PDA

View Full Version : Αλεξάνδρεια-Τρίκαλα



DimitrisZ
16/08/2012, 19:15
Καλησπέρα συμφορουμίτες!
Αύριο θα αγοράσω και θα κάνω μεταβίβαση-ασφάλιση κτλ μια μεταχειρισμένη yamaha xs 250special(maxim) (του 83κ μετα) από Αλεξάνδρεια και θα την οδηγήσω εως Τρίκαλα.
Δικλείδα ασφαλείας θα έχω εναν φίλο μου ωπου θα έρχεται προς Τρίκαλα από Θεσσαλονίκη Με φορτηγάκι βαν ουτως ωστε εαν τυχόν μείνω στο δρόμο από τυχόν μηχανική βλάβη να περάσει και να με μαζέψει! :p

Και έτσι ρωτώ εσάς τι προβλήματα θα μπορούσαν να προκύψουν μηχανικά και πως να τα αντιμετωπίσω μόνος μου επιτόπου.

Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί να πάρω μαζί μου κάποια εργαλεία αν και δεν είμαι και ειδικός στα μοτέρ αλλά πιάνουν τα χέρια μου.
Και έτσι έχω:

Αφρό φαστ για τυχον κλατάρισμα ελαστικού.
1λιτρο λάδι κινητηρα
Πενσα, κάβουρα, συρμα, κατσαβιδια και σάντουιτς! :lol:

Το καλό είναι πως το μηχανάκι είναι λειτουργικότατο και δουλεύει ρολοι καθώς το έχω κάνει test-drive και όλα φαινόντουσαν οκ. Αλυσίδα σε καλή κατάσταση κτλ, λειτουργία μοτερ αψεγάδιαστη, τσιμούχες τιμονιού κομπλέ, μόνο τα λάστιχα είναι λίγο ξεραμένα. Ενα ακόμα συν είναι οτι βρίσκεται σε συνεργείο οπότε θα το ετοιμάσω με το μάστορα όσο το δυνατόν καλύτερα για το ταξίδι.

Τι άλλο θεωρείτε πως θα έπρεπε να έχω μαζί μου? Επίσης κάποια μηχανικά tips θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα γιατί μιλάμε και για παλιό μηχανάκι και όσο να ναι υπάρχει ο φόβος ενδεχόμενης βλάβης. :look:

Specialized
16/08/2012, 19:57
Γιατι δεν την φορτώσεις ΚΑΤ ευθείαν στο φορτηγάκι για να μην έχεις έγνοια; Μετα αφου την μάθεις στα τερτίπια της, πας όπου θέλεις.

DimitrisZ
16/08/2012, 20:06
Γιατι δεν την φορτώσεις ΚΑΤ ευθείαν στο φορτηγάκι για να μην έχεις έγνοια; Μετα αφου την μάθεις στα τερτίπια της, πας όπου θέλεις.

Δεν μπορώ να το κάνω διότι είναι επαγγελματικό όχημα και χρειάζεται δελτιο αποστολής κτλ.. Απλα στην ανάγκη αν μείνω δέχεται με ρίσκο δικό του να την φορτώσουμε για να μην ταλαιπωρηθω

SVX
16/08/2012, 21:02
δε θα παθεις τιποτα... ολα θα πανε καλα .... συγκρατησε αν θελεις και τον 4ψηφιο της εταιρειας Αιγαιον Α.Ε. και εισαι κομπλε...

Μπομπολας got your back!

Corvo
16/08/2012, 21:14
τιποτα δεν θα παθεις μην αγχωνεσαι...

κανα μπουζακι θα σου ελεγα να παρεις και εισαι οκ...

καλο ταξιδι

DimitrisZ
16/08/2012, 21:56
Mαγκες ευχαριστω για το support! Και γω έτσι λέω πως ολα κομπλέ κ ωραια.. Θα τσιμπήσω και ενα μπουζάκι καλού κακού! :D
Θα ενημερώσω αύριο απόγευματακι για να σας πω πως έφτασα οκ! :beer:

daz
16/08/2012, 23:59
Mαγκες ευχαριστω για το support! Και γω έτσι λέω πως ολα κομπλέ κ ωραια.. Θα τσιμπήσω και ενα μπουζάκι καλού κακού! :D
Θα ενημερώσω αύριο απόγευματακι για να σας πω πως έφτασα οκ! :beer:

Και για να βάλεις φωτό. ;)


:beer:

DimitrisZ
18/08/2012, 18:51
Μαγκες το τσίμπησα! ήρθα και άνετος και ωραίος και όλα κομπλέ! Λίγα μπερδέματα μου εκανε στο δρομο αλλα μόλις εφτασα αλλαξα μπουζι και δουλεύει ρολόι!

Ορίστε και το οφθαλμόλουτρο!

266527

266528

266533

MikeG
18/08/2012, 18:52
Καλορίζικο!


:beer: :beer:

DimitrisZ
18/08/2012, 19:00
266536

266538

DimitrisZ
18/08/2012, 19:01
Καλορίζικο!


:beer: :beer:

thanks! :D

kokar
18/08/2012, 19:56
καλορίζικο και προπάντων καλοτάξιδο

DimitrisZ
18/08/2012, 23:32
καλορίζικο και προπάντων καλοτάξιδο

Ευχαριστώ φίλε!
Για την ώρα αυτός είναι ο σκοπός και αργότερα αφού την χορτάσω είδωμεν για προτζεκτάκι! :beer: