PDA

View Full Version : Του τρύγου το μυστήριο



Εχετλαίος
17/08/2012, 12:14
Χρόνια είχα να πάω σε τρύγο.
Και δεν υπάρχει πιο όμορφη εμπειρία αυτή την εποχή. Το λιάτικο (από τον "ιούλιο", το μήνα που ωριμάζει καθώς βιάζεται) μαζώνεται αυτή την εποχή, ίσως και λιγάκι ενωρίτερα ανάλογα με το έδαφος.
Οι μυρουδιές στο χωράφι την ώρα που πάει να ξεμυτίσει ο ήλιος, τα τιτιβίσματα των πουλιών, η μυρωδιά και οι ήχοι από τα έχνη παραδίπλα. Χωριό! Φύση!
Και η εσοδεία καλή! Νοστιμότατος καρπός!
266446

Εχετλαίος
17/08/2012, 12:16
Και ανάμεσα στα πάνω-κάτω με το καρότσι και τση κοφίνες ξανοίγω μέσα στα χόρτα κάτι και αστράφτει το μάτι μου!
Μια σκουριά πατόκορφα αλλά σα να μου φωνάζει " Δες με! "
266447

Εχετλαίος
17/08/2012, 12:19
Μανώλη, ίντα 'ναι ετούτονέ; Από γερμανική μπεμβέ;
To χαμόγελο φεύγει από τα χείλη του κοπελιού. Το πρόσωπο σκοτεινιάζει...
"Αυτό είναι το καλάθι τση μηχανής α που οδήγαγε ο Σούμπερτ"
Κάνει μεταβολή και φεύγει...
Δε μιλήσαμε άλλο γι αυτό. Και μονάχα ο χροιά από αυτό το καταραμένο επίθετο μου έφερε αναγούλα και οργή στο στομάχι.
Άλλη μια:
266449

Εχετλαίος
17/08/2012, 12:24
H ιστορία του καταραμένου Σούμπερτ και των παλληκαριών του είναι γνωστή σε τούτα τα χώματα, ακόμη και αν οι νεαρότεροι άνθρωποι κάνουν πως ξεχνούν.
Η εδική μου ερώτηση απευθύνεται στους επαίοντες του φόρουμ.
Από το κουφάρι που δείχνει (ε, όπως δείχνει, με παλαιό κινητό και 6μιση το πρωί πάλι καλά που δείχνει κι όλας) παραπάνω, μπορούμε να καταλάβουμε τη χρονολογία του μοντέλου που το φόραγε;
Είναι άραγε όντως του 1940-1943; Tην εποχή που ο τρισκατάρατος αιματοκύλισε την Κρήτη και τη Βόρειο Ελλάδα ένα χρόνο μετά;
Και στην κατάσταση που είναι, παίρνει σιάξιμο;

sniper
17/08/2012, 13:20
H ιστορία του καταραμένου Σούμπερτ ....


Τελικά στις 5 Αυγούστου το δικαστήριο τον κήρυξε ένοχο και τον καταδίκασε 27 φορές σε θάνατο, δεκαέξι φορές για τα εγκλήματα στην Κρήτη και εννιά για τα εγκλήματα στην Μακεδονία, μολονότι τα τελευταία ήταν περισσότερα. Η απόφαση αυτή όμως δεν αφορά το σύνολο των εγκλημάτων καθώς ο Σούμπερτ στη δίκη αυτή δεν δικάστηκε για το σύνολο των εγκλημάτων του. Στην απόφαση αυτή δεν αναφέρεται καθόλου το ελληνικό ονοματεπώνυμο. Την 1η Οκτωβρίου ο Σουμπερτ μεταφέρθηκε στις φυλακές Επταπυργίου στη Θεσσαλονίκη για να δικαστεί για αλλά εγκλήματα που είχε τελέσει στην Μακεδονία. Οκτώ ημέρες αργότερα εμφανίστηκε ενώπιον του Ειδικού Δικαστηρίου Δωσιλόγων στη Θεσσαλονίκη, μαζί με 9 μέλη της ομάδας του ενώ άλλα 49 επρόκειτο να δικαστούν ερήμην. Τελικά το δικαστήριο δέχτηκε την ένσταση αναρμοδιότητας που κατέθεσαν οι συνήγοροί του επειδή ο Σούμπερτ ήταν Γερμανός πολίτης και ότι μόνο αρμόδιο ήταν το Ειδικό Δικαστήριο Εγκληματιών Πολέμου. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στις φυλακές Επταπυργίου και εκτελέσθηκε στις 22 Οκτωβρίου (http://el.wikipedia.org/wiki/22_%CE%9F%CE%BA%CF%84%CF%89%CE%B2%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85) 1947 (http://el.wikipedia.org/wiki/1947), αφού προηγουμένως είχε απορριφθεί η αίτηση χάριτος που είχε υποβάλλει και χωρίς να έχει δικαστεί για όλα τα εγκλήματα που είχε διαπράξει στην Μακεδονία.


Aπό εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%81%CE%B9%CF%84%CF%82_%CE%A3%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%84).

Στα @@ μας το κουτί του.