PDA

View Full Version : Θα με τρελανει..προβλημα σε ΧΤ500Ε/2000. Απεκτησα γκαζι απο 50αρι...



Pardalotzatziki
21/08/2012, 19:05
Θα με τρελανει..προβλημα σε ΧΤ500Ε/2000. Απεκτησα γκαζι απο 50αρι...
Πειτε αποψεις γιατι...

Το ιστορικο...

Το 2006 εβαλα K&N και Τermignoni 102dB/τιτανιο.
Ολα καλα το μοτορι πεταει.

Περυσι καλοκαιρι το ειχα στο μαστορα για κατι εργασιες, οποτε προσφερθηκε φιλος να καθαρισει/ρυθμισει τα καρμπυρατερ, αφου θα βγαινανε ετσι κι αλλιως.
Μετα απο τη ρυθμιση, ρελαντι/εκκινηση/επιταχυνση ηταν ΤΕΛΕΙΑ. Δεν προλαβαινα να πατησω μιζα και επαιρνε μπρος.

Και ηρθε η ωρα του ΚΤΕΟ.
ΤΟ ΧΤ δεν περναει καυσαερια και ουτε προκειται να περασει κανενα ΧΤ/Ε ποτε, ετσι οπως γινονται οι μετρησεις.
Οποτε ενας τυπος εκει στο ΚΤΕΟ, ενω ξερανε οτι δεν περναει καυσαερια, μου λεει να σου πειραξω λιγο τον αερα μηπως περασει.
Και γω ο μ@%@*#ς τον αφησα...
Πανε οι ευτυχισμενες μερες.
Εχω παει δυο φορες συνεργειο και το μηχανακι παει χαλια. Το ρυθμισαμε παλι αλλα κατι εχει γινει, ισως και συμπτωματικο, και εχει (στην κυριολεξια) ψοφησει το γκαζι.
Ολοι μου λενε μια χαρα ειναι, αλλα εγω που το ξερω ειναι χαλια. Κρατουσε στροφες, επιταχυνση ψοφια κεφια , εκκινηση με λιγο ζορι, ρελαντι αισχος, σκασιματα.
Πριν καμια βδομαδα ξαναχωνω το φιλο και τα κατεβαζουμε μαζι και τα καθαριζουμε/ρυθμιζουμε.
Ρελαντι σταθερο, εκκινηση πολυ καλυτερα αλλα κανει κανα δυο στροφες παραπανω (ανεκτο), επιταχυνση και γκαζι παραμενουν ψοφιοι κοριοι.
Μολις γυρναω το γκαζι, νομιζω οτι θα σβησει. Σαν να εχει μεταφερθει η δυναμη και η ροπη 1000-1200 στροφες πιο πανω.
Εχω χασει το φρενο του κινητηρα, που για μονοκυλινδρο καταλαβαινετε τι σημαινει. Μπαινω με 2α σε στροφη και νομιζω οτι εχω τριτη και ασυναισθητα κατεβαζω και ξαφνικα βλεπω ειμαι με πρωτη. Στις αλλαγες αυτη η απωλεια δυναμης δεν με αφηνει να γκαζωσω φυσιολογικα και μολις αφηνω συμπλεκτη, γονατιζει για λιγο το μηχανακι και επανερχεται μοολις βρει δυναμη.
Επισης εχω και ενα κολλημα στη γκαζιερα. Οταν γυρναω πολυ αργα ειναι ενταξει. Οταν ομως του δωσω λιγο πιο γρηγορα, γυρναει η γκαζιερα για λιγο και ξαφνικα δουλευει αλλα ξαφνικα τιναζεται 500-600(στο περιπου) στροφες πιο πανω. Αφηνω το γκαζι, γονατιζει. Ξανανοιγω και για κλασματα δεν ανταποκρινεται παρα με πεταει παλι σε ξηλοτερες στροφες και τιναζεται το μπροστινο.
Στριβω σα θειτσα...μη σας πω οτι εχω και προβλημα με το μπροστινο φρενο. Οι βολτες μου ειναι οντως σα θειτσα.
Αν θυμηθω κατι αλλο θα το γραψω, προς το παρον ακουω αποψεις.

viper1
21/08/2012, 21:12
ξανα πηγαινε στο κτεο βρες τον τυπο που στο πειραξε να στο γυρισει στις αρχικες ρυθμισεις

viper1
21/08/2012, 22:01
Σιγά μην ξέρει να του το επαναφέρει στην αρχική κατάσταση που ήταν, το μηχανάκι το ξαναπείραξαν από τότε οπότε μόνο ένας καλός μάστορας μπορεί να στο φτιάξει και να σου πει τι έχει γίνει. Καλύτερα να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο της Yamaha και να το κοιτάξουν εκεί!

ηταν χουμορ...

karellen
21/08/2012, 22:15
Θα με τρελανει..προβλημα σε ΧΤ500Ε/2000. Απεκτησα γκαζι απο 50αρι...

Οποτε ενας τυπος εκει στο ΚΤΕΟ, ενω ξερανε οτι δεν περναει καυσαερια, μου λεει να σου πειραξω λιγο τον αερα μηπως περασει.

Το καρμπυρατέρ έχει από κάτω μια βιδούλα, δύσκολα προσβάσιμη, που ρυθμίζει το μίγμα του ρελαντί (όχι το ρελαντι αυτό καθεαυτό).
Πάρε ένα μπόμπο-κατσαβίδι και πείραζέ την 1/4 της στροφής κάθε φορά.
Θα ψάξω και για φωτό...
Βρήκα.Η επίμαχη βίδα είναι η Pilot Idle Mixture Screw 266691

Pardalotzatziki
21/08/2012, 23:14
ξανα πηγαινε στο κτεο βρες τον τυπο που στο πειραξε να στο γυρισει στις αρχικες ρυθμισεις

Αν παω θα παω με πιστολι
Κακως τον αφησα.....ασε που μετα εμαθα οτι ειναι απλοι χειριστες και μονο 1 απο τους 5 ειναι μηχανικος...

Pardalotzatziki
21/08/2012, 23:16
Σιγά μην ξέρει να του το επαναφέρει στην αρχική κατάσταση που ήταν, το μηχανάκι το ξαναπείραξαν από τότε οπότε μόνο ένας καλός μάστορας μπορεί να στο φτιάξει και να σου πει τι έχει γίνει. Καλύτερα να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο της Yamaha και να το κοιτάξουν εκεί!

Ναι σιγα την εξουσιοδοτηση....ολοι ιδιοι ειναι....οτι ξερει αυτος που παω τωρα ξερουν ολοι...και ειναι και πολυ τυπικος...
Ξεκολλατε με τα εξουσιοδοτημενα...ειναι παλια ιστορια...

Pardalotzatziki
21/08/2012, 23:18
Το καρμπυρατέρ έχει από κάτω μια βιδούλα, δύσκολα προσβάσιμη, που ρυθμίζει το μίγμα του ρελαντί (όχι το ρελαντι αυτό καθεαυτό).
Πάρε ένα μπόμπο-κατσαβίδι και πείραζέ την 1/4 της στροφής κάθε φορά.
Θα ψάξω και για φωτό...
Βρήκα.Η επίμαχη βίδα είναι η Pilot Idle Mixture Screw 266691

Το ρελαντι ειναι ΟΚ τωρα..
Τα προβληματα τωρα ειναι αυτα:
Μολις γυρναω το γκαζι, νομιζω οτι θα σβησει. Σαν να εχει μεταφερθει η δυναμη και η ροπη 1000-1200 στροφες πιο πανω.
Εχω χασει το φρενο του κινητηρα, που για μονοκυλινδρο καταλαβαινετε τι σημαινει. Μπαινω με 2α σε στροφη και νομιζω οτι εχω τριτη και ασυναισθητα κατεβαζω και ξαφνικα βλεπω ειμαι με πρωτη. Στις αλλαγες αυτη η απωλεια δυναμης δεν με αφηνει να γκαζωσω φυσιολογικα και μολις αφηνω συμπλεκτη, γονατιζει για λιγο το μηχανακι και επανερχεται μοολις βρει δυναμη.
Επισης εχω και ενα κολλημα στη γκαζιερα. Οταν γυρναω πολυ αργα ειναι ενταξει. Οταν ομως του δωσω λιγο πιο γρηγορα, γυρναει η γκαζιερα για λιγο και ξαφνικα δουλευει αλλα ξαφνικα τιναζεται 500-600(στο περιπου) στροφες πιο πανω. Αφηνω το γκαζι, γονατιζει. Ξανανοιγω και για κλασματα δεν ανταποκρινεται παρα με πεταει παλι σε ξηλοτερες στροφες και τιναζεται το μπροστινο.
Στριβω σα θειτσα...μη σας πω οτι εχω και προβλημα με το μπροστινο φρενο. Οι βολτες μου ειναι οντως σα θειτσα.

soter3gm
22/08/2012, 09:30
Πήγαινε στη Δάφνη που έχει δυναμόμετρο μόνο εκεί θα βρεις λύση στο θέμα σου , και καλλίτερα να πας με τον φίλο σου που σου έκανε της ρυθμίσεις.

Pardalotzatziki
22/08/2012, 10:55
Πήγαινε στη Δάφνη που έχει δυναμόμετρο μόνο εκεί θα βρεις λύση στο θέμα σου , και καλλίτερα να πας με τον φίλο σου που σου έκανε της ρυθμίσεις.

Δεν μενω αθηνα.
Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν το δυναμομετρο θα δωσει τη λυση. Τωρα φαινεται δουλευει σωστα το καρμπυρατερ.
Το κολλημα αυτο που εχει δεν ξερω με τι εχει να κανει.
Αν υπαρχει απωλεια συμπιεσης στον κυλινδρο τι γινεται?

viper1
22/08/2012, 11:45
Δεν μενω αθηνα.
Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν το δυναμομετρο θα δωσει τη λυση. Τωρα φαινεται δουλευει σωστα το καρμπυρατερ.
Το κολλημα αυτο που εχει δεν ξερω με τι εχει να κανει.
Αν υπαρχει απωλεια συμπιεσης στον κυλινδρο τι γινεται?

εχεις και απωλεια αποδοσης

Pardalotzatziki
22/08/2012, 12:25
εχεις και απωλεια αποδοσης

Μηπως παιζει κατι στον κυλινδρο και εχει χασει ολη τη δυναμη χαμηλα και η ροπη πηγε βολτα?
Μαλλον τα καρμπ. δεν εχουν σχεση...

OldMan
22/08/2012, 12:46
Μηπως παιζει κατι στον κυλινδρο και εχει χασει ολη τη δυναμη χαμηλα και η ροπη πηγε βολτα?
Μαλλον τα καρμπ. δεν εχουν σχεση...
Η μανιβέλα κατεβαίνει με την ίδια δυσκολία..??

Πάντως, αν όλα αυτά γίναν στην φαση του ΚΤΕΟ, σίγουρα δεν σου πείραξε μόνο την βίδα του αέρα..
(παίζει να γαργαλεψε την αντλία επιταχυνσης όπως και την θεση του γκαζιού στο συρματόσχοινο..)


Υ.Γ.
Αυτό με την πεσμένη συμπίεση πρεπει να το δεις πρωτο γιατί αν υπαρχει πρόβλημα στο αποσυμπιεστή, οι βαλβίδες σου παίζουν ήδη τις καθυστερήσεις..

Pardalotzatziki
22/08/2012, 12:52
Η μανιβέλα κατεβαίνει με την ίδια δυσκολία..??

Πάντως, αν όλα αυτά γίναν στην φαση του ΚΤΕΟ, σίγουρα δεν σου πείραξε μόνο την βίδα του αέρα..
(παίζει να γαργαλεψε την αντλία επιταχυνσης όπως και την θεση του γκαζιού στο συρματόσχοινο..)
Υ.Γ.
Αυτό με την πεσμένη συμπίεση πρεπει να το δεις πρωτο γιατί αν υπαρχει πρόβλημα στο αποσυμπιεστή, οι βαλβίδες σου παίζουν ήδη τις καθυστερήσεις..

Ειναι το Ε (μιζα).

Που βρισκεται η αντλια επιταχυνσης?

OldMan
22/08/2012, 14:20
Ειναι το Ε (μιζα).
Έχει αυτόματο αποσυμπιεστή και παιζει να ξερυθμίστηκε..


Που βρισκεται η αντλια επιταχυνσης?
Πάνω (εξωτερικά) στο καρμπυρατέρ σου..
(αναλογα με τον τύπο, μπορεί να ενώνεται εξωτερικά με το συρματόσχοινο του γκαζιού..)

Pardalotzatziki
23/08/2012, 10:09
Έχει αυτόματο αποσυμπιεστή και παιζει να ξερυθμίστηκε..


Πάνω (εξωτερικά) στο καρμπυρατέρ σου..
(αναλογα με τον τύπο, μπορεί να ενώνεται εξωτερικά με το συρματόσχοινο του γκαζιού..)

Σε φωτο απο parts catalog φαινεται ο αυτομ. αποσυμπιεστης?
Και η αντλια επιταχυνσης?
Οχι πως ειμαι μηχανικος και θα το φτιαξω...εγκυκλοπαιδικα...την αντλια επιταχυνσης ισως μαθω να την πειραζω...

soter3gm
23/08/2012, 11:02
Δεν μενω αθηνα.
Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν το δυναμομετρο θα δωσει τη λυση. Τωρα φαινεται δουλευει σωστα το καρμπυρατερ.
Το κολλημα αυτο που εχει δεν ξερω με τι εχει να κανει.
Αν υπαρχει απωλεια συμπιεσης στον κυλινδρο τι γινεται?

Φίλε μου δεν ήξερα που μένεις για αυτό και σου είπα στη Δάφνη. Όσο για το δυναμόμετρο είναι το ΜΟΝΟ που θα σου δώσει λύση μαζί με καυσανάλυση .
Άσε που θα ξέρεις τι ρόλο βαράει το μοτέρ σου και πόσο ζωή έχει ακόμα

Pardalotzatziki
23/08/2012, 11:17
Άσε που θα ξέρεις τι ρόλο βαράει το μοτέρ σου και πόσο ζωή έχει ακόμα

Κανει και τετοια το δυναμομετρο? Μπορεις να παρεις πληροφοριες και τα εσω του κινητηρα δηλαδη?

OldMan
23/08/2012, 11:43
Σε φωτο απο parts catalog φαινεται ο αυτομ. αποσυμπιεστης?
Φαίνεται και είναι ένας παπαρομηχανισμός πάνω από τις βαλβίδες που κάνει ένα στιγμιαίο άνοιγμα (ανάλογα με την θέση του πιστονιού) ώστε να μπορέσει το πιστόνι να "πάρει φόρα" (αν βρίσκεται κοντά στο ΑΝΣ στην φάση της συμπίεσης)

Αν αυτός ο μηχανισμός είναι ξερύθμιστος, ανοίγουν οι βαλβίδες σε λάθος χρονική στιγμή και έχεις απώλεια συμπίεσης..
(κάποιοι λεβεντόπουστες παλιότερα, σβήναν τα μηχανάκια τους με τον χειροκίνητο αποσυμπιεστή..)


Και η αντλια επιταχυνσης?
Κι αυτή φαίνεται, αλλά πρέπει να μου πεις τι καρμπυρατερ φοράς για να σου την περιγράψω...
(το να μάθεις να την πειραζεις είναι πανεύκολο... - να την ρυθμίζεις θέλει λίγο μαγκιά..) :p

Pardalotzatziki
23/08/2012, 11:59
Φαίνεται και είναι ένας παπαρομηχανισμός

Κι αυτή φαίνεται

Οι φωτο ειναι απο τον καταλογο...

OldMan
23/08/2012, 12:14
Έστειλες αυτά που δεν περιέχουν ούτε τον αποσυμπιεστή ούτε την αντλία επιταχυνσης..

Αν καποιο από τα 11 έως 16 έχει το προθεμα accelerator, το αντίστοιχο κομμάτι είναι η αντλία..

Pardalotzatziki
23/08/2012, 12:24
Αν καποιο από τα 11 έως 16 έχει το προθεμα accelerator, το αντίστοιχο κομμάτι είναι η αντλία..

To 14? Και ρυθμιζεται με τη βιδα στο 46? Το ειδαμε και αυτο αν ειναι αυτο..τη ρυθμισε...

Το αλλο, σε ποια φωτο φαινεται? Στις βαλβιδες να υποθεσω?
Ευχαριστω για τη βοηθεια...:wave2:

A, αλλαξα τη φωτο....

OldMan
23/08/2012, 13:00
Ο αυτόματος αποσυμπιεστής είναι το Νο 7 στη πρώτη φωτό (από άλλο μηχανακι, αλλά για να πάρεις μια ιδέα..)
Στην δευτερη βλέπεις το άξονα του μονταρισμένο στον εκκεντροφόρο..

Pardalotzatziki
23/08/2012, 13:07
Ο αυτόματος αποσυμπιεστής είναι το Νο 7 στη πρώτη φωτό (από άλλο μηχανακι, αλλά για να πάρεις μια ιδέα..)
Στην δευτερη βλέπεις το άξονα του μονταρισμένο στον εκκεντροφόρο..

Δεν εχει κατι τετοιο...τουλαχιστον εκει που το βλεπω σε αυτα που ανεβασες...εδω ειναι η φωτο απο εκκεντροφόρο
Το αλλο το ειδες? Ειναι το 14?

OldMan
23/08/2012, 13:33
Από τα parts list δεν βγαίνει άκρη ..

Πάντως το 14 έιναι το ελατήριο επαναφοράς του γκαζιού...

Λογικά το 19 + 20 ρυθμίζει την διαδρομή του γκαζιού και το 45 την αντλία επιτάχυνσης..

Αν τα έχει ρυθμίσει ο μάστορας και δεν έχει άλλο πρόβλημα ρυθμίσεων (βίδα αέρα, ρελαντί κ.λ.π.), πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να ψαχτείς για συμπίεση..

Pardalotzatziki
23/08/2012, 14:08
...πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να ψαχτείς για συμπίεση..

Ωχ...για αρχη...και βλεπουμε...περιμενω σωληνακι για το μπροστα φρενο...μολις ερθει θα τα δουμε ολα μαζι...
Λες να την ακινητοποιησω για λιγες μερες? Δεν εχω και αλλο μεσο...

notakos600
24/08/2012, 07:33
Να πω μια π@π@ριά κι εγώ; Το μπουζί σου είναι εντάξει;

Pardalotzatziki
24/08/2012, 09:16
Να πω μια π@π@ριά κι εγώ; Το μπουζί σου είναι εντάξει;

Και πολυ καλη π@π@ρια ειπες....το σκεφτηκα κι αυτο....αλλα το απεκλεισα λογω σταθερου ρελαντι και αμεσης εκκινησης του κινητηρα...

Αλλα και παλι...λες? Σκεφτηκα να βαλω ενα απο αυτα τα διχαλωτα...τα φιδατα... :D

OldMan
24/08/2012, 16:02
Σκεφτηκα να βαλω ενα απο αυτα τα διχαλωτα...τα φιδατα... :D
Πραγμα που φανερώνει - σε συνδυασμό με το μηχανάκι σου - ότι δεν είσαι Ινδιάνος..

Pardalotzatziki
24/08/2012, 18:38
Πραγμα που φανερώνει - σε συνδυασμό με το μηχανάκι σου - ότι δεν είσαι Ινδιάνος..

Πολλοι ινδιανοι εχουν ΧΤ..... :D
Αλλα οχι, ινδιανος δεν ειμαι....περα απο την εξατμιση (που δε βαραει και τοσο λογω του οτι ειναι το 500)...

notakos600
25/08/2012, 08:14
Και πολυ καλη π@π@ρια ειπες....το σκεφτηκα κι αυτο....αλλα το απεκλεισα λογω σταθερου ρελαντι και αμεσης εκκινησης του κινητηρα...

Αλλα και παλι...λες? Σκεφτηκα να βαλω ενα απο αυτα τα διχαλωτα...τα φιδατα... :D

Στο λέω γιατί έχει τύχει κολλητός να λύσει το μισό μηχανάκι και τελικά έφταιγε το μπουζί...
Εγώ έχω το 600 και όσα διάβασα παραπάνω τα χαρακτηρίζω too much για τόσο απλό μοτέρ, αλλά θα δείξει.
Εύχομαι να βοηθηθείς τα μέγιστα από το φόρουμ γιατί έχει πολλά μυαλά εδώ μέσα.;)

Pardalotzatziki
25/08/2012, 09:58
Στο λέω γιατί έχει τύχει κολλητός να λύσει το μισό μηχανάκι και τελικά έφταιγε το μπουζί...
Εγώ έχω το 600 και όσα διάβασα παραπάνω τα χαρακτηρίζω too much για τόσο απλό μοτέρ, αλλά θα δείξει.
Εύχομαι να βοηθηθείς τα μέγιστα από το φόρουμ γιατί έχει πολλά μυαλά εδώ μέσα.;)

Θα το αλλαξω για δοκιμη και βλεπουμε...
Και γω too much τα βρισκω,γιατι σκεφτομαι δεν γινεται να μη μπορουμε να βρουμε ρυθμιση...
Στην αρχη εβριζα τον τυπο που την πειραξε, αλλα νομιζω οτι συμπτωματικα δημιουργηθηκε το προβλημα....γιατι δυσκολο να πειραξει καποιος τον αερα και μην μπορει να επανελθει.
Δεν πειραζει ηδη βγηκε κατι καλο, ανακαλυψαμε και σκισμενο κολλαρο και τα αλλαξαμε αμεσως. Και το αλλο εχει ενα μικρο σκισιμο στην ακρη...αργοτερα θα το ξαναδω.
Τον Ιουνιο ειχε γενεθλια το ΧΤ, εγινε 12 ετων, δεν πειραζει να ριξω και μερικα λεφτα για να ανανεωσω ορισμενα πραγματα. Τοσα χρονια τι ζητουσε? Λαδι και φιλτρα και τακακια...

soter3gm
25/08/2012, 12:25
Κανει και τετοια το δυναμομετρο? Μπορεις να παρεις πληροφοριες και τα εσω του κινητηρα δηλαδη?

Και βέβαια κάνει όταν μετράνε τη ροπή με την τελευταία σχέση μετράνε και την "αρνητική" η κάπως έτσι, όπου βλέπουν περίπου πόσο ζωή έχει ο κινητήρας

gregogti
25/08/2012, 15:45
Θα το αλλαξω για δοκιμη και βλεπουμε...
Και γω too much τα βρισκω,γιατι σκεφτομαι δεν γινεται να μη μπορουμε να βρουμε ρυθμιση...
Στην αρχη εβριζα τον τυπο που την πειραξε, αλλα νομιζω οτι συμπτωματικα δημιουργηθηκε το προβλημα....γιατι δυσκολο να πειραξει καποιος τον αερα και μην μπορει να επανελθει.
Δεν πειραζει ηδη βγηκε κατι καλο, ανακαλυψαμε και σκισμενο κολλαρο και τα αλλαξαμε αμεσως. Και το αλλο εχει ενα μικρο σκισιμο στην ακρη...αργοτερα θα το ξαναδω.
Τον Ιουνιο ειχε γενεθλια το ΧΤ, εγινε 12 ετων, δεν πειραζει να ριξω και μερικα λεφτα για να ανανεωσω ορισμενα πραγματα. Τοσα χρονια τι ζητουσε? Λαδι και φιλτρα και τακακια...

αυτο θα σου ελεγα να τσεκαρεις τα κολαρα για τρυπα

Pardalotzatziki
07/09/2012, 11:11
Από τα parts list δεν βγαίνει άκρη ..

Πάντως το 14 έιναι το ελατήριο επαναφοράς του γκαζιού...

Λογικά το 19 + 20 ρυθμίζει την διαδρομή του γκαζιού και το 45 την αντλία επιτάχυνσης..

Αν τα έχει ρυθμίσει ο μάστορας και δεν έχει άλλο πρόβλημα ρυθμίσεων (βίδα αέρα, ρελαντί κ.λ.π.), πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να ψαχτείς για συμπίεση..

Το 45 ρυθμιζει το ποτε ανοιγει το δευτερο καρμπυρατερ.
Τελικα μετρησμαε συμπιεση και ειναι 149 PSI ενω θα επρεπε να ειναι 163.
Και δυναμομετρηση εγινε. Τωρα εχει μελετη των αποτελεσματων, αλλα σιγουρα ειδαμε ελλειψη "φαγητου" στις μεσαιες.
Τη σταδιακη πτωση ισχυος τη δεχομαι, την αποτομη αλλαγη οχι. Θα το ψαξω μεχρι τελους.

Oldman εισαι σιγουρος για τον αυτοματο συμπιεστη?

Pardalotzatziki
07/09/2012, 11:12
Στο λέω γιατί έχει τύχει κολλητός να λύσει το μισό μηχανάκι και τελικά έφταιγε το μπουζί...
Εγώ έχω το 600 και όσα διάβασα παραπάνω τα χαρακτηρίζω too much για τόσο απλό μοτέρ, αλλά θα δείξει.
Εύχομαι να βοηθηθείς τα μέγιστα από το φόρουμ γιατί έχει πολλά μυαλά εδώ μέσα.;)

Αλλαχτηκε και μπουζι, ειδα μια ελαχιστη βελτιωση...οχι ιδιαιτερα σημαντικη.

OldMan
07/09/2012, 11:25
Oldman εισαι σιγουρος για τον αυτοματο συμπιεστη?
Έχει gonfleur automatique το μηχανάκι σου ..??? :eek:

Για ΑΠΟσυμπιεστή μιλούσα..
(τον οποίο έχουν ΟΛΑ τα μεγάλα μονοκύλιδρα 4Τ..)

Pardalotzatziki
07/09/2012, 11:34
Έχει gonfleur automatique το μηχανάκι σου ..??? :eek:

Για ΑΠΟσυμπιεστή μιλούσα..
(τον οποίο έχουν ΟΛΑ τα μεγάλα μονοκύλιδρα 4Τ..)

ουπς....ναι, αποσυμπιεστη....

OldMan
07/09/2012, 11:57
Επιμένω στο να δεις το αποσυμπιεστή λόγω της "ξαφνικής" εμφάνισης του προβλήματος..

Pardalotzatziki
07/09/2012, 12:02
Επιμένω στο να δεις το αποσυμπιεστή λόγω της "ξαφνικής" εμφάνισης του προβλήματος..

Θα το δω. Το πως να το φερω στον μηχανικο δεν ξερω. Εεεεε, ξερεις μου ειπε καποιος σε ενα φορουμ..... :D

Pardalotzatziki
07/09/2012, 12:15
Επιμένω στο να δεις το αποσυμπιεστή λόγω της "ξαφνικής" εμφάνισης του προβλήματος..

Για το αλλο που εχω..που δεν εχει φυσιολογικο ανοιγμα του γκαζιου?
Ανοιγω και δινει γκαζι αποτομα, το μηχανακι πηδαει πανω αποτομα και μετα ειναι φυσιολογικο...κλεινω, ξανανοιγω και παλι πηδαει...
Πρεπει να ανοιξω γκαζι παρα πολυ αργα για να μην το κανει...

OldMan
13/09/2012, 13:10
Ανοιγω και δινει γκαζι αποτομα, το μηχανακι πηδαει πανω αποτομα και μετα ειναι φυσιολογικο...κλεινω, ξανανοιγω και παλι πηδαει...
Πρεπει να ανοιξω γκαζι παρα πολυ αργα για να μην το κανει...
Γι αυτό σου μίλησα για την αντλία επιταχυνσης...

Αν το καρμπυρατέρ σου δεν έχει, τότε κάπου υπάρχει μπερδεμα στο κύκλωμα εμπλουτισμού του μίγματος (κάτι χαζές τρυπούλες σχεδόν κάτω από την πεταλούδα..)
(αν το φαινόμενο εμφανίζεται με υστέρηση στο άνοιγμα του γκαζιού, είναι βουλωμένες - αν εμφανίζεται "ακαριαία" παίζει να μην κλείνει εντελώς η πεταλούδα σου..)

Pardalotzatziki
06/10/2012, 10:51
Θα ξαναριξουμε μια ματια στο καρπυρατερ, αλλα μετα απο πολλους ελεγχους τελικα θα βγαλουμε κυλινδρο.
Δεν με πειραζει μετα απο 65.000 χλμ, ισως ηρθε η ωρα για ενα ελεγχο. Ελπιζω η απωλεια συμπιεσης να σταματησει καπου στις βαλβιδες και να μην παμε για αλλα.

Pardalotzatziki
18/12/2012, 14:25
Τελικα δε τη γλυτωσα....ρεκτιφιε....η απωλεια ηταν στον κυλινδρο......
Καλο στρωσιμο...

sv9cvk
18/12/2012, 20:15
Τελικα δε τη γλυτωσα....ρεκτιφιε....η απωλεια ηταν στον κυλινδρο......
Καλο στρωσιμο...

:rolleyes:
Καλο στρωσιμο :beer:

Pardalotzatziki
18/12/2012, 21:57
:rolleyes:
Καλο στρωσιμο :beer:

Ευχαριστω Χρησταρα...και καλη χωνεψη επισης, 500 πηγε το πακετο...τα ξερεις. Αφου ξεκινας αλλαζεις και το ενα και το αλλο...

sapila racing
19/12/2012, 09:08
Ευχαριστω Χρησταρα...και καλη χωνεψη επισης, 500 πηγε το πακετο...τα ξερεις. Αφου ξεκινας αλλαζεις και το ενα και το αλλο...

Ετσι είναι, αλλά τώρα έχεις αλλο μηχανάκι!
Καλό στρώσιμο λοιπόν. :beer:

Pardalotzatziki
19/12/2012, 10:49
Ετσι είναι, αλλά τώρα έχεις αλλο μηχανάκι!
Καλό στρώσιμο λοιπόν. :beer:

Oh, yes I do...:D
Επρεπε να "ξυρισουμε" και λιγο τον κυλινδρο οποτε ανεβασε και συμπιεση.... :a8:
Ανυπομονω αλλα λογω διαφορων καταστασεων δε μπορω να το στρωσω γρηγορα...
Βεβαια σκεφτομαι απο δω και περα να μην του ριξω το ζορι που του εριξα οταν ηταν καινουριο, γιατι ειναι πια 12 ετων.
Να μην του πιω το αιμα που λενε, για να κρατησει περισσοτερο ο κινητηρας...

sv9cvk
19/12/2012, 20:04
Ευχαριστω Χρησταρα...και καλη χωνεψη επισης, 500 πηγε το πακετο...τα ξερεις. Αφου ξεκινας αλλαζεις και το ενα και το αλλο...


Oh, yes I do...:D
Επρεπε να "ξυρισουμε" και λιγο τον κυλινδρο οποτε ανεβασε και συμπιεση.... :a8:
Ανυπομονω αλλα λογω διαφορων καταστασεων δε μπορω να το στρωσω γρηγορα...
Βεβαια σκεφτομαι απο δω και περα να μην του ριξω το ζορι που του εριξα οταν ηταν καινουριο, γιατι ειναι πια 12 ετων.
Να μην του πιω το αιμα που λενε, για να κρατησει περισσοτερο ο κινητηρας...

Αν καταλαβαινω λεει!!! 2000 εδωσα προσφατα για μπεκ στο VITO και την καταλαβα!!! :cry:
Αντε καλες χαλαρες βολτες ,και να στρωθει καλα ,αλλα και να το ευχαριστηθεις και εσυ!!!
:beer:

Pardalotzatziki
19/12/2012, 20:22
Αν καταλαβαινω λεει!!! 2000 εδωσα προσφατα για μπεκ στο VITO και την καταλαβα!!! :cry:
Αντε καλες χαλαρες βολτες ,και να στρωθει καλα ,αλλα και να το ευχαριστηθεις και εσυ!!!
:beer:

!!!!!!!!!! Χειροποιητο απο χρυσο ειναι?????????????????:a018::a018:
Ευχαριστω.....σιγα-σιγα στρωσιμο....

Pardalotzatziki
18/11/2013, 23:30
Ειδα το Africa του virus και ειπα να ρωτησω.
Οταν πηρα τον κυλινδρο απο το ρεκτιφιε, μου τον εδειξε και ηταν γυαλισμενος.
Οι κυλινδροι του Africa εχουν τα αυλακια.
Ως ασχετος δεν ηξερα για τα αυλακια, αλλα και ουτε αν ειναι απαραιτητα, οποτε δεθηκε το μοτορι και εχω κανει και 1000χμ.

Το σωστο ρεκτιφιε επρεπε να εχει τα αυλακια;
Τωρα που ο κυλινδρος ειναι γυαλισμενος θα εχω σιγα-σιγα διαρροες?

Ακουσα και μια "αποψη" οτι δεν κανουν τα αυλακια(ειδικα στους παπακιδες) γιατι δεν τα στρωνουν σωστα, κολλανε οι κινητηρες και μετα ζητανε τα ρεστα απο το ρεκτιφιε.

virus
18/11/2013, 23:51
κοιτα....

καταρχας αν δε ηξερες τις γραμμες ισως και να μην εδινες μεγαλυτερη προσοχη για το αν εχει γραμμες ο κυλινδρος.


αν ηξερες την χρησιμοτητα των γραμμων και προσεξες οτι ηταν γυαλισμενος ε πιστευω οτι δεν σου φερθηκε σωστα ο ρεκτιφιες. οχι και να του αποδοσω ευθυνες αλλα ε δεν ειναι και σωστο.

Pardalotzatziki
19/11/2013, 00:08
κοιτα....
καταρχας αν δε ηξερες τις γραμμες ισως και να μην εδινες μεγαλυτερη προσοχη για το αν εχει γραμμες ο κυλινδρος.
αν ηξερες την χρησιμοτητα των γραμμων και προσεξες οτι ηταν γυαλισμενος ε πιστευω οτι δεν σου φερθηκε σωστα ο ρεκτιφιες. οχι και να του αποδοσω ευθυνες αλλα ε δεν ειναι και σωστο.

Δεν ηξερα. Μετα εμαθα.

Το θεμα ειναι αν θα εχει πτωση αποδοσης ο κινητηρας πιο γρηγορα...ή διαρροες..

virus
19/11/2013, 00:26
αν ειχες βγαλει καμια φωτο καλα θα ηταν να ποσταρες.

θα δειξει στην πορεια. μην στραβωνεις απο τωρα ;)


:beer:

Pardalotzatziki
19/11/2013, 00:46
Δεν ειχα βγαλει τον κυλινδρο...
Δεν στραβωνω, απλα καλο ειναι να ξερω τι περιμενω και τι να προσεχω...

motomaniac
19/11/2013, 09:48
οι γραμμες που ζητας ειναι αυτες https://www.google.gr/search?q=honing+cylinder&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=UCSLUr3sLILZtAatp4GIBA&ved=0CEUQsAQ&biw=1344&bih=705 και προκαλουνται απο το μηχανημα που λεγεται honning. αυτο γινεται παντα ΜΕΤΑ το ρεκτιφιε. ειναι για να συγρατει λαδι ο κυλινδρος οσο κι αν φαινεται αγριο σαν επιφανεια και δνε προκαλει φθορες παρα μονο καλυτερη λιπανση. στην πιατσα αν ο κυλινδρος δεν εχει αναγκη απο ρεκιτφιε αυτο κανουν οταν λενε ενα γυαλισμα. ηταν ο κυλινδρος σου ετσι? δνε παιζει να μην στο εκανε. το ρεκτιφιε απο μονο του αφηνει "πασο". μην ανησυχεις μια χαρα θα ειναι.

Pardalotzatziki
19/11/2013, 10:51
οι γραμμες που ζητας ειναι αυτες https://www.google.gr/search?q=honing+cylinder&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=UCSLUr3sLILZtAatp4GIBA&ved=0CEUQsAQ&biw=1344&bih=705 και προκαλουνται απο το μηχανημα που λεγεται honning. αυτο γινεται παντα ΜΕΤΑ το ρεκτιφιε. ειναι για να συγρατει λαδι ο κυλινδρος οσο κι αν φαινεται αγριο σαν επιφανεια και δνε προκαλει φθορες παρα μονο καλυτερη λιπανση. στην πιατσα αν ο κυλινδρος δεν εχει αναγκη απο ρεκιτφιε αυτο κανουν οταν λενε ενα γυαλισμα. ηταν ο κυλινδρος σου ετσι? δνε παιζει να μην στο εκανε. το ρεκτιφιε απο μονο του αφηνει "πασο". μην ανησυχεις μια χαρα θα ειναι.

Οχι, ο κυλινδρος ηταν καθρεφτης. Ετσι δεθηκε. Καπως ετσι http://i536.photobucket.com/albums/ff322/ebs_4ll/NikasilHone.jpg
Αρα?

motomaniac
19/11/2013, 12:38
η φωτο που εβαλες ειναι απο νικασιλ ετσι? ο κυλινδρος σου απ'οτι θυμαμαι δεν ειναι.

Pardalotzatziki
19/11/2013, 12:40
η φωτο που εβαλες ειναι απο νικασιλ ετσι? ο κυλινδρος σου απ'οτι θυμαμαι δεν ειναι.

Η γυαλαδα ηθελα να φανει, ασχετο απο τι ειναι η φωτο. Ετσι ηταν ο κυλινδρος

motomaniac
19/11/2013, 12:43
δεν ξερω παραπανω. ισως καποιος πιο γνωστικος να σε πει.

virus
19/11/2013, 15:52
περα απο το κοληματακι που εχει στο μεσον του ο κυλινδρος οι γραμμες φαινονται και υπαρχουν. θαλεγα οτι εισαι ενταξει. βεβαια αν δεν το δω-δει καποιος πιο εμπειρος και στην πραγματικοτητα, δεν ειναι δυνατον να γινει διαγνωση μεσω ιντερνετ. :beer:

Pardalotzatziki
19/11/2013, 19:35
περα απο το κοληματακι που εχει στο μεσον του ο κυλινδρος οι γραμμες φαινονται και υπαρχουν. θαλεγα οτι εισαι ενταξει. βεβαια αν δεν το δω-δει καποιος πιο εμπειρος και στην πραγματικοτητα, δεν ειναι δυνατον να γινει διαγνωση μεσω ιντερνετ. :beer:

Ωχ, μπερδευτηκαμε. Δεν ειναι δικια μου η φωτο.

virus
19/11/2013, 19:56
το ξερω οτι δεν ειναι η δικια σου ;)

Pardalotzatziki
20/11/2013, 02:57
το ξερω οτι δεν ειναι η δικια σου ;)

Time will tell the tale...αντε να βγει η Ελλαδα στις αγορες, να βρουμε δουλειες, να βαλουμε βενζινη...