PDA

View Full Version : Μετατροπή καρμπυρατέρ



dimitris.rider
19/08/2012, 21:50
Γεια σας.
Έχω ένα Honda Shadow VT1100 c2 ACE '96 που έχει 2 καρμπυρατέρ από τη μάνα του. Θέλω να τα βγάλω και να βάλω μονό. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό?
Ευχαριστώ.

nikos121
19/08/2012, 23:44
266607

nikos121
19/08/2012, 23:45
266608

nikos121
19/08/2012, 23:46
σε καλυψα?αν μενεις αθηνα πειραια ελα να στο φτιαξω.μεχρι την αλλη τεταρτη θαμαι αδειουχος

nikos121
19/08/2012, 23:47
266609

nikos121
19/08/2012, 23:48
αυτο θες να κανεις?εχω κ ενα εξτρα καρμπυρατερ στο κουτι του αν θες να βαλεις

OldMan
20/08/2012, 12:18
Εάν επιτρέπεται, τι διαμέτρου καρμπυρατερ σκοπεύεις να βάλεις ..??

nikos121
20/08/2012, 12:45
28-32 οτι καλητερο απο διχρονο ειναι μια χαρα εχω βαλει κ γω στο βιραγκο 750 πουχω

OldMan
20/08/2012, 14:14
Το οποίο Virago 750 φορούσε τι..??

nikos121
20/08/2012, 14:43
ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΡΟΥ ΜΙΚΟΥΝΙ ΥΠΟΠΙΕΣΗΣ ΦΟΡΑΓΕ ΚΟΜΑΤΙΑ 2 32 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΟΦΕΣΟΡΕ!ΠΕΖΕΙ ΚΑΝΑ ΡΟΛΟ?ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΠΕΡΝΟΥΙΛ?ΜΗΠΩΣ ΚΟΒΗ Η ΜΑΡΕΓΚΑ?ΕΓΩ ΤΑΧΩ ΒΑΛΗ Κ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Κ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑΧΕ ΣΤΟ ΒΙΡΑΓΚΟ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.ΤΖΑΜΠΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΜΑΝ

KostasV2
20/08/2012, 20:48
Τι εξυπηρετεί αυτή η μετατροπή ρε παιδιά; Γιατί δυσκολεύομαι να καταλάβω...

kokar
20/08/2012, 20:55
μια υπόθεση κάνω και λέω οτι επειδή τα υποπιεσης "πάσχουν" στις φούσκες για αυτό είπε να αλλάξει σε μηχανικό...
το θέμα όμως ειναι το ενα 32αρι θα "ικανοποιεί" τους δυο κυλίνδρους ?

dimitris.rider
20/08/2012, 22:51
αυτο θες να κανεις?εχω κ ενα εξτρα καρμπυρατερ στο κουτι του αν θες να βαλεις

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΜΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΡΠΥΡΑΤΕΡ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΕ ΞΕΡΩ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΤΩΝ 46 ΧΙΛ .ΤΩΡΑ ΦΟΡΑΕΙ ΔΥΟ ΤΩΝ 36ΧΙΛ.-ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ V52 ΕΝΩ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ V45 ΚΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

dimitris.rider
20/08/2012, 22:53
266645

georgio
20/08/2012, 23:05
52 μοίρες είναι η γωνία μεταξύ των κυλίνδρων και στο δικό σου.

Πάντως την ίδια απορία με τον KostasV2 έχω και εγώ. Προσφέρει κάτι ή είναι αισθητικό το θεμα;

Πολυμήχανος
21/08/2012, 00:27
Προσφέρει κάτι ή είναι αισθητικό το θεμα;

Δεν θα δουλέψει ποτέ ξανά σωστά, θα έχει τρύπες στην απόδοση, θα αυξηθεί η κατανάλωση, θα μειωθεί η οδηγησιμότητα, θα μειωθεί η απόδοση, και θα μειωθεί η διάρκεια ζωής του κινητήρα.

Γενικά είναι μια εκφυλιστική μετατροπή, δλδ είναι μετατροπή προς το χειρότερο.

Άγνωσται αι βουλαί των τσοπεράδων...

nikos121
21/08/2012, 10:25
xaxaxaxaxaxa ετσι ειναι οπως τα λεει ο πολυμηχανος καμια φορα οπως στη δικια μου περιπτωση αν ο μαστουρας κανη σωστες κολησεις με τιγκ κ οι γωνιες ειναι σωστες η αποδωση μεγαλωνη λογω καλητερης ροης καυσιμου κ διχρονου καρμπυρατερ.ναι περισσοτερη βενζινα καις αλλα καλητερη αποδοση.βλεπε μηχανικα σεGSXR 1100-750.ΑΓΝΩΣΤΑΙ ΑΙ ΒΟΥΛΑΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΟΛΗΤΗ

OldMan
21/08/2012, 11:56
ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΡΟΥ ΜΙΚΟΥΝΙ ΥΠΟΠΙΕΣΗΣ ΦΟΡΑΓΕ ΚΟΜΑΤΙΑ 2 32 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΟΦΕΣΟΡΕ!ΠΕΖΕΙ ΚΑΝΑ ΡΟΛΟ?ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΠΕΡΝΟΥΙΛ?ΜΗΠΩΣ ΚΟΒΗ Η ΜΑΡΕΓΚΑ?ΕΓΩ ΤΑΧΩ ΒΑΛΗ Κ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Κ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑΧΕ ΣΤΟ ΒΙΡΑΓΚΟ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.ΤΖΑΜΠΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΜΑΝ
Συγγνώμη που ρωτάω (για να μαθαίνω, εννοείται..).

Επειδή, ομολογουμένως είμαι μειωμένης αντιλήψεως, να το ξαναπάρουμε από την αρχή..??

Μιλάμε για μηχανάκι που φοράει 2 (ολογράφως: δύο) 32αρια καρμπυρατέρ και θα φορέσει 1 (ολογράφως: εν) ίδιας (ή ελαφρώς μεγαλύτερης) διαμέτρου ..??

DrBig
21/08/2012, 13:28
Συγγνώμη που ρωτάω (για να μαθαίνω, εννοείται..).

Επειδή, ομολογουμένως είμαι μειωμένης αντιλήψεως, να το ξαναπάρουμε από την αρχή..??

Μιλάμε για μηχανάκι που φοράει 2 (ολογράφως: δύο) 32αρια καρμπυρατέρ και θα φορέσει 1 (ολογράφως: εν) ίδιας (ή ελαφρώς μεγαλύτερης) διαμέτρου ..??

Ετσι καταλαβα κι εγω μαστορα. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι θα υπολειπεται σε αναπνοη αφου δεν ρουφανε ταυτοχρονα οι κυλινδροι. Ισα ισα που το ενα καρμπυρατερ (αν ειναι καταλληλο) θα δουλευει καλλιτερα (απ'οτι δυο ξεχωριστα) σε οτι εχει να κανει με την συνεχεια της ροης εντος του. Το ολο θεμα παιζεται στο σχεδιασμο του 1σε2. Το αυτο συμβαινει και στην εξαγωγη, συχνα 2σε1 εξατμσεις δουλευεουν καλλιτερα απ'οτι 2σε2.
Προσφατα κοιτουσα το φιλτροκουτι στο 950. Το σνορκελ εισαγωγης (που κοθοριζει και το ποση ροη μπορει να μπει μεσα στο φιλτροκουτι) εχει περιπου την ιδια επιφανεια με την επιφανεια εισοδου του ενος καρμπυρατερ.

OldMan
21/08/2012, 13:50
Το σνορκελ εισαγωγης (που κοθοριζει και το ποση ροη μπορει να μπει μεσα στο φιλτροκουτι) εχει περιπου την ιδια επιφανεια με την επιφανεια εισοδου του ενος καρμπυρατερ.
Ορθόν βρε μάστορα, αλλά ο αέρας έχει το χούϊ να είναι συμπιεστός..
Αλλιώς, δεν θα κέρδιζες τίποτε (σε εισαγωγή αέρα) από την "ελευθέρωση" του φίλτρου ή και την καταργησή του, αφού την μεγιστη επιτρεπόμενη παροχή θα την καθόριζε η διάμετρος του σνόρκελ..
Τώρα, το αν ρουφάνε "ταυτόχρονα" ή όχι οι κύλινδροι (ειδικά στις ψηλές στροφές) είναι θέμα Ρευστομηχανικής (την ώρα των εργαστηρίων της οποίας, κατά διαβολική σύμπτωση, συνήθιζα να παίζω δηλωτή στο Αλάμπρα..) ;)

Anyway, μάλλον πάμε να κοντράρουμε τον κανόνα της σχολικής παρτούζας που λέει: "Καλύτερα πολλά μικρά παρά ένα μεγάλο."

sotpag
21/08/2012, 15:30
....ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΠΕΡΝΟΥΙΛ.....


θα ήθελα μόνο να σου πω πως η παραπάνω αρχή δεν είναι του Daniel Bernoulli αλλά του Ιταλού συνάδελφου του Giovanni Battista VENTURI

DrBig
21/08/2012, 15:36
Ορθόν βρε μάστορα, αλλά ο αέρας έχει το χούϊ να είναι συμπιεστός..
Αλλιώς, δεν θα κέρδιζες τίποτε (σε εισαγωγή αέρα) από την "ελευθέρωση" του φίλτρου ή και την καταργησή του, αφού την μεγιστη επιτρεπόμενη παροχή θα την καθόριζε η διάμετρος του σνόρκελ..
Τώρα, το αν ρουφάνε "ταυτόχρονα" ή όχι οι κύλινδροι (ειδικά στις ψηλές στροφές) είναι θέμα Ρευστομηχανικής (την ώρα των εργαστηρίων της οποίας, κατά διαβολική σύμπτωση, συνήθιζα να παίζω δηλωτή στο Αλάμπρα..) ;)

Anyway, μάλλον πάμε να κοντράρουμε τον κανόνα της σχολικής παρτούζας που λέει: "Καλύτερα πολλά μικρά παρά ένα μεγάλο."

Δεν πιανει τα ορια συμπιεστοτητας του αερα η ταχυτητα ροης στον κινητηρα.

Παραδειγμα για το 950 το volumetric flow rate στις 9000rpm ειναι περιπου 60 λιτρα το δευτερολεπτο δηλαδη 0.06 m^3 / s
Υποθετοντας εισοδο διαμετρου 43mm εχουμε επιφανεια εισαγωγης 0.0015 m^2
Ο λογος των δυο ειναι η ταχυτητα εισοδου του αερα τερμα γκαζι = 0.06/0.0015= 40m/s δηλαδη περιπου 0.12 Mach, που ειναι καργα ασυμπιεστη ροη.

OldMan
22/08/2012, 14:53
:rolleyes:
Εσύ πολύ διάβαζες και λίγο κουμάρι έπαιζες, γι αυτό και κατέληξες έτσι..:(

Μην πιάσουμε τις ιδανικές προσεγγίσεις γιατί το ξέρεις καλά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αναγκάσεις ένα ρευστό (πλην της ρακής σε καρτούτσο) να κινηθεί χωρίς να του ασκήσεις κάποιας μορφής δύναμη, άρα και παραμόρφωση..

Άμα αφήσουμε στην απόξω τριβές και τυρβώδεις ροές, όλα είναι μέλι γάλα και δεν χρειάζεται ούτε φίλτρα να βγάζουμε, ουτε φιλτροκούτια να τρυπάμε..

Anyway, το αρχικό θέμα ήταν αν θα δουλέψει ικανοποιητικά ένα μοτερ που είναι σχεδιασμένο να μοιράζει το flowrate του σε δυο παροχές με μια - καθόλου ισοδύναμη - παροχή..


Υ.Γ.
Και μη δίνεις θάρρος σε παλιοτσοπεράδες γιατί θα σκάσει κάποιος να ρωτήσει πως μπορεί να κάνει την εξατμιση του B.S.A από 1 σε 4..:D

DrBig
22/08/2012, 16:47
:rolleyes:
Εσύ πολύ διάβαζες και λίγο κουμάρι έπαιζες, γι αυτό και κατέληξες έτσι..:(

Μην πιάσουμε τις ιδανικές προσεγγίσεις γιατί το ξέρεις καλά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αναγκάσεις ένα ρευστό (πλην της ρακής σε καρτούτσο) να κινηθεί χωρίς να του ασκήσεις κάποιας μορφής δύναμη, άρα και παραμόρφωση..

Άμα αφήσουμε στην απόξω τριβές και τυρβώδεις ροές, όλα είναι μέλι γάλα και δεν χρειάζεται ούτε φίλτρα να βγάζουμε, ουτε φιλτροκούτια να τρυπάμε..

Δεν υπαρχει κατι το εξιδανικευμενο στην προσεγγιση βρε Αλανι, εχουμε διαφορες πιεσης που δημιουργουν ροη, η ροη εχει ταχυτητα της ταξης του 0.1Μ και απο τα 0.3Μ κοντα και πανω δημιουργουνται φαινομενα συμπιεστοτητας. Το οτι εσυ μπορεις να βαλεις αερα σε κυλινδρο και να τον συμπιεσεις ευκολα στατικα με το χερι μη σε μπερδευει. Η μονη εξιδανικευση που υπαρχει παραπανω ειναι οτι εβγαλα εξω κυματικα φαινομενα. Αν δεν επαιζες κουμαρι ολη την ωρα και προσεχες λιγο τον κυριο στην ωρα της ρευστομηχανικης θα σε ηταν προφανες :rolleyes:




Anyway, το αρχικό θέμα ήταν αν θα δουλέψει ικανοποιητικά ένα μοτερ που είναι σχεδιασμένο να μοιράζει το flowrate του σε δυο παροχές με μια - καθόλου ισοδύναμη - παροχή..

Εξακολουθω να επιμενω οτι αν το 1σε2 γινει σωστα δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Σε ενα χρονο 720 μοιρων στροφαλου εχουμε δυο κυλινδρους που πληρουνται. Η καθε πληρωση κραταει 180 μοιρες. Αν εχουμε ενα καρμπ ανα κυλινδρο, τοτε (χοντρικα) σε καθε 720 μοιρες το καθενα θα δουλευει για 180 μοιρες.
Γιατι να μη μπορει ενα καρμπ να διαχειριστει δυο μη ταυτοχρονες πληρωσεις των 180 μοιρων σε ενα χρονο 720 μοιρων? Απλα θα ξεκουραζεται λιγοτερο. Δεν θα απαιτηθει ποτε να περασει μεγαλυτερη ποσοτητα μιγματος απο αυτο, απ'οτι απο το καθε ενα καρμπ αν ητανε δυο τα καρμπς. Και ενα σχηματακι γιατι μια εικονα χιλιες λεξεις:

2->2 Ρουφα(1) ... ξεκουρασου ... Ρουφα(2) ... ξεκουρασου

1->2 Ρουφα ... ξεκουρασου ... Ρουφα ... ξεκουρασου...

Το καθε Ρουφα εχει την ιδια ποσοτητα μιγματος και στις δυο περιπτωσεις. Το ολο παιχνιδι παιζεται στο σχεδιασμο του 1σε2, το καρμπυρατερ δεν ειναι περιοριστικο, ακομα και αν ηταν το ενα μαμισιο απο τα δυο, ουτε καν μεγαλυτερο.

Acacius
22/08/2012, 16:56
Εγώ το μόνο που θέλω να ξέρω είναι σε ποιο σχολείο πήγε ο OldMan και είχαν τέτοιους κανόνες :eyepop:

DrBig
22/08/2012, 16:59
Εγώ το μόνο που θέλω να ξέρω είναι σε ποιο σχολείο πήγε ο OldMan και είχαν τέτοιους κανόνες :eyepop:

http://www.imdb.com/title/tt0275491/

Ase, ponemeni istoria....

dimitris.rider
22/08/2012, 23:31
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ .....ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΩ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ???..

DrBig
23/08/2012, 00:00
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ .....ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΩ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ???..

Κατι τετοια μας τις φτιανουν τις καρδιες ρε συ!

OldMan
23/08/2012, 13:15
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ .....ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΩ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ???..
ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΨΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΒΗΜΑΤΟΔΟΤΕΣ ΜΑΣ....;)

OldMan
23/08/2012, 13:20
Αν δεν επαιζες κουμαρι ολη την ωρα και προσεχες λιγο τον κυριο στην ωρα της ρευστομηχανικης θα σε ηταν προφανες :rolleyes:
Άμα ήταν καμιά μπάνικη κυρία, θα πρόσεχα τα "ρούφα, τράβα, ξεκουράσου.." ;)

Υ.Γ.
Δεν στελνουμε και ένα γράμμα στη ΥΑΜΑΗΑ να πούμε ευθαρσώς και αντρίκια μαλάκες τους μηχανικούς που βάζουν 2 καρμπυρατερ 32αρια ενώ με 1 θα κάναν μια χαρα την δουλειά τους..??
(θα έχουμε και σιωπηρό σύμμαχο τον Οικονομικό Διευθυντή..);)

stefanos
23/08/2012, 15:34
Άμα ήταν καμιά μπάνικη κυρία, θα πρόσεχα τα "ρούφα, τράβα, ξεκουράσου.." ;)

Υ.Γ.
Δεν στελνουμε και ένα γράμμα στη ΥΑΜΑΗΑ να πούμε ευθαρσώς και αντρίκια μαλάκες τους μηχανικούς που βάζουν 2 καρμπυρατερ 32αρια ενώ με 1 θα κάναν μια χαρα την δουλειά τους..??
(θα έχουμε και σιωπηρό σύμμαχο τον Οικονομικό Διευθυντή..);)

Το ξέρουν αλλά θέλουν περισσότερα άλογα και μεγαλύτερη οικονομία.
Προσπαθούν να εκμεταλευτούν την αδράνεια και την συμπιεστότητα του αέρα για να χωρέσουν μεγαλύτερες ποσότητες μίγματος στούς μικρούς κυλίνδρους τους. (επιτυγχάνοντας αυτό υπερδιαστασιολογούν τα καρμπυρατέρ αναγκαστικά σε σχέση με την λύση 1 σε 2).

OldMan
23/08/2012, 15:42
Πατέρα, δεν σε πιάνω...:confused:

DrBig
23/08/2012, 15:51
Άμα ήταν καμιά μπάνικη κυρία, θα πρόσεχα τα "ρούφα, τράβα, ξεκουράσου.." ;)

Υ.Γ.
Δεν στελνουμε και ένα γράμμα στη ΥΑΜΑΗΑ να πούμε ευθαρσώς και αντρίκια μαλάκες τους μηχανικούς που βάζουν 2 καρμπυρατερ 32αρια ενώ με 1 θα κάναν μια χαρα την δουλειά τους..??
(θα έχουμε και σιωπηρό σύμμαχο τον Οικονομικό Διευθυντή..);)

Ελα μου ντε!
Τρεις υποθεσεις μονο μπορω να κανω
1) Η σχεδιαση του 1->2 ειναι θεμα και τοσο μεγαλυτερο οσο ανεβαινουν οι στροφες γιατι καταληγεις (λογω μηκους του καθε '1') σε ανεπαρκη πληρωση.
2) Ενα καρμπ κοστιζει οσο κι ενα 1->2 και επιπελον δημιουργεται και χωροταξικο προβλημα με το φιλτροκουτι.
3) Η Γιαμαχα δεν βγαζει πλεον δικυλινδρα με καρμπυρατερ.

Και λιγο πιο σοβαρα τωρα, το ειπα νομιζω εξαρχης, το θεμα δεν ειναι οτι το ενα καρμπ θα εχει ανεπαρκη ροη, αλλα το 1->2. Το αυτο συμβαινει και στα φιλτρα αερα, πχ στα μποξερ, F800, 950/990 κλπ. Αν δεις την επιφανεια φιλτραρισματος θα πεις ειναι ποτε δυναμον 800-1200 κυβικα να αναπνεουν απο αυτο το πραμα, και ομως ειναι, διοτι στην πραγματικοτητα τα μισα κυβικα χρειαζεται να αναπνεουν απο αυτο το πραμα.

DrBig
23/08/2012, 16:26
Σχετικο και ενδιαφερον
http://scholarbank.nus.edu.sg/bitstream/handle/10635/34336/AndreOh%20A0066517B%20Thesis%20Final.pdf?sequence=1

OldMan
24/08/2012, 15:50
Σχετικο και ενδιαφερον
http://scholarbank.nus.edu.sg/bitstream/handle/10635/34336/AndreOh%20A0066517B%20Thesis%20Final.pdf?sequence=1
Ωραίος ο Σιγκαπουριανός..:beer: