PDA

View Full Version : λαστιχα ..απο κατασκευαστη



zx10rgm
21/08/2012, 11:13
Καλημερα παιδες
καταρχην καλως σας βρηκα μιας κ ειμαι νεο μελος στην κοινοτητα σας και διαβαζω πολυ κατατοπιστικα
και ενδιαφερον θεματα:a18:

εχω μια ερωτηση-απορια

εχω ενα ninjazx10r '09 αλλα το αγορασα το 2011, τα λαστιχα που εχει πανω ομως ειναι αυτα που φοραγε η μηχανη απ οταν την πηρα

να τα αλλαξω η οχι?
(δεν ειναι φθαρμενα οι γομες κρατανε ακομα αλλα λογω παλαιοτητας ρωταω εαν πρεπει να αλλαχτουν)

McGyver
21/08/2012, 11:18
Να τα αλλάξεις.
Καλώς ήλθες...

Sent from my iPhone using Forum Runner

zx10rgm
21/08/2012, 11:23
οκ! σ ευχαριστω για την απαντηση:beer:

dimzan
21/08/2012, 11:26
Οπως σου λενε, αλλαξε τα.

Ειναι ηδη 3 χρονων οποτε λογικα θα εχουν ξεραθει, ακομα και απαητα να ειναι. Υπαρχει μικρη πιθανοτητα η γομα τους να ειναι οκ , αν ηταν σε κλειστο γκαραζ σε λογικες θερμοκρασιες και υγρασια.

Σε μηχανακι επιδοσεων ομως τα λαστιχα ειανι το Α και το Ω οποτε καλυτερα να τα αλλαξεις

Sapadak
21/08/2012, 11:28
Αλλαξετε τα, και για να γλιτώσεις λιγάκι τη χασούρα πουλα τα στον λαστιχα.
Ζορισαν πολυ τα πραγματα και αρκετοι θα θελαν καινουριο λαστιχακι και ας ειναι ξερο :)

zx10rgm
21/08/2012, 11:37
ναι οι γομες ειναι οκ δεν εχουν τετραγωνισει ακομα, αλλα νιωθω να κανω πατιναζ σε κατι φρενα και κατι στροφες και επειδη
τα ξερω τα πιρελι-κορσα3 που ηδη φοραει..δεν φερονται ετσι εχουν καλυτερα κρατηματα,οποτε παιζει ρολο η παλαιοτητα

οποτε παω για αλλαγη μαγκες και ισως να μου τα παρει ο λαστιχας και να μου βγει και καλυτερη τιμη(τετοια εποχη)

ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις:wave2:

nikonian
21/08/2012, 11:50
Το ότι είναι 3 χρόνων δε λέει τίποτα.
Σε σεμινάριο περί ελαστικών του "ανέμου" και σε σχετική ερώτησή μου ο εισηγητής μας διαβεβαίωσε ότι ακόμα κι αν τα λάστιχα είναι 6 χρόνων, μπορεί να είναι άριστα, αν είναι σωστά αποθηκευμένα.
Συνεπώς , αν τα λάστιχά σου γλιστράνε , το πιθανότερο είναι μέσα σ'ένα χρόνο να έχουν μαζέψει καμιά 8-10.000 χλμ , οπότε έτσι κι αλλιώς πνέουν τα λοίσθια.

zx10rgm
21/08/2012, 11:55
οχι φιλε δεν εχουν τοσα χιλιομετρα! στα 6.000 ειναι αλλα δεν ειναι μεσα σε γκαραζ, οποτε ειναι εκτεθειμενα πολυ εξω με τον καιρο

McGyver
21/08/2012, 11:57
μπορεί να είναι άριστα, αν είναι σωστά αποθηκευμένα.

Κάτι που σπάνια ισχύει στις αποθήκες των διανομέων οχημάτων.

Sapadak
21/08/2012, 12:05
οχι φιλε δεν εχουν τοσα χιλιομετρα! στα 6.000 ειναι αλλα δεν ειναι μεσα σε γκαραζ, οποτε ειναι εκτεθειμενα πολυ εξω με τον καιρο

Ε δε τα λες και λιγα σε μοτο με 170 αλογατα.
βαλε οτι ειναι και φορεμενα στο μοτο 3 χρονια + οτι μπορει να ηταν 1 χρονου (δες την ημερομηνια παραγωγης πανω στα λαστιχα) δε θελουν και πολυ.

Εγω νομιζα μιλουσαμε για καινουρια λαστιχα με πολυ πολυ λιγα χλμ και σου ελεγα να πουλησεις (200-500 χλμ)

zx10rgm
21/08/2012, 12:18
και παλι στα τοσα που εχει ειναι αδικαιολογητο να ''χορευει'' στο δρομο καποιες φορες ,
οποτε ειναι πιο πολυ οι αλλοι παραγοντες που ειπατε πιο πανω (3χρονια λαστιχα -εκτεθειμενα στο καιρο κλπ)

η ημερομηνια παραγωγης στα λαστιχα ειναι του '09

sniper
21/08/2012, 12:21
Το ότι είναι 3 χρόνων δε λέει τίποτα.
Σε σεμινάριο περί ελαστικών του "ανέμου" και σε σχετική ερώτησή μου ο εισηγητής μας διαβεβαίωσε ότι ακόμα κι αν τα λάστιχα είναι 6 χρόνων, μπορεί να είναι άριστα, αν είναι σωστά αποθηκευμένα.
Συνεπώς , αν τα λάστιχά σου γλιστράνε , το πιθανότερο είναι μέσα σ'ένα χρόνο να έχουν μαζέψει καμιά 8-10.000 χλμ , οπότε έτσι κι αλλιώς πνέουν τα λοίσθια.

O εισηγητής είναι χημικός μηχανικός και δουλεύει σε εταιρεία ελαστικών;

Κανένας δεν τ' αποθηκεύει κατ' αυτόν τον τρόπο. Σε 2 χρόνια το πολύ έχουν ξεραθεί.

Το πολυτιμότερο πράγμα επάνω σε μια μηχανή είναι τα λάστιχα. Ούτε τ' αλογα, ούτε οι αναρτήσεις, κλπ. Αυτά μας κρατάνε στο δρόμο.

Αφού νοιώθεις να γλυστράς, δεν θα έπρεπε καν να ρωτάς. Άλλαξέ τα.

fantacid
21/08/2012, 12:24
bla bla ..

lastixa i frena?

zx10rgm
21/08/2012, 12:25
Το πολυτιμότερο πράγμα επάνω σε μια μηχανή είναι τα λάστιχα. Ούτε τ' αλογα, ούτε οι αναρτήσεις, κλπ. Αυτά μας κρατάνε στο δρόμο.

Αφού νοιώθεις να γλυστράς, δεν θα έπρεπε καν να ρωτάς. Άλλαξέ τα.

εχεις απολυτο δικιο!!!
ηδη ψαχνω για καινουργια

sniper
21/08/2012, 12:26
lastixa i frena?

Πάτα φρένα εσύ με ξεραμένα λάστιχα κι αφού βγεις απο το νοσοκομείο, έλα να μου πεις τι αίσθηση είχες στο φρενάρισμα από τα μονομπλοκ brembo.

LogOutGoRide
22/08/2012, 09:29
Τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης δεν είναι "καλά" ούτως ή άλλως. Είναι ειδικές παραγγελίες από τις εταιρίες και δεν έχουν σχέση με αυτά που αγοράζεις από κάποιο κατάστημα, ακόμη και αν είναι ίδιος τύπος - μάρκα. Καλό είναι να μην πιέζεις με λάστιχα μαμά, πόσο μάλλον αν είναι παλιά, ακόμη και αν δεν έχουν εμφανή σημάδια φθοράς.

fantacid
22/08/2012, 11:00
Τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης δεν είναι "καλά" ούτως ή άλλως. Είναι ειδικές παραγγελίες από τις εταιρίες και δεν έχουν σχέση με αυτά που αγοράζεις από κάποιο κατάστημα, ακόμη και αν είναι ίδιος τύπος - μάρκα. Καλό είναι να μην πιέζεις με λάστιχα μαμά, πόσο μάλλον αν είναι παλιά, ακόμη και αν δεν έχουν εμφανή σημάδια φθοράς.

δλδ τα πρωτης εφαρμογης ειναι δευτερης διαλογης???

γιατι να ρισκαρει μια εταιρια τη φημη της με γιαλατζι αναλωσιμα???

LogOutGoRide
22/08/2012, 12:36
δλδ τα πρωτης εφαρμογης ειναι δευτερης διαλογης???

γιατι να ρισκαρει μια εταιρια τη φημη της με γιαλατζι αναλωσιμα???

Δεν είπα ότι είναι μαϊμούδες, Απλά τους νοιάζει να βγάζουν χιλιόμετρα. Υπάρχουν κάποιοι που ζητούν μέσα από αντιπροσωπίες τέτοια λάστιχα από κάποιους που τα αλλάζουν αμέσως σχεδόν μετά από αγορά νέας μηχανής.