PDA

View Full Version : Ετοιμοθάνατη???? αντλία καυσίμου συνεπάγεται μειωμένη απόδοση κινητήρα????



vaska
20/08/2012, 11:18
Στο μηχανάκι (Yamaha Crypton X 135) δεν έχει αλλάξει τπτ εκτός ίσως από τον ήχο που έκανε η αντλία καυσίμου κατά το άνοιγμα του κεντρικού διακόπτη. Η ήχος της ήταν σύντομος και ίδιος μέχρι που έφτανε την πίεση που ήθελε κι έκοβε. Τώρα είναι παρατεταμένος και ακανόνιστος (If u know what i mean). Επίσης έχω παρατηρήσει μειωμένη απόδοση (δεν τελικιάζει στα χιλιόμετρα που τελίκιαζε πριν από 2 μήνες ας πούμε) χωρίς όμως να παρατηρήσω κάτι άλλο, διακοπές χαμηλά ή ψηλά, αρρυθμία στο ρελαντί, κοιλιά στ' απότομα ανοίγματα γκαζιού κλπ. Ότι κι αν συνέβη, συνέβη αργά και σταδιακά κάτι σαν εκφυλισμός ένα πράγμα οπότε δεν είδα καμία απότομη και κραυγαλέα μεταβολή, οπότε δεν μπορώ να πω αν τραβάει όπως τραβούσε. Είναι αυτό φαινόμενο ετοιμοθάνατης αντλίας ή αναζητούμε τι ρίζα του κακού αλλού???

Το ρωτάω γιατί στο μοντέλο αυτό υπάρχει ένα σχετικό θέμα με την αντλία καυσίμου όταν έχει δουλέψει έστω και λίγο στεγνή κι εγώ έμεινα μια δυό φορές από βενζίνη.

Υ.Γ.
Στους κακοπροαίρετους :D:D δεν έχω βάλει κιλά αντιθέτως θα έλεγα έχασα.

power hornet
20/08/2012, 11:23
εγω πιστευω οτι οφειλετε στην αντλια,εφοσον υπολειτουργει δεν στελνει την σωστη ποσοτητα καυσιμου με συνεπεια να σου κανει αυτα που λες

vaska
20/08/2012, 11:27
εγω πιστευω οτι οφειλετε στην αντλια,εφοσον υπολειτουργει δεν στελνει την σωστη ποσοτητα καυσιμου με συνεπεια να σου κανει αυτα που λες

Ναι αλλά δεν κάνει διακοπές όπως θα περίμενα........

teogtp
20/08/2012, 11:48
Καλημερα.Για δες μπαταρια-ανορθωτη.Αυτο με τον παρατεταμενο ηχο και ακανονιστο στο ξεκινημα μηπως ειναι ειναι λογο τασης.

vaska
20/08/2012, 11:57
Καλημερα.Για δες μπαταρια-ανορθωτη.Αυτο με τον παρατεταμενο ηχο και ακανονιστο στο ξεκινημα μηπως ειναι ειναι λογο τασης.


Μπαταρία - τσεκ, παίρνει με μισή μιζιά, ο παρατεταμένος ήχος πιο πολύ μου κάνει με δυσλειτουργία (σαν να ζορίζεται να γυρίσει) της αντλίας. Δεν θα έπρεπε όμως να είχα κοψίματα στα ψηλά ή κάτι άλλο που θα έδειχνε ανεπάρκεια τροφοδοσίας καυσίμου????

Νικος χρ.
20/08/2012, 12:04
ελα πες την αληθεια για την αντλια του bmw ρωτας ε? τα γιαμαχα δεν χαλαν:lol:

vaska
20/08/2012, 12:15
ελα πες την αληθεια για την αντλια του bmw ρωτας ε? τα γιαμαχα δεν χαλαν:lol:


Όχι ρε η χοντρή που να χαλάσει που από τότε που πήγαμε βόλτα την ξαναέβγαλα προχθές, έκανα τον εκπληκτικό αριθμό των 120 χλμ και σήμερα την ξαναέβαλα μέσα.

Νικος χρ.
20/08/2012, 12:29
την επομενη κυριακη ελευθερος ψηνεσε για χοιρινο νοτια της πινδου?

teogtp
20/08/2012, 12:48
Κατσαβιδιασε την και δες μην τυχον εχει κανα εσωτερικο φιλτρο.

vaska
20/08/2012, 12:56
την επομενη κυριακη ελευθερος ψηνεσε για χοιρινο νοτια της πινδου?

Ενδιαφέρον ακούγεται. Κοίτα να δεις που για αντλία έβαλα θέμα και μασαμπούκα θα βγει στην τελική

χαχαχαχα

vaska
20/08/2012, 12:57
Κατσαβιδιασε την και δες μην τυχον εχει κανα εσωτερικο φιλτρο.

ωχ αρχίσαμε ..... κι έχει ένα 200σάρι η ρουφιάνα

kawazoyras
20/08/2012, 20:47
η αντλία βενζίνης δε περιστρέφεται είναι παλόμενη, μήπως κολλάει κ δε δουλεύει κατα διαστήματα αλλά η απόδοση θα ήταν ίδια, κ αν έκανε διακοπές θα καταλάβαινες γιατί θα έκοβε κ θα έκανε σκασίματα... ή τη βγάζεις κ τη καθαρίζεις κ μαζί το καρβουνάκι (επαφή) ήήήή πάς για μασαμπούκα....:lol:

vaska
20/08/2012, 22:01
η αντλία βενζίνης δε περιστρέφεται είναι παλόμενη, μήπως κολλάει κ δε δουλεύει κατα διαστήματα αλλά η απόδοση θα ήταν ίδια, κ αν έκανε διακοπές θα καταλάβαινες γιατί θα έκοβε κ θα έκανε σκασίματα... ή τη βγάζεις κ τη καθαρίζεις κ μαζί το καρβουνάκι (επαφή) ήήήή πάς για μασαμπούκα....:lol:

Διακοπές και σκασίματα δεν έχω, όμως είμαι σίγουρος ότι ο χρόνος που κάνει τώρα από την ώρα που γυρίζω το κλειδί στο διακόπτη μέχρι να φτάσει την πίεση εκεί που θέλει και να κόψει μόνη της, είναι πολλαπλάσιος του χρόνου που έκανε όταν πρωτο πήρα το μηχανάκι καινούριο. Σημείωσε ότι έχει πάνω του 20000 χλμ. Επίσης δεν έχω και κατανάλωση λαδιού κάτι που θα έδειχνε ενδεχόμενη φθορά σε κυλινδροπίστονο.

Αυτό που ειπώθηκε για εσωτερικό φίλτρο ξέρεις αν ισχύει???

Tedvj23
20/08/2012, 23:11
Και εμενα ο θειος μου το ιδιο θεματακι εχει του αρχησε καπως ετσι και μετα αρχησε να μην παιρνει μπροστα να περιμενει καμπωση ωρα για να ξανα παρει και επειδει κατεληξε να μην μπορει να κανει την δουλεια του υπο αυτες τις συνθηκες..Το εχει αφησει στον μανουλα μου να του την αλλαξουν (ενα κοκκινο ειναι με καρο αυτοκολητο στην μασκα..)και του ειπαν 200 στο τηλ αλλα τελικα του την εδωσε ο Σακης 130 μολις γυρισει απο διακοπες θα παει να το παρει..

Υ.γ.Δεν ξερω αν βοηθησε αυτο που ειπα αλλα μου θυμησε αυτο το σκηνικο με τον θειο..

Παντα φιλικα..:beer:

vaska
21/08/2012, 09:27
Και εμενα ο θειος μου το ιδιο θεματακι εχει του αρχησε καπως ετσι και μετα αρχησε να μην παιρνει μπροστα να περιμενει καμπωση ωρα για να ξανα παρει και επειδει κατεληξε να μην μπορει να κανει την δουλεια του υπο αυτες τις συνθηκες..Το εχει αφησει στον μανουλα μου να του την αλλαξουν (ενα κοκκινο ειναι με καρο αυτοκολητο στην μασκα..)και του ειπαν 200 στο τηλ αλλα τελικα του την εδωσε ο Σακης 130 μολις γυρισει απο διακοπες θα παει να το παρει..

Υ.γ.Δεν ξερω αν βοηθησε αυτο που ειπα αλλα μου θυμησε αυτο το σκηνικο με τον θειο..

Παντα φιλικα..:beer:

Οπότε το αφήνω ως έχει και αν βγάλει πρόβλημα βλέπω αντικατάσταση. Μπορεί όμως να πεταχτώ να πάρω καμία παλιά άχρηστη να την κατσαβιδιάσω να δω τα εντόσθια.

teogtp
21/08/2012, 11:58
Οπότε και η προσφορά για το ψητό πρέπει να αξιολογηθεί για να δείς μετά τα αποτελέσματα σε κατάσταση υπο φορτίο....:lol:

vaska
21/08/2012, 12:45
Οπότε και η προσφορά για το ψητό πρέπει να αξιολογηθεί για να δείς μετά τα αποτελέσματα σε κατάσταση υπο φορτίο....:lol:

Σωστός ο παίχτης:D:D

kawazoyras
21/08/2012, 14:31
βασικά θα έλεγα να τη βγάλεις να τη δείς τι κάνει κ μετά αποφασίζεις αν είναι όντως αντλία. κάνε μια δοκιμή απλή βγάλε το σωληνάκι εξαγωγής της αντλίας, όχι αυτό που έρχεται απ το τεπόζιτο, κ με μιά προέκταση βάλτο σε ένα μπετονάκι, άνοιξε το διακόπτη κ κοίτα αν ρίχνει βενζίνη στο μπετονάκι κ πόσο, αν δε ρίχνει δοκίμασε να βάλεις μπροστά πάντα με το σωληνάκι στο μπετονάκι, αν δε ρίχνει κ τότε, τότε σίγουρα είναι αντλία........ μεγιά σου, :wave2:

vaska
21/08/2012, 16:55
βασικά θα έλεγα να τη βγάλεις να τη δείς τι κάνει κ μετά αποφασίζεις αν είναι όντως αντλία. κάνε μια δοκιμή απλή βγάλε το σωληνάκι εξαγωγής της αντλίας, όχι αυτό που έρχεται απ το τεπόζιτο, κ με μιά προέκταση βάλτο σε ένα μπετονάκι, άνοιξε το διακόπτη κ κοίτα αν ρίχνει βενζίνη στο μπετονάκι κ πόσο, αν δε ρίχνει δοκίμασε να βάλεις μπροστά πάντα με το σωληνάκι στο μπετονάκι, αν δε ρίχνει κ τότε, τότε σίγουρα είναι αντλία........ μεγιά σου, :wave2:

Δεν χρειάζεται να κάνω αυτό που λες, αφού το μηχανάκι δουλεύει σημαίνει ότι βενζίνη ρίχνει. Τες πα πολύ ασχοληθήκαμε με τη μαλακία, μπορεί να είναι η ιδέα μου, μερικούς λογικούς συνειρμούς έκανα κι εξέφρασα μια απορία. Αν τελικά είναι αντλία δεν μπορώ να κάνω και πολλά, θα την αφήσω να πεθάνει και μετά θα την αντικαταστήσω. Ωστόσο θα κατσαβιδιάσω μια παλιά μπας και βγάλω μια άκρη.

imitrelos
21/08/2012, 17:24
Αχ Αχ αφού στήν έδωσαν τήν λύση :D

πέρνεις στα χέρια τήν αντλία...... πάς για κοψίδια με τήν μαούνα:bawl: και μετα απο 10 κιλα κοψίδια και 10 κιλά κρασί τήν ανοίγετε ......

μήν πάς με το γιαμάχα για κοψίδια γιατί βλέπω να βάζεις 1ή και να πηγαίνει με όπισθεν :lol::bawl:

vaska
21/08/2012, 19:58
Η μπαταρία σου είναι εντάξει; Παίρνει κανονικά με μίζα; Αν δεν παίζει κάποιο πρόβλημα με μπαταρία τότε πάμε στο αμέσως επόμενο

αν είναι η αντλία με 30€ είσαι εντάξει για να φτιάξεις την αντλία είναι σχετικά εύκολο μπορείς και μόνος σου αν ξέρεις, αν σου κάνει στην αρχή ένα έντονο θόρυβο και κατά την λειτουργεία του ακούς έντονα αυτό την θόρυβο (που είναι αντλία) σε λίγο καιρό θα την αποχαιρετήσεις, δεν έχει σημασία αν κάνει διακοπές ή όχι, κάποια πράγματα ακόμα γιατί κάνουμε τηλεδιάγνωση, το βενζινάδικο που πας το εμπιστεύεσε μήπως έχει χάλια βενζίνη; Το μηχανάκι το αφήνεις συχνά ρεζέρβα ο δείκτης της βενζίνης στο κόκκινο; αν ναι έτσι η αντλία χαλάει ευκολότερα, αν θες περνάς και από εξουσιοδοτημένο της Yamaha να σου πούνε και εκεί έχουν διαγνωστικό και αμέσως βλέπουν αν παίζει πρόβλημα, τι 90€ και 200€ λέτε εσείς :lol:

Για πες τη λύση με τα 30 έουρος..........

Bowleno
21/08/2012, 22:06
Μετά τα όσα διάβασα παραπάνω η λύση είναι μια και κανείς δεν τολμά να την πει:

Βάψιμο μπλε (αν δεν είναι ήδη μπλε) και....:bawl:

vaska
21/08/2012, 23:06
τσέκαρε πμ

οκ ευχαριστώ!

vaska
21/08/2012, 23:07
Μετά τα όσα διάβασα παραπάνω η λύση είναι μια και κανείς δεν τολμά να την πει:

Βάψιμο μπλε (αν δεν είναι ήδη μπλε) και....:bawl:


Από κοντά τα λένε αυτά και όχι από απόσταση ασφαλείας
:D

bulmont
22/08/2012, 08:18
Αντε να σου πω εγώ την λύση............. Εχει πρόβλημα ο αισθητήρας που διαβάζει
την θέση του εκκεντροφόρου και μεταδίδει λάθος πληροφορίες στην αντλία βενζίνης....
Τσεκάρισε αν αυτός ειναι εντάξει κατ' αρχήν και μετά πάς γιά κοψίδια.....

OldMan
22/08/2012, 12:56
τσέκαρε πμ

οκ ευχαριστώ!
Κορίτσια...

Τις λύσεις σε Τεχνικά προβλήματα με Π.Μ. να τις στέλνετε στην αρμόδια στήλη του Cosmopolitan, OK..?? :D

Υ.Γ.
Το παρόν πάιρνει την άγουσα εντός ολίγου

vaska
22/08/2012, 13:37
Κορίτσια...

Τις λύσεις σε Τεχνικά προβλήματα με Π.Μ. να τις στέλνετε στην αρμόδια στήλη του Cosmopolitan, OK..?? :D

Υ.Γ.
Το παρόν πάιρνει την άγουσα εντός ολίγου

Μη θυμώνεις μάστορα, λινκ με φτηνό ανταλλακτικό έδωσε ο άνθρωπος κι ενδεχομένως να νόμιζε ότι δεν κάνει να το βάλει λόγω διαφήμισης.

Παρεμπιπτόντως την γνώμη σου δεν την ακούσαμε. Αν έχεις κάποια ιδέα θα το εκτιμούσα.