PDA

View Full Version : Project started....



Σελίδες : 1 [2]

dimmie_72
08/10/2012, 22:57
Μετά και την αβαρία και με το ψυγείο λαδιού που τελικά αντικαταστάθηκε αλλά και το ρυθμιστή της προφόρτισης που επισκευάστηκε, αρχίζουμε να δένουμε σιγά-σιγά...
Απομένει να βγούν οι τροχοί να ακτινολογηθούν και να περαστούν βερνίκι, να φορτωθεί special χάρτης, να γίνουν κάποια τοπικά φρεσκαρισματάκια με χρώμα και κάποιες λεπτομέρειες.
Πιθανόν και εντός της εβδομάδας αν δε βγουν και τίποτε άλλες στραβομάρες που συνοδεύουν τη διαδικασία από την αγορά της, να έχουμε τελειώσει :priest:

270836270837270838

paramedic
09/10/2012, 03:55
Επειδή σίγουρα θα τα καταφέρεις να φτιάξεις τις βάσεις που λείπουν για να στερεωθεί πάνω σωστά μήπως θέλεις κάγκελα προστασίας
της Hepco N Becker?? Οι βάσεις τους έχουν μείνει πάνω στην τρακαρισμένη που είχα και χωρίς αυτές δεν μπάινουν. Αλλά λογικά θα φτιάξεις
εύκολα άλλες. Αν θές πές μου να το κανονίσουμε. Φυσικά τζάμπα θα τα πάρεις, δεν θέλω χρήματα.
http://www.moto-accessories.gr/products/mpares_prostasias/kagkela_prostasias_gia_etv_1000_aprilia_caponord_hepco

paramedic
09/10/2012, 03:57
Χάρτη catfish θα βάλεις λογικά ε? Στο δικό μου είδα άλλο μηχανάκι και 6,7 λτ κατανάλωση!!!

dimmie_72
09/10/2012, 08:30
Επειδή σίγουρα θα τα καταφέρεις να φτιάξεις τις βάσεις που λείπουν για να στερεωθεί πάνω σωστά μήπως θέλεις κάγκελα προστασίας
της Hepco N Becker?? Οι βάσεις τους έχουν μείνει πάνω στην τρακαρισμένη που είχα και χωρίς αυτές δεν μπάινουν. Αλλά λογικά θα φτιάξεις
εύκολα άλλες. Αν θές πές μου να το κανονίσουμε. Φυσικά τζάμπα θα τα πάρεις, δεν θέλω χρήματα.
http://www.moto-accessories.gr/products/mpares_prostasias/kagkela_prostasias_gia_etv_1000_aprilia_caponord_hepco

Θοδωρή ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, έχεις pm. :)

dimmie_72
09/10/2012, 08:31
Χάρτη catfish θα βάλεις λογικά ε? Στο δικό μου είδα άλλο μηχανάκι και 6,7 λτ κατανάλωση!!!

Θα δούμε...:hmm: Ίσως τον μαμά με κάποιες τροποποιήσεις στην κατανάλωση, έτσι κι αλλιώς θάναι το τελευταίο που θα γίνει.

dimmie_72
11/10/2012, 20:47
Χωρίς πολλή προσπάθεια βγήκαν οι τροχοί...

271315

και αφού καθαρίστηκαν και πλύθηκαν σχολαστικά, έγινε ακτινολόγηση και περάστηκαν 2 χέρια βερνίκι (τα καψούλια είχαν ήδη αλλαχτεί με καινούργια).

Ο εμπρός...

271316

και ο πίσω

271317

srxakias junior
11/10/2012, 21:59
:a014:

dimmie_72
12/10/2012, 00:17
Έχω το εξής πρόβλημα....

Θέλω να μειώσω τον ήχο γiατί δεν ταιριάζει στα γούστα μου.
Από 17 χρ. (και τώρα 50) στις κόντρες έξω απ τη Video και τη Barbarella και αγότερα Ακρωτήρι, Mercedes μέχρι και τα Λιμανάκια με εντυπωσίαζε ο smooth "μαμά" ήχος των εργοστασιακών ή light aftermarket Marving των CB750F, z900 κλπ και αργότερα των Supertrapp και με χαλούσαν οι Devil, Shark και τα συναφή.

- Οι εξατμίσεις "ελευθέρας" φαίνεται αν δεν κάνω λάθος ότι φοράνε ακόμα τις τάπες τους όπως τις βλέπω εγώ και φαίνεται και στη φωτο...;;;;;;:confused:

271321
.
.
.
.
.
.
.

Παίζει αυτό που βλέπω εγώ σαν εσωτερικό σωλήνα μικρότερης διαμέτρου να μην είναι οι "σιγαστήρες" όπως τους λέγαμε παλιά και οι πραγματικές τάπες να βρίσκονται βαθύτερα και να έχουν αφαιρεθεί; :confused:

Παίζει να αφαιρέθηκε ο πετροβάμβακας μόνο και οι τάπες να είναι αυτές που δείχνω;

Ρωτάω γιατί σήμερα που πήρα τηλ. στο Σπηλιώτη για τάπες μου είπε €50 η κάθε μία και δεν θέλω να κάνω το συγκεκριμένο έξοδο φυσικά αν ήδη τις φοράω.:moutza:

Εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια όποιου μπορεί να μου δώσει λύση, δηλ. αν τις ανοίξω και συμπληρώσω πετροβάμβακα που πιθανόν αφαιρέθηκε θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Αν βέβαια όντως κάποιος μπορεί να μου πει ότι αυτά που δείχνω δεν είναι τάπες θα κάνω την αγορά, απλώς δεν θέλω να την κάνω τζάμπα.;)

dimmie_72
12/10/2012, 17:01
Mπήκαν σήμερα τα BRIGESTONE BW 501/BW 502 (V) γιατί μια (εν δυνάμει) κούκλα πρέπει και να είναι ντυμένη και ποδημένη κατάλληλα...:D

271399

φυσικά μετά την περιποίηση του Χρήστου οι ζάντες δεν έχουν καμία σχέση με πριν.
Εδώ όπως ήταν με ένα γαλακτώδες χρώμα μάλλον από τα χημικά στο πλύσιμο και σκουριασμένα καψούλια::(

271403

...και εδώ όπως είναι σήμερα με τις "γλυμένες" (άλλοι έχουν ειδικότητα στο τρίψιμο και άλλοι στο γλύψιμο :D) και βερνικωμένες ζάντες με τα καινούργια παπουτσάκια :)

271404

dimmie_72
12/10/2012, 17:11
...και ενώ είχε συνδεθεί καυσαναλυτής και φορτωνόταν χάρτης,

271405

271406

271408

το ρεζερβουάρ εμφάνισε στο κάτω μέρος του μια διαρροή :a37::a37::a37:

Ότι ήταν να πάει στραβά σαυτή τη μηχανή, πήγε ρε γμτ.. ότι μπορεί να τρυπήσει, τρύπησε στην πορεία από μόνο του για να μου ρίξει την ψυχολογία....σιχτρ&@$*$# :evil:

dimmie_72
12/10/2012, 17:21
Το ρεζερβουάρ όταν το πήραμε ήταν κάπως έτσι...

271409

αλλά το σινιάραμε και αντικαταστήσαμε την αντλία βενζίνης που φαίνεται δεξιά. Μετά και τα τρύπια ψυγεία ήταν το καπάκι :mad:

dimmie_72
12/10/2012, 17:23
Οποιαδήποτε βοήθεια για κόλλημα τρύπας σε πλαστικό ρεζερβουάρ δεκτή γιατί το budget έχει αρχίσει και μειώνεται... :lol:

Eπιπλέον επειδή ο ήχος των ξετάπωτων REMUS χαλάει το έτερον ήμισυ αλλά και τη γειτονιά, οποιαδήποτε κατεύθυνση προς απόκτηση σιγαστήρων είναι εκ των προτέρων εκτιμητέα...:D

sapila racing
12/10/2012, 19:03
Έχω το εξής πρόβλημα....

Θέλω να μειώσω τον ήχο γiατί δεν ταιριάζει στα γούστα μου.
Από 17 χρ. (και τώρα 50) στις κόντρες έξω απ τη Video και τη Barbarella και αγότερα Ακρωτήρι, Mercedes μέχρι και τα Λιμανάκια με εντυπωσίαζε ο smooth "μαμά" ήχος των εργοστασιακών ή light aftermarket Marving των CB750F, z900 κλπ και αργότερα των Supertrapp και με χαλούσαν οι Devil, Shark και τα συναφή.

- Οι εξατμίσεις "ελευθέρας" φαίνεται αν δεν κάνω λάθος ότι φοράνε ακόμα τις τάπες τους όπως τις βλέπω εγώ και φαίνεται και στη φωτο...;;;;;;:confused:



Δεν πιστεύω οτι σε χάλαγαν οι Devil (Γαλλικές και πανάκριβες με ωραίο μπάσο ήχο) αλλά οι Davil (Ελληνικές, φτηνές και super φασαρία).

Τωρα για το θέμα σου, φαίνεται να εχουν μεσα τις τάπες, αλλά δεν ειχα και ποτέ Remus για να είναι 100% σιγουρος. Υπάρχει βιδάκι απο κάτω για να τις βγάζεις?
Λογικά απλά έχει καεί η αφαιρεθεί ο πετροβάμβακας και θέλει πάλι γεμισμα.
:wave2:

Τo gourouni
12/10/2012, 21:20
...και ενώ είχε συνδεθεί καυσαναλυτής και φορτωνόταν χάρτης,

271405

271406

271408

το ρεζερβουάρ εμφάνισε στο κάτω μέρος του μια διαρροή :a37::a37::a37:

Ότι ήταν να πάει στραβά σαυτή τη μηχανή, πήγε ρε γμτ.. ότι μπορεί να τρυπήσει, τρύπησε στην πορεία από μόνο του για να μου ρίξει την ψυχολογία....σιχτρ&@$*$# :evil:


Κούκλα έγινε Δημήτρη....:wave2::a18:

dimmie_72
12/10/2012, 21:27
Τωρα για το θέμα σου, φαίνεται να εχουν μεσα τις τάπες, αλλά δεν ειχα και ποτέ Remus για να είναι 100% σιγουρος. Υπάρχει βιδάκι απο κάτω για να τις βγάζεις?:wave2:

Το βιδάκι ή το πριτσίνι, έχει αφαιρεθεί και οι τάπες λείπουν τελικά.

sapila racing
14/10/2012, 18:34
Το βιδάκι ή το πριτσίνι, έχει αφαιρεθεί και οι τάπες λείπουν τελικά.

Αν ειναι ακριβες οι ταπες σαν ανταλλακτικό ρωτα στους γνωστούς εξατμισάδες για μηχανάκια μηπως σε φτιάξουν φτηνα.
Tune Ecu δουλεύετε?

dimmie_72
14/10/2012, 20:46
Αν ειναι ακριβες οι ταπες σαν ανταλλακτικό ρωτα στους γνωστούς εξατμισάδες για μηχανάκια μηπως σε φτιάξουν φτηνα.
Tune Ecu δουλεύετε?

Thx. Όχι "μαμά" χάρτη δουλεύουμε με τροποποιήσεις.

sakis0547
14/10/2012, 21:15
σαν καινουρια εγινε!!!μπραβο.

dimmie_72
14/10/2012, 21:26
σαν καινουρια εγινε!!!μπραβο.

Δεν θέλω να ευλογήσω τα γένια μου, αλλά δεν έχει φανεί τπτ ακόμα :D
Για τα δικά μου πρότυπα το μηχανάκι απέχει πολύ ακόμα απ την κατάσταση του "εκθεσιακού" στην οποία θα περιέλθει τελικά. ;)

Υ.Γ. Αρκεί μέχρι τότε να με κρατάει ο Χρήστος στο χώρο του και να μη πάω πίσω ψάχνοντας νέα στέγη (Τελευταία τον βλέπω αγριεύει όποτε βγάζω καινούργιες εργασίες) :lol:

dimmie_72
19/10/2012, 22:09
Όπως προαναφέρθηκε στο ρεζερβουάρ διαπιστώθηκε διαρροή η οποία εντοπίστηκε στην κάτω πλευρά δηλ. αυτή που πατάει στο φιλτροκούτι.
Εκεί τοπικά το μέρος γύρω απ την τρύπα έχει φουσκώσει και σα νάχει λεπτύνει.
Μετά από επίσκεψη του πωλητή της loctite παραγγέλθηκε στόκος πλαστικών σαν υπόστρωμα και κόλλα υψηλής θερμοκρασίας για να γίνει... περιποίηση του τραύματος. :sick:

Υ.Γ. Όχι ότι δεν βρέθηκαν στο ebay ρεζερβουάρ σε καλή τιμή αλλά ήταν όλα κόκκινα και σύμφωνα με την προηγούμενη εμπειρία από Futura, το κόκκινο αναδύεται μετά από λίγο καιρό εάν βαφεί από πάνω.

dimmie_72
19/10/2012, 22:16
Εν αναμονή των προϊόντων της loctite είπαμε να φρεσκάρουμε λίγο τοπικά ορισμένα σημεία που είχαν ταλαιπωρηθεί από τη χρήση..

Τρίψιμο, στοκάρισμα και ξανά τρίψιμο μέχρι 1200άρι νερού.

271926

271927

271928

dimmie_72
19/10/2012, 22:34
Προετοιμασία βαφής και δημιουργία του χρώματος.

Η μηχανή έχει διχρωμία με ελαφρά απόκλιση στον τόνο και μια ιδέα μέταλλα. Είναι αυτή:

271929

Για τη δημιουργία του μαύρου χρησιμοποιήθηκε χρώμα νερού μαύρο με λίγο χρυσό που αναδεικνύει μέταλλα σε πολύ ήλιο. Για το γκρί προστέθηκε στο προηγούμενο μια ιδέα ασημί.

Εδώ το τεπόζιτο πριν:

271931

... και μετά:

271934

dimmie_72
19/10/2012, 22:36
Εδώ το μπροστινό φτερό πριν...:

271935

Μετά δεν έχει, γιατί μας πήρε αργά και θα συνεχίσουμε με όρεξη αύριο Σάββατο. Καλό Σαββατοκύριακο! :wave2:

dimmie_72
20/10/2012, 15:21
Nα σημειωθεί ότι τα σύγχρονα υλικά κάνουν θαύματα και περιέχουν αν θέλει και τα επιλέξει ο αγοραστής ενσωματωμένους ελαστικοποιητές, σκληρυντές, στόκους κλπ ώστε να μη φορτώνουμε την επιφάνεια με υλικά... Μια συζήτηση σε μαγαζί με χρώματα αυτ/του κάθε φορά -ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε- θα δώσει κατεύθυνση και γνώση μέχρι και για υλικά 4 σε 1 που κυκλοφορούν και δεν υπήρχαν όταν οι φαναρτζήδες ήταν σε διαδικασία μάθησης και δεν είναι δεκτικοί να τα ενσωματώσουν στη καθημερινότητά τους. :(

Είναι κρίμα να μη τα εκμεταλλευόμαστε υλικά όπως π.χ, το διαλυτικό σβησίματος για να μη φαίνεται στάμπα όταν βάφουμε τοπικά που υπάρχει εδώ και 20 χρόνια. Απλά πάτε και συζητήστε πριν τις 10 ή μετά τις 16:00. :lol:

Εγώ πάντως σε όλη τη διαδικασία βαψίματος και χωρίς να έχω αυτό το "μαγικό" χέρι που έχουν οι επαγγελματίες έμαθα ότι για καλά αποτελέσματα πρέπει το χρώμα να πέφτει με πολύ φειδώ και όχι με το σύστημα "πλημμύρα" που η άγνοια με έκανε να εφαρμόζω και μετά να τρέχει :D

dimmie_72
23/10/2012, 14:30
Βάφηκε...

272199

και βερνικώθηκε...

272200

το φτερό αφού πρώτα περάστηκε bumper paint σε spray για να του δώσει μια σαγρέ υφή που έχει από τη μάνα του.

Y.Γ. Οι φωτό είναι υπερφωτισμένες γιατί δουλεύει stand με διπλό προβολέα :(

dimmie_72
23/10/2012, 14:37
Βερνικώθηκαν όσα μέρη είχαν βαφεί την προηγούμενη εβδομάδα...

"πρώτα ο Θεός" και για όσους θέλουν "καλώς εχόντων των πραγμάτων", θα ξεκινήσουμε δέσιμο μπας και ...

βγούμε το Σαβ/κο στο δρόμο (διεκδικεί τον τίτλο του τελευταίου συντομότερου ανέκδοτου) :D

272202

272203

Τo gourouni
23/10/2012, 22:13
Αμα σου είναι καλλιτέχνης ο άνθρωπος....

:a18::a20:

mankam
23/10/2012, 22:20
όπως λέει ο κοέλιο:
Όταν επιδιώξεις κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει όπως επιθυμείς.
:beer:

dimmie_72
24/10/2012, 22:19
Yπό το άγρυπνο βλέμμα αυτού του κυρίου...

272355

τοποθετήθηκε το μπροστινό φτερό

272356

dimmie_72
24/10/2012, 22:23
Με χρωματάκι ασημί έγιναν μερικές παρεμβάσεις αισθητικής φύσεως...

272357

272358

272359

dimmie_72
24/10/2012, 22:29
Πλήρης αναμόρφωση τροχών

272360

(το επιπλέον χρώμα στους δίσκους θα φύγει αμέσως με τα πρώτα φρεναρίσματα, μην ταλαιπωρείστε με χαρτοταινίες κλπ)

dimmie_72
24/10/2012, 22:32
Τοποθετήθηκαν φέρινγκ, κάγκελα και φτάσαμε για σήμερα σαυτό το αποτέλεσμα...

272361

272362

272363

dimmie_72
24/10/2012, 22:38
τρίψιμο εξάτμισης

272366

και συνέχεια στο μοντάρισμα

272364

272365

Αύριο θα μπουν ρεζερβουάρ, ξαναντυμένες σέλες, θα εκτυπωθούν αυτοκόλλητα, θα γίνει πλύσιμο κέρωμα κλπ και μάλλον τελειώσαμε :priest:

sv9cvk
24/10/2012, 23:04
Yπό το άγρυπνο βλέμμα αυτού του κυρίου...

272355

τοποθετήθηκε το μπροστινό φτερό

272356

Ρε Δημητρη τον ειχες κοντα (τον γουρουνη βρε!! )σου και δεν τον εβαλες να σου τριψει τιποτα!!! :rolleyes::uplate:

mankam
24/10/2012, 23:14
Ρε Δημητρη τον ειχες κοντα (τον γουρουνη βρε!! )σου και δεν τον εβαλες να σου τριψει τιποτα!!! :rolleyes::uplate:
έδινε τις κατευθύνσεις :rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Άρχισε να δείχνει η δουλειά σου και οφείλω να πω οτι ειναι μια κούκλα η κυρία:beer:

Τo gourouni
24/10/2012, 23:37
Yπό το άγρυπνο βλέμμα αυτού του κυρίου...

τοποθετήθηκε το μπροστινό φτερό



...χαχαχα, για αποτροπή κακόβουλων δακτύλων!! :D :bawl:



Ρε Δημητρη τον ειχες κοντα (τον γουρουνη βρε!! )σου και δεν τον εβαλες να σου τριψει τιποτα!!! :rolleyes::uplate:


Στη συγκεκριμένη κυρία, δεν είχε μείνει τίποτα για τρίψιμο.....μόνο για χάιδεμα .. :a2:


έδινε τις κατευθύνσεις :rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Άρχισε να δείχνει η δουλειά σου και οφείλω να πω οτι ειναι μια κούκλα η κυρία:beer:

....το επιβεβαιώνω που την χάζευα απο κοντά όλο το πρωί..:wave2:

dimmie_72
24/10/2012, 23:53
Ρε Δημητρη τον ειχες κοντα (τον γουρουνη βρε!! )σου και δεν τον εβαλες να σου τριψει τιποτα!!! :rolleyes::uplate:

:bawl::bawl::bawl:

Έρχεται για ανάνηψη και φραποθεραπεία

dimmie_72
24/10/2012, 23:56
έδινε τις κατευθύνσεις :rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Άρχισε να δείχνει η δουλειά σου και οφείλω να πω οτι ειναι μια κούκλα η κυρία:beer:

Όσο ήταν να δείξει έδειξε, αύριο μπαίνουν τα τελευταία και μεθαύριο ΚΤΕΟ για επανέλεγχο και τρώω πόδι :a35:

dimmie_72
26/10/2012, 01:18
Εδώ θέλω να αποτείνω ένα φόρο τιμής -βαρύγδουπη έκφραση αλλά όσο σε μένα αξίζει φτύσιμο άλλο τόσο αξίζει αυτόν τιμή- στο φίλο Θοδωρή (paramedic) ο οποίος ήρθε ο άνθρωπος με τη σύζυγο και τα κάγκελα Hepco & Becker (ανιδιοτελής προσφορά) στο χέρι και γω απών, αυτοί δε να με περιμένουν υπομονετικά στο αυτ/το έξω απ το συνεργείο να μου προσφέρουν τα κάγκελα τα παιδιά. :(

Ήταν άλλη μια μέρα των 6 ωρών afterwork αγωνίας, απογοητεύσεων, εναλλαγών συναισθημάτων και ήταν η τελευταία, με ότι αυτό συνεπάγεται......
,
,
,
,
,
,

Ξεκινήσαμε απ το πρωί να δένουμε και όλα πάλι πηγαίνανε στο αντίθετο του "κατ ευχήν" όπως πάντα. :lol:

- Λίγο που τα πολλά πλαστικά που δεν έρχονταν να δέσουν "πρόσωπο" και να ταιριάξουν οι τρύπες :( ...
- Λίγο η σέλα που είχε ξεχαστεί να εξεταστεί :moutza: απ την παραλαβή της μηχανής και τώρα που έφτασε η ώρα της βρέθηκε το σκάφος της λιωμένο από κάτω..:dizzy:
- Λίγο που ο αισθητήρας του stand που δε δουλεύει και βάζοντας 1η σβήνει, λίγο γιατί τα φλας αναβοσβήνουν "στην τρελή" γιατί τα watt της λάμπας δεν συμβαδίζουν με το ρελέ που πήρα...
- Λίγο γιατί ανάβει λαμπάκι λαδιού από κολλημένη βαλβίδα, λίγο μια μικρή διαρροή από χαλαρό σφιγκτήρα....:a06:
- Λίγο μπροστά αισθητήρας του ABS που θέλει καλιμπράρισμα και πολλαπλά και πολυποίκιλα άλλα προβλήματα πως το λένε οι σοφοί "ων ουκ έστι αριθμός":a11:

Λίγο τόνα, λίγο τάλλο, η ώρα περνάει ο Θοδωρής είναι συνεχώς στο μυαλό μου και πως θα τον τιμήσω τον άνθρωπο, φτάνει η στιγμή και πρέπει πλέον να το πάρω το μηχανάκι -υποτίθεται για δοκιμή- στο μυαλό μου είναι να το σκίσω να δω τι άλλο θα σκαρφιστεί ναι βγάλει....

Ο επικεφαλής του project Χρήστος mototech-gogos επιβεβαιώνει επαφή με κινητά, φεύγω και μη τα πολυλογώ μετά από το συμφωνηθέν ανέβασμα στο "Σωρό" (λόφος με απεικόνιση στο έδαφος ίχνος light Μπράλου), έχω βρεθεί....
σχεδόν στη Ν. Αγχίαλο πάντα έχοντας στο μυαλό μου μη πλακωθώ στις πολύ απότομες αλλαγές κλίσης γιατί στρώνω και λάστιχα :a2:

Δεν θα ξεχάσω τον -65άρη περίπου- βενζινά που δεν έδειχνε νάχει σχέση με μηχανές παρόλα αυτά στο 10άρικο που έβαλα κοιτάει μαυτό το γεμάτο εμπειρίες βλέμμα και μουρμουρίζει "ωραίο μηχανάκι", δεν απαντάω, ρωτάει χιλιάρι είναι; :a01: (Που έκοψε ο πστης στο πίσω διακριτικότατο ETV 1000 ακόμη να το καταλάβω) :)

dimmie_72
26/10/2012, 01:36
Λίγο τόνα, λίγο τάλλο, η ώρα περνάει ο Θοδωρής είναι συνεχώς στο μυαλό μου και πως θα τον τιμήσω τον άνθρωπο, φτάνει η στιγμή και πρέπει πλέον να το πάρω το μηχανάκι -υποτίθεται για δοκιμή- στο μυαλό μου είναι να το σκίσω να δω τι άλλο θα σκαρφιστεί ναι βγάλει....

Τελικά δεν ήταν συνεχώς στο μυαλό μου και η εγωιστική μου συμπεριφορά με κάνει να ξανασκεφτώ τι άνθρωπος είμαι,,,,,

Θοδωρή αυτό το μηχανάκι δεν ξέρω πως θα βγει στημένο τελικά, με ρώτησες αν θα βάλω χάρτες catfish σου είπα τους ενδοιασμούς μου, ήδη η 2α σκορτσάρει στα πολύ χαμηλά και με προβληματίζει, η γρανάζι η χάρτη θα βάλω, το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά τα πρωτόλεια modifications τα Η & Β
θα κοσμούν το μηχανάκι όχι μόνο σα λειτουργικότερα του RAID αλλά σα δείγμα της αμόλυντης μοτ/κής αλληλεγγύης.

Θοδωρή, ευχαριστώ πολύ

dimmie_72
26/10/2012, 01:59
272479

272480

καμένο και παρατημένο ήταν μέχρι τα μπούνια και επειδή ρωτάνε πολλοί, το budget σε συγκεκριμένες συνθήκες είναι μια πολύ σχετική παράμετρος όλοι το ξέρουμε, εδώ παίζουν φιλίες, προσωπική εργασία, ψάξιμο τηλ/κα και ηλ/κα που χρεώνεται και σπανίως υπολογίζεται, χρόνος, αναλώσιμα, τι να χρεώσεις και τι να χαρίσεις, τέλος πάντων και μόνο βάσει αποδεδειγμένων δαπανών €3.538 μέχρις εδώ :cool:

272481

dimmie_72
26/10/2012, 02:02
272482

272483

272484

dimmie_72
26/10/2012, 02:15
και...αισίως 3 μήνες μετά, αύριο πέφτουν στο τραπέζι αυτά για αρχή... ΤΑ ΒΛΕΠΩ!

272485

272486




Φυσικά και θα πέσει αναρρύθμιση του χάρτη στο διαγνωστικό, νέα καυσανάλυση, εξαερώσεις, πιθανόν μικρότερο γρανάζι μπροστά αλλά θα επιδιώξω να κλείσω γιατί αυτά δεν τελειώνουν ποτέ!




Ες αύριον το τέλος ............ γιατί δεν πλύναμε κιόλας!

Τo gourouni
26/10/2012, 22:14
Καλοτάξιδη, Χρόνια πολλά ..... Δημήτρη! :wave2:

sv9cvk
26/10/2012, 23:41
Βρε τα προβληματα που περιγραφεις δεν ειναι τιποτα λεμε!!!
Ιταλικα ναζακια ειναι !!! :bawl:
Αντε καλες βολτες !! και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!:beer:

sapila racing
27/10/2012, 09:03
Καλές βόλτες! Κούκλα έγινε. :beer:

dimmie_72
27/10/2012, 16:34
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας και αντεύχομαι ολόψυχα εκπλήρωση όλων των επιθυμιών σας, μοτοσυκλετιστικών και μη :)

Τhis is the end
(ίσως πέσει και κάνα video αργότερα, αλλά το ουσιαστικό τέλος είναι εδώ). :(
.
.
.
.

Ήταν μια υπέροχη εμπειρία που κράτησε 3 μήνες.

Άρχισε με μια αγορά στα τυφλά (ίσως επιδιώκοντας την πρόκληση), που με τις διαβεβαιώσεις, την αυτοπεποίθηση αλλά και τη δικιά μου εμπειρία από τις ικανότητες του μηχανικού μου έγινε κυριολεκτικά στον αέρα.

Η μηχανή διαφημιζόταν ότι "θέλει μόνο πλεξούδα" χωρίς φωτογραφίες και με αυτή και μόνο τη γνώση μπήκε προκαταβολή και δόθηκε εντολή για την αποστολή της.

Εδώ θα πρέπει να πω ότι με το ντεπόζιτο φορεμένο δεν φαίνονταν και πολλά, απλώς μια μηχανή παρατημένη για πολύ καιρό στο ύπαιθρο με μερικά επιφανειακά σημαδάκια από τη φωτιά, αναστρέψιμα.

Όταν βγήκε το ντεπόζιτο η δυσάρεστη έκπληξη και η απογοήτευση ίσως με αποκάρδιωσαν για μια στιγμή, αλλά επειδή η επαγγελματική μου εμπειρία σε διεθνείς συμβάσεις με είχε κάνει να "δέσω" εκ των προτέρων τον πωλητή με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό όπου κάθε επιπλέον φθορά πέραν των φυσιολογικών σε μια μηχανή με 50.000 χλμ θα είχε αντίστοιχη επίπτωση στην τιμή αγοράς, με κρατούσαν ακόμη στα πόδια μου να μη πέσω σε μελαγχολία. :lol::lol::lol:

Βέβαια, αυτό το συμφωνητικό δεν υπογράφτηκε ποτέ γιατί η αμέριστη κατανόηση από πλευράς του πωλητή (που προφανώς έτσι του είχαν πει του ανθρώπου δηλ. θέλει μόνο πλεξούδα) μας έκανε να συμφωνήσουμε σε ένα τελικό ποσό διαπραγμάτευσης που με άφησε ήρεμο και ελεύθερο να επικεντρώσω την προσοχή μου στη διαδικασία.

Δημήτρη no offence to you :)
.
.
.
.
Πάμε λοιπόν στην 1η εικόνα... Αφαιρείται το ντεπόζιτο και ο Χρήστος αρχίζει να αφαιρεί με καλέμι και βαριοπούλα τα κολλημένα υλικά για να αποκτήσουμε πρόσβαση στον κινητήρα.
Αφού ο εν λόγω κύριος Rotax ...:D αναδύθηκε αλώβητος μέσα απ το συνοθύλευμα πλαστικών, μετάλλου, λάστιχου, χαρτιού απ το φίλτρο ανέλαβα να τον αναμορφώσω "στην προτεραία κατάσταση" με μια σειρά προϊόντων για να δώσει ο Χρήστος στο τέλος το τελικό touch με τις γνωστές άχνες του.....:a23:

Σημείωση: Αυτός ο άνθρωπος ρε παιδιά, μόνο με άχνες βάφει...:lol: Δεν θα ξεχάσω, στα πολλά προβλήματα που βγαίναν στη εκτίμηση της τελικής κατάστασης και χωρίς να γνωρίζω τις πλήρεις ικανότητες του ανθρώπου, όταν ρώτησα:

-Χρήστο πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο, βαφέα, τορναδόρο, μοδίστρα, κοπτοραπτούδες, μανταρίστες, μηχανικούδες και λοιπές ειδικότητες και κόστος ........:a020:,
Ουφ, ένοιωσα αγαλλίαση όταν άκουσα πάντα με το cool ύφος...

- Μηχανάκι που μπαίνει εδώ μέσα δεν φεύγει να πάει σε άλλο μάστορα....:cool:
και όντως, οι φορές που έφυγα να πάω σε άλλο μάστορα ήταν για να κάνω αποτυχημένες κολλήσεις ψυγείων -που τελικά παραγγέλθηκαν καινούργια- να ψωνίσω κάνα ανταλλακτικό η αναλώσιμο και όπου χρειάζεται η παρέμβασή του, όπως στις σέλες ή στα αυτοκόλλητα΄(που δεν έκανα ακόμα και τώρα το θυμήθηκα κακώς το έβγαλα τελικές φωτό που θα βάλω παρακάτω:moutza:, πήγαινε η θα πάει ο ίδιος.






...........συνεχίζεται:

dimmie_72
27/10/2012, 17:12
Στην πορεία έφαγα απογοητεύσεις που πιστεύω ότι δεν μου άξιζαν, αλλά την περίπτωσή μου εφαρμόστηκε πλήρως ο νόμος του Murfy...

Πάντα όταν ξεκινούσαμε να δέσουμε αφού είχε ρυθμιστεί και καυσαναλυθεί η μηχανή, θα έχανε πρώτα απ το ψυγείο νερού, μετά απ το ψυγείο λαδιού, μετά αισθητήρες, μετά σφιγκτήρες.. και τώρα απομένει κι ο αισθητήρας του stand απενεργοποιημένος...

Φυσικά μετά τα πρώτα χλμ. θα ξανανέβει στη ράμπα αλλά το παρόν αποτέλεσμα όταν έβαζα στόχο να τη στήσω "εκθεσιακή" έχει υλοποιηθεί κατά 95% και επειδή .....πλεονέκτης δεν είμαι........αισθάνομαι ικανοποιημένος! :a25::a25::a25:

Όσον αφορά το μηχανάκι τώρα.... Η μηχανή δεν είναι για πόλη είτε λόγω ψηλού κέντρου βάρους, είτε λόγω στησίματος... Εδώ το GS ίσως έχει ένα προβάδισμα...:confused:


Σκορτσάρει χαμηλά (1 δόντι στο μπροστά γρανάζι η περαιτέρω ψάξιμο στο χάρτη σίγουρα αποτελεί λύση), αλλά δεν στήθηκε και για την πόλη. Με τις REMUS ξετάπωτες σκοτώνει όχι βέβαια σαν 4κύλινδρη σε σειρά αλλά η απόδοσή της δεν αφήνει κανένα ενδοιασμό όπως έχω ζήσει σε άλλα μηχανάκια ότι είναι 1000άρα με τα όλα της και μπράβο στη Rotax για το επίτευγμα. Μπράβο και στην Aprilia για το 40άρι Marzocchi μπροστά, τα brembo και τα λοιπά περιφερειακά. :a20:

.
.
.
.
.
.
.
Να πέσουν και οι τίτλοι τέλους γιατί έχω κι ένα Goring του 67 με κινητήρα Sachs 50cc 3τάχυτο στο χέρι, για να διατηρώ και την επαφή........:lol:

272542

272543

272544

Viking
27/10/2012, 17:21
εύγεεεε :beer: :beer:

μόνο μια διορθωσούλα, 50άρι είναι το μπροστινό...υπερτούμπανο...

dimmie_72
27/10/2012, 17:34
εύγεεεε :beer: :beer:

μόνο μια διορθωσούλα, 50άρι είναι το μπροστινό...υπερτούμπανο...

:a37: και να φανταστείς είμαι τόσο .... :moutza: που στους vstromaδες υπερασπίζομαι το 50άρι πηρούνι μας!!!!!!!! :moutza::moutza::moutza:

mankam
27/10/2012, 17:48
Ιταλίδα καλλονή:a07:

Παρ'ολα τα σκέρτσα που σου έκανε σε αποζημιώνει με το τελικό αποτέλεσμα!
Όλη η διαδικασία της ανακατασκευής με τον απρόβλεπτο παράγοντα σε πρώτο πλάνο έχει άλλη χάρη .
Δεν νομίζω μια μοτοσυκλέτα του κουτιού να σου έδινε τέτοιες συγκινήσεις.
πολλά χιλιόμετρα σου εύχομαι μαζί της:beer:

dimmie_72
27/10/2012, 18:10
Ιταλίδα καλλονή:a07:

Παρ'ολα τα σκέρτσα που σου έκανε σε αποζημιώνει με το τελικό αποτέλεσμα!
Όλη η διαδικασία της ανακατασκευής με τον απρόβλεπτο παράγοντα σε πρώτο πλάνο έχει άλλη χάρη .
Δεν νομίζω μια μοτοσυκλέτα του κουτιού να σου έδινε τέτοιες συγκινήσεις.
πολλά χιλιόμετρα σου εύχομαι μαζί της:beer:

Μωρέ και του κουτιού αυτ/τα και μοτό και υδραυλικά και ηλεκτρολογικά και εργολαβικά μου έχουν δώσει καλά ταρακουνήματα, αλλά ευτυχώς ίσως λόγω επαρχίας τα περάσαμε απρόσκοπτα είτε με απειλές, είτε με συναίνεση και συμβιβασμούς....;)

paramedic
06/11/2012, 16:29
Κούκλα έγινε και απο κοντά είναι πιο κούκλα παίδες. Είχε απίστευτη φάση η φάτσα του dimmie_72 οταν τον είδα να κατεβαίνει απο την μηχανη και επειτα να την κοιτάει
όπως ενα παιδάκι το λαχταριστό γλυφειτζούρι που θέλει τόσο πολύ. Χεσμένος απο την χαρά του λέμε.
Οταν φτάσαμε στο συνεργείο με την παντόφλα δεν ηταν εκεί και τον περιμέναμε να γυρίσει. Οσο και να αργούσε θα τον καταλάβαινα 200% γιατί ήταν η πρώτη βόλτα.
Η αίσθηση ειναι γνώριμη και δεν θα με χαλούσε να περίμενα και 1 ώρα εκεί. Η μηχανη έγινε καινούργια και πανέμορφη. Σίγουρα θέλει 16άρι γρανάζι για την πόλη στο είπα
και απο κοντα. Δοκίμασ αν θες τον χάρτη του Catfish με αυτο και θα δεις αν θα σου αρέσει η οχι. Στο κατω-κατω το βγαζεις μωρέ 3 λεπτά δουλειά είναι.
Αντε καλοτάξιδι και κοίτα: Φρόνιμα με τα GS γιατί είναι κρίμα να κλαίνε τα τόσα λεφτά που δώσανε τα παιδιά.

chr1s_86
06/11/2012, 16:35
:a18::a18::beer:

dimmie_72
06/11/2012, 21:28
Κούκλα έγινε και απο κοντά είναι πιο κούκλα παίδες. Είχε απίστευτη φάση η φάτσα του dimmie_72 οταν τον είδα να κατεβαίνει απο την μηχανη και επειτα να την κοιτάει
όπως ενα παιδάκι το λαχταριστό γλυφειτζούρι που θέλει τόσο πολύ. Χεσμένος απο την χαρά του λέμε.
Οταν φτάσαμε στο συνεργείο με την παντόφλα δεν ηταν εκεί και τον περιμέναμε να γυρίσει. Οσο και να αργούσε θα τον καταλάβαινα 200% γιατί ήταν η πρώτη βόλτα.
Η αίσθηση ειναι γνώριμη και δεν θα με χαλούσε να περίμενα και 1 ώρα εκεί. Η μηχανη έγινε καινούργια και πανέμορφη. Σίγουρα θέλει 16άρι γρανάζι για την πόλη στο είπα
και απο κοντα. Δοκίμασ αν θες τον χάρτη του Catfish με αυτο και θα δεις αν θα σου αρέσει η οχι. Στο κατω-κατω το βγαζεις μωρέ 3 λεπτά δουλειά είναι.
Αντε καλοτάξιδι και κοίτα: Φρόνιμα με τα GS γιατί είναι κρίμα να κλαίνε τα τόσα λεφτά που δώσανε τα παιδιά.

:lol::lol::lol:

Θοδωρή χάρηκα πολύ που γνώρισα εσένα και την υπέροχη σύζυγο.
Τα κάγκελα είναι ακόμα σε αναμονή γιατί παλεύουμε να τη φέρουμε στα μέτρα μου από πλευράς στησίματος (λεπτομέρειες από κοντά).
Μόλις περαστούν θα ποστάρω φωτό και πραγματικά είναι ready to fit δεν θέλουν ούτε φρεσκάρισμα, είναι σε υπέροχη κατάσταση.
Οι ενδοιασμοί μου με τον catfish είναι οι εξής. Στη ρύθμιση που έχουμε κάνει έχω κατανάλωση περί τα 7l/100 km σε ανοιχτό δρόμο και υπέροχο τράβηγμα στις ψηλές. Είχα και στις χαμηλές, αλλά σταμάτησε μετά τις αυτοσχέδιες τάπες που βάλαμε στις REMUS.
Η ρύθμιση του catfish υπόσχεται τράβηγμα από χαμηλά που ούτως η άλλως είχα γιαυτό και εμπιστεύομαι το σετάρισμα που έχω, αλλά το βασικό σημείο είναι η κατανάλωση που λένε ότι είναι περί τα 6l/100km ίσως και λίγο παρακάτω. Ο παράγοντας που δεν λαμβάνουμε υπόψη πιστεύω όμως είναι ότι ο catfish πτωχαίνει το μίγμα αλλά η λειτουργία γίνεται με αμερικάνικη βενζίνη που πολύ απέχει από τα δικά μας καύσιμα. Μετά δε και το περιστατικό που περιγράφεται εδώ (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=15266.0) που μου βρωμάει στεγνό μηχανάκι ψηλά, είμαι πολύ επιφυλακτικός για 1-1,5l/100km.

Για το γρανάζι έχεις απόλυτο δίκιο, σκορτσάρει στην πόλη αλλά προς το παρόν έχω το παπί και λέω να μην αλλάξω το χαρακτήρα της μηχανής, έτσι κι αλλιώς το CAPO όσο το γνωρίζω βλέπω ότι δεν φτιάχτηκε γιαυτό και δεν το λέω μόνο λόγω των σχέσεων.

Τέλος πάντων, θα δούμε...
Σε συνδυασμό και με το στήσιμο που δεν μου ταιριάζει, δείχνει ότι θα τραβήξει μακρυά η βαλίτσα ώσπου να πω τελείωσα (αν ποτέ το πω)...:)

Νάσαι καλά, we'll keep in touch :)

dimmie_72
06/11/2012, 21:49
:a18::a18::beer:

...:)

h_900
06/11/2012, 22:02
πολυ ωραια δουλεια μερακληδικη ,,αληθεια πολυ μερακι και θεληση 1000 μπραβο

dimmie_72
10/11/2012, 23:02
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, μεγαλώνουν την ευθύνη για το επόμενο project για το οποίο δίνω παρακάτω μια ιδέα με φωτό, τι έχω στο μυαλό μου....


Δυστυχώς η ευτυχώς οι προτιμήσεις μου και οι συμβιβασμοί που είμαι διατεθειμένος να κάνω στο στήσιμο του Capo σε μένα προερχόμενος απ τα SS (το πιο touring μηχανάκι που είχα μέχρι τώρα ήταν το GSXF και το πιο enduro το XR στα οποία προσαρμόστηκα χωρίς πρόβλημα σε μία μέρα), είναι πρωτόγνωρη εμπειρία και πιθανό να διαρκέσει πολύ μιας και θέλω το μηχανάκι να το ελέγχω 100% στα όριά του πράγμα που στο Capo πόρω απέχει...:(

Μια φορά διανοήθηκα να πάρω Africa πριν 10 χρόνια και το γύρισα πίσω σε μια βδομάδα κυριολεκτικά. :D

273958

273959

XristosKa
11/11/2012, 00:52
σε τι προγραμμα το εχεις βαλει? 65 η 70βαθμους?
και τι απορυπαντικο? :lol:

Τo gourouni
11/11/2012, 08:08
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, μεγαλώνουν την ευθύνη για το επόμενο project για το οποίο δίνω παρακάτω μια ιδέα με φωτό, τι έχω στο μυαλό μου....




Mη μου πείς???? Αρχίζει απο Κ.....????? :confused:

sv9cvk
11/11/2012, 08:24
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, μεγαλώνουν την ευθύνη για το επόμενο project για το οποίο δίνω παρακάτω μια ιδέα με φωτό, τι έχω στο μυαλό μου....


Δυστυχώς η ευτυχώς οι προτιμήσεις μου και οι συμβιβασμοί που είμαι διατεθειμένος να κάνω στο στήσιμο του Capo σε μένα προερχόμενος απ τα SS (το πιο touring μηχανάκι που είχα μέχρι τώρα ήταν το GSXF και το πιο enduro το XR στα οποία προσαρμόστηκα χωρίς πρόβλημα σε μία μέρα), είναι πρωτόγνωρη εμπειρία και πιθανό να διαρκέσει πολύ μιας και θέλω το μηχανάκι να το ελέγχω 100% στα όριά του πράγμα που στο Capo πόρω απέχει...:(

Μια φορά διανοήθηκα να πάρω Africa πριν 10 χρόνια και το γύρισα πίσω σε μια βδομάδα κυριολεκτικά. :D

273958

273959

Τι μοτερ ειναι αυτο?
Το πλυντηριο πιατων μαυριζει τα αλουμινια και απο οτι ειδα ειναι μεσα ο μυλος με τις φουρκετες!! δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα γενικα!!
Κατα τα αλλα καλη συνεχεια σε οτι ετοιμαζεις.:beer:

dimmie_72
11/11/2012, 15:37
Το πλυντηριο πιατων μαυριζει τα αλουμινια και απο οτι ειδα ειναι μεσα ο μυλος με τις φουρκετες!!
Κατα τα αλλα καλη συνεχεια σε οτι ετοιμαζεις.:beer:

Ε, κι άμα τα μαυρίζει τι; :D

Λες και δεν ξέρουμε να τα επαναφέρουμε! :lol::lol::lol:

dimmie_72
11/11/2012, 15:46
Mη μου πείς???? Αρχίζει απο Κ.....????? :confused:

Όχι, αρχίζει από P δηλ. Police όπως λένε στο χωριό μου την αστυνομία...:lol::lol::lol:


P.S. Put the cot down KZ 1000 :D

dimmie_72
11/11/2012, 16:03
Σημερινές φωτό του Capo μετά από εγκατάσταση dog bones lowering kit 4,5 cm, δοκιμές προφόρτισης και εν αναμονή εκτύπωσης red stickers.... Οι φωτό μετά από μικρή Κυριακάτικη βόλτα στο Πήλιο και πλύσιμο-ντάντεμα :)

274012

274013

Y.Γ. Αγγελία: Ανταλλάσσω Capo με SRX για γύρο του Πηλίου ensamble... Υπάρχει κανείς; :)
(Που να βρεις τέτοια επιθυμία να εκπληρώσεις στην επαρχία ρε πστμ, Αμερική είμαστε;) :cool:

dimmie_72
11/11/2012, 16:10
Συνεχίζω να εκτίθεμαι δημοσίως, μπας και δελεάσω κάνα γουρούνι.......:D

274014

Y.Γ. Έχουν εφαρμοστεί και οι κατάλληλες κρέμες ενυδάτωσης,......:lol:

motomaniac
11/11/2012, 22:14
και να ειχα ακομα srx εγω παντως σιγα μην στο δινα για Πηλιο... :a22: το "γουρουνι" δεν ξερω τι θα κανει...:lol:

sv9cvk
11/11/2012, 22:18
Ε, κι άμα τα μαυρίζει τι; :D

Λες και δεν ξέρουμε να τα επαναφέρουμε! :lol::lol::lol:

Πασο!!!


Όχι, αρχίζει από P δηλ. Police όπως λένε στο χωριό μου την αστυνομία...:lol::lol::lol:


P.S. Put the cot down KZ 1000 :D

:eek::beer:


Οσο για το Aprilia αν δεις φωτο πριν και μετα δεν υπαρχει περιπτωση να φανταστεις οτι ειναι το ιδιο μηχανακι!!!
Καλες βολτες Δημητρη!!! Να το χαιρεσαι και καλες βολτες !!

dimmie_72
12/11/2012, 01:56
Πασο!!!



:eek::beer:


Οσο για το Aprilia αν δεις φωτο πριν και μετα δεν υπαρχει περιπτωση να φανταστεις οτι ειναι το ιδιο μηχανακι!!!
Καλες βολτες Δημητρη!!! Να το χαιρεσαι και καλες βολτες !!

Άστα Χρήστο μες το μυαλό μου είσαι, αυτό το πριν και το μετά με έφαγε με γυαλίσματα-πλυσίματα-σεταρίσματα-αξεσουάρ και μλκιες και χάνω την καθαρή ιδέα του μοτοσυκλετισμού. :(

Τέλος! Βόλτες λοιπόν κι ας ειν' και λερωμένη κι ας της λείπουν adventure βαλίτσες και προβολάκια και ότι άλλη μλκια έχει σκαρφιστεί η Touratech και η Wunderlich :a25:

(όχι ότι δεν θα μπουν κι αυτά στο μέλλον) :lol:

dimmie_72
12/11/2012, 02:05
Οσο για το Aprilia αν δεις φωτο πριν και μετα δεν υπαρχει περιπτωση να φανταστεις οτι ειναι το ιδιο μηχανακι!!!


Η μέγιστη απόλαυση είναι όταν έχοντας στο μυαλό μου εικόνες πως το κατέβασα απ τη νταλίκα και όλα κάτω απ το ρεζερβουάρ μέχρι το σταντ ήταν κολλημένα χώρια η εικόνα της μακροχρόνιας εγκατάλειψης στο ύπαιθρο, να βλέπω στον καυσαναλυτή και το διαγνωστικό τη μηχανή να κεντάει :)

Υ.Γ. Καλή συνέχεια και στα δικά σου Χρήστο ξέρεις ότι τα παρακολουθώ στενά, για να μη πω απ τα αρχικά pm ότι ήσουν ο κύριος κινητήριος μοχλός για να αναλάβω το εγχείρημα... :beer:

Τo gourouni
12/11/2012, 09:32
Y.Γ. Αγγελία: Ανταλλάσσω Capo με SRX για γύρο του Πηλίου ensamble... Υπάρχει κανείς; :)
(Που να βρεις τέτοια επιθυμία να εκπληρώσεις στην επαρχία ρε πστμ, Αμερική είμαστε;) :cool:


Συνεχίζω να εκτίθεμαι δημοσίως, μπας και δελεάσω κάνα γουρούνι.......:D




Αν την παραδώσεις έτσι γυαλισμένη όπως στις φωτό...











...κάτι θα κάνουμε :D:wave2:

dimmie_72
19/11/2012, 22:45
Εκτυπώθηκαν και τα αυτοκόλλητα σε τοπικό μαγαζί με γραφικά.

274675

dimmie_72
01/01/2013, 17:22
Παραγγέλθηκε
-βολτόμετρο
-χαμηλή σέλα
-αυτοκόλλητα με Ιταλική σημαία
-αυτοκόλλητα ΑF1 racing

... και πάμε σύντομα για κόψε-ράψε με σέγα στο πλαϊνό φαίρινγκ για προσαρμογή του βολτόμετρου

http://www.ebay.co.uk/itm/Waterproof-DC-4-5V-30V-Blue-0-56-LED-Mini-Digital-Volt-Meter-No-need-Power-V56-/180905527296?clk_rvr_id=433585077349&mfe=sidebar

dimmie_72
01/01/2013, 17:24
Ακολουθούν και τα προβολάκια..

http://www.ebay.co.uk/itm/Fern-scheinwerfer-ZENA-H3-schwarz-PAAR-Aprilia-Caponord-1000-Raid-ETV-Mana-Falco-/221075169092?clk_rvr_id=433591729392&mfe=sidebar

spyrakos35
02/01/2013, 09:47
:beer:

respect για το κουράγιο σου και για το τελικό αποτέλεσμα....

μία από τα ίδια για τον μάστορα.... :wave2:

iconan
02/01/2013, 15:19
Μπράβο στο μεράκι και στη θέλησή σου! Πραγματική ανάσταση είναι το project σου! Και μετά σουλένε δεν γινονται θαύματα!

Antwnis
03/01/2013, 22:35
Kαλή χρονιά και με πολλά απολαυστικά χιλιόμετρα πανω στο Καποναρντ!
Διάβασα όλο το θρέντ σου σήμερα και πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια για το πείσμα και την υπομονή σου.
Το 99,5% απόσους (ανάμεσα τους και εγώ να λέω την αλήθεια) θα αντιμετώπιζαν την ίδια κατάσταση απλά θα είχαν πετάξει το μηχανάκι και με τα 4 χιλιάρικα που σου κόστισε θα αγόραζαν ένα άλλο μεταχειρισμένο χωρίς να παλεύουν με τα δαιμόνια ένα ολόκληρο τρίμηνο.
Η ικανοποίηση όμως που εισέπραξες στο τέλος, είναι το μόνο που μετράει και σε δικαιώνει!
Πάντα όρθιος!
:beer:

dimmie_72
03/01/2013, 22:42
:beer:

respect για το κουράγιο σου και για το τελικό αποτέλεσμα....

μία από τα ίδια για τον μάστορα.... :wave2:


Μπράβο στο μεράκι και στη θέλησή σου! Πραγματική ανάσταση είναι το project σου! Και μετά σουλένε δεν γινονται θαύματα!


Kαλή χρονιά και με πολλά απολαυστικά χιλιόμετρα πανω στο Καποναρντ!
Διάβασα όλο το θρέντ σου σήμερα και πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια για το πείσμα και την υπομονή σου.
Το 99,5% απόσους (ανάμεσα τους και εγώ να λέω την αλήθεια) θα αντιμετώπιζαν την ίδια κατάσταση απλά θα είχαν πετάξει το μηχανάκι και με τα 4 χιλιάρικα που σου κόστισε θα αγόραζαν ένα άλλο μεταχειρισμένο χωρίς να παλεύουν με τα δαιμόνια ένα ολόκληρο τρίμηνο.
Η ικανοποίηση όμως που εισέπραξες στο τέλος, είναι το μόνο που μετράει και σε δικαιώνει!
Πάντα όρθιος!
:beer:


Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια, η αλήθεια είναι ότι από πλευράς ρυθμίσεων και αξιοπιστίας -μη το ματιάσω- δουλεύει σα Rolex. Από πλευράς εξοπλισμού δηλ. μεταλλικές βαλίτσες και λοιπά κάνω λίγο κράτει μιας και στο άμεσο μέλλον δεν έχω προγραμματίσει κάποιο ταξίδι και επιφυλάσσομαι για την Άνοιξη να επανέλθω δριμύτερος. Καλή χρονιά και καλές διαδρομές σε όλους! :)

Υ.Γ. Να σημειώσω, παράλειψή μου, μετά τα πρώτα χλμ. η μοτό ξανανέβηκε στο διαγνωστικό γιατί παρουσιάζονταν κάτι ψιλοσβησιματάκια μέσα στην πόλη στο ρελαντί, κάτι σκορτσρισματάκια κλπ. και πλέον έχει ρυθμιστί στο βέλτιστο!

SAVVAS62
20/02/2016, 21:26
Στην αρχή πιάστηκε το στομάχι μου αλλά στο τέλος το ευχαριστήθηκα πραγματικά !

Εύχομαι αδερφέ Δημήτρη καλά και όρθια χλμ από δω και πέρα πάντα απροβλημάτιστα ! :beer:

dimmie_72
20/02/2016, 23:28
Στην αρχή πιάστηκε το στομάχι μου αλλά στο τέλος το ευχαριστήθηκα πραγματικά !

Εύχομαι αδερφέ Δημήτρη καλά και όρθια χλμ από δω και πέρα πάντα απροβλημάτιστα ! :beer:

352613

thx αγαπημένε συμμαθητή.

lmb990
21/02/2016, 01:07
Καλα χιλιομετρα με το εργαλειο!! Τρομερη δουλεια, μπραβο!!

Τις ζαντες τις εβαψες κιολας?? Ποσο κοστισε το φρεσκαρισμα (στις ζαντες) με την ακτινολογηση κομπλε??

dimmie_72
21/02/2016, 07:19
Καλα χιλιομετρα με το εργαλειο!! Τρομερη δουλεια, μπραβο!!

Τις ζαντες τις εβαψες κιολας?? Ποσο κοστισε το φρεσκαρισμα (στις ζαντες) με την ακτινολογηση κομπλε??

βερνίκι μόνο.
τι να σου πω, ειλικρινά δεν ξέρω. σε μια τέτοια συμφωνία συνολικής αναβίωσης η τιμή αφορά όλο το project.

lmb990
21/02/2016, 12:52
Οκ ευχαριστω... εχουν σκουριασει οι ακτινες μου και οι καινουριες κανουν 100€ η ζαντα γι αυτο ρωτησα...
Και παλι καλοταξιδο!!