan για την απαντηση αλλα ουτε στο ελαχιστο βασιζομαι να ανοιξω καρμπς...απο το πατα πατα εκαψα την μιζα...γυρισα σχεδον ολα τα μαγαζια σερρες ,κ θεσσαλονικη σημερα στην οδυσσεως(7-8 μαγαζια με ανταλακτικα διπλα - διπλα) ολα τα μαγαζια για να ανακλυψω με μεγαλη λυπη πως κανεις ΜΑ κανεις δεν εχει μιζα για το gsx600f μονο απο πολυ παλαιοτερα μοντελα....
Εμεινα αυπνος απο χθες με μεγαλη προσδοκια πως θα οδεψω προς την θεσσαλονικη με δανεικο οχημα για τελευταια φορα ,μιας και η μηχανη ειναι το πρωτο και το μονο δικο μου οχημα,μονο για να γευτω την απογοητευση και τωρα με μεγαλη κουραση την αυπνια να με χτυπαει στο κατα κουτελα πρεπει να δουλεψω με χαμογελο ενα 9ωρο στανταρ!!

ξερω πως πολλοι απο εσας θα εχετε περασει και πολυ χειροτερα σε σημειο αηδιας για ορισμενους.. αλλα γιατιιιι γιατιιιιιιι να εχω κανει μονο 300 χιλιομετρα με το νεο μου πρωτο μου και μοναδικο οχημα να παθω τετοια κακουχια αυγουστιατικα!!απο οσο με ενημερωσαν τα μαγαζια στην θεσσαλονικη απο την αλλη δευτερααααααα θα εξυπηρετηθω στανταρ γτ γυρνανε τα μαστορια απο διακοπες...καλες διακοπες αυτοι @@ εγω :mad: :(

aspirini
14/08/2012, 22:26
Αν οποιοσδηποτε ξερει οτιδηποτε παρακλω ας μου στειλει ενα πμ! το πηγα σε μαστορα και θελει 100 ευρω για να την κανει ανακατασκευη (για μιζα μιλαμε)!!Αν οποιοσδηποτε παει σε καποιο μαγαζι με ανταλλακτικα ας κανει ενα κοπο να ρωτησει για μιζα gsx600f '01 tenzo,senzo καπως ετσι λεγετε η μαρκα ...

McGyver
14/08/2012, 22:30
tenzo,senzo καπως ετσι λεγετε η μαρκα ...

Denso ;)

Sent from my iPhone using Forum Runner

aspirini
16/08/2012, 14:58
Βρηκα κατι μιζες στο e-bay μεταχειρισμενες φυσικα και η τιμη αγιζει τα 85 ευρω με τα μεταφορικα, οποτε λεω δεν γα..... και πηρα την αποφαση να δωσω 100 ευρω να την φτιαξει ο μαστορας ανακατασκευη με καινουρια υλικα!!Επισης οπως προειπε ο OldMan τα μαστορια μου ειπαν οτι αν δεν ρυθμισω τα καρμπς συντομα παλι θα την καψω :P οποτε ετοιμαζω αλλα 100 δεν ξερω ποσα για καθαρισμο και ρυθμισμα ...
Επισης μου ειπαν πως τα suzuki θελουν σπασιμο(τρεξιμο) τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα!μιας και νεος οδηγος εγω δν μπορω να το σπασω ακομη κανας εθελοντης?:bawl::a22::a22::a22:

kokar
16/08/2012, 15:05
γιατί θέλουν σπάσιμο ?

aspirini
16/08/2012, 15:45
γιατί θέλουν σπάσιμο ?
Ο προηγουμενος κατοχος ηταν ενας ησυχος ανθρωπος που ποτε δεν ξεπερασε τα 140χιλ και αμφιβαλλω εαν περασε τις 7-8χιλ στροφες.Εγω νεος οδηγος οδηγω σχετικα ηρεμα ακομη κ η μηχανη μπουκωσε θελει τρεξιμο θελει ανοιγμα πολλες στροφες!οταν οδηγεις μια μηχανη με καποια στανταρ και τελικες 200+ αν την πηγαιενεις σαν παπακι ε μπουκωνει..
Εγω αυτα καταλαβα δηλαδη, δεν ειμαι ουτε ειδημονας ουτε καθετος σε αυτα που λεω,λογια 3ων μεταφερω,και επιδεχομαι κουβεντα επι του θεματος.

kokar
16/08/2012, 17:09
οταν το μοτέρ είναι σωστό δεν εχει ανάγκη από ξεκολ...σματα ! :a024:

υ.γ
για την μιζα εισαι σίγουρος οτι την εκαψες η απλά τα έχει φτύσει ο ρελες ?

aspirini
16/08/2012, 18:57
οταν το μοτέρ είναι σωστό δεν εχει ανάγκη από ξεκολ...σματα ! :a024:

υ.γ
για την μιζα εισαι σίγουρος οτι την εκαψες η απλά τα έχει φτύσει ο ρελες ?

100% σιγουρος την ελενξε ηλεκτρολογος με τα καταλληλα εργαλεια παρουσιαν μου .Αφου εβγαλε την μιζα περιτοο να πω οτι μυριζει απο τα 2 μετρα.

aspirini
20/08/2012, 14:06
Δεν ειναι δυνατον απλα.. ο μαστορας που ανελαβε να την κανει τελικα μου την επεστρεψε πισω γιατι οπως ειπε η μιζα αυτη εχει τελιωσει και δν θελει να γινει ρεζιλι φτιαχνοντας την κ μετα να με αφησει....HELP ME δεν βρισκω μιζα!! ο αριθμος της ειναι 31180-32C11 και απο κατω 220000-6791!!!! Δεν βρισκω ουτε στο e-bay.

georgio
20/08/2012, 14:21
http://www.ebay.com/itm/2006-Suzuki-Katana-GSX-600-F-Starter-/120957664321?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item1c29a37c41&vxp=mtr

και βρίσκω και άλλες στο ebay, δεν ξέρω βέβαια αν κάνουν για το μοντέλο του 2001 που λες ότι έχεις αλλά αυτό μπορείς να το βρεις, πότε έγιναν αλλαγές στον κινητήρα ή στη μίζα.

kokar
20/08/2012, 14:42
το παρακάτω site το γνωρίζεις ?

http://www.alpha-sports.com/suzuki_parts.htm

επιλέγεις την χρονιά που ειναι η μηχανή σου, το μοντέλο του και μετά ανοίγει ολα τα μέρη που το απαρτίζουν
επιλέγεις STARTING MOTOR και βου-α-λα

aspirini
20/08/2012, 14:50
http://www.ebay.com/itm/2006-Suzuki-Katana-GSX-600-F-Starter-/120957664321?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item1c29a37c41&vxp=mtr

και βρίσκω και άλλες στο ebay, δεν ξέρω βέβαια αν κάνουν για το μοντέλο του 2001 που λες ότι έχεις αλλά αυτό μπορείς να το βρεις, πότε έγιναν αλλαγές στον κινητήρα ή στη μίζα.
αυτην κοιταξα και εγω ειναι ιδια με την δικη μου (οπτικα παντα) απλως με προβληματιζει που εχει διαφορετικο αριθμο πανω της.

το παρακάτω site το γνωρίζεις ?

http://www.alpha-sports.com/suzuki_parts.htm

επιλέγεις την χρονιά που ειναι η μηχανή σου, το μοντέλο του και μετά ανοίγει ολα τα μέρη που το απαρτίζουν
επιλέγεις STARTING MOTOR και βου-α-λα
USD Price 439.52<----- βουαλα η τιμη :D

thagro
20/08/2012, 23:00
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για να σε βοηθησω με το προβλημα σου αλλα ρε φιλε σε νιωθω να ξερεις.
Θεσσαλονικη ειμαι,αν μπορω να κανω κατι να σε βοηθησω εδω ειμαι.
Καλη τυχη και καλα ξεμπερδεματα. :wave2:

OldMan
21/08/2012, 12:21
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για να σε βοηθησω με το προβλημα σου αλλα ρε φιλε σε νιωθω να ξερεις.
Θεσσαλονικη ειμαι,αν μπορω να κανω κατι να σε βοηθησω εδω ειμαι.
Καλη τυχη και καλα ξεμπερδεματα. :wave2:
And when you climb into your bed tonight
And when you lock and bolt the door
Just think of those out in the cold and dark
'Cause there's not enough love to go 'round

aspirini
21/08/2012, 15:54
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για να σε βοηθησω με το προβλημα σου αλλα ρε φιλε σε νιωθω να ξερεις.
Θεσσαλονικη ειμαι,αν μπορω να κανω κατι να σε βοηθησω εδω ειμαι.
Καλη τυχη και καλα ξεμπερδεματα. :wave2:
Σε ευχαριστω φιλε thagro με συγκινεις :) το μονο που μου λειπει τωρα ειναι ενασ λογαριασμος PayPal για να παρω μια μιζα που οπτικα ειναι ιδια με την δικη μου!και ο θεος βοηθος ,να δουλευει και να ταιριαζει.

And when you climb into your bed tonight
And when you lock and bolt the door
Just think of those out in the cold and dark
'Cause there's not enough love to go 'round

sympathy!

viper1
21/08/2012, 16:34
http://www.car.gr/parts/view/1074072/

http://www.car.gr/parts/view/2152010/

http://www.car.gr/parts/view/2545036/

aspirini
21/08/2012, 16:45
266683
http://www.car.gr/parts/view/1074072/

http://www.car.gr/parts/view/2152010/

http://www.car.gr/parts/view/2545036/

Η μιζα αλλαξε μετα το '98...το 1 μηχανακι δλδ φοραει την μιζα απο το 2ο λινκ την οποια συγκεκριμενη μιζα την ειχα παραγγειλει και την επεστρεψα γιατι δεν τεριαζει στην μηχανη..επισης και το 3ο μηχανακι απο το λινκ ειναι παλιο . εκτιμω την προσπαθεια και τον χρονο που ξοδεψες ομως. ευχαριστω!

υ.γ: η μηχανη μου ειναι σαν αυτη στην φωτο.

viper1
21/08/2012, 20:52
αν το μοτερ ειναι το ιδιο με του bandit 600 kai RF 600 μηπως να εψαχνες και προς τα εκει?

aspirini
21/08/2012, 22:41
αν το μοτερ ειναι το ιδιο με του bandit 600 kai RF 600 μηπως να εψαχνες και προς τα εκει?

Νομιζω πως η μιζα του bandit ταιριαζει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

aspirini
23/08/2012, 15:08
πριν λιγο ολοκληρωσα την παραγγελια μεσω του ebay και περιμενω τωρα την παραδοση της μιζας που ο θεος βοηθος να ταιριαζει γιατι πραγματικα εχω καταρακωθει!!
λογικα ταιριαζει γιατι εχω δει οτι η μιζα 31180-32C11 εχει αντικατασταθει με την 31100-08F00 την οποια και παρηγγειλα!!! wish me luck

OldMan
23/08/2012, 15:16
wish me luck
Is any kind of luck welcoming..??

aspirini
23/08/2012, 17:12
Is any kind of luck welcoming..??

νομιζω πως το σωστο ειναι is any kind of luck welcome..Οπως και να εχει ομως ναι ,γιατι δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να μην ειναι αποδεχτο κ επιθυμητο απο θεμα τυχης :D

OldMan
24/08/2012, 15:57
Γιατί, πολύ απλά, μας αρέσει να παίζουμε με τον πόνο των άλλων...:D

aspirini
30/08/2012, 21:03
23/8 πληρωσα κ εγινε κ αποστολη της μιζας και ακομη περιμενω να φθασει...τα βραδακια πια εχει λιγακι κρυο και πολυ φοβαμαι πως το 1ο μου καλοκαιρι(με μοτο) εφυγε κ με αφησε πληρως ανικανοποιητο!!!
Αλλα θα του δειξω εγω ...μεσα στα χιονια θα την βγαζω :beer:

aspirini
04/09/2012, 12:55
Πρώτα τσεκάρεις τα εύκολα, που είναι το φίλτρο αέρα και το φιλτροκούτι γενικότερα και μετά πας σε λύσιμο, καθαρισμό και ρύθμιση των καρμπυρατέρ...

Μιας και το θεμα μιζα λυθηκε ας προχωρησουμε στο θεμα που με εκανε να ανοιξω το τοπικ!θελω να πω πως οταν ειχα βγαλμενα πλαστικα για την μιζα εβγαλα να καθαρισω το φιλτρο ,βγαζοντας το σωληνακι απο κατω διαπιστωσα πως το φιλτροκουτι ειχε μεσα αρκετη βενζινη... το 1/4 μπορω να πω ηταν γεματο με βενζινη.οποτε το προβλημα μου ειναι στανταρ η υπερχειληση απο τα καρμπυρατερ ετσι?

Cpt. Haddock
04/09/2012, 13:00
Αδερφε, μιας και κατα δηλωσή σου είσαι ασχετος με τα μηχανολογικα, δεν την πας σε ενα μηχανικο?

Εξ' αποστάσεως διαγνωση δε γινεται, παρα μονο εικασιες. Κριμα ειναι να ξαναπάρεις τη μιζα στο χερι (δευτερη φορά το τελωνείο δε θα στη χαρισει :p )

aspirini
04/09/2012, 13:08
Αδερφε, μιας και κατα δηλωσή σου είσαι ασχετος με τα μηχανολογικα, δεν την πας σε ενα μηχανικο?

Εξ' αποστάσεως διαγνωση δε γινεται, παρα μονο εικασιες. Κριμα ειναι να ξαναπάρεις τη μιζα στο χερι (δευτερη φορά το τελωνείο δε θα στη χαρισει :p )

χαχαχαχαχαχαχ! με ψοφησες!
το θεμα φιλε μου ειναι να ακουσω και μερικες γνωμες ετσι ωστε να μην με δαγκωσει ο μηχανικος.αυριο η μεθαυριο κανονισα να παω σε εναν μηχανικο αλλα θελω να ειμαι ετοιμος και να του πω οτι φιλε ''γινεται αυτο κ αυτο κ εχω προβλημα εκει''οχι να παω κ να του πω δες τι εχει και να μου αρχισει μετα αλλαξα εκεινο εβαλα εκεινο θελω 3 κατοσταρικα...

OldMan
04/09/2012, 13:13
Μιας και το θεμα μιζα λυθηκε ας προχωρησουμε στο θεμα που με εκανε να ανοιξω το τοπικ!θελω να πω πως οταν ειχα βγαλμενα πλαστικα για την μιζα εβγαλα να καθαρισω το φιλτρο ,βγαζοντας το σωληνακι απο κατω διαπιστωσα πως το φιλτροκουτι ειχε μεσα αρκετη βενζινη... το 1/4 μπορω να πω ηταν γεματο με βενζινη.οποτε το προβλημα μου ειναι στανταρ η υπερχειληση απο τα καρμπυρατερ ετσι?
Προφανεστατα, αν και με την ποσότητα που αναφέρεις δεν είναι θέμα ρύθμισης φλοτερ αλλά σοβαρών αντιπλημμυρικών εργων... ;)

Χρειάζεται άνοιγμα και καθάρισμα/ρύθμιση το καρμπυρατερ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...

sapila racing
04/09/2012, 13:15
Μιας και το θεμα μιζα λυθηκε ας προχωρησουμε στο θεμα που με εκανε να ανοιξω το τοπικ!θελω να πω πως οταν ειχα βγαλμενα πλαστικα για την μιζα εβγαλα να καθαρισω το φιλτρο ,βγαζοντας το σωληνακι απο κατω διαπιστωσα πως το φιλτροκουτι ειχε μεσα αρκετη βενζινη... το 1/4 μπορω να πω ηταν γεματο με βενζινη.οποτε το προβλημα μου ειναι στανταρ η υπερχειληση απο τα καρμπυρατερ ετσι?

Ειναι βενζίνη η μείγμα λαδιού βενζίνης?
Αν είναι μονο βενζίνη θα πρέπει να ρυθμιστούν οι στάθμες στα καρμπυρατερ και οι βαλβίδες των φλοτέρ και να ελεγχθεί και το ρουμπινέτο της βενζίνης.
Ελπίζω να μην κυκλοφορείς με τον διακόπτη βενζίνης στο PRI. Πρεπει να ειναι στο ON η στο RES αν εχεις γυρίσει ρεζέρβα.

Κοίταξε και την στάθμη του λαδιού στον κινητήρα, υπάρχει περίπτωση να δείς στάθμη αρκετά πιο ψηλά απο το High. Σε αυτη την περίπτωση εχεις βενζινόλαδο αντί για λάδι στον κινητήρα και δεν θα πρεπει να ξανακανεις βόλτα μεχρι να φτιαχτεί, αλλιώς κινδυνευεις να μείνεις χωρίς μηχανή.

Αν αυτα σου φαίνονται κινέζικα ακολούθησε την συμβουλή του captain απο πανω πριν γίνει ζημιά!
:wave2:

aspirini
04/09/2012, 13:23
Προφανεστατα, αν και με την ποσότητα που αναφέρεις δεν είναι θέμα ρύθμισης φλοτερ αλλά σοβαρών αντιπλημμυρικών εργων... ;)

Χρειάζεται άνοιγμα και καθάρισμα/ρύθμιση το καρμπυρατερ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...
η υπερχειληση απο το φιλτρο ειχε μια ταπα στο τελος της για μην φευγει η βενζινη :confused: ρωτησα εναν μηχανικο φιλο κ μ ειπε οτι απλα επρεπε να εχει λιγο κλειστο στομιο απλα για να μην κανει εισροη αλλα μονο εκροη κ μου ειπε να την βγαλω.


Ειναι βενζίνη η μείγμα λαδιού βενζίνης?
Αν είναι μονο βενζίνη θα πρέπει να ρυθμιστούν οι στάθμες στα καρμπυρατερ και οι βαλβίδες των φλοτέρ και να ελεγχθεί και το ρουμπινέτο της βενζίνης.
Ελπίζω να μην κυκλοφορείς με τον διακόπτη βενζίνης στο PRI. Πρεπει να ειναι στο ON η στο RES αν εχεις γυρίσει ρεζέρβα.

Κοίταξε και την στάθμη του λαδιού στον κινητήρα, υπάρχει περίπτωση να δείς στάθμη αρκετά πιο ψηλά απο το High. Σε αυτη την περίπτωση εχεις βενζινόλαδο αντί για λάδι στον κινητήρα και δεν θα πρεπει να ξανακανεις βόλτα μεχρι να φτιαχτεί, αλλιώς κινδυνευεις να μείνεις χωρίς μηχανή.

Αν αυτα σου φαίνονται κινέζικα ακολούθησε την συμβουλή του captain απο πανω πριν γίνει ζημιά!
:wave2:

ειναι στο ΟΝ οχι στο πρι..αν κ θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι η καθε θεση? ξερω μονο το ΟΝ και το res. Το pri και το fuel τι ειναι ?και οκ με "φοβερηξες" αυριο τρεχω στον μηχανικο!!!!

υ.γ: 100% δικιο εχεις..εχει βενζινολαδο ειναι πανω απο το hi.θα αναψει μονο αυριο για να παρει για ρυθμισμα.

OldMan
04/09/2012, 14:12
η υπερχειληση απο το φιλτρο ειχε μια ταπα στο τελος της για μην φευγει η βενζινη :confused: ρωτησα εναν μηχανικο φιλο κ μ ειπε οτι απλα επρεπε να εχει λιγο κλειστο στομιο απλα για να μην κανει εισροη αλλα μονο εκροη κ μου ειπε να την βγαλω.
Προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά....:(

sapila racing
04/09/2012, 14:47
υ.γ: 100% δικιο εχεις..εχει βενζινολαδο ειναι πανω απο το hi.θα αναψει μονο αυριο για να παρει για ρυθμισμα.

Aν εχεις όντως βενζινόλαδο μην το βάλεις μπρός καθόλου μεχρι να το αδειάσεις όλο, να ξαναβάλεις λάδια, και να ρυθμιστούν οι σταθμες στα λεκανάκια.
Βαζοντας το μπρός με βενζινόλαδο αντί για λάδι κινδυνεύουν να καταστραφούν ζωτικά εξαρτήματα!

OldMan
04/09/2012, 15:03
Aν εχεις όντως βενζινόλαδο μην το βάλεις μπρός καθόλου μεχρι να το αδειάσεις όλο, να ξαναβάλεις λάδια, και να ρυθμιστούν οι σταθμες στα λεκανάκια.
Βαζοντας το μπρός με βενζινόλαδο αντί για λάδι κινδυνεύουν να καταστραφούν ζωτικά εξαρτήματα!
Του λες δηλ. ότι περνάει βενζίνη από το σωληνάκι της υπερχειλισης στο φιλτροκούτι και από εκεί μέσω του σωλήνα των αναθυμιάσεων στο κάρτερ, τρομολαγνούλη ..?? ;)

sapila racing
04/09/2012, 15:28
Του λες δηλ. ότι περνάει βενζίνη από το σωληνάκι της υπερχειλισης στο φιλτροκούτι και από εκεί μέσω του σωλήνα των αναθυμιάσεων στο κάρτερ, τρομολαγνούλη ..?? ;)

Αντώνη μάλλον το αντίθετο έχει συμβεί.
Δεν πιστευω η υπερχείλιση των καρμπυρατερ να καταλήγει στο φιλτροκούτι, αλλά είμαι σίγουρος οτι εκεί καταλήγουν οι αναθυμιάσεις του κάρτερ.
Επίσης μαλλον το ρακόρ εχει σκισμένο διάφραγμα και τουλάχιστον μια βαλβίδα φλοτέρ χάνει. :a16:

aspirini
04/09/2012, 16:35
Προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά....:(
οπως ειναι το φιλτροκουτι ,απο κατω εχει ενα στομιο ..σε εκεινο το στομιο εχει ενα σωληνα που παει κατω απο την μηχανη για να βγαζει υπερχειληση/αναθυμιασεις ..ε στο τελος απο το σωληανκι ειχε μια ταπα ωστε να μην τα βγαζει...τωρα το γιατι δεν το ξερω!


Aν εχεις όντως βενζινόλαδο μην το βάλεις μπρός καθόλου μεχρι να το αδειάσεις όλο, να ξαναβάλεις λάδια, και να ρυθμιστούν οι σταθμες στα λεκανάκια.
Βαζοντας το μπρός με βενζινόλαδο αντί για λάδι κινδυνεύουν να καταστραφούν ζωτικά εξαρτήματα!
δλδ αυριο να μην οδηγησω 15 χιλιομετρα ως τον μηχανικο...χμμ αμεσα λαδια δυσκολα να βρω απο τα καλα! να βαλω κατι φθηνο απλα για να φτασω στον μηχανικο ?

sapila racing
04/09/2012, 16:39
οπως ειναι το φιλτροκουτι ,απο κατω εχει ενα στομιο ..σε εκεινο το στομιο εχει ενα σωληνα που παει κατω απο την μηχανη για να βγαζει υπερχειληση/αναθυμιασεις ..ε στο τελος απο το σωληανκι ειχε μια ταπα ωστε να μην τα βγαζει...τωρα το γιατι δεν το ξερω!


δλδ αυριο να μην οδηγησω 15 χιλιομετρα ως τον μηχανικο...χμμ αμεσα λαδια δυσκολα να βρω απο τα καλα! να βαλω κατι φθηνο απλα για να φτασω στον μηχανικο ?

Η τάπα είναι γιατί απο το 2000 και μετα (καπου εκει) απαγορέυεται λόγω νομοθεσίας να τέχουν οι αναθυμιάσεις στον δρόμο ελεύθερα.

Τωρα για το θεμα με τα λάδια. Κατ αρχήν επιβεβαίωσε οτι εχεις μέσα βενζινόλαδο, αρκεί να βγάλεις την ταπα που συμπληρώνεις λάδια και να μυρίσεις. Αν όντως ειναι ετσι αδειασε τα βαλε κατι φτηνό οτι ναναι σε 10-40 η 20-50 και πήγαινέ το στο συνεργείο.

aspirini
04/09/2012, 21:34
μεσω του μηχανικου/φιλου που ασχολειται μονο με παπιες κ σκουτερ εκλεισα ραντεβου για αυριο στον μηχανικο οπου για να μου κανει γρηγορα την δουλεια μου ειπε να βγαλω μονος τα καρμπς και να τα παω σκετα εκει...αυτος λεει θα τα λυσει θα τα βαλει σε ενα φαρμακο και θα τα αφησει 24 ωρες και μετα θα ειμαι ετοιμος:confused:
ετσι γινεται η δουλεια ??
επισης πρεπει να προσεξω τπτ οταν αφαιρεσω τα καρμπς? τιποτα βιδες ελατηρια να πεταχτουν ? οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη ευχαριστω

ego_o_idios
04/09/2012, 21:56
μεσω του μηχανικου/φιλου που ασχολειται μονο με παπιες κ σκουτερ εκλεισα ραντεβου για αυριο στον μηχανικο οπου για να μου κανει γρηγορα την δουλεια μου ειπε να βγαλω μονος τα καρμπς και να τα παω σκετα εκει...αυτος λεει θα τα λυσει θα τα βαλει σε ενα φαρμακο και θα τα αφησει 24 ωρες και μετα θα ειμαι ετοιμος:confused:
ετσι γινεται η δουλεια ??
επισης πρεπει να προσεξω τπτ οταν αφαιρεσω τα καρμπς? τιποτα βιδες ελατηρια να πεταχτουν ? οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη ευχαριστω


akouse me kala
afto to mixanaki pasxi apo roumpine venzinis ke aftos dimiourgi provlimata opos iperxilisi

akou ti 8a kanis 8a ftiaksis ena pseftodoxio venzinis
exo to exo ftiaksi me valvida podilatou ke dio o-ring exo tripisi to kapaki apo mpoukali ladiou stin diametro tis valvidas vazis mia rodela ke ena oring stin vasi tis valvidas tin pernas apo to kapaki ke meta to alo oring ke tin rodela apo pano ke sfigkis me tin vida tis valvidas ke steganopioite oring vriskis se xromatopolia i idravlika

afou ftiaksis to doxio prepi na tou valis ena solinaki ke ena T diakladotira stin akri ke me afto 8a trofodotisis ta dio solinakia paroxis venzinis me ena katsavidi 8a fraksis to solinaki ipopiesis 8a to ksexorisis giati ine to pio psilo
ke 8a valis mprosta an exoun kolisi ta floter ke kani iperxilisis xtipata elafra apo kato sta varelia tou karmpirater na ksekolisoun
an stamatisi i iperxilisi ke doulevi to mixanaki xoris iperxilisi tote sigoura fteei o diakoptis

an den sou anevazi strofes kitas gia voulomena zigker ke tripies mevranes tou floter

diladi prepi na vgalis ta karmpirater ke am den kseris 8a pedeftis
iprotereotita ine na vgoun i filtroxouanes pou pianoun me sfiktires sto karmpirater
meta prepi na vgalis ena sidero se morfi Π pou exi ke apo tis dio meries gia na mporoun i filtroxouanes na metakini8oun mesa esoterika sto filtrokouti

meta ksevidonis to sirmatoskino gkaziou apo to timoni
ke meta lini sfiktires tou karmpirater ta travas piso na vgoun apo isagoges ke meta sto plai na vgoun ekso an to tsok tou aera ine sto timoni exis ke eki sirmatoskina na vgalis

an ta vgalis pes mas na sou poume ti 8a kanis

ego_o_idios
04/09/2012, 22:00
pantos an doulepsi me to mpetoni venzinis ise tixeros 8a paris kenourio diakopti ke telioses
tora omos ise ke atixos giati exi 80 euro... ala mesa ston diakopti iparxi mia mevrani pou kserenete idika apo axristia ke spai 8rimatizete ke meta den exi anapnoi i ipopiesi episis an to solinaki tis ipopiesis ine sapio ke pali den doulevi to mixanaki sou kalitera alakse to me tin mia ine 6 xiliosta iparxoun pantou kita mono na min ine apo afta pou tsakizoun otan ligizoun

gia na katalavis an vgi to solinakis ipopiesis den pas pou8ena an ine tripio den anevazi strofes

byron
04/09/2012, 22:04
μεσω του μηχανικου/φιλου που ασχολειται μονο με παπιες κ σκουτερ εκλεισα ραντεβου για αυριο στον μηχανικο οπου για να μου κανει γρηγορα την δουλεια μου ειπε να βγαλω μονος τα καρμπς και να τα παω σκετα εκει...αυτος λεει θα τα λυσει θα τα βαλει σε ενα φαρμακο και θα τα αφησει 24 ωρες και μετα θα ειμαι ετοιμος:confused:
ετσι γινεται η δουλεια ??
επισης πρεπει να προσεξω τπτ οταν αφαιρεσω τα καρμπς? τιποτα βιδες ελατηρια να πεταχτουν ? οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη ευχαριστω

Να θεωρήσεις ΒΕΒΑΙΟ οτι δεν θα μπορέσεις να τα ξαναβάλεις στη θέση τους όπως ήταν. Αν ο σκουτερομηχανικός βαριέται/δεν έχει χώρο/δεν ξέρει κλπ κλπ, άσε τ τα ηρωϊκά γιουρούσια στα carbs γιατί σε βλεπω να ψάχνεις και για αυτά στο ebay. Το φθηνό μπορεί να γίνει πολύυυυυυ ακριβό φίλε.

aspirini
04/09/2012, 22:17
akouse me kala
afto to mixanaki pasxi apo roumpine venzinis ke aftos dimiourgi provlimata opos iperxilisi

akou ti 8a kanis 8a ftiaksis ena pseftodoxio venzinis
exo to exo ftiaksi me valvida podilatou ke dio o-ring exo tripisi to kapaki apo mpoukali ladiou stin diametro tis valvidas vazis mia rodela ke ena oring stin vasi tis valvidas tin pernas apo to kapaki ke meta to alo oring ke tin rodela apo pano ke sfigkis me tin vida tis valvidas ke steganopioite oring vriskis se xromatopolia i idravlika

afou ftiaksis to doxio prepi na tou valis ena solinaki ke ena T diakladotira stin akri ke me afto 8a trofodotisis ta dio solinakia paroxis venzinis me ena katsavidi 8a fraksis to solinaki ipopiesis 8a to ksexorisis giati ine to pio psilo
ke 8a valis mprosta an exoun kolisi ta floter ke kani iperxilisis xtipata elafra apo kato sta varelia tou karmpirater na ksekolisoun
an stamatisi i iperxilisi ke doulevi to mixanaki xoris iperxilisi tote sigoura fteei o diakoptis

an den sou anevazi strofes kitas gia voulomena zigker ke tripies mevranes tou floter

diladi prepi na vgalis ta karmpirater ke am den kseris 8a pedeftis
iprotereotita ine na vgoun i filtroxouanes pou pianoun me sfiktires sto karmpirater
meta prepi na vgalis ena sidero se morfi Π pou exi ke apo tis dio meries gia na mporoun i filtroxouanes na metakini8oun mesa esoterika sto filtrokouti

meta ksevidonis to sirmatoskino gkaziou apo to timoni
ke meta lini sfiktires tou karmpirater ta travas piso na vgoun apo isagoges ke meta sto plai na vgoun ekso an to tsok tou aera ine sto timoni exis ke eki sirmatoskina na vgalis

an ta vgalis pes mas na sou poume ti 8a kanisφιλε 1000 ευχαριστω που ασχοληθηκες γιατιφαινεται να ξερεις τι λες αλλα ειτε διαβαζω κινεζικα ειτε αυτα που μ λες ειναι ενα και το αυτο. :uplate:



Να θεωρήσεις ΒΕΒΑΙΟ οτι δεν θα μπορέσεις να τα ξαναβάλεις στη θέση τους όπως ήταν. Αν ο σκουτερομηχανικός βαριέται/δεν έχει χώρο/δεν ξέρει κλπ κλπ, άσε τ τα ηρωϊκά γιουρούσια στα carbs γιατί σε βλεπω να ψάχνεις και για αυτά στο ebay. Το φθηνό μπορεί να γίνει πολύυυυυυ ακριβό φίλε.
ο σκουτερομηχανικος ειναι παλια πουτ..να ,να με συγχωρειτε, στο χορο απλα δεν πιανεται με μεγαλες μηχανες,βαριεται..θα τον φωναξω οταν τα βγαλω και επισης οταν θα τα βαλω.. μου ειπε απο τωρα οτι θα ζοριστω στο περασμα..


η δικη μου απορια ειναι η εξης.. αυτο με το φαρμακο θα ειναι οτι χρειαζομαι φαινομενικα??ενα καθαρισμα με φαρμακο?

υγ: για το φθηνο δεν ξερω δεν παω σε κεινον για φθηνο παω για να παρω το μηχανακι σε 2 μερες και οχι σε κανα μηνα..γιαυτο μεσολαβησε ο δικος μου και γιαυτο πρεπει να αφαιρεσω εγω τα καρπμς, αν την εκει ολοκληρη καλο οκτωβρη..τωρα για τα λεφτα θα δειξει.

ego_o_idios
04/09/2012, 22:22
katalava pai to mixanaki to kakomiro
:lol::lol:

KaTaNaS
04/09/2012, 22:31
Δεν ειναι δυνατον απλα.. ο μαστορας που ανελαβε να την κανει τελικα μου την επεστρεψε πισω γιατι οπως ειπε η μιζα αυτη εχει τελιωσει και δν θελει να γινει ρεζιλι φτιαχνοντας την κ μετα να με αφησει....HELP ME δεν βρισκω μιζα!! ο αριθμος της ειναι 31180-32C11 και απο κατω 220000-6791!!!! Δεν βρισκω ουτε στο e-bay.


εχω μίζα απο το μηχανακι σου, έχω βασικά ολόκληρη μοτο για ανταλλακτικά αν ενδιαφέρεσαι.

aspirini
04/09/2012, 22:36
katalava pai to mixanaki to kakomiro
:lol::lol:
μην μου γαμας κ αλλο την ψυχολογια ....αρκετα τραβηξα ρειι:sick:

εχω μίζα απο το μηχανακι σου, έχω βασικά ολόκληρη μοτο για ανταλλακτικά αν ενδιαφέρεσαι.

αργησες λιγακι φιλε κατανα...φοραω ηδη μια μιζα μεσω e-bay...τωρα εχω αλλα προβληματα με τα καρμπς.αν θυμαμαι καλα ομως το δικο σου κατανα ηταν παλαιοτερο απο μενα .

KaTaNaS
04/09/2012, 22:45
αργησες λιγακι φιλε κατανα...φοραω ηδη μια μιζα μεσω e-bay...τωρα εχω αλλα προβληματα με τα καρμπς.αν θυμαμαι καλα ομως το δικο σου κατανα ηταν παλαιοτερο απο μενα .

οκ, ο άφρο (εγω ο ίδιος) κατατοπιστικότατος πάντως.

aspirini
04/09/2012, 22:47
οκ, ο άφρο (εγω ο ίδιος) κατατοπιστικότατος πάντως.

κοιταξε επειδη εγω εχω μαυρα μεσανυχτα απο μηχανολογια δεν καταλαβα τι εννοει ομως!
τι να κανω ο ερμος στα καραβια πηγα καποτε για καπετανιος κ οχι μηχανικος :bawl:

viper1
04/09/2012, 23:42
μεσω του μηχανικου/φιλου που ασχολειται μονο με παπιες κ σκουτερ εκλεισα ραντεβου για αυριο στον μηχανικο οπου για να μου κανει γρηγορα την δουλεια μου ειπε να βγαλω μονος τα καρμπς και να τα παω σκετα εκει...αυτος λεει θα τα λυσει θα τα βαλει σε ενα φαρμακο και θα τα αφησει 24 ωρες και μετα θα ειμαι ετοιμος:confused:
ετσι γινεται η δουλεια ??
επισης πρεπει να προσεξω τπτ οταν αφαιρεσω τα καρμπς? τιποτα βιδες ελατηρια να πεταχτουν ? οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη ευχαριστω

κατι σαν τα ρεβυθια ενα πραγμα.τα αφηνεις στο νερο ολο το βραδυ να φουσκωσουν....

Cpt. Haddock
05/09/2012, 07:20
κοιταξε επειδη εγω εχω μαυρα μεσανυχτα απο μηχανολογια δεν καταλαβα τι εννοει ομως!

Παρ' ολα αυτα, θες να λυσεις μονος σου καρμπυρατερ...

Τι να πώ, καποιοι τραβατε πανω σας τα προβληματα σαν τις μυγες

aspirini
05/09/2012, 11:02
Παρ' ολα αυτα, θες να λυσεις μονος σου καρμπυρατερ...

Τι να πώ, καποιοι τραβατε πανω σας τα προβληματα σαν τις μυγες
επιτυχια!!!εβγαλα τα καρμπς σε μιση ωριτσα και τα πηγα στον μηχανικο.μου ειπε μεχρι το απογευμα θα ξερει ποσο θα πρεπει να μεινουν στο φαρμακο μπλα μπλα μεχρι αυριο ανευ απροοπτων θα ειμαι ετοιμος!! το μονο που με φοβιζει ειναι η σκεψη των σκισμενων μεμβρανων..

συν των αλλων ποια μαρκα συστηνεται να βαλω για λαδια?και ποσο περιπου κοστιζουν..

OldMan
05/09/2012, 11:41
Αυτό που δεν μας λες, εκτός της εμβαπτίσεως εις το μαγικόν υγρόν, είναι αν ο μάστορας θα ΡΥΘΜΙΣΕΙ και καρμπυρατέρ...??

Υ.Γ.
Για τον συγχρονισμό αυτών, μετα την επιτυχή - ευελπιζόμεθα - επανατοποθέτηση θα μιλήσουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα...;)

byron
05/09/2012, 12:00
Αυτό που δεν μας λες, εκτός της εμβαπτίσεως εις το μαγικόν υγρόν, είναι αν ο μάστορας θα ΡΥΘΜΙΣΕΙ και καρμπυρατέρ...??

Υ.Γ.
Για τον συγχρονισμό αυτών, μετα την επιτυχή - ευελπιζόμεθα - επανατοποθέτηση θα μιλήσουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα...;)

υποθέτω οτι δεν θα θέλουν ρύθμισμα καθώς ο μάστορας είναι απόγονος του Πανοραμίξ και τα βύθισε στο μαγικό φίλτρο

VASOS
05/09/2012, 12:05
Φάρμακο στα καρμπς, βενζινόλαδο στο κάρτερ, κάτι δεν πάει καλά και με την μοτοσικλέτα και με τον μάστορα που επέλεξες.

Τα καρμπιρατερ δεν τα καθαρίζουμε εξωτερικά. Τα λύνουμε και τα καθαρίζουμε σχολαστικά με σπρεϊ καθαρισμού και ελέγχουμε και τις μεμβράνες για σχισίματα. Τέλος, αφού γίνει ο καθαρισμός, η συναρμολόγηση και η τοποθέτηση ακολουθεί η ρύθμισή τους, εκτός βέβαια εάν βαριέται ο μάστορας...

Bowleno
05/09/2012, 12:12
κατι σαν τα ρεβυθια ενα πραγμα.τα αφηνεις στο νερο ολο το βραδυ να φουσκωσουν....



:bawl::bawl::bawl:

aspirini
05/09/2012, 12:14
Αυτό που δεν μας λες, εκτός της εμβαπτίσεως εις το μαγικόν υγρόν, είναι αν ο μάστορας θα ΡΥΘΜΙΣΕΙ και καρμπυρατέρ...??

Υ.Γ.
Για τον συγχρονισμό αυτών, μετα την επιτυχή - ευελπιζόμεθα - επανατοποθέτηση θα μιλήσουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα...;)


υποθέτω οτι δεν θα θέλουν ρύθμισμα καθώς ο μάστορας είναι απόγονος του Πανοραμίξ και τα βύθισε στο μαγικό φίλτρο


Φάρμακο στα καρμπς, βενζινόλαδο στο κάρτερ, κάτι δεν πάει καλά και με την μοτοσικλέτα και με τον μάστορα που επέλεξες.

Τα καρμπιρατερ δεν τα καθαρίζουμε εξωτερικά. Τα λύνουμε και τα καθαρίζουμε σχολαστικά με σπρεϊ καθαρισμού και ελέγχουμε και τις μεμβράνες για σχισίματα. Τέλος, αφού γίνει ο καθαρισμός, η συναρμολόγηση και η τοποθέτηση ακολουθεί η ρύθμισή τους, εκτός βέβαια εάν βαριέται ο μάστορας...
Για να απαντησω και στους 3..το θεμα εχει ως εξης..ο μαστορας/φιλος μου κανονισε να μου κανει δουλεια ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ για μηχανες..ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ εχει μεσα 3 μηχανες ανοιχτες και ειπε λοιπον : "αν θες να τελιωνεις γρηγορα βγαλε και φερε μου τα καρμπς .αν μου φερεις την μηχανη δεν ξερω ποτε θα πιαστω.."
εγω λοιπον εβγαλα τα καρμπς και τα πηγα, αυτος τωρα θα τα λυσει θα δει την κατασταση και θα τα βαλει στο φαρμακο που λεει,εαν δεν χρειαζεται καποιο ανταλλακτικο αυριο θα τα δεσει κ ολας..τα περνω τα φερνω σπιτι τα κουμπωνω επανω και μετα παω με την μηχανη εκει να γινει οποιαδηποτε ρυθμισει χρειαστει.

Bowleno
05/09/2012, 12:15
επιτυχια!!!εβγαλα τα καρμπς σε μιση ωριτσα και τα πηγα στον μηχανικο.μου ειπε μεχρι το απογευμα θα ξερει ποσο θα πρεπει να μεινουν στο φαρμακο μπλα μπλα μεχρι αυριο ανευ απροοπτων θα ειμαι ετοιμος!! το μονο που με φοβιζει ειναι η σκεψη των σκισμενων μεμβρανων..

συν των αλλων ποια μαρκα συστηνεται να βαλω για λαδια?και ποσο περιπου κοστιζουν..

:a21::eleison::plaf: και ακόμα σε αυτόν πας;;;

VASOS
05/09/2012, 12:21
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, από αυτά που μας λες τα καρμπιρατέρ σου δεν θα ανοιχτούν και θα καθαριστούν εξωτερικά με σπρέϊ/αέρα.

Τώρα για λάδι σου προτείνω ημισυνθετικά Torco ή Belray στο ιξώδες που συστήνει ο κατασκευαστής και αλλαγή κάθε 5000 χλμ. Η BelRay ξέρω ότι προτείνει στο site της το ανάλογο λάδι για κάθε μοτοσικλέτα. Σίγουρα το ίδιο θα κάνουν και άλλες εταιρείες.

OldMan
05/09/2012, 12:42
.τα περνω τα φερνω σπιτι τα κουμπωνω επανω και μετα παω με την μηχανη εκει να γινει οποιαδηποτε ρυθμισει χρειαστει.
Δεν ξέρω ποιο ringtone έχεις αλλά άλλαξέ το αμέσως με το "Too good to be true"...;)

kokar
05/09/2012, 12:48
δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά του έχετε κανει την ψυχολογία χάλια.....:bawl:
αφήστε τον άνθρωπο να δει ο ίδιος τα αποτελέσματα της "επισκευής-καθάρισμα" που θα του κάνει ο "μάστορας"
και θα δει μονος του........ΟΤΙ ΟΤΙ ΓΥΑΛΙΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ !!!! :a9:

aspirini
05/09/2012, 13:07
δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά του έχετε κανει την ψυχολογία χάλια.....:bawl:
αφήστε τον άνθρωπο να δει ο ίδιος τα αποτελέσματα της "επισκευής-καθάρισμα" που θα του κάνει ο "μάστορας"
και θα δει μονος του........ΟΤΙ ΟΤΙ ΓΥΑΛΙΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ !!!! :a9:

ενω εσυ αντιθετος με ανεβασες....πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ......και που θα βρω εναν γαματο μαστορα που θα μου κανει δουλεια καλη μου λετε?ξερω ξερω πρεπει να γυρισω καμια 10ρια αλλα εδω στις σερρες να ναι 10 ολοι κ ολοι...εγω πηγα στον πιο ξακουστο πιστευω!εχει κ ομαδα για την πιστα !

OldMan
05/09/2012, 13:16
εγω πηγα στον πιο ξακουστο πιστευω!εχει κ ομαδα για την πιστα !
Ααααα 'νταξ' τότενές...

Κι εγώ άμα αγοράσω λουκουματζίδικο, αυτομάτως γίνομαι φίρμα στους ακανέδες...

aspirini
05/09/2012, 13:20
Ααααα 'νταξ' τότενές...

Κι εγώ άμα αγοράσω λουκουματζίδικο, αυτομάτως γίνομαι φίρμα στους ακανέδες...
ειναι χρονια μαστορας εδω περα,ειχε τις καλυτερες συνεργασιες με επισημους οπως γιαμαχα και δν ξερω αν εχει κ καποια αλλη.το οτι εχει δικη του ομαδα με δικες του μηχανες για την πιστα το ειπα περισοτερο κατατοπιστικα για τους κοντινους ωστε να καταλαβουν για ποιον μιλαω .

TROOPER
05/09/2012, 13:21
Ααααα 'νταξ' τότενές...

Κι εγώ άμα αγοράσω λουκουματζίδικο, αυτομάτως γίνομαι φίρμα στους ακανέδες...

παρε εσυ λουκουματζιδικο και σε κανω εγω φιρμα στους ''ακανεδες'' :lol:

Bowleno
05/09/2012, 13:48
εμένα πάντως επέτρεψε μου να παραμείνω στο :plaf::plaf::plaf:

pektis
05/09/2012, 14:41
Το οτι πηγες τα carbs ξεχωριστα απο την μηχανη, δειχνει την προχειροτητα του ''μαστορα'' στο συγκεκριμενο προβλημα...
Μετα το καθαρισμα τα carbs θελουν οπωσδηποτε ρυθμιση πανω στην μηχανη γιατι θα εχεις προβλημα...
Καλα ξεμπερδεματα...;)

ego_o_idios
05/09/2012, 15:57
Αυτό που δεν μας λες, εκτός της εμβαπτίσεως εις το μαγικόν υγρόν, είναι αν ο μάστορας θα ΡΥΘΜΙΣΕΙ και καρμπυρατέρ...??

Υ.Γ.
Για τον συγχρονισμό αυτών, μετα την επιτυχή - ευελπιζόμεθα - επανατοποθέτηση θα μιλήσουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα...;)


pio sinxronismo re old edo 8a ksilosi olo to sistima gia na ta voutiksi ke na leei oti ine magkas...:lol:
8a vgali flogeres ke genika 8a lisi ka8e zigkler ke na kseri pou den nomizo na ta rim8isi pali an tou exi kopsi ke exi kratisi gia mpousoula tis strofes tou migmatos ke na kseri na dosi ke ligo pio pano logo f8oras axaxaxaxaxaxaxa

meta ola ta oring tou kampilater 8a ine patimena ke 8eloun alagma an ta vali etsi apla ola stin 8esi tous 8a doulevi to mixanaki sas xontri poutana pou apo to poli vixa tis fevgoune klanies ke katoura...:lol::lol::lol::lol:

kokar
05/09/2012, 17:28
ενω εσυ αντιθετος με ανεβασες....πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ......και που θα βρω εναν γαματο μαστορα που θα μου κανει δουλεια καλη μου λετε?ξερω ξερω πρεπει να γυρισω καμια 10ρια αλλα εδω στις σερρες να ναι 10 ολοι κ ολοι...εγω πηγα στον πιο ξακουστο πιστευω!εχει κ ομαδα για την πιστα !

δες το link , ενα παραδειγμα για το πως γινετε η δουλεια..... ....

http://www.thegsresources.com/gs_carbrebuild.htm

kokar
05/09/2012, 17:31
το παρακάτω οργανάκι είναι για να ρυθμίσεις τα carbs....

http://i201.photobucket.com/albums/aa195/coryjane/GS850GL/BE4E422E-8566-4203-9809-AD40555A86B7-2662-000002DE57D5BE1C.jpg

kokar
05/09/2012, 17:56
και ενα PDF http://img193.imageshack.us/img193/859/bs32sscarbs.pdf

toyar
05/09/2012, 18:10
ακου φιλε
οταν πληρωνεις καποιον να σου κανει μια δουλεια αναλαμβανει και την ευθυνη
αν κατι δεν δουλεψει σωστα ξαναπας χωρις λεφτα μεχρι να στο φτιαξει
παιρνεις λοιπον οοοοοοοοοοολο το μηχανακι το πας εκει και του λες να σου καθαρισει -ρυθμισει καρμπυρατερ ουτως ωστε οταν το παραλαβεις να παιρνει μπρος και να δουλευει κανονικα
η δοκιμη σωστης λειτουργιας ειναι δικαιωμα σου απο τη στιγμη που πληρωνεις και σε κατοχυρωνει
εσυ αυτο το δικαιωμα το χανεις βαζοντας ο ιδιος χερι χωρις πρακτικα να γνωριζεις ακριβως τι κανεις
ευκολα λοιπον μπορεις μετα το λυσε δεσε να καταληξεις με ενα μηχανακι που δεν δουλευει σωστα ενω εχεις πληρωσει, και ενα μαστορα που θα ριξει το φταιξιμο σε σενα
μετα λοιπον θα σου πει φταιει το ρουμπινετο, φταινε τα κολλαρα, φταιει η τοποθετηση κλπ
κανονικα λοιπον πας και του λες οριστε η μηχανη αυτα ειναι τα συμπτωματα πες μου τι θελει και ποσο κανει

kokar
05/09/2012, 18:11
ακόμα ενα PDF owner's manual
http://www.metal-fab.net/files/98-02-Suzuki-GSX600F-Owners-Manual.pdf

ego_o_idios
05/09/2012, 19:29
ela bayer 8a se kanoume mastora edo mesa...:lol:

aspirini
05/09/2012, 19:39
ακόμα ενα PDF owner's manual
http://www.metal-fab.net/files/98-02-Suzuki-GSX600F-Owners-Manual.pdf
να εισαι καλα φιλε μου, πιστευω οτι θα μου φανει πολυ χρησιμο το μανιουαλ!ετοιμος ημουν να το παρω απο το ebay.1000 ευχαριστω.


ela bayer 8a se kanoume mastora edo mesa...:lol:
:lol: μακαρι να φτασω σε σημειο να μπορω να μαστορευω το εργαλειο μου και να μην κρεμομαι απο τα @@ κανενος!Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που ασχοληθηκατε με την παρτυ μου με βοηθατε παρα πολυ πιστεψτε με!το εκτιμω

aspirini
05/09/2012, 20:06
Τα νεοτερα απο το μετωπο...μεσα απο τα καρμπς λεει εβγαλε "ενα φτυαρι λασπη" και ολα τα τσιμουχακια ειναι για πεταμα..αυριο μεχρι τις 12 το μεσημερι θα τα κλεισει λεει.

kokar
05/09/2012, 21:24
μακάρι η ολη φάση να εχει αίσιο τέλος, ο αρχικός προβληματισμός σχετικά με την ρύθμιση των carbs παραμένει.....

kokar
06/09/2012, 08:25
εκτός από το owner's manual σου βρήκα και το service manual.... πιστεύω τώρα να κάνεις δουλειά
συμβουλέψου την παρακάτω φώτο για να κατεβάσεις το αρχείο , click εδώ (http://www.sendspace.com/file/p2xu5s)

aspirini
06/09/2012, 17:36
εκτιμω ολη την βοηθεια σου κοκαρ, να εισαι καλα φιλε!
καθαρισα τ τεποζιτο δεν θελω καν να σας πω ποσο βρωμια εβγαλα απο μεσα..τα καρμπυρατερ τα πηρα (αλλαχτηκαν τα ο-ρινγκ και καθαριστηκαν) τα εβαλα πανω και τα σφιξαμε στην 1μιση στροφη και δουλευει αψογα..
εβαλα λαδια μοτουλ συνθετικα 22 ευρο το λιτρο :( αλλα επειδη ειμαι γκασμας ειχα ξεχασει την ταπα απο κατω ανοιχτη κ εριξα το μισο λιτρο στο χωμα και εβαλα ενα αλλο 15-40 συνθετικο απλα για συμπληρωμα.. μεχρι στιγμης ολα δουλεβουν ωραια!!

kokar
06/09/2012, 17:43
εκτιμω ολη την βοηθεια σου κοκαρ, να εισαι καλα φιλε!
καθαρισα τ τεποζιτο δεν θελω καν να σας πω ποσο βρωμια εβγαλα απο μεσα..τα καρμπυρατερ τα πηρα (αλλαχτηκαν τα ο-ρινγκ και καθαριστηκαν) τα εβαλα πανω και τα σφιξαμε στην 1μιση στροφη και δουλευει αψογα..
εβαλα λαδια μοτουλ συνθετικα 22 ευρο το λιτρο :( αλλα επειδη ειμαι γκασμας ειχα ξεχασει την ταπα απο κατω ανοιχτη κ εριξα το μισο λιτρο στο χωμα και εβαλα ενα αλλο 15-40 συνθετικο απλα για συμπληρωμα.. μεχρι στιγμης ολα δουλεβουν ωραια!!

αυτό που έκανες με τα λάδια ειναι λάθος !
κάνοντας την "μιξη" χάλασες το ιξώδες του λαδιού
έπρεπε να ΜΗΝ τσιγκουνευτης και πάρεις ενα αλλο μπουκάλι απο το ιδιο λάδι και να το έβαζες μεσα......

VASOS
06/09/2012, 17:47
εκτιμω ολη την βοηθεια σου κοκαρ, να εισαι καλα φιλε!
καθαρισα τ τεποζιτο δεν θελω καν να σας πω ποσο βρωμια εβγαλα απο μεσα..τα καρμπυρατερ τα πηρα (αλλαχτηκαν τα ο-ρινγκ και καθαριστηκαν) τα εβαλα πανω και τα σφιξαμε στην 1μιση στροφη και δουλευει αψογα..
εβαλα λαδια μοτουλ συνθετικα 22 ευρο το λιτρο :( αλλα επειδη ειμαι γκασμας ειχα ξεχασει την ταπα απο κατω ανοιχτη κ εριξα το μισο λιτρο στο χωμα και εβαλα ενα αλλο 15-40 συνθετικο απλα για συμπληρωμα.. μεχρι στιγμης ολα δουλεβουν ωραια!!

22 ευρώ το λίτρο για συνθετικό?:eek:

15-40 ιξώδες για μοτοσικλέτα? Μήπως εννοείς 10-40?

aspirini
06/09/2012, 17:52
motul 10-40 100% synthetic 22 ευρο τ λιτρο...
15-40 100% συνθετικο για τυρμπο ντιζελ κινητηρες...ξερω οτι ειναι μαλακια αλλα δν ηταν τσιγκουνια αλλα δεν υπηρχαν αμεσα διαθεσιμα λαδια μοτουλ επρεπε να δανειστω παλι οχημα για να παω να παρω.

kokar
06/09/2012, 18:18
motul 10-40 100% synthetic 22 ευρο τ λιτρο...
15-40 100% συνθετικο για τυρμπο ντιζελ κινητηρες...ξερω οτι ειναι μαλακια αλλα δν ηταν τσιγκουνια αλλα δεν υπηρχαν αμεσα διαθεσιμα λαδια μοτουλ επρεπε να δανειστω παλι οχημα για να παω να παρω.

και ομως ... έπρεπε να το κάνεις !
δηλαδή εαν δεν υπήρχε και αυτο τι θα έβαζες , τιγανολαδο ?

υ.γ
αν θυμάσαι καλα εχθές σου είπα να μην βιάζεσαι......δεν με άκουσες !

Cpt. Haddock
06/09/2012, 18:31
:priest:

kokar
06/09/2012, 19:27
Νομίζω οτι το παρακάτω τραγουδάκι πάει "ταμαμ" .....

http://www.youtube.com/watch?v=TFLRHPUWBI8

viper1
06/09/2012, 21:44
motul 10-40 100% synthetic 22 ευρο τ λιτρο...
15-40 100% συνθετικο για τυρμπο ντιζελ κινητηρες...ξερω οτι ειναι μαλακια αλλα δν ηταν τσιγκουνια αλλα δεν υπηρχαν αμεσα διαθεσιμα λαδια μοτουλ επρεπε να δανειστω παλι οχημα για να παω να παρω.

15-40 για turbo diesel??ρε φιλαρακι τι πινετε εκει πανω?μπας και ξερετε κατι που δεν ξερουμε???

ego_o_idios
06/09/2012, 21:44
motul 10-40 100% synthetic 22 ευρο τ λιτρο...
15-40 100% συνθετικο για τυρμπο ντιζελ κινητηρες...ξερω οτι ειναι μαλακια αλλα δν ηταν τσιγκουνια αλλα δεν υπηρχαν αμεσα διαθεσιμα λαδια μοτουλ επρεπε να δανειστω παλι οχημα για να παω να παρω.

kante xoro na lipo8imiso reeeeeeee
:lol::lol::lol::a20::a46::a54::a54:

pektis
06/09/2012, 21:52
motul 10-40 100% synthetic 22 ευρο τ λιτρο...
15-40 100% συνθετικο για τυρμπο ντιζελ κινητηρες...

Πολυ απλα δεν επρεπε να βαλεις ανακατεμενα τα λαδια.....
Τι σχεση εχει το motul 10-40 με το λαδι για turbo diesel αυτοκινητου???

toyar
06/09/2012, 22:39
ενταξει μωρε ετσι κι ετσι και το φοθλ συνθετικο λαθος ειναι
χαθηκε να βαλεις ενα ωραιο ημισυνθετικο 10-40 πχ Τορκο και με τα μισα λεφτα;

kokar
06/09/2012, 22:57
για ρίξε μια ματιά εδώ ----> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=30663

kokar
06/09/2012, 23:11
στο παρακάτω link είναι ενα calculator για την ανάμιξη λαδιών και το τελικό προϊόν λαδιού με την προϋπόθεση ότι τα λάδια είναι της ίδιας εταιρείας ....

http://widman.biz/English/Calculators/Mixtures.html

kokar
06/09/2012, 23:42
Οι κατηγορίες των λιπαντικών

Υπάρχουν πέντε κατηγορίες λιπαντικών, που αναλόγως με τον κινητήρα και τον τύπο μοτοσικλέτας που διαθέτει κανείς επιλέγει το συγκεκριμένο τύπο λιπαντικών.
 Τα ορυκτέλαια (πρωτογενή λιπαντικά προερχόμενα από την κλασματική απόσταξη του πετρελαίου. Με κύριο συστατικό το βασικό λάδι (base oil) σε αναλογία 85-90% χρησιμοποιούν
πρόσθετα για να αποκτήσουν τις επιθυμητές ιδιότητες).
 Τα συνθετικά (χημικά προϊόντα, διατηρούν σταθερή τη λιπαντική μεμβράνη και οι μεγάλες θερμοκρασίες δεν αλλοιώνουν το ιξώδες τους).
 Τα ημισυνθετικά (ορυκτέλαια επεξεργασμένα έτσι, ώστε να έχουν χημική σύνθεση σχεδόν όμοια με αυτήν των συνθετικών).
 Τα ανακυκλωμένα (Ο βαθμός απόδοσής τους φτάνει το 70% σε σχέση με τα μη ανακυκλωμένα).
 Τα Racing. Προσοχή! Τα λιπαντικά αυτά προορίζονται μόνο για αγωνιστική χρήση, δεν περιέχουν πρόσθετα που είναι πολύτιμα για την καθημερινή χρήση, κι έχουν μικρή διάρκεια ζωής.
Δεν θα έχετε καλύτερες επιδόσεις στο δίκυκλο σας, αν δεν συμμετέχετε σε αγώνες, ενώ μπορεί να πάθετε και ζημιά.

πηγη : http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/92084.asp

kokar
08/09/2012, 13:05
κανένα νέο ?

Cpt. Haddock
08/09/2012, 17:58
κανένα νέο ?

267770

Bowleno
08/09/2012, 19:26
κανένα νέο ?

κάτσε... είναι νωρίς, δεν έπιασε ακόμα το φάρμακο στα καρμπς....

kokar
09/09/2012, 00:00
πάντως ρε παιδιά κακό πράμα να είσαι ακριβός στα πίτουρα και φθηνός στις κότες...
και από πάνω να "βιάζεσαι" κιόλας.....

aspirini
09/09/2012, 17:11
κανένα νέο ?
Ολα ειναι οκ τωρα, το μοτρι περνει μπροστα με την 1η οπως θα πρεπε..ειμαι χαρουμενος!


κάτσε... είναι νωρίς, δεν έπιασε ακόμα το φάρμακο στα καρμπς....
επιασε επιασε, εκτος απο το καθαρισμα αλλαξε τα ο-ρινγκ ,ηταν ολα σχισμενα κ μαλλον απο κει γινοταν η μαλακια.


πάντως ρε παιδιά κακό πράμα να είσαι ακριβός στα πίτουρα και φθηνός στις κότες...
και από πάνω να "βιάζεσαι" κιόλας.....

αυτο δεν το καταλαβα φιλε μου ,δεν πειραζει ομως θα σου ειμαι υποχρεος για ολη την βοηθεια σου .

Συγνωμη για την αργοπορια ενημερωσης παιδια αλλα καταλαβαινεται......:beer:

kokar
09/09/2012, 17:30
να είσαι πάντα καλά και να έχεις καλά χιλιόμετρα με την μηχανή σου.